Soest toen - Soest nu Majorette-peloton in nieuw tenue assisteerde samen met P.V.O. bij Tros t.v.-opname Dinsdag 22 februari 1972 50e jaargang no. 56 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Dureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 STAKINGEN ZIJN NIET IDEAAL MAAR NIEMAND WEET IETS BETERS Natuurwandeling Vrouwengilde Literaire avond bij Artishock Concert in de Oude Kerk „Bol-pijl" rit Baarnse Auto Club Raad van Elf bezocht het karnaval van WZ Telef. Brandweer 333 3 Politiebureau 444 4 Het oog gericht op een Roemeense klap in het gezicht der Russen Rijden onder invloed Ongeval bij sportwedstrijd Politie gaat optreden tegen hinder van brommers Afsluiting straten in verband met herbestrating s Marionettentheater bij Artishock Ledenvergadering Haag Bijc SOESTERldOURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De rekening voor de grote Britse mijn werkersstaking wordt duizelingwekkend hoog als we alle schade meerekenen die er ook indirekt het gevolg van is. Een in vergelijking veel kleinere staking was die vorig jaar in de Westduitse me taalindustrie. Die heeft alleen in deze bedrijfstak viereenhalf miljard mark ge kost, waarbij niet is meegerekend wat het anderen heeft gekost die niet kon den werken door uitblijvende leveran ties. Dat zijn forse sommen, die door de sta kingen bij de grootmetaal in Nederland bij lange niet gehaald zullen worden. Maar ook hier is reden om met enige ongerustheid te kijken naar de enorme wanverhouding die licht kan ontstaan tussen wat een staking aan schade op levert en aan resultaten. Met die viereneenhalf miljard schade in de Westduitse metaalindustrie had voor jaren betaald kunnen worden wat de stakers meer eisten dan hun werd ge boden. Dat is geen kwestie van sym pathie of andere gevoelens: het is nuch ter redeneerwerk. Je zou het ook zo kunnen stellen dat als dezelfde Duitse metaalindustrie in dezelfde periode zonder staking kans had gezien om viereneenhalf miljard mark te verspelen dat niet alleen de aandeelhou ders maar ook de daar wettelijk voorge schreven kommissarissen namens de werknemers ijlings naar de rechter wa ren gelopen om het wanbeheer terstond een halt toe te roepen. Er is derhalve in vele landen diepgaand gezocht naar methoden om stakingen, als ze alle proporties uitgroeien, te voor komen. Dit is iets anders dan ze te be letten: het recht op werkstaking wordt nauwelijks aangevochten. Een bezwaar tegen de rechterlijke uitspraak in der gelijke zaken is dat deze funktionaris niet in de eerste plaats over de maat schappelijke en ook psychologische kwa liteiten kan beschikken om een redelijk oordeel te vellen, hetgeen de uitspraak van de daardoor wel zeer bekende rech ter Stheeman in Amsterdam haast nog bevestigt. Diens uitspraak stoelt wel de gelijk op wat er aan jurisprudentie voor handen is en waarschijnlijk zelfs op wat er in dit opzicht aan wetsontwerpen over hot. stakingsrecht parlementair be kokstoofd wordt. Een machtsstrijd De gedachten gaan dan automatisch uit naar arbitrage, het benoemen van een scheidsrechter. Niet zoals nu, wanneer het kwaad al is geschied, maar op een tijdstip dat het onderhandelen niets blijkt op te leveren. In de stakingswetgeving van verschei dene landen is iets in deze geest gepro beerd. maar de Nederlandse vakbewe ging is mede om de buitenlandse erva ringen niet erg enthousiast. Haast auto matisch ontstaat dan aan de onderhan delingstafel een sfeer waarin of de ene of de andere partij in het geheel niet streeft naar een overeenkomst omdat de gedachte speelt dat de arbritage wel in zijn voordeel zal uitvallen. Waarna dan cle altijd voor één partij kwellende situatie ontstaat dat hij niet iets vrij willig is overeengekomen maar dat hem iets is opgelegd, wat haast een moreel recht verschaft om te proberen zich er onder uit te werken. In een dergelijke sfeer raakt dan het benoemen van onderhandelingsdelegaties overbodig en verdwijnt juist wat althans een rem is tegen willekeur dat niet indi viduen of kleine groepen tegenover el kaar staan, maar een totaal van werk gevers tegenover een totaal van werkne mers, die beide over de hele linie rech ten ontlenen aan een overeenkomst. In de machtsstrijd die staking altijd is, gaat het principe makkelijk verloren dat niet macht maar recht beslissend moet zijn. Helaas is echter nergens een oplos sing bedacht waarbij het recht de kans krijgt dergelijke toepassing van het machtsbeginsel overbodig te maken. Toch zou