salox mpppkl ZIEKENAUTO 2727 fraaierhaar door Biosthetische haarverzorging; 40 jaar werkzaam in één bedrijf GESLAAGDE UITVOERING VAN „ANIMATO" Slijterij van den Breemer Voor vele, vele dranken. Meningen van lezers Missieijver Februari-agenda Ned. Ver. van Huisvrouwen Slijterij van den Breemer IJöÉl&a-e'sdaBig" Witte Huis Landbouwer of handelaar Slijterij van den Breemer Ver mouth Rioga (dag en nacht) Kinderkarnaval trekt reeds grote belangstelling Toeloop groter dan vorig jaar Stijgende belangstelling voor politieke soos Zaterdag 11 maart in het Dorpshuis te Soesterberg Heeskapel in gebruik genomen door „Evangelie Gemeente" Op vrije voeten gesteld Lezing Ned. Vrouwen Electriciteits Vereniging Dinsdag 1 februari 1972 soesterbergsesli aat44 telefoon 2045 - De heer H. Donkersteeg (54) uit Soest, werd vrijdagmiddag gehuldigd door de directie van de V.S.H.-fabrieken n.v. te Hilversum, in verband met zijn 40-ja- rig dienstverband bij genoemde firma. Hem werd, naast de gebruikelijke gra tificatie, het Vererend Getuigschrift met gouden draagpenning van de Nederland se Maatschappij voor Nijverheid en Handel overhandigd, een onderschei ding die wordt verleend op grond van langdurige trouwe dienst bij één en de zelfde onderneming. De heer Donkersteeg trad in 1932 in dienst van de toenmalige N.V. Verenigde Schroevenfabriek aan de Noorderweg te Hilversum. Hij was werkzaam op de af deling „Nabewerking". In de vooroor logse jaren was hij één van de steunpi laren van het in 1930 opgerichte bedrijf en werkte zich op tot chef van genoem de afdeling. De fabriek, die later werd verplaatst naar de Oude Amersfoortseweg te Hil versum, werd tegen het einde van de oorlog geheel leeggeroofd. Aan de op bouw en uitbreiding na de oorlog heeft de jubilaris met grote energie meege werkt. Na de officiële ontvangst door de direc tie, werd in de kantine van het bedrijf een receptie gehouden, waarvan vele VSH-medewerkers gebruik maakten om de heer Donkersteeg, die vergezeld was van zijn echtgenote en dochter, te feli citeren. Van zijn naaste medewerkers kreeg hij een schitterende koperen ko lenbak. Door de Soester Accordeonvereniging „Animato" is j.1. zaterdag haar 17e jaar lijkse uitvoering gegeven in het Vereni gingsgebouw. Als gasten waren, behalve vertegen woordigers van de overkoepelende Soester Gemeenschap, ook afgevaardig den aanwezig van de Soester muziek- en toneelverenigingen, alsmede de zus terverenigingen uit Amersfoort, Baarn en Hilversum. Onder leding van de dirigent, de heer E. Th. Deenhart, is een zeer gevarieerd progamma ten gehore gebracht. De uitvoering van de ouvertures „Doornroosjes bruidsvaart" en „La Festa Splendora" werd gaaf ten gehore ge bracht, terwijl het altijd voor accordeon prettige tempo der musette in „Sous le Ciel de Paris" goed vertolkt is. Een opvallende solo-prestatie was te horen van mej. E. G. Hilhorst in „Va- riazioni da Concerto". Tezamen met Ge- rard Kanters bracht Els Hilhorst de „Suite in Sieben Bildern" en een Lei man- en Mc. Cartney-selectie. In het met marsen omlijst progam was de vertolking der Burgemeester Ben- tinck mars vlot en goed. Deze compositie van de vorige dirigent, de heer B. Pot, werd op speciaal verzoek met elan door hemzelf gedirigeerd. Als geheel kan worden vastgesteld dat KORTE MELMWEG 15 - TEL. 2502 tegenover Politie Bureau Op onze flessen geen statiegeld, toch graag weer retour. In 't begin van dit schooljaar ontvingen we een brief van Pater Meijs, die werk zaam is in Kenya. In deze brief schreef hij, dat er een huisje gebouwd moest worden voor een onderwijzer. Dat huisje kostte 1500,—. (Is dat niet iets voor woningzoekenden?) En of de kinderen van de St. Willibror- dusschool geen kans zagen, om dit be drag bijeen te sparen. En dat was niet tegen dovemansoren