v.v.v. -nieuws Soest toen - Soest nu 2727 De dieren zijn u dankbaar Het oog gericht op de Ierse slachting Lantaarnpaal omver gereden Vrijdag 4 februari Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weetics (raat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 MILIEUVERVUILING: HET IS VIJF VOOR TWAALF 1972 50e jaargang' no. 51 Zoekaktie had succes Openbare commissievergaderingen Jaarvergadering „De Soester Vogelvrienden" TELEFOONNUMMER ZIEKENAUTO (dag en naeht) Soest geen voorstander van afvoer van huisvuil door de VAM Handenarbeid-middagen in Groot Engendaal bejaarden Gauwdieven Wie het eerste schot loste in het bloed bad van Bogside zal wel nooit bekend worden. Volgens sommigen raakten Britse soldaten in paniek en gingen ze als dollen vuren op demonstrerende burgers, volgens anderen is de schiet partij uitgelokt door I.R.A.-sluipschut- ters. De balans is dat meer dan een dozijn Noordierse burges het leven liet en dat is het enige wat telt. Zij zijn de marte laren geworden in de al drie jaar du rende strijd tussen katholieken en pro testanten in de zes graafschappen van Noord-Ierland. Vele van de incidenten en aanslagen kunnen vergeten worden, deze massale slachting is er een die diep in de herin nering gegroefd zal blijven - een soort „Sharpeville", de slachting onder weer loze burgers die nog steeds een kristal lisatiepunt is voor het verzet in Zuid- Afrika. De Noordierse premier Faulkner heeft natuurlijk gelijk als hij zegt dat deze demonstratie net als alle andere verbo den was en dat de deelnemers daarvan de konsekwenties maar hebben te dra gen. Maar deze konsekwenties zijn als een mokerslag na een vlooiebeet. Het feit alleen al dat de overheid meent deze rechtvaardiging van de gebeurtenissen te kunnen uiten, schildert het hopeloze van de situatie en hoe die van kwaad tot erger vervalt. De enige hoop die men kan koesteren is natuurlijk niet dat hoe langer hoe meer troepen op de straathoeken staan en hoe langer hoe meer verdachte lieden in interneringskampen worden opgeslo ten. Het kan misschien nodig zijn voor een tijd om te voorkomen dat het tot vechten komt tussen de Noordieren on derling, maar pas als beide bevolkings groepen de bereidheid opbrengen om in vrede naast elkaar Ie leven kan het da gelijks leven in Noord-Ierland weer normaal worden. Zoals het er nu uit ziet is de eigen Noordierse regering niet in staat om ook maar iets te doen om die sfeer te kweken. Als die het niet kan zal het vanuit Londen moeten ge beuren. Het is begrijpelijk dat men daar niet naar zo'n ondankbare en haast onmoge lijke taak snakt. Maar het punt lijkt wel gekomen dat het niet anders kan. Mevrouw H. deed aangifte dat voor haar woning aan de Wilhelminalaan, in dft nacht van dinsdag op woensdag, een lan taarnpaal werd omver gereden. Geble ken is dat de 24-jarige vrachtauto- chauffeur H. N. uit Bunschoten, dit op zijn geweten heeft. Hij slipte met zijn wagen door de gladheid en reed door, in de veronderstelling een tuinhekje ge raakt te hebben. Procesverbaal werd op gemaakt. Van de ijsbaan naar het Natuurbad vergt wel meer dan een stap, maar op papier draai je er je hand niet voor om. Dus gaan we ons verdiepen in de ge noegens van de zwemsport. Voor nieu we inwoners van Soest willen we even uiteen zetten, dat het mogelijk is in te tekenen op een abonnement op het Soes ter Natuurbad en dat, indien men dit vóór 1 maart a.s. doet, men nog kan profiteren van de voordelige regeling. Wie nog geen folder met bestelformulier door de brievenbus kreeg, kan dit papier bij ons, op het VVV-kantoor, komen halen. De verkoop van de abonnementen gaat niet via ons, wij verlenen alleen de ser vice voor het bemachtigen van een be stelformulier. Alle overdekte zwembaden ten spijt, er gaat niets