DE NIEUWE KINDERMODE BRENGT: DRUGS ZETTEN EEN DOMPER OP DE SEKSUELE LUST Duitse ,Adam' is modebewust Uw kuiten staan er gekleurd op Generatleverschsi Stoelvaste kleding en eerlijke hippe meisjesmode De Nederlandse vrouw is in de EEG het minst waard VAAK WORDT BEWEERD DAT GEBRUIKERS van verdovende mid- delen zich in hun roes aan wilde orgiën te huiten gaan. Maar niets is minder waar. Drugs zetten juist een domper op de seksuele lust. Aldus dr. Thaddeus Mann, die aan de universiteit van het Britse Cambridge hoogleraar is in de fysiologie (leer van de normale levensverschijnselen van dieren en planten) van de voortplanting. Professor Mann drukt zich zelfs nog sterker uit: drug-gebruikers zijn vol gens hem vaak seksueel minder ont wikkeld, zegt hij. Verslaafdheid aan verdovende middelen is bij een man vaak te herleiden tot zijn onvermogen om op normale wijze met het andere geslacht om te gaan. Als gevolg van ondermaatse seksuele prestaties wordt hij beheerst door onevenwichtige be geerten en uiteindelijk verwacht hij (hoopt hij), dat de een of andere drug hem van zijn remmingen kan afhel pen. ROMEO ONDER HASJIESJ De plezierige erotische na-effecten die aan het gebruik van opium of ma rihuana en hasjiesj worden toegeschre ven. hebben tornameljjk een visueel karakter en houden ook vaak alleen maar een gevoel van lichamelijk en geestelijk welbehagen in. De negen- tiende-eeuwse Franse schrijver Theop- hile Gautier getuigt als druggebruik er» ,,Een Romeo die hasjiesj nam, De Duitse man is modebewuster dan ooit tevoren. Volgens mededelin gen van de Duitse industrie kocht hij In het afgelopen jaar, vergeleken bij de mannen in andere Europese landen de meeste overhemden. Er werden in 1970 in de Bondsrepubliek in totaal 110 miljoen overhemden gekocht. Dat wil zeggen dat iedere Duitser in één jaar tijd gemiddeld vijf hemden heeft aan geschaft tegen gemiddeld 2,5 de man In andere VVesteuropese landen. Ook uit de kledingbranche kwamen ■oortgelijke berichten. Men zei daar dat de „Duitse Adam uit zijn schemer toestand op het gebied de mode is ontwaakt". In het eerste kwartaal van 1971 werd in de kledingindustrie voor 1,27 miljard mark omgezet, tegen een totaalomzet voor 1970 van 3,35 miljard mark. Het zou ons interesseren of de- te tendens ook in ons lana merkbaar 1«. Misschien komen er over enige tijd ook hier cijfers los. zou gauw genoeg krijger van Julia, want voor een hasj-gebruiker ls zelfs het mooiste meisje van Verona niet de moeite waard om je druk over te maken." Ook LSD zou niet seksueel stimule rend werken, maar slechts denkbeeldi ge gevoelens van platonische liefde liefde zonder zinnelijk element opwekken. Terloops suggereert prof. Mann, dat thalidomide, waarvan bekend is dat het tot misgeboorten leidde bij vrouwen die het tijdens de zwangerschap gebruikten, ook een mismaakt nakomelingschap kan ver oorzaken als alleer. de vader het mid del heeft gebruikt. In ieder geval is dit effect wèl bij konijnen geconsta teerd, zodat voorzichtigheid ten zeerste geboden is. OUDER WORDEN Dr. Alex Comfort, directeur van een Londens Instituut dat medische re search verricht op het gebied van het verhogen van de gemiddelde le vensduur van de mens, voorspelt voor de komende twintig jaar belangrijke ontdekkingen, waardoor het leven van de mens aanzienlijk verlengd zal kun nen worden. Zo rapporteert hij dat muizen op een bepaald dieet de helft ouder worden dan normaal. Dr. Com fort voorziet dat zo tegen het jaar 1990 „eenvoudige, goedkope en doel treffende metboden" ontwikkeld zullen zyn om de mens gemiddeld vijftien jaar ouder te laten worden. Hij voegt daaraan toe, dat dit verheugende feit ook zijn problemen zal meebrengen. Evenals ouderen, doorgaans conserva tiever van aard, langer hun vaak in vloedrijke positie zullen blijven bekle den. Dr. Robert L. Sinsheimer, bioloog aan de technische hogeschool van Cali- fornië ziet in de toekomst mogelijkhe den om suikerziekten en andere kwa len van genetische (erfelijkheids kwesties) oorsprong te genezen, door aan zorgvuldig gekozen lichaamscellen bepaalde genen (dragers van erfelijke eigenschappen) toe te voegen. Een stap verder