Soest toen - Soest nu Dinsdag 15 februari 1972 50e jaargang no. 54 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 FINANCIËLE COMMISSIE M. de Groot: Een motie tegen de stroom motie's van andere gemeenten Bewapeningswedloop ter zee Onvoorzichtig overgestoken Gevallen fietsers Nederlandse Christen Vrouwenbond Soesterveen Oproep van Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening #5 UWm De heer Kenemans neemt afscheid van de Da Costaschool Door loslopende hond gebeten Schenner der eerbaarheid aangehouden Rijverbod opgelegd Bromfietser reed te hard Loos alarm Het oog gericht op Europese titelstrijd Mattaus Passion in Hilversum Voorlichtingsambtenaar zegt: Elke gebruiker van een perceel of perceels gedeelte is verplicht vuilnis aan de reinigingsdienst mede te geven ingevolge Art. 37, lid 1 van de Alg. Pol. Verordening soesterÏTourant 'Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Het was tijdens de vergadering van de commissie van financiën, vrijdagmid dag, dat het raadslid de heer M. de Groot (B.R.j de meer dan begrijpelijke verzuchting slaakte: „Wordt het geen tijd dat de gemeenteraad van Soest een motie aanneemt waarin gepros- teerd wordt tegen de niet aflatende stroom van motie's welke ons steeds bereiken van andere gemeenten?". Het betrof hier weer een van de mo tie's van gemeenten, die adhesie betui ging vragen en die met de regelmaat van de klok op de agenda van de raad voorkomen, dit keer zelfs twee. Door gaans stelt het college van b, en w. voor deze voor kennisgeving aan te nemen, omdat zij ervan uitgaan dat daarmede anders het werk van de Ver. van Nederlandse Gemeenten onder graven wordt. De meeste motie's heb ben betrekking op aangelegenheden, die reeds door deze vereniging bij het ministerie aanhangig gemaakt zijn of worden. Of het voorstel van de heer De Groot uiteindelijk ook ingediend zal worden, zal donderdag blijken. De opvallendste post op president Nixons begroting is het forse bedrag voor de fensie, waarvan het merendeel naar de marine gaat. De achtergrond hiervan is duidelijk: de Russissche vloot groeit snel in omvang. En ze heeft daarbij het voordeel dat de meeste schepen nieuw zijn. De Russische oorlogsbodems zijn gemiddeld acht jaar oud, de Amerikaan se achttien. De Russische krachtsinspanning op dit gebied is begonnen na 1958 toen de Amerikaanse zesde vloot in Libanon in greep en althans jaren lang ervoor zorg de dat in dit deel van het nabije oosten de Amerikaanse invloed onaantastbaar was. Het is niet gezegd dat de Russen hier hadden willen ingrijpen, maar ze zouden het ook niet gekund hebben. Ernstiger was het in 1962 bij de Cuba-krisis, toen do Russen eenvoudig de maritieme mid- delen niet hadden om daadwerkelijk te •kunnen optreden tegen de Amerikaanse bij het eiland van Castro. Het gaat hierbij niet ln de eerste plaats om de vloot als strijdmiddel, maar als als middel bij het bedrijven van poli tiek. De Amerikaanse mariniers, met de dekking van het geschut van de kruisers en de vliegtuigen van de vliegkamp schepen, hebben zo verscheidene malen niet zozeer de veroveringslust van Washingtin botgevierd dan wel de harde vuist gevormd die de politiek van de "V.S. doorzette. Moskou kon in dit op zicht niet tegen de V.S. konkurreren: het Russische dreigement moest bluf blijven, het Amerikaanse was reëel. De eerste aktivitelt van de Russische vlootbouwers was een tegenwicht te vormen voor de vloot van Polaris-Duik- boten, die met hun kernraketten vrijwel de gehele Sowjet-unie bestrijken. De Russische duikbootvlot is thans de groot ste ter wereld en bovendien zijn er geen ijveriger oceaanonderzoekers dan de Russen zodat ze beter dan wie weten waar duikboten zich kunnen verschuilen en welke stromingen er onder water zijn waarvan gebruik valt te maken. Rus sische vissersschepen zijn vaak uitgerust met zeer uitgebreide radar-en andere elektronische apparatuur die uiterst ge schikt lijkt om