Soest toen - Soest nu Vrijdag 28 januari 1972 50e jaargang no. 19 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 „HET DRAAIT OM UW GELD" Ook Katholieke kerken vragen om 'n waardevaste kerkbijdrage ZAL PROGRESSIEF OOK SOCIALISTISCH ZIJN Maandag verjaart Prinses Beatrix Diefstal bij Bata Soest opgelost Vleesverkoop V.V.V.-nieuws Het oog gericht op het raadsel van de macht Politie Soest gaf belangrijk signalement door Auto total-loss Politiebureau 444 4 Telef. Brandweer 3 3 3 3 SOESTER OÜRANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9, Verschijnt iedere dinsdag en vrtydag Dezelfde plaats nu „Over de gehele linie dalen de inkom sten en stijgen de lasten", aldus een zin uit de folder welke aan de katholieken bij gelegenheid van de jaarlijkse „vas- ten-actie" wordt uitgereikt. Iedere bisschop en iedere pastoor heeft ■naast zijn vele zorgen en taken ook nog te maken met geld. Het moet er zijn voor het noodzakelijke levensonderhoud, voor het instandhouden van de gebou wen en voor allerlei activiteiten. De inflatie doet zich ook hier gelden, voor het beschikbare geld kan men steeds Het is en blijft moeilijk om in het Ne derlandse partijwezen veranderingen, bedoeld als vereenvoudiging, te schep pen. Men riet wel in, dat het lang zamerhand re gek geworden is met al die partijen en partijtjes, die elkaar politiek eigenlijk maar zo weinig ont lopen en dat er dus naar wat minder en dus grotere groeperingen toegewerkt moet worden. Maar al de kleinere par tijen zijn juist ontstaan doordat een aantal kiezers zich niet geheel kon ver enigen met het beleid van en de gang van zaken in een bestaande grote partij. En nu men weer wil pogen, zowel rechts als links, om van enige partijen één gro ter verband te maken, ziet men toch ook weer dat de splijtzwam zich ook daarbij moeilijk laat onderdrukken. Over het idee tot vorming van één pro gressieve volkspartij wordt al enige tijd gedacht en besproken tussen D '66 en P.v.d.A. en P.P.R. Het is vooral een idee van D '66-fraktievoorzitter Hans van Mierlo. Het idee heeft een nieuwe impuls ge kregen van. dr. S. Mansholt, die volgend jaar zijn funktie van vice-voorzitter van de Europese Commissie neerlegt en in interviews nu kenbaar heeft gemaakt •dat hij het noodzakelijk acht te komen tot vorming van een Progressieve Volks Partij, dat idee zelfs ook wil uitdragen naar de andere landen in de E.E.G. Er is daarom reeds een kommissie, gevormd om het idee nu eens nader uit te wer ken, bestaande uit, behalve dr. Mansholt, die P.v.d.A.-lid is, prof. dr. C. de Galan (P.v.d.A.) drs. H. Gruijters (D '66) en de drie fTaktievoorzitters: Den Uyl, Van Mierlo en De Gaay Fortman. Maar zowel in de P.v.d.A. als In D '66 zijn er niet onbelangrijke stromingen die ietwat huiverig zijn voor wat dat moet worden met zo'n Progressieve Volks Partij. Dat is ook wel begrijpelijk, want wat zal uiteindelijk het karakter wor den van die verenigde partij? Ware P.v.d.A.-ers vragen zich natuurlijk af: zal die partij nog stoelen op het sociaal- demokratische principe? Dat zal voor de socialisten bijzonder zwaar wegen, want het is een wereldbeschouwing met hoge j idealen, waar de ware socialist moeilijk I aan kan laten tornen. Dat ideaal mag clan in de praktijk door de P.v.d.A. weleens wat minder stringent gehand- i haafd worden, het laat zich voor de1 echte sociaal-demokraat niet verdringen uit het programma van zijn partij. Voor hen geldt dus vooral de vraag: zal ook die eventuele P.V.P. het socialistiscne uitgangspunt in zijn programma (kun nen) opnemen? Maar bij D '66 zijn er uiteraard velen, die zich onmogelijk socialist willen en kunnen noemen. Die alles voelen voor een progressief politiek beleid, maar de ideeën van Marx, van nationalisatie en zelfs socialisatie bepaald niet aanhan gen. De P.P.R.