Van Essen - Optiek ven SCHOOLZWEMMEN DIT JAAR SLECHTS 9,— PER LEERLING vondel UIT DE HOGESCHOOL DER WETENSCHAP KOMT DOKTER 0. VRIJ CYPRUS, EEN BOM DIE MAAR NIET ONSCHADELIJK GEMAAKT WORDT FIT vliegreizen GEMEENTERAADSVERGADERING Straatnamen geven blijft een probleem diijaa,v extra iberoemd! Alle verhalen nu in één boek ƒ12,90 Officiële mededelingen Herkeuring van maten, gewichten en meetwerk- tuigen voor Soesterberg Rijdrage schoolzwemmen Pannekoeken f? PilwamI POLAROID BB MINIPORTRAIT Direkt-klaar pasfoto's SOEST-ZUID Birkstraat, splitsing' Soesterhergsestr. Telefoon 2874 11 Turken aangehouden Geen spreekuur Raad van Kerken te Soest. REISBUREAU GERTH GAZELLE DEALER JAC. DE BRUIM U kunt niet alïes weten Vrijdag 18 februari 1972 Onder voorzitterschap van de loco-bur gemeester, de heer K. de Haan, kwam de gemeenteraad gisteravond in ver gadering bijeen. Bericht van verhindering was binnen gekomen van de burgemeester, van de wethouder mevrouw M. Walter-v. d. Togt en de heren R. v. Logtenstein en P. Storimans. De raad nam de volgende besluiten: 1. Vaststelling notulen d.d. 22 november 1971, 24 november 1971, 1 december 1971 en 16 december 1971. Zonder bespreking vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Motie gemeente Delfzijl met betrek king tot individuele huursubsidie, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. De heer K. LEVINGA (PAK) stelde zich achter deze motie, maar kreeg verder geen steun. De heer P. PIEREN (PAK) informeerde of er over deze materie reeds contact opgenomen was met de Ver. van Ned. Gemeenten. De loco-burgemeester verwees hem naar een van de VNG ontvangen brief, waar in deze, zoals hij het noemde „motie ziekte" behandeld werd. Dit woord, motie-ziekte, zinde de heer BOEKHANOEL J O.J.WESSELS SaestffbOfgscstrMt 63-td 2419 SOEST D Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat: A. het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1972 te bezigen, bij de keuring en herkeuring van maten, gewichten en meetwerktuigen de hoofdletter „F" in fantasievorm zal zijn; B. voor de herkeuring van maten, ge wichten en meetwerktuigen dit jaar voor belanghebbenden in Soesterberg zitting zal worden gehouden in het lo kaal van de B.B. te Zeist, ingang Koe laan, op vrijdag 25 februari 1972 van 9.00-12.00 uur en van 13.00-14.30 uur. Aan belanghebbenden wordt in herin nering gbracht, dat: 1. door de dienst van het IJkwezen zoveel mogelijk oproepingen aan de herijkplichtigen zullen worden uitge reikt, vermeldende het tijdstip, waarop de maten, gewichten en meetwerktui gen ter herkeuring aangeboden kunnen worden; de verplichting tot herkeuring blijft bestaan, ook al wordt er geen oproep ontvangen; 2. de maten, gewichten en meetwerk tuigen schoon, droog en roestvrij moe ten worden aangeboden om onderzocht tc worden; de ijzeren maten van bin nen en van buiten geverfd dienen te zijn, koperen gewichten afgewassen en dc eventuele gaten gereinigd; ijzeren gewichten niet gepotlood mo gen zijn, doch roestvrij moeten zijn ge maakt en daarna ingewreven met ge kookte lijnolie; 3. de maten en gewichten, aan de her keuring onderworpen, voor 1 oktober 1972 gestempeld moeten zijn met de letter „F" in fantasievorm; b j verzuim of verhindering om van de z.tting gebruik te maken, nog gele genheid bestaat maten en gewichten tc laten herkeuren aan het IJkkan- tcor te Utrecht op iedere woensdag van 9 00-12.00 uur en van 13.30-16.30 uur; 4. de maten, gewichten en meetwerk tuigen. die gestempeld zijn met het af- kcuringsmerk. niet in winkel e.d. mogen worden teruggebracht; 5. ten bate van 's rijks schatkist voor het onderzoek