mrimo aavo iffilmë HALF EUROPA LIEP OP KLOMPEN Kenners kiezen milmö «t ^uykje» VERKEERSSPIEGEL OUD-INVALIDEN HOPEN OP HOGERE UITKERING A. MAASWINKEL KRACHT MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF DIENT VERSTERKT DE VIESTOETAKE- LAAR magneet reizen Van Spanje tot Zweden verbreid bar gezellig Fietspaden Toonzaal ook op zaterdag open! Tegen boom gereden Bij iS>nack <~Qoute» ZIT U GOED EI0EN KEUKEN KLEIN- EN STIJLMEUBELFABRIEK Sterke groep blijft over ?Een kopje koffie ?J Open deur voor 65 plussers Vleesverkoop Let op de komende week-eind aanbiedingen. VOOR DE BALIE REISBUREAU BERTH U kunt niet alle? weten Vrijdag 18 februari 1972 Klompen en molens plus een wonderlijk samenraapsel van traditionele en verzon nen kledingstukken vormen het imago van Nederland. Het wördt door sommige Industrieën verfoeid (er is hier toch waarachtig wel wat méér te koop dan de boer voortbrengt) en door andere ijverig geëxploiteerd, zoals de Nederlandse kaasmeis jes van ons Zuivelbureau in het buitenland aantonen. Over die molens is veel ge schreven, over de klompen niet. Toch heeft dit schoeisel een lange geschiedenis en tevens valt niet te ontkennen, dat Nederland het klompenland bij uitstek is. zweetvoeten krijgt. Dat laatste is waar, maar nat hout ventileert evenmin als rubber. De kwestie is alleen, dat de voet vrij ligt in het holsblok en bij het lopen dus steeds lucht verplaatst. Als u met natte klompen aan stil achter uw bureau- zou zitten, zou u even goed zweetvoeten kunnen krijgen als in welk ander schoei sel ook. Hebben klompen ook bezwaren? Ja, dat hebben ze wel degelijk! In hete en dro ge landen splijt het hout spoedig en vol doen klompen dus allerminst. Verder zijn klompen ongeschikt om in heuvel achtig terrein te dragen. Klimt u maar eens tegen de duinen op met klompen aan, dan zult u dat wel merken. Berg achtige grond is verder veelal steenach tig. Scherpe steentjes dringen het hout binnen en geven last, Bovendien is de klomp niet soepel zoals leer. Vandaar dat in bergachtige streken klompen nooit enige kans hadden. Het is echt een schoeisel voor lage, vlakke en wat natte streken, dus landen met mest, mist en vuile, koude regen. Natuurlijk is een klomp zwaarden dan een schoen. Ook dat kan een bezwaar zijn. Men kan niet zeggen dat een klomp lomp is; daarvoor is hij door de vak man te fraai gevormd. Verder zijn er vele soorten klompen. Denkt u maar eens aan neusklompen en leertjesklom pen bij ons. Elders kent men ook trip klompen, die bestaan uit een onderbouw van hout en een bovenbouw van leer. Wij noemen ze wel klompschoenen. Dan zijn er nog klompen in allerlei kleuren geverfd en versierd, soms met spreuken en rijmen, zoals in Spanje, Frankrijk en Zwitserland. In ons land zijn het vooral boeren en tuinders die klompen dragen (al wordt dat minder onder invloed van de me chanisatie), Verder zijn klompen het beste schoeisel in zuivelfabrieken en an dere gebouwen waar de vloe-en nat zijn of waar men met bijtende stoffen reke ning moet houden. Goede steun Ten slotte zijn Jclompen een toeristisch artikel voor Amerikanen en Engelsen en er wordt wat van uitgevoerd. Ook als wandversiering is de geverfde klomp, al of niet als bloempot in gebruik, bekend. Dat onze klomp al oud is blijkt uit het woord, dat naast „holsblok" als clompe in het Middennederlands voorkomt en dat talrijke verwante woorden in andere talen heeft. Deze woorden gaan terug op een grondwoord (wortel) gel, dat aan tientallen woorden ten grondslag ligt. Zelfs de globe (Latijn: globus) op uw bureau behoort ertoe, want de betekenis is bol, bal of klomp. Een aardig voorbeeld dat bewijst dat de klomp vroeger méér gedragen werd dan nu levert ons woord sabotage. Het Fran se saboter betekent letterlijk: stampen met klompen, lawaai maken. Men zegt, dat het woord sabotage daarvandaan komt, dat de arbeiders in