-leden zullen daarmee misschien minder moeite hebben, doch het is dan ook iets wonderlijks dat die zich afzonderlijk willen blijven gedra gen, hoewel dat wellicht ook voortvloeit uit het zich toch niet helemaal socialist voelen. Zo zal dan het stichten van een Progres sieve Volks Partij wel min of meer de z.g. vooruitstrevenden kunnen verenigen, doch het is wel zeer de vraag of dat ook het demokratisch-socialistische ideaal kan omvatten. Vandaar misschien de uitlating van dr. Manholt: „er is een nieuwe Marx nodig". Dat wil dus zeggen, dat het oude Mar xisme, waarop de sociaal-demokratie stoelt, nu maar eens tot nieuwe opvat tingen moet worden omgebogen. Opvat tingen die dan ook door niet-Marxisten kunnen worden aanvaard. Maar dat zal voor vele socialisten, zowel in de P.v.d.A. als in andere groeperingen, wel een haast onoverkomelijke opgave zijn. Zo gemakkelijk zweert men - vooral de Nederlander - zijn geloof niet af. Het socialisme is voor dezen als een geloof, hetgeen van het pragmatisme van D '66 niet gezegd kan worden. Een andere vraag is of dc vorming van een Progressieve Volks Partij uit prak tisch politieke overwegingen niet nood zakelijk is om de linkse vooruitstrevende ideeën voldoende kracht tot eventueel regeren te kunnen geven. Maar dan is het toch feitelijk een noodsprong, „pour besoin de la cause" en niet een natuur lijk gegroeid iets. Daardoor zullen ook die pogingen weer de splijtzwam in zich dragen. Dat is te betreuren maar wel begrijpelijk. De vor ming van een Progressieve Volks Partij brengt niet de zekerheid mee daardoor te kunnen komen tot een tot regeren in staat zijnde linkse meerderheid. Maar politici zijn soms avontuurlijk ingesteld en troosten zich wel met de gedachte: „ook het pogen Is schoon". minder krijgen. De inkomsten zouden moeten toenemen, maar doen dat in feite niet of nauwelijks. Als duurzame oplos sing wordt dan ook gedacht aan het geven van een jaarlijkse waardevast kerkbijdrage, aangepast aan het inko men van de gever. Slechts ƒ5,per verdienend gezinslid Het aartsbisdom heeft ruim 900.000 ka tholieken, waarvan er ongeveer 300.000 een inkomen hebben. Uit de begroting van het Aartsbisdom blijkt dat de paro chies in totaal 1V« miljoen gulden moeten opbrengen voor afdracht aan 't bisdom, wat betekent slechts ƒ5,per verdie nend gezinslid per jaar. Een van de zwaarste lasten van de ker kelijke financiën is de salarisvoorziening en pensioenregeling van de zielzorgers en andere functionarissen. Vroeger haalde een pastoor op allerlei mogelijke manieren zijn inkomen bij el kaar, besteedde het zelf en deed een beroep op het kerkbestuur wanneer hij tekort kwam. Tegénwoordig vloeien alle parochiële in komsten, kerkbijdragen, collectengelden enz. rechtstreeks naar de kerkekas, be heerd door het kerkbestuur. Dat bestuur betaalt volgens vastgestelde normen ho noraria aan de pastores en ook de kos ten van de huishouding. Ondanks de stijgende levenskosten blij ven .de kerkbijdragen veelal op hetzelfde niveau. Dat betekent in feite een achter uitgang. „Pastorés", zegt de folder, „vangen als hoge bomen veel wind. Ze staan bloot aan kritiek zodra ze niet beantwoorden aan de verwachting van de gemeen schap. Het evangelie bekritiseert diezelf de gemeenschap, indien zij niet instaat voor haar pastores". In de folder wordt daarom een beroep gedaan het woord „kerkbijdrage" toe te voegen aan het wekelijkse reserverings lijstje van huishoudgeld, krant, zakgeld, sigaretten, vakantie enz. In Soest l1/**/» van het netto loon De parochies in Soest werken allen met tekorten. In het Interparochieel Pasto raal Beraad heeft men becijferd dat deze tekorten kiinnen worden weggewerkt, indien ieder jaarlijks IV2 van het net toloon als bijdrage geeft. Daarbij zijn dan inbegrepen de giften voor de nor- Minister-president Biesheuvel verklaarde onlangs dat de konin gin over twee jaar, op haar 65ste verjaardag, niet zal aftreden. Dit zal onze kroonprinses Beatrix, die maandag a.s. 34 jaar hoopt te worden, de gelegenheid geven een belangrijk deel van haar ttfd te schenken aan haar gezin. Dat de drie prinsenvoorbeeldig op groeien kunnen wy van tyd tot tyd konstateren, als er een serie foto's van hen in de kranten verschijnt. Wij hopen dat de prinses op haar kasteeltje „Drakenstein", maan dag een goede verjaardag zal hebben. male wekelijkse collectes gedurende de weekenddiens ten. Overigens is men van mening dat het voordelen heeft indien men zou deel nemen aan het financieel appél van de Hervormde Gemeenten „Trouw