der maten, gewichten en meetwerktuigen keurloon en voor het justeren der gewichten justeerloon is verschuldigd, dat bij het weer in ont vangst nemen der voorwerpen dient te worden voldaan; 6. de milligramgewichten niet op de herijkzitting doch uitsluitend aan het I.Jkkantoor te Utrecht ter herkeuring kunnen worden aangeboden; de gezegelde enveloppe, afgegeven bij de vorige verificatie, met de gewichten franco per post opgezonden moet wor den. daar deze anders aan de eisen, welke aan nieuwe gewichten worden gesteld, moeten voldoen. Soest, 18 februari 1972. LEVINGA niet, die ook te kennen gaf geen vertrouwen te hebben in de VNG. Hij bleef derhalve tegen. De heer J. R. v. POPPELEN (KVP), die geen positief punt zag in het tegen stemmen van de heer Levinga en de motieven waarom deze de VNG wan trouwde, het een te eenzijdige afspiege ling vond en de veronderstelde samen stelling van confessionele burgemeesters minderwaardig vond, had geen behoefde hem te steunen, 't Woord mindenvaardig werd door de heer Levinga, naar hij later zei, als beledigend beschouwd. b. Brief bewonerscommissie woningen te Soesterberg van de bouwvereniging „St. Joseph", met voorstel te berichten conform de ter inzage gelegde concept brief. In deze brief wijst het college de be wonerscommissie op de hulp welke zij van rijk en gemeente kunnen ontvangen. Aan alle bewoner van de oude wonin gen wordt 1500,krotontruimingspre- mie verleend bij de verhuizing. Van het rijk ontvangt de bouwvereniging 1500, per af te breken woning, waarvan in de eerste plaats de kosten van het slo pen betaald moeten worden. Verder wordt in de brief gezegd dat de ge meente meerdere goedkope woningen heeft beschikbaar gesteld, waarvan de voorlopige huur slechts 160,per maand bedraagt. In normale situatie zou deze huur 250,moeten zijn. De heer PIEREN (PAK) meende echter dat deze beantwoording niet voldoende was en niet alle vragen van de bewo ners daarmee behandeld waren. De voorzitter zegde toe een en ander nog eens critisch te bekijken, alhoewel hij de hoofdlijn van het antwoord ge handhaafd wilde zien. c. Circulaire Stichting Emmaus Commu- nauteiten betreffende „Aktie koppelge meenten Oost Bengalen", met voorstel deze circulatie voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. d. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten, met voorstel deze voor kennsgeving aan te nemen. Conform besloten. e. Brief d.d. 30 november 1971 van de heer mr. H. H. Houtman, Parklaan 47, Soest, inzake de aankoop van een per ceel grond aan de Parklaan, met voor stel deze brief voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. f. Brief d.d. 28 december 1971 van bur gemeester en wethouders van de ge meente Kortgene, met verzoek adhesie te betuigen aan een door de raad van deze gemeente aangenomen motie inzake de leniging van de bestaande woningnood, met voorstel de brief voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten met stem van de heer Levinga tegen. g. Brief d.d. 29 december 1971 van Mona Rademaker en nog 11 andere kinderen inzake het eenrichtingsverkeer op het industrieterrein met voorstel conform de ter inzage gelegde concept-brief te ant woorden. Conform besloten. 3. Voorstel tot verkoop van grond, gele gen: a. aan de Nieuweweg, aan de heer A. Gros te Soest; Conform besloten. b. nabij de Titus Brandsmastraat te Soest, aan de Provinciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij N.V. Conform besloten. 4. Voorstel tot wijziging van de „bijdra geregeling ter bestrijding van de wo ningnood 1965". Conform besloten. Op verzoek van de heer C. VERHEUS (Prot. Chr.) zal in het gemeentelijk voorlichtingsblad de financiële steun bij verhuizing naar duurdere wonin gen nader toegelicht worden. 