„LOONBEDRAG KAN NOOIT TE HOOG ZIJN" Burgerlijke Stand F, G. KERKHOF Meningen van lezers PLANNEN VOOR INRICHTEN VAN EEN COLUMBARIUM IN KATHOLIEKE KERK AAN HET NIEUWERHOEKPLEIN M. TUSSEN NOG ÉÉN WEEK eddynette 0nze deur ótaat weer open, voor een gaóturij ontkaaL Maar nu zijn we er weer, en hoe... HoteB-café-restaurant CX)an den <gBrink Krabbels van Knel is NEC-directeur in jaaroverzicht Waardering van werkelijke arbeidsprestatie wordt door huidige indexering ontkracht SOESTER ALGEMENE UITVAARTVERZORGING Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Dressuurwedstrijd in manege „Eldorado" Ned. Vrouwen Elektr. Vereniging afdeling Eemland Van Lijndenlaan voltooid -i •m Kerkhoven aan de Kostverlorenweg en Steenhoff straat moeten worden gesloten ÊEen kopje koffie J? Bespreking problematiek rondom verwerking vaste afvalstoffen Rouw- en Trouwkleding Gevonden voorwerpen Klaverjassen bij S.E.C. SCHQMMELWSEGEN Div. KINDERWAGENS van k.°.,:!:n.g.e". ƒ50," en ƒ100,- Slaisrsƒ15.- en 25,- SCindersieelen ƒ25,- Vergaderingen, recepties, partijen Vleesverkoop ZEEPOST s^chè&tttafzsK ln zijn jaaroverzicht heeft directeur Lambert Fokkema van de Stichting Neder landse Export Combinatie NEC te Soest kritiek geoefend op de nivellerende wer king van het huidige systeem van lonen en beschermende sociale maatregelen. Hy noemde dit een sta-in-de-weg bij het bestrijden van een crisis die belemme rend werkt op een slagvaardige benadering van de exportmarkt. „Ik ben gelukkig geen cao-onderhandelaar", aldus de heer Fokkema. „Daardoor kan ik mij de voor een werkgever op het eerste gezicht wellicht weinig orthodoxe opvatting veroor loven, dat een loonbedrag nooit te hoog kan zijn. Voorwaarde is wel, dat dit geld in handen komt van de man of de vrouw die het werkelijk verdient". zaak vonden in de geforceerde „vier honderd gulden ineens" illustreren vol doende, dat met afgedwongen looneisen over de hele linie uiteindelijk geen mens wijzer kan worden. Daarnaast la ten zich bij het bedrijfsleven de gevol gen van de recente dollarcrisis thans duidelijk voelen. Zelfs wanneer de daarmee gepaard gaande revaluatie van de gulden voor lopig op niet meer dan 1 procent hoeft te worden bepaald, betekent dit bij een jaarlijkse goederenexport van ƒ45 mil jard een re,ëel verlies van meer dan 400 miljoen. Evenveel als een nieuwe vierhonderdguldenronde voor een mil joen gegadigden. Toch zal geen enkele exporterende on derneming ervan kunnen dromen, dit verlies met een prijsverhoging te com penseren in een markt waarin wij al lang ons imago van goedkoopte-eiland verloren hebben. Geen „Rampjaar" Desondanks zou de heer Fokkema in deze aanvangsfase van het jaar 1972 geen parallel willen trekken met het jaar 1672 dat als een „rampjaar" de ge- scheidenis is ingegaan. Daarvoor zijn er merkwaardig genoeg nog voldoende ondernemers bereid om voor elke extra gulden die zij verdienen zesmaal de ex tra prestatie te leveren die daarvoor als gevolg van de belastingdruk noodzake lijk is. Wel zullen deze ondernemers zich steeds meer gaan afvragen of het op den duur niet rendabeler kan zijn, inplaats van goederen hun vakkennis en hun bedrijf naar elders te verplaatsen. Vakbonden en politici kunnen dan wel aan de noodrem trekken voor regerings steun en aanvullende werkgelegenheid, doch uiteindelijk zijn dat lapmiddelen waarmee wel guldens worden verteerd, maar niet geproduceerd. Wil men dit bereiken, dan zal men be reid moeten zijn de cao-filosofie volledig te herzien. Zoals het