sSnack ^öoute" A. MAASWINKEL BEROEP CHEMISCHE INDUSTRIE RANDSTAD IN BEHANDELING BIJ RAAD VAN STATE Poging bedrijf voort te zetten op grond van resultaten van een onderzoek door ingenieursbureau Rapport ingenieurs bureau Dwars Heederik en Verheij Randstad werk praetiseh zonder Hinderwetvergunning sSnack ^Qoute" Voor allo SNACKS, SALADES, RAMI- en NASSISCHOTELS staat voor IJ klaar Slijterij van den Breemer Vermonth Rs®ga Oude liefde roest niet Typograaf bracht nachtelijke bezoeken aan drukkerijen Levensgevaar Randstad verleende medewerking voor bebouwing Nooit toezegging gedaan Klandestiene lozingen Klandestiene bebouwing Prinses Beatrix bracht bezoek aan Artishock- gebouw Bouw van zes woningen aan Albert Hahnweg begonnen Onderzoek overval Juwelier Sassoon wordt met kracht voortgezet Hulp van publiek ingeroepen E. G. KERKHOF Spreekuur wethouder openbare werken volgens afspraak KLEIN- EN STIJLMEUBELFABRIEK 2 forellen „Manuella" 2 personen ƒ17,50 1 Voorlichtingsblad Gemeente Soest Wie weet een goede naam? Tot 31 maart paspoorten voor wintertarief Overweg in Weideweg tijdelijk gesloten Vrydag 28 januari 1972 Dinsdagmorgen diende by de Raad van State in Den Haag het beroep dat de Chemische Industrie Randstad by de Kroon heeft aangetekend tegen het besluit van b. en w. van 1 juni 1971, waarby haar een nieuwe de gehele inrichting om vattende vergunning werd geweigerd. In de ongeveer 5 kwartier durende zitting, kwamen in eerste instantie zowel mr. L. J. H. de Vink uit Utrecht namens Randstad, als de burgemeester van Soest aan het woord. die nu buiten staan, onder te brengen en een gedeelte van de productie, die nu ook buiten gebeurd, te laten plaats vinden. Dit gebouw wordt ook in het rapport van het ingenieursbureau genoemd en is een discussiepunt geweest in de bespre kingen met de gemeente. Randstad streeft ernaar met het college van b. en. w. tot een goede coöperatie te komen. Op grond van het ophande zijnde rapport was, aldus de raadsman van Randstad, de gemeente zo vriende lijk geweest het nemen van een beslis sing uit te stellen. Hij verzocht dan ook nu aan de hand van dit rapport de aan vraag voor een vergunning opnieuw te bezien. De bestaande hinder kan wor den weggenomen, dat zou blijken uit het rapport van het ingenieursbureau. De vergunning behoort er wel te komen, vond de heer De Vink en kan er ook komen mits de raad andere normen aanlegt. „Niemand is er mee gediend als de re visie-vergunning niet gegeven wordt. Het bedrijf zal anders terug moeten val len op de oude vergunning, maar het blijft er wel", aldus mr. De Vink, „en ook daar is niemand mee gediend". „Het bedrijf heeft een monopolistische positie op de markt en kan stagnatie of stilleggen niet toestaan", zo besloot hij zijn betoog. In zijn lange betoog, waarbij hij door de president Mr. J. R. Stellinga eenmaal werd onderbroken, omdat hij buiten de orde ging, zette mr. De Vink uiteen, dat het ingestelde beroep door drie hoofd zaken wordt beheerst: a. de door de gemeente geweigerde ont heffing van de Zoneverordening bij be sluit van de gemeenteraad d.d. 24 sep tember 1970; b. de door b. en w. geweigerde revisie Hinderwetvergunning bij besluit d.d. 1 juni 1971 en c. het besluit van 1 juni 1971 van het college van b. en w. kennis te geven aan Randstad van de voorgenomen sluiting in verband met het niet aanwezig zijn van een geldige Hinderwetvergunning, c.q. de daaraan ten grondslag liggende ontheffing. Dit laatste besluit diende volgens mr. De Vink ongegrond verklaard te wor den omdat geen rechtsgeldige Hin derwetvergunning of ontheffing aanwe zig is. „Het gemeentebestuur