bepaalde fa brieken hun sabots (klompen) tussen de draaiende onderdelen hielden om ze al dus te vernielen als er iets niet naar hun zin was. Een goed gemaakte klomp ondersteunt de voet op de juiste wijze. Het is dus Ben ietwat onderlegde folklorist zal aan de hand van zijn kaarten onmiddellijk aantonen, dat klompen in grote delen van Europa bekend en in gebruik zijn. U vindt ze in het Spaanse Cantabrië, ten zuiden en ten noorden van de Pyrenee- en, in Tessino, in het Zwitserse kanton Urle, in Bohemen langs de Franse kust (Gironde, Bretagne en Normandië), ir Auvergne, in Denemarken, in zuid-Zwe den, op alle Oostzee-eilanden,. in Fin land, in België en vooral ook in Duits land, namelijk in Westfalen, Munster land en andere grensstreken en in Slees- wijk-Holstein. Ten slotte zijn er enkele streken in Rusland en Polen waar men klompen kent. Kent, zeiden we. Want dat is het ver schil met Nederland: men kent ze wel, maar draagt ze niet öf slechts bij fol kloristische gelegenheden en speciale klederdrachten. De landen waar men écht klompen draagt bij het werk van elke dag zijn Nederland, België en Duitsland en van deze drie wint Neder land met glans. Wanneer begon de mens klompen te dragen? Geen sterveling die het weet, aangezien het hout van de eerste klom pen in de grond verteerd is. Vermoede lijk is men er al lang vóór het begin van onze jaartelling mee begonnen, overal in Europa waar zachte houtsoor ten (wilgen en populieren) die niet te gauw barsten en splijten, aanwezig zijn. Maar het maken van klompen was zo'n verschrikkelijk werk, dat men het al leen in geval van nood deed. Het maken van leren schoenen en laarzen was ge makkelijker. De grote toepassing kreeg de klomp dan ook pas, toen in de vorige eeuw de houtfrees uitgevonden werd. Deze maakte het mogelijk de op maat gezaagde en in de vorm van rechtse en linkse klompen gesneden en geschaafde blokken hout machinaal uit te hollen. U kunt dit nog altijd bij een klompenma ker gaan zien. Afbeeldingen uit de Mid deleeuwen van lieden met klompen zijn ■chaars. Warm en waterdicht Ben klomp is van hout en dus warm aan de voeten. Een goede klomp is boven dien waterdicht. Ook wordt gezegd dat hout ventileert en dat men in klompen |In tegenstelling tot gummilaarzen) geen Telefoon 02155-8252 Fietsers en bromfietsers volgen het voor hen verplichte fietspad. Bij gebre ke daarvan rijden zij op de rijbaan. Art. 27 RVV. Het berijden van afzonderlijke wegen of paden voor afzonderlijke categorieën weggebruikers komt de verkeersveilig heid belangrijk ten goede. Niet zonder reden zijn er b.v. autowegen en fiets paden. Evenzo zijn er niet zonder re den verplichte en on-verplichte fiets paden. Het verplichte fietspad wordt aange duid met een rond blauw bord met wit rijwielteken. Het onverplichte fietspad - het zgn. toeristische fietspad - wordt aangegeven met een rechthoekig zwart bordje met het woord „fietspad" er op. Voorheen sprak en schreef men in dit verband van „rijwielpad", doch de wet gever heeft zich bij het toenemende spraakgebruik aangepast en kent nu alleen maar fietspaden. Gedurende en kele overgangsjaren heeft een eventu eel nog in gebruik zijnd bord „rijwiel pad" echter dezelfde betekenis als het nieuwe bord „fietspad". Dat wil zeg gen dat de aldus aangeduide fietspaden toegestaan zijn (niet verplicht voor fietsen en bromfietsen. Voor bromfietsen echter alleen met uit geschakelde motor. Het verplichte fietspad geldt voor fiet sers en bromfietsers. Waar een ver plicht fietspad is gelegen is het verbo den van de rijbaan gebruik te maken met fietsen en bromfietsen. Ook op fietspaden mogen fietsers slechts met tweeën naast elkaar rijden als zij daardoor anderen niet hinderen. Dat wil zeggen dat zij zo nodig achter elkaar moeten gaan rijden om anderen te laten passeren. Wielrijders denkt daar aan! Fietspaden zijn voor andere voertuigen