WISO-EXTRA OPRUIMINGS VOORDEEL! 40 oio extra spaarwinst op uw gratis WISO-zegels! r "RATEUR JERKER, suiker 25 ct Monopolie-positie van beroeps-imkers GHANA, HET FALEN VAN ONTWIKKELINGS HULP voor alle WiSO-kSanfen en zij die dat nu zullen worden Hes pakt u die WTM SPAARWINST? geen 2,50, maar 3,50 waard, WERKEN INPLAATS VAN DE CEL „VAN ASCH" een echte slager HET EXCUUS VAN SADAT U kimt niet alles weten töER BAARN INC DUINEN voor 75 n 225 voor 179 [MELK, 75 VERZACHTER 99 stuks 129 ZAKJES 99 7,50 dubbel s gratis. Jaarvergadering van de bijenvereniging WAAR BLIJFT DE SNEEUW Onze wekelijkse voordeel aanbiedingen uit een enorm assortiment vers vlees en van de bekende VAN ASCH kwaliteit. 590 gram Magere VARKENSFRICANDEAU 529 599 gram NASSI- en BAMIVLEES359 599 gram VIEESKRABBEN 125 599 gram Doorregen VARKENSLAPPEN229 Nergens vindt U zo'n groot assortiment in pan klare artikelen, en panklaar is vlug klaar is erg lekker. 3 HAMBURGERS, deze week voor120 3 PIGARDI'S (vindt iedereen erg lekker) 219 Een traktatie op toast of op de boterham 150 gram FILÉ AMERICAN145 159 gram ARDENNER PATÉ129 ROOKWORST gemaakt door slagers een hele beste, 250 gram, voor135 En dan ook nog voor deze week 100 gram BOTERHAMWORST en 100 gram CASSELERRIB, samen160 En nu de laatste geweldige TOMATENSOEP met royaal vlees en gehakt, p, liter in beker 98 EEN ECHT GOED GESORTEERDE KWALITEITS- SLAGER HOEFT U NIET VER TE ZOEKEN Geen spreekuur Gevraagd door timmermaeu timmer-, onderhouds- en REPARATIEWERK voor particulieren. A. Bos, Daliastraat 5, Baarn, tel. 02154-5817. Reviseren, balanceren, ver nieuwen van AANDRIJF. ASSEN, tusscnassen, voor- wielaandrü vingen. N.V. A.S.I., Kostverloren- weg 6, Soest, tel. 02155- 7044. ind. 30 mnd. 36 mnd 55, 50. 120,— 104,- 93, 160,— 138,- 47. 211, 178,- 17,— 420, 354- '2. 836, 706,- vraagt rzorgen van de boek- tie. ïg hebben en voldoende te solliciteren aan: Faas Eliaslaan 5 reprografische daarmee graag l doen, maak- en ter- ïilderwerk kan As- en studie- )alco Inc., AI- :e Soestduinen. Dinsdag 25 januari 1972 Op de jaarvergadering van de afdeling Soest van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland, bracht de imker Chr. Uiterwyk, enigszins tegen de zin van de voorzitter de heer A. v. Breukelen, een moeilijke situatie in de imkers wereld ter sprake. Het plaatsen van bijenvolken in de ontwikkelingspolders is afhankelijk van de toe stemming van enkele beroeps-imkers, die daar met hét toezicht belast zyn. De gevolgen zijn duidelijk. Amateur-imkers komen op dc tweede plaats. Voorzitter Van Breukelen verweet zijn mede-bestuurslid, dat hij deze kwestie aansneed: „In bestuursvergaderingen heb ik dat al meerdere malen uiteengezet", aldus de heer Van Breukelen. „Er valt niets aan te doen en men heeft ons al jaren geleden aangeraden de situatie maar zo te laten". De vergadering kon zich daar maar moeilijk bij neerleggen, maar met enige saillante voorbeelden uit de historie - meer dan 300 volken wer den doodgespoten, zonder dat daar een vergoeding voor gegeven werd - wist de voorzitter de leden te overtuigen. 