5. Voorstel tot het vaststellen van een besluit als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (voor- bereidingsbesluit) Conform besloten. 6. Voorstel tot het verlenen van onthef fing als bedoeld in artikel 1 van de Zo neverordening Hinderwet ten behoeve van de Firma N.E.M.A.S., Duinweg 14 te Soest. Conform besloten. De heer VAN POPPELEN informeerde of er voldoende maatregelen getroffen zijn om hinder van speciaal de spuite- Loco-burgemeester K. de Haan. rij te voorkomen. Klachten zijn er niet meer volgens de heer De Haan en bo vendien zullen in de nog te verlenen hinderwet - vergunning voorwaarden worden opgenomen om eventuele scha de, gevaar of hinder te voorkomen. 7. Voorstel inzake het opnemen en uit lenen van gelden gedurende het 2e kwartaal 1972. Conform besloten. 8. Voorstel tot goedkeuring van de be groting 1972 van het overdekt instruc- tiebad, tevens inhoudende vaststelling van de tarieven, alsmede tot vaststelling van ouderbijdragen in de vervoerskos ten van het schoolinstructiezwemmen. De raad nam het voorstel van de onder wijscommissie over, waardoor er geen bijdrage in de vervoerskosten meer wordt gevraagd, maar een bijdrage in de algemene kosten. Deze algemene kos ten, waarvoor een ouderbijdrage wordt gevraagd, zullen verhaald worden met een bedrag van 9,per leerling voor het schooljaar 1971/1972 en met een be drag van 17,per leerling voor het komende schooljaar. De raad ging te vens accoord met een voorstel van de heer D. HOEKSTRA (Prot. Chr.) van niet meer dan twee kinderen uit één gezin deze bijdrage te vorderen, terwijl de sociaal zwakkeren niet of minder behoeven te betalen. 9. Voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van een door de Stichting Woon- en Dienstencentrum Bejaarden te Soesterberg te sluiten geldlening. Conform besloten. 10. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen, gelegen aan: a. de Kerkstraat van J. H. de Bruin; De VVD-fractie stemde in haar geheel tegen. Zij is het niet eens met dit aan koopbeleid, dat in verband staat met de Weg-over-de-Eng. De fractie van D '66 stemde weliswaar niet tegen, maar verzocht het college dit aankoopbeleid stop te zetten, omdat zij ernstige twijfels heeft of deze weg ooit gerealiseerd zal worden. De LOCO-BURGEMEESTER zei hierop dat dit beleid in zoverre hier reeds re kening mee hield, dat er niet actief wordt gehandeld bij aankopen van gron den waarop deze weg zou komen te lig gen. Slechts dan gaat men tot aankoop over als men grond te koop aanbied. „Niet omdat het college pessimistisch is", zei de heer De HAAN, „maar alleen uit realiteit. De beroepsprocedure loopt en het zal nog wel even duren voordat er een uitspraak komt", aldus de heer De Haan. b. de Insingerstraat van A. G. Andries- sen; Conform besloten. c. de Talmalaan van G. Volkers. Conform besloten. 11. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Staalwijklaan 4 en 6. Conform besloten. 12. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van de ver betering van het kruispunt Foekenlaan/ Heideweg. De heer J. GEERLINGS (WD) had be zwaar tegen de in het raadstuk gebezig de terminologie „een ter plaatse dood lopende overweg". „Dergelijke overwegen bestaan niet", wist hij als terzake kundige. Hij vroeg zich verder af of het zin had het over pad af te sluiten, omdat het wel dege lijk dienst deed. Hij betreurde het dat gevoerd, terwijl er iets verder op wel dit overpad al van de kaarten was af- een ingetekend werd. Van het college wilde hij een