verboden; toegestaan voor invaliden-(brom)-driewielers. Wettelijk zijn ook de zogenaamde fiets stroken. Dat zijn door een witte lijn van de rijbaan afgescheiden stroken met een afbeelding van een witte fiets op de weg. (Dus niet met borden aangegeven). Fietsers en bromfietsers zijn verplicht van die stroken gebruik te maken. Andere weggebruikers mo gen dat niet als de witte streep een doorgetrokken streep is. Wanneer het een onderbroken streep is mogen an dere weggebruikers daar slechts ge bruik van maken voor zover zij daar geen fietsers of bromfietsers hinderen. Naast deze stroken kent men voorna melijk in steden ook de zogenaamde suggestie-strepen zonder fietsteken in de gemarkeerde stroken. Deze stroken zijn wel voor fietsers en bromfietsers bedoeld, maar niet verplicht en ook niet voor ander verkeer verboden. An der verkeer rriag daar dus zowel rijden als parkeren. Waarom? Omdat Milmö keukens tot in de perfectie zijn afgewerkt, 30 frontmogelijkheden bieden in origineel Duropal, echt fineer of massief hout en precies op maat worden gemaakt naar de grootte van uw keuken. Is u van plan uw keuken te vernieuwen, komt u dan liever 2 maanden te vroeg dan 1 week te laat, want wij verkopen de Milmö keukens niet over de toonbank, maar nemen de tijd uw nieuwe keuken tot in de finesses uit te werken, opdat u uw leven lang plezier van uw Milmö keuken hebt. Desondanks is de Milmö keuken niet duur der dan een normale keuken. Torenstraat 45 (Hoofdstraat) SOEST, telefoon 02155 - 80 09 niet waar, dat men van klompen dragen platvoeten krijgt. Dit kan alleen wan neer de klomp onjuist gemaakt is. Wél kan een klomp de voet niet die steun aan de zijkanten geven die een schoen biedt. Verder veroorzaakt het dragen van klompen eelt aan de voeten. Goed ge maakte en passende klompen zijn echter niet per se ongezond. Helaas doet dit steeds minder ter zake, want klompen worden ook in ons land steeds minder gêdragen. Dat de mecha nisatie in land- en tuinbouw hieraan schuldig is staat vast. Probeert u maar eens met klompen aan uw auto te be sturen, liefst op uw eigen terrein dan De klomp is te breed voor de pedalen en hij is niet soepel. Ook bij ons zal de klomp daarom de strijd verliezen. Al leen als u uw tuintje omspit zijn klom pen gemakkelijk. U kunt er mee op de spade drukken zonder dat dit veel scha de geeft. Maar zolang de toeristen nog klompen kopen heeft de klompenmaker nog werk. Door nog onbekende oorzaak is de 18- jarige student E. A. v. d. B. uit Soest op de Vondellaan met zijn brommer tegen een boom gereden. Hij werd met een hersenschudding naar Zonnegloren vervoerd. VAN WEEDESTRAAT 7B TELEFOON 02155-5389 Er is al veel geschreven èn gezegd over de achterstelling van de z.g. oud-invaliden. Het betreft hier een groep van enige honderdduizenden mensen, die vöör 1 juli 1967 invalide zy'n geworden. Zij vallen niet onder de wet arbeidsongeschiktheids verzekering (W.A.O.), die op genoemde datum in werking trad. Zij ontvangen een invaliditeitsuitkering krachtens de Interimwet iavaliditeitsrentctrekkers, die geba seerd is op het loon van de ongeschoolde werknemer. De W.A.O.-trekkers daarentegen ontvangen (b\j maximale arbeidsongeschiktheid) een uitkering gebaseerd op 80 van het laatstverdiende dagloon, hetgeen een veel gunstiger uitgangspunt betekent. Uitkering gebaseerd op ongeschoolden- loon De oud-invaliden ontvangen een uit kering, die - op het moment dat wij dit schrijven - ƒ43,94 per dag bedraagt. Dat komt neer op een loon van ƒ219,70 per week, ongeacht of 't door de betrok kene verdiende loon vóór het intreden van de invaliditeit hoger of lager was. Bij die uitkering is dan nog de vakan tietoeslag inbegrepen. Vooral degenen, die vóór hun invalidi teit een hoog inkomen hadden, zijn er uiteraard enorm op achteruitgegaan. Maar ook de meeste geschoolde wer kenden hebben een grote