thans is, trekt men zich op aan enkele van de sterkste be drijven, die als hefboom dienen voor het kraken van de minder kachtigen. Dit ge beurt dan aan de hand van een pakket van factoren waarin de indexering van lonen en prijzen de voornaamste rol speelt. In datzelfde pakket zou eveneens ruimte dienen te zijn voor de waarde van de toegevoegde arbeid, het toege voegde vernuft en, voor wat de werk gever betreft, de mentale instelling tot investeren. Naar de heer Fokkema verwacht, zal hierdoor de betekenis van elke arbeids plaats en elke arbeidsprestatie meer op zijn juiste waarde worden geschat. Er zal meer differentiatie komen in de beloning van diegenen, die actief in het arbedsproces betrokken zijn. Maar ook zal een dergelijke beloning niet meer worden gedevalueerd, doordat zij be denkelijk dicht tegen het niveau aan leunt dat men als ongeschoolde, op grond van een minimum-loonregeling o! op basis van sociale regelingen zonder arbeid kan bereiken. Op het ogenblik is volgens de heer Fok kema vooral het tegendeel het geval. Een tot het uiterste opgedreven geschil om enkele dubbeltjes kan daardoor uit lopen in stakingsacties in dezelfde trant die een land als Engeland van grote handeldrijvende natie tot een tweede- H?sser hebben gedegradeerd. Zeker in een periode van algemene ach teruitgang is het onverantwoord, winst te verwachten van pressiemethoden, waarvan men achteraf zal moeten con- p4ateren, dat zij de zogenaamde achter ban geen enkel voordeel hebben bezorgd Jongste revaluatie betekende miljoen maal 400,-- ineens De bedrijfssluitingen die mede hun oor- ij# NEC-directeur, de heer L. Fokkema M. Verwoerd Begrafenis (rouwkamer) - Crematie en Transporten Noorderweg 29 - Soest Telefoon 02155- 4832 Toekomst ligt buiten europa Voor wat de reële ontwikkelingskansen van de Nederlandse uitvoer betreft, gaf de heer Fokkema als zienswijze, dat van een verdere expansie op de „thuismarkt" Europa weinig sprake kan zijn. De mo gelijkheden liggen verder. Het is om de ze reden, dat de Nederlandse Export Combinatie NEC voor haar wereldrei zen in 1972 een „all the year round pro gram" heeft gepland, waarin het accent voornamelijk ligt op de gebieden buiten ons werelddeel. GEBOREN: Kornelis, zoon van J. Ram en M. de Roos. Pieternella Eleonora, dochter van J. D. de Bokx en G. K. H. Niemans. Sandra, dochter van M. M. van den Bor en J. A. A. van der Veer. Alie, dochter van P. Bosgra en H. Halma. Mark, zoon van W. G. Leeg water en G. E. M. van Sijl. Nico Walter, zoon van W. J. A. Vonk en J. J. Hylkema. Jan Johan Lammert, zoon van P. Havinga en G. G. Reitsma. Mathilde Bcrnadette Nicole, dochter van H. J. L. Eshuis en M. S. Heemskerk. Mirjam Nicole Frederique, dochter van G. Hesso en K. R. Veenstra. Bianca Corinnc, dochter van T. van Gent en N. W. Muts. Ellen Sandra Francisca, dochter van B. A. A. Lub en F. Klein- lugtenbeld. Johanna Gerritje Marina, dochter van H. J. de Jong en G. M. D. Ruitenberg. Angela, dochter van P. J. van Rouwendaal en A. Messie. Astrid Hendrica Cecilia, dochter van G. Roest en H. C. Haage. ONDERTOUWD: Hendrikus van de Veen en Johanna Maria Groenestein. Willem Johan van Dijk en Hendrika Maria van Fulpen. GETROUWD: Hendrik Aalbertus van de Beek en Wilhelmina Martha Houtveen. OVERLEDEN: Janna Louise van den Berg. Gerardus Spaan, gehuwd met J. P. A. Tielens. v.h. H W. VEI.MNGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestaljk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. Zondag 6 februari