!!l!!!l!!l!!!l.!!l! Kijk uw ogen uit. "Ton Beuken (2olitico SCHONERE AUTO ONDERNEMER MARCHAL - HAARMODE ONTTREKKINGEN AAN DE ZAAK VOOR EIGEN GEBRUIK <t ^uykje> UIT DE HOCESUHOOL DER WETENSCHAP GEB00RTENDALING IN HEEL EUROPA j hebben hart voor uw vakantie INKOMENSBELEID Autobedrijf Geval Autoverhuur TOYOTA-dealer voor Baarn, Soest en omstreken Een kopje koffie?# Pianohandel W. van Tol - Soest bar gezellig JjpaSss Maangesteente Goudvondsten Elektro-anto Dinosaurus Let op de komende week-eifid aanbiedingen. Politiebureau 4444 Telef. Brandweer 3 3 3 3 GAZELLE DEALER JAG. DE BRUIN reisagenten Maatschappelijk werkster van het P.I.S.C. te Soest SUMATRASTRAAT 21 - BAARN TEL. 02154-4825 Vrijdag 4 februari 1972 Voor januari 1975 moet de Amerikaanse auto-industrie de door de nieuwe auto's veroorzaakte luchtvervuiling met 90 hebben verminderd. Tot 1 januari 1976 is extra respijt verleend om het stukstofoxydc te doen verdwijnen. In West-Duitsland, zo bepaalt een onlangs gereedgekomen ontwerp van wet, mag de benzine op 1 januari 1972 slechts een loodgehaltc van 0,4 gram per liter heb ben en op 1 januri 1976 nog slechts 0,15 gram per liter. Met deze maatregelen hopen de Ameri kaanse, respektievelijk Westduitse Bonds regering de strijd aan te binden tegen de sterk toenemende luchtvervuiling als gevolg van het toenemend motorisch verkeer. Op deze manier worden do automobielfabrieken gedwongen om voortvarend te streven naar produktie van een „Schone Auto". Overheden treden op tegen „vuile" auto's De wereld vervuilt. De wereld dreigt te vergaan dóór de mens. Reeksen kon- gressen zijn aan het proces van de mi lieuvervuiling gewijd. Waar het om gaat? Dat we frisse lucht kunnen in ademen en geen verlammend gasmeng sel. In een stad als New-York ademen de bewoners evenveel schadelijke stoffen binnen als de straffe sigarettenroker, die twee pakjes per dag konsumeert. In het Rijnmondgebied is de laatste jaren 50 van het plantensoortenbestand verdwe nen, maar de longkanker is met het zelfde getal toegenomen. De centrale problematiek: moet de mens dit alles op zich af laten komen of moet hijzelf ingrijpen, aktief worden om het vervuilde leefmilieu te veranderen? Hoewel niet alle aktiviteit van „hoger hand" kan komen, kunnen ook de rege ringen van de door milieuvervuiling ge teisterde landen door een stringent be leid een bijdrage leveren tot de milieu hygiëne. Zo heeft de Amerikaanse regering het besluit genomen de door auto's veroor zaakte luchtvervuiling drastisch aan te pakken, vóór 1 januari 1975 moet de auto-industrie de door de nieuwe auto's veroorzaakte luchtvervuiling met 90 verminderd hebben. Volgens deskundi gen kan dit maar voor 50 °/o slagen. De autofabrikanten kunnen ook verklaren dat het hen niet is gelukt, maar volgens de nieuwe wet (Clean Air Act) zullen ze dat dan toch maar moeten bewijzen! Eovendien loopt de Amerikaanse rege ring zogezegd met het doodvonnis van Ie verbrandingsmotoren op zak. Binnen vijf jaar hoopt de overheid een wagen <5^9 <s^3 6^3 jr wvan 's morgens 9 tot 's avonds 12 Soesterbergsestraat 188 H Telefoon 2739 - Soestduinen Vredehofstraat 6 - Tel. 2525 Lange tijd is het kenmerk van het on- dernemerschap geweest, dat het nsiko wordt gedragen over het geïnvesteerde vermogen. In de moderne visie wordt dat kriterium ruimer geïnterpreteerd dan voorheen. Men spreekt nu over_ verant woordelijk zijn voor de kontinuiteit van de onderneming als