veer moeten achter laten. Zij moesten met lede ogen aanzien, dat degenen die na 1 juli 1967 invalide werden, er financieel heel wat beter voorstaan. De W.A.O. garandeert immers 80 van het laatstverdiende dagloon. Het is daarom geen wonder dat de oud invaliden menigmaal het woord „dis- kriminatie" in de mond hebben geno men en dat zij via ombudsman Marcel van Dam op spektakulaire wijze voor een verbetering van hun positie heb ben gestreden. Roolvink (toen nog minister) negeerde aanvankelijk deze protesten. Verhoging van de uitkeringen zou immers leiden tot een fikse premieverhoging. Daar voor bestond geen ruimte. Maar de protesten tegen de interimregeling voor de oud-invaliden bleven groeien. Mi nister Roolvink ging onder deze druk door. In zoverre, dat hij de kwestie voorlegde aan de S.E.R, Deze bracht eind 1970 advies uit. Dit orgaan meen de dat een aanpassing van de uitkerin- DEN BLIEKLAAN 35 - SOEST TELEFOON 02155- 3991 SHOWROOM Geopend dagelijks van 9 tot 6 uur. Zaterdags van 10 tot 5 uur. gen. van oud-invaliden gerechtvaardigd was. Desnoods moest optrekking van de A.O.W.- en A.W.W. pensioenen dan maar wat langzamer verlopen. ƒ7,— per dag Het advies van de S.E.R. bracht de regering er toe in februari 1971 een wetsontwerp in te dienen tot verho ging van de uitkeringen van die oud invaliden, die, ware de uitkering afge leid van hun werkelijke loon, een ho gere uitkering zouden hebben ontvan gen dan thans het geval is. De regering wilde evenwel om budget taire redenen niet te ver gaan. Zij wil de de daglonen met maximaal 4, verhogen. Een daartoe strekkend wets ontwerp werd aanvaard, evenals een amandement, volgens hetwelk de maximale verhoging van de daglonen ƒ7,(inplaats van ƒ4,zou gaan bedragen. Zo leken de oud-invaliden hun eerste winstpunt te hebben gescoord. Toch werd ruim de helft van hen er niet beter van. Het merendeel van de oud invaliden komt namelijk niet in aan merking voor een verhoging van hun dagloon omdat het vroegere loon, na aanpassing aan de ontwikkeling van het indexcijfer van de lonen niet uitkomt boven het geldende minimumloon voor de W.A.O. Kortom, nog weinig blijheid de gelederen van de oud-invaliden. Optrekking? Ook de regering Biesheuvel kampt met ernstige begrotingstekorten. Nochthans heeft zij aan de S.E.R. nader advies gevraagd over de programmering van de sociale verzekeringen. Aangezien uit het regeerakkoord blijkt dat het kabi net geporteerd is voor het optrekken van de uittrekkingen van oud-invali den, mag worden verwacht, dat de regering naar financiële ruimte zoekt om een en ander te realiseren. In elk geval heeft de regering de premie voor de W.A.O. al 0,1 hoger gesteld dan het Algemeen arbeidsongeschiktheids fonds had geadviseerd om een verho ging van de uitkering van oud-interim- trekkers mogelijk te maken. Hopenlijk zal de regering op andere, langzamerhand minder noodzakelijke, sociale voorzieningen kunnen bezuini gen (b.v. de kinderbijslag) om speel ruimte te vinden voor een beter voor zieningspakket ten behoeve van de oud invaliden, die het tenslotte ook niet kunnen helpen dat zij niet na maar vóór 1 juli 1967 invalide zijn geworden. Het gonst van stakingsgeruchten in verschillende bedrijfstakken. De organisaties van werknemers maken zich er zorgen over of de reële stijging van het loon nu twee of drie procent zal bedragen over 1972. Over de rechtvaardigheid van deze looneis kunnen we lang twisten. Zeker is het, dat in het licht van die eisen de zelfstandigen veel meer reden hebben om zich ongerust te maken over de stijging van hun inkomen in koopkracht. Uit onderzoekingen is gebleken dat In vele branches al gedurende enkele jaren gemiddeld geen reële inkomensstijging was te vinden voor kleine ondernemers. Dat heeft uiteraard geleid tot een achterstand in inkomensontwikkeling. Vele zelfstan digen hebben de konsekwentie aanvaard