AUDIO voor service: goed onder dak bij stam Sf Wereldwinkel Soest ondersteunt koffieaktie «t i^uykje» STEMGEDRAG KIEZERS VERS IJS sSnack „i^Souie" INZITTENDEN-VERZEKERINGEN WEINIG PERSPEKTIEF VOOR 150.000 WERKENDE MEISJES VAN 15-17 JAAR Frans Bosman N.V. Frans Bosman N.V. Rijwielen Officiële mededelingen de snélste wegwezers starten op een echte LUCAS batterij! 's Corner WINKEL JUFFROUW Waarom stemmen op een bepaalde partij tSnack a ^oute" o.a. verse KIP VAN DE GRILLƒ5,50 NASSI- en BAMISCHOTELS ƒ3,— en ƒ5,— Diverse SALADES Eigen risiko Klaverjassen ..De Meteoren" Te weinig beroepsopleidingen Bromfietsen Woningwet RADIO - TV HIFI STEREO TELEFOON NU: 02155 Kerkstraat 3 - Soest (naast de Oude Kerk) TRANS MARK Es gehele week geopend tot 24.00 uur. Gevraagd in ons zelf- bedieningsbedrijf. W. 1. HILH0RST Vrijdag 4 februari 1972 Deze koffieaktie is vandaag op grote schaal in het hele land van start gegaan en concentreert zich met name op het stopzetten van koffieinvoer uit Angola. Reeds vóór de eigenlijke start hebben grote bedrijven als Albert Heijn en de Coöp toegezegd binnen een half jaar hun invoer van Angolese koffie stop te zetten. De motivering van deze belang rijke beslissing van zulke grote bedrij ven is wel duidelijk. Angola is een ko lonie van Portugal in het zuiden van Afrika. Hoewel het land 37 x zo groot is als Nederland wonen er slechts 5,3 miljoen mensen, waarvan 300.000 blan ken en 5 miljoen zwarten. De oorza ken van dit geringe aantal mensen zijn o.a. de drie eeuwen durende slavenhan del naar Zuid-Amerika, de invoering van de dwangarbeid zo'n 100 jaar gele den, waardoor honderdduizenden Ango- lezen naar de buurlanden vluchtten, de verwaarlozing van de gezondheidszorg voor de Angolezen door het Portugese bestuur, waardoor de kindersterfte, zelfs tegenwoordig nog, zeer hoog is, en de nu al 11 jaar durende oorlog van de Angolezen tegen het Portugese bewind. Het zijn met name handelsbelangen die de Portugezen ertoe brengen o.a. deze kolonie te handhaven. Koffie en olie, welke in Angola geproduceerd worden, zijn nu juist twee van de belangrijkste produkten in de wereld-goederenhandel. Angola voert al meer dan 100 jaar kof fie uit, maar pas na de tweede wereld oorlog s de produktie van betekenis ge worden. Deze Angolese koffie wordt grotendeels verbouwd op grote planta ges in het noord-westen van het land. Deze zijn zonder uitzondering in bezit van rijke Portugezen en andere Euro peanen. Door willekeurige landtoeëige- bar gezellig Telefoon 02155-8252 ningen werd de grond, die geschikt was voor de koffieteelt, zo schaars, dat de Portugese kolonisten elkaar het eigen domsrecht van de grond gingen betwis ten en het land dikwijls met geweld be zetten. De Afrikaan werd hierdoor niet slechts van zijn land verdreven, maar de Por tugese plantagehouder had ook zijn ar beidskracht nodig. Nu bleek de Afrikaan vanwege de lage lonen weinig lust te hebben om op de Europese plantages te werken. In plaats van de arbeidsomstandigheden én de lonen te verbeteren gingen de Portugezen er echter toe over de Afri kanen te dwingen op de plantages te werken. Dit was gebaseerd op een wet die bepaalde dat in de Portugese kolo niën elke inboorling de wettelijke en zedelijke plicht heeft om te werken. Officieel zegt Portugal in 1961 deze ge dwongen arbeid te hebben afgeschaft. In 1970 kwam echter een Commissie voor de rechten van de Mens van de Verenigde Naties na een onderzoek tot de conclusie: „Wij hebben bewijzen dat in Portugese kolonën nog steeds de