is dan krachtens de Hinderwet gehouden de sluiting van de inrichting te bevelen, zodat ieder be roep daartegen gedoemd is te mislukken, tenzij alsnog de vergunning zou worden verleend", aldus mr. De Vink. Hier onderbrak de president van de Raad van State mr. De Vink door te stellen dat dit zaken zijn die de ge meente aangaan en dus buiten de orde waren. Met de mededeling dat deze zienswijze van Randstad wel in de pleinota was opgenomen hervatte de heer De Vink zijn betoog met te verwijzen naar het rapport, dat was uitgebracht door het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verheij uit Amersfoort. Dit rapport be vat saneringsvoorstellen opgrond waar van een nieuwe vergunning is aange vraagd. De opdracht tot het uitbrengen van een rapport was een gevolg van het besluit van de gemeenteraad van sep tember 1970. Er zijn toen onderhande lingen opgang gekomen met de gemeen te, zo zei de heer De Vink. Dat het rap port pas in december 1.1. werd uitge bracht noemde de heer De Vink een be wijs voor de ingewikkeldheid van de materie en de gedegenheid van het on derzoek. Het ingenieursbureau had daar bij TNO ingeschakeld en mr. De Vink noemde het dan ook een objektief rap port, met een zeer positieve inhoud. Er blijkt uit, dat het bedrijf gehandhaafd zou kunnen worden. Terugkomend op het raadsbesluit van september 1970 meende hij dat de ge vraagde ontheffing niet geweigerd was op zakelijke gronden, maar op de kwa de trouw. Deze kwade trouw was gebasseerd op een door Randstad aangekocht achter terrein. Een gedeelte van dit terrein was bestemd voor de oprichting van een ge bouw waarin alle hinderlijke stoffen, De burgemeester van Soest, Mr. S. P. Baron Bentinck meende, dat de weige ring van de gevraagde revisievergunning buiten beschouwing diende te blijven, waarbij hij opmerkte dat ook mr. De Vink had toegegeven dat het college niet anders kon doen. „Er is een inrichting in werking, dat speelt al sinds 1969, practisch zonder Hinderwetvergunning. Reeds toen werd geconstateerd dat het bedrijf uitgebreid had zonder daarvoor vergunning te hebben", aldus de burgemeester. Het college had toen geëist, dat de ver gunning alsnog moest worden aange vraagd. De burgemeester verklaarde dat het be drijf gevestigd is op een inpandigter- rein waar zeker geen industrieel be- VAN WEEDESTRAAT 7B TELEFOON 5389 SALVO, ORIGINELE ITALIAANSE FLES, IMPORT 3 FLESSEN 10,50 EEN VOORTREFFELIJKE WIJN OP LITERSFLES VOOR 3,75 In de nacht van dinsdag op woensdag heeft de politie een berucht Utrechts inbreker, typograaf van zijn vak, de 40- jarige J. van L., gearresteerd en inge sloten in het politiebureau. Een driekwartier durende achtervolging ging daaraan vooraf. Om half twee meldde de sigarenwinke lier J. Pieneman aan de Van Weede- straat, dat van zijn woonhuis een ruit was ingedrukt. Door het glasgerinkel gewekt, was hij naar beneden gekomen, waar hij, naar buiten kijkend, een man zag aankomen, die op de ruit wees en vervolgens verdween. De politie stelde direct een uitgebreid onderzoek in, dat zich hoofdzakelijk be perkte tot de hoofdweg, omdat de man lopend in de richting Amersfoort ver dwenen was. Men zag hem lopen op de Middelwijkstraat, Torenstraat en Kerk straat, maar hij verdween telkens achter de huizen. Uiteindelijk betrapte men hem op het erf van drukkerij De Horizon aan de Kerkstraat, waar hij, toen hij zich ont dekt zag. net deed of hij de sleutel van de woning zocht ermee de indruk wek kend dat hij er woonde. De politie omsingelde hem en trof bij fouillering een schroevendraaier, een zaklantaarn en een sok aan, die hij waarschijnlijk