en hebben het ondernemerschap verlaten. Met duizenden tegelijk zakt het aantal vestigingen. Weliswaar komen er vele an deren terug maar per saldo is de achteruitgang aanzienlijk. Waar gaat het naar toe met een adekwate voorziening in de behoeften van kon- sumenten, vooral in gebieden waar de sociale omstandigheden niet best zijn. Er zyn al dorpen in minder ontwikkelde streken waar geen kapper of bakker meer te vinden is. Er dreigt hier en daar een toestand van onvoldoende aantal verkoop punten waar vooral bejaarden de nadelen van ondervinden. boden. Wij achten dit van grote waarde voor de ekonomische struktuur van ons volk. Die is pas sterk als er gemikt wordt op het prikkelen tot aanvaarden van eigen verantwoordelijkheid en op eigen bezitsvorming. Samenwerking Voor een bescheiden eigen vermogens vorming is het opbouwen van een eigen bedrijf de beste stimulans. Ook aan de in de laatste tijd zo gepropageerde ver dere inkomensnivellering kan de aanwe zigheid van voldoende zelfstandigen meewerken. De grootste duw aan de kar van een sterk ondernemerschap moeten de zelf standigen zelf geven. Zij kunnen dit met name doen door de kracht van hun organisaties te versterken. Dat geldt voor hun belangenorganisaties, maar ook voor hun commerciële organisatievermo gen. De belangenorganisaties zijn tezeer verdeeld, de commerciële organisaties nog teveel geladen door emotionele idea len. Het ondernemerschap moet voorop staan in alle aktiviteiten. Zij zullen daarom de fusie van een aantal commerciële sa menwerkingsvormen moeten bevorderen. Het is daarnaast de laatste jaren woonte om vooral bij vestiging in nieuwe wijken de samenwerking te zoeken met het grootbedrijf. Die gedachte is op zich lofwaardig. Toch moeten zij zich af vragen of de winst van die samenwer king voorhands niet teveel naar het grootbedrijf gaat. De groei van deze laat ste bedrijfsvorm is opmerkelijk in de laatste decennia. Franchising Niet elke vorm van samenwerking, die als zodanig wordt aangeprezen, is aan te bevelen. Wij denken daarbij aan de snel populair wordende franchising. Bij dit samengaan sluit een zelfstandige zich op langlopend kontrakt aan bij een ketting van franchisees die worden geleid door een franchisor. Deze laatste heeft een verkoopformule al dan niet verbonden met bedrijfsekonomische begeleiding, die de kleine ondernemers winst en haalbare konkurrentie in uitzicht stelt. Het offer is echter een afdracht van een percen tage van de omzet. Dit kan zo groot zijn dat de kleine ondernemer beter een dienstbetrekking kan aanvaarden. Het zal daarom zaak zijn dat velen die franchising overwegen eerst een deskun dig en onafhankelijk advies inwinnen. Dit kan men krijgen via de bonden of via het Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf. Voorts kunnen de bran che-organisaties helpen. Met name voor het ambacht denken wij voorts aan nau were samenwerking tussen branche vreemde ondernemers, die door de eko nomische ontwikkeling op eikaars ter rein zijn gekomen. Voor interieurinrichting zouden woning inrichters en schilders elkaar moeten vinden. In de bouw zit men ook op el- kaars terrein. De garagehouder kan pret tig samendoen met de autospuiter, waar bij vele kosten die nu in afzonderlijke investeringen verloren gaan, kunnen worden vermeden. Laat men zich in elke branche bezinnen op het versterken van de eigen identiteit maar vooral op die van het ondernemerschap. Wij zijn ervan overtugid dat het mid den en kleinbedrijf een belangrijke sek- tor van ons bedrijfsleven zal blijven. De zelfkant van de middenstand gaat lang zamerhand verdwijnen. Stap voor stap brengt de sanering een sterke groep van ondernemers voort met veel meer perso neel dan voorheen en met meer weer standsvermogen dan de oude groep waarin de zeer kleine domineerden. De vraag begint aktueel te worden op welk punt de teruggang