gezegd. Als je op de Willibrordusschool maar iets in die geest aan de kinderen vraagt, dan gaat de machine meteen aan 't draaien. De kranten komen maar steeds binnen. De vaders zijn er soms druk mee, want die moeten auto's vol naar school bren gen. En hoe is de stand nu in januari? Op de spaarbank hebben we precies 1000,25 staan. We sleepten meteen nog 19, rente in de wacht. Dat is geweldig. Dank aan al die mensen, die hun kran ten voor dit prachtige werk bewaren. Dank aan al die kinderen, die maar aanslepen. Er is er een, die al bijna 3000 kilo op zijn naam heeft staan. En niet alleen kranten, maar ook oude brillen en brillenglazen worden verza meld. De afgelopen week kregen we een foto van een neger in Zuid-Afrika, die met een bril uit Soest op zijn neus liep. Die kinderen van de Willibrordusschool zijn niet alleen in 't leren, maar ook in hun missieijver fantastisch. Als er nog mensen zijn, die ons willen helpen, de laatste 500,- bijeen te krij gen, dan belt U onderstaande nummers, en 't komt in orde. Jongens en meisjes, volhouden hoor. Op naar de ƒ1500,—. De telefoonnummers zijn 5217 en 7735. J. van de KOPPEL de rythmiek van het 17 spelers tellend orkest duidelijk aan kracht heeft ge wonnen door de medewerking aan het groot slagwerk van de heer Peter van Baal. Terecht werd dan ook door de toehoor ders langdurig, luid geapplaudiseerd na ieder nummer. Aan het slot zijn de heren J. Huisman en G. Kanters gehuldigd voor hun 10- jarig lidmaatschap van Animato, als mede werd de dirigent dank gebracht voor zijn leiding aan dit orkest, een en ander onder aanbieding van een atten tie. Op donderdag 3 februari a.s. wordt in zaal „Brandpunt" te Baarn een voor lichtingsmiddag gegeven over merk artikelen. Omdat goede voorlichting één van de dingen is waarop prijs wordt gesteld, werd besloten deze middag te organiseren. Aanvang 2.15 uur. Voor woensdag 9 februari staat een koffie-ochtend in hotel „Promenade" in Baarn op het progamma. Aanvang half elf. Voor de „Vuist van Willem Duys" van vrijdag 11 februari zijn 40 kaarten be schikbaar. Deelneemsters aan dit uit stapje kunnen zich opgeven bij de ex cursieleidster. De jaarvergadering wordt gehouden op dinsdag 22 februari a.s. COGNAC RODELL v. 16,35 nu 14,65 SHERRYY MANUEL TORINO MEDIUM 3,65 SHERRY LIGHT PALE Mooie droge sherry 3,95 20 januari. 27s-jarige Rothweiler, reu. Fam. J. L. Bakker, Amsterdamseweg 55, Amersfoort, telefoon 03490-17847. 21 januari. 1-jarig Fox-hondje, teef. Zwarte vlektjes op de kop. Fam. De Goede, Soestdijkerweg 317-517, Bilthoven. GEVONDEN: Rode kater, werd aangereden op de Weegbreestraat. Wanneer u een dier aan ons opgeeft als „vermist", en het wordt terugbezorgd, wilt u ons dan even een berichtje stu ren. Inlichtingen over deze en andere dieren aan het Dierentehuis, Klein Engendaal- weg 36a, Soest, telefoon 3583. Opgaven voor vermelding in deze ru briek uiterlijk zaterdagavond telefonisch onder de nummers 3583, 3282 of 2501. „Waarom", zo vroeg de heer W. Huiser, waarnemend voorzitter van de Soester Gemeenschap, zaterdag op de politieke-soos van de confessionele partijen, „waarom hebt u zich zo passief opgesteld tijdens de hearing van wethouder Dijkstra in ver band met het samenstellen van een culturele commissie? Waarom heeft niemand van uw partijen zitting genomen In de samengestelde voorbereidingscommissie?". Alleen deze vraag bewees al het nut van de „soos"-biJecnkomst van de drie chris telijke partijen, maar er waren nog meer vragenstellers, die de gelegenheid aan grepen om in een ongedwongen sfeer met enkele raadsleden hun probleem te be spreken. De fracties waren goed vertegenwoordigd en ook wethouder Dijkstra gaf acte de presence. De heer Huiser kreeg in eerste instan tie antwoord van de heer G. Oldenboom. De gezamenlijke fracties