moet blijken". Aan die actie doen volgend jaar in ieder geval de Gereformeerden mee en indien de Katholieken zich daarbij aan zouden sluiten, kan door een'grootse opzet tegelijkertijd een beroep gedaan worden op allen de kerken metterdaad te steunen. De in de nacht van 4 op 5 december gepleegde inbraak bij de BATA aan de Kerkstraat, waarbij voor een bedrag van ƒ15.000,aan schoenen, laarzen en kousep werd meegenomen is opgelost. De inbrekers; drié ""Rotterdammers, leg den dinsdag in Amersfoort een volledige bekentenis af, waardoor een serie in braken over het hele land verspreid, Oud huisje op de Lange Brinkweg, vijftig jaar geleden zijn opgelost. Een gedeelte van hun buit, waarvan de waarde op meer dan een ton wordt geschat, werd teruggevonden. De 29-jarige loodgieter L. S. en zijn 2 kornuiten S. F. B. (24) en J. v. d. L. (21) trokken met een auto het land door en pleegden inbraken o.m. in Leeuwarden, Wassenaar, Zeist, Soesterberg, Goes, Gorkum, Amsterdam, Rotterdam en Oostvoorne. In Soesterberg staleAn zij een casette- recorder en een bedrag van 100 gulden. Zaterdagmorgen, 9 uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vin den aan houders van gele kaarten ge nummerd van 51 tot en met 150. Zodra het daglicht 's morgens iets vroe ger tevoorschijn komt en 's avonds iets later verdwijnt, 's middags een vleugje zon achter de wolken vandaan schuift, begint een klein beetje voorjaarsgevoel al op ons af te komen. Je kunt je de pittige geuren van onze voorjaarsbloemen al verbeelden en als ons dan een gloednieuwe folder van Aalsmeer, de grootste bloemenveiling, wordt toegezonden, krijg je al zo'n lente- blij prikkeltje. Dat prikkeltje spoort aan om er op uit te trekken en waarom dan niet op weg naar de plaats waar zoveel kleurige bloemsoorten te zien zijn? Dagelijks van 8.00 tot 12.00 uur is de grootste bloemenveiling ter wereld voor bezoekers geopend, behalve op zondag. De rondleiding kost 1,25 voor volwas senen, voor kinderen 0,75. Inlichtingen verschaft de Bezoekersorganisatie der Coöp. Ver. „Verenigde Bloemenveilin gen" te Aalsmeer. Wilt U een telefoon nummer: 02977-3467. U doet er goed aan de 4-talige folder, waarin beknopte in formatie vermeld staat, bij ons te komen halen. Met Uw buitenlandse gasten, die eerdaags of om en nabij Pasen komen logeren, moet U beslist de tocht naar Aalsmeer maken of U neemt de kinde ren mee wanneer de vakantiedagen er weer zijn. Er wordt wel gevraagd naar folders of gidsjes over Terschelling, een eiland, dat van oudsher altijd bijzonder in trek is geweest. Na kontakt met de VW al daar bleek, dat men toezending van materiaal overbodig oordeelde, daar de zomer bijkans volgeboekt schijnt te zijn. Wij dachten er goed aan te doen U hier over in te lichten, zodat U weet het maar liever niet in het hoogseizoen op dit eiland te proberen. Jammer, maar we zijn nu eenmaal een klein land met een heleboel mensen. Op de Veluwe lukt het beter en van dit gebied kregen wij wel drie soorten gidsen te weten: een Hotel/Pension/Restanrant-gids, Camping/ Bungalow/Vakantie-gids en een toeristi sche Attractiegids. Tijdig bespeken is natuurlijk gewenst, daar moet U echt nü mee beginnen. Voor aanstaande ruiters kwam een fol der vol gezellige paardenfoto's bij ons binnen, voorzien van een opgave-for- mulier. Het gaat hier over de Jeugd/ Ruiter-kampen in Grollo middenin Drenthe. Het ziet er zo aanlokkelijk uit, dat je wel zó te paard zou willen sprin gen. Ook hier zal het wel gelden: „vlug bij wezen!" Het foldertje ligt voor de liefhebbers klaar. En dat zijn dan weer wat gezellige din- geji om het programma voor voorjaar en zomer mee uit te breiden. Het is nooit duidelijk wie de macht uit oefenen in een land. Natuurlijk is er de overheid, die bezit macht maar in een demokratie is die niet absoluut. Er zijn allerlei invloeden van buiten de overheid die wel degelijk mee beslissen wat in een land gebeurt of niet gebeurt. In Nederland is de belangstelling naar de eigenlijke machthebbers goed op gang gekomen toen eerst in den vage een groep van tweehonderd daartoe werd uitgeroepen. En nu hebben prof. Mok ken en zijn studenten dat enigermate proberen te