a.s. worden in de manege „Eldorado" dressuurwedstrijden georganiseerd, welke aanvangen om 15 uur. De wedstrijd (rijproef I) is verdeeld in twee groepen t.w. groep A voor rui ters tot en met 15 jaar en groep B voor ruiters vanaf 16 jaar. De jury zal bestaan uit mevrouw H. Spangenberg en de heer A. Nelemans, de wedstrijdleiding is handen van de heren C. Vos en J. v. d. Heijden. Lady speaker is mejuffrouw W. Brandwijk. De verplichte rijkleding bestaat uit zwarte laarzen, rijbroek, zwart jasje, cap en witte coltrui of plastron. Het ge bruik van sporen is niet toegestaan. De inschrijving sluit 28 januari. De afdeling Eemland van de Ned. Vrou wen Elektr. Vereniging organiseert op donderdag 27 januari a.s. in de kleine zaal van het gebouw „Credo" aan de Julianalaan te Soest een lezing en de monstratie van Bussink's Koekfabrieken uit Deventer. De lezing begint om 2.30 uur. Voor donderdag 24 februari staat een lezing over „kip en ei" op het program ma, die gehouden zal worden in de bo venzaal van „Brandpunt" te Baarn. De jaarvergadering wordt gehouden in maart. LOODGIETERS- EN VERWARMINGSBEDRIJF Gas-installaties, waterleiding, sanitair, lood- en zinkwerken. Hartweg 58 Soest Telef. 02155-4332 Plet gedeelte van de Van Lijndenlaan in Soestduinen, dat vrijdag 14 januari nog net voor donker keurig klaar kwam, met aansluiting op de riolering en ge asfalteerde straat, is vrolijk ingewijd. Niet met vlag en wimpel, maar door kinderen uit de buurt, groot en klein, van 3 tot 14 jaar. Het was een pracht feest, een heerlijk uur van vliegende vo geltjes, kleine en grote fietsen en rol schaatsen met het nodige gekrakeel en alles harmonisch. Geen wanklank werd gehoord. Zo hou den kinderen! Jullie hebben mij een fijn aanschouwen bezorgd. Met dank aan jullie allemaal, Juffrouw v. d. Sluis De Beaufortlaan 16. urn* De niet meer in gebruik zijnde doopka pel, voorbestemd voor Columbarium. Het kerkbestuur van de katholieke kerk op het Nieuwcrhoekplein bestudeert de mogelijkheid de oude doopkapel achterin de kerk in te richten als columbarium, een bijzettingsplaats voor urnen met as van overledenen. „Van diverse kanten", aldus pastoor H. C. W. van der Vegt, „heeft men mij ge vraagd of het mogelijk was de urnen in de omgeving van de kerk te plaatsen en zo kwam het kerkbestuur op de gedachte de niet meer in gebruik zijnde kapel hiervoor in te richten". Voor de plannen, die nog zeer prema tuur zijn, enige vaste vorm kunnen krij gen, werd contact opgenomen met het gemeentebestuur. Het college van b. en w. heeft laten weten in beginsel hieraan mee te willen werken, mits aan alle wettelijke eisen wordt voldaan. Dit nu wordt op het ogenblik onderzocht en hiervoor werd ingeschakeld de Stichting Voorlichtings Centrum Creatoriumbouw in Den Haag. Informaties zijn echter nog niet ontvangen, zodat er eigenlijk nog weinig van te zeggen valt. In eerste instantie denkt het kerkbe stuur in de kapel in een halve cirkel een muur te bouwen met nissen, waarin de urnen kunnen worden geplaatst. Deze nissen kunnen gekocht worden en zo ontstaat dan weer de min of meer histori sche situatie, waarin de overledenen in de kerk begraven werden. Ontstaan van kerkhoven ,In en rondom de kerk werd vanouds, vanuit het bewustzijn dat de christen, als hij dood is, tot de gemeenschap der heiligen blijft behoren, de overledenen begraven. Om praktische en hygiënische redenen ging men er toe over, de be graafplaatsen buiten de woonkernen aan te leggen. Daarmede werd een sfeer van rust, het