1971 was overigens een goed bijenjaar geweest; de voorjaars- en zomerdrach- ten waren goed, de najaarsdracht viel iets tegen. De ledenwinst was verheu gend vooral omdat die in de jeugdsec- tor lag. „We waren wat aan het ver grijzen", zei de heer Van Breukelen. Jaarverslag en notulen De notulen en jaarverslagen werden voorgelezen door de secretaris van de afdeling Soest, de heer P. Seegers. Ook hier werd gewag gemaakt van het goe de bijenjaar. De vereniging telt 71 le den en 10 jeugdleden en is daarmee een van de grotere afdelingen. Dank werd gebracht aan de heer A. v. d. Broek, hoofd van de gemeentelijke plantsoenendienst, voor de aanplant van honinggevende planten. Hij bewees de imkers daarmede een grote dienst. Uit het verslag bleek verder, dat in het af gelopen jaar, op verzoek van geplaagde burgers, liefst 50 wespennesten werden vernietigd. Dit werk knapte de heer Ui terwijk steeds op. Het jaarverslag van de penningmeester bleef achterwege in verband met ziekte van deze bestuurder. Zodoende bracht ook de kascommissie geen verslag uit. Op het bestuursbeleid werden geen aan merkingen gemaakt. de winter is vergangen, straks zonder een wit kleed, wij blijven maar verlangen, en houden ons gereed, voor dwarrelende vlokken, die dalen op ons neer, toch wil ik er om gokken: de sneeuw komt heus wel weer. en zal ons niet besparen, een smetteloos tapijt, dat zoals alle jaren, in bos en duinen lijt, de struiken en de bomen, versiert zij wonderschoon, het zal er wel van komen, dat zij zich stelt ten toon. maar toch zijn er bedrijven, die hebben heus geen spijt, wanneer zij weg wil blijven, zij zijn van zorg bevrijd, aan sneeuw bestaat een hekel, 't belemmert het verkeer, zij strooien zand en pekel, op 't mooie van weleer. het wordt een vieze bende, een nare natte brei, een poel vol van ellende, met schoonheid generlei, en dus, mocht het gebeuren, dat zij ons nu vergeet, ik zal er niet om treuren, bespaard voor al dat leed. Ghana, waar kolonels de regering heb ben overgenomen, heeft sinds zijn on afhankelijkheid geen glorieuze historie gemaakt. De eerste en nog altijd kwel lende ramp was het bewind van presi dent Nkroemah, een diktator die door allerlei grootse maar weinig zonnige pro- jekten uit te voeren kans zag het al niet rijke land straatarm te maken. Toen de militairen hem in 1966 verdre ven was de kas leeg en de schuldenlast haast niet te overzien. Er was dringend hulp nodig, maar niemand had veel zin goed geld naar kwaad geld te gooien en er werd dus wel aangedrongen op een regeling van de bestaande schulden voor Ghana nieuwe mocht maken. Premier Busia, die in 1969 van de mili tairen weer een burgerregering mocht vormen, stond erop netjes te betalen, niet zozeer uit fatsoen, maar om verdere hulp niet bij voorbaat onmogelijk te ma ken. Zijn taak was in feite onuitvoer baar, ook al doordat Ghana's export, plantageprodukten, op de wereldmarkt slechts dalende prijzen kon maken. Het gaat er niet om of Busia misschien korruptie toestond of daar zelf mee be zig was, zoals de nieuwe militaire lei ders beweren. Wat van belang is is dat Ghana, als het een zakelijke onderne ming was geweest, al lang failliet ver klaard zou zijn. Gebeurt dat met een be drijf dan kan een nieuwe direktie even tueel met een schone lei opnieuw be ginnen en aandeelhouders, financiers en doorgaans ontslagen werknemers moe ten de strop maar opvangen. Wanneer op die zelfde grondslag ont wikkelingshulp was verleend aan Ghana was er kans geweest dat het land zich zelf er weer bovenop gewerkt zou heb ben doordat het wat het nu afbetaalde op trieste schulden uit het verleden had kunnen gebruiken om te investeren in de eigen ekonomie. Dat Ghana nu een instabiel land dreigt te worden, waar staatsgrepen elkaar kunnen afwisselen en vermoedelijk on bekwame diktatoren steeds kans maken, dankt het eraan dat ontwikkelingshulp veel minder ideaal verleend wordt dan de cijfers van de schenkende en lenende landen wel eens doen geloven. URGENT Bouwsteenactie