boven het baden in de vrije natuur en het Soester Natuurbad, waar in het water op temperatuur gehouden wordt, behoort tot de beste zwembaden van Nederland. Daar gaan we als kleuter spartelen en als liefhebber duiken, als zonaanbidder bruinen. We rekenen tenminste op veel zon. En verder lezen we in een nieuw bin nengekomen folder: ,voor de rust, ruim te en sfeer zoekende kampeerders zijn de Landgoed- en Kasteel-Campings de aangewezen kampeerplaatsen". Waar gaat het hierom? Nederlandse Landgoed- en Kasteel- Campings. Bij de Vereniging zijn terreinen aangeslotendie behoren bij landgoederen en kastelen in de pro vincies Friesland, Overijssel, Gelderland en Limburg. Voor de kampeerder bestaat de mogelijkheid zijn tentje in een unieke omgeving, waar de historie nog leeft, op te slaan, of zelfs een huisje te huren, want bij een enkel terrein behoren zo merhuisjes. De folder, die door bovenge noemde vereniging werd uitgegeven en die U een eerste informatie verschaft over de aard der dingen, kunt U op ons kantoor verkrijgen. Wel wordt er in deze folder de nadruk op gelegd, dat tij dige reservering gewenst is. Het beste is, wanneer U dit berichtje heeft gelezen, direkt de folder te komen halen. Nu we zo midden in de belangstelling van de inbrekers zijn gekomen, blijkt voor reisbureau Ruys veel reklame meer wel, dat er nóch voor onze VW, noch gemaakt hoeft te worden. Ze weten on* echt wel te vinden! U toch ook? SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Langzaam maar zeker begint nu toch wel door te dringen dat er beslist maat regelen genomen moeten worden om het milieubederf een halt toe te roepen en de situatie te verbeteren. Nadat aanvankelijk alleen enkele we tenschapsmensen op de toenemende vervuiling van ons milieu en de daaruit voortvloeiende gevolgen voor ons be staan hadden gewezen, begonnen er steeds meer publikaties over te komen. Het gevaar dat ons door de verscheide ne soorten van vervuiling bedreigt, be gint nu wat meer door te dringen tot de gewone burger en ook tot fabrieks- direkteuren en regeringen. Niet dat er al erg veel tegen de vervui ling gedaan wordt, noch van de zijde van regeringen, noch van fabrieken, noch van burgers. Misschien dat in Ne derland de burgerij, althans bepaalde groepen, zich er wel het meest mee be zig houdt in vergelijking tot andere landen. Maar hier, even als elders, blijft het toch hoofdzakelijk nog bij waar schuwingen, zonder dat de meeste bur gers zelf nog hun bijdrage leveren aan verbetering van de situatie. In industriële en politieke kringen is het al net zo. Er wordt bezorgd over gekeken, over gepraat er worden hier en daar wat lapmiddelen uitgevoerd, maar een stringente aanpak van de pro blemen blijft uit. Wellicht kunnen in grijpende maatregelen ook pas genomen worden wanneer het overgrote deel van de burgerij de noodzaak ervan leert er varen en ertoe wil bijdragen. Bijdragen niet alleen in geld doch ook door zelf na te laten al datgene wat tot vervui ling van ons milieu bijdraagt. Zo ver zijn we nog niet. Het is onvoor stelbaar hoe de gewone man en ook de jeugd de straten, de plantsoenen, de bossen en velden en wateren helpt ver vuilen door er maar op weg te gooien wat men kwijt wil. Ook de meeste huis vrouwen trekken zich maar weinig aan van de waarschuwingen tegen het ge bruik van middelen die de water- en grondvervuiling doen verergeren. Ge meengoed is de strijd tegen de milieu vervuiling dan ook bepaald nog niet. Persoonlijk ondervinden velen de last ervan nog te weinig. Maar wanneer we het aan den lijve gaan ondervinden kon het weieens te laat zijn om nog maatre gelen te ondernemen, want die maatre gelen kunnen pas na jaren effekt sorte ren. De overheid dient, zoals in alles, het meest vooruit te zien en dient wel