Soest toen - Soest nu ZIEKENAUTO 2727 Vrijdag 18 februari 1972 50e jaargang no. 55 fJitg'ave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedes traaf 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Prinses Christina vandaag jarig Het oog gericht op de grote misrekening van de Britse regering HOERA!!! V.V.V.-nieuws TELEFOONNUMMER MAJORETTEN PELOTON P.V.O. IN NIEUWE UNIFORMEN Zaterdagmiddag opname voor televisie uitzending NAAR MEER POLARISERING Onjuiste annexatie van gemeentegrond ItMFl I M4& OWC SOESTERpOORANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt Iedere dinsdag en vrij dat Nu de Britse mijnwerkersstaking de zesde week in is gegaan, komt aardig uit wat de regering bij het begin had berekend: het land zou het twee we ken kunnen uithouden, misschien vier als het weer een beetje meezat. Beide termijnen zijn ver overschreden zonder dat een oplossing voor het konflikt is gevonden en menige maatregel is in middels genomen die weliswaar stroom bezuinigt, maar tevens industrieën en bedrijven lamlegt. De somberste verwachting is dat snel een twintigmiljoen mensen zonder werk zullen komen en dit is niet veel min der dan een ramp. Niet alleen voor personen, maar voor het hele land dat immers met zijn export de kost - let terlijk - moet verdienen. De regering stelt zich op het standpunt dat de schuld voor die ramp dan op de rekening van de stakers geschreven moet worden, maar dit is slechts ten dele juist. Een goed jaar geleden staak ten postambtenaren, wat eveneens las tig was. De regering berekende dat de ze stakers het niet lang zouden kunnen uithouden en weigerde daarom toe te geven en deze opzet bleek juist. Dit maal was die zelfde taktiek gekozen, waarbij echter over het hoofd werd gezien dat de werkers in de genationa liseerde mijnen van een ander slag zijn en niet zo snel via het ontbreken van een loonzakje te bewegen zijn om dan maar akkoord te gaan met minder dan ze menen terecht te eisen. Waarbij dan komt dat in het eerste geval de publie ke opinie niet erg voor de stakers was, maar dat thans in het algemeen wel erkend wordt dat de mijnwerkers een bijzonder geval vormen. En dit laatste wenst de regering niet toe te geven. Taktische fout Ze heeft bij de bestrijding van de in flatie enige regels opgesteld voor maxi male inkomensstijging en vreest dat bij het maken van één uitzondering van de hele regel geen spaan meer heel blijft en dat onverzettelijkheid de enig juiste houding is. Het Instellen van een hof van arbri- trage dat al aan zijn werk begO£Q£l} is no'ewel de mijnwerkers nog niet heb ben beloofd zich onvoorwaardelijk bij de uitspraak neer te leggen is niet an ders dan een omweg, waarlangs de re gering zonder gezichtsverlies meer dan het afgesproken percentage loonsver hoging kan toestaan. Maar het valt te vrezen dat premie* Heath te lang heeft gewacht bij het kiezen van die omweg. Zelfs al zouden de mijnwerkers ogenblikkelijk weer aan de slag gaan, dan nog zal het een hein tijd duren voor de centrales weer op volle toeren kunnen draaien en alln ellende rekenen de Britten de Conser vatieve regering aan. Die kan dan wel met enigszin* gerechtvaardige trots melden dat Enge land al zijn buitenlandse schulden, aan gegaan in de beroerde ekonomische pe riode van voorgaande jaren, kan af wikkelen dank zij het versoberingspro- gamma maar dat spreekt de gewone burger niet zo erg aan als een werk loosheid van meer dan een miljoen mensen plus de ergenis en de ellende van nu. De taktische fout die nu be gaan is kan er goed toe bijdragen dat een volgend kabinet weer wordt voor gezeten door de socialist Wilson, hoe weinig die als oppositieleider eigenlijk overtuigd dat hij meer dan Heath ge schikt is om de natie te leiden. Maar fouten van de tegenstander zijn vaak meer waard dan eigen deugden. KANTMAN De televisie is kapot, we zijn weer eventjes onszelf, en zitten niet van zeven tot, in d' avondstond, een uur of elf, voor 't toestel, diep ineen gedoken, i er wordt weer door onszelf gesproken. Er is geen „ander" bij ons thuis, met 't hoogste en het laatste woord, het mankemennt zit in de buis, en zo wordt door ons niets gehoord van politiek, van sex en staken, we gaan nu zelf