Soest toen - Soest nu Dinsdag 25 januari 1972 50e jaargang no. 48 DE N.V.V. WEIGERT Rijden onder invloed Natuurwandeling Vrouwengilde Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van W eedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 Postgiro 126156 Het oog gericht op Brits-Rhodesisch akkoord Beroep chemische industrie Randstad hij de Kroon WISO staat u terzijde in de opruiming Orgelconcert Jan Jansen Provinciale studietoelagen Verlichtingsactie A.N.W.B. Nog geen 3% geheel in orde 7 man in lift opgesloten Oplichtster aangehouden Bromfietser aangereden door slippende auto Medisch Comité Nederland-Vietnam gaat door met actie ;'ö-SS|'ör;ï zou wor- "Voorzitter Arie Groenevelt van de in dustriebond N.V.V. weigert om het door de beide andere vakbonden aan vaardde kompromis voor de looneisen mee te ondertekenen. Onenigheid dus tussen de konfessionele vakbonden ener zijds en het N.V.V. anderzijds en sta kingsdreiging door laatstgenoemde. De heer Groenevelt loopt waarschijnlijk rond met de gedachte: wat ons ander half jaar geleden met de „vierhonderd gulden ineens" overkwam, zal nu niet meer gebeuren. Toen stonden de erkende vakbonden, ook het N.V.V., aanvankelijk niet achter die eis, maar werd die eis overgenomen door de wilde, kommunistisch getinte groep Arbeidsbelangen in Rotterdam, die er stakingen om uitlokte. Daardoor dreigden de erkende vakbonden de greep op de metaalwerkers te verliezen, waarop zij de eis overnamen en wisten door te drukken, omdat de werkgevers het heft toch liever in handen zagen van de erkende bonden. Het overnemen van die vierhondendgul- den-eis was toen een noodsprong. Het heeft ook niemand veel voordeel opge leverd, behalve misschien de belasting dienst, terwijl het voor vele bedrijven een klap betekende die zij niet of maar nauwelijks konden opvangen. Vooral kleine ondernemingen zijn er door ten gronde gegaan. Zo'n „narrow escape" moet ons niet weer gebeuren, heeft Groenevelt waar schijnlijk gedacht. Niet weer moet een wilde groep de leiding over de arbeiders verkrijgen en dus handhaven wij onver kort de door ons gestelde eisen. Dat is op een demonstratieve bij eenkomst in Utrecht en voor de VARA- t.v. nogeens flink beklemtoond. Groenevelt heeft de looneisen nu tot een prestigekonflikt gemaakt en wil alleen de eisen van de Industriebond laten gelden. Hij roept de arbeiders nu „op de barri caden", alsof er weer sprake is van een heftige klassenstrijd, alsof zij onder drukten zijn, alsof het om hun vrijheid gaat. Maar het gaat slechts om enige dubbeltjes per week meer of minder. Zelf zegt Groenevelt om twaalf twin tig gulden per week, maar dan moet hij niet kunnen rekenen, zegt de heer Brus sel, voorzitter van de katholieke vak bonden, die het verschil becijfert op 1,20 a 2,per week. Was er armoede in de gezinnen der werknemers, dan zouden we de agitatie om het in ieder geval toch kleine ver schil in de looneis nog kunnen begrij pen. Doch het gaat niet om armoede, hoogstens om de verdediging van dat stukje welvaart dat er toe bijdraagt de inflatie te laten voorgaan, waarmede ook juist de werknemers niet zijn ge diend. Ook van de vierhonderd-golf is niemand wijzer geworden. En om een vrij luttel verschil in geld wil de N.V.V. nu weer stakingen ontketenen, onze momenteel toch al niet zo rooskleurige ekonomie nog meer klappen toebrengen en ver stoort het de eensgezindheid in de vak beweging. We kunnen ons toch nauwelijks inden ken dat het standpunt van vakbonds leider Groenevelt het uiteindelijke be lang van onze nationale ekonomie en dus dat van de werknemers dient. De hogere eis zou zich als een inktvlek uitbreiden en meer bedrijven dan al leen in de metaal in grotere moeilijkhe den gaan brengen. De verantwoordelijkheid voor het be drijfsleven om gezamenlijk de verant woordelijkheid te dragen voor het loon- beleid en afremming van de inflatie wordt door Groenevelt en zijn N.V.V. niet aanvaard. Alleen de N.V.V.