beeld van eeuwig leven, ge symboliseerd." Crematie werd door de katholieke kerk niet toegestaan, omdat 't werd gezien als een demonstratie tegen het geloof, het voortbestaan na de dood. Op 5 juli 1963 werden door „Rome" de straffen tegen lijkverbranding echter opgeheven. In Ne derland kwam een aparte wet over be grafenis èn lijkverbranding tot stand. Pastoor v. d. Vegt: „Het instandhouden van kerkhoven in ons overbevolkte land, waar de grond schaars en bovendien duur wordt, is een steeds moeilijker wordende zaak. Bovendien fungeert het kerkhof steeds minder als plaats waar de herinnering aan de dode levend wordt gehouden. Veel minder dan vroeger worden de graven van de overledenen bezocht. De begraafplaats is bezig zijn functie te verliezen van plaats waar men de doden herdenkt, zij het dan dat deze veran dering in het noorden en westen ster ker doorzet dan in het zuiden." De pastoor gaat verder: „Praalgraven %9 <2^9 <5^9 (5^9 <5^ 'jj G) van 's morgens 9 tot 's avonds 12 7*1 Soesterbergsestraat 188 ij) <JQ f</, Telefoon 2739 - Soestduinen fs Vredehof straat 6 - Tel. 2525 ^9 <S^9 <5^9 C?%9 moeten vooral gezien worden als status symbolen. Het blijft de moeite waard je te realiseren dat het christelijk geloof niet op een graf wijst, om de overlede ne te vinden; ze leven in Christus bij de Vader en evenzeer vlak bij ons". Velen zullen aan begraven de voorkeur blijven geven uit verbonderheid met de oude vorm, om de waarde die zij daarin ontdekken en uit een oogpunt van eer bied. Anderen zullen bewogen worden door hygiënische en economische motie ven. Mogelijk ligt in een dergelijk colum barium, in een kerk, een weg om de oude waarde van het begraven in of rondom het kerkgebouw op nieuwe wijze gestalte te geven. Nadrukkelijk stelt de pastoor dat dit idee ontstaan is door verzoeken van na bestaanden. De kerk op het Nieuwer- hoekplein heeft de mogelijkheid hieraan uitvoering te geven door de ongebruikte doopkapel hiervoor in te richten. Het fi nanciële voordeel speelt nauwelijk een rol. De nissen moeten wel gekocht wor den, maar zij zullen een gelijke afslui ting krijgen en een gelijke naamsver melding. Het zal niet mogelijk zijn door het geven van meer geld, de nis een op vallend aanzien te geven. In het midden van de kapel zal mogelijk een bloembak geplaatst kunnen worden, verzorgd door de kerk en wel om ook daar onder scheid door het inplanten van dure en goedkope klanten onmogelijk te maken. Wat het kerkhof op de Kostverlorenweg en ook op de Steenhoffstraat betreft, heeft het gemeentebestuur reeds be richt gegeven, dat deze uiteindelijk zul len moeten verdwijnen. Het wachten is dan ook op een algemene begraafplaats. Zodra deze beschikbaar is, worden de bestaande kerkhoven gesloten. Een columbarium in een kerk is in Ne derland een nieuw verschijnsel, maar komt in het buitenland op meerdere plaatsen voor. Overigens verkeert het plan nog in zo'n pril stadium, dat er nog niet eens een kostenberekening is opgemaakt. „Het kan best gebeuren, dat als de kosten te hoog zijn, het hele plan niet door gaat", aldus pastoor v. d. Vegt, die bovendien van mening is dat zijn parochianen recht van inspraak hebben en zodoende mee kunnen beslissen. Dinsdag 1 februari a.s. zal in het jaar beurscongresgebouw te Utrecht een be spreking plaatsvinden door het college van Gedeputeerde Staten en vertegen woordigers van alle Utrechtse gemeen ten van de problematiek rondom de ver werking van de vaste afvalstoffen. Deze bijeenkomst begint om 9.30 uur. Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 De navolgende voorwerpen werden op het politiebureau als gevonden aangege ven: herenhorloge, kinderportemonnaie, bos electr. draad, kinderwant, krielkip, hond, etui met sleutels, kinderhand schoen, schoudertas, pukkel met schil dersgereedschap, damesfiets, want, bank biljet en portemonnaie met inhoud. Betreffende deze voorwerpen kunnen aan het bureau van politie, op woensdag en zaterdag van 14 tot 18 uur, inlich tingen worden verkregen. Hedenavond, vrijdag 21 januari, worden in de SEC-kantine aan de Bosstraat kla- verjaswedstrijden gehouden. Onder lei ding van Wout de Bruin zal om precies 8 uur worden gestart. Grote en kleine baby-artikelen voor kleine prijzen, zoals: met matrasje, leuk om zelf 1 flO te bekleden J met tafelblad en diverse andere voordelige aanbiedingen bij KINDERWAGEN SPECIAALZAAK Burg. Grothestraat 14 - Soest (Naast Braamhage) Telefoon 7951, b.g.g. 8895 Ruim drie weken zijn wij gesloten geweest, weken waarin wij u node moesten missen en naar wij hopen u ons ook heeft gemist Zonder de speciale Van den Brink-sfeer geweld aan te doen, hebben we ons inte rieur aangepast. Het zogenaamde café-gedeelte is wat verkleind, waartegenover een ruimer restaurant kwam te staan, waar u gezellig en comfortabel zittend kunt ge nieten van onze specialiteiten, of zo u wilt van het toeristenmenu of de plate-service. Door het beschikbaar hebben van enkele intieme zalen, van 10 tot 60 personen, op de eerste etage en de uit breiding van het restaurant, zijn wij nu meer dan ooit in staat uw vergadering, receptie, bruiloft, partij enz. tot in depuntjes te verzorgen. Soesterbergsestraat 122 - Soest-Zuid - Tel. 2706 Ajje ut ming vraog dan mok zeige, dak nie vaok stil bin blieve staon, in ge- daachte daan netuur- luk, as ik in de kraat weer is laas, datter arruguns deur un paor gewaapendo vriejurs de een of aore baank un bietje lichtur gemaok wier. Nie dak ut mit zukke vorreme vaan geld inkaassere eens bin, maor omdaat ut un mins as ut waore nie raok. Aors wordt daat netuurluk, as zu de spaorcente vaan joe of ming zouwe gaappe, waant daan gaot ut om je eige belaange, om maor heulegaor nie te praote ovur ut feit daat de een of aore vriejur ming ouwe sok zouw wete te vingde. Un mins zouw zun eige haard- stikke doodschrikke as daat urn zouw ovurkomme. Waat daat angaot maag daat juwejebao- sie, daat bie ongs vaan de week in ut darrup uut zun bed wier gehaold en sao- me mit zun wief in de baadkaomur wier vastgebongde, ongze lieve heer wel op zu blote knieje daanke, waant veur ut zellufde kaapitaol, maor zo nodug ok nog veur veul mingder, haad hie noeng vaan bove of kenne kieke hoe of de maanne vaan de pelissie uut an ut zeuke waore welleke minse der noeng iri één keer der eige as un halleve miel- jonnér an ut gedraoge binne. Ik gao der maor nie veerder op ln, waant ik ken ming eige nog steeds nie indenke dat zoon maan zó bar veul waordevolle zaoke in huus kon hebben zongder daat hie ok maor un heul klein bietje veilughied in huus haad, aal waas ut maor un hongd gewees. Maor jao, de ene mins is de aore nie. As die luu bie ming waore gekomme daan ken ik wel mit zekurhied vurklaore daat zullie niks gevongde haadde, aal haadde zullie ut heule huus overhoop gehaold. Daat komp nie omdaak zoon bar beste opberreger bin, maor gewoon omdaat ik ut nie hep. Maor deur zuk soort dinge wor je wol effe. waakkur geschud, en daat is veur- aal veur die minse goed, die denke daat zuk