kriterium voor het ondernemerschap. Naast de bewaking van het vermogen zorgt de ondernemer eveneens voor het voortbestaan van de werkgelegenheid. Vele ondernemers hebben in de afgelo pen decennia erkend dat zij dit laatste aspekt van het ondernemer zijn wel eens teveel uit het oog hebben verloren. Bij de ingetreden recessie zullen vele goede ondernemers daarin aanleiding hebben gevonden, om hun plannen op wat langere termijn openlijk met de werknemers of hun vertegenwoordigers te bespreken, Anderen hebben dit na gelaten. Zij leggen op het meest onver wachte moment hun plannen tot reorga nisatie op tafel waarbij werknemers als pionnen worden verschoven of wegge schoven. Terecht wekt een dergelijk beleid sociale spanningen op. Naar onze mening zul len vele in moeilijkheden verkerende ondernemers er goed aan doen juist dan hun problematiek meer openbaar heid te geven binnen de kring van me deverantwoordelijke werknemers. Er zijn vele medewerkers die deze mede-ver antwoordelijkheid willen dragen. Dat wordt door die ondernemers ontkend, die nooit werkelijk het medewerken van hun ondergeschikten hebben ondervon den. Zij hebben een te grote afstand bewaard tussen leiding en de rest van het bedrijf. Dat gaat zich wreken in moeilijke tij den zoals nu voor velen zijn aangebro ken. Als bij noodzakelijke fusie of over dracht van bedrijf, bij het openbreken van nieuwe markten, de ondernemers en hun staf de moeilijkheden als team tegemoettreden, zullen zij in vele ge vallen de problemen overwinnen. In dit licht bezien kan een recessie een ver snelde ontwikkeling brengen in een be tere en moderner opvatting van het on dernemen. Mogen velen er gebruik van maken. geheel motor te kunnen aandienen met een nieuwe, niet verontreinigende naar eigen ontwerp. E.E.G.-richtlijncn In Detroit, het hart van de Amerikaanse auto-industrie, zijn de grote autobonzen niet bijster gelukkig met de Clean Air Act. „Perfekte wagens worden te duur", zo meent men bij General Motors. Nu is de autodichtheid in de Ver. Sta ten en dus ook de daarmee samenhan gende luchtvervuiling groter dan bij ons, maar we lopen onze achterstand op het Amerikaanse autopark zienderogen in. Binnen een jaar of zes, zeven staat Ne derland en trouwens geheel west-Europa voor dezelfde problemen als Amerika nu. „Europese Gemeenschap", orgaan van de voorlichtingsdienst van de Europese Ge meenschap, memoreert nog eens dat de Ministerraad van de zes aangesloten lan den vorig jaar reeds gemeenschappelijke richtlijnen heeft uitgevaardigd. Deze hadden echter uitsluitend betrek king op koolmonoxyde en koolwater stoffen. Een van de regels was bijvoor beeld dat het gehalte aan koolwaterstof fen in het uitlaatgas tot 0,5 van de door de motor gebruikte brandstof be perkt moest worden. Maar er zijn nog andere verontreinigende elementen, waaronder bijvoorbeeld stikstofoxyde. Limiet Nu is de Westduitse regering van plan een wettelijke limiet te stellen aan het loodgehalte van benzine. Volgens het hui dige wetsontwerp zou de benzine op 1 jan. 1972 slechts 'n loodgehalte van 0,4 gr. per liter mogen hebben en op 1 januari 1976 nog slechts 0,15 gram per liter. Het eerste cijfer zou door de petroleum industrie wel bereikt kunnen worden zonder dat het vermogen van de moto ren hierdoor sterk zou worden vermin derd, Het streefcijfer voor 1976 zou, naar de deskundigen aannemen, belangrijke aanpassingen van de motoren met zich