WIST JC DRIE STERREN FOFTELEX maken het weer helemaal met de aanrader ,Farfher Along' S" PROFITEERT VAN INSPRAAKMOGELIJKHEDEN IEN (full-time) 5/ lart-time) ndbureau KRABBEN 298 V BEGINT EST. pop- en plaat-praat HAPPELIJKE JAARDENHULP- goede secundaire jentieopleiding of Urgentieopleiding opleiding, ongenoemde in- m erin gen U niet leer interessante •ij te verdienen? m, neemt U dan aken. Wij zullen mogelijke baan Als er deze week één elpee tot elpee-van-de-week" benoemd zou moeten worden is dat wel „Far- ther along", het nieuwste product van de heren Byrds. Roger McQQuinn, Clarence White, Gene Parsons en Skip Battin hebben met deze schijf, die eerst de titel „Ho me made" zou krijgen, laten horen dat ze het werk nog niet verleerd zijn. Dat was ook wel nodig, want menige fervente Byrds-fan zag het na vorige langspelers als „Byrdsmaniax" en Untitled" niet helemaal meer zitten. Deze twee albums haalden bij lange na het peil niet van de inmiddels histo risch geworden elpees „Notorious Byrds Brothers", „Sweetheart of the rodeo" en „Younger than yesterday", en hoewel Nederland tot de weinige landen behoort waar de Byrds door de jaren heen niets fout konden doen, begon er toch langzamerhand twijfel te komen over het muzikale voortbestaan van het Amerikaanse viertal. We liswaar maakte het Kralingse konsert weer een hoop goed, maar het zou toch vooral moeten komen van de nieuwste langspeler ,,Far- ther along". Deze vervulde min of meer de rol van proef-examen: hiermee zouden de Byrds het voor lopig weer kunnen maken of bre ken. Het lijkt erop of de Byrds van het belang van deze schijf goed doordrongen zijn geweest, want het is echt een juweel van een plaat geworden. Muziek zoals we die vroeger van de jongens gewend wa ren: vaak stevig rockende country and western muziek, af en toe een langzamer naar het melancholieke zwervende lied, maar bovenal ty pisch de Byrds-sfeer van songs als „Mr. Tambourine man". „Eight miles high" en „Turn, turn, turn". Een heuse aanrader dus! Platenmaatschappij Negram ver raste on met een dubbelaar van Rod McKuen, de man die al jaren in Amerika een gevierd artiest was maar in Nederland pas vorig jaar bekend werd. Dat ging echter zó snel, dat er geen houden meer aan was. Zijn eerste hit-release in Ne derland „Soldiers who want to be heroeos" swingde de radiostations uit en stond wekenlang op de hoogste plaats van de hitlijsten. Er volgden konserten en televisie-opna mes, en single no. 2 „Without a worry in the world" werd - hoe kan het anders - opnieuw een kra ker van een hit. In de stilte die op deze successen volgde heeft Ne gram nu verandering gebracht door op de proppen te komen met een dubbelelpee, waarop de opna men staan van het konsert in het Amsterdamse Concertgebouw. Het moet gezegd worden: de opnamen - onder supervisie van Kent Dun- can - zijn van een fantastisch goe de kwalitiet. De geweldige sfeer in het concertgebouw komt levensecht over, maar gelukkig zijn de zaalre acties wanneer het nodig is zover naar het achterplan verdrongen, dat Rod McKuen het middelpunt van de opnames blijft. Ook het ei gen Stanyan Strings orkest van McKuen vervult op de schijven een ondergeschikte rol, waarmee des te meer het vakmanschap van de zan- ger-met-het-hese-stemgeluid als en tertainer naar voren komt. Die man kan er waarlijk wat van! Het duizendkoppige publiek weet hij als weinig anderen bezig te houden en hij presteert het zelfs met gedich ten zonder begeleiding te komen. Het publiek neemt dat van hem en biedt hem een wisselwerking waar de meeste artiesten nog niet van durven dromen. Bij het horen van de plaat krijg je de indruk dat McKuen minstens zoveel geniet als 't publiek. In totaal biedt het twee tal platen 29 songs, waaronder „Sol- diers who want to be heroes", „Without a worry in the world", „Amsterdam", „If you go away" „Love's been good to me" en het fijne „Seasons in the sun". dat McKuen samen met Jacques Brei geschreven heeft. Trouwens, er zijn verschillende Franse chansons die hij in het Engels vertaald heeft, songs van Gilbert