-eis moet gelden. En wee de regering die daarop wil ingrijpen! Laten we het toch maar gerust polari satie noemen, zowel in de verhouding tussen de vakbonden onderling als tus sen werkgevers- en werknemersorgani saties en tegenover de regering. Hopenlijk tonen de metaalbewerkers zelf nog voldoende inzicht om hun bestaan de welvaart en werkgelegenheid veilig te stellen door zich niet in avonturen te storten. Zaterdagavond laat reed de 46-jarige J. v. L. uit Soest bij café Soestdijk aan de Noorderweg, bij het achteruitrijden tegen de auto van .1. D. (23) uit Baarn, die daar voorgesorteerd stond om linksaf de Vredehofstraat op te rijden. Beide wa gens werden licht beschadigd. V. L., die onder invloed verkeerde, werd ter ont nuchtering op het politiebureau ingeslo ten. Zondagnacht achtervolgde een pa trouille-auto van de politie een automo bilist, die slingerend over de Burg. Gro- thestraat richting Amsterdam reed. De bestuurder, rle 26-jarige W. V. uit Hil versum, werd nadat de auto op de Am sterdamsestraatweg tot staan was ge bracht, ter ontnuchtering op het bureau ingesloten. Zijn rijbewijs werd ingeno men. De auto bleek niet verzekerd te zijn. Bij redelijk weer zal de januari-wan- deling gehouden worden op woensdag a.s., 26 januari, (anders de volgende dag). Vertrokken wordt om kwart over negen vanaf de ingang van het Natuurbad aan de Van Weerden Poelmanweg. SOESTER Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdtf Het Brits-Rhodesisch akkoord dat vorig jaar werd bekokstoofd was niet anders dan een bezegeling van de werkelijkheid. Die is dat Ian Smith het gezag uitoefent in Rhodesië en dat er geen kijk op is dit te veranderen. Vanmorgen om 10 uur, diende het beroep, dat de Chemische Industrie Randstad instelde bij de Kroon, voor de Raad van State in Den Haag. Ook de omwonenden waren ter zitting aanwezig en één van hen verklaarde dat zjj de schriftelijk ingediende bezwaren, welke op 5 januari 1971 mondeling werden toegelicht, onverkort handhaafden. De vertegenwoordiger van de omwonen den benadrukte daarbij nogmaals de ernstige bezwaren die zij hebben tegen het verlenen van de door Randstad aan gevraagde revisievergunning. „In het verlenen van een hinderwetver gunning, welke gebonden is aan voor waarden, hebben wij geen enkel ver trouwen, gelet op de werkwijze van Randstad in het verleden. Wij prijzen ons gelukkig dat wij hierbij worden ge steund door de direkteur-generaal van de arbeid, die in zijn rapport dezelfde twijfels naar voren brengt." Enige voorbeelden uit de praktijk wer den daarbij aangehaald. Regelmatig worden tankwagens met duizenden li ters aceton of andere, zeer licht ont- De zeventig bij de WISO aangesloten Soester winkeliers, de zegelorganisatie die het hele jaar door met verschillende aantrekkelijke acties op de proppen komt voor de spaarders en spaarsters van de bekende rode zegeltjes, die u gratis bij uw aankopen worden ver strekt, is deze week met een aktie ge start bedoeld om ook een bijdrage te leveren in de opruiming. Tot en met 4 februari a.s. is elke volge plakte zcgelkaart niet, zoals gewoonlijk, 2,50 waard, maar wanneer u uw aan kopen gedurende die periode bij één van die zeventig winkeliers (nog eens extra herkenbaar aan een rood-witte affische) ermee betaalt, dan wordt die waarde nog eens met 40 n/o verhoogt, zodat een kaart dan ƒ3,50 waard is. U mag net zoveel kaarten inleveren als uw aankoopbedrag groot is, mits die kaarten zijn