Soest toen - Soest nu Vrijdag 11 februari 1972 50e jaargang no. 53 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Soester Raad besprak profiel van de nieuw te benoemen burgemeester Bijeenkomst met commissaris over burgemeesters benoeming Nutteloze stakingsakties Politiebureau 444 4 Telef. Brandweer 3 33 3 Kleine inbraken zonder buit Geen spreekuur Bandendiefstal opgelost W0NINCWETB0UW IN BE REGIO EEMEAND Departement Soest van 't Nut V.V.V.-nieuws Het oog gericht op Sadat de zielige Jaarvergadering Ned. Ver. van Huisvrouwen Personeelsstop Gezinsverzorging en Bejaardenhulp SOESTERflOURANE Afwmiwment per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Maandagavond, 7 februari j.l„ hebben de leden van de raad van de gemeente Soest, onder voorzitterschap van loco burgemeester K. de Haan, in een be sloten bijeenkomst in de instructiezaal van de brandweerkazerne gediscussieerd met de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, prof. mr. P. J. Ver dam, met betrekking tot de wensen op Daar zijn we dan door de stijfkoppig heid van de heer A. Groenevelt c.s. van de Industriebond N.V.V., die wei gerde de c.a.o.-overkomst mede te on dertekenen, in een konfliktsituatie ver zeild geraakt. Lag het aan het N.V.V. dan waren er deze week bij verschil lende metaalbedrijven officiële sta kingen afgekondigd. Daar heeft, in een door de werkgeversorganisaties aange spannen kort geding, de Amsterdamse rechter mr. Steehman een stokje voor gestoken. Er mag om dit geschil over de c.a.o.-overkomst (nog) niet gestaakt worden. Tegen welke uitspraak de bond in hoger beroep is gegaan, waarvan de afloop wel enkele weken op zich kan laten wachten. Desalniettemin zijn er in Rotterdam en Amsterdam enkele bedrijven stil komen te liggen, doordat toch een deel van de werknemers geen andere mo gelijkheid van protest tegen de gang van zaken meende te zien dan het werk neerleggen. Daarbij kan worden aangenomen dat de niet-erkende kommunistische vak bond een opruiend woordje meespreekt en ertoe bijdraagt dat de werkwilligen - het grootste aantal van de werkne mers - verhinderd worden aan het werk te gaan. En dan doet zich het merkwaardige feit voor, dat het NV.V. het eerst is met op het gevaar van de ze inmenging te wijzen, bevreesd als het vakverbond is dat meer leden zul len bedanken en zich onder de vanen van de „wilde" bond zullen scharen. Maar de Industriebond wilde toch zelf tot staken overgaan? Dan zou in dat geval de agitatie van de kommunstl- sche bond zeker niet achterwege zijn gebleven en mede gezorgd hebben voor een op de spits drijven van het kon- flikt. Nu meneer Groenevelt zelf de konfliktsituatie heeft geschapen, kon hij die kommunistische inmenging ver wachten en daarmee het uit de hand lopen van het geschil, waarmee ook het N.V.V. niet is gebaat. Nu het door de Industriebond opgestookte vuurtje ook het aanzien van het N.V.V. dreigt aan te tasten, moeten zij niet komen met geweeklaag over mogelijk uit de hand lopen van niet-officiële stakingsakties, want dit was het te voorziene gevolg van de eigen koppigheid. Het verschil tussen de door de konfes- sionele metaalbonden aangegane c.a.o.- overeenkomst en de wensen van de Industriebond N.V.V. is in wezen zo miniem, dat je je toch wel moest af vragen of dit kleine verschil nu wel een staking, met alle nadelige gevol gen vandien, waard is. „Halen wat er nu te halen valt" is het parool van Arie Groenevelt. En omdat hij meent dat er nog wat meer uit te halen valt dan waarmee de andere bonden zich tevreden stelden, moet dan plotsklaps maar het werk neergelegd worden. Dat dit onze nationale ekonomie, bij een nog steeds dalende konjunktuur, een gevoelige klap bezorgt, daaraan heeft meneer Groenevelt geen bood schap Hij kijkt kennelijk niet verder dan zijn neus lang of zijn funktie in gevaar is. Het nationale belang laat hem koud. Of zijn extra wensen nog wat. meer bedrijven in moeilijkheden zullen bren gen en nog meer werkelozen zal ver oorzaken, zover kijkt bij blijkbaar ook niet. Hij meent dat er nog meer „te balen" is voor zijn leden en vindt dat de ekonomische situatie dat ook best kan verdragen. Of wetenschappelijker ekonomen daar nu anders over den- ken. daar stelt hij dan ,,'t is nietes" I tegenover. En