meest onmenselijke vorm van dwang arbeid voorkomt". Bovendien was een sub-commisse van de Verenigde-Naties van mening dat het ontnemen van land aan de Afrikanen mede heeft geleid tot de opstand van de Angolezen in 1961 tegen het Portugese bewind. Deze op stand liep uit in de reeds genoemde oor log, die Portugal kan voortzetten mede dankzij de inkomsten van de Angolese koffieverkoop. Bij de afname van deze koffie staat Nederland na Portugal en de Ver. Sta ten op de derde plaats, d.w.z. dat we tot nu toe voor jaarlijks plm. 13 mil joen gulden hebben bijgedragen aan de onderdrukking van de Angolezen. Daarom heeft het Angola-comité een beroep gedaan op grote Nederlandse koffiebranders om de invoer van koffie uit Angola stop te zetten, met nu reeds als resultaat de bovengenoemde invoer stopzetting door Albert Heijn en de Coöp. In de komende tijd kunt U van de kant van de wereldwinkel nog verdere akti- viteiten verwachten ter ondersteuning van dit doel van het Angola-Comité. De Kamerverkiezingen van vorig jaar hebben terecht veel opzien gebaard, omdat er sprake was van voor Nederland spektakulaire verschuivingen. DS '70 kwam in één klap op acht zetels, P.v.d.A. en D '66 wonnen ten koste van konfessionele partijen en V.V.D., die allemaal zetels verloren. Wat heeft de kiezers tot hun stemgedrag bewogen? Het bureau Intomart heeft in opdracht van het Instituut voor Ar beidsvraagstukken van de Katholieke Hogeschool te Tilburg een onderzoek ingesteld naar dit stemgedrag, waarbij burgers uit 164 gemeenten werden ge ïnterviewd. Voornaamste konklusie van dit onder- I zoek: slechts 24 van de kiezers kiest voor een politieke partij op grond van diens progamma. Hieronder doen wij een greep uit de belangrijkste punten van dit ondrezoek, dat in zijn geheel werd geplubiceerd in het tijdschrift „Sociale Wetenschappen". Merendeel vindt woningbouw en milieuhygiëne 't belangrijkst Welke redenen heeft iemand om zijn stem op een bepaalde partij uit te bren gen? Het onderzoek bracht aan het licht, dat slechts 24 van de kiezers zijn stem bepaalt op grond van de poli tieke opvatting of het progamma van de partij. Zestien procent van de kiezers stemt op een partij die naar hun me ning opkomt voor bepaalde sociale groe pen. Het „opkomen voor bepaalde socia le groepen" werd bij de stemmers op de Nederlandse Middenstandspartij door 38 bij de P.v.d.A. door 32 bij de V.V.D. door 20 en bij de C.P.N, door 23 genoemd. Liefst 14 van de kiezers stemt op een partij uit traditie, 13 °/o op godsdienstige gronden en 11 alleen maar, omdat ze de partij van hun keuze „een aardige partij" vinden. Vier procent stemt op een partij op grond van waardering voor de leider van die partij, 6 °/o kiest die partij, die naar hun gevoel terecht alle andere partijen afwijst. (Vooral veel C.P.N.-stemmers gaven dit motief op). Voor de helft van de kiezers kwam de spektakulaire verkiezingsuitslag toch niet onverwacht. Bij de stemmers van de P.v.d.A., C.P.N. en DS'70 lag dit per centage hoger en voor de kiezers van V.V.D.A.R.P., C.H.U. en P.P.R. was de uitslag relatief de grootste verrassing. Prioriteiten Op een grote nieuwe christelijke partij, gevormd door K.V.P., A.R.P. en C.H.U., zou het overgrote deel van de stemmers op deze drie partijen hun stem uitbren gen. Een pikant detail is dat liefst 90% van de A.R.P.