IC Pasfoto's! FOTO VAN ESSEN BOUtique „pZNZZ Kom nu kijken naar de Voorjaarskollektie! I Baarn HET DREIGEND HARTINFARCT „GARAGE STAM" SPAARLOON E. G. KERKHOF HET RESUSVRAAGSTUK BE MUNT SAMEN IN DE LIFT 3A... GEZELLIG! BOROBUDUR GEMAR SOEST KASSIèRE CO ALLEN PLUIM lisiers opgelet uissteden f AGOiAR fele, goede msrken. ivee! om op :e noemen, aak zelf uw uze, en laat deskundig adviseren, Kom vrij» ;vend kijken. Nu ruim 15.000 doden per jaar U KUNT ER OP WACHTEN BIJ BIRKSTRAAT2 SOEST-ZUID %■- voor oen nieuwe goede gebruikte RENAULT Stam Renault Rectificatie Een bloedgroepenkwestie Kentekenplaten Specialiteiten van de houtskoolgrill Blétto De Diesel „Zelfs de sfeer smaakt Frans" Gevonden voorwerpen Enquete over werkgelegenheid verloopt goed Gemeente is tevreden Monument van een wereldgodsdienst J. A. Smorenburg Begrafenisondernemer in Soesterberg, Soest en omstreken. Het geboortekaartje Drukkerij Smit VAN WEEDESTRAAT 51, tegenover Mets - SOEST - TELEFOON 8865 terdag 7 en 9.15 uur mg film in kleuren 'an de geheimzinnige 2.30 uur namiet i een spannende lm 9 februari, 8 uur zijn appartement om e klauwende vingers naar. knoflooksausje. VLLE STOFFEN seld in het maandblad p" verkrijgbaar bij DE MODE VER VOORUIT RATIE KUNST- l'TEN, snel en billijk, nlaan 9A, Baarn. tel., 4136. eigen import en fa- ;e, le kwaliteit vlek-' vrije marmers. 5 UIT HONDERDEN COMBINATIES, tijns Onyx 120 x 50 150. Pakistaans Onyx 50 cm 165. Pak. op smeedijzer, rond i 265. Rond 90 cm Italia op zwaar ko- ïet brede rand 335 s ƒ450). Mimisets 3-delig leisteen op lijzer. Leisteen op lijzer ƒ245 (120 x 50 Dp maten, op bestel- n ronde. Ovaal Onyx koper frame ƒ295. uit voorraad en gratis iezorgd. Tevens AN- koperwerk, steen haardplaat, schalen, lamp enz. KI. wieltjes - If lamp te maken-1- ijksstraatweg 106 (Koetshuys) lenen a.d. Vecht, Tel. 02943 - 3388 n van dinsdag t e.m. zaterdag. Krommcwcg 28 VIEL- EN BROM- ETSHANDELAAR Vrijdag 4 februari 1972 /aarlijks sterven in Nederland ruim 15.000 mensen aan een hartinfarct. Toch zou In vele een plotselinge hartdood of een hartinfarct voorkomen kunnen worden. Bp hijna de helft van de patiënten die met een hartinfarct in het zieken huis worden opgenomen, bleken voorafgaande aan het hartinfarct reeds duidelijke klachten te z«n opgetreden. Maar deze werden noch door de patiënt, noch door de huisarts als zodanig herkend. Betere voorlichting over het vóórkomen èn de herkenning van de ziektever schijnselen zou heel wat mensenlevens kunnen redden, zo poneren de hartspe cialisten prof. Durrer en dr. Wellens en enkele andere specialisten in het Neder lands Tijdschrift voor Geneeskunde. Hartpatiënten moeten hun klachten ernstig nemen Welke klachten worden als typisch be schouwd voor een dreigend hartinfarct? Bij vele patiënten trad pijn of een be klemd gevoel op de borst op bij inspan ning. Bij rust verdween dit aanvankelijk snel, maar na enkele dagen keerden de klachten na minder inspanning terug, waarbij het langer duurde voordat de verschijnselen weer verdwenen. Een onderzoek onder 200 hartinfarcten toonde aan, dat in vele gevallen hun huisarts de klachten, voorafgaande aan het hartinfarct, niet juist interpreteerde. Van de 200 patiënten hadden 36 hun huisarts met deze klachten bezocht en liefst 27 huisartsen hadden de sympto men niet op hun juiste betekenis geschat. Een onstellend gegeven eigenlijk, dat prof. Durrer brengt tot de uitspraak dat R4'r- R6 -r R8 R10 R12 R16 AUTOMOBIELBEDRIJF jB Sinds'1913 r. Nieuwerhoekplein - Soestdijk Telefoon 02155-8850 *1' of een een veilige combinatie ook voor u! >R4 R6 R8 R10 R12 RÏ6 Bij de gedachte aan maatschappij-ver nieuwing kunnen velen hun fantasie de vrije teugel laten. Velen, die anders de voorpagina van onze publiciteit niet ha