toezeg ging hebben, dat althans van hen uit geen initiatieven werden genomen om het overpad te sluiten. Ook het be staande paadje wilde hij laten liggen. Deze toezeggingen kreeg hij. 13. Voorstel tot het geven van straatna men in de wijk Soest-Zuid. Het voorstel het gedeelte van de Oude Utrechtseweg, tussen Sint Willibrordus- straat en Schoutenkampweg, de naam Sleedoornweg te geven, werd op voor stel van de heer J. R. v. POPPELEN (KVP) aangehouden. „Nu de namen Sint Willibrordusstraat en Plasweg ge handhaafd blijven, heeft het nauwelijks zin, de naam Sleedoornweg in te voe ren", vond hij. Het zal nader bekeken worden. Wel ging de raad accoord met het voorstel het gedeelte van de Heideweg tussen Plasweg en Foekenlaan, de naam Prunuslaan te geven. 14. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de Provinciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij voor het leggen, onderhouden en heb ben van een hoogspanningskabel nabij het ziekenhuis Zonnegloren. Conform besloten. 15. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tot het betalen van rente met betrekking tot een aangegane koop overeenkomst met: a. A. G. Andriessen; Conform besloten. b. J. H. de Bruin; Conform besloten. c. G. Volkers c.a. Conform besloten. 16. Voorstel tot verhoging van het ge meentelijk subsidie aan de Stichting Dorpshuis Soesterberg. Conform besloten. in vele variëteiten fSoestcrbergsestraat 188 Telefoon 2739 - Soestduinen <5^9 6^9 Als we een pil of dragee innemen, lost de wand zich ergens in maag of darm op en dan komt pas het eigenlijke ge neesmiddel vrij. Het is nu voor de arts van belang precies te weten wanneer en waar dit geschiedt, omdat het tijdstip van het vrijkomen van werkstoffen alles te maken heeft met de konsentratie van het medikament in het bloed en dus ook met zijn werking. Nu kan men een lilli- put hoog-frekwente zender aan zo'n dragee bevestigen, welks zend-frekwen- tie bij het vrijkomen van het medika ment uit zijn kapsel veranderd wordt. Dit nu heeft men kunnen realiseren zo dat de farmaceutische praktijk op deze manier voor het eerst de mogelijkheid te baat kan nemen: soort en laagdikte van een tegen maagsap opgewassen kapsel bij proefpersonen te toetsen en de tijd van het vrijkomen precies af te stellen. Een voortijdig vrijkomen van de werk stoffen zou niets uitrichten en de behan deling zinloos maken. Zeer binnenkort zal dr. O., tweemaal wegens moord tot levenslange gevangenis straf veroordeeld, worden opgenomen in de Psychiatrische Observatiekliniek van het Nederlandse Gevangeniswezen te Utrecht. Hü zal daar de plaats innemen van een andere beruchte misdadiger, de drie voudige moordenaar Hans v. Z., die eveneens enkele weken in deze kliniek heeft vertoefd voor een uitgebreid onderzoek, dat mogelijk zou kunnen leiden tot over plaatsing van de gevangenis in Breda naar de gesloten afdeling van het Mesdag asiel te Groningen. Ook dr. O. heeft verschillende jaren in dit asiel vertoefd, maar sinds een jaar of drie zit hij gedetineerd in de strafgevangenis in Scheveningen. Aartsbisschop Makarios zit als presi dent van de onafhankelijke staat Cy prus niet zo erg gemakkelijk. Het is de bedoeling dat hij een vreedzame sa menleving sticht waarin de burgers van Griekse en van Turkse afkomst beide rustig kunnen leven en vanuit Griekenland en vanuit Turkije wordt scherp toegezien op zijn beleid. In geen van beide landen is men erg tevreden: spanningen tussen de Grieks talige meerderheid en de Turkse min derheid bestaan nog steeds en nog steeds moet een V.N.