waarom tn vredesnaam moet er nog meer uitgehaald worden? De werk- I nemers in de metaal zijn de best be- 1 taalde arbeidskrachten. Ze kunnen zich' over het algemeen meer permitteren dan kollega's in andere sektoren. Nog wat meer luxe en wat meer vrije uren bij een situatie die feitelijk van ieder wat versobering eist, om de werkgele- genheid in stand te houden, is onver antwoordelijk ten aanzien van alle an dere Nederlanders. We zouden dc infla tie willen en moeten terugdringen, ter- wille van ieders belang, maar ook dat is meneer Groenevelt een zorg. Ieder weldenkend mens vraagt zich af waar- om er nu niet eens een lang de i eisen geminiseerd kunnen blijven, om daarna opnieuw te bekijken of de mo- j gelijkheden verbeterd zijn. Gelukkig zijn er ook onder de metaal bewerkers, ook die bij het N.V.V. zijn aangesloten, de weidenkenden die thans niets voor staking voelen, die ook vin den dat meneer Groenevelt zich wel wat te koppig heeft opgesteld. De prik- akties pn stakingen zullen hopenlijk dan ook verlopen, waarna het geschil als een nachtkaars zal uitgaan. Dan is er intussen wel een hoop geld en ener gie verdaan, nutteloos, zowel bij de bedrijven als bij het N.V.V., maar ho penlijk zal het een les geweest zijn voor al wie hier bij betrokken was en •oor de heer Groenevelt in het bijzon der. I het gebied van bekwaamheid en ge schiktheid van de nieuw te benoemen burgemeester van Soest. Alhoewel alle fracties voor openbaar heid zijn, was het in dit geval, om tot een openlijk gesprek met de commissaris te komen, wenselijk dit in een besloten bijeenkomst te doen. Profiel Na het bekend worden van het ontslag van de burgemeester van Soest, welk hem per 15 mei a.s. is verleend, heeft iedere fractie voor zich een aantal eisen opgesteld, waaraan een gegadigde voor het Soester burgemeestersambt zou moe ten voldoen. Vervolgens hebben al de 6 fractievoorzit ters zich gezamenlijk over deze lijstjes met eisen gebogen, waardoor een be paald profiel van de voor Soest gewens te burgemeester ontstond. Begin deze maand is de lijst van eigenschappen als blauwdruk aan de Commissaris der Ko ningin aangeboden. Zo dient de nieuwe burgemeester bij voorkeur een persoon te zijn tussen de 35 en 45 jaar met bestuurlijke ervaring, en van positief christelijke beginselen, politiek te behoren tot het centrum en door een dynamische persoonlijkheid te passen bij een snel groeiende gemeente. Hij zal verder belangstelling moeten hebben voor ruimtelijke ordening en er varing moeten hebben met de moderne werkwijze van besluitvorming. Ook zul len een goede vergadertechniek en goede contactuele eigenschappen wenselijk zijn. Verder zal de nieuwe burgemeester de bereidheid moeten hebben contact op te nemen met de verschillende groeperin gen uit de bevolking en een open oog moeten hebben voor problemen van so ciale en maatschappelijke aard. Tenslotte zal hij - volgens de mening van de 6 fractievoorzitters - een positieve instelling moeten hebben met betrekking tot gewestvorming. Procedure In zijn inleiding ging de commissaris eerst in op de procedure die gevolgd wordt bij een burgemeestersbenoeming. Nadat een mededeling is geplaatst in de Staatscourant (8 december 1971), waarin de sollicitatie naar het ambt van burge meester van Soest is opengesteld, moet de commissaris binnen 4 maanden een aanbeveling doen aan de Minister van Binnenlandse Zaken; dus voor 8 april 1972. Een exacte termijn waarbinnen de sollicitatie bij de commissaris moet zijn staat nergens beschreven. Op genoemde aanbeveling moeten minstens 2 personen staan; in de praktijk worden dit er meestal 3. Om tot deze aanbeveling te komen, worden eerst inlichtingen over de candidaten ingewonnen, waarna er een aantal opgeroepen worden. In dit stadium paste volgens de heer Verdam uitstekend het geschetste profiel van de Soester raad. De Afdeling Binnenlands Bestuur van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, trekt ook weer een aantal zaken na en adviseert de minister. Deze ontvangt enige candidaten en doet vervolgens een aanbeveling aan de Koningin, waarna de benoeming volgt. Prof. Verdam ver wachtte dat de benoeming van de nieu we burgemeester van Soest omstreeks 15 mei a.s. zal plaatsvinden. Lof Professor