degelijk de bewegingen van de Amerikaanse vloot te volgen. Konventionele wapenen Toen dit defensie-element was voltooid begon de bouw van kruisers en andere oppervlakteschepen en het resultaat was dat niet alleen de Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee vaart maar ook een Russische. Russische oorlogsbodems verschijnen ook in de Indische Oceaan, een prestigever- hogend vlagvertoon waarmee diploma tieke stappen extra aksent kunnen krij gen. En thans blijkt uit luchtfoto's dat op een werf aan de Oostzee een zeer groot vaartuig voltooiing nadert, dat het eerste Russische vliegdekschip lijkt te zijn, de varende luchtbasis die een vloot van zijn eigen luchtsteun verzekert als ze ver van het eigen gebied of eigen bases opereert. En dit brengst een beetje onrust teweeg. Het tijdperk om ergens de mariniers heen te sturen lijkt voorbij. Het lijkt bijvoorbeeld ondenkbaar dat de V.S. nog eens Libanon hun wil opleggen. Maar waarvoor brengen de Russen dan hun vloot op zo'n peil dat ze daarvoor juist geschikt wordt. Het lijkt er sterk op dat Moskou voor nemens is met. de mobiele strijdkracht ter zee niet alleen politiek te bedrijven, maar zich tevens in een positie manoeu vreert. dat, ze in geen enkel wapenonder deel de mindere is van het westen, even tueel ook in een lange konventionele oorlog waarbij beheersing van de zeeën een faktor van betekenis is, een min stens gelijkwaardige tegenstander is. Die gedachte heeft, president Nixon ertoe bewogen fiks in de Amerikaanse vloot te investeren. Waarbij zich het merk waardige schouwspel voordoet dat ener zijds wordt onderhandeld over een sta ken van de bewapeningswedloop voor zover het, de modernste strategische (kern-)wapens betreft, maar wel een nieuwe begint met de haast ouderwets te noemen oorlogsschepen. Bijdrageregeling bestrijding woningnood In de financiële commissie vroeg de beer H. Jonker (D'66) de wethouder, de heer J. Ebbers, meer bekendheid te geven aan de verruiming in de bijdra geregeling ter bestrijding van de wo ningnood. Het betreft hier een bijdrage uit de kas der gemeente bij verhuizing naar een grotere c.q. kleinere woning. Deze bijdrage komt meestal neer op een be drag van 1000,plus verhuiskosten. Om hiervoor in aanmerking te komen moet verhuisd worden uit een woning met een huur van tenhoogste 160, per' maand, naar een woning met een huur welke tenminste 50 hoger is dan de huur van de verlaten woning, met een maximum van ƒ325,-. Zaterdagmiddag parkeerde de heer P. de K. zijn auto voor een boekhandel aan de Steenhoffstraat en stak daarna zonder uit te kijken het fietspad over. Hij werd aangereden door de 17-jarige bromfietser H. G. uit Baarn. De K. werd met de politieauto naar Zonne gloren gebracht waar de opgelopen wonden werden gehecht. Donderdagmorgen werd driemaal de assistentie van de ziekenauto ingeroe pen voor gevallen fietsers. De 67-jarige heer A. B. kwam op de Nieuweweg te vallen en liep daarbij een grote hoofdwond op. Ook klaagde hij over pijn in zijn heup. Hij werd naar Zonnegloren gebracht. Op de Vredehoffstraat werd de 52- jarige gemeente-arbeider onwel en viel van zijn fiets. Hij werd naar zijn wo ning vervoerd. Op de Burg. Grothestraat bij de Insp. Schreuderlaan bleef de heer J. C. E. K. bij het afstappen met zijn been achter de fietstas haken. Hij kwam te vallen en brak het linker bovenbeen. Met de ziekenauto is hij naar Zonne gloren vervoerd. Woensdag 16 februari zal mevrouw M. Marijs-Visser uit Den Haag op de maan delijkse vergadering van de afdeling Soesterveen spreken over „Een uitstapje op het gebied van de parapsychologie". De vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in De Open Hof aan de Veenbesstraat hoek Dalweg. Belangstel lenden zijn van harte welkom. In Soest zijn stemmen opgegaan om tot de oprichting van een Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening te komen. Zoals op zoveel terreinen is ook op het gebied van de Vrijwillige Hulp verlening samenwerking noodzakelijk. Dit is wat de Federatie voor Vrouwe lijke Hulpverlening nastreeft. De Stichting Provinciale Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening heeft aan de bij haar bekende Vrou wen-organisaties uitnodigingen gezon den voor een oriënterend gesprek. Mochten er nog Vrouwen-organisaties zijn, die geen uitnodiging kregen, dan verzoekt de Provinciale Federatie hen 1 of 2 dames uit hun bestuur af te vaardigen naar een bijeenkomst, die gehouden zal worden op 21 februari a.s.