-corps ervoor zor gen dat het niet helemaal mis gaat. Nu hebben de Griekse kolonels en hun Turkse kollega's geen behoefte aan ru zie, die prompt zou losbarsten als op Cyprus een staatsgreep gepleegd werd door een groep die de „enosis" ver werkelijkt: de volledige aansluiting bij Griekenland. Daarom is men noch in Athene, noch in Ankara erg blij met het feit dat de Griekse generaal Grivas, Cyprioot van geboorte, klandestien op het eiland verblijft waar hij al eerder als aanvoerder van guerrilla-strijders beroemd en berucht was. Grivas is zeker geen goede vervanging voor Makarios, daarover verschilt men in Athene en Ankara niet van mening, hoe graag men Makarios ook ziet ver dwijnen. Maar Makarios is niet iemand die je zonder meer aan de kant schuift. Er zijn aanslagen op hem gepleeegd en hij kan best gelijk hebben in zijn ver moeden dat Grivas mannen er de hand in hebben gehad. En dat Grivas on vindbaar is kan heel goed komen door dat zijn kollega's hem beschermen: dat zijn de Griekse officieren die krachtens overeenkomst het kader vormen voor de Nationale Garde van Cyprus. Dreigement Al te veel vertrouwen in die garde heeft Makarios daarom ook niet en een privé-legertje zou hem niet onwelkom zijn. Het schijnt dat hij met geld uit de ka's van zijn kerk een schip vol wa pens van de Tsjechen heeft gekocht en nu van zijn aartsbischoppelijk paleis een arsenaal heeft gemaakt. Als Grivas iets probeert, al dan niet met de Na tionale Garde, kan Makarios met zijn gewapende getrouwen daar iets tegen beginnen. Van zijn kant niet onlogisch, maar een vierde groep gewapende naast de garde de Turks-Cyprioten en Grivas guer rillastrijders geeft geen reden om te geloven dat zo de rust bevorderd wordt. Vandaar dat de Griekse regering Ma karios de duimschroeven heeft aange legd: wapens inleveren bij de Nationa le Garde of bij de V.N., anders zul je wat beleven. Het is een duidelijk drei gement desnoods met behulp van Gri vas Makarios uit te drijven. Wat het opzij zetten van Makarios betreft zullen de Turken de Grieken rustig hun gang laten gaan.. Om dan misschien vervolgens het eiland maar liever op te delen in onderling overleg. Niet dat dit zonder meer zal gaan: b.v. de Sowjet-Unie heeft zich garant ge steld voor de Cyprische onafhankelijk heid, en die zal zich er dan mee moe ten bemoeien. Het li.ikt er veel op dat Cyprus nog zeer lang als een soort tijdbom in de Middellandse Zee zal fungeren. Bij controle in een pension voor buiten landse arbeiders aan de Soesterbergse- straat zijn door de politie 11 Turken aangehouden, die niet in het bezit waren van een verblijfsvergunning. In afwach ting van hun uitwijzing zijn zij onder gebracht in de politiebureaus van Soest, Baarn, Soesterberg, Zeist en De Bilt. Wethouder de heer K. de Haan brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is op dinsdag 22 februari a.s. zijn gebruikelijke spreekuur te hou den. De Raad van Kerken te Soest houdt een openbare vergadering op donderdag 24 februari a.s., 's avonds 8 uur, in het verenigingsgebouw „St. Joseph", zaal zuid, ingang zijde Dalweg, Steenhoff- straat 30. De agenda vermeldt de navolgende punten: 1. Opening. 2. Mededelingen. 3. Verslagen van: a. Vergadering van 18 november 1971. b. Buitengewone vergadering met kerk raden en parochieraden op 30 novem ber 1971. 4. "Ingekomen stukken. 5. Voorstel van D.B. aangaande weder zijdse informatie. Vorming oecumenische kringen en jaaragenda Raad van Kerken te Soest. 6. Voorbereiding voor de samenkomst te Utrecht van de Wereldraad van Ker ken. 7. Open brief van het Bedrijfsaposto- laat. 8. Verslag van de commissie Gastar beiders. 9. Verslag van de contactcommissie 1 „Follow up Augsburg". 