Soest toen - Soest nu ZIEKENAUTO 2727 Dinsdag O februari 1972 50e jaargang 110. 52 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedes traaf 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 RENTEDALING GEZONDE KORREKTIE Mr. H. H. Houtman ageert tegen éénrichtingsverkeer op de Molenweg Raad van State behandelde beroep Collekte „Autotocht Soester ouden van dagen" INBRAAK BIJ „RADIO DE JONG" SUPER SNEL OPGELOST GROTE BUIT GEHEEL TERECHT HUISVROUW EN HUISARTS Doorgereden na aanrijding Ingebroken in verkoopkantoor Diefstal van zuivel Collecte voor Groesbeekse tehuizen van 14 tot en met 19 februari TELEFOONNUMMER (dag en nacht) Het oog gericht op Rusland en Japan Concert Utrechts Symfonie Orkest in Baarn Geen spreekuur Toneel- en danscursus bij Artisliock 50E5TER(i)OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Een van de nevenverschijnselen van een wankelende ekonomische groei is een daling van het renteniveau. Dat hangt samen met de afnemende lust voor inves teren, die optreedt. De ondernemers gaan er aan twijfelen of de gebouwen, machi nes etc., die zij kopen wel ooit enige winst zullen afwerpen, Wanneer zij afzien van uitbreidingen of vernieuwingen behoeven zy geen bankkrediet op te nemen of aandelen uit te geven. De mensen, die rente willen maken van hun opgespaarde centen, laat men in de kou staan. De rente heeft dan de neiging een dalende tendens te vertonen. In de geld- en krediettheorie is het een oud verhaal dat bij een dalende rente voet de ondernemers weer meer lust krijgen om te investeren omdat het geld goedkoper wordt. In de praktijk gaat dit verhaal niet op omdat de ondernemers door enkele procenten meer of minder rente zich niet laten manipuleren. Diskonte-politiek Aan dit zelfde principe van de prijs van de rente is de zgn. diskonto-politiek op gehangen. Het diskonto is de prijs die de nationale bank vraagt voor het op nemen van rente. Hier gaan de banken naar toe om te lenen wanneer hun eigen middelen zijn uitgeput. Wanneer er nu overbesteding dreigt of teveel investe ring dan gaat de Ned. Bank haar dis konto verhogen. Er zal dan minder geld worden opgenomen zo meent men. De diskontoschroef kan aldus gebruikt wor den om de konjunktuur af te remmen. In tijden van recessie gebeurt het om gekeerde en dan wordt er dus tegen lage rente geld uitgeleend om de ekonomi sche aktiviteit te prikkelen. Er is altijd veel twijfel geweest om trent de waarde van het diskonto-in- strument. Sinds de inflatie ook wordt gehanteerd als konjunktuur-politiek in strument heeft de diskontoschroef hele maal haar kracht verloren. Want wat betekent in feite de betaling van 8 °/o rente als in één jaar de geldwaarde met hetzelfde percentage of nog meer daalt? De snelle stijging van de rentevoet in de laatste 5 tot 10 jaar is veroorzaakt door toenemende kapitaalschaarste om dat de daling van geldwaarde de spaar- lust aantastte en de anticipatie op toe komstige investeringsbehoeften aanmoe- digde. Het aantal en de omvang van de gemaakte investeringsfouten is er door toegenomen. Sparen minder aantrekkelijk Het maken van foute investeringen wordt daarnaast bevorderd door de technologische ontwikkeling. Ook het tempo van de ekonomische slijtage is door de snelle technologische ontwikke ling versneld. Er is dus eigenlijk niet zoveel reden om een rentedaling te rechtvaardigen. De oorzaken daarvan liggen meer in het monetaire vlak. In de Ver. Staten en de ons omringende Europese landen is het diskonto ver laagd en de rentevoet gedrukt om toch maar zoveel mogelijk wapens aan te dragen voor de bestrijding van de werk loosheid. Zou nu in ons land de rente hoog blijven dan zou het gevaar ont staan dat er grote kapitalen naar Ne derland zouden vloeien om hier te wor den belegd. Dit zou hier de inflatie nog een extra duw geven en daar hebben wij bepaald geen behoefte aan. Wel wordt door een lage rentevoet de kon- sumptie wel aangemoedigd omdat het sparen minder aantrekkelijk