- om 14 uur in hotel Van den Brink aan de Soesterbergsestraat. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij mevr. G. G. A. Alting-Ambrosius, Vredenhof- straat 12, telefoon 4815. „De grote vakantie is voor u begonnen". Met deze woorden eindigde de inspec- spectie Amersfoort, de heer M. A. C. teur van het lager onderwijs in de in- Lindeman, vrijdagavond zijn toespraak tot het scheidende hoofd van de Da Cos taschool, de heer J. Kenemans. In De Open Hof hadden 's middags de leerlingen van de elfklassige school hun hoofdmees ter uitgewuifd met de musical „De wonderlijke tijdmaker van professor Knap". Het cadeau van de leerlingen bestond uit een schrijfmachine en een draagbare radio-cassetterecorder. 's Avonds tijdens de afscheidsreceptie onder meer bijgewoond door gemeente secretaris H. Borreman, het raadslid K. Levinga van de onderwijscommissie, de heer L. J. C. van As namens de collega's uit Soesterberg, voerden talrijke spre kers het woord. De heer Smits, waarnemend voorzitter van het prot. chr. onderwijs in Soest, constateerde dat de heer Kenemans zijn opdracht met elan had vervuld sinds hij in 1951 naar Soest kwam. Dit ondanks de zorgen met betrekking tot de perso neelsvoorziening en de lesruimte. Spre ker betrok ook mevrouw Kenemans in de hulde en bood het scheidende school hoofd een envelop met inhoud aan. Wethouder drs. L. J. Dijkstra (onderwijs) dankte de heer Kenemans namens het gemeentebestuur. Hij herinnerde aan de talrijke functies van het schoolhoofd. Hij was onder meer tien jaar voorzitter van de A.R. in Soest; de heer Dijkstra was Mevrouw de K. werd donderdag op de Molenweg door een loslopende hond aangevallen die haar laars kapot beet. De hond is voortvluchtig. De 24-jarige Baarnaar A. W. P. heeft bekend donderdag 13 januari openbare schennis der eerbaarheid gepleegd te hebben ten overstaan van enige jon getjes in de leeftijd van 6 tot 10 jaar op de Jac. van Looylaan en de Beetz- laan. in de periode secretaris. De heer Kene mans vervulde voorts vele kerkelijke en organisatorische functies, was voorzitter van het bouwcomité van De Open Hof en had zitting in het bestuur van de schoolsportorganisatie. Inspecteur Lindeman schetste de heer Kenemans als een uitstekend onderwijzer en een uitstekend hoofd. „Uit de zuiver ambtelijke verhouding is toch iets meer gegroeid", meende hij. „U was een gentleman, voor honderd procent een man en daarnaast gentle als een lady. Hij vroeg zich af of de heer Kenemans wel „schoolrijp" was voor het pensioen. „U zult 't voor uzelf moeten waarma ken''. De consulent van het Prot. Ghr. Kleuter en Basis Onderwijs, de heer Snijder, sprake mede namens het hoofdbestuur van de P.C.K.B.O. „U hebt steeds voor uw overtuiging gestaan en uw school heeft daardoor een goede naam gekre gen". Hij sprak de wens uit, dat de heer Kenemans zal blijven meedenken over het probleem van het functioneren van het geloofsleven en vroeg zich tenslotte af of het protestants christelijk onder wijs voldoende reservoir heeft om de opengevallen plaatsen te blijven vervul len. De heer M. Bakker, sprekend namens het hoofdenconvent, herinnerde aan de tijd, 45 jaar geleden, dat er voor één vakature driehonderd sollicitaties waren. Hij schetste de heer Kenemans als een man, die zekerheid wilde hebben over het nut van vernieuwingen, „die dikwijls vernielingen bleken", aldus de heer Bak ker, hoofd