«J<Cnollendam» 4 dagen Yi eckte karnavaló-enclaue Wethouder Ehbers overhandigde Prins Knol de Eerste de „dorpssleutel" NUMMER ian kop Goede toekomst voor karnaval lijkt verzekerd t Pannekoeken a Dinsdag 15 februari 1972 Onvermoeibaar trokken de feestgangers door de „Knoüenburcht", waarbU de aller nieuwste karnavalshits door zalen en gangen galmden- We hebben ons er niet van kunnen overtuigen, maar het bestuur van de Soester karnavalsvereniging „De Narre Knollen" beweerde, dat zaterdagmiddag om drie uur een aantal medewerkers de op verschillende plaatsen langs de gemeentegrens staande borden „Soest", zouden vervangen door borden met het opschrift „Knollen dam" de karnavaleske naam, die Soest voor een viertal dagen veranderde in een échte karnavals-enclave in het noorden, waar de zuid-nederlandse karnaval-vierder veelal minachtend ztfn al of niet aangeplakte neus voor ophaalt. zorgde ook die mor- ;de prestatie door zijn ijd op die drie kilo- te verbeteren en op igen. Erik Butzelaar n., waarmede hij ook in zijn tot dan beste Govaerts reikte dit- an 5.28 min. waarvan ts als oorzaak ge- istrijdploeg van „Pe- l-weekend, komt de de laatste wedstrijd aren de 2e plaats, die >taalklassement inne- len. **0+0 n VVZ, dat na de geld De Meern thee de stand 1-1, voor 'heide werd tot de P 0-0 gehouden. Na horst c.s. toch de en en werd, overi- 2-1 verloren. Voor ik. 4-1. voor de winterstop aankondigde door a, hield in deze wedstrijd bleef tot P 0-0, toen echter et een vlammend rap. hetgeen VVZ punten bezorgde, worder. dat VVZ t 10 man speelde, uit het veld werd ereidde het vijfde heide door in een waarbij de rust voorsprong voor helft de gelijk te stand tot het uden. Voor VVZ Schaper. iun kansen op de beschouwen door Huizen. Hoewel 'lende, de eerste •rong bezat, werd door Huizen snel Jfwezig zijn van er toch wel een op de knieën 'erloor VVZ met >rdt hervat op op de bekende Het enthousiaste waarmede zaterdag middag een kleine geslaagde poging werd gedaan om het karnaval in Soest, na hot enige jaren geleden stopzetten van de optocht, weer wat aanzien naar buiten te geven, toonde duidelijk aan, dat het karnaval ook boven de grote rivieren zeker reden van bestaan heeft. Vooraf gegaan door het majorettekorps en natuurlijk de komplete „Knollen dam-harmonie" vertrok de voltalige Raad van Elf, met in hun midden na tuurlijk Prins Knol de Eerste, die plaats genomen had in een grote container, geflankeerd door zijn adjudanten, voor een korte optocht vanaf het Vereni gingsgebouw, dat voor deze karnavals- tijd werd omgedoopt in „Knollenburcht" via Dal weg, Van Goyenlaan, Molen straat, Steenhoffstraat en Kerkplein, om bij de Brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg te eindigen, waar wet houder Ebbers reeds stond te wachten om namens het gemeentebestuur de „Dorpssleutel" aan Prins Knol de Eerste te overhandigen. Met een toepasselijk woord, waarin hij verklaarde dat hij wethouder K. de Haan verving in de funktie als loco- burgemeester, verzocht hij de Prins om tijdens zijn korte bewind zorg te dragen voor de goede gang van zaken, zodat niet behoefde te worden inge grepen. De heer Ebbers liet duidelijk naar vo ren komen toch wel verheugd te zijn stuk voor stuk een eigen karakter kre gen toebedeeld. De grote zaal, een toevluchtsoord voor de niet versagenden, het overdekte en verwarmde middenterrein voor de groep warmgelopenen, en de kleine zaal voor hen die weer even op ver haal moesten komen na deelname aan constant rondgaande polonaises en wat er voor door moest gaan. Op beide avonden was de komst van de Prins met zijn Raad van Elf natuur lijk een hoogtepunt. Voorafgegaan door de hofkapel baande de groep zich een weg door de feestvierders om het po dium te bereiken en van daaruit de aanwezigen welkome te heetten. In zijn speeches betrok de Prins ieder- Prins Knol de Eerste ontving