moet gestopt worden. Deels is dat een zaak van de ekonomi sche ontwikkeling, deels hangt dit ook af van het overheidsbeleid voor deze groep. Is het beleid erop gericht een brede kring van zelfstandigen te houden met midden-inkomens? Dit lijkt ons ge- wenster dan te mikken op een kleine groep van grote zelfstandigen. Bij het scheppen van een grote afstand tussen werknemer en zelfstandige komt de sociale mobiliteit in gevaar. De over gang van en naar het ondernemerschap moet aantrekkelijk blijven zonder dat een volkomen andere wereld binnen wordt gestapt. De regering kan de over stap bevorderen door de sociale omstan digheden voor ondernemers en werkne mers gelijk te trekken. De verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering voor het gehele volk zal een bijdrage zijn. Op fiskaal gebied zullen de uitgewerkte voorstellen van de Commissie van Soest soelaas moeten brengen. Naar onze me ning moeten de rechten op kinderbij- ook gelijk getrokken worden. Door goede voorlichting, het scheppen van kredietmogelijkheden en de aanwezig heid van kwalitatief hoog gewaardeerd onderwijs voor zelfstandigen kan aan de bouw van een sterk ondernemersbe stand een goede begeleiding worden ge- SM?© an 's morgens 9 tot 's avonds 12 j Soesterbergsestraat 188 Telefoon 2739 - Soestduinen Vredehofstraat 6 - Tel. 2525 Naast de bestaande middagsociëteiten binnen de gemeente bestaat voor de ouderen óók de mogelijkheid, om op ochtenden voor een koffie-uurtje bij een te komen. De Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk wil langs deze weg de bejaarden nogmaals attent maken op het zaaltje van De Kleine Witte, Middel wijkstraat hoek Molenstraat, waar géén Horeca-drempel ligt, géén entree wordt geheven, maar waar op elke dinsdag- en donderdagochtend vanaf 9 uur bejaar den welkom zijn! De heer Henneberke zal U als gastheer graag ontvangen! Voor de middagsociëteiten volgt hier - als geheugensteuntje - het wellicht U reeds bekende lijstje: maandag vanaf 13.30 uur gebouw Tempo, Kostverlorenweg. dinsdag 14.30 uur zaal Julianakerk. woensdag 14.00 uur Ver. gebouw St. Jo- seph. woensdag 14.30 uur Wijkgebouw Eltheto, Drlftje. donderdag 14.00 uur zaal Emmakerk, Regentesselaan. vrijdag 14.00 uur zaal Emmakerk, Re gentesselaan (lx per 14 dagen). Wilt u nadere gegevens hierover? Belt u dan even 2723, het bureau van de projectleider van de stichting Federa tieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest. (Liefst in de ochtenduren.) Zaterdagmorgen, 9 uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vin den aan de houders van gele kaarten, genummerd van 151 tot 300. Ijzerwaren Gereedschappen NIEUWSTRAAT 56 - TEL. 6223 RALSTON DEALER „U hebt de boel maar weer vies toege takeld!" viel de politierechter uit tegen de tengere student van nauwelijks ne gentien sombere herfsten. „Ik takelde niet, ik ben niet vies ge weest en ik deed 't voor de éérste keer, dus dan is er ook geen sprake van wéér!" kaatste die knaap terug. „Zozo.... Dus u deed 't niet, u deed ook niet vies, maar u deed 't wel voor 't eerst. U bekent dus, dat u het wél gedaan h^bt." „Ik heb niets vies gedaan en niks toe getakeld." „U hebt die muur anders aardig vol- geklad!" „Aardig, ja. Maar niet vies. Als u 't aardig vindt, moet u niet „vies" zeg gen." Maar de magistraat achter hamer en wetboek vond er niets aardigs aan. Hij vond het zelfs zeer onsmakelijk, wat de verdachte allemaal had aangeplakt en handhaafde zijn omschrijving „vies toegetakeld". „Dan zijn heel wat papieren die u in de bus krijgt, óók vies toegetakeld," poneerde de plakker, „want sommige kranten en tijdschriften drukken voor mijn gevoel onsmakelijke artikelen af. Het gaat om de vrije-meningsuiting. Die is mij gewaarborgd door de wet. Ik mag laten drukken wat ik denk, dus ik mag ook m'n mening aan de muur hangen. Als kranten mogen, mag een muurkrant