de dienst uitmaken. Al missen we dan het journaal, en Malle Pietje, én de quiz, en Peyton Place, dat lang verhaa' 1 dat toch al eeuwigdurend is, als 't horen en het zien vergaat, geeft 't ongemak ons goede raad Voor ons mag 'n massa-media, dat overal de toon aangeeft, nog wel wat stuk zijn, ja, hoera! want al wat adem heeft, en leeft, i zit voor het kassie in de ban van Johnny, Wil en Guus en Jan. i Maar nu de service-dienst bestaat, die repareert met heel veel spoed, 1 nu komt wel weer dat grote kwaad, i waarbij een mens wel kijken moet, 1 het kijken is dan ook in wezen, i een kwaal om niet van te genezen. I En wil u ons zo eens verrassen, i met een visite, kom vandaag, vandaag wil het ons beter passen, het ding is stuk. dus komt u, graag, i want morgen, als u ons zou storen, gaat dan het kijkgenot verloren. 1 Het Is ieder jaar weer een groot plezier U de Westfriese Flora aan te kondigen, omdat dit de eerste voorjaars-manifes- tatie is en dat alles wat de lente te bieden heeft, in het grote tentoonstel lingsgebouw te Bovenkarspel te zien is. We hebben er een folder over, waarin entreeprijzen, openingstijden en de wijze om er te komen, worden beschreven. Op dinsdag, 22 februari gaat 's morgens om 9 uur de poort open. De openings tijden zijn dan voorts: 22-26 februari 9-22 uur en op 27 februari 9-18 uur, waarna de poort weer officieel gesloten wordt. Het fleurige foldertje, waarin U een en ander verteld wordt ligt op ons kantoor te wachten tot U het komt ha len. En dan zijn die aardige toeristische boekjes over de provincie Utrecht weer binnengekomen. Aan zo'n boekje heeft U een gemakkelijk en praktisch gidsje om tochtjes vast te stellen in de eigen provincie. Ook wanneer er dit jaar gas ten bij U komen logeren, heeft U er een goede leidraad aan. Nieuwe inwoners van Soest leren hun woongebied hier mee ook beter kennen. Het is een vier talige uitgave, waar ook de buitenlan ders mee gebaat zijn. De excursie „Waterwild en Roofvogels" die de Flevopolders tot doel had en die werd uitgeschreven door het instituut van Natuurbeschermingseducatie, bleek een groot succes, zodat een tweede tocht wordt vastgelegd en wel op zaterdag, 26 februari. Doet U mee? Dan nog vlug vóór 20 februari in laten schrijven vla telefoonnr. 5693 of bij het contactadres Dr. 's Jacobstraat 18 in Soest. De start is om 9 uur 's morgens. Ook wandelen begint aantrekkelijker te worden nu het lijkt of de winter ach ter ons ligt. Komt U de gemakkelijke gratis stencil even halen, die drie uitge stippelde wandelingen beschrijft in het zuidelijk deel van Soest. Nog prachtige, ongerepte natuur vindt U daar. Zoekt U het noordelijker, dan doen de mooie en duidelijke kaartjes van de stichting Gooisch Natuurreservaat zeker goed dienst. U kunt. met deze kaarten (noordelijk- en zuidelijk deel) de weg als wandelaar, fietser, bromfietser of zelfs als ruiter vinden. Ook onze Vuursche bossen en een gedeelte van landgoed Pijnenburg zijn duidelijk ingetekend. In een stevig piastic mapje is de prijs van deze twee kaarten tesamen maar 2.50. Het is nu de tijd U van goed materiaal te voorzien voor uw trektochten. Voor de combinatie auto-wandelen heeft de ANWB de vele mooie routes voor U klaargemaakt. Ze zijn bij ons verkrijg baar, zoals nog meer gezellige tips voor „weg-wezen". dat de meisjes er mee gebaat zijn te weten hoe zij zich moeten opmaken". Het peloton telt op het moment 23 le den. Meer is niet nodig. Nieuwe uniformen .Morgen, zaterdagmiddag, worden bij De Open Hof, aan de Dalweg televisie apnamen gemaakt van het majoretten- fcorps van de muziekvereniging P.V.O. 2ij werken mee in het progamma van de TROS „Kleine mensen hebben grote Wensen", dat op woensdag 23 febru ari uitgezonden zal worden. t)e „kleine mensjes" komen uit Schie dam, waar een groepje kinderen een •muziekkorpsje heeft geformeerd en de wens kenbaar maakte eens van dicht bij kennis te mogen maken met een scht majoretten peloton. geassisteerd door mevr. Jaarsveld, de echtgenote van de voorzitter van P.V.O. De discipline die hij eist is niet mis en hij is bepaald streng, wat de meisjes echter op prijs stellen. De resultaten mogen er dan ook zijn. Mevr. Jaarsveld doet meer dan al