len, krijgen een kans. Tot hen behoort ook ir. Smit die de afdeling technische ekonomie van het Kon. Instituut van Ingenieurs mede bestuurt. Op een bij eenkomst pleitte deze heer Smit voor een verplicht spaarloon van werknemers, dat naar eigen keuze belegd zou mogen worden in de kollektieve sfeer. De heer Smit weet als ieder ander dat de meeste besparingen worden gemaakt door de overheid, de institutionele beleg gers en door ondernemingen. Hij wil een deel van de spaardrift in deze sfeer overplanten naar de werknemers. Toch vergeet hij dat de meeste werkne mers dat helemaal niet willen. Een ge dwongen belegging in tunnels of rekrea- tie objekten is geen besparing maar een belasting. De bijdrage tot de sociale ver zekeringen ten eigen bate wordt ook als een belasting ervaren. Niet alleen het verplichte sparen zal als dwang ervaren worden, maar ook de gedwongen beleg ging in de kollektieve sfeer. Wanneer men zijn eigen geld spaart moet men vrij zijn dit te beleggen op de manier zoals dat de belegger het beste lijkt. Uit deze kritische benadering groeien de meest effektieve investerin gen, zo is in de praktijk gebleken. Een andere door de overheid te dirige ren investeringspolitiek leidt naar mis lukkingen en derhalve naar kapitaalver spilling. Als de inkomenstrekker de vrije be schikking over zijn verdiende inkomen verliest kan de overheid naar believen manipuleren met de koopkracht van zijn onderdanen. Wij zien dat nu reeds bij de belastingheffing, waar voor vele kon- tribuanten door de overheid de grens van het aanvaardbare reeds is over- streden. Een verdere aantasting van de indivi duele vrijheid is tot heden nog afgewe zen. Zij het dat door de inflatie door de overheid ook al sluipende diefstal wordt VERWARMINGSBEDRIJF Het adres voor een goede op gas gestookte CENTRALE VERWARMING. Hartwcg 58 Soest Telef. 02155-4332 huisartsen verplicht zouden moeten wor den om eens in de vijf jaar een weken lange nascholingscursus te volgen, waar hun de nieuwe verworvenheden van de geneeskunde worden bijgebracht. De onderzoekers, die hun onderzoek uit voerden in opdracht van de universi teitskliniek voor Cardiologie en Sociale Geneeskunde te Amsterdam, interview den niet alleen patiënten, maar ook art sen. Van de 41 huisartsen, die werden geïnterviewd bleken slechts 17 bekend te zijn met het z.g. pre-infarctsyndroom (klachten voorafgaande aan het hartin farct). Een groot deel van de huisartsen weet dus onvoldoende van deze materie, waar bij nota bene het leven van de patiënt op het spel staat (60% van de 15.000 patiënten die jaarlijks aan een akuut hartinfarct sterven, overlijden al voordat zij het ziekenhuis bereikt hebben). In dit licht bezien is prof. Durrer's pleidooi voor een nascholingscursus voor huisart sen ons dan ook uit het hart gegrepen. Niet bagatelliseren Het blijkt echter ook, dat vele mensen die klachten hebben, die zouden kunnen wijzen op een dreigend hartinfarct, hun arts niet raadplegen. Hoe is dit moge lijk? In vele gevallen ligt de oorzaak in de relatie patiënt-huisarts. Maar in ver moedelijk nog meer gevallen ligt de oor zaak in de persoonlijkheidsstruktuur van de patiënt zelf. Vele patiënten bagatelliseren hun klach ten, stellen zichzelf gerust. Zij weren de afschuwelijke gedachte, dat er met hun hart iets mis zou kunnen zijn, bij voor baat af. Zij maken zichzelf wijs „dat het allemaal best meevalt", dat „het allemaal zenuwen zijn" enz. De onderzoekers constateerden dat in sommige gevallen deze houding voor komt in combinatie met angst voor mo gelijke sociale problemen als gevolg van ziekte (geen vervanging voor het werk, derving van inkomsten enz.). In de meeste gevallen raadpleegt deze categorie van patiënten dus niet tijdig, een arts, als zich de eerste