verfijnen. Dan blijkt uiter aard - niemand die zich erover verbaast - dat bankdirecteuren in allerlei onder nemingen zijn vertegenwoordigd en in die financiële sfeer wordt heel wat uit gemaakt door een betrekkelijke kleine groep funktionarissen. Maar dr. Van den Brink en drs. De Pous hebben zo hun bezwaren tegen het zo in statistieken optasten van funkties en personen, waarbij de laatste er met name op wijst dat b.v. de vakbeweging toch ook wel een machtsfaktor is die erbij gerekend mag worden. En waar schijnlijk zal men voor eeuwig moeten wanhopen ooit duidelijk uitgelegd te krijgen bij wie en wat de macht nu precies gekonsentreerd is. In de Ver. Staten is het lange tijd in zwang geweest om ontstellend veel macht toe te kennen aan het zogenaamd militair-industrieel complex. Daarvan bleek ook wel iets doordat overheid en die industrie veel kontakten met elkaar hadden. Maar thans zijn er weer situa ties ontstaan waarbij de vraag rijst of die verhouding tussen overheid en mi litair-industrieel complex niet iets is ge worden waarop geen van beide meer veel invloed kunnen uitoefenen. Bijvoorbeeld het geval van de vliegtuig fabrieken en leveranciers voor het ruim- teprogamma. Hun bloei ontstond - en dus ook hun macht - doordat de over heid hun produkten eisten. Maar nu men op dit punt wil terugschroeven duikt het enorme probleem op van de werkloosheid die daardoor wordt aange richt. Om die weer te voorkomen worden zo wel de overheid als die bedrijven ge dwongen tot standpunten en akties die ze bepaald niet vrijwillig zouden aan gaan. Waarbij ze beide min of meer machteloos zijn geworden en zich min of meer moeten laten meedrijven met de ontwikkeling van de realiteit. Ook in Nederland zien we dergelijke situaties waarbij met geen mogelijkheid aangegeven kan worden wie of wat nu iets heeft doorgedrukt. Befaamd voorbeeld is de 400-gulden- golf van 1970. De overheid wilde die niet, zeker de „200" van Mertens niet (wie dit dan ook zouden zijn). Maar de golf bleek toch nagenoeg on stuitbaar, een macht die niemand een naam kan geven dreef zijn zin dooT tegen alles wat op papier macht heet te bezitten. Dergelijke raadselachtige krachten in d« samenleving maken dat welke studie over dit onderwerp ook altijd net nooit helemaal zijn doel zal bereiken. KANTMAN O De politie van Soest komt de eer toe, als eerste een bruikbaar signalement geleverd te hebben van de 41-jarige mej. A. G. de V., die in Deventer aan gehouden werd in verband met een groot aantal gevallen van oplichting. Ook in Soest zijn enige winkeliers het slachtoffer geworden van haar praktij ken. Toen deze gevallen aan de Soester politie werden doorgegeven slaagde de ze erin haar te identificeren, waarna een melding aan alle politiebureaus in het land uitging. Door haar beschaafde manier van op treden slaagde zij erin o.a. onder de naam A. E. v. Gorkum of freule Van Rossum, Immink of Butselaar en als barones Roos M. Taets van Amerongen persoonlijke leningen bij banken te sluiten. Met de verkregen bankpapieren bezocht zij diverse zaken, waar haar goederen zonder betaling werden gele verd. In Soest, waar zij opereerde onder de naam Van Gorkum, maar ook onder de naam Van Rossum, zijn een modezaak, een lederwarenzaak en een kapper voor een gezamenlijk bedrag van 1300,— opgelicht. In Deventer, waar zij uitein delijk gearresteerd werd, kocht zij voor een bedrag van f 10.000,in Assen voor 12.000,—. Bij haar arrestatie werd weinig terug gevonden. In overleg met de politie van Soest werd zij ter beschikking gesteld van de commissaris van politie in As sen, waar zij zal worden voorgeleid. Gebleken is inmiddels, dat zij in een half jaar tijds voor ongeveer ƒ150.000, dure kleding, schoeisel, sieraden en zelfs antiek heeft gekocht. Op het kruispunt Laanstraat-Vrijheids- weg begroette de autobestuurder M. K. (30) een voorbijrijdende kennis zo ent housiast, dat hij tegen een lichtmast tot stilstand kwam. Met een gewonde neus werd hij naar Zonnegloren vervoerd, maar later in het wijkhuis aan de Steenhoffstraat verbonden. De geheel vernielde auto werd naar het bureau gesleept.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1