daarmee ontzettend veel ge wonnen zijn in een periode dat stakingen de mogelijkheid in zich bergen gigan tische schade aan te richten. En hoe we het ook bekijken - wie er ook voor op draait - dergelijke schade is voor de maatschappij ongeveer zo nuttig als wanneer in het openbaar op grote schaal bankbiljetten werden verbrandt. De maandelijkse natuurwandeling van het vrouwengilde heeft bij redelijk weer plaats op woensdag 23 februari of an ders de volgende dag. Vertrokken wordt om 9.15 uur vanaf het rusthuis Eikenhorst aan het einde van de Koninginnelaan. Introducties zijn toegestaan. Op dinsdag 29 februari organiseert Arti shock in het kader van de Boekenweek een literaire avond, verzorgd door de Werkgroep Literatuur van het Baarnsch Lyceum. De- 19-jarige leerlingen Kathleen Croll, Marjet Postema en Dick Bossers dragen zelf gekozen teksten voor van Hans Ver hagen, Bert Voeten, Paul van Ostayen, Pierre' Kemp, Vasalis, Cces Buddingh, G. H. van het Reve, Lehman, Eric van der Steen, Harry Mullisch, Hans Lodei- zen, Paul Rodenko, Catherina de Haas, •Tohan Daisne, Hanny Michaëls, Adriaan Roland Holst en Jan Ligthart. Deze avond vangt aan om 20.15 uur. Programma's zijn verkrijgbaar in alle boekhandels en bibliotheken te Soest en Baarn. Voor 1 Schiedamse jongen en 9 Schie- damse meisjes was het zaterdag een grote dag. Hun wens, optreden met een echt Majorette-peloton, ging dank zij de TROS in vervulling. Zij waren de gast van de Soester Muziekvereni ging P.V.O., die hen in de gelegenheid stelde met de majorettes op te treden. In de maand december van het afge lopen jaar nam Wilco van Lint, naar aanleiding van een t.v.-uitzending, het initatief een majorettekorps(je) op te richten. Zijn zusje en 8 andere meis jes werden „ingelijfd" en zo werd Ne derlands jongste majorette-peloton „De Jonge Majoretten" een feit. Het concert van de maand februari in de Oude Kerk te Soest zal worden ge geven op vrijdag 25 februari a.s. door het koor van de Muziekkring de Ne derlandse Cantorij (v.h. Hervormd Jeugdkoor) en de organist Jan Jansen. Dit concert is gewijd aan romantische koor- en orgelmuziek. Voor de kerkmu ziek, met name voor die van de refor matorische kerken, heeft de romantische periode weinig' waardevols opgeleverd; de muziekale hoogtepunten lagen in die periode o.m. in de symphonische mu ziek, in het lied, en waren dus te bele ven in cle concertzaal. Het accent van het vocale musiceren kwam meer en meer te liggen op het terrein van het „bürgerliche Musizieren", in Duitsland i kwamen de „Singkreise" en het is voor deze oratoriumverenigingen, zoals wij ze in Nederland plegen te noemen, dat o.a. Mendelssohn en Brahms diverse werken op een geestelijke tekst schreven. Zij be keken de muziek dus uit een geheel an der gezichtspunt dan het „streng kerke lijke". Nu kan over het algemeen het peil van de romantische koorcomposities niet tip pen aan dat van de romantische symho- nische literatuur. Geen wonder dat in onze dagen, waarin we een restauratie beleefden van de prachtige koorliteratuur uit cle periode vóór J. S. Bach, (één van cle belang rijkste „restaurateurs" was wel Hogo Distier) de vooruitstrevende koren de ro mantiek uit het repertoire schrapten. Ook hier moet men echter het kind niet met het badwater weggooien, want er zijn enkele composities van Mendelssohn en Brahms, welke op een niveau staan dat kan wedijveren met de hoogtepunten uit voorafgaande perioden. Zelfs Hugo Distier, hoewel hij zich be- bewust afzet tegen koor- en orgelmuziek uit do romantiek, is zonder Brahms niet denkbaar, terwijl Brahms op zijn beurt geïnsprireerd schijnt te zijn door Hein- rich Schütz, b.v. in het middendeel van het grandiose 8-stemmige motet „Ich aber bin elend". Bijzonder knappë polyfonie is te beluis teren in het motet „Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen", een werk dat kennelijk voor een grote ruimte gedacht is. Van minder allure, maar beslist de moei te van het beluisteren waard zijn de psalmen 22 en 100 van Mendelssohn. Met name in Psalm 22 herkennen we de fijnzinnige tekenaar, die Mendelssohn ook was. Van Joh. Brahms worden op dit con cert gezongen „Koraal en Fuga over „Es ist das Heil uns kommer her" (4-stm- ming), twee dubbelkorige, 8-stemmige motetten, n.1. „Wo ist ein so herrlich Volk" en „Ich aber bin elend" en het 4- tot 6-stemmige mott „Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen." De organist Jan Jansen speelt een min derbekende Preludium