Voor het bouwen van een nieuw bijen huis heeft de landelijke vereniging een lening gesloten van ƒ50.000,De afde lingen worden verzocht bouwstenen a 10,hoekstenen a 100,of obli gaties van 100,te kopen. De afdeling Soest besloot in ieder geval een hoek steen te kopen en nader te bekijken of ook nog obligaties konden worden aan geschaft. Voor het nemen van deze beslissing werd de penningmeester node gemist. Een verloting van een door het oudste lid, de heer H. Roos geschonken bijen korf, bracht 53,op. Dit bedrag is eveneens bestemd voor de bouwsteen actie. Bestuursverkiezing De aftredende bestuursleden, de heren P. Seegers, A. Dijkstra en C. Uiterwijk werden bij acclamatie herkozen. Tegen kandidaten werden niet opgegeven. Het bestuur zal zich dit jaar belasten met het reisschema, het organiseren van de plaatsing van bijenvolken in vlucht- gebieden. Er zijn hiervoor ongeveer 80 volken beschikbaar. Op de uitwinterver- gadering in Maart worden nadere me dedelingen gedaan. Cursussen voor beginners zullen worden georganiseerd indien hiervoor belang stelling bestaat. Mevrouw Van Dijk-van Oosten zal de gevorderden cursus lei den. Zonnebloemwedstrijd Ook dit jaar zal de zonnebloemwedstrijd gehouden worden. Deze staat open voor alle inwoners van Soest. De onderdelen blijven hetzelfde, met dienverstande dat de wedstrijd beperkt blijft tot de „ou- derwetse"-zonnebloem. Een kleine va riant hiervan, die veel bloemen geeft, wordt uitgesloten. De heer C. Uiterwijk, die jaarlijks de gehele organisatie voor zijn rekening neemt, rekent erop dat de gemeente ook dit jaar weer enige prij zen, in de vorm van crocusbollen, be schikbaar zal stellen. De bijenvereniging geeft 10,extra voor de aankoop van potjes honing, zodat „geleur" achterwege kan blijven. Soestergemeenschap De secretaris, de heer P. Seegers, lichtte doelstelling en taak van de Vereniging Soester Gemeenschap toe. De afdeling Soest van de bijenvereniging had zich reeds, zij het niet definitief, als lid aan gemeld. De bundeling van krachten werd door alle leden als zeer gewenst gezien. Tegen het lidmaatschap bestond dan ook geen enkel bezwaar. De voorzitter zag als mogelijk profijt nog het verkrijgen van subsidies via de S.G. Na voor enige beginnende-imkers „bij- envaders" te hebben aangewezen, kwam het agendapunt „uitstapjes" aan de or de. De begrote kosten voor een bezoek aan de Flevohof of de Floriade werden in eerste instantie aan de hoge kant ge vonden en ook hier kwam men tot de conclusie dat een mogelijk verlossend woord van de afwezige penningmeester gemist werd. Het punt werd daarom aangehouden en verschoven naar de vol gende vergadering evenals het probleem „het geven van attenties". Dat bleek in Van 21 januari tot en met 4 februari a.s. is uw volle WISO-spaarkaart mits in die periode besteed by één van de zeventig aktieve WISO- winkeliers van Soest. Uw spaarkaart dient by inlevering dan wel voorzien te zyn van uw volledige naam, adres en handtekening. Heeft u vragen, klachten of wensen omtrent de WISO-zegeluitgifte? Even een berichtje aan ons contactadres, Driehoeksweg 10, en er wordt aan gewerkt. de papieren te lopen. Hoeveel hier jaar lijks aan besteed werd, wist alleen de penningmeester. Na de rondvraag, waarin o.m. het geven van een schriftelijk financieel overzicht en de unieke positie van enkele beroeps imkers aan de orde kwam, sloot de voorzitter de vergadering. By de rechterlijke macht begint men ook steeds sterker te twijfelen aan het nut van de gevangenisstraf. De Arnhemse politierechter