van de r.k. school in het Soesterveen. De heer D. Hoekstra sprak namens de Prot. Chr. Bond van onderwijzend Per soneel. Van de afdeling Utrecht is de heer Kenemans penningmeester geweest. De heer Hoekstra bood hem boekenbon- nen aan. Namens de collega's sprak de heer H. J. de Boer, hoofd van de Insingerschool, die de heer Kenemans benoemde tot „ere-lid van hoofden en directeuren". Hij bood een boekenbon aan. In zijn dankwoord zei de heer Kene mans soms moeite te hebben gehad zich zelf te herkennen in de woorden waar mee men hem bad geschetst. „Ik beb het onderwijs altijd gezien als een deel van de opvoeding. De complimenten voor de school droeg hij graag over aan zijn medewerkers. Hij had uitgerekend dat er in de loop der jaren zo'n 1.800 tot De heer en mevrouw Kenemans be traden via de erehaag „De Open Hof" 2.000 leerlingen bij hem in de klas heb ben gezeten en dat hij met 120 tot 125 onderwijzers en onderwijzeressen had samengewerkt. „Als ik opnieuw kon be ginnen zou ik dit weer doen", aldus de heer Kenemans, Hij is onderwijzer geweest in zeven ge meenten. In Gramsbergen was hij in de oorlog hoofd van de luchtbescherming en onbezoldigd rijksveldwachter. In 1951 kwam hij naar Soest als opvloger van wijlen „meester Van der Flier". De school telde toen zes klassen, nu elf. De 43-jarige heer J. M. uit Soest kreeg een rijverbod opgelegd wegens het rij den onder invloed. In de nacht van zaterdag op zondag negeerde hij in le instantie op de Noorderweg een stop teken van de politie, die hem echter even later toch wist aan te houden. M. was kort tevoren met zijn Mercedes in een sloot langs de Dokter de Vos- laan terecht gekomen. Hij haalde een andere wagen op om de Mercedes weer op de weg te krijgen, wat hem echter niet lukte. Op weg naar huis viel hij op door zijn zig-zag koers. Procesver baal werd opgemaakt. Op de Molenstraat hield de bemanning van een surveillance-auto de 19-jarige bromfietser R. P. L. N. uit Soest aan, omdat hij 70 km per uur reed, terwijl 30 km is toegestaan. De politie nam enkele onderdelen inbeslag van de „opgevoerde" motor. Door omwonenden gewaarschuwd snel de de politie donderdagavond naar een woning aan de Julianalaan waar zou worden ingebroken. Even later bleek dat de eigenaar zijn huissleutel verge ten had en via een „abnormale" weg zijn huis binnen gegaan was. De ingenieurstitel wordt ook toebedeeld aan afgestudeerden van hogere tech nische en landbouwscholen, als een nieuw wetsontwerp wordt aangeno men. Die H.T.S.-ers moeten hun titel dan wel ing. schrijven, want het ir. blijft voorbehouden aan Delft, Eindho ven en Twenthe. Dit beslecht dan een aktie die al voor de oorlog begonnen is en die eigenlijk weinig interessant is, behalve dan voor de betrokkenen zelf. Interessant is de argumentatie die aan het wetsontwerp ten grondslag ligt. Het gaat erom dat Nederlandse H.T.S.-ers in het buiten land werkend niet de bevoegdheden hebben en niet in de salaristabellen kunnen vallen als wel het geval i.s met buitenlanders die in Nederland werken en wier opleiding niets beter is maar wel beloond met een titel die inter nationaal iets zegt. Het is een klein hoekje van een grote chaos: ieder land van de E.E.G. heeft zijn eigen onderwijssysteem, zijn eigen diploma's, eigen titels vaak. En in me ning geval zijn die titels niet vergelijk baar. In menig geval is een opleiding geheel anders in het ene land dan in het an dere. Dit alles gaat dan ook gepaard met geheel andere bevoegdheden. Er zijn wel overeenkomsten, b.v. op me disch gebied, waarbij landen eikaars opleidingen erkennen, maar gebruike lijker is de chaos waaruit niemand wijs wordt. En die nog erger wordt als de Britten de E.E.G. binnenkomen met een stelsel van graden die voor een groot deel ergens tussen twee vaste- landse inhangen. Juist nu zich meer en meer Europese ondernemingen gaan vormen gaat deze ongelijkheid en ondoorzichtigheid erge- nissen wekken. In Straatsburg heeft het E.E.G.