-kiezers beweert dat zij op deze grote christelijke partij zouden stemmen. Want het is juist de leiding van deze partij, die nogal wat twijfels heeft over het stichten van zulk een partij. Zeer opvallend is dat 11 van de D '66-stemmers aangeven op zo'n nieu we christelijke partij te zullen stemmen. Slechts 26% van de kiezers heeft het probleem van de overheidsuitgaven cen traal gesteld voor zijn partijkeuze. Liefst 22 van de kiezers vond dit probleem in het kader zijn stemgedrag onbelang rijk en 23% vond het het niet erg be langrijk. V.V.D.- en DS '70-stemmers bleken het probleem van de overheids uitgaven het belangrijkste te vinden. D '66- en C.H.U.-kiezers vonden dit pro bleem minder belangrijk dan de kiezers van ander partijen. Zij die bij de laatste verkiezingen ge stemd hebben, vinden de belangrijkste problemen: de woningbouw en de lucht en waterverontreiniging. Ook menen vele kiezers dat veel prioriteit moet worden gegeven aan het onderwijs en optrek king van de A.O.W.-pensioenen. Als het aan het merendeel der kiezers lag, zou er minder geld op tafel komen voor le ger, marine en luchtmacht. De A.R.P.- kiezers hebben nog het meeste geld over voor defensie, zij het dat ook zij de wo- ningouw en de milieuverontreiniging veel belangrijker achten. De kiezers van K.V.P., P.v.d.A. en D '66 hebben het minste geld over voor defensie. Wisselvallig Kiezers zijn nogal wisselvallig. Van de arbeider stemt liefst 32 alternatief, van de niet-arbeiders slechts 11 De partij met de meest stabiele aanhang blijkt de A.R.P. te zijn: 82% van dege nen die in november 1970 aangaven dat ze A.R.P. zouden stemmen, deden dat ook. Een goede tweede blijkt de P.v.d.A. te zijn met 73%, gevolgd door C.H.U. met 65%, K.V.P. met 63% en V.V.D. met 58 D '66 blijkt een weinig stabie le aanhang te hebben (42 ook al won deze partij vorig jaar Kamerzetels. De overloop van P.v.d.A. naar DS '70 bleek 5 te zijn, van de V.V.D. naar DS '70 13 Kiezers van P.P.R. en DS '70 lezen het meest over de Nederlandse politiek in de krant. Zij scoren zelfs 100 Onge veer 84% van de V.V.D.-kiezers raad pleegt de politieke artikelen in de krant, voor de P.v.d.A.- en D '66-kiezers is resp. 77 en 73 De A.R.P. scoort hier verreweg het laagst. Maar 56 van zijn kiezers leest de artikelen over Neder landse politiek in zijn krant. HET ADRES VOOR SNACKS UIT EIGEN KEUKEN (ook voor meerdere personen) Verder vele kleine snacks SATÉ - LOEMPIA'S - HAMBURGERS - NASSIHAPJES CROQUETTEN - BELEGDE BROODJES enz. Om tegemoet de komen aan de vele verzoeken, hier onze nieuwe ope ningstijden DAGELIJKS van 12 tot 23 uur - ZONDAGS van 14 tot 20 uur. 's WOENSDAGS GESLOTEN VAN WEEDESTRAAT 7B TELEFOON 5389 Ten aanzien van de Schadeverzekering voor Inzittenden geldt dat gedekt is, tot een maximum bedrag per gebeurtenis (v.v. ƒ100.000, ƒ250.000, ƒ500.000), de door de inzittenden geleden schade; derhalve de schade aan goederen van de inzitten den. De schade die door het overlijden of het letsel is ontstaan, wordt vastgesteld op basis van de artt. 1406 en 1407 van het Burgerlijk Wetboek, terwijl in mindering gebracht worden de uitkeringen waarop recht bestaat krachtens partikuliere of sociale voorzieningen, Er bestaat géén recht op uitkering van smartegeld. (Men noemt dit wel de „subjektiverings clausule"). Verplichtingen Behalve de normale verplichting tot premie-betaling bevat de polis de ver plichting tot onmiddellijke melding van elk ongeval. Voorts dienen we ons, ingeval van let sel, onverwijld onder geneeskundige be handeling stellen; alle gewenste gege vens moeten worden verstrekt, terwijl alle verlangde medewerking dient te worden verleend. De verzekeringnemer is voorts verplicht zijn medewerking te verlenen dat de verzekerden hun verplichtingen nako men. Schadevaststelling Voor dit onderwerp moet worden ver wezen naar de desbeteffende voorwaar den van de Ongevallenverzekering. Vermeldenswaard is nog de bepaling dat uitkeringen aan anderen dan de verzeke ringnemer zelf slechts gedaan worden nadat de verzekeringnemer, resp. zijn erfgenamen, daartoe toestemming heeft .