bij tijds maatregelen vast te stellen die de vervuiling doen verminderen. Maar ook de overheid, in gemeenten, provincies en landen, ziet kennelijk nog niet zo de urgentie ervan in. We zien zelfs, dat ook de overheid door bepaalde beleidsmaatregelen nog bij- j draagt aan de vervuiling. In verschillen de gemeenten in ons land wil men b.v. het huisvuil voortaan gaan wegwerken via daarvoor verkrijgbaar gestelde plas tic niet verteert. Die plastic zakken gaan gat of op het land worden gedeponeerd. Toch is het algemeen bekend, dat plas tic niet verteert. Di eplastic zakken gaan dus, waar ze gedeponeerd worden, een onverteerbare grondlaag vormen, waar geen water meer doorheen dringt, dat anders via die grond weer gezuiverd in de oppervlakte-wateren terecht komt. Al die miljoenen plastic zakken gaan dus binnen enkele jaren een onverteer bare laag vormen, een bijdrage tot grondbederf en vervuiling van het grondwater. Beter zouden we diverse vuilverbrandingsinstallaties kunnen op richten, maar dat vergt aanvankelijk meer geld. Het geld is schaars en daar om laten we het nu na. Al kunnen deskundigen nu reeds voorspellen, dat ieder uiteindelijk zal inzien dat die in stallaties er toch moeten komen, terwijl er dan intussen reeds onnodig veel be dorven is. Zo is het ook ten aanzien van het ne men van wettelijke maatregelen tegen vervuilde industrieën. Het vergt alle maal veel geld en daarom blijven we de zaak maar aan kijken, terwijl lucht, grond en water steeds meer vervuilen. Er kan daarom niet genoeg op geha merd worden om het gehele volk steeds meer te overtuigen van de noodzaak om maatregelen tegen de vervuiling te ne men. We zullen daar, persoonlijk en .via de overheidsgelden, veel voor over moeten hebben. Maar over tien jaar kan het te laat zijn. In ieder geval zullen nu te nemen maatregelen goedkoper uit vallen dan die, welke we over tien jaar inderhaast nog gaan nemen om de mens heid niet in zijn eigen vuil te laten on der gaan. Na een drie uur durende zoekactie heeft de politie maandagavond om half acht bij een zandafgraving aan de Beu kenlaan de 69-jarige J. H. de H. gevon den, die 's middags onvoldoende gekleed zijn woning aan de Soesterengweg ver laten had. Een kennis waarschuwde de politie. De onderwijscommissie van de gemeen teraad komt donderdag 10 februari a.s. om 20.00 uur in openbare vergadering bijeen. Dc commissie van openbare werken ver gadert die zelfde dag 's middags om 4.00 uur en de commissie van financiën komt vrijdag 11 februari om 15.30 uur bijeen. De vergaderingen worden gehouden in de grote commissiekamer in het gemeen tehuis. i In de vijvers langs de Koningweg zorg den een paar wakken, al of niet gemar keerd, voor het „onderhoud" van vogels en eenden. Maandag 7 februari a.s. houdt de vere niging „de Soester Vogelvrienden" haar jaarvergadering in de zaal van hotel „De Kleine Witte" aan de Middelwijk straat. De vergadering begint om 8 uur. Op deze jaarvergadering treedt de voor zitter, de heer D. J. Kuijper af. Hij stelt zich niet herkiesbaar. Voor deze funktie stelt het bestuur kandidaat de heer A. J. Beijer, thans 2e secretaris van de vere niging. Voor de vacante bestuursplaats wordt voorgedragen de heer R. M. Vos kuilen. De aftredende bestuursleden, de heren S. Simonsz en C. A. C. van Doorn, stellen zich herkiesbaar. Dezelfde plaats nu Tot op dit moment mogen we, met uit zondering van een paar puur winterse dagen, beslist niet van een échte win ter spreken. Ondanks het feit dat sloten en vaar ten maar gedeeltelijk en onregelmatig toevriezen, hebben de dieren en in het bijzonder de vogels, het erg moeilijk met het vinden van voedsel. De afd. Soest van de Dierenbescherming verzoekt daarom iedereen, die ook de voorgaande jaren extra voor de vogels, eenden e.d. zorgden, dit ook tijdens dit „kwakkelwintertje" te doen. Bij het opmaken van de kas zaterdag j.1. miste de heer G. F. C. (41), filiaalhouder van een textielsupermarkt, 250,Hier van worden vercjacht twee buitenlanders, die bij geldwisselen een greep in de kas sa deden om aan te tonen, welke bank biljetten zij wilde hebben. Van deze da ders ontbreekt ieder spoor. De Stichting Federatieve Raad voor het bejaardenwerk Soest wil de bejaarden woonachtig in de wijk rondom het ber .