mr. Chr. Rommerts heeft kortgeleden groot opzien gebaard door drie delinkwenten, die zich schuldig hadden gemaakt aan ernstige mishandeling van een bromfietser, te veroordelen tot een gevangenisstraf gelijk aan het voorarrest (24 dagen) en ze de bijzondere voor waarde op te leggen een aantal weekeinden te werken in een verpleeghuis of een psychiatrische inrichting. Gedwongen tewerkstelling, die doet denken aan de Duitse bezetting? Of een resocialiserende maatregel, die wellicht meer effekt heeft dan de ge vangenisstraf? Hierover zijn in en bui ten de kring van juristen de diskussies hoog opgelaaid. Geen vergelijking met oorlogstijd De drie verdachten werden veroor deeld tot 90 dagen gevangenisstraf met dien verstande dat 66 dagen voorwaar delijk werden opgelegd. Die straf be hoeven zij niet uit te zitten, indien zij zich binnen drie jaar niet weer aan enig misdrijf schuldig maken, c.q. de voorwaarden nakomen die de rechter in zijn vonnis heeft geformuleerd. Om die voorwaarden gaat het hier. Op last van de rechter (en met instem ming van verdachten) moeten de drie verdachten zes weekeinden werken in een verpleeghuis, Het Dorp in Arnhem, en in een psychiatrische inrichting. Zou den zij achteraf weigeren deze werk zaamheden te verrichten, dan kan de rechter alsnog het voorwaardelijk ge deelte van de straf ten uitvoer laten leggen. Een dergelijk opzienbarend von nis lijkt niet in strijd met de bepalingen van het wetboek van strafrecht, zoals de Arnhemse officier van justitie suggereer de, die hoger beroep heeft aangetekend. Het wetboek van strafrecht geeft de rechter een groot aantal mogelijkheden om de verdachte algemene of bijzondere voorwaarden op te leggen. Een algemene voorwaarde is de voorwaardelijke ver oordeling. Artikel 14c van het wetboek van straf recht geeft de bevoegdheid de verdachte bijzondere voorwaarden op te leggen, mits deze niet de godsdienstige of staat kundige vrijheid van de verdachte be perken. Bijzondere voorwaarden Met die „bijzondere woorwaarden" kan de rechter vele kanten uit. Alleen maak te de Nederlandse rechter tot dusver van deze bevoegdheid zó spaarzaam gebruik, dat juist daarom het Arnhemse vonnis zoveel opzien en tegenstand verwekte. Toch zijn in een ver of min of meer recent verleden verschillende delin kwenten ook wel eens bijzondere voor waarden opgelegd. Zo zijn in de loop der jaren vele veroordeelden bij rech terlijk vonnis verplicht zich in een psy chiatrische inrichting te laten opnemen. Vooral alcoholisten, die wegens een mis drijf of verkeersmisdrijf werden ver oordeeld, werden nogal eens op deze wijze tot een ontwenningskuur verplicht. Weigerden ze die toch, dan moesten ze de gevangenisstraf uitzitten, die de rech ter als stok achter de deur had gezet. Een andere bijzondere voorwaarde is bij voorbeeld het vergoeden van de schade, die de verdachte door zijn misstap heeft veroorzaakt. Een oorlogsmisdadiger, door wiens toe doen een burger van de gemeente Hoogezand door de bezetter werd ver moord, werd bij zijn voorwaardelijke in- vrijheidsstelling de bijzondere voorwaar de opgelegd dat hij zich niet in deze ge meente zou ophouden. Een jonge knaap, die tal van diefstallen in warenhuizen had gepleegd, kreeg de bijzondere voorwaarde opgelegd dat hij zich gedurende de proeftijd niet weer in een warenhuis zou vertonen. Een sou teneur, die zijn „werkzaamheden" vooral in Rotterdam bedreef, mocht niet meer in deze stad komen. Kortom, de rechter kan met de bijzon dere voorwaarden vele kanten uit, mits deze strekken tot het