(hébben) verleend. Wé ,1even in een tijd waarin het auto verkeer dagelijks toeneemt. Een ieder is blij als hij weer heelhuids arriveert. Dat er bij dit overdrukke autoverkeer ook aan eventuele inzittenden dient te worden gedacht, spreekt vanzelf. Daar om geven wij u deze goede raad; ver geet de inzittenden-verzekering niet! Deze verzekering kan u, als er iets ge beurt, veel narigheid besparen. De maatschappelijke achterhoede van onze bevolking wordt gevormd door de genaamde werkende jongeren, die zonder voortgezette schoolopleiding aan he. produktieproces gaan deelnemen. In de leeftijdsgroep van 15-17 jaar treffen wc ongeveer 150.000 werkende meisjes aan, van wie minstens 100.000 helemaal geen opleiding meer volgen. Zij werken voor het grootste deel in winkel, huishouding, wasserij, atelier en fabriek, ver dienen een karig loon, dat na hun 23ste veelal niet boven het (verplichte) mini mumloon uitstijgt en hebben geen enkel uitzicht op iets beters. Hun perspektieven zijn zelfs nog aanzienlijk slechter dan die van hun manlijke» (ook werkende) leeftijdgenoten. Het is mogelijk dat voor de schade die door een inzittende geleden wordt, een derde aansprakelijk is. De inzittende heeft voor de door hem geleden schade dan een vordering op die derde. Niette min zal in dat geval toch de gehele schade vergoed worden onder de Scha deverzekering voor Inzittenden: de in zittende wordt dus niet naar de aan sprakelijke derde verwezen. De verzekeringsmaatschappij zal dan het door de derde verschuldigde bedrag op deze trachten te verhalen. Voor schade aan goederen wordt meestal een eigen risiko gehanteerd, b.v. 25,per inzit tende. Ook hier wordt een korting op de premie verleend voor het aanwezig zijn van veiligheidsgordels. Uitsluitingen Zowel voor de Ongevallenverzekering als voor de Schadeverzekering voor In- zittenden gelden dezelfde uitsluitingen als voor de motorrijtuigverzekering. Wij willen volstaan met een korte aandui ding van de uitsluitingen: a. Verhuur (het risiko verhuur met* chauffeur kan echter tegen een bepaal-, de premie-verhoging meeverzekerd wor den); b. Drankgebruik (echter alleen drankge bruik door de bestuurder; drankgebruik door de inzittenden heeft geen invloed op de dekking); c. De z.g. rijbewijs-clausule (Het motor rijtuig moet bestuurd worden door ie mand die in het bezit is van een geldig rijbewijs). Deze rijbewijsuitsluiting geldt echter veelal niet voor die verzekerden die aantonen dat het rijden zonder (gel dig) rijbewijs zich buiten hun weten en tegen hun wil heeft voorgedaan en dat hen terzake ook geen enkel verwijt be trof; d. Schade veroorzaakt door opzet; e. Schade veroorzaakt tijdens wedstrij den; f. Schade veroorzaakt door atoomkern- reakties, molest, oproer enz.; g. Schade waaromtrent opzettelijk on volledige of onware opgaven zijn ge daan, en wanneer bepaalde polisver plichtingen niet zijn nagekomen. De uitsluitingen drankgebruik (b), rijbe wijs (c) en opzet (d) gelden echter niet (we vermeldden het reeds onder c!) voor die verzekerden die kunnen aantonen dat hen terzake niets is te verwijten. ELECTROTECHNISCH BUREAU Wasautomaten, drogers, afwasautomaten, koelkasten