soort dinge in un darrup nooit of haos nooit zalle gebeure, heul goed. Ik schaat, die luu die op zuk soort kaar- wel binne, vooraal ut oog laote vaalle op kleine plaotse, omdat zullie netuurluk denke daat die minse der eige wel nie zo bar goed bescherremd zalle hebba teuge ongewenste gaaste en in ut ge- vaal vaan dinsdaagnaacht haadde zullie nog geliek ok. Waor ik vaan de week wel bar vaan bin geschrokke is ut plaan daat ut karrekbe- stuur vaan Soestdiek hep om de ouwe doopkaapel - de kleine minse worre noeng meer in de opebaorhied gedoop, waordeur zoon gevaal aaebterof in de karrek leeg kwaam te staon - te vur- bouwe in een bergplaats waor de minse ut hoopie as, daat ovurblief ajje je eige inplaots vaan te laote begraove laot kremeere, in un potje op ken berruge. Ik weet ut nie zekur meer, maor ik gloof dak un paor jaor geleje aal is hep neergekrabbuld, dak vaan daat kremeere un groot veurstaander waas, omdak daat begraove eigeluk toch maor un bar on- zuuvere zaok vong. Daat liek netuurluk allegaor un bietje ovurdreve, maor ik weet nie ofter nog de -een of aore knaappe ongderzeuker is, die daat uiJt wil gaon pluuze, maor ik bin der haos wel vaan ovurtuug daat der biejologisch zo in de grongd best wel waat an de haand is waordoor wullie ok bedriegd worde. Veuraal omdaat steeds meer bliekt, daat haos allus waat der gebeurd, arruguni wel un gevaor veur de minshied in- houwd. Daorom von ik, zo as ut teuges- woordug toegaat bie die vurbraand-an- gelegenhede, niks op an te merreke. Der waas maor een ding waat ming un bietje teuge sting en daat kwaam mes- schien ok wel, omdak der zongder veur- bereiding opeens mee te maoke kreeg. Toeng ik mit Kneliao un paor maonde geleje op' vesiete gong bie un ouwe ken- nus vaan ming, zaat ik ming eige of te vraoge waat ofter in ut kleine potje zouw zitte, daat boven op de kaast sting. Vaan ut een kwaam ut aore en zongder arrug kwaam de oplossing vaan mjng prebleem, waat ut waas de as van zun broer dat der inzaat nao ut vurbraande. Daat gaot ming gewoen un bietje te veer. Ik bin heul nie zo geveullug, maor daat hoef veur ming nie. En daarom blief ik ut un onzaoluge ge- daachte vingde om aachtur in de karruk un maagezien te maoke waor de as vaan de vurbraande karrukgaangers in un potje staon. Ik hep de gedaachte, daat veuraal minse die der vaan ovurtuugd binne dajje tot stof, of waat mederner, as zaal vurgaon, en dajje ok weer uut die zellufde as of stof zaal vurrijze, veurstaanders zalle weze, maor recht op de maan of ge- vraogd, veur ming hoef ut nie. Of, zoas ik ut hep hore zeige: laot de karruk ut vreugdehuus vaan God blieve, en nie ut maagezien vaan maogere Hein. Zaterdagmorgen, 9 uur. zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatsvin den aan de houders van gele kaarten, genummerd van 1 tot 50 en van 301 tot 306 en aan de houders van grijze kaar ten genummerd van 1 tot 66. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk Ier post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Izhesk" (27/1). Australië: ms „ACT 2" (28/1). Brazilië: ms „Izhevsk" (27/1). Canada: ms „CP Discoverer" (27/1). Japan: ms „Kamakura Maru" (25/1) en ms „Barcelona Maru" (28/1). Kenya, Oeganda: ms „Rhoen" (26'1). Tanzanië: ms „Vogtland" (28/1). Verenigde Staten van Amerika: ms „SL 181" (26/1) en ms „American Accord" (27/1). Z.-Afrika (Rep), en Z.-W.-Afrika ms „Nedlloyd Kimberley" (26/1). PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 i Tel., 27,9

Soester Courant | 1972 | | pagina 3