uit han-1 met deze gang van zaken, die, wat hem den van wethouder Ebbers de sleutel. betrof, wel een traditie mocht worden. Prins Knol de Eerste bedankte de heer De Kerstman In combinatie met een Ebbers voor het in hem en zijn Raad wandelende hansop. gestelde vertrouwen en zegde toe alles in het werk te stellen om dat ver trouwen niet te beschamen. Na overhandiging van de sleutel aan de Prins, kreeg de heer Ebbers een on derscheiding opgespeld, daarmede toe tredend tot dc rijen der „Narre Knol len". En terwijl de Harmonie een min of meer toepasselijk „Oranje Boven" over de Lange Brinkweg liet schallen (de karnavalsliederen werden kennelijk voor later bewaard), maakte het gezel schap zich op om in optocht, maar dit maal te voet. naar de „Knollenburcht" terug te keren. Wethouder Ebbers schaarde zich in het midden van de Raad van Elf en het bestuur van de „Narre Knollen" en trok mee naar de „Burcht" waar hij door de Prins werd rondgeleid, zodat hij zich zelf kon overtuigen van de veranderingen die daar hadden plaats gevonden. Vol enthousiasme constateerde hij, dat de dorre lokaliteiten waren omgetoverd in een schitterend feestterrein, over welk resultaat hij onder het genot van een toepasselijk drankje nog even met de prille alleenheerser nakaartte. Na zijn vertrek werd begonnen met de laatste voorbereidingen die het „feest terrein" gereed moesten maken voor de krachtmeting die enkele uren daarna zou aanvangen. Even voor acht uur arriveerden de eerste gasten al voor de poorten van de Burcht. Ontelbare Pippi Langkousen, vergezeld van min of meer autochtone Soester boertjes, hippies, indianen, ha rem-dames, die zo weg gelopen leken te zijn uit het sprookje „Duizend en een nacht", kortom, ze waren er weer allemaal, die soms bizarre, maar veelal potsierlijke uitmonsteringen. Een com plete Sapporo-schaalsploeg met pseudo Ards, Atjes en Kcessies en ga maar door. Groep voor groep en stuk voor stuk verdwenen ze in de anonimiteit, om voor een aantal uren de dagelijkse beslommeringen te vergeten. Zowel op de zaterdag- als de zondag avond zat de stemming er al snel in, al konden de feestvierders vooral in het begin maar moeilijk wennen aan de veelheid van zalen en zaaltjes dte een die medegewerkt had om dit kar naval, volgens de Prins het beste van boven de rivieren, mogelijk te maken. Nog niet eens helemaal uitgesproken overstemden de allernieuwste hits zijn toch niet te onderschatten volume, waarna het feest in alle hevigheid los barstte. Op beide avonden werd rond de klok van tien de uitslag van de costume- ringswedstrijd bekend gemaakt. Voor de zaterdagavond werden dat bij de paren: 1. harem-paar. 2. Hippies. Bij de groepen werd de le prijs be haald door de „Indianen". Bij de indi- viduelen ging de le prijs naar de Pin- guin. 2. Vuurvogel en 3. Knopenmeisje. Zondagavond ging de groepsprijs naar 1. Ultra Brite en 2. Klaver vier. Bij de paren behaalden de „Dolle Nonna's" de eerste prijs met lof. „Het kuikentje'' behaalde bij de individuelen de le prijs het „Melkdopmeisje" werd 2e en Opa, een veteraan tussen de karnavalsvier- ders werd 3e. „Opa", die geweldig veel gelijkenis vertoonde met een vooral in karna- valskringen bekende dameskapper, maakte zich „onsterfelijk" door zijn envelop met inhoud beschikbaar te stel len voor het goede doel, dat als een rode draad door de festiviteiten van „De Narre Knollen" heeft gelopen. Even dreigde de jurering fout te lopen toen als groepsprijs „Brandweer" uit de bus leek te komen, maar de mensen die voor die prijs in aanmerking kwa men bleken leden van de Soester Vrij willige Brandweer te zijn, die over de veiligheid van de feestvierders waak ten. Dreigde het volume van de karnaval- vierders met het verstrijken van de uren af te zwakken, voor de „strijkjes" maakte het niet veel uit. Zij produ ceerden onophoudelijk een maximaal