meebrengen, in het bijzonder van moto ren met hoge compressie. BURG. GROTHESTRAAT 20 - TEL. 2968 Voor: Inkoop - Verkoop - Onderhoud etc. KAPSALON BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTD1JK TELEFOON 3990 De Duitse regering is over deze kwestie in overleg getreden met de Europese commissie, aangezien deze zaak belang rijke reperkussies kan hebben. In elk geval is het duidelijk dat de zaak van de luchtverontreiging door auto's zowel in west-Europa als aan de overzijde van de Atlantische Oceaan de regeringen te gen wil en dank tot optreden dwingt. De Europese Zes werken momenteel reeds aan het opstellen van een aktieprogram- ma, waarbij ook de auto>-industrie ge raadpleegd zal worden. Even belangrijk als het probleem van de vervulling is overigens het probleem van de geluids hinder. De toenemende massamotorise- ring zal dit vraagstuk met het jaar ak- tueler maken. Elektrisch Want de betekenis van de personenauto zal de komende jaren nog sterker toe nemen. In de Ver. Staten treffen we momenteel 1,8 volwassen personen per auto. Voor het jaar 2000 wordt dit ge raamd op 0,8. Een ruwe schatting voor de Nederlandse situatie komt ongeveer in laatstgenoemde orde van grootte. Veel wordt verwacht van de elektrische auto, die een oplossing kan bieden voor het vervuilingsprobleem èn de geluids hinder. Maar pas omstreeks 1976 zal de massaproduktie van elektrische auto's op gang komen. Geraamd wordt dat om streeks 1985 per jaar 3 a 4 miljoen elek trische personenauto's zullen worden verkocht. Deze voertuigen zullen rijden op batterijen, maar minder snel als ben zine- en dieselauto's. Dit alles is voorshands echter nog toe komstmuziek en mag geen reden zijn om ons lankmoedig te schikken in de ontstellende milieuvervuiling, de mede door de massamotorisering wordt ver oorzaak en ons welzijn ernstig bedreigt. Sinds jaar en dag is het gewoonte geweest, dat het eigen gebruik van goederen uit de winkel werd gewaardeerd op dc inkoopprijs. Dit is een gewoonte, die eigen lek al bestond voordat er inkomstenbelasting werd geheven. Wanneer dus b.v. een kruidenier in de loop van een jaar goederen aan zijn zaak had onttrokken waar door hij 3.500 had betaald, doch die hü voor 4.500 placht te verkopen, dan werd het voordeel dat hij daardoor .genoot over het gebruik in zijn eigen huis houding, doordat hij zich daar ƒ1.000 bespaarde, niet tot de winst gerekend. Begin 1971 heeft de Hoge Raad echter een uitspraak gedaan over een geval, waarin de inspekteur had gesteld, dat die 1.000 ook winst vormden. Op de kunstnijverheidafdehng van Ton Beuken wel te verstaan. Want die staat vol begeerlijke kunststukjes. U kunt ze vaak tegen lachwekkend. lage prijsjes bemachtigen. Stap maar eens binnen. Bij Ton Beuken, tegenover het busstation in Soest-Zuid. Het onderhavige geval De inspekteur beriep zich daarbij op de wet, waarin-staat dat winst is het be drag van de gezamenlijke voordelen die, onder welke naam en in welke vorm ook, worden verkregen uit onderneming. De kruidenier had bij zijn aangifte voor de goederen ƒ3.500 gerekend, omdat hij er dat voor had betaald. De inspecteur stelde dat het ƒ4.500 moest zijn, omdat die goederen voor ieder ander ook 4.500 kostten en de kruidenier ze alleen maar voor ƒ3.500 kon kopen, doordat hij krui denier was, zodat dit voordeel van ƒ1.000 ook uit zijn. onderneming was voortgevloeid. Hierin had de inspecteur uiteraard ge lijk en aanvankelijk