leen maar aanwezig zijn. Zij leert de meisjes „lopen" en let daarbij speciaal op hun houding. „Er is een groot ver schil tussen een dansmarieke en een majorette", vindt mevr. Jaarsveld. „Ve le korpsen dwalen af naar het dansen, maar onze opvatting is dat niet. Bij Sent majoretten peioton. i Co Soester meisjes zijn daarvoor ultge- onf wordt gelopen volgens bepaalde stozen, op zich wel een eer, maar aan »le andere kant begrijpelijk als men sfe uitstekende prestaties van het korps kent. Nog maar kort geleden gingen jij met een eerste prijs strijken met 3en dusdanige punten-voorsprong dat ?riend en vijand kwam informeren welke training deze meisjes wel kregen. Discipline t)e dames hebben er dan ook wel wat .-oor over. Iedere week oefenen zij mi nimaal twee uur onder leiding van de $>cer E. E. Veldkamp, lid van P.V.O. jin in zijn gewone doen administrateur Sij een militair onderdeel. Hij wordt Dok het na veel gepraat bereikte voor- ,>tel van de drie bemiddelaars in het Metaalkonflikt is door de Industrie bond N.V.V. afgewezen. Het had reeds cïioeite gekost om de werkgevers tot enige versoepeling te krijgen, de ver goeding voor de kostenstijgingen werd -*at verbeterd ln vergelijking met wat in de c.a.o. met de konfessionele bon den was bepaald, maar men wilde nog jneer. De hang was nu voornamelijk de Vakantietoeslag, een verschil van ƒ240. Tiet begint er steeds meer op te lijken 3at het konflikt gebruikt wordt als .•pen schakel-in - de politieke polarisatie. Men wil het op de spits drijven, om er positie van de konfessionele, zowel Vakbond als politieke partij, afbreuk r^oor te doen. Men hoopt er ongetwijfeld door te be- ïeiken dat aan de konfessionele kant «*rote groepen zich zullen afscheiden en Sullen gaan meewerken aan een pro gressiever politiek. Met net iets hogere materiële eisen kan aien hopen beroering te verwekken in S*et konfessionele kamp. Dat zou dan weer een stapje kunnen betekenen op de weg naar losscheuring en het daar door verwerven van een progressieve Meerderheid. patronen, die de pieisjes instuderen. Commando's worden niet gegeven, we werken als een soort spookpeloton. In de praktijk zie je dikwijls", aldus mevr. Jaarsveld, „dat naast zo'n korps een ouder iemand loopt te bevelen. En dat is een soort afgang. Bij ons weten de majorettes op welk moment in een mu ziekstuk een nieuw patroon uitgevoerd moet worden. Daar wordt op geoefend en het verbaast andere korpsen dat wij dit gedaan krijgen". Mevr. Jaarsveld vindt dat zij ook een opvoedkundige taak heeft. Met uitzon derlijk veel takt leert zij de meisjes hoe zij zich moeten gedragen, niet al leen tijdens een optreden, maar ook daarna. „Het Nederlands dat gebruikt wordt als nieuwe leden zich aanmelden, is niet altijd even correct, maar het geeft enorme voldoening als na enige weken deze „wanklanken" verdwenen zijn". Ook dat wordt door de meisjes en door de ouders enorm gewardeerd. De leeftijd van de majorettes varieert van 15 tot 22 jaar. Aan de lengte wordt niet direct een eis gesteld, hoewel er natuurlijk wel op gelet wordt dat er niet te grote verschillen zijn. Wel moe ten zij lang haar hebben, dat wil zeg gen, tijdens het optreden. Een pruik lost hier problemen altijd op. Een nieuw lid moet eerst een proefperiode van zes weken doormaken. Pas daarna wordt beslist of zij al dan niet tot het korps wordt toegelaten. Zo nu en dan krijgen de majorettes ook les van een schoonheidsspecialiste", zegt mevr. Jaarsveld, „want wij menen Tot nu toe werd steeds opgetreden in het bekende donkerblauwe uniform. Van de meisjes zelf uit kwam de vraag naar voren of er niet een nieuw uni form ontworpen kon worden. Ook dat nam mevr. Jaarsveld voor haar reke ning. Met de leden samen bepaalde zij de kleur. Uit 24 kleuren werd rose ge kozen en sindsdien wordt in 23 gezin nen aan het nieuwe uniform gewerkt, „want de meisjes maken ze zelf". Mevr. Jaarsveld nam het knipwerk voor haar rekening en gaf waar nodig adviezen. Zaterdag worden de rose uniformen voor het eerst getoond. Het bestaat uit een jurk, battle-dress en bontmuts. Door deze aanwinst is een variatie van 5 uniformen mogelijk geworden: de ro se jurk met battle-dress en bontmuts, de rose jurk met