gebruikte als handschoen. Aangenomen wordt dat hij ook de da der is van in dezelfde nacht gepleegde inbraken bij drukkerij J. de Bruin aan de F. C. Kuyperstraat, waar 20,werd buit gemaakt en bij drukkerij De Nieu we Soester aan de Middelwijkstraat, waar een bedrag van ƒ200,werd ont vreemd. Onderzocht wordt nog of van L., die een lang strafblad heeft, ook betrokken is bij de andere inbraken die de laatste maanden langs de hoofdweg hebben plaatsgevonden. Hij moet wel lang uit de roulatie geweest zijn om te veronder stellen dat bij drukkers veel te halen zou zijn. drijf kan worden toegestaan zich te ves tigen. „Bij de oorspronkelijke vestiging is de toenmalige directie daarop gewezen", die echter had voorgespiegeld dat het slechts over een kleine onderneming ging. De aard en de omvang van de chemische industrie hebben zich echter in de loop der jaren sterk gewijzigd, zodat het nu onverantwoord zou zijn het daar te laten voortbestaan. Sprekend over het rapport van het in- genieursbedrijf uit Amersfoort merkte de burgemeester op, dat er nooit sprake geweest was van „overleg" met de ge meente. „Dat overleg bestond uit het verklaren dat de gemeente geen bezwaar had dat dit bureau, dat ook voor de gemeente werkt, door Randstad werd ingeschakeld." In 1969 had de gemeente zich opengesteld om in gezamenlijk overleg een zinvolle oplossing te zoeken voor de problemen. Hij pleitte ervoor thans na 3 jaren geen verder uitstel te verlenen. De klachten van de omwonenden zijn juist gebleken, zoals het rapport van het ing.bureau vermeldt. „Het is duidelijk dat het bedrijf, dat zonder vergunning werkt, hinder ver oorzaakt. Het is een onhoudbare situatie, een onwettige situatie, waaraan geen verder uitstel verleend mag worden." Wat de nu aangevraagde vergunning betrof, deelde de burgemeester mede, dat het verzoek op 21 januari 1972, drie dagen geleden dus, was binnengekomen. De aanvraag was in een zeer summiere vorm gesteld en voldeed beslist niet aan bepaalde formaliteiten „wat echter niet zo'n principieel bezwaar is". De heer J. A. Kruft sprak namens de omwonenden, waarvan er meerdere op de publieke tribune hadden plaatsge nomen. Hij zette uiteen dat er constant levensgevaar bestond en haalde daarvan enige voorbeelden aan. Concluderend verzocht hij de Kroon de gevraagde ver gunning onherroepelijk te weigeren. In tweede instantie verklaarde de heer De Vink bezwaren te hebben tegen de formulering dat er geen overleg zou hebben plaats gevonden. En wat het in- pandig-terrein betreft meende hij dat het dat geworden was, dankzij de mede werking van Randstad, die gronden ruil de en geen bezwaar maakte tegen de be bouwing. Het bedrijf is er tussen ge groeid, maar ook de omgeving is er te gen aan gegroeid, meende de heer De Vink. Ook protesteerde hij tegen het gezegde dat Randstad een „industrie" zou zijn. „Een industrie van zeer beperkte om vang", die de naam nauwelijks mocht dragen. Randstad had zich bovendien bij voorbaat verbonden alle voorstellen van het rapport van het bureau D.H. en V. te zullen uitvoeren, zodat er wel de gelijk sprake was van overleg. Na nogmaals op de in het rapport aan gegeven oplossing gewezen te hebben zei mr. De Vink, dat Randstad bereid was grond van het bedrijf voor een lut tel bedrag ter beschikking te stellen voor een peuterspeelzaal. Hij bestreed de bewering van de omwo nenden dat er van explosiegevaar spra ke zou zijn en zei: „zij zijn er komen wonen toen het bedrijf er al was". „Wij willen een onhoudbare en onwet tige toestand legaliseren. Op basis van het rapport kan met de bedrijfssanering begonnen worden en binnen