kreeg hij zelfs ge lijk. Weliswaar was er van oudsher be weerd, dat de omzet, en daardoor de winst van de ondernemer, niet werd ge schaad door onttrekking van goederen, die direkt weer naar believen kunnen worden aangevuld, doch dit argument deed gezien de bovengenoemde definitie van het begrip winst, niet ter zake. Hij koopt tenslotte zijn kruidenierswaren ook niet bij een ander als hij wat in zijn eigen huishouding nodig heeft. Tegen deze drogreden was in de litteratuur dan ook al lang verzet gerezen en het gerechts hof, waaraan de zaak werd voorgelegd, ging daar dan ook niet op in. Het gaf de inspekteur gelijk. De winkelier liep naar de Hoge Raad om te zeggen dat het altijd al zo was ge weest en daar kreeg hij gelijk. De Hoge Raad overwoog, dat de wetgever al lang gelegenheid zou hebben gehad de betreffende gewoonte te wijzigen, zo hij had gewild, en dat onder deze omstan digheden moet worden aangenomen dat de opvatting, waarbij de onttrekking aan de onderneming voor de partikuliere huishouding van naar welgevallen aan te vullen goederen van geringe waarde voor de inkoopprijs in rekening mag worden gebracht, deel uitmaakt van de veronderstellingen, die aan het in de wet gebezigde winstbegrip ten grondslag liggen. En daarmee was dan dit probleem wel opgelost, doch is hét probleem niet op gelost. Er zit namelijk meer aan vast. Dc aannemer Het probleem is nl. niet of de betreffen de winkelier nu 1.000 of minder in komen had, doch ligt in de vraag of de belastingdruk wel rechtvaardig wordt verdeeld. En dan zien we, dat zo'n his torisch argument eigenlijk niet zo goed werkt als we met een andere belasting plichtige aan het praten komen, die er bij moet leggen wat onze kruidenier terugkreeg. Met dezelfde gemakkelijke vanzelfspre kendheid waarmede altijd het eigen ge bruik van een kruidenier tegen inkoop prijs is berekend, is ook altijd vastge steld, tot in een zeer recente jurispru dentie toe, dat dit niet geldt voor aan nemers. Wanneer b.v. een aannemer ste nen en ander materiaal inkoopt en daar van aan zijn bedrijf onttrekt wat hij no dig heeft om voor zichzelf in privé een huis te bouwen, dan moet hij wel een winstopslag op die goederen tot zijn in komen rekenen. Het is niet verwonderlijk, dat die in specteur de zaken nu eens ging stellen zo ze eigenlijk waren, doch wèl dat dit niet reeds veel eerder was gebeurd. En even verwonderlijk is het dat de aan nemers, die er toch ook niet om bekend staan dat zij zo op hun mondje gevallen zijn, dat allemaal maar geslikt hebben. Men ziet hoe sterk zo'n gewoonte door- In^het begin, toen de inkomenstenbe- lasting nog maar laag was, waren de be langen natuurlijk ook nog maar gering. doch de tarieven zijn intussen zo belang rijk gestegen, en bovendien is er de B.T.W. over die winstmarge ook nog eens bijgekomen, dat het wenselijk lijkt, dat de wetgever deze plooien nu tóch maar eens glad strijkt. Beter laat dan nooit. Problemen Een argument, dat we nog wel horen, om alles maar te laten zo het is, is dat er zoveel problemen zullen rijzen. In derdaad, dat is zo. Wat te doen als een winkelier uit zijn zaak een overhemd heeft gehaald, dat 26 kost, doch dat hij inkoopt voor ƒ20 en waar hij in de uit verkoop 10 °/o afdoet? Moet hij in de uït- verkooptijd ƒ23,40 rekenen en 26 daar buiten? En moet hij toch 26 rekenen als hij het tevoren apart heeft gelegd, om het in de uitverkooptijd aan zijn zaak te kunnen onttrekken? En