geluid, met als kwalijk gevolg honder den ontredderde stembanden, die deel name aan het karnaval voor de „bui tenwereld" onverbergbaar maken. Voor velen nog veel te snel kwam het eind aan 't feest, dat in totaal weer ruim zeshonderd jongeren en ouderen een weekend vol plezier heeft gegeven. Het succes van deze karnavalsviering is ongetwijfeld voor het actieve bestuur van „De Narre Knollen" een stimulans om door te gaan, al zal het probleem of het Verenigingsgebouw volgend jaar nog beschikbaar zal zijn, daarbij een belangrijke zo niet de allerbelangrijkste rol spelen. „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" en met dit gezegde in het achterhoofd kan het niet anders, of de toekomst van het Soester karnaval ljjkt verzekerd. Ruim duizend kinderen namen zondag middag deel aan het grote kinderkar- naval dat traditioneel weer werd ge houden in de bedrijfsruimten van Ga rage Gebr. Van Koojj aan de Soester- bergsestraat, welke firma ook nu weer haar bedrijf geheel belangeloos ter be schikking stelde en daarmede een groot gedeelte van de Soester jeugd in staat stelde een eigen karnaval te vieren. Eigenlijk nog mooier en origineler dan bij de ouderen, verschenen de kinderen op het feestterrein. Natuurlijk hadden de clowns weer de overhand, maar ook de „Zorro's" en „Robin hoods" waren weer van de partij, waarbij de meisjes natuurlijk weer voor de „lievere" ge daanten zorgden in de vorm van feeën en prinsessen, terwijl ook de „Spaanse schonen" weer in veel variëteiten aan wezig waren. Het hoogtepunt voor de kinderen, naast hun smakelijke traktaties vormde na tuurlijk ook nu weer het optreden van de goochelaar Loxias met zijn assistent. Zijn kunststukken, die door de flinken natuurlijk bij voorbaat al werden door zien, baarden vooral bij de kleintjes groot opzien. Het wekte dan ook geen verwondering dat het applaus na af loop van zijn optreden bijzonder uit bundig was. Was bij de oudern de komst van Prins Karnaval en de Raad van Elf het sein voor het losbarsten van de feestelijk heden, de juniores en adspiranten de den voor hun ouders en broers en zus ters niet onder. De komst van de Prins was ook bij hen een waar hoogtepunt. Regelmatig werd via de geluidsinstalla tie, die het rumoer maar nauwelijks kon overstemmen, mededeling gedaan over het verkrijgbaar zijn van bepaal de versnaperingen aan de loketten, die dan ook enthousiast bestormd werden. Om vijf uur kwam het slot aan het kindercarnaval, dat door het vele werk van de heren Van de Berg, Zeggelaar en Hom een succes werd als nooit te voren. De heer Van Kooij zegde na afloop van het feest toe volgend jaar opnieuw zijn bedrijf ter beschikking te stellen, maar dan ofwel de binnenplaats te overdek ken, of de „Mercedes-garage" te ont ruimen en als feestterrein in te richten. Door een ter elfder ure gewijzigde op zet en tijdgebrek tijdens het kinderkar- naval, kwam de actie voor het goede doel volledig in de verdrukking, zodat niet als gepland de prijswinnaar en winnares van het kinderkarnaval de gelukkigen kon bepalen, maar het be stuur de pot van 600,— gelijkelijk mocht verdelen over drie anonieme be stemmingen Charmante harem-dames genietend vul een glas gerstenat en een ongetwijfeld oosterse sigaret. a. Als bijdrage in de kleding-aanschaf voor een in moeilijkheden verkerend Soester gezin. b. Tegemoetkoming in de grote kosten voor een gehandicapt# dochter, c. Als ondersteuning voor een in financiële moeilijkheden verkerend# weduwe. Deze bestemmingen zijn uitgekozen in zeer nauw overleg met het hoofd van de afdeling Sociale Zaken van de ge meente, de heer H. J. van Hall. |9S%9i5%9S%c|i5^ in vele variëteiten >S0sMerduinsn' Soesterbergsestraat 188 Telefoon 2739 - Soestduinen S§§9 <5^9 6^9 <5^9 <n^|' Ruim duizend kinderen genietend van hun eigen karnaval in Garage Gebr. Van Koo(j.

Soester Courant | 1972 | | pagina 7