1 10. Verslag van de commissie Milieube- heer. 11. Rapport A.K.V. van de Ned. Herv. Kerk. 12. Kledinginzameling voor de Stichting „Mensen in Nood", j 13. Rondvraag. I 14. Sluiting. Belangstellenden voor deze vergadering i zijn welkom. I Boekingskantoor voor SOEST - LAANSTRAAT 66 Telefoon 02155 - 2683 Het is zeer lang stil geweest rond deze voormalige huisarts uit het Westlandse I Berkel, die in september 1952 werd ge- arresteerd, verdacht van (gif)moord op zijn vrouw en bijna twee jaar later tot levenslang werd veroordeeld. Op 6 februari 1958 kwam dr. O. weer met grote koppen in het nieuws, toen zijn medegedetineerde Adriaan Lodder, dood in de cel werd aangetroffen. Hij zou aan cyaankaU zijn overleden, het zelfde gif waaraan mevrouw O. was be zweken. De bewijzen tegen dr. O. sta pelden zich op en in 1960 werd hij we derom tot levenslang veroordeeld. Nu hij reeds twintig jaar gevangen zit, moet de staf van de Observatiekliniek onder leiding van Dr. F. H. L. Beyaert (opvol ger van de prof. Kloek) het ministerie adviseren over een eventuele voorwaar delijke invrijheidsstelling. Opgenomen in psychiatrische kliniek Dr. J. F. A. M. O. werd op 30 oktober 1916 in Soerabaja geboren. Hij deed eindexamen h.b.s. in Malang, studeerde Latijn en Grieks, trok daarna naar Ne derland om medicijnen te gaan studeren aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. In 1941 werd hij door de Duitsers gear resteerd toen hij een achtervolgde Jood tegen de Grüne Polizei wilde bescher men. Hij werkte in de illigaliteit en leerde in deze tijd zijn aanstaande vrouw Arnolda kennen. Zij huwden in 1947. Kort daar na vestigde dr. O. zich als huisarts in Berkel, een klein dorpje aan de rand van het Westland. Uit het huwelijk worden drie kinderen geboren. Dr. O. begint een verhouding met zijn 17-jarig dienstmeisje Nellie. De verhouding met Arnolda wordt steeds meer gespannen en langzamerhand moet in het brein van de dorpsarts het dui velse plan zijn opgekomen zijn vrouw uit de weg te ruimen. Zijn vrouw sukkelt in deze tijd (1951) enigszins met haar gezondheid, maar specialisten konstateren geen ernstige afwijkingen. Dr. O. maakt zijn vrouw echter wijs dat zij aan een hersentumor lijdt en prent haar dit zo in, dat zij het op de duur zelf gaat geloven. Ook tegen andere mensen vertelt hij, dat zijn vrouw aan een hersengezwel lijdt. Op 23 september 1952 streft mevrouw O. Een dag later wordt haar man ge arresteerd. De lijkschouwing heeft uit gewezen dat de vrouw door cyaankali vergiftiging om het leven is gekomen. Levenslang Na een ongebruikelijk lang vooronder zoek van bijna twee jaar staat de Ber- kelse arts in het late voorjaar van 1954 terecht voor de Haagse rechtbank. Dr. O. ontkent de telastelegging (moord door middel van vergiftiging). Hij wijst op een, naar zijn bewering, door zijn vrouw geschreven briefje, waarin zij schreef zelfmoord te zullen plegen. Ook oppert hij de mogelijkheid dat zijn vrouw aan een hersentumor zou zijn overleden. Die mogelijkheid wordt even eens door de rechtbank verworpen. Noch bij leven, noch bij dood van mevrouw O. is ooit een spoor van een dergelijke tu mor gevonden. De rechtbank verwierp ook de bewering dat dr. O. te goeder trouw in een hersentumor is blijven ge loven, Was dit wél het geval geweest, dan acht de rechtbank het allerminst verklaarbaar dat verdachte als medicus overal moest rondstrooien dat het bin nenkort met zijn vrouw afgelopen zou zijn, omdat door de negatieve uitspraak van twee specialisten in het onderzoek naar een tumor hiervoor geen enkele aanwijzing was gegeven. Bovendien had verdachte geheel in strijd