wat moeten we rekenen bij een meu belhandelaar, die soms wel en soms niet een paar procent korting geeft, maar dan niet altijd evenveel? Anderen zeg gen: voor dit soort problemen kunnen wel een beetje tegemoetkomende prak tische oplossingen worden gezocht, maar laten we het nu niet principieel blijven doen. Bovendien lijkt het er op, dat het scheppen van problemen nog nooit een probleem is geweest bij het maken van belastingwetten. Overigens zullen de problemen nu toch wel komen. Het zal toch niemand ver bazen als de aannemers- en er zij nog wel meer gevallen waar gewoontege trouw met verkoopprijzen werd gere kend - na het genoemde arrest van de Hoge Raad zullen zeggen: als je er zo over denkt, pas het dan op mij ook maar toe. Daartegenover staat weer dat de Hoge Raad in zijn uitspraak heeft gekonsta-, teerd dat het betreffende gebruik be staat ten aanzien van „naar welgevallen aan te vullen goederen van geringe waarde". Vallen ook daaronder een t.v. bij een elektriciën? of een bontmantel bij een kledinghandel? of een bed bij een meubelhandel? of een vloerkleed of een lap gordijnstof? Waar ligt de grens? Over problemen gesproken! Of een hele massa kleine artikelen die een handelaar aan zijn dochter schenkt bij haar huwe lijk? Telefoon 02155-8252 PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 279 Wij kunnen nu wel gevoeglijk aannemen dat maangesteenten bakterie resp. kiem- vrij zijn! In oplossing gebracht en daar na in muizen gespoten deerde het maan- gesteente de proefdieren niet. Deze ble ven na de ingreep gezond voortleven. Daarenboven is maangesteente op andere wijze voor lagere organismen niet scha delijk. Biologen hebben onlangs vissen en ongewervelde dieren 28 dagen lang bloot gesteld aan de invloed van maan gesteenten. De dieren kregen zelfs kleine partikeltjes ervan te slikken, waarvan een deel vóór de proefnemingen werd gesteriliseerd, d.w.z. onderworpen aan temperaturen tot 160° C. En wat bleek? Dat de dieren in welk opzicht ook geen schade van het maangesteente hebben ondervonden. Ook een microscopisch onderzoek van hun weefsels leverde niets op. De maan kan het aardse leven blijkbaar geen kwaad doen. De Zuidpool bestaat niet gelijk de nood- pool uit ijs en sneeuw alleen. Het ge bied van de zuidpool is vast land bedekt door een soms kilometers dikke perma nente ijslaag. Ongeveer 90 miljoen jaar geleden zat het zuidpoolgebied vast aan Zuid-Afrlka, Australië, India en Zuid- Amerika. Toen vormden ze één uitge strekt super continent. Door deze sa menhang mag het ons niet verwonderen dat het zuidpoolland wat betreft zijn fossielen of versteende overblijfselen van planten en dieren evenals wat betreft zijn bodeminhoud wel wat op Zuid- Afrika lijkt. Welnu, dit is in de loop der jaren ook zo gebleken en sinds kort is dit opnieuw bevestigd door de vondst van goud en koper in de bodem van het Noorse deel (Queen Maud's Land) van 4iet zuidpoolgebied. Volgens Dr. Neeth- ling zouden daar minerale afzettingen zijn gevonden, die 0,5-0,8 °/o zuiver ko per en 0,5 zuiver goud bevatten. Op merkelijk is, zo wordt er aantoegevoegd, bestaat het gebied uit oude afzettings gesteenten die veel gelijken op het ge steente in de Zuid-Afrikaanse streek waar de goudmijnen zijn gelegen. Ter voorkoming van goudkoorts vermelden wij eerlijkheidshalve dat het waarschijn lijk is dat de naaste toekomst daar in het barre „Koningin. Maud's Land" geen 2e