Becaud en Leo Ferre. Het album kost in z'n ge heel 29 guldens, een piek per num mer dus. En dat is echt niet te duur! De hier nog volgende regels had ik willen wijden aan „The concert fot Bangla Desh", het driedubbele album van George Harrison, Bob Dylan en de vele andere groothe den, die dit bijstands-concert voor de vluchtelingen uit Oost-Pakistan gaven voordat wij in Nederland zelfs maar van Bangla Desh ge hoord hadden. Het album kost 49,50 en dat was de reden dat platenmaatschappij CBS, die deze Apple-plaat in Nederland distribu eert, er slechts enkele voor de,,he ren recensenten" toegezonden kreeg. Uit wat ik desondanks van de muziek gehoord heb mag ik evenwel afleiden dat de prijs in verhouding tot het gebodene aan de lage kant is. De opnamen zijn bijzonder goed te noemen en daar bij krijgt de koper ook nog een fraai fotoboek. Gewoon te gek! eind januari in Engeland als opvolger van de grote hit ,.Coz I luv you" van Slade is uitgebracht de single „Look wot you dun"? de Mouth MacNeal-hit „How do you do" - inmiddels meer dan 100.000 verkocht in Nederland - nu ook door Decca in En geland is uitgebracht? er van het muziekblad Poptelescoop ter gelegenheid van de Mtdem (platenbeurs) in Cannes nu ook een Engelstalige uitgave is verschenen? vorige maand door de NAACP. de National Association for the Advancement of Coloured People, een bijzondere onderschei ding werd verleend aan Stax-artiest Isaac Hayes? Hij ontving namelijk de Martin Luther King Peace Prize Replica. dezer dagen van Theodorakis twee nieuwe elpees zijn uitgeko men? De titels: „Chansons de lutte" (liederen van verzet) en „Theodorakis dirige Theodorakis 2". de Simon Garfunkel (zie foto) fanclub gevestigd is Berestein- laan 397 in Den Haag? het „vingerknippende" Stax-label een geweldige super-soul-LP brengt met onder andere ^Melting pot" van Booker T, Isaac Haayes en Rufus Thomas? dat... Polydor het zoveelste Jimi Hendrix-album heeft uitgebracht met „opnamen, die hier nog praktisch niemand heeft gehoord"? datdeze elpee als titel heeft „Hendrix in the West" en opnamen bevat uit 1969-1970 in Amerika? dathet Nederlands Danstheater een drie maanden durende toer- nee door Amerika en Australië gaat maken? datde dansgroep op 25 maart naar de VS vertrekt, van 1 tot 27 mei in Melbourne optreedt en vervolgens tot 25 juni in Sldney? Mogelijk wordt op de terugreis nog in Djakarta opgetreden, datde derde elpee van Stephen Stills alleen nog maar gemixed be hoefd te worden? Binnenkort te verwachten dus! datde nieuwe elpee van The Faves „A nod's as good as a wink... to a blind horse" in Amerika geboycot wordt, omdat ze de bin nenhoes nogal vies vinden? Platenmij Warner Bros heeft er ove rigens al wel 400.000 van afgezet in Amerika Zachte akoestische gitaarklanken, harmonieuze samenzang en af en toe ook fellere elektrische gitaarmuziek, dit zijn de meest in het gehoor sprin gend kenmerken van de elpee „Songs", de tweede en nieuwste elpee van de grotendeels Schotse groep Mar- malade. Met deze langspeler bewezen de vijf jongens (Hugh Nicholson - zang, akoestische en leadgitaar, Pat Fairley - gitaar, Dean Ford zang, mondorgel en tamboerijn, Graham Knight - bas en zang en Dougie Hen- derson - drums), dat de door Decca aan hen gegeven vrije hand bij het maken van de opnames zeker verant woord is. Dit contract, dat Marmala- de in 1969 werd aangeboden, was ze ker voor die tijd nogal ongewoon te noemen. Het vijftal kreeg helemaal de vrije hand in het schrijven, produce ren, arrangeren en opnemen van al hun eigen werk. Er waren destijds nogal wat negatieve kritieken op deze vergaande .inspraak-mogelijkheid' van de Marmalade, maar deze kritie ke verstomden meteen na het uit brengen van de single „Reflectlons of my life". Met dit fijne muziekwerkje behaalden de jongens een eerste plaats in Engeland, teiwijl in Ameri ka de derde plaats werd bereikt. ER werde over de hele wereld maar lieft 1.750.000 exeplaren verkocht. De jon gens bleven na dit succes rustig in de studio doorgaan en een jaar later volg de de grote zomerhit „Rainbow", waar van er in totaal meer dan 1 miljoen verkocht werden. Tegelijkertijd ver scheen hun eerste elpee „R'eflections of the Marmalade" en opnieuw oogstte het vijftal roem over de gehele wereld. Voor deze successen waren de Mar- mlade al min of meer bekend gewor den door hun allereerste plaat „Lovin' things", waarmee ze regelmatig voor de radio te horen waren. Er werden Met de elpees „Atomic Rooster" en „Death walks behind you" en de hitsingle „Devil's answer" vfr"erde.,^°m'0onR°0s^r. ook in Nederland een flink aantal loyale fans. Voor hen Is het tiin te weten dat er door Phonogram een nieuwe elpee Is uitge bracht (PHILIPS 6369 007), waarop John Cann. Pete F»nch. Paul Hammond en Vincent Orane opnieuw laten horen dat zl| underground" of „progressieve" muziek maken. Over het alge meen dus geluiden voor de Superclean Dreammachine. Muziek walraan Ie vele geleerde woorden zou kunnen wijden, maar die Hm voor de fans van Middle of the Road niet interessant en on nodig en voor de echte underground-llefhebber overbodig. Die kennen Atomio Rooster nu wel. Rtan Kenton die In de afgelopen dertig jaar onvermoeibaar mot zlfn orkesten Amerika doorkruist heeft, Is weer eens In Eu- met zijn orK,esiei' Jl' neaen iaar qeleden voor het laatst r0Pp'r!^aZnd^ 16 iaren terug bezocht hij Europa. Stan Kenton. in Engeland, en 16 jaren ter g verandering van de die een groot aanóe meest woelige jaren, bezoekt op de- AmfnékrneeS28^teden in 11 landen: half februari koerst hij weer ze toernee 28 steden Qmvat 5 trompett,sten. ^SnSn, een 3-mans ritmesectie en na- tuurlijk Stan Kenton zelf aan de piano. Ken Hanna is de assis tent-dirigent. ln Amerika is een dubbel-elpee van de Rolling Stones (zie foto uitgebracht onder de titel: „Rolling Stones Hot Rocks 1964- 1971". Het album bevat 21 hits van de Stones uit de afgelopen zeven jaar. Vrij zeker wordt dit album niet in Nederland uitge bracht, omdat de songs destijds door twee verschillende platen maatschappijen op de markt kwamen, eerst Phonogram en nu Polydor. In Amerika verscheen het album op het eigen label van manager Allen Klein. Tot 14 april vinden iedere vrijdagavond in het café-restau rant Meerrust in Warmond de voorrondes en halve finales plaats van het bekende Kaagconcours. Dit concours, dat In het verle den diverse bekende artiesten „in de lift" hielp, vindt zijn bekro ning in de finale, die op 14 april wordt gehouden. Voor de prijs winnaars zijn een bandrecorder, een plck-up en een aantal el pees beschikbaar gesteld, terwijl tevens de kans bestaat dat hen door Phonogram een plaatopname aangeboden wordt. Belang stellenden voor dit jaarlijks evenement kunnen zich telefonisch opgeven bij het Programmaburo van Phonogram in Hilversum: 02150-51541. TV-opnames gemaakt en toerneea door Engeland, Nederland, Duitsland, Zweden en Israël. Grote bekendheid verkregen zij toen zij een eigen versie van het Beatles-nummer „Ob-la-di, ob-la-da" - dat door de Beatles toen nog niet op single was gezet - opna men. Het publiek was hysterisch en daardoor kwam het dat pas later op viel dat de Marmalade over echt goe de musici beschikte. In de beginperio de van de groep vormde overigens Ju nior Campbell de centrale figuur. Om dat hij noodgedwongen moest verdwij nen werd zijn plaats ingenomen door Hugh Nicholson, een van de vrucht baarste jonge tekstschrijvers. Hij maakte het meteen met „Cousin Nor man", terwijl zeven van de tien songs op het nieuwe album „Songs" door hem werden geschreven. Omdat de Marmalade niet zo tevre den waren over het eigen muzikale peil na het huns Inziens wat goedkope peil van het Beatles-nummer „Ob-la-di". zochten ze andere wegen, die ze vonden door middel van het vrije Decca-contract. En daar hebben de jongens nooit spijt van gehad. Be gin '71 werd 't grote muzikale kunnen van de groep opnieuw bewezen met het sterke nummer „My little one", en opnieuw werden toernees gemaakt, ditmaal door landen als Griekenland, Joegoslavië, Bulgarije, Roemenië, Spanje, Japan, Brazilië en Australië.

Soester Courant | 1972 | | pagina 7