met de waar heid verteld dat zijn vrouw reeds was bediend van de laatste sacramenten. Het psychiatrisch rapport van prof. Carp schilderde dr. O. als een man, die vol ledig toerekeningsvatbaar voor zijn daad moet worden geacht. Dr. O. werd ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf, welke straf in appèl opnieuw werd op gelegd. Moord op medegevangene Op de kille ochtend van 5 februari 1958 vindt een bewaarder van de Leeuwarder strafgevangenis het stoffelijk overschot van Adrianus Lodder, die in 1953 we gens moord op zijn vrouw tot levens lang was veroordeeld. Zelfmoord? Op een plank boven Lodder's bed ligt een briefje, waarin Lodder bekent een medi cijn te hebben ingenomen. Tevens bevat het briefje een merkwaardige bekente nis. Hij zou in 1952 een verhouding met me vrouw O. uit Berkel hebben gehad en haar hebben overgehaald cyaankali in te nemen. Op Lodder's lichaam wordt sek- tie verricht. Hij is aan cyaankalivergif tiging gestorven. Het licht valt op de man, die recht streeks bij dit feit betrokken schijnt: dr. O., sinds vier jaar gedetineerd in Leeuwarden. Dr. O's manipulaties met briefjes kennende wordt direkt vermoed dat hij op de een of andere manier aan vergift is gekomen en Lodder heeft ver moord. Lodder's „bekentenis" „Ik heb mevrouw O. vermoord" zou dan zijn onschuld moeten aantonen. Maar de re cherche trapt er niet in. Er vindt een zeer uitgebreid vooronderzoek plaats. Er komt vast te staan dat dr. O. en Lodder in de gevangenis een sinister „poker- spel" hebben gespeeld. „Voor de grap" schreven zij briefjes, waarin zij bekenden zelfmoord te hebben gepleegd en de vrouw van de ander ta hebben vermoord. Dr. O. heeft uit dit macaber spelletje alles willen halen wat er in zat. Ondanks de vurige pleidooien van advocaat Schootstra werd Dr. O. door de rechtbank en later het Hof van Leeuwarden wederom tot levenslange gevangenis veroordeeld. Sindsdien is het rustig geworden rond de Berkelse arts. Hij vertoefde enige tijd in de gevangenis van Breda, zat daarna jaren in het Mesdagasiel te Gronineen en sedert een jaar of drie verblijft hij in de strafgevangenis te Scheveningen, waar hij o.m. boeken vertaalt. De mogelijkheid blijft open. dat dr. O. op jaren kan worden gesteld en zo doende toch weer een kans krijgt om in de maatschappij terug te keren. Maar is zo'n terugkeer verantwoord met het oog op de maatschappelijke veiligheid? Is dr. O. in asiel en gevangenis innerlijk zo veranderd, dat zijn terugkeer geen gevaren meer zal opleveren? Aan dr. Beyaert en zijn staf de taak hierover een van haar gedegen adviezen uit te bren gen. VOOR SOEST Rijwiel- en Bromfietsspecialist GALLENKAMPPELSWEG I Telefoon 02155-2857 t.o. busstation Soest-Zuid Groenten, vruchten enz. die aanzetten worden direkt van het vuur genomen er. in een bak met koud water gezet. De aangezette groenten e.d. zullen nu weer loslaten. Groentenat met aroma wordt met een blad gelatine (2 gram) per dl vocht tot gelei gemaakt. Dit wordt over koude ge kookte asperges, bloemkool, tomaten of komkommer heengegoten. Groentenat wordt altijd bewaard om bouillon, soep of saus van te maken; het kan in de jus verwerkt worden; verder kan het voedsel van de baby er mee worden verdund. Grauwe erwten kunnen gekookt heel goed gebruikt worden voor een zc:e schotel of voor het vullen van tomaten enz. op een hors d'oeuvreschotel. Doffe glazen kunnen veelal helder wor den gemaakt wanneer u ze enige tijd vult met een mengsel van ammoniak, potas en water. Om een glas tegen springen te vrijwa ren bij heet inschenken, plaatst u het op een natte doek.

Soester Courant | 1972 | | pagina 3