symptomen van een mogelijke hartziekte voordoen. Dus ontberen zij ook de noodzakelijke therapie (bedrust, anti-stollingsmiddelen e.d.). Deze patiënten met een dreigend hartinfarct hebben een sterk verhoogde kans op plotselinge hartdood. Prof. Durrer en zijn collega's menen dat indien deze patiënten tijdig een dokter consulteren en wanneer deze hen op de juiste wijze behandelt, men een aan zienlijke vermindering van het aantal gevallen van plotselinge hartdood mag verwachten. Voorlichting Het is dus duidelijk dat zowel betere voorlichting van de arts maar ook van de patiënt over herkenning en behande ling van het pre-hartinfarctsyndroom noodzakelijk is. Op dit aspekt hamert prof. Durrer voortdurend. Hij meent vooral dat de arts er voor moet waken, dat de patiënt zijn klachten niet bagatelliseert. Volgens prof. Durrer durft menig hartpatiënt zijn situatie niet onder ogen te zien. De Am sterdamse hoogleraar stelt: „Ik heb dra gers van hoge wetenschappelijke onder scheidingen bij zichzelf de diagnose „kou op de borst" horen stellen op grond van klachten, waarvan zij later toegaven „de ernst te hebben aangevoeld". Prof. Durrer heeft de ervaring opgedaan dat men goede resultaten kan bereiken „door de patiënt in cardiologisch opzicht op te voeden". Daarom wijst hij de art sen er op, dat zij in een rustig gesprek hun patiënten moeten uitleggen welke verschijnselen duiden op naderend on heil. „Een duidelijke uitspraak dat de patiënt met b.v. angina pectoris of hart infarct in vele opzichten zijn leven zelf in handen heeft, zal vermoedelijk een gunstige uitwerking hebben. Prof. Durrer denkt in dit verband zelfs aan opvoeding van het publiek via tele visie en dergelijke. Hij ziet de risico's hiervan, maar acht het mogelijk dat een groep deskundigen hiervoor een aan vaardbare oplossing zal vinden. In het door de heer J. v. d. Koppel in gezonden artikeltje „Missieijver", dat in ons blad van dinsdag j.1. werd opgeno men onder rubliek Meningen van Lezers, was een van de beide vermelde telefoon nummers niet juist. Deze nummers zijn: 5277 en 7735. Er wordt nogal eens gesproken over „de resusfaktor", over „resusnegatief bloed", over „een resuskindje". Toch hebben de meeste mensen die daar allemaal zo ge makkelijk over praten geen erg duidelijke voorstelling van hetgeen dit nu allamaal betekent. Het is daarom nuttig om het resusvraagstuk eens nader te beschouwen. Allereerst hebben we hier te maken met een bloedgroepenkwestie. De rode bloedcellen van de mensen kunnen di verse eigenschappen bezitten en al naar de aanwezigheid of het ontbreken .daar-, van wordt het bloed, gerangschikt in e.n aantal groepen. Het langst bekend zijn de faktoren die A en B zijn genoemd; het bloed van een bepaald persoon kan worden geklassificeerd als behorend tot de A- groep of de B-groep; maar ook komt het voor dat iemand, zowel de A- als de B-faktor in zijn rode bloedlichaampjes heeft (dit is dan de groep AB) of dat zowel A als B ontbreken (de groep O). Transfusiedienst Het feit dat de bloedgroepen van mens tot mens verschillen heeft in gewone omstandigheden niet de minste beteke nis. Anders wordt dit wanneer iemand bij ernstig bloedverlies, bij zwaktetoe standen of na een operatie een bloed transfusie moet ondergaan: er kunnen grote narigheden optreden wanneer de bloedgroepen van de gever (donor) en van de ontvanger niet harmoniëren. Dit heeft dan tot gevolg dat afweer- stoffen in het bloedserum van de ont vanger een aanval doen op het transfu- siebloed en de rode cellen daarvan be schadigen. Het is dus om dergelijke moeilijkheden te voorkomen, dat tevoren moet worden bepaald tot welke bloed groep de patiënt behoort en dat even eens bekend moet zijn tot welke groep de personen behoren die zich als donor