hadden zich wel degelijk over het probleem gebogen. Men stelde zich op hetzelfde standpunt als de heer P. Pieren van het PAK, die tijdens de hoorzitting, weliswaar met meer woorden dan de heer Oldenboom, gezegd had: „Er is een goed draaiend particulier initiatief, dat slechts behoef te heeft aan een gesprekspartner van de gemeente. Die kan gevonden worden door het instellen van een commissie bestaande uit raadsleden. Wij hebben ons beslist niet met opzet teruggetrok ken en staan tegenover deze materie be slist niet passief maar positief en wil len ook actief zijn", aldus de heer Ol denboom, waarbij de heer D. Hoekstra nog opmerkte dat met wethouder Dijk stra de chr. partijen eigenlijk wel ver tegenwoordigd waren in de voorberei dende groep. „Ambtshalve, ja", vond de heer Huiser, die zich wel kon voorstellen dat de ge meenteraad er prijs op stelt een com missie te vormen, die in culturele aan gelegenheden wordt bijgestaan door des kundigen. „Ongeveer 2 jaar geleden heeft de heer J. Smits, namens de confessionele frac ties tijdens de algemene beschouwingen reeds het plan geopperd een dergelijke commissie in te stellen", aldus de heer Oldenboom, hetgeen beaamd werd door de heer J. v. Poppelen van de KVP, die daarbij toegaf dat dat mogelijk ontstaan zou kunnen zijn naar aanleiding van de inmiddels beroemde vergadering van 1 april 1970 in de bibliotheek. Het gevolg van dat voorstel was in ieder geval ge weest dat culturele zaken waren onder gebracht bij de portefeuille van onder wijs, waartegen de heer Huiser practi- sehe bezwaren had. „Tot ongeveer 25 jaar val je dan onder maatschappelijk werk en jeugdzaken en van 25 tot 65 jaar onder onderwijs". De heer Huiser kon er echter gerust op zijn dat de activiteiten van S.G. de volledige belangstelling hadden van de christelijke fracties. De heren Van Kampen, eigenaren van het pension voor buitenlandse arbeiders „Het Witte Huis", willen een nieuwe zij-vleugel bouwen aan het pension, maar zij ondervinden daarbij nogal wat moeilijkheden van gemeente-zijde. Hun architekt, de heer H. Beekman, stond hen terzijde en legde de tekening van het nieuwe gebouw voor. Het bleek niet direkt een uitbreiding te zijn, maar meer het bouwen van een flat, waardoor de capaciteit met ca. 80 wordt uitge breid. „Een goed streven", vond de heer Beekman in deze tijd, waarin de slechte huisvesting van de buitenlandse arbei ders goed in de belangstelling stond. Hij vroeg dan ook niet gebruikmaking van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, de bouw op de „rol" te plaat sen. De heer Van Poppelen meende echter, dat dit niet de juiste weg was. De hele zaak bleek te moeten blijven wachten op het definitieve bestemmingsplan, wat geen gemeentelijke, maar een regionale kwestie was. Bovendien komt daar nog bij, de aanleg van de nieuwe verbin dingsweg Amersfoort-Soest, een pro bleem waar men nog lang niet uit is. Tot zolang zal de heer Van Kampen moeten wachten met de „uitbreiding", die volgens de raadsleden deze naam eigenlijk niet mocht hebben. „Hier is sprake van nieuwbouw van een flat in een gebied dat nu nog een agrarische bestemming heeft". De heer Van Kampen kreeg echter de toezegging dat een en ander zowel in de commissie grondbedrijf als regionaal in het Samenwerkingsorgaan Eemland be sproken zal worden. „Als het alléén aan ons lag, mag u met enkele maanden gaan bouwen", zei de heer Van Poppe len. De heer R. de Groot van de Insinger- straat was de derde inwoner die een, zo te horen, jarenlang slepend probleem ter tafel bracht. Als landbouwer van 64 jaar wilde hij zo graag nog een paar koeien houden op de plaats waar zijn zoon inmiddels een fruit- en aardappel centrale had gevestigd. Een kas die met vergunning gebouwd was, zou afgebro ken moeten worden, dan wel een