Klondijke zal ontstaan. In Duitsland is het eerste prototype van een elektrische transportauto voor het proefverkeer gereed. Een bijkomende merkwaardigheid is dat dit produkt uit kunststof is vervaardigd! Voorts is het een langere levensduur voorspeld op grond van het niet kunnen verweren van de kunststof. Dit prototype zou al zijn voorgangers met lengten slaan. Enige technische gegevens van deze elektroauto zijn: nuttig draagvermogen van 1000 kg, batterij gewicht van 870 kg, batterijspanning van 144 V, maxi male prestatie van de motor bedraagt 44 Kw, topsnelheid van 80 km per uur, aktieradius 60-115 en versnelling van 0 op 50 per uur is 6,8 seconde. Dit is waarschijnlijk een eeste stap naar een nieuwe vervoerstechniek. Onder de meest prominente dinosauriërs (uitgestorven antieke reptielen waaron der vele reusachtige exemplaren) uit het Boven-Krijt, een aardkundige periode van 75 miljoen jaar terug, waren die met een vogelbekken de meest interes sante. Gefossiliseerde of versteende res ten van dit reptiel zijn in vele delen op de aarde gevonden. Hun gemiddelde lengte bedraagt ruim 10 m hoewel er ook fossielen in Azië van ruim 16 m zijn opgegraven. Nu vernemen wij. dat aan de voet van een heuvel vlakbij El Rozaria (400 km ten zuiden van Los An- geles) gestoten is op een dinosaurus, be horend tot diezelfde groep, van niet minder dan 35 m lengte. De resten da teren eveneens uit het Boven-Krijt en worden op 73 miljoen jaar geschat. Er is ook op dit gebied een baas boven baas. Hoewel de definitieve cijfers pas later in dit jaar bekend zullen worden, staat nu reeds vast dat in 1971 het geboortecijfers in ons land weer aanzienlijk is gedaald. „Niet meer dan twee kinderen" is de leus, die steeds meer echtparen in de prak tijk brengen. Ook in de meeste andere Europese lan-land met veel ruimte, maar het heeft den is het geboortecijfer de laatste tien niettemin het laagste geboortecijfer van jaren aanzienlijk gedaald. Zelfs in uit-ons kontinent. gesproken katholieke landen als Spanje Emancipatie f"."!"!.-"3™.?!' .fa^LFb°,0Ttl1,H Het kindertal van de moeder die bui- tenshuis werkt ligt lager dan bij dege nen dit uitsluitend in het gezin werk zaam zijn. In Zweden bedraagt het ver schil ongeveer 0,6 duizendste procent per echtpaar, in de D.D.R. zelf bijna 1. Ook de emancipatie van de vrouw speelt hier een belangrijke rol. De moderne, gehuwde vrouw wil niet een groot deel van haar eerste huwelijksperiode zwan ger zijn en schrikt bovendien terug voor de konsekwenties, die een groot aantal kinderen meebrengen. Zij wil ook van het leven genieten. In landen, waar de emancipatie van de vrouw nog niet ver is gevorderd, is het geboortecijfer het hoogst. (Spanje, Ierland b.v.) Dat is na tuurlijk niet toevallig. Het proces van geboortendaling kan dus niet los worden gezien van de materialistische instelling van de moderne mens. Pluspunt is echter dat bij vele ouders sprake is van een grotere bewustwor ding van hun verantwoordelijkheid je gens hun kinderen. Zij begrijpen dat het niet eenvoudig is hun kinderen op te voeden tot volwaardige leden van een snel veranderende maatschappij. „Je kinderen groot brengen" is wellicht een moeilijker opgave dan enige generaties terug. Misschien ook daarom willen de meeste echtparen niet veel kinderen hebben. laatste tien jaar duidelijk af. België heeft na Zweden het laagste geboorte cijfer in heel Europa. Een ingewikkeld samenstel