een half jaar voltooid zijn", aldus mr. De Vink. De burgemeester bleef erbij, dat er van overleg geen sprake geweest was. „De term overleg suggereert meer dan er inwerkelijkheid gebeurt is". Overigens vond hij, dat alles wat de raadsman van Randstad naar voren bracht, niet rele vant was voor de zaak waar het om ging. „Er is alleen sprake van hinder die Randstad veroorzaakt." Wethouder mevrouw M. C. P. Walter- Van der Togt zei dat er harerzijds nooit toezeggingen zijn gedaan. „Dat kan ik niet, omdat het gemeentebestuur een collegiaal bestuur is". Toen zij met de zaak geconfronteerd werd, was het haar opgevallen dat de vroegere directie zich bediende van een terminologie die men zelden gebruikt. „Ik was dus bevooroor deeld", aldus mevrouw Walter, die zei. dat de nieuwe directie zich uiterst goed had opgesteld. In het begin meende zij dat Randstad zich voorbereidde op be drijf s verhuizing. Mr. M. D. Ph. v. d. Werf stelde zich achter hetgeen door de heer Kruit naar voren was gebracht. Ook hij had hinder van het bedrijf, „alhoewel ik er enkele honderden meters vandaan woon en naar ik 'aanneem niet in levensgevaar verkeer". Hij betwijfelde of de directie wisseling in 1970 een verbetering bete kende en weer daarbij op de klandes- kende en wees daarbij op de klandes- Soest, waarbij hij ook het niet afvoeren van de verontreinigde grond van de Hofslottersteeg ter sprake bracht. „Alle verzoeken van de gemeente legt men naast zich neer. Men heeft alles gedaan om de zaak te rekken en sinds 1969 niets gedaan", zei de heer v. d. Werf, die Randstad gebrek aan burgerzin verweet. Mr. De Vink viel hem hierop aan en noemde het een pertinente leugen. Deze opmerking nam hij later terug voor wat het kwetsende karakter betrof, alhoewel hij bij de inhoud ervan bleef. Aan de klandestiene stortingen had Randstad niets kunnen doen. In Weesp was de chauffeur van de wagen fout geweest en als zodanig ook veroordeeld. Wat de storting in Soest betrof was hier sprake van een veel minder giftige stof, dan persberichten eerst aangaven. De land bouwer in Soest zou zelf voor de oprui ming ervan zorgen en ook de directeur van gemeentewerken was verbaasd ge weest over de verzonden sommatie. Staatsraad mr. A. de Roos informeerde of het gemeentebestuur wat gedaan had tegen de klandestiene bebouwing. De burgemeester antwoordde dat er twee bouwsels opgeruimd waren en dat er nu nog twee stonden. De aanschrijving om deze te slopen werd aangehouden om te voorkomen, dat men het idee kreeg dat men het bedrijf op alle mogelijke ma nieren in de kraag wilde grijpen en op alle slakken zout wilde leggen. De president mr. A. J. Stellinga sloot daarna de zitting met de mededeling dat de Raad van State advies zal uitbrengen aan de Kroon. Donderdagmorgen heeft Prinses Bea trix de tentoonstelling van werken van Jeltje en Gooitzen de Jong, die momen teel in het Artishockgebouw loopt be zocht. Van deze gelegenheid maakte zij ge bruik zich op de hoogte te stellen van de andere activiteiten van de Kunste naarsvereniging en toonde zij veel be langstelling voor de diverse cursussen die daar gegeven worden. De tentoonstelling van het echtpaar De Jong loopt nog tot 7 februari a.s. Nadat deze week het grondwerk is verricht, begint de komende week de bouw van de zes woningen van de woningbouwvereniging „Goed Wonen" op het terrein ge legen aan de Alb. Hahnweg tussen Beetzlaan en Leeuwerikweg. Werd het grondwerk uitgevoerd door de Soester firma Hendriksen, de bouw van de zes woningwetwoningen geschiedt door het Sleewijkse aannemersbedryf J. van Andel. Wanneer de weersomstandigheden de bouwers