aard- appelschuur en de veestal. De heer de Groot kreeg het advies nog maar eens met de wethouder van open bare werken te gaan praten, maar dan wel een keus te maken wat hij eigenlijk wil voortzetten. Het probleem van mon deling gedane toezeggingen en het voe ren van een soepel beleid kwam levens groot aan het licht. De „soos" heeft zaterdagmorgen zijn nut weer bewezen. De ongedwongen sfeer, zonder verwarrende ambtelijke taal, maakt het iedereen makkelijk zijn hart te luchten. Zaterdag 11 maart krij gen de inwoners van Soesterberg deze gelegenheid. De soos wordt dan in het Dorpshuis gehouden. SALVO, ORIGINELE ITALIAANSE FLES, IMPORT 3 FLESSEN 10,50 EEN VOORTREFFELIJKE WIJN OP LITERSFLES VOOR 3,75 Na de reklame-tocht van Prins Knol de eerste met zijn twee adjudanten langs verschillende Soester scholen, zijn de eerste aanmeldingen deze week al bin nengekomen. Men is op een totaal gekomen van 800, waarbij men rekening houdt met nog een aantal scholen waarvan de inschrij ving nog niet is binnengekomen. Het maximum, duizend kinderen, heeft men dus al bereikt, zodat met een ge rust hart aan de inkoop kan worden begonnen. Elk kind is verzekerd van zijn natje (een flesje cola) en zijn droog je (o.a. een krentenbol). Het bestuur van de Soester karnavals- vereniging „De Narre Knol" heeft aan de organisatievorm van voorgaande ja ren niet veel hoeven te wijzigen. Slechts de jury, die zowel voor het ouderen als voor het kinderkarnaval is aangesteld, heeft verandering ondergaan en bestaat nu uit de dames Vogt en Ros en de heer Steketé. Het feest zal worden opgeluisterd door de „Hofkapel", de aanwezigheid van het sextet onvervalste Soester dansmariekes en natuurlijk de aanwezigheid van de Prins met zijn complete Raad van Elf. Het hoogtepunt van de middag is na tuurlijk het optreden van „Loxias", het succes van vorig jaar, nu met een ge wijzigd progamma, waaraan wordt mee gewerkt door een echte clown. De toegangskaarten voor het karnaval worden op school uitgereikt. Het bestuur van „De Narre Knol" verzoekt de ou ders de kinderen de kaarten met een touwtje om de hals te hangen en ze te wijzen op de aangebrachte kleur, waar mede ze zijn ingedeeld per leeftijds groep en die correspondeert met één van de vier uitdeelposten in de feest zaal. Evenals voorgaande jaren zorgt de Soester politie voor een goede en veilige aan- en afvoer, terwijl de Soester E.H.B.O. eveneens aanwezig zal zijn. De ouders die de kinderen brengen, wor den verzocht om garage Van Kooij van uit „Soestdijk" te naderen zodat zij daarmede het levensgevaarlijke over steken voorkomen. Het afhalen graag op dezelfde wijze. Sinds begin december 1971 is de Hees kapel, Insingerstraat 53 te Soest, weer volop in gebruik genomen. Eind decem ber 1968 zijn de diensten van de Neder landse Hervormde Kerk in de Heeskapel gestaakt en alle buurtbewoners hebben het kunnen ervaren hoe somber het is als een „godshuis" leeg staat. Het is dan ook met algemene instem ming gepaard gegaan dat de diensteen hervat werden, zij het dan niet door de Nederlandse Hervormde Kerk maar door de plaatselijke Evangelie Gemeente. Een van de voorgangers van de Evange lie Gemeente, evangelist H. H. ter Welle, kent de Heeskapel al heel lang. In jan. 1960 begon hij in de consistoriekamer een wekelijkse kinderdienst, die uitgegroeid is tot het landelijk bekende kinderwerk van „de jonge koeriers". In augustus 1965 kregen „de jonge koe- ries" van de gemeente Soest de beschik king over het huis van wijlen Zr. Groot- veld aan de Klein Engendaalweg, het welk zich inmiddels ontwikkeld heeft tot een vormingscentrum voor jeugd- en zendingswerk en tot een kinderoord dat nationale bekendheid geniet. Evangelist Ter Welle en het team van „In de Ruimte" zijn dermate in Soest ingeburgerd, dat zij ook als