witte bont cape en bontmuts, de rose jurk met lange shawl (voor warme dagen), de donkerblauwe jurk met kolbak, en de donkerblauwe jurk met witte cape en kolbak. De meisjes zijn nu samen aan het spa ren om voor de zomer nog een nieuwe jurk aan dit scala toe te voegen. Hun enthousiasme is zeer groot en de belangstelling voor het eerste optreden a.s. zaterdag zal navenant zijn. Om ongeveer kwart voor twee wordt vertrokken vanaf het winkelcentrum aan de Smitsweg. De kleine gasten uit Schiedam zullen hun ogen uitkijken. Woensdagavond 23 februari volgt het eerste televisieoptreden van de Soester majorettes. Enige bewoners aan de Larixlaan heb ben met toestemming van de gemeen te in de voor hun woningen gelegen wegbermen, beplanting aangebracht. Deze beplanting mag gehandhaafd wor den „tot wederopzegging". De bewo ners zijn echter nog verder gegaan en hebben bij deze beplante bermen nu ook paaltjes gezet. De gemeente kan daarmee niet instemmen in het belang van de verkeersveiligheid, het profiel van de weg wordt vernauwd en de onbeperkte openbaarheid, de toegang- kelijkheid, wordt daardoor beperkt. De betreffende bewoners hebben een schrijven van de gemeente gekregen de paaltjs te verwijderen. Steeds wanneer zjj in ons land verschijnt, ziet zij er opgewekt en levenslustig uit, waarvan de oorzaak wel zal moeten worden ge zocht in het feit, dat zij uitstekende vorderingen maakt met haar zangstudie in Canada. WH'wensen haar een prettige dag toe. riet is een lange weg en het blijft ook de vraag of het lukken zal. Want au tomatisch wekt de polarisatie ook weer stand op. Weerstand die ook heftiger •Wordt naar gelang de polarisatiepo- igingen toenemen. En het is zeer de vraag of over het geheel genomen de Nederlanders de geschil- en verschil- versterking wel zo appreciëren? Het minieme verschil waarop de Industrie bond N.V.V. een overeenkomst afwees TVekt ook een zekere kregeligheid op, ongetwijfeld ook bij vele eigen leden -Jie liever rustig hun werk verrichten -Jan steeds weer voor onrust gesteld te worden. En dit geldt uiteraard temeer voor de leden van de konfessionele 'bonden en zeker ook voor de werkge vers. Voor de laatsten betekent de gceiste axtra verbetering van de vakantietoe- vlag voor een geheel bedrijf uiteraard xen enorme som, terwijl de konjunktu- yele situatie toch al niet zo rooskleurig ,\s. We doen intussen ook niets aan een voldoende afremming van de inflatie. Nederland ligt voorop met de prijsstij gingen en de vakbonden blijven maar loonsverbeteringen eisen. Op die weg paar meer nivellering in de inkomens sunnen echter grote groepen van ons volk niet meegesleept worden, gebon den als zij zijn aan vastgestelde en biet of niet voldoende met de trend meegaande pensioenen of andere vaste inkomens en evenmin de kleine zelf standigen. Het is een teken van de po larisatie ook in de menselijke verhou dingen, waarbij het belang van de -Werkers zoveel hoger en dwingender Wordt aangeslagen dan dat van de in fust levenden, voor wier belang de werkende zich geen offer willen ge troosten. Dc Korte Brinkweg vanaf de Van Wccdcstraat vijftig jaar geleden Evenmin schijnt men zich veel aan te «rekken van de steigende kansen op "meer werkloosheid. Integendeel, het !ijkt er op dat men de werkloosheid weer graag aangrijpt als een faktor in de polarisatie, in de politieke verhou dingen. De schuld hieraan kan men immers altijd werpen op de regering. Of die polarisatie nu waarlijk het be- ?ang dient van het Nederlandse volk .lis zodanig, zeker op dit ogenblik, dat Is minder de vraag dan de politieke winst die men erdoor hoopt te verkrij gen. Doch het moment van de polari satie kon weieens minder gelukkig ge kozen zijn. Op winst op te korte ter mijn zijn gericht. Dan kan het weieens gaan werken als boemerang. Een ef- fekt teweeg brengen, een onrust, die *en groot gevaar betekent voor onze aationale welvaart. Dan wordt het te genovergestelde bereikt van wat men ïiu meent, na te streven, armoede voor velen inpl«ats van meer welstand. On tevredenheid en een steeds chaotischer toestand. Dezelfde plaats nu Prinses Christina viert vandaag haar 25ste verjaardag.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1