wordt. In de totaliteit bezien heeft men kenne lijk twee kwade faktoren tegen elkaar afgewogen en de minst kwade gekozen. Een nieuw bewijs van het steeds zwaarder wegen van de internatonale verhoudingen. Ook wordt hierin nog eens duidelijk hoezeer het inflatiepro bleem internationaal om een oplossing vraagt. Of de doorberekening van lage re rentetarieven in de prijzen de prijs verhogingen matigt moet worden be twijfeld. Eigen woning In de partikulere sektor betekent een matiging van de rente met name een stimulans voor de woningbouw. Het be zit van een eigen huis is nog altijd een wens van velen in dit land en het per centage eigen woningbezit in Neder land is geringer dan we van een wel varende natie mochten verwachten. De prijzen van huizen bewegen zich op een hoog niveau. Weliswaar zijn de rente kosten voor een hypotheek wel fiscaal aftrekbaar, maar wanneer we een huis van 60.000 kopen waar we a 8 ƒ4800,rente per jaar van moeten op brengen, dan is zo'n rentelast al ƒ400, per maand. Daarnaast komen dan de kosten van onderhoud en de belastingen. In doorsnee is een aankoopbedrag van ƒ60.000 al aan de lage kant, zodat bij dit beeld de rente bepaald wel omlaag mag. Voor een vergaande rentedaling zijn on ze verwachtingen niet hoog gespannen. Ir. de openbare sektor, met name bij de gemeenten, is de kapitaalbehoefte nog zo groot, dat we in de toekomst een ruime vraag mogen verwachten. Bij da lende winsten neemt het aanbod van kapitaal in de ondernemerssfeer snel af terwijl de neiging om op lange termijn te beleggen afneemt in onzekere tijden. Als voorts in het licht van de jongste voorspellingen de teruggang in de kon junktuur van korte duur zal blijken te zijn dan zal de vraag naar kapitaal voor allerlei doeleinden spoedig weer toene men. De monetaire leiders zullen dan niet aarzelen de rente weer spoedig op te schroeven. De voorlopig dalende ten dens mogen we derhalve zien als een gezonde korrektie op de hoge vlucht die de rentekosten in de laatste jaren hebben genomen. Het is aanwijzing dat de bomen op generlei terrein tot in de hemel groeien. Burgemeester en wethouders namen in 1970 het besluit voor de Molenweg over de Eng éénrichtingverkeer in te voeren, daar steeds meer automobilisten, die ter plaatse bekend zyn, gebruik gingen maken van de sluipweg om daardoor de on mogelijke verkeerssituatie op de hoofdweg te vermijden. De smalle, landelijke Molenweg was naar de mening van het college voor dit toenemende tweerich- tingverkeer niet geschikt (vooral ook omdat veel fietsers er gebruik van maken), en zij besloot in verband met de verkeersveiligheid éénrichtingverkeer in te voe ren. Soest kent geen autoverkeersprobleem „Soest is één van de weinige gemeenten in west-Nederland dat geen autover keersprobleem kent", aldus de heer mr. H. H. Houtman in zijn pleidooi voor de Raad van State. „Verkeersopstoppingen doen zich niet voor, behalve bij de aankomst van Sint Nicolaas". Naar de mening van mr. H. H. Hóutman heeft niemand aan de hand van objec tieve gegevens aangetoond dat er een verkeersprobleem in Soest zou bestaan of dreigen te ontstaan. Hij was dan ook van mening dat de sterke toename, waar B. en W. in hun besluit over spreken, uit de lucht gegrepen is. Het verkeer over de Molenweg is naar zijn waarne ming als dagelijks weggebruiker de laat ste vijf jaar niet of nauwelijks toegeno men, dat wil zeggen in zijn geheel ge ring gebleven en niet anders dan van lokaal belang. „Weg-over-de-Eng" prestige-object Sprekend over de reconstructie van de Beukenlaan-Nieuweweg, waardoor het bruikbare gedeelte van de weg met ze ker éénderde is verminderd en waardoor het verkeer nu vastloopt, zei de heer mr. H. H. Houtman: „En nu moet het, gelukkig geringe, autoverkeer van de Molenweg ook over die verslechterde Beukenlaan-Nieuweweg". In zijn beroepschrift gaat hij verder: „Naar de redenen van deze wonderlijke maatregelen kan de geplaagde inwoner van Soest slechts gissen. Gelukkig