geen parten zullen spelen, mag de oplevering van dit rytje eengezinswoningen medio september verwacht worden. .Gebleken is", aldus hoofdinspecteur H. G. ScholtmeUer tijdens een persconferen tie, „dat op zondag 16 januari, een dag vóór de overval, een Mercedes met een Duits kenteken op de Rembrandtlaan gestaan heeft. Het is goed mogelijk dat dit een wagen betreft van Duitse gasten van bewoners van de laan of naaste omge ving. Wij zouden het echter op prys stellen indien mensen, die daarover nadere inlichtingen kunnen geven, stel dat spelende kinderen het nummer genoteerd heb ben, zich met de politie in verbinding stelden", aldus de heer ScholtmeUer. Het onderzoek wordt met kracht voort gezet. Dagelijks zijn 15 rechercheurs van de recherche-bijstand dienst uit Utrecht hiermee bezig. Het onderzoek strekt zich over geheel Europa uit. De heer Scholt- meijer toonde zich duidelijk verheugd met de inschakeling van deze dienst. Voor Soest alleen zou het een haast on mogelijke taak geworden zijn. Inmiddels heeft in de landelijke pers een advertentie gestaan van het Cen traal Expert. Bureau uit Amsterdam, waarin een zeer grote beloning wordt uitgeloofd aan diegenen die deze zaak tot een oplossing helpen brengen. De be loning staat in verhouding tot het ge deelte van de buit dat op die manier terugbezorgd wordt. Label Hotel Edelweisz - Sofia Op de morgen na de overval werd op het trottoir voor de woning van de heer Sassoos een gedeelte van een label van LOODGIETERS- EN VERWARMINGSBEDRIJF Gas-installaties, waterleiding, sanitair, lood- en zinkwerken. Hartweg 58 Soest Telef. 02155-4332 Het spreekuur van de wethouder van openbare werken c.a., wordt in het alge meen volgens het systeem „wie het eerst komt, het eerst maalt" gehouden. Voor de bezoekers aan het spreekuur is hieraan het nadeel verbonden, dat zij vaak lang moeten wachten eer zij aan de beurt komen. Voor niet weinigen betekent een spreek- uurbezoek, dat zij een gehele donder dagmorgen of een groot deel ervan aan hun gewone werkzaamheden worden onttrokken. Om aan deze bezwaren tegemoet te ko men wil de wethouder de gelegenheid bieden vooraf een afspraak voor een be zoek aan haar spreekuur te maken. Het maken van een afspraak kan zowel telefonisch (nr. 6744, toestel 210) als mondeling (bij de receptie van het kan toor van gemeentewerken) gebeuren, in beide gevallen uitsluitend voormiddags. Het verdient aanbeveling het onder werp, waarover men wil spreken, op te geven. Voorlopig blijft de mogelijkheid van een bezoek aan het spreekuur zonder voor afgaande afspraak gehandhaafd. Zij die van deze mogelijkheid gebruik willen maken moeten echter met lange wacht tijden rekening houden. De bezoekers die een afspraak hebben gemaakt, heb ben n.1. voorrang. De tijd, waarop het spreekuur wordt gehouden, blijft in beginsel ongewijzigd: donderdag van 10.00-11.30 uur. Aanmel ding voor een niet vooraf afgesproken bezoek na 11.30 uur is niet mogelijk. De wethouder vertrouwt, dat door de nieuwe methode, de dienstverlening aan het publiek zal worden verbeterd. het reisbureau FIT aangetroffen waar op vermeld stond: „Hotel Edelweisz destination Sofia". Gebleken is, dat deze label toebehoorde aan een inwoner van Soest, die een reis naar Sofia heeft on dernomen. De bewuste inwoner miste de gehele label nog vóór hij de reis aan ving, maar heeft die niet verloren op de Rembrandtlaan. De politie heeft er uiteraard belang stelling voor te weten hoe dit gedeelte daar terecht is gekomen. Ook hier zou den kinderen in het spel kunnen zijn. Interessant is het te weten, dat dankzij de inschakeling van Interpol, exact