van oorzaken ligt ten grond slag aan dit verschijnsel van verminder de huwelijksvruchtbaarheid. Verbreiding van „De Pil" niet belangrijkste oorzaak De geboortedaling kan beschouwd wor den als een van de belangrijkste sociale verschijnselen van onze eeuw. Ze mani festeert zich in alle Europese landen. Volgens de demografische statistieken van 1970 heeft Zweden het laagste ge boortecijfer van ons kontinent en Roe menië en Ierland het hoogste. Nederland, west-Duitsland en Italië nemen samen 'n tussenpositie in. Ander landen met op merkelijk lage geboortecijfers (om een nabij 15 duizendste procent) zijn België en Hongarije. Boven 20 duizendste pro cent komt behalve Ierland en Roemenië ook Spanje. Sinds 1960 is het geboorte cijfer in Nederland teruggelopen van 20,8 naar 18,5 duizendste procent in 1970 (1971 vermoedelijk 18). Allerlei faktoren liggen ten grondslag aan deze teruggang van het aantal ge boorten. Uit alle wetenschappelijke on derzoekingen blijkt dat de daling van het geboortecijfer in de eerst plaats voortspruit uit een gewilde beperking van het aantal kinderen. De bewering dat de geboortenregressie vooral een ge volg is van de ontdekking en versprei ding van orale antikonseptiva („de pil") is slechts ten dele juist. Belangrijker is dat deze methode pas ingang vond, toen de mensen geestelijk toe waren aan ge boortebeperkende middelen. De voornaamste faktoren die deze gees telijke omwenteling bewerkstelligden waren de welvaartsverhoging, de eman cipatie van de vrouw, de verstedelijking en last but not least de teruggang van het kerkelijk leven. In uitgesproken r.k.- landen als b.v. Spanje en Portugal ma nifesteert die religieuze verzwakking zich pas de laatste jaren. Het geboorte cijfer ligt in deze landen daarom nog vrij hoog, maar loopt de laatste tien jaar toch ook langzaam maar zeker terug. In 1960 bedroeg het geboortecijfer van Spanje nog 21,9 duizendste procent, nu 20,4! Welvaartsverhoging Ongetwijfeld heeft vooral ook de wel vaartsverhoging een belangrijk aandeel gehad in de teruggang van het geboor- tepeil. Het aantal gehuwde, werkende vrouwen stijgt voortdurend, vooral in oost-Europa, maar ook de aanwas in westEuropa is aanzienlijk, zij het in Ne derland nog het geringst. Deze vrouwen willen minder kinderen. Een overweging hierbij is dat het ver vullen van een werkkring èn het doen van het huishouden zó belastend is, dat het niet de sfeer schept waarbinnen een groot aantal kinderen kan worden op gevoed. Bovendien gaan zij .er van uit dat het levenspeil van het gezin terug loopt wanneer er meer kinderen ko men. Een gezin met 4 kinderen bereikt slechts 2/3 van het levenspeil van een kinderloos echtpaar. Ruimtelijke overwegingen (kleine wo ningen) spelen in Nederland ook mee, echter niet in de meeste andere Euro pese landen, waar de bevolkingsdicht heid minder groot is, maar waar het geboortecijfer ook daalt. Zweden is een Ijzerwaren Gereedschappen NIEUWSTRAAT 56 - TEL. 6223 HORLOGERIE Koninginnelaan 21, Soest Telefoon 8319 Voor al uw uurwerk-reparaties en het reigen van uw colliers VOOR SOEST Rijwiel- en Bromfietsspecialist GALLENKAMPPELSWEG 1 Telefoon 02155-2857 t.o. busstation Soest-Zuid Persoonlijke service en bovendien jarenlange ervaring. Gratis reisprogramma's verkrijgbaar. Speciale jongerenreizen. A.N.V.R. Stcenhoffstraat 9a, Soest, telefoon 6571 en 4905 Kantooruren Maandag t.m. vrijdag van 9-17 uur. Zaterdag van 9-12 uur. Met