doet een enkele wethouder wel eens een of ficieuze emotionele uitlating. Ook in de ambtelijke wereld zullen status-kwesties een rol spelen, en het is natuurlijk niet prettig als collega's van andere gemeen ten, sprekende over hun grote verkeers problemen, van B. en W. van Soest moeten horen, dat men daar helemaal geen last van heeft, zeker niet nu Soest al snds 1938 probeert een prestige-zaak van de eerste orde probeert door te drij- „ven: de weg over de Eng". Het ligt voor de hand te veronderstellen, dat in het kader van de prestigeslag om de Weg over de Eng, een verkeerspro- Hoewel het bovengenoemde, zo langza merhand traditie geworden, autotocht eerst in juni zal worden gehouden, ziet het uitvoerende Comité zich thans reeds genoodzaakt hiervoor de voorbereidende werkzaamheden te gaan verrichten. De vergunning tot het houden van de hier voor nodige collecte ter bestrijding van de kosten voor deze tocht is n.1. reeds bepaald van 21 t/m 26 februari a.s. Een later tijdstip was niet mogelijk in verband met andere te houden collectes. De gemeente stelt de data hiervoor vast Niettemin hoopt het Comité dat Soest zich nu reeds enigermate in de sfeer van een autotocht zal kunnen verplaat sen. In het bijzonder wordt gedacht aan col- lectanten en collectrices die zich willen inzetten in onze steeds groeiende ge- meente de benodigde geiden in te zame- len. Voor het Soesterveen beschikt het Comité niet of nauwelijks over adres sen van collectanten, zodat in het bij zonder op de bewoners van het Soes terveen een dringend beroep doet zich, wanneer enigzins mogelijk, als collec tant op te geven. Wanneer zich vol doende mensen hiervoor opgeven, kun nen de wijken zoveel mogelijk per flat worden ingedeeld. Wat het „oude Soest" betreft, ook hiervoor waren verleden jaar collectanten te weinig. Ontvangt de collectanten vriendelijk, stelt hen niet teleur, opdat ook dit jaar het Comité weer in staat wordt ge steld aan het bepaalde doel te beant woorden, n.1. het aanbieden van een vreugdevolle dag aan hen, die om welke reden dan ook nooit of weining in de gelegenheid zijn er eens op uit te gaan. Subsidies worden voor deze tocht niet ontvangen. De kosten moeten uitsluitend gedekt worden door de gelden uit deze collecte. Collectanten en collectrices worden vriendelijk verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven bij één der comi té-leden genoemd in de advertentie el ders in dit blad. bleem geschapen moet worden. De af sluiting van de Molenweg met de onge lukkige reconstructie van de Beuken laan is daarin een kleinere zet. „Aange zien de Eng weg een verwerpelijke zaak is, is ook elke maatregel die daartoe moet of kan leiden te verwerpen", al dus de heer mr. H. H. Houtman. Ne gewezen te hebben op de op de Mo lenweg reeds geplaatste borden, die niet voldoen aan de minsteriële eisen, (niet verlicht en niet op de juiste plaats ge zet) verzocht mr. H. H. Houtrpan het besluit van B. en W. van 22 december 1970 te vernietigen. Binnen een uur werd zondagmorgen vroeg een inbraak bjj „Radio de Jong" aan de Van Weedestraat opgelost en zaten de daders, weliswaar toen nog in Amsterdam, achter slot en grendel. De grote buit, bestaande uit 5 luidsprekerboxen, 3 cassetterecorders, 5 bandrecorders, 4 radiotoestellen, 1 tuner-versterker, 3 t.v.,'s, 1 platen speler en 1 handföhn, werd compleet teruggevonden. Om 4.20 uur meldde mevrouw L., die boven de radiozaak woont, dat er vermoedelijk werd of was ingebroken. Als enige bijzonderheid kon zy opgeven dat zij een zwarte auto had zien wegrijden. By een terstond ingesteld onderzoek bleken de daders te zyn gevlogen. Via het speciale politieradionet in Utrecht werden alle politieburcau's in het land verzocht uit te kyken naar een zwarte auto en om 5.05 uur kwam van het bureau Kattenburg in Amsterdam bericht dat een zwarte auto op de Gooischeweg was aangehouden, waarin zich eerdergenoemde buit alsmede een aantal inbrekerswerktuigen bevond. De