Verdam vertelde dat er in de provincie Utrecht veel belangstelling is voor het ambt van burgemeester. Op de profielschets van de gemeenteraad had de commissaris niets dan lof. Hij vond dat uit deze schets een duidelijke figuur oprijst zoals de raad die wil zien. Voor zulke aanwijzingen en suggesties staat hij altijd open; echter voor wat betreft de eigenlijke benoeming is de beslissing aan de Kroon. Juist in dit stadium heeft het horen van de gemeenteraad zin; want nu kan hij beginnen met het ontvangen van enige candidaten die aan het profiel voldoen. Wel wees de commissaris er op, dat - zoals bij elke vervulling van een open gevallen plaats van dit niveau - nooit te verwachten is dat iemand gevonden kan worden die volledig aan alle eisen vol doet. Diverse standpunten Hierna konden de raadsleden het eerder geschetste profiel tussen de regels aan vullen met hun eigen (politieke) wensen en verschillende vragen stellen. Zo werden o.m. suggesties gedaan dat de nieuwe burgemeester juridisch ge schoold moest zijn en iemand moest zijn die er tegenaan durft te gaan bij de provincie. De commissaris toonde begrip voor de diverse standpunten en zei er goede nota van te hebben genomen. Hij zou trachten het geschetste profiel, aan gevuld met de op deze avond naar vo ren gekomen politieke-partijverlangens - voor zover het zijn deel betreft - zo veel mogelijk te benaderen. In de afgelopen dagen werd ingebro ken bij machinefabriek Fréjo aan de Dorresteinweg en bij de kaasfabriek Vika aan de Middelwijkstraat. In beide gevallen kwam men binnen door het indrukken van een ruitje. Bij Fréjo werden de kantoren geheel doorzocht, maar zover men kon nagaan wordt er niets vermist. De inbreker bij de Vika werd kenne lijk gestoord door de bewoonster van het pand, die naar de nachtelijke ra dio uitzendingen van de Olympische Spelen zat te luisteren. Hij is zonder buit vertrokken. De wethouder van openbare werken, me vrouw M. C. P. Walter-van der Togt, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij verhinderd is op donderdag 17 februari a.s. haar gebruikelijke spreek uur te houden. De enige weken geleden gepleegde in braak met diefstal van een flink aan tal autobanden bij de firma Tak aan de Eikenlaan is opgelost. De 24-jarige W, v. B. en de 33-jarige H. v. V., bei den uit Baarn, hebben bekend zich hieraan schuldig gemaakt te hebben. Zij zijn in Utrecht ingesloten. Uit opgaven van de Hoofdingenieur-di recteur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie Utrecht blijkt, dat in het jaar 1971 in het Utrechtse gedeelte van de regio Eemland 824 subsidie-beschikkingen zijn afgege ven voor de bouw van woningwetwonin gen, Dat zijn er 175 méér dan aanvanke lijk was geraamd. Wat het Gelderse ge deelte van de regio betreft werden 30 soortgelijke beschikkingen afgegeven voor de gemeente Hoevelaken en aan de gemeente Nijkerk geen. Met ingang van 1 januari j.1. zijn de ge meenten Bunschoten, Eemnes, Hoogland en Leusden ingedeeld in de subsidië- ringsklasse I (Amersfoort en Soest zijn al langer in deze klasse ingedeeld), waardoor een hogere rijksbijdrage voor deze gémeenten in de gesubsidieerde woningbouw wordt verkregen. Dit kan weer doorwerken in lagere huren in deze sector. Bovendien mogen in klasse I-gemeenten de stichtingskosten van nieuwbouwwoningen hoger liggen om nog voor subsidiëring door het rijk in aanmerking te komen. Het dagelijks be stuur van de regio betreurt het echter dat de gemeenten Baarn, Hoevelaken en Nijkerk nog bij de klasse Il-gemeenten blijven ingedeeld. Woningmarktonderzoek Het woningmarktonderzoek in de regio is medio januari j.1. van start gegaan. In de gehele regio worden ongeveer 2200 gezinnen geënqueteerd. Het onderzoek zal betrekking hebben op de vroeger bewoonde, de huidige en de in de toe komst gewenste woning, onderscheiden naar onder andere grootte, uitrusting, ouderdom, kwaliteit, huurprijs/waarde, eigendomverhouding, type, ligging enz. Vanaf de Eng in dc richting van de Petrus en Pauluskerk aan het Kerkplein, vijftig jaar geleden. De verkregen gegevens zullen door het E.T.I. in Utrecht worden verwerkt. Weg over de Eng De commissie verkeer en vervoer van de regio wijdde een vergadering aan het verkeersstructuurplan van de gemeente