maatschappelijk betamend gedrag van de veroordeelde. Algemeen belang Het is nu de vraag of verplichte te werkstelling in een verpleeghuis of psychiatrische inrichting kan strekken tot bevordering van goed levensgedrag. Want dat is toch de bedoeling van de bijzondere voorwaarden. In hoeverre deze tewerkstelling een gunstig effekt heeft op het gedrag van de veroordeel den, valt nu uiteraard nog niet te zeg gen. Toch kunnen we ons in de gedach te van de rechter zeer wel verplaatsen. De drie verdachten hebben door hun misdrijf niet alleen een slachtoffer ge maakt, maar daardoor ook de algemene rechtsorde, kortom het algemeen belang geschonden. Voor dat feit moeten zij tol betalen. En is het dan zo gek om hen te verplichten iets terug te doen voor het algemeen belang door hen zes week einden te laten werken in een inrichting, die dat algemeen belang juist wil die nen? Wij achten een dergelijke tewerk stelling geenszins vergelijkbaar met de werkkampen uit de Duitse tijd, zoals de historisch niet zo bewuste officier van justitie in een nogal theatraal betoog poogde te suggereren. Toch moeten we dit vonnis ook zien te gen de achtergrond van de huidige dis kussies over het nut van de gevangenis straf. Steeds sterker wint de gedachte veld dat het effekt van de gevangenis straf tamelijk gering is. De kriminoloog, prof. Rijksen heeft zelfs beweerd dat een kriminele karrière meestal begint met een korte onvoor waardelijke vrijheidsstrafs Zulke radi- kale uitspraken die nog bevestigd wor den door wetenschappelijke onderzoekin gen, beïnvloeden de beslissingen van de rechter. $4QBfitè f De burgemeester brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is op woensdag a.s. zijn wekelijkse spreek- lur te houden. Het is verplaatst naar de volgende dag, donderdag 27 januari, om 11 uur. In enkele televisie-uitzendingen Is de achterblijvende ekonomische ontwikke ling van het midden- en kleinbedrijf nog eens duidelijk geëxposeerd. Er is gelukkig nog een deel van dit be drijfsleven welvarend. Ook de onder nemers die niet klagen staan echter voor inspanningen waar werknemers met vergelijkbare inkomens nog nimmer van hebben gedroomd. De gemiddelde werktijd in de gezinnen der zelfstandigen is stellig voor het ge zinshoofd al ver boven de 60 uur geste gen en dan tellen wij de uren van de meewerkende gezinsleden niet mee. Nu kan men zeggen dat al die zelfstandigen dan maar de ondernemerslier aan de wilgen moeten hangen, maar het zou er voor de dienstverlening in Nederland niet best uitzien als ze het werkelijk deden. Terwijl wij grote sommen voor ontwik- kelingshv'p over de grenzen storten, tei len wij in Nederland grute groepen hard werkende mensen die geen steun vragen maar bestaanskansen. 'Vat doen wij daar feitelijk meer aan dan in een regeerakkoord konstateren dat er iets gedaan moet worden voor ïidden- en kleinbedrijf. Men kan nog zoveel doen aan het on derwijs voor zelfstandigen en hun op volgers. Men zou hen dezelfde kinder bijslag kunnen geven als de werkne mers. Men zou hen een betere onder handelingspositie kunnen bezorgen bij de verdeling van verkooppunten en met spoed de voorstellen van de kommissie Van Soest kunnen uitvoeren. Terwijl het sociaal klimaat van de werk nemers wordt opgepoetst met bijdrage uit de ondernemingen die naar de vak bondskassen vloeien, staan de zelfstan digen te snakken naar lucht om hun bedrijven voort te zetten. Laat men eens uitrekenen hoeveel gul den per zelfstandige in de landbouw aan subsidie en begeleiding wordt uilgetrok ken en