ïaardencentrum Groot-Engendaal aan de Dalweg, langs deze weg berichten, dat zij - en dat geldt voor dames zowel als voor heren - van harte welkom zijn op elke donderdagmiddag vanaf half drie in de recreatiezaal van Groot-Engendaal waar handenarbeid wordt gedaan. Zr. Schans is de leidster van deze han denarbeid-middagen, kosten zijn er niet aan verbonden en er is grote behoefte aan méér liefhebbers. Veel te veel nog heeft men als zelf standig wonende bejaarde de indruk, dal een bejaardencentrum een onover komelijke drempel heeft. De directie van Groot-Engendaal, mevr. v. d. Wetering, wil er de nadruk op leggen, dat zij méér contact met de ron dom dit centrum wonende bejaarden zou toejuichen. Er ligt. dus géén drempel, waarde „ou deren" en in deze koude dagen bent U van harte welkom op de donderdagmid dag in de warme recreatiezaal van i Groot-Engendaal! Dc molen aan dc Kerkstraat vanaf dc soporlijn gezien, vijftig jaar geleden Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben eind vorig jaar gekozen voor afvoer van vuil door de VAM, de Vuil Afvoer Maatschappij, in tegenstelling tot een advies van een commissie van deskundigen, die na een studie van zes jaar, uiteindelijk koos voor verbranding. Volgens deze commissie zou dat dan in één grote instal latie moeten gebeuren, die men in Zeist gedacht had. De gemeente Zeist voelt niets voor. Dit laatste was volgens gedeputeerde mr. F. F. Hooft Graafland één van de redenen waarom voor afvoer gekozen werd. Het zal veel moeite kosten een geschikte vestigingsplaats voor de ver brandingsoven te vinden, die dan toch pas in 1977 in werking gesteld kan wor den, terwijl de bestaande stortplaatsen in de provincie Utrecht in 1975 zijn uit geput. Soest vóór verbranding Tijdens de hoorzitting dinsdag zei de burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck, dat deze gang van zaken hem verwon derde. „Enige jaren geleden onderzoch ten wij de mogelijkheid om de bestaan de installatie uit te breiden, maar zet ten dit onderwerp stop omdat G.S. liet weten aan een provinciaal plan te wer ken. Nu horen we dat G.S. daar toch niet voor voelen en de VAM wil inscha kelen om het huisvuil af te voeren. Wij gaan er toe over de draad die wij an derhalf jaar geleden hebben losgelaten weer op te nemen", aldus de burge meester. Volgens de Utrechtse wethouder, de heer W. J. Vergeer, is het mogelijk een eco nomisch werkende installatie in het ge bied van de acht gemeenten van de Kring Midden Nederland te bouwen. Hij verwierp het uitgangspunt van G.S. dat alle Utrechtse gemeenten aan één regeling mee moeten doen. De heer Vergeer was voorstander van verbranding uit milieuhygiënische over wegingen cn wees op de ruimte die wordt ingenomen wanneer het huis vuil wordt gestort, daarbij aanhalend het feit, dat dit vuil steeds minder goed te composteren is. Ook wilde hij andere povincies niet op knappen met vuil uit Utrecht. De stad Utrecht en zes randgemeenten, alsmede Soest, Baarn en Veenendaal kiezen voor verbranding. Amerfoort, dat al jaren klant is van de VAM, gaat daar Vóór 1 april zullen alle gemeenten, na- óók voor voelen. dat alle gemeenteraden zijn gehoord, het standpunt schriftelijk aan de provincie duidelijk moeten maken.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1