Soest. Dit plan richt £ich op de jaren 1990-2000, wanneer de thans ontworpen stedebouwkundige plannen van Soest gerealiseerd kunnen zijn. Eén van de voornaamste onderdelen van het plan is de zgn. Weg over de Eng. De com missie constateerde in het verkeersstruc tuurplan geen afwijkingen van de re gionale structuurstudie '65 en adviseerde het dagelijksbestuur dienovereenkomstig te besluiten. Regionale hulpvcrleningsoefening De eerste regionale oefening werd ge houden in de avond .van 23 november 1971 in Soest, waar bij de Witte Boerderij als oefenobject dienst deed. De oefening verliep niet ongunstig, hoewel de werk groep „regionalisatie van hulpverlening" op enkele punten tekortkomingen con stateerde. De volgende oefening zal waarschijnlijk in de maand maart in Nijkerk worden gehouden. Het departement Soest van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen heeft voor woensdag 16 februari a.s. een lezing met muzikale illustratie op het program ma staan, die gehouden zal worden door de heer W. Swets. Het onderwerp is: De Volksmuziek van Balkan en Anatolië. Na de lezing zal de tentoonstelling van wérken van creatieve expressie van leden der vereniging geopend worden. Deze expositie, die gel*>uden wordt in een zaal van de Openbare Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan, is geopend woensdagavond van 8 tot 11 uur, don derdag en vrijdag van 10 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. De lezing van de heer Swets, die even eens in de biliotheek gehouden wordt, begint om 20.00 uur. Dezelfde plaats nu Hier en daar worden we er nog al eens mee geconfronteerd, met zo'n in- braakje. Bepaalde mensen zouden er soepele opvattingen over het mijn en dijn op na. Je verdiept je er in, wat het aantrekkelijke zou kunnen zijn van dat „dijn"-bezit. Vermoedt men ergens zakken vol klinkende munt, sprookjes achtige gouden ducaten? Imitatie van televisie-avonturen? Hup...weg-wezen en je hele verdere leven liggen luie ren aan zonnige stranden? Wilt U op geestige wijze iets mee-beleven van zo'n „pik-in-figuur", gaat U dan in Theater Carré het blijspel zien, waar in Bob de Lange het type van de sym pathieke inbreker voor U op toneel zet. Tot en met 19 februari kunt U „Geld ligt op de Bank" nog in genoemd theater meemaken. Dat zijn nog maar enkele dagen, want aan het begin van de volgende week zal de zaal voor het Songfestival gebruikt moeten worden. Komt U even met. ons overleggen, wij bespreken graag plaatsen vor U. Onder de streken waar het in ons land fijn kamperen is, gaat zich ook het Gelders Rivierengebied hoe langer hoe meer handhaven. Het Vacantie-kampeerblad, vol leuke kleurenfoto's en goede informatie, kun nen wij U aanbevelen. Hengel-, water en paardesport genieten hiér grote be langstelling en gaat het erom een rus tig plekje voor uw caravan te vinden voor een luie vakantie. Wel, ook voor dit doel kunt U het Gelders Rivieren gebied opzoeken. Over de pony-safari kwam een aardige folder binnen, waarin U de mogelijk heid tot een weekverblijf in een echte Western Town wordt geboden. Ook over zeilvancanties en zeilscholen. die de toekomstige zeilers willen on derrichten, hebben wij het nodige ma teriaal voor U. Tenslotte nog een woordje over Ame land, dat ons deze week een gloed nieuwe informatiegids toezond, uitste kend verzorgd, waarin alle gegevens, die voor U van belang zijn, staan op getekend, mooie foto's en aardige arti kelen. Prijs ƒ1,Ja.... het gaat alle maal niet meer voor niets. We leven niet goedkoop, misschien daarom toch die belangstelling voor andermans brandkast? Nou ja... laten we hopen gezond te blijven om een gezonde v canüe te kunnen genieten. Wat U.' President Sadat van Egypte begint zich in het politieke wereldcircus meer en meer te ontwikkelen tot de zielige clown. Na thuis op studentenonrust en demon straties gereageerd te hebben met rond weg oorlogszuchtige redevoeringen ging hij op reis naar Moskou ,om daar de voor de strijd noodzakelijke ruggesteun van de grote broer te gaan halen. Maar na enige onderhandelen komt dan een communiqué voor de dag waarvan de hoofdzaak is dat Moskou en Cairo het roerend eens zijn dat eendrachtig gezocht moet worden naar een vredes regeling. En wat de wapens betreft zegt Moskou toe dat het de kracht van Egyp te zal vergroten om zich te weer le stel len tegen de „Israëlische agressie", maar dat is dan een versterking van Egyptes defensieve kracht. Dat is dan wel nodig, maar nog noodzakelijker is dat de V.N.