drie inzittenden, de 23-jarige loswerkman J. P. v. L. zonder vaste woon of verblijfplaats, de 28-jarige L. v. D. schoonmaker uit Amster dam en de 22-jarige schilder J. C. d. V. eveneens uit Amsterdam, wer den aangehouden en zyn inmiddels naar Soest overgebracht. Er wordt wel eens beweerd dat (ziekenfonds)patiëntcn te lichtvaardig een huis arts konsulteren en daardoor geheel onnodig hun dokter overbelasten. Dat geldt in elk geval niet voor huisvrouwen, zo meent dr. H. G. M. van der Velden. Deze voormalige huisarts uit het Gelderse Doesburg promoveerde aan de univer siteit van Nymegen op een proefschrift, getiteld: „Huisvrouw-huisarts-huisgezin". Donderdagavond deed de 35-jarige A. W. uit Soest aangifte dat zijn op de Dalweg geparkeerdstaande auto was aangereden en dat de dader was ver dwenen. Op de plaats van de aanrijding vond de politie twee sierstrippen en een siering van een personenauto, aan de hand waarvan een onderzoek werd ingesteld. Op de Rubenslaan werd een beschadigde auto aangetroffen, die de sierstrippen en ring miste. De eigenaar van de auto, de 23-jarige R. J. uit Soest heeft tot nu toe ontkend iets met de aanrijding te ma ken te hebben. De 32-jarige A. G. M. deelde de po litie mee, dat zijn in de rechter berm van de Korte Middelwijkstraat gepar keerde auto was aangereden. Ook hier reed de dader door. Aan de hand van enkele gevonden sporen stelt de politie een onderzoek in. Bij een inbraak in een verkoopkantoor aan de Dorresteinweg werden meegeno men een aantal zilverkleurige vulpotlo- den en vulpennen, twintig aanstekers en voorkomen bij vrouwen. Zo zal het lij een dictafoon: De tot nu toe onbekendeiken. Maar mannen met psychischestoor- dader kwam het kantoor binnen door het nissen gaan nu eenmaal minder snel Zijn konklusie is dat huisvrouwen on geveer viermaal zoveel klachten en stoornissen hebben als zij aan hun huis arts mededelen. De gemiddelde huis vrouw overloopt de dokter dus niet. In tegendeel, bij haar is er veeleer sprake van onderkonsumptie dan van overkon- sumptie van de medische hulpverlening door de huisarts. Drempelvrees naar de huisarts Het proefschrift van Dr. Van der Velden is gebaseerd op een uitvoerig onderzoek naar ziekten en gezondheidsstoornissen bij 538 huisvrouwen in een middelgrote huisartsenpraktijk. Tevens vermeldt de promovendus de resultaten van een in 1970 onder zijn leiding uitgevoerde en- quete naar omvang en aard van de klachten van 424 huisvrouwen. Dr. Van der Velden poneert dat de huis vrouwen gemiddeld slechts een kwart van hun klachten aan hun huisarts ken baar maken. Allerlei klachten als hoofd pijn, rugklachten en ^psychische span ningen houden zij veefal voor zichzelf. Blijkbaar koesteren vele huisvrouwen ten aanzien van hun huisarts nog een duidelijke drempelvrees. Toch komen de huisvrouwen gemiddeld vaker bij hun huisdokter dan hun echt genoot. Over het algemeen zeggen ook meer vrouwen dan hun mannen waarvan ze last hebben. Dit feit is op zichzelf niet opzienbarend. Zeker wanneer het psy chische moeilijkheden betreft zal een vrouw eerder de huisarts raadplegen dan haar man. Dat verschijnsel heeft een sociaal-kulturele achtergrond. In on ze maatschappij „mag" een vrouw last hebben van de zenuwen, maar van een man wordt verwacht, dat hij zijn ge voelsleven in bedwang heeft. Heeft hij dat niet, dan wil hij zich voor de bui tenwereld, dus ook voor zijn huisarts toch „groot" houden, zulks helaas me nigmaal tot schade van zijn gezondheid. Het zegt ons dan ook weinig dat dr. Van der Velden konstateert dat psy chische stoornissen relatief frekwenter openwrikken van een raam. naar de dokter. Milieufaktoren Circulatiestoornissen en allergische aan doeningen komen meer voor bij huis- De zuivelhandelaar J. de M. deed aan- vrouwen dan bij mannen. De laatsten gifte van diefstal van zuivelprodukten. hebben daarentegen weer meer klachten Dat gebeurt meer in de vroege morgen- over aandoeningen van de luchtwegen