ook." „Maar pornografie mag niet. En een muur beplakken waar niet aangeplakt mag worden, mag ook niet. Die vrij heid van meningsuiting geldt slechts voor zover de wet die manier van me ningsuiting toestaat." „Dus ik wordt gemuilkorfd als ik m'n eigen mening wil uiten!" „Niet als u die mening op een nette manier kenbaar maakt. Er zijn aan plakborden waarop u wél mag plak ken. En u kunt ook fatsoenlijke woor den gebruiken om üw medemensen aan te spreken. Waarom stuurt u geen ingezonden stukken naar de kranten?" „Die kanalen zitten al lang verstopt door zakken die denken dat zij 't be ter weten. Ze willen niet eens naar je luisteren als je om ruimte komt vra gen. Laat staan als je ze zo'n manifest stuurt." „Hebt u dan nooit nagedacht, of het misschien aan uw manier van optre den en aan uw woordkeus lag? Als ik redacteur van een krant was, zou ik zulke smerige taal ook niet in mijn kolommen opnemen." „Wat zullen we nou vreten? Dit is harde realiteit, man. Stinken die fa brieken soms niet? En stinken de rijke stinkers niet? En stinken de vrouwen van die rijke stinkers niet? Het stinkt hier zelfs!" „Het ging niet alleen om dat woordje stinken, dat weet u heel goed, maar om allerlei onsmakelijke uitdrukkingen en schuttingwoorden." „Omdat ik m'n woorden op een schut ting aanplak, noemt u dat schutting woorden. Nou, ik kan u verzekeren dat 't tegenwoordig gewoon spraakgebruik heet. Ik kan u liedjes voorzingen met dat soort woorden erin, die gewoon door de televisie worden uitgezonden. En door gozers van naam, meneer. Maar ik heb zo'n naam nog niet en dan ben ik daarom een vies klein man netje, d?t z'n woorden voor zich moet houden. Die niet mag zeggen wat-ie zonodig zeggen moet." Hier kon de officier zich niet langer inhouden en hij ontplofte met: „Als u zonodig moet, kunt u dat beter in de w.c. deponeren!" ,,'t Stinkt hier nog erger dan ik dacht," antwoordde de aanplakker. De zittende magistraat moest de hamer hanteren om een oplaaiend twistgesprek tussen staande magistraat en staande ver dachte te beteugelen. De officier eiste tenslotte ƒ75,waarvan ƒ50,voor waardelijk met een proeftijd van één jaar. Het laatste woord van de student ont aardde in een uitvoerig betoog, waarin hij artikel 7 van de Grondwet citeerde en een uitleg gaf over het recht om de mensheid te informeren, zelfs over stinkende wantoestanden, veroorzaakt door rijke stinkers die van oordeel zijn dat geld niet stinkt, maar dat stank hun veel geld kan opbrengen. Zijn muurkrant zag hij als een „mene tekel" een teken aan de wand. Daarom moest die muurkrant aan de muren blijven hangen. Hij voelde 't heilig vuur in zich branden om wantoestanden te be strijden. Dat kon een boete kosten, maar de rechter mocht hem niet door een proeftijd van die muur afhouden. TT t°ï in Strijd zijn met de Grondwet. „U hebt alleen maar een verkeerde muur uitgezocht en verkeerde woor den gebruikt," zei de politierechter. „U mag best uw mening uiten, maar dan wel m fatsoenlijke taal en op de juiste En het werd ƒ75,— zonder proeftijd. Boekingskantoor voor vlieg-touringcar-trein-privé SOEST - LAANSTRAAT 66 Telefoon 02155-2683 Om velvorming op pudding of via te voorkomen, strooit u er dadelijk suiker op als u pudding in de schaal of glazen heeft gegoten. Prefereert u harde, maar geen blauwe eieren. Kook de eieren vier minuten en iaat ze dan nog een poosje in het hete water staan. Voelt u, terwijl u in de wasmachine wast. een tinteling in uw vingers, staak net wassen dan, want de oorzaak is vrij zeker een defekt aan de isolatie van de machine en dat kan gevaarlijk wordea of zijn. Trek de stekker uit het stopkoa- takt met droge hand of doek. Spiegels moet u niet ophangen daar, waar deze zijn blootgesteld aan zonne stralen. Het kwikzilver kan de stralen met verdragen, waardoor het glas vlek kerig wordt.

Soester Courant | 1972 | | pagina 10