datzelfde besteden aan de de tailhandelaren, ambachtsman, vervoer der en horeca-ondernemer. Dan zal het klimaat voor zelfstandigen milder wor den. Nu worden zij goeddeels afge scheept met afwikkelingsfondsen en fraaie rapporten. President Sadat heeft zijn Egyptenaren uitgelegd waarom - ondanks zijn belofte - het jaar 1971 toch niet het jaar van de beslissing is geworden. Het komt erop neer dat een eventueel Egyptisch offensief alleen maar kans van slagen had wanneer de Russen bun volle aandacht eraan konden geven. En dit was helaas niet mogelijk doordat de Sowjet-Unie volkomen in beslag geno men was door de Indiaas-Pakistaanse strijd. Misschien dat de Egyptenaren te vreden zijn met deze verklaring. Bemoedigend is intussen wel dat Sadat er zogvuldig voor waakte nu het jaar 1972 maar tot beslissend jaar uit te roe pen. Hij rept weliswaar over het mobi liseren van alle krachten, zet Amerika te kijk als de hoofdvijand doordat ze Phantom-jagers aan Israël levert, maar wijst wederom overleg niet van de hand. Hij konstateert alleen met vreugde dat de V.S. het in het Indiase geval dan toch maar van de Sowjet-Unie heeft verloren en dat betekent dat in de wereld da vrienden van Egypte sterker en hoofd vijand Amerika zwakker is geworden. Met andere woorden: de vooruitzichten zijn goed. Een ietwat gewrongen redenering die de indruk wekt of Sadat bemantelt dat zijn gok om door oorlogsdreiging een verge lijk, desnoods beperkt, met Israël af te dwingen heeft verloren. Als hij zo nuchter is als hij klinkt, houdt dit in dat de kans niet verkeken is dat een gesprek dit jaar misschien toch iets oplost in het nabije oosten. Tenslotte is er in Israël ook een grotere neiging om als het geëiste vredesver drag er niet komt genoegen te nemen met bijvoorbeeld een akkoord over het Suezkanaal. Botervlekken verwijdert u door direkt met heet water te spoelen, lukt dit niet of is het goed er niet geschikt voor, dan uitstrijken tussen grauw papier en na- behandelen met tetra. Bloemen moeten altijd een voor c-en in de vaas worden gezet. Hoe groot de bos ook is, het is de manier om de bloemen op zijn best geschikt te krijgen. Asters, chrysanten, goudsbloemen, zon nebloemen enz. moeten voor minstens de helft van de steel ontbladerd worden. De bladeren zorgen er voor dat bet wa ter direkt vies wordt en de bloemen gaan eerder dood of in ieder geval han gen. Cakeblikken kunt u als ze een beetje geroest zijn, toch gebruiken door er een aluminum folie in te leggen. Dit wordt met wat boter besmeerd. De cake zal nu niet aanbranden of aan het blik vast gaan zitten. Corsages van levende bloemen blijven langer goed wanneer u het eind van de stelen even afbrandt. Corsages van zijde, taftzydc enz. worden voorzichtig gewassen, gesteven in een 30 gram arabische gomoplossing en voor zichtig aan de verkeede kant gestreken. De blaadjes zijn nu zo stijf, dat ze leuk in de vorm kunnen worden gebogen. Dooiers van verse eieren kunt u een poosje bewaren door ee koud water op te gieten. Voor het gebruik het water er even afgieten. Gelantine lost vlugger op als het eerst een poosje geweekt wordt in koud wa ter en dan overgoten wordt met kokend water. Kaarsvetvlekken op linnen verdwijnen als u wrijft met wijngeest. Om satynen schoentjes te reinigen wrijft u met een in wijngeest gedoopt, wat je en nawrijven met droge watten. U kunt ook rode, blauwe en witte satijn schoentjes reinigen met een propje wat ten, gedoopt in warme spiritus (voor zichtig) en u wrijft met droge watten

Soester Courant | 1972 | | pagina 3