ingang van 1 februari j.1. is mej. E. Kamper als maatschappelijk werkster in dienst getreden van het Protestants Interkerkelijk Sociaal Centrum te Amersfoort. Zij heeft Soest als arbeidsterrein toege wezen gekregen en is dinsdag-, woens dag-, donderdag- en vrijdagmorgen van 9 tot 10 uur aanwezig in het gebouw „Eltheto" Driftje 4A, bij het busstation Soest-Zuid. Na 10 uur kan men zich verstaan met het centrum van het P.I.S.C., Berg straat 29, Amersfoort, tel. 03490-10441. Juffrouw Kamper zal waarschijnlijk t.z.t. haar spreekuren in Soest uitbreiden. Van vakbondszijde maar ook van poli tieke kant wordt er de laatste tijd veel aandacht besteed aan het probleem van de grote inkomensverschillen, zoals dat heet. De voorzitter van het N.V.V., drs. H. ter Heide, is één van de kampvechters op dit veld. Men heeft zich jarenlang eerst beziggehouden met het minimuminko men uit sociale overwegingen. Daar is sukses mee geboekt en het is te ver wachten dat hier in de toekomst nog meer voor wordt gedaan. Het wordt veel moeilijker te verkopen, wanneer men hoge inkomens wil ver mijden. Hoge inkomens ontstaan niet alle door extra grote prestaties, maar in doorsnee hangen zij er wel mee samen. Het aantal hoge inkomenstrekkers door overerving van vermogens is zo gering, dat daar nauwelijks kabaal over kan worden gemaakt. Gedacht wordt aan in komensnivellering, door mensen met ex tra kwaliteiten een deel af te nemen van hetgeen deze groep boven anderen verheft. Het gevolg zal zijn dat extra begaafden hun kwaliteiten elders aanbieden of dat aanbod van kwaliteit goeddeels achter wege blijft. Dat is de keerzijde van het probleem. Hoe meer de mensen worden gedwongen tot prestaties waarvan ande ren de vruchten plukken, hoe groter het onbehagen van die groep wordt. Om deze reden hebben reeds vele Ne derlanders met grote gaven de lage lan den verlaten. Wil de vakbeweging deze trek versterken? Dan zal zij ervaren dat én onze ekonomie én derhalve ons ge middeld welvaartspeil er ernstig door worden aangetast. Dit tot schade van degenen die juist van de nivellering moeten profiteren. Daardoor ontstaat weer nieuw of nog meer onbehagen. Het zou dus kunnen zijn dat de omstre den leefbaarheid op onze aarde mede wordt veroorzaakt door maatschappij hervormers als Ter Heide. Het is een kwestie van kiezen tussen meer of min der. Een ideale toestand bereikt men nooit. AUTOFINANCIERINGEN in 1 dag. Assurantie kantoor „SECURA". Soest, Kamperfoeliestraat 12, telefoon 5721. Autoverzekeringen vanaf 95. Te koop prima WINTER AARDAPPELEN (Irene) a 20 cent per kilo. J. B. LANSER, Soester Engweg 8. tel. 2557. SCHILDERSBEDRIJF vraagt schilder-, behang en witwerk tegen winter- tari'Prima referenties. Brieven onder nr. 2655 bur. S. Crt. Kom ook eens eens proefrit maken in zo'n robuste en toch sierlijke TOYOTA, dè auto voor de automobilist die van zijn wagen voor alles veiligheid en comfort verlangt. Voor de tuin: TURF- STROOISEL, V.A.M. com post, gedr. koemest, kalk, tuinturf enz. enz. M. SCHOLTEN. bloemen en planten, Middelwyk- straat 28, telefoon 2336. CARAVANSIIOW Kleinz polyester reeds v.a. f 3995,00. Caravelair met ƒ1000.00 korting. A.B.C. sta-caravan, 5x2.5 m, voor slechts 5850,00. Vouwkampcerwagens Roadmaster en La-Bohcmc. Caravanvoortenten tydciyk met 10 °/o korting. Prezen v.a. ƒ382,00. „HOKA" Gen. Winkelmanstraat 93. Soestcrècrg, tel. 03463-1631.

Soester Courant | 1972 | | pagina 13