voorzien van volledige naam, adres en handtekening. vlambare vloeistoffen gelost, waarbij, zonder aardleiding aan de wagen aan te brengen, direkt explosie- en brandge vaar, ergo levensgevaar aanwezig is. Aan een wettelijk voorschrift, „aarding" wordt niet voldaan. Ook stellen de omwonenden, dat nacht één van de schoorstenen een zwa re vetachtige rook- en roetsubstantie uitbraakt, wat volgens een deskundig ambtenaar van de gemeente voor een belangrijk deel zwavel-dioxide is. Een zeer giftige en gevaarlijke stof voor de gezondheid indien deze regelmatig wordt ingeademt. Als gevolg hiervan is het slapen met open vensters niet mogelijk; de stank dringt door tot in de omliggende wonin gen. De omwonenden hebben verder gecon stateerd dat er de laatste tijd diverse brandjes hebben plaatsgevonden, waar bij, waarschijnlijk door één van de om wonenden, slecht éénmaal de brand weer werd gewaarschuwd. Andere keren werden de brandjes door het personeel van de fabriek zelf geblust. „Mijne heren, u ziet het, hier is dage lijks levensgevaar aanwezig, wij staan allemaal doodangsten uit". Door de sterke verhoging van de omzet en vergroting van het assortiment pro ducten kan aan de in de oude hinder wetvergunning gestelde voorwaarden niet meer worden voldaan. De omwonenden veronderstellen dat het opleggen van nieuwe voorwaarden een ernstige produktiviteits-verlaging voor het bedrijf tot gevolg zou hebben en zeiden niet te geloven dat Randstad dit verlies zou aanvaarden. Herinnerd werd daarbij aan de klandestiene afval-wa- teriozing en gezegd werd: „Wij krijgen zeer sterk de indruk dat Randstad al leen op winstmaken, uit is, zonder zich om de belendende omgeving en het mi lieu te bekommeren". „Een vooruitziend ondernemer zou al jaren geleden zijn onderneming hebben verplaatst naar een gebied waar inder daad uitbreidingsmogelijkheden aanwezig zijn en waar men niet tussen woonhui zen zit ingesloten met alle risico's van dien". Na in het kort de gang van zaken in de afgelopen jaren uiteen gezet te hebben kwam de vertegenwoordiger van de omwonenden tot de conclusie dat de Kroon geadviseerd moet worden de ge vraagde vergunning onherroepelijk te weigeren, hetgeen impliceert dat de Che mische Industrie Randstad zal moeten verdwijnen. Daarbij werd nog gewezen op de ramp bij Marbon n.v. te Amsterdam en werd gesteld dat de overheid een wel zeer verantwoording op zich zou nemen in Soest voor een soortgelijk be- wel vergunning verleend zich te handhaven temidden van woonhuizen. Het eerste concert van dit jaar in de Oude Kerk te Soest zal worden gegeven op zaterdag 29 januari a.s. Enige van de maandelijkse kerkconcerten zullen orgel concerten zijn, die worden verzorgd door de cantor-organist van de Oude Kerk, Jan Jansen. Door zijn optreden op vele concerten van de Nederlandse Cantorij en het Hervormd Jeugdkoor is zijn naam reeds een begrip voor de vaste concertbezoe kers. Een deel van het progamma zal gewijd zijn aan werken van J. S. Bach, want het ligt in de bedoeling, op de vijf or gelconcerten van dit jaar de 18 Leipzi- ger CKorale en alle triosonates ten ge hore te brengen. Op het. progamma van de 29 januari staan de Triosonate no. 1 in Es gr. en driemaal het koraal „Allein Gott in der Höh sei Ehr", alsmede Preludium en Fuga in b kl. Ook de romantische periode is verte genwoordigd, en wel met de Fantasie over „Freüe dich sehr, o meine Seele" (opus 30) van Max Reger. Als modern werk koos de organist de Triosonate opus 18 van Hugo Distler, een prachtig werk, dat helaas nog wei nig wordt uitgevoerd. Het is een veelomvattend en veeleisend progamma, dat naar we hopen veel or gelliefhebbers zal aantrekken. Aanvang 8.15 uur. Het provinciaal