zou nog zijn, dergelijke Meer dan ooit zal de (gekleurde) panty er voor zorgen dat uw benen niet over het hoofd zullen worden ge- m zien. het slechts tegenover onszelf, te erken nen dat het niet meer dan vanzelfspre kend is dat we „fouten" gemaakt heb ben of gemaakt kunnen hebben. We waren immers zo heel veel jonger en minder ervaren dan op het huidige ogenblik en bovendien: is het opvoeden niet altijd een beetje tasten in den blinde; het grootbrengen voor een tijd, voor toestanden, voor opvattingen en voor een partner die wij helemaal niet kennen? Of we het met liefde of met strengheid, met dwang of vrijheid pro beren, we lopen altijd het risico dat ons achteraf een .teveel" verweten wordt. Gelukkig degene die met een glimlach weet te aanvaarden, die zich zelf niet onfeilbaar voelt en een redelijk vertrouwen in het jongere geslacht durft te stellen; die niet agressief en ruzie-achtig of smartelijk reageert, Hoe meer de modieuze vrouw bij de keus van haar garderobe naar perfectie streeft, des te meer spannen ook mode-ontwer pers en fabrikanten samen om die volmaaktheid te bereiken. Vooral wat de finishing touch van de panty betreft is er het laatste jaar veel bereikt. Want tot voor kort had de kousenindustrie er echt wel behoorlijk wat moeite mee panties te maken in de ge wenste modekleuren of in kleu ren, die op aantrekkelijke en mo dieuze wijze contrasteerden met de bovenkleding. Na veel vieren en vijven, veel geëxperimenteer, passen en meten slaagde een gro te Nederlandse kousenindustrie er in een dergelijk flexibel produk- tieschema op te stellen om, wat panties betreft voortaan veel di recter en sneller op de ontwikke ling in de mode te kunnen reage ren. In de nieuwe panty-collectie zijn negen kleuren opgenomen, al le afgestemd op primaire mode kleuren en alle daarbij een rol spelende nuances. De negen tin ten zijn: kobaltblauw, geel en rood, zwart, battlegreen, brique, oceanic (grijsblauw), roest en nègre (donkerbruin). Alle panties zijn verkrijgbaar in de effen, niet doorzichtige modekwaliteit „opa- que" en in een aktuele, rustig ge dessineerde fantasie-uitvoering. Niut alleen de boetiekers en de damesmodezaken zullen daarvan profiteren, maar vooral ook ei genlijk in de eerste plaats de modebewuste vrouwen zelf. doch genoeg heeft aan de eigen over tuiging "naar beste weten gehandeld te hebben" om de lessen die de jeugd zal doen .rijpen" rustig aan het leven zelf over te laten. JETTY O Jongenspak uit Helanca van tweed-visgraad-fond met overruit, Spaanse band met beleg in ruitstof, metalen rits als gulpsluiting, paspelzakje een deelbare band. Maten: 98/146. Rechts: Kinderpantalon. Fantasie model met opgezette trims, military-knopen en loze gulp. Maten: 80/134. (Alle modellen: Tweka, Geldrop) Broekpak met loshangend jasje en knickerbocker pantalon. Dessins zijn verschillend. Maten: 122/167. Rechts: Tuniekpak met zeer aparte zij sluiting van uni, gedragen op gaucho-pantalon met omslag. Maten: 104/167. Coltrui in grote verscheidenheid aan modieuze kleuren. Maten: 104/167. leder ouderpaar zal zich ongetwijfeld alle moeite geven zijn kinderen naar ei gen beste weten groot te brengen. Doch helaas wordt aan velen die zich zoveel moeite hebben gegeven achteraf min of meer duidelijk te kennen gege ven, dat ze het .helemaal foutheb ben gedaan. Een nare zaak, die me nigeen heel wat verdriet en ergernis bezorgt. Meestal zal het gevoel van miskenning de overhand hebben en slechts weinigen brengen het op de waarde van zulke opmerkingen tot hun ware proporties terug te brengen en onbevooroordeeld te overwegen of er mogelijk toch een spoortje van waar heid in schuilt. Het oudere geslacht voelt zich gekwetst als er geen waar dering voor hun eenmaal gehuldigde opvattingen blijkt te bestaan, maar hoeveel ouderen vinden eigenlijk dat het jonge geslacht nu „goed" wordt op gevoed? De jaren vliegen sneller voor bij dan de menselijke geest zich kan aanpassen. Het is zo moeilijk zich los te maken van wat eenmaal zo'n "on wankelbare zekerheid" leek en we moe ten wel héél goed kunnen terugdenken om toe te geven, dat we eenmaal de zelfde afwijzende houding hebben ge