uren, ook bij collega's. De politie zal(b.v. astma of bronchitus) en van het strenger toezicht gaan houden. bewegingsapparaat. Huisvrouw is waarschijnlijk het zwaar ste beroep ter wereld. Het is daarom niet verrassend dat huisvrouwen van 20 tot 30 jaar de huisarts vaker konsulte ren dan een vergelijkbare kategorie on gehuwde vrouwen. Evenals bij de mannen is ook bij de vrouwen de oogarts de meest bezochte specialist. Op de tweede plaats komt de gynaecoloog (bij de mannen de internist). Het bezoek aan de huisarts en de fre- kwentie hiervan hangt volgens dr. Van der Velden mede samen met allerlei mi lieufaktoren. Vrouwen uit maatschappe lijke gezinnen behoeven minder vaak de doktershulp dan vrouwen uit anders- maatschappelijke gezinnen. Vrouwen met grote gezinnen raadplegen minder vaak de huisarts dan die met kleine. 13 klachten Vooral tijdens de tweede huwelijkspe riode (na het achtste en tot het zestien de huwelijksjaar) én bij de komst van het eerste en het derde kind stijgt het aantal verrichtingen van de arts per vrouw. Verband met plaats van vesti ging (stad of platteland), godsdienst, de wijze waarop men verzekerd is (zieken fonds of partikulier) valt in dit verband niet aan te wijzen. De geënqueteerde huisvrouwen brachten in totaal 5582 klachten te berde, dat is ongeveer 13 klachten per persoon. Maar slechts een kwart van deze klachten brachten deze vrouwen bij hun eigen huisarts ter sprake. Dr. Van der Velden toont zich bezorgd over deze „drempel naar de huisarts". Welke faktoren be letten de vrouwen om al hun klachten bij de huisarts naar voren te brengen? Hierover zal nog veel wetenschappelijk onderzoek moeten plaatsvinden. Opmerkelijk was tenslotte dat ongeveer 70 van de geënqueteerde vrouwen beweerde gelukkig te zijn in hun huwe lijk. En ruim 22 "/o was „gemiddeld ge lukkig". Slechts 8 °/o toonde zich onge lukkig over haar huwelijk. Twee verschillende groepen van mensen, totaal 400, wonen in de 14 Groesbeekse Tehuizen. De kinderen kwamen thuis liefde, lei ding en begrip tekort en worden nu in de tehuizen opgevoed tot harmonische mensen in de maatschappij. De volwassenen, sociaal en geestelijk ge handicapt, dreigden door onze huidige ingewikkelde maatschappij overspoeld te worden. Zij krijgen geborgenheid en aan gepaste arbeid. Eén en ander wordt ge realiseerd door opvoeding, onderwijs, vorming buiten school- en werksfeer, aangepaste werkvoorziening en aanvul lende therapieën. De Groesbeekse Tehuizen, met als basis het Evangelie, nemen iedereen op, onge acht de levensbeschouwing. Vorming van de mens, inhoudelijke uitbreiding van het werk, verbouwing en moderni sering van de behuizing zijn elementen die niet voldoende door subsidies gedekt worden, daarom wordt ieder jaar een Nationale Collecte gehouden. Radio en T.V. ondersteunen deze actie. Wilt u bijdragen in de niet-gesubsidieer- de kosten, dan bestaat de mogelijkheid dit te doen tijdens de collecte die van 14 tot en met 19 februari wordt gehouden. Mocht u geen collectant treffen, dan kunt kunt u gireren op giro 882788, t.n.v. de Groesbeekse Tehuizen te Groesbeek. Nixons bezoek aan Peking kan best tot niets leiden. De president zelf doet zijn best om de verwachtingen zoveel moge lijk te temperen, maar vooral Japan en de Sowjet-Unie bereiden zich voor alle zekerheid liever voor op wat betere be trekkingen tussen de V.S. en China. Japan voelt zich hierbij een beetje on behaaglijk. Tot dusver was er een spe ciale relatie tussen Toko en Washington, maar die is minder exclusief geworden door Nixons toenadering tot China. Daar komt bij dat Japan ekonomisch sterk gericht is op de V.S., maar de nadelen ervan heeft zij ook ondervonden toen Nixon plotseling een extra-invoerhef fing instelde. Logisch dat Japan wat meer aandacht kreeg voor het grote volkrijke gebied van China, dat als het ware de natuurlijke markt voor Japans industrie is. Dus vroeg Tokio Franse be middeling voor wat toenadering met de