be kend is, wie in hotel Edelweisz gelo geerd heeft en zelfs wie daar nog komen moet. Wat het onderzoek betreft deelde de heer Scholtmeij er mee, dat twee koffers, waarin een gedeelte van de buit ver voerd werd, zijn aangetroffen op een parkeerplaats langs de weg Utrecht- Arnhem in de buurt van Maarsbergen. Vaststaat dat deze koffers afkomstig zijn uit de woning van de heer Sassoon. Deze koffers werden reeds gevonden in de middag van 18 januari, op de dag van de overval. Ook hier ging een uitgebreid onderzoek aan vooraf, dat via Den Haag naar Heerlen leidde, met het uiteinde lijke resultaat dat kon worden vastge steld dat de koffers van de heer Sassoon waren. DEN BLIEKLAAN 35 - SOEST TELEFOON 02155-3991 SHOWROOM Geopend dagelijks van 9 tot 6 uur. Zaterdags van 10 tot 5 uur. Café-Restaurant „Groeneveld" Amsterdamsestraatweg 42 Baarn - Telefoon 02154-2576 gesauteerd met Mango-Chutneys Pemento garnalen Spaanse rijst ZAAL MET OPEN HAARD GRATIS BESCHIKBAAR. OOK VOOR VERENIGINGEN. Met een bepaalde, nog niet vastgestelde frequentie, gaat het bureau voorlichting van de gemeente een blad uitgeven, waarin vele lezenswaardige zaken ver meld worden. Het eerste nummer wordt in de loop van de volgende week huis- aan huis verspreid. De burgemeester schrijft daarin een voorwoord dat begint met de tekst: „Twee soorten voorlichting komen bijna altijd te laat: „sexuele voorlichting en overheidsvoorlichting". Het strekt de voorlichtingsambtenaar tot eer, dat hij hierin verandering wil bren gen. In het onder zijn redactie verschijnend» blad worden dit keer behandeld: de riolering in bestaande oude wijken o.a. Julianalaan en omgeving, Huurharmonisatie, met lezenswaardi ge percentages over verhogingen van de huurprijs, Gymnastieklokaal aan de Smitsweg, Vuilnisbelasting dit jaar gewijzigd, Tegemoetkoming studiekosten, Hinderlijke begroeiingen over open bare wegen en achterpanden, Het plan Klaarwater met een duide lijk kaartje van de indeling in secties; Het park Colenso en een artikel over „Hoe komt een huurbedrag tot stand?" In dit eerste nummer wordt tevens ge vraagd een goede naam voor het blad te bedenken. Het beste idee wordt met ƒ100,beloond. Inzending is mogelijk tot 1 april a.s. De gemeentelijke voorlichtingsambte naar, de heer B. Van Os, maakt belang hebbenden er op attent dat degene die niet of niet meer over een geldig pas poort of toeristenkaart beschikt er wijs aan doet, deze aan te vragen c.q. te verlengen vóór 31 maart a.s. Tot die datum geldt n.1. het zgn. win tertarief, wat een belangrijk financieel voordeel geeft. Voor een paspoort moet nu betaald worden ƒ36,50. Na 31 maart echter ƒ46, Voor toeristenkaarten zijn deze bedra gen respectievelijk ƒ21,50 en 26,—. Het zomertarief geldt voor de periode tot en met 31 augustus. Opgemerkt zij dat deze reispapieren slechts persoonlijk kunnen worden aan gevraagd en dat daarbij twee gelijke pasfoto's van recente datum moeten worden ingeleverd. Minderjarigen moeten een schriftelijke verklaring van hun ouders of voogd meebrengen. Een model hiervoor is op de afdeling bevolking te verkrijgen. Bij vernieuwing van een paspoort, moet het oude exemplaar worden ingeleverd. De overweg in de Weideweg, achter de brandweerkazerne, zal, in verband met werkzaamheden, gedurende ongeveer een week overdag voor alle verkeer ge sloten zijn. Gedurende de avond- en nachturen kan er wel gebruik van ge maakt worden. %Q <5^9 (s^£) 6^9 Een kopje koffie ?j van 's morgens 9 tot 's avonds 12 '-ft Soesterbergsestraat 188 Telefoon 2739 - Soestduinen xxx::xx:x Vredehofstraat 6 - Tel. 2525

Soester Courant | 1972 | | pagina 3