beschikbaar stellen (bij de transfusie- dienst van het Rode Kruis). Naam van het aapje Ook de resusfaktor is een aan de rode bloedcellen gebonden kenmerk. Hij is later dan de A- en B-faktor ontdekt. Voor het eerst werd zijn bestaan vast gesteld in het jaar 1940 en wel bij een dier: het resusaapje. Het is toen geble ken dat bij het merendeel van de men sen - in Europa in 85 procent, bij niet- Europa bevolkingen in een nog hoger percentage - de resusfaktor aanwezig is. Bij 15 procent van de Europeanen ont breekt de resusfaktor, deze mensen zijn resusnegatief. Bij transfusie zijn de ge volgen van „resustagonisme" de zelfde als die van tegenstellingen in de fakto ren A en B. Alleen treden de schadelijke gevolgen niet dadelijk zo dramatisch aan het licht: het duurt namelijk enige tijd voordat zich bij een resusnegatieve ont vanger afweerstoffen tegen resuspositief transfusiebloed hebben gevormd. Pas bij een herhaling van een soortgelijke transfusie zijn er dus gevaren te duch ten. Bij het tweede kind We komen nu tot het tweede gevaar van het resusantagonisme, namelijk de toe stand die kan optreden wanneer een aanstaande moeder wat betreft de re susfaktor negetief is, terwijl haar nog ongeboren baby resuspositief is. In zo'n geval kunnen zich, wanneer het bloed van het kind met dat van de moe der in aanraking komt - en dit behoort altijd tot de mogelijkheden - bij haar afweerstoffen vormen tegen de bij het kind aanwezige resusfaktor. De ontwikkeling van deze antistoffen vergt, zoals hierboven reeds werd ver meld, enige tijd. Daarom plegen er geen moeilijkheden op te treden als het een eerste zwangerschap betreft. Anders wordt dit wanneer deze moeder, bij wie nu dus afweerstoffen tegen de resusfaktor aanwezig zijn, - die anti lichamen blijven gedurende het verdere" leven steeds in haar .bloed - circuleren - een tweede baby verwacht, die eveneens resuspositief is: de bloedcellen van dit kind worden dan beschadigd door de af weerstoffen van de moeder. Niet zo zeldzaam Het betrokken kind kan door die be schadiging zwaar bloedarm worden en. nog andere gevolgen, soms lichte soms ernstige, kunnen er door worden veroor zaakt. Iets dergelijks doet zich niet al te zeldzaam voor, namelijk éénmaal op ruim tweehonderd geboorten. Gelukkig zijn er tegenwoordig maatre gelen te nemen waarmee zulk een baby te beschermen is tegen een steeds verer- gerrende vernietiging van zijn rode bloedcellen. Daartoe kan het nodig zijn reeds voor de geboorte in te grijpen. Maar ook kan het eenmaal geboren kind worden gered door het toedienen van veelvuldige kleine transfusies van resusnegatief bloed. "Waarom dat toege diende bloed negatief moet zijn, verdient nog een afzonderlijke verklaring: het kind was immers positief! Het is de bedoeling, dat het aangetaste bloed van de baby wordt vervangen door bloed dat vrij is van de antistoffen, die al zoveel schade hebben aangericht. Bloed dat door een donor ter beschik king is gesteld bevat dergelijke afweer stoffen natuurlijk niet; het mag echter ook geen resusfaktor bevatten, anders zouden ook de vers ingebrachte rode cellen onmiddellijk worden aangetast door de aanvankelijk bij het kind nog in flinke hoeveelheid aanwezige anti lichamen die nog van de moeder afkom stig zijn. Vandaar dat bij de transfusie van het Rode Kruis een speciale vraag is naar resusnegatieve donors voor de behande ling van 2ulke kindertjes! Daarnaast dient er ook voldoende negatief bloed ter beschikking te staan voor de geval len dat een resusnegatief persoon bij ziekte of ongeval een transfusie nodig heeft. Toekomstige moederschap Dit laatste geldt in het bijzonder voor transfusies bij jonge resusnegatieve vrouwen. Zij immers zouden bij een eventuele transfusie met resuspositief bloed nodeloos worden gesensibiliseerd, dat is overgevoeling gemaakt tegen de resusfaktor. In zulk een geval zouden er bij een jon ge vrouw immers geleidelijk aan af weerstoffen tegen de resusfaktor ont staan en bij een mogelijk later volgend moederschap zou dit vervroegde en ver hoogde kans op noodlottige komplikaties voor het kind met zich meebrengen. NIEUWEWEG 49 - TEL. 3126 klaar terwijl U wacht. BURG. GROTHESTR. 