Chinezen. Van de andere kant is de Russische be langstelling voor Japan toegenomen, nu het wat losser van de V.S. is gekomen. Daarbij speelt vooral mee dat de Rus sen zeker niet graag zien dat Tokio en Peking al te goede maatjes worden. Dat zou een machtsblok vormen om echt wel beducht voor te zijn. En dus kwamen de Russen met lokkertjes, die trouwens ook wel in hun eigen belang waren: exploitatie van olie en delfstof fen in Siberië. De Japanners is deze Russische toena dering ook welkom want daardoor zal de animo van Peking om wat vriende lijker te worden ook toenemen. De Chi nezen zien de Russen aan hun grens, in India in het Zuiden en dan liever niet ook nog eens als buur voor de kust via Japan. Maar voor de Russen is het moeilijk om met Japan tot een akkoord te komen. Toen de Sowjet-troepen op het laatste nippertje nog aan de oorlog in Azië deelnamen veroverden zc snel Korea en Zuid-Sachalin plus de Koerillen eilan den. In het vredesverdrag dat Japan met ie dereen behalve met de Sowjet-unie sloot zag het van Sachalin en de Koerillen af, maar een paar eilandjes beschouwt het als vanouds Japans en die eist het terug. Dit jaar beginnen onderhandelingen om eindelijk tot een Japans-Russisch vre desverdrag te komen, maar kan de Sow jet-unie dan die eilandjes aanbieden? de Chinezen met territoriale aanspraken Een moeilijke zaak: tenslotte zijn er ook oe Chinezen met territoriale aanspraken en de Roemenen en de Finnen. En als je eenmaal gaat toegeven aan de een, waarom dan niet de ander? De Japanners zitten nog het gunstigst in dit diplomatiek touwtrekken: ze halen bij goed onderhandelen altijd wel enig voordeel binnen, van de Chinezen of van de Russen, of misschien wel van beiden. KANTMAN Donderdag 10 februari a.s. zal in de Pauluskerk aan de Brink te Baarn een concert gegeven worden door "t Utrechts Symfonie Orkest onder leiding van de dirigent Paul Hupperts. Solisten zijn Ma- rius Ruysink, fluit: Henk Clements, hobo d amore en Jo *van Helden, viola d'amo- re. Uitgevoerd zullen worden de symfonie C gr.t. K. V. 200, van Wolfgang Amadeus Mozart; het concert voor fluit, hobo d'amore, viola d'amore, strijkorkest en clavecimbel van Georg Philipp Telemann en na de pauze de Vierde symfonie A gr.t. op. 90 van Felix Mendelssohn Bar- tholdy. Het concert begint om 20.00 uór. De burgemeester brengt ter kennis van belanghebbenden dat hij wegens vacan- tie verhinderd is op woensdag 9 en woensdag 16 februari zijn gebruikelijke spreekuur te houden. Artishock start nog deze maand in Soest met twee nieuwe cursussen. Maandag 14 februari begint om 8 uur een nieuwe cursus „elementair toneel" voor iedereen en op vrijdag 11 februari een danscursus (beat, pop, jazz en soul) voor tieners. De toneelcursus staat onder leiding van de Utrechtse kunstenaars George Bruens (28), provinciaal adviseur van het Ned. Centrum voor Amateurtoneel te Maars- sen. Bruens doceert creatief spel even eens aan de Utrechtse Amateur Toneel school. Hij zegt: ..Ik leer de groep eerst elkaar te accepteren met ontspannings oefeningen en nonverbale communicatie. Ik kweek geen acteurs maar echte men sen die iets spelen." Het worden voorlopig 10 werkbeurten. Als het aanslaat zal Artishock de cursus het volgend seizoen opnemen in het nieuwe cursusprogramma. De danscursus begint vrijdagavond al en staat onder leiding van Barbara. dans- pedagoge te Utrecht. Omdat hiervoor grote belangstelling bestaat, begint de cursus al om half acht, zodat het moge lijk is de groep in tweeën te splitsen. Scholieren kunnen, op verzoek, aan de eerste groep deelnemen. Eveneens voor lopig 10 avonden. Als afsluiting van het cursusseizoen or ganiseert Artishock van 21 april t.m. 1 mei een creatief festival (Soestock) met tentoonstellingen, concerten, film, voet bal, toneel, cabaret, discussie-avonden, etc. De Kunstmarkt vindt dit jaar plaats op 1 mei. Voor alle inlichtingen telefo nisch 8456.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1