- bemiddelaar Jarring snel weer eens wat doet. Wie tussen de regels leest en zelfs in aanmerking neemt dat defensieve krz.eht niet echt alleen op verdediging hoeft te slaan, ontkomt toch niet aan de indruk dat Moskou geen zin heeft om Sadat in zijn roekelooste uitspraken te volgen en het regelrecht op hernieuwd vechten uit te laten draaien. Het geval India-Pakistan heeft laten zien dat de Russen er geen principieel be zwaar tegen hebben zich aan de zijde te scharen van iemand die de wapens op neemt, maar dan moet wel van tevoren redelijk zeker zijn dat de uitslag aan de verwachtingen beantwoordt. Kennelijk neemt Rusland in dit opzicht Sadat niet erg serieus en zijn leger nog minder. Wellicht zelfs is Moskou er niet zo erg van overtuigd dat Sadat de taak wel aan kan die hij zo vol flair op zich heeft genomen: als opvolger van Nasser ook de grote leider van de Arabische wereld te zijn. Zijn positie thuis is door de Russische reis in ieder geval niet verstevigd. Na tuurlijk is er een verschil tussen rede voeringen voor huiselijk gebruik en uit spraken voor de wereldopinie. Maar het verschil tussen de ronkende taal thuis en de bedeesde formules elders moet de Egyptenaren en overige Arabische bevol king toch wel koud op de maag vallen, temeer als wat met gebral aangekondigd wordt almaar niet in werkelijkheid wordt omgezet. KANTMAN Dinsdag 22 februari a.s. wordt in d« zaal van de Openbare Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan de jaarvergade ring gehouden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afdeling Baarn, Soest en omstreken. In de bestuursvacature, ontstaan door het aftreden van mevr. N. ten Berge- Honigh, stelt het bestuur kandidaat mevr. J. Plomp-de Raat. Bovendien wordt ter aanvulling van het bestuur voorgedragen mevr. E. M. Ter Meulen. Het ledental van de afdeling groeit ge staag. Afgelopen maand werden 9 nieu we leden ingeschreven. In het lezenswaardige maandbericht staat dat alle huisvrouwen lid van de vereniging moeten worden „omdat alle huisvrouwen éénzelfde taak hebben, de zelfde moeilijkheden kennen en allen tezamen 80 n/n van het volksinkomen besteden en het van belang is om te weten hoe zij dat het beste kunnen doen". De Stichting Maatschappelijke Dienst verlening Soest, afdeling gezinsverzor ging en bejaardenhulp ontving van de Staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk een schrijven, waarin onder meer voor de inwoners van de gemeente Soest het volgende van belang is. Het totale aantal gezinsverzorgsters- gezinshelpsters in volledig dienstver band mag in het jaar 1972 niet meer bedragen dan het aantal, dat de stich ting in dienst had op 1 november 1971. Met betrekking tot part-time gezins helpsters, werkzaam bij 'bejaarden of chronisch zieken werd bepaald, dat hier slechts een geringe uitbreiding van 5% per kwartaal mag plaats hebben Het bovenstaande betekent, dat het aantal van 21 in de gemeente Soest werkzame gezinsverzorgsters - gezins helpsters niet mag worden uitgebreid. Bij ontslag van een kracht mag deze wel worden vervangen. Het aantal helpsters bij bejaarden en chronisch zieken, thans 42 mag tot 1 april a.s. evenmin worden uitgebreid. Een en ander betekent niet, dat het nu geen zin meer heeft hulp aan te vra gen. Aan aanvragen om hulp voor he le dagen met een tijdelijk karakter (1 week tot. 2 maanden) zal in de meeste gevallen, evenals voorheen, wel kunnen worden voldaan. Indien U meent voor part-time hulp verlening (bejaarden en chronisch zie ken) in aanmerking te komen, gelieve U dit eveneens aan te vragen. U kunt dan in ieder geval een bezoek van één der leidsters verwachten. Hierdoor wordt vanuit de stichting zicht gehouden op het aantal bejaar den en chronisch zieken dat hulp no dig heeft en kan tevens de mate van urgentie bepaald worden. De Stichting Maatschappelijke Dienst verlening Soest, is gevestigd Veldweg 6, tel. 6891. Spreekuur leidsters: maan dag t./m. vrijdag van 13.30-14.30 uur.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1