16 - SOEST TELEFOON 02155- 7249 Reservering na 16 uur. Elke dag geopend van 17.00-24.00 u. De navolgende voorwerpen werden op het politiebureau als gevonden aangege ven: contactsleuteltje, portemonnaie met inhoud, kinderhandschoen, hondje, he renhorloge, kindermuts, dameshorloge, een paar kinderwanten, hond, schaats- muts, dameshandschoenen, diverse sjaals, sleutel, bromfiets, herenfiets, schaatsbe- schermers, schakelarmband, fietstas, bont muts, een paar herenhandschoenen en een etui met sleutels. Betreffende deze voorwerpen kunnen aan het bureau van politie, op woensdag en zaterdag van 14 tot 18 uur, inlichtin gen worden verkregen. Er zaten .zeven mensen in een weigerende lift, de situatie werd benauwd en er ontstond gekift, de laatste die was ingestapt kreeg duid'lijk het verwijt: „Wij zessen zijn de dupe van je grote stommiteit". „Je let niet op wat is bepaald voor 't maximaal getal: Zes mensen hoogstens; door jou schuld zitten wij in de val, de mededeling staat er niet voor niets, o nare vent, jij let niet op, wij zitten nu in dit isolement". En de gesjochte zevende die 't voorschrift overtrad, vroeg of er iemand met zijn doen ook iets te maken had, hij wilde wel eens weten wie zich nimmer had vergist, hij nam het niet, hij was niet bang, en of men dit wel wist? „Ik ben gereed, je komt maar op, wie werp de eerste steen? al sta ik tegenover zes dan helemaal alleen", dit werkte als de olie die op het reeds brandend vuur geworpen wordt, daar in de lift die vast zat als een muur. En onder het gezelschap was een man, van zessen-klaar, die bood de kwade zevende een tik van hier tot daar, zo kwam het handgemeen op gang, de dames gilden luid in 't nacht'lijk uur, de heren, ach die lagen op een kluit. De vrede was er hoop'loos zoek, en in de kleine cel, maakte een Weegmee-vrienden- schaar het leven tot een hel, al in de lift, die was defect en die zich niet bewoog, niet daalde met het zevental, er niet mee ging omhoog. En de gemoederen, o mens, ze bleven maar verhit, waar ben je als je in de angst en in je piepzak zit? de brandweer die, gealarmeerd de lift weer had hersteld, gaf daarmee aan de strijdenden een groter oorlogsveld. Nog sloeg men hier, nog sloeg men daar nog drupte er een traan, maar de politie kwam, die bracht een einde aan het slaan, het sein weerklonk: „De lift is los, gelukkig is het land, nog even nageblust, we zijn nu meester van de brand!" In de maand december j.1. verzond de gemeente ruim 2100 enquete formulieren aan het bedrijfsleven binnen de gemeen te om, in verband met het vaststellen van een nieuw structuurplan, te weten hoeveel werkgelegenheid er is en waar deze gelegen is. Over de eerste respons is de gemeente zeer tevreden. Ruim 60 van verzon den formulieren kwam, zoals gevraagd, voor 15 januari terug. De bedrijven die dit nog niet deden werden op 25 januari, middels een brief aan de enquete herinnerd. De reactie hierop was zeer gunstig. Gemiddeld 25 brieven per dag zijn sindsdien binnen gekomen, wat tot nu toe geresulteerd heeft in nog eens 20% terugontvangen formulieren. De reseterende 20 bedrijven wordt ln de loop van de volgende week telefo nisch benaderd. In totaal rekent men op inzending van ongeveer 2000 formulieren wat ruimschoots voldoende is om een verantwoorde conclusie te trekken. „Tuin van Java", zo wordt het gedeelte van het