bestuur van Utrecht stelt ook dit jaar studietoelagen beschik baar aan inwoners van de provincie. Ook als nog niet precies vaststaat welke studie wordt gekozen, en of de barrière van het toelat-ings/eindexamen genomen zal worden, moeten schriftelijke aanvra gen, gericht aan gedeputeerde staten van Utrecht, Achter St, Pieter 20, Utrecht, uiterlijk 1 april van dit jaar zijn inge diend. provincie verleent in principe alleen renteloze voorschotten. Hiervan behoeft, als de studie met succes is voltooid, slechts de helft te worden terugbetaald. Het spreekt vanzelf, dat men niet zon der meer voor een renteloos voorschot in aanmerking komt. Zo moet de aan- vrager(ster) niet meer leerplichtig zijn en wordt er gekeken naar de begaafd heid en - uiteraard - gelet op de finan ciële noodzaak. Verder moet ook bij rijk en gemeente een verzoek om een toelage worden ingediend. Voor het Wetenschappelijk Onderwijs, het Hoger Beroeps Onderwijs en voor Opleidingsscholen voor kleuterleidsters dient dit te geschieden bij de afdeling Rijksstudietoelagen van het Ministerie van onderwijs en wetenschappen, prof. H. C. van Hallstraat 3 te Groningen. Voor alle overige vormen van voortge zet onderwijs bij de afdeling Tegemoet koming Studiekosten van genoemd mi nisterie, H. W. Mesdagstraat 10 te Gro ningen. Voor een rijksstudietoelage of een tegemoetkoming in de studiekosten voor een opleiding/studie op het gebied van het land-, bos- en tuinbouwonder- wijs moet men zich wenden tot het Mi nisterie van landbouw en visserij, le van den Boschstraat 4 te Den Haag. Aangezien de mogelijkheid tot het aan vragen van een rijksstudietoelage voor het cursusjaar 1972/1973 maar tot 1 fe bruari 1972 open staat, wordt met klem aangeraden de aanvragen bij het rijk, de provincie en de gemeente nog deze week te posten. De heer G. E. van der Hoven van de provinciale griffie (030-32.16.32, toestel 345) geeft U gaarne alle inlichtingen over de provinciale studietoelagen. De verlichtingsaktie van de A.N.W.B., welke in Soest gehouden werd van 11 tot en met 15 januari, heeft de volgende resultaten gehad. In totaal melden zich 745 auto's bij het verlichtingscontrole- station. Bij slechts 21 auto's stond de verlichting goed afgesteld. Bij 225 wa gens stond de verlichting te hoog en bij 147 waren de duplolampen verkeerd ge monteerd. De commandant van de brandweer heeft zaterdagnacht om half twee 7 perso nen uit een lift van een flat aan de Weegbreestraat bevrijdt, die vermoede lijk door te zware belasting was door gezakt. In de tijd dat zij opgesloten zaten was ook de stemming in het gezelschap da nig gezakt, want toen zij er uiteindelijk uitkwamen vielen er klappen. De politie herstelde de orde. Op verzoek van de politie werd in De renter aangehouden mejuffrouw A. G. de V. (41). eertijds wonende in Soest, thans zonder vaste woon- of verblijf plaats. Juffrouw de V. heeft op meerde re plaatsen in Soest en ook elders in Nederland goederen gekocht zonder deze betalen. De Britten kunnen dit niet, ze willen het ook echt niet: het denkbeeld om ver weg in Afrika te kunnen vechten tegen wat men de eigen familie mag noemen lokt ze niet aan. Om dit akkoord een mooie morele schijn te geven werd er iets in vastge legd dat uitzicht moest bieden op een toekomst met voor de zwarte meerder heid dezelfde politieke rechten die nu exclusief voor de blanke minderheid zijn. Aangezien de negerbevolking geen mo gelijkheid heeft nu officieel zijn stem te laten horen werd een kommissie onder leiding van Lord Pearce uitgestuurd om te peilen hoe de Afrikanen over het ak koord dachten. Dat was bij voorbaat al een vrij zinloze onderneming want de commissie moest zijn oordeel maar ba seren