voeld als de huidige jeugd nu. Daarom doen we wijs dergelijke kritische op merkingen niet al te tragisch op te vat ten of ze als ondankbaarheid aan te voelen. Het hoeft ons niet zo heel veel moeite of zelfverwijt te kosten, al is Met het gelijkmaken van vrouwen en mannenlonen is het in de EEG nog maar slecht gesteld. In een verslag dat de Europese Commissie over deze materie heeft gemaakt komt ze tot de conclusie, dat de zes lidstaten nog ver verwijderd zyn van een volledige nale ving van alle verplichtingen op dit punt. Nederland komt er het slechtst af. De verschillen in de gemiddelde uurverdiensten waren volgens de laatst bekende gegevens in Nederland nog het grootst. In Duitsland, Frank rijk en Italië zijn de verschillen het geringst, hoewel toch nog betrekkelijk groot. Frankrijk neemt nog een iets gunstiger plaats in dan Italië en Duitsland, en België bezet een tussen positie. De commissie geeft toe dat in juri disch opzicht, en dat slaat dan speci aal op de rechtspraak, er met name in België en Luxemburg wel enige vooruitgang is geboekt. Maar er blij ven onvolkomenheden en tekortkomin gen bestaan die naar het oordeel van de commissie alleen door overheidsin grijpen kunnen worden opgeheven. Ook bij de collectieve arbeidsover eenkomsten is nog een aantal lacunes aangetroffen. Die uiten zich in ofwel het volledig ontbreken var. cao's voor enkele marginale sectoren of gedeel ten van sectoren, ofwel in rechtstreekse of indirecte discrimina ties die vooral worden uitgeoefend via beroepenclassificatie. De commissie meent dan ook dat de sociale partners zich in dit opzicht meer moeten inspannen bij c?<j paritaire onderhande lingen. Links: kleuterpakje in geometrisch jacquard-dessin. Het ls een overall-dessin met sier- lipje en knoop. Op de zakken zitten nikkelen dutsen. Maten: 80/122 prijs (afhanke lijk van de maat) van goed dertig tot goed veertig gulden. Rechts: Ook dit kleuter- pakje heeft een geometrisch Jacquard-dessin, een laag opgezet bovenstukje, knopen kleur-op-kleur en een sierklepje met knoop. Maten: 80/116. Vele jaren was de kledij van het kind een miniatuur-uitgave van de mode der vol wassenen. Dit gold zowel voor de stofkeuze de kleuren en de belijning. Dat de jeugd van vandaag in menig opzicht, en óók in de mode een duidelijk woordje meespreekt hoef ik u niet te vertellen. Als u kinderen hebt, zullen ze u dit zelf wel heel duidelijk aan uw verstand hebben gebracht. Oók de fabrikanten van kinderkleding hebben daar wel terdege rekening mee gehouden. Hun ontwerpers hebben er voor gezorgd dat de jongeren van nu aan hun trekken komen. Ze hebben de oplossing van het probleem gevonden in een soort compro mis van jonge, eigentijdse mode, waarbij het element functioneelniet uit het oog is verloren. Vanzelfsprekend hebben ze rekening gehouden met de diverse leef tijdscategorieën. Naast echte stoeivaste kle ding voor de héél kleinenis er eerlijke hippe meisjesmode op de markt gebracht. En natuurlijk krijgen óók de jongens dat gene, wat hun generatie voor het absolute einde houdt. Er zijn speciale speelpakjes met pocherige extraatjes; er zijn worstel- vaste, stoere jongensbroeken met knotse riemen en veel metaalbeslager zijn lekke re jurkjes en overgooiers, spencers, blazers en vestjes, vlotte broekpakken en hippe jumpsuits, kompleet met veel garneringen en beleg. Voorts is er grote keus in bermu da's en pupshorts en in battledresses met korte en lange broekjes. Wie van minder uitbundig houdt, kan een keus maken uit pretentieloze pantalons en broeken met Spaanse band, blinde en konstraterende ritssluitingen. De kleding is gemaakt van fijne uni-stoffen, grove rib, soepele Helan ca, wolachtige acryl en verrukkelijke cor- duroy. En wie uit dit alles geen keus kan maken,, moet nog uitgevonden worden, zegt mijn dochter ingrepen reeds vóór do geboorte te verrichten. Deze diepgaande ingrepen in de vrij heid van de mens (in wording) wor den door velen met afschuw tegemoet gezien. Maar dr. Sinsheimer stelt voor op het denken aan de kans die zó wordt gegeven om te ontsnappen aan de „tirannie" van een beïnvloede toe komst.

Soester Courant | 1972 | | pagina 7