belangrijkste Indonesische eiland genoemd waarin plaatsen als Djokjakarta, Soerakarta en Semarang liggen. In deze vruchtbare vlakte van MIdden-Java staat de Borobudur. Al eeuwen. Immers, om- streekt 800 na Christus werd begonnen met de bouw van dit imposante heiligdom van het Buddhisme. Juist in een tijd, dat de religie van Buddha en de daaruit voortspruitende kunstuitingen hun hoogtepunten hadden bereikt. En over die Borobudur lezen we: „Een diepe gedachtenwereld werd op schone en indrukwekkende wijze ge stalte gegeven als nooit tevoren en nooit daarna op zo'n grote schaal. De Boro budur behoort tot het belangrijkste dat de mensheid in zichtbare vorm op gees telijk gebied heeft voortgebracht." Heiligdom van het Buddhisme Dit machtige monument dat door een van de grootste wereldgodsdiensten tot stand is gebracht verkeert in verval. Dit verval wordt mede veroorzaakt door de structuur van een deels kunstmatige heuvel die er de basis van is. Ongelijke draagkracht van de ondergrond had ver zakking tot gevolg en veroorzaakte scheuren in belangrijk beeldhouwwerk en zorgde voorts voor een wankel even wicht, dat gevaar voor instorten in houdt. Onherstelbare schade bedreigt het monument ook door de „ziekte van steen". Algen, mossen, schimmels en an dere organismen tasten de steen aan. Het regenwater doet zijn verwoestend werk doordat het indringt in de steen Hierdoor vervagen de reliëfs, die boven dien afbrokkelen door de werking van het tropisch klimaat. Ruim een eeuw na de bouw van de Borobudur heeft zich daar in de vlakte van Kedu een ramp voorgedaan. Het lijkt waarschijnlijk, dat die ramp een uitbarsting is geweest van de vulkaan Marapi. Het kan bijna niet anders of deze uitbarsting moet gepaard gegaan zijn met zware aardverschuivingen, lava stromen en asregens. Grote delen van deze streek werden met lava en as be dekt. Zo ook de Borobudur. Tropische bomengroei deed de rest. De Borobudur - het heiligdom van het Buddhisme - verzonk niet alleen in as en vegetatie, maar ook in vergetelheid. Herontdekt „Een beschrijving geven van de Borobu dur is moeilijk" zeggen ze bij het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen. „Alle terrassen lopen in elkaar over. Van de buitenkant ziet het geheel er zeer ge sloten uit Duidelijk zichtbaar zijn zeven terrassen. Op de onderste vier zijn alle vraag voor direkt een boven, de 18 jaar, voor de vrijdag avond van 17.00 tot 21.00 uur. Aanmelden dagelijks, ook telefonisch onder no. 7469 Generaal Winkelmanstraat 62 Soesterberg. Telefoon 03463 - 1223 - 1458 OOK VOOR CREMATIE. Tevens algehele verzorging door geheel het land. (Geen klassesysteem.) Een naam voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken 1 verzorgen wij wel, gjed en. snel! Uitgebreide er. moderne collectie ter inzage. Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 muren voorzien van reliëfs, die het da gelijkse leven van het Indonesië van toen weerspiegelen. De drie hoogste ter rassen ademen een volstrekte rust." In de achttiende eeuw moet van de bovenste terrassen nog maar net iets te zien zijn geweest. Althans net zoveel, dat in 1814, bij een bezoek aan Sema rang van de Engelse bewindsman Raf- fles, hij geïnformeerd kon worden over het bestaan van een merkwaardige ruïne. Hij gaf de Nederlander Cornelius opdracht een onderzoek in te stellen. Dat leidde tot een gedeeltelijke ontgra ving. Met tweehonderd man werd ruim zes weken gewerkt om een beschrijving en tekeningen te maken. Rond 1880 werd het voorstel gedaan het bouwwerk maar af te breken. De ver antwoordelijke autoriteiten hadden niet zoveel belangstelling voor dergèlijke scheppingen. Maar het protest was he vig. Zodanig, dat men aan de luitenant van de genie Th. van Erp opdracht gaf het bouwwerk