enz. O.a.: Mlele, Siemens, Zanussi, Bosch en Candy Verkoop: Soesterbergsestraat 20a Telefoon 7253 Serviceplaats: •Birkstraat 48 Telefoon 3367-8978 ELECTROTECHNISCH BUREAU Aanleg en onderhoud van licht- en krachtinstallaties Elektrische fornuizen, boilers e.d. via de P.U.E.M, Birkstraat 48 - Telefoon 3367-8978 Op maandag 7 februari heeft de vijfde klaverjasavond plaats van de korfbal vereniging de Meteoren, wederom in het clubgebouw van de wielervereniging „Tempo", aan de Industrieweg. Aanvang 20.00 uur. De stand na vier keer klaverjassen is: 1. Willem Kraay, 18785 punten. 2. Heer Poot, 18776 punten. 3. Heer B. de Rooy, 18271 punten. 4. Heer Kok, 17997 punten. 5. Mevr. Grefte, 17730 punten. 6. Heer Abbenhuis, 17386 punten. In deze stand kan nog veel verande ring komen, daar er nog viermaal ge speeld moet worden. Men rekent ook deze keer weer op een groot aantal leden, donateurs en intro ducés. Een „voorhoede" van de werkende jon geren heeft zich de laatste anderhalf jaar flink geroerd om een verbetering van zijn maatschappelijke positie te be vechten. Maar vooral de werkende meis jes, in de leeftijdskategorie van 15 tot 18 jaar, leggen zich al heel gauw neer bij hun - wat maatschappelijke kansen betreft - vrij uitzichtloze positie. Veelal hebben zij weinig meer dan een lagere schoolopleiding. Beroepsopleidin gen voor deze meisjes zijn er toch wei nig. Het lagere huishoud- en nijver heidsonderwijs, dat door vele meisjes wordt gevolgd, kan niet worden vergele ken met de door jongens bezochte l.t.s. (moderne voortzetting van de voorma lige ambachtschool). De jongens leren tenminste een vak, hun opleiding opent perspektieven voor een duidelijk omlijn de maatschappelijke funktie, hoe be scheiden deze dan ook mag zijn. De huishoudscholen zijn veel minder be roepsgericht, ook al komen er hier en daar nu eindelijk enkele experimenten op gang. Vele decennia lang heeft de huishoud school slaafse diensten bewezen aan een maatschappelijke orde, die wilde dat meisjes uit „gewone gezinnen" tot hun trouwen maar eenvoudig werk moesten verrichten. Verdere aspiraties behoefden de meisjes niet te koesteren. Als er één school zonder gote ambities was, dan was dat wel de huishoudschool. De bij naam „Spinazie-akademie" zegt in dit opzicht meer dan genoeg. Het huidige huishoud- en nijverheidsonderwijs heeft die sporen uit het verleden nog niet he lemaal uitgewist. Minimumloon Wetenschappelijke onderzoekingen heb ben reeds meermalen uitgewezen, dat vele werkende jongeren (ook meisjes) beschikken over een intelligentie, die ver boven het niveau van hun dagelijks werk ligt. Maar in hun sociaal milieu is studeren nu eenmaal niet „in", en daarin komt slechts langzaam verande ring. Tot voor kort was de vrijwel alge mene opinie, dat werkende meisjes niet verder behoeven te leren. Zij zouden immers toch wel een keer trouwen Het leeuwendeel van de werkende meisjes behoort tot het winkelpersoneel. In het winkelbedrijf werken naar ruwe schatting circa 85.000 personen (hoofd zakelijk meisjes) beneden de 20 jaar. Hun lonen zijn over het algemeen laag en reiken, wanneer zij 23 jaar zijn ge worden, ook maar zelden boven het ni veau van het minimumloon uit. In som mige winkelbedrijven wordt, geheel te gen de voorschriften van de wet in, niet eens het minimumloon uitbetaald. Enkele .jaren geleden hebben de vakbon den via ëeh gerechtelijke .procedure een groot warenhuis nog gedwongen zich aan de wetelijke bepalingen inzake het minimumloon te houden! De