-parlemeni; zich al verscheidene malen bezig gehouden met deze pro blemen. Tot een resolute aanbeveling is ze niet gekomen? De E.E.G.-ministerraad die eventueel besluiten op dit punt kan nemen is er helemaal nog niet aan toegekomen. Weer zo'n hoekje verenigd Europa, waar goed blijkt dat nog heel veel ui terst los samenhangt. KANTMAN. Op donderdag 2 maart a.s. voert de Mij. tot Bevordering der Toonkunst, hét Toonkunstkoor, onder leiding van Gijs- bert Nieuwland, de Matthaus Passion van Joh. Seb. Bach uit in de Clemens- kerk te Hilversum, Bosdrift 55 (zijstraat van de Gijsbr. v. Amstelstr.) De kerk is goed verwarmd. Aanvang: 19.30 uur. D* plaatsen zijn vrij. MedeMedewerking wordt verleend door het Noord-Holl. Philharm. Orkest, de Zangertjes van St. Vitus" en door de volgende solisten: Nelly van der Spek, sopraan; Elizabeth Cooymans. alt; Anton Trommelen, evangelist; Henk Smit, Christuspartij; Bert van 't Hoff, tenor aria's; Cor Niessen, bas-aria's en Ma- rinus Metz, orgel. Het geheel staat onder de bekwame lei ding van Gijsbert Nieuwland. In Soest zijn er nog enkele plaatskaar- ten a 7,50 verkrijgbaar bij mevr. Duy- vis, Beetzlaan 40, tel. 3823 en mevr. Pijlman, Dorresteinweg 53, tel. 6508. Be perkt vervoer evt. mogelijk. N.a.v. het geschrevene onder de kop „Gewijzigde vuilnisbelasting geeft nieuwe mogelijkheden" in deze krant van vrijdag 11 februari j.1. wil ik graag reageren. In dit artikel zegt de steller o.m. „dat niemand verplicht is huisvuil af te voeren via de gemeentelijke reinigingsdienst". Hij heeft echter een aantal belangrijke punten, al dan niet bewust, over het hoofd gezien. Artikel 137, lid 1 van de Algemene Po litie Verordening zegt namelijk: „De bewoners en gebruikers van percelen, gelegen binnen het gedeelte van de ge meente, waar de gemeentelijke reini gingsdienst haardas, huisvuil, keuken afval en andere dergelijke stoffen af haalt, zijn verplicht genoemde stoffen aan deze dienst mede te geven en in afwachting van de afgifte deze te de poneren in vuilnisemmers enz...." Lid 2 van dit artikel zegt, dat B. en W. ontheffing van het gestelde in lid 1 kunnen geven wanneer o.a. aangetoond kan worden dat geen afvalstoffen zijn mede te geven. Verder staat in artikel 2, lid 1 van de Verordening op de heffing en invorde ring van een recht voor het ophalen van vuilnis in de gemeente Soest: „Het recht is verschuldigd door de gebrui ker van elk perceel of perceelsgedeelte waar vuilnis van gemeentewege wordt opgehaald". Tot slot wil ik hierbij nog even in her innering roepen, dat degenen die uit sluitend van A.O.W. moeten leven, bij cie afdeling Comptaliteit een verzoek kunnen indienen (en deze mogelijkheid bestaat al jaren) voor afschrijving van deze belasting. De voorlichtingsambtenaar van de ge meente Soest, B. J. VAN OS Naschrift van de redactie: De gemeente claimt het VERVOER van huisvuil. Een alleszins juiste zaak, waardoor voorkomen wordt dat er wantoestanden ontstaan als b.v. illega le stortingen. De vraag blijft echter bestaan wie be paalt wat „huisvuil" is. Oude kranten, opgehaald door sport verenigingen, lege closetrollen voor peu terspeelzalen, aardappelschillen, groen te-afval en broodkorstenvoor de ko nijnen van de buurman, epz. vallen daar toch niet onder? Defte -zaken mo gen aan een ander gegeven wonien, maar wat dan niet? Wie bcpaah da*? Mag een ander huisvuil uit?.o"ken om te kijken of er iets van zijn gading is, met medewerking van de producent? Dan kunnen de bewoners van de per celen A B en C geen eigen huisvuil meer hebben, omdat ze daar vrijwillig afstand van doen. Dat de bewoner van perceel D dan meer vuilnisbakken gaat plaatsen is „all in the game", maar daar heeft de gemeente in voorzien, (tot 7 stuks toe). Van een weg aange ven voor belasting-ontduiking is geen sprake, meer van het opzoeken van een maas in de wetgeving.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1