zo goed mogelijk te her stellen. Dat gebeurde in de jaren 1907-1911. De wijze waarop Van Erp dit deed was de tijd vervooruit. Met de meest mogelijke piëteit en met de vaste wil het monu ment te behouden is deze genie-luite nant te werk gegaan. Hij hergaf het een deel van de gaafheid en schoonheid. Dat was geen peuleschil, want alle denkbare mensenmaten vallen in het niet bij de enorme grootsheid en kolossaalheid van dit heiligdom. Afbreken Toch kreeg men in Nederland kennelijk spijt van het vele geld dat er al voor uitgegeven was en nog uitgegeven zou moeten worden. De officiële belangstel ling voor de Borobudur verflauwde en het waren slechts enkelen, die vóór de tweede wereldoorlog in ongerustheid verkeerden over het steeds toenemende verval en de verwaarlozing van het mo numentale bouwwerk. Na de oorlog kwam daar verandering in. Nog vóór de soevereiniteits-overdracht nodigde de regering van de republiek Indonesia twee archeologen uit India uit om advies te geven. Acht jaar later kreeg professor Paul Gorremans van de Unesco de opdracht om een uitvoerig rapport uit te brengen omtrent de oor zaken van het verval en de maatregelen die genomen moesten worden om dit verval tegen te gaan. Vijf jaar geleden besloot de Indonesische regering de res tauratie zelf ter hand te nemen. De bedoeling is nu het bouwwerk vol ledig af te breken om het daarna weer op te bouwen. Tussen de gehouwen ste nen en de kern van het monument zal een ommanteling van beton moeten ko men, die zowel druk als schokken op weet te vangen. Bovendien wordt dan voorkomen dat het regenwater door kan sijpelen. De ontmanteling en de weder opbouw zal geschieden door de'Indone sische regering. De plaatsing van de betonnen fundering is echter toever trouwd aan een Nederlands ingenieurs bureau. Het thans ontworpen herstelplan houdt dus in, dat steen voor steen uitgenomen zal worden. Dit zal een periode van zes jaar vergen. De kosten hiervan worden geraamd op ruim twintig miljoen gul den. In Unesco-verband werken Franse, Indonesische en Nederlandse deskundi gen samen om deze restauratie voor te bereiden en uit te voeren. Wat nu is er op de terrassen aan beeld houwwerk te zien? Men mag aannemen, dat de kunstenaars die in het grijs ver leden aan de reliëfs van de Borobudur werkten kinderen waren van hun tijd. Zij zullen zeker belangstelling gehad hebben voor de gewone dingen des le vens. Een enkele maal wordt een boer afge beeld die met zijn ploeg aan het werk is. Of die bundels padi huiswaarts draagt. We zien voorstellingen van dansen be geleid door eenvoudige muziekinstru menten. Of we zien hoe vissers in de weer zijn met hun vangsten en die aan land brengen. We zien op de reliëfs ja gers die met blaasroeren schieten op apen en vogels. Zelfs vinden we op een reliëf het dobbelspel uitgebeeld. „Allerlei details verraden dus stellig iets van het werkelijke leven uit de tijd dat het monument werd gebouwd: niet alleen de voorwerpen, maar ook situa ties als een kraambed of het bouwen van een brug, het schenken van gaven aan armen en blinden, het discussiëren over godsdienstige teksten of het kijken naar rondtrekkende kermisklanten en jongleurs" schrijft P. H. Pott in een ge schrift over de Borobudur. En hij vindt, dat het monument hierdoor een veel ruimere betekenis krijgt dan alleen dat van een majestueus monument van het Buddhisme. „Het wordt er menselijker door en levendiger". Ondanks de grote zorgen, die thans voor de Borobudur aan de dag gelegd wor den, gaan verwering en erosie nog dage lijks door. Door het bezoek van Ko ningin en Prins aan dit bouwwerk van grote allure, aan dit monument van een wereldgodsdienst zal de belangstelling hiervoor ook in ons land zeker toene men.

Soester Courant | 1972 | | pagina 15