lokal» „Evangelie Gemeente" hun plaats in Soest verworven hebben. Het is echter de bedoeling om van tijd tot tijd een „ontmoetingsdienst" te heb ben in de Heeskapel met de vele ken nissen, „leveranciers en cliënten". Zij worden allen als vrienden van „In de Ruimte" uitgenodigd voor een dienst voor belangstellenden in de Heeskapel. Speciale invitatie voor de „Hezenaren" en diegenen die vroeger in de Heeskapel kerkten. U wordt bijzonder hartelijk uitgenodigd voor woensdagavond 2 februari, om 7.45 uur, in de kapel. De spreker in deze dienst is ds. G. Toornvliet te Bloemen- daal. 't Ruimte-Jeugd-Koor verleent haar me dewerking. Organist is Gerrit van Vliet en aan de piano Jettie Jonker. Evange list Herman ter Welle verzorgt de litur- eie. De heer Donkersteeg neemt de felicita ties van de directie in ontvangst. De beruchte inbreker J. v. L., die vori ge week door de politie werd aange houden, is op last van de officier van justitie op vrije voeten gesteld. Hij had inmiddels bekend ingebroken te hebben bij drukkerij Dfe Bruin aan de F. C. Kuyperstraat, bij drukkerij De Nieuwe Soester en poging tot inbraak gedaan te hebben bij sigarenwinkelier de heer Pieneman. De eerste bijeenkomst in het jaar 1972 van de N.V.E.V. afd. „Eemland" was in zaal „Credo" te Soest. Een grote groep dames was aanwezig, toen de heer Smulders van de Bus- sink's Koekfabrieken, na het welkom van de presidente, zijn inleiding begon over de geschiedenis van de Deventer Koekfabrieken. In 1593 opende Jacob Bussink zijn koek- bakkerij in een klein oud huis. Volgens de geldende bepalingen van die tijd mocht een koekbakker geen brood bak ken en een broodbakker geen koek. Werd een overtreding geconstateerd (ook op hygiëne werd gelet) kwam de schout met zijn rakkers om lijfstraffen uit te delen, o.a. het schandblok. Werd men 10 maal betrapt op ongeregeldheden, dan mocht men dit bedrijf niet meer uit oefenen. In onze tijd is er de keuringsdienst van waren, die zeer streng is. De eerste koek was de ellenkoek en werd onverpakt verkocht per maat. Deze wordt nu nog steeds gebakken, doch keurig verpakt en niet meer gemeten, maar gewogen tot 3 kg. Alle soorten, uitgezonderd ontbijtkoek, worden met de hand gemaakt; dit noemt men ambachtelijke koek. Voor carnaval worden koeken gebakken tot 30 kg. De fa. Bussink bakt 32 soorten koek, ook Groninger koek en de echte Friese uit Joure. Bijzonder is de Deventer kruid koek, waarvan de samenstelling geheim is. Alleen directeur en bedrijfsleider kennen het geheim en het recept be vindt zich in een kluis in Den Haag. Kwaliteit, samenstelling en vochtgehalte wordt nauwlettend gecontroleerd. Stook te men vroeger de overs met hout, nu gebeurt dat met gas. In 1694 ging men tot export over. Per zeilschip bracht men 715.000 stuks per jaar naar het Noorden. De schepen brachten dan stokvis mee terug en de burgers van Deventer werden daarom stokvissen genoemd. Ook uit hogere kringen wist men de fa. Bussink te vinden. Het verhaal gaat, dat koning Willem I voor een waarde van 3 gulden een wa gen vol koek meekreeg. In 1714 is het pand door brand verwoest, maar het oude koekhuisje op de Brink, met de oude bel, toonbank, originele ellenkoek (steenhard nu) en houten etalage-koeken zijn nog intact gebleven en vrij te be zichtigen. In 1950 is de nieuwe moderne bakkerij in gebruik genomen. Nu be draagt de omzet vele duizenden stuks. Vanzelfsprekend gingen meermalen schalen rond, om de dames verschillen de soorten te laten proeven en het ging er in als koek. Tot slot bracht de presidente de heer Smulders en echtgenote dank voor het gebodene, onder aanbieding van de ge bruikelijke attentie. Voor de leden van de N.V.E.V. is er op 24 februari a.s. een lezing over „Kip en ei" in zaal „Brand punt" Baarn.

Soester Courant | 1972 | | pagina 3