rechten van het jeugdig winkelper soneel zijn ruimer dan doorgaans wordt verondersteld. Helaas kent het perso neel vaak zijn eigen rechten niet. Zo is het absoluut verboden, dat winkelper soneel beneden de 18 jaar 's avonds na 7 uur werkt. Dat geldt ook voor de we kelijkse koopavond, de sinterklaas- en kersttijd. Gelijke betaling? Ruim 20.000 meisjes werken in de huis houding, veelal op grond van niet al te joyeuze primaire en secundaire ar beidsvoorwaarden. Gunstiger zijn die voorwaarden in de fabrieken, waar ook vele tienduizenden meisjes ongeschoold werk verrichten. Er zijn nog steeds bedrijfstakken waar de meisjes en vrouwen in financieel op zicht worden gediskrimineerd en minder betaald krijgen dan de man voor gelijke arbeid. Met name wasserijen, de schoen en lederindustrie en de zeepindustrie maken zich aan deze diskriminatie schuldig. Daar zijn de vrouwenionen 5 la 10 lager dan de mannenlonen. Maar per 1 juni 1972 treecU een Europees verdrag in werking, dat dit onderscheid verbiedt. Zo blijven duizenden werkende meisjes zonder uitzicht op iets beters deel uit maken van de maatschappelijke achter hoede. Zij ontvangen onvoldoende vor ming en hebben ook weinig aan het onderwijs, dat voor hen onvoldoende beroepsopleiding heeft gekreëerd. VAN WEEDESTRAAT 68-70 TELEFOON 6555 Voor uw RIJWIEL OF BROMFIETS OOK KINDERRIJWIELEN. o.a. Juncker - Empo - Locomotief Louison Bobet sportrijwiel. o.a. Tomos - K.T.M. - Sparta Kreidler - Mobylette en vele andere merken. Grote sortering in voorraad, komt U eens kijken De burgemeester van Soest maakt be kend, dat burgemeester en wethouders van zijn gemeente voornemens zijn aan H. A. Veen, le Heeserlaantje 15, Soest op zijn daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen ten behoeve van het bouwen van een schuur op het perceel, gelegen aan het le Heeserlaantje 15, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nrs. 4372 en 4373. Alvorens een definitieve beslissing ge nomen zal worden, zijn belanghebben den bevoegd binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van dez« bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethou ders, voornoemd, in te dienen. De op het verzoek betrekking hebbende stuk ken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 4 februari 1972. Adviseurs voor beeld en geluid Agentschappen in 't Gooi: .V. HANDELMAATSCHAPPIJ TRANSMARK j HOOFTLAAN 57, BUSSUM TELEFOON 02159-46242* I Auto-accessoires H. van Kollem Huygensstraat 42 - Hilversum Tel. 02150 - 56359 Auto-elektriciteit R. Majoor De Rijt 2 - Laren N.H. Tel. 02153 - 5310 Auto-materialen Schans Kerkstraat 60 - Soest Tel. 02155 - 8404* B.V. Handelmij Transmark Industrieterrein De Kronkels Bunschoten - Tel. 03499 - 2224 KOSTVERLORENWEG 1 HOEK LAANSTRAAT (Onder één dak met autobedrijf „De Soester") (Ook op zondag) Nieuwstraat 15 - Tel. 2371 Renault 6 L 850 7045,- Renault8TL850 7235,- Renault 6 TL 11007790,- Renault 12 stationcar 9600,- Renault 16 L10375,- Super Automatic 16445,- Zodra een Renault is verkocht begint onze service. Want ook een ruime Renault met voor wielaandrijving heeft af en toe een servicebeurt nodig. Door geschoolde Renaultmonteurs en met moderne apparatuur. We werken met vaste repa ratietijden. Een extra zekerheid voor u. Welkom Renaultrijders en... toekomstige Renaultrijders. (Prijswijzigingen voorbehouden - inclusief BTW el importeur). NIEUWERHOEKPLEIN 1 - SOESTDIJK - TELEFOON 02155 - 8850 FILIAAL BAARN TORENLAAN 110 TELEFOON 02155 -3792

Soester Courant | 1972 | | pagina 5