op gesprekken en persoonlijke in drukken, een nogal amateuristische ma nier van opiniepeiling. Maar ja, het ging er slechts om dat keu rig werd vastgesteld dat de Afrikanen niet de indruk maakten zich erg tegen het akkoord te keren, dan was Londen met fatsoen van een onaangename kwestie af. Echter, tegen alle verwachtingen in kwam het tot opzienbarend grote de monstraties tegen het akkoord, waarbij de politie van Smith met traangas en schietwapens optrad. En om zelfs de laatste schijn weg te nemen dat het in Rhodesië ooit wel eens kan komen tot een echte demokratie, ook voor de in heemsen, arresteerde de overheid ook maar de vroegere Rhodesische premier Garfield Todd en zijn dochter. Beiden hadden het kwaad bedreven dat ze niets voor het systeem van Smith voelen en hadden er hun mond over opengedaan. Het rapport van de kom missie pearce is hiermee eigenlijk al ge schreven. Niet alleen de zwarte Rhode- siërs, maar ook blanke Rhodesiërs, pro testeren tegen het akkoord. Maar wie denkt dat daardoor het ak koord ook wel van de baan is, kon zich wel eens vergissen. Het zal er alleen niet zo keurig netjes uitzien als "de be doeling was. Maar misschien wel eer lijker. KANTMAN Op de Waldeck Pyrmontlaan werd -<!• 36-jarige bromfietser D. D. aangereden door een slippende auto, bestuurd doof mevrouw A. A. P.-v. A. uit Soest. Da bromfietser werd met de ziekenauto naar Zonnegloren vervoerd. Hij klaagda over pijn in zijn rechter been. De auto kwam tot stilstand in de tuin van de woning nr, 5 na eerst het hek vernield te hebben. Gladheid was de oorzaak van het slippen. Indochina ziet zich geplaatst voor onme telijke vraagstukken. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen hebben dringend behoefte aan één of meer protheses Het Medisch Comité Nederland-Viëtnam overweegt om in de toekomst bouwpak ketprotheses, waar veel geld voor nodig is.' naar Indochina te gaan zenden. Ook als de oorlog in 1972 zou eindigen, hetgeen ernstig moet worden betwijfeld! zal medische hulp in toenemende mate en nog lange tijd nodig zijn. Binnenkort gaat de werkgroep Soest weer een artsenmonster-inzameling hou den onder de Soester artsen. Wie hier aan mee wil werken, bij voorkeur ver pleegsters en apothekersassistenten, kan zich hiervoor opgeven bij het secreta riaat van de werkgroep, Veldweg 14, telefoon 8730. De breiactie loopt nog steeds. Inlichtin gen hierover verstrekt het secretariaat. Sinds kort is de actie „Naaimachines voor Viëtman" van start gegaan. De eer ste gereviseerde handnaaimachines zijn reeds per boot verzonden. De industrie in Viëtnam is door de bombardementen uiteen geslagen en veel moet met huis raad worden gemaakt. Er is daarom een onbeperkte behoefte aan handnaaima chines. Wie nog een oude handnaai machine te missen heeft, kan dit door geven aan het secretariaat. Par\jse conferentie De voorzitter van de Stichting Medisch Comité Nederland-Viëtnam, professor De Haas woonde in december j.1. in Parijs een Viëtnamconferentie bij en sprak daar met twee Viëtnamese artsen van het Nationaal Bevrijdingsfront. Deze artsen spraken hun grote waardering uit over de hulp uit Nederland, die volgens hen onmisbaar is geworden voor de me dische hulpverlening. Op een bijeenkomst op 15 januari j.1. In Amsterdam van Viëtnam-werkgroepen zei professor De Haas: „Ten onrechte is het protest legen de Amerikaanse poli tiek in Indochina afgezwakt. De oorlog daar gaat onverminderd door. wordt zelfs verhevigd, mede door de techniek die oorlogsrobots maakt, waardoor min der mensen nodig zijn. Vandaar dat Nixon makkelijk zijn troepen uit Viët nam kan terug trekken", aldus profe*- sor De Haas.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1