en Fuga in c moll van Mendelsohn; van Brahms ho ren we Preludium en Fuga in g moll en enige koraalvoorspelen. Dit is het eerste concert van het koor van cle Nederlandse Cantorij - nieuwe samenstelling: voorheen Hervormd Jeugdkoor. Men hoopt op een grote en dus stimulerende belangstelling van do nateurs en geregelde concertbezoekers. Het concert begint om 8.15 uur. Toe gangsprijs 5,donateurs genieten de bekende reductie. Wilco zond een briefje naar de TROS voor het progamma „Kleine Mensen hebben Grote Wensen" en zijn verzoek werd doorgezonden aan de majorettes van P.V.O. Zaterdag werden onder grote belang stelling de opnamen gemaakt voor de uitzending van woensdag a.s. Wilco van Lint met zijn zusje Alette, Helma en Jacqueline Koene, Aatje en Erna Lakeveld, Marina Vasenna, Gabi Nijndorf, Jolanda Guis en Astricl Schae- pen marcheerden, onder muzikale bege leiding van P.V.O., bij de Open Hof en langs de Dahveg. De kou deerde hen niet en zij genoten volop. De T.V. uitzending zal daarvan getuigen. P.V.O.-voorzitter de heer Jaarsveld stel de z(jn jonge collega op zijn gemak. De Baarnse Auto Club organiseert op zaterdagavond 26 februari a.s. de Bol- Pijl rit 1972. De lengte van de rit is voor alle deelnemers ongeveer 30 km. De uitzetters hebben de route-opdrach ten, vooral voor de C-klasse, regelma tig voorzien van hersteloriënterings- punten, zodat de rit zelfs voor begin ners gemakkelijk is uit te rijden. Vanaf 19.00 uur zaterdagavond, kan men zich laten inschrijven voor deel name in Café-Rest. Astoria, Oranje straat in Baarn. De eerste deelnemer vertrekt om 19.31 uur. Voor zaterdag 18 maart staat de Lente-avondrit op het progamma. Teneinde de leden van VVZ en hun dames een gezellige avond te bezorgen, had de evenementencommissie een kar- navalsavond georganiseerd, welke vrij dagavond in „De Rank" werd gehou den. Meer dan honderd vijf tig gecostumeerde en gemaskerde dames en heren had den aan de uitnodiging gehoor gegeven. Het kwartet Huib Fermouw uit Amers foort bracht er al vrij spoedig de wa re stemming in. Het was een bonte mengeling van de fraaiste tot de eenvoudigste costuums en de dames en heren hadden er veel werk van gemaakt, om zo onkenbaar mogelijk de feestvreugde te verhogen Het hoogtepunt van de avond was wel het verschijnen van de Raad van Elf uit Soest, die de zaal betrad, vooraf gegaan door enige dames en daarachter de boerenkapel „De Heikneuters" uit Soesterberg. De vreugde steeg toen ten top. Prins Knol de Eerste verkreeg vervol gens het woord en hij was blij, dat VVZ hem en de Raad van Elf uitgeno digd hadden, het feest te mogen op luisteren. Hij hoopte, dat het eerste elftal van VVZ kampioen mocht wor den en deelde vervolgens mede, dat de Raad van Elf besloten heeft om dona teur van VVZ te worden voor èen be drag van honderd en elf gulden per .laar. Het luide applaus klonk even la ter nog veel harder, toen een aanwezige donateur dat bedrag verdubbelde. Prins Knol sloeg vervolgens enige be stuursleden tot Ridder, terwijl de beer J. v. d. Mey werd benoemd tot Ridder Jan de Eerste van „De Rank". De jury had een moeilijke taak om enige prijs winnaars bekend te maken. Toch kwam de eerste geldprijs ten goede aan dege ne die het verdiende, n.1. de heer H. van Grol, als Pipo de Clown. De twee de prijs ging naar de heer en mevrouw A. v. d. Broek (gekleed in VVZ-kleu- ren). De derde prijs was voor de heer J. van Kooij Gzn. (met de ijzeren hand), die de geldprijs schonk aan de VVZ- jeugd. De heer W. Ruizendaal was be slist onherkenbaar (sjeik). Hij kreeg de vierde prijs. Het feest werd daarna op volle kracht voortgezet. Foto: Geert Vredeveld. Dat de Roemenen een van hun generaals de kogel hebben gegeven omdat hij be trapt was op spoineren voor de Sowjet- Unie is een van de merkwaardigste be richten van het jaar. Vooral omdat het ervan getuigt dat de Roemenen zich kennelijk in een. positie achten die stevig genoeg is om over te gaan tot een dergelijke executie die voor de Russische leiders een klap in het ge zicht is. Hun zekerheid bestaat voor een groot deel uit officiële uitspraken in het blok van de Warschaupaktlanden dat elk lid natuurlijk zijn eigen politiek voert en dat men zich nimmer in eikaars zaken mengt. Maar de Tsjechen weten dat men dergelijke uitspraken niet al te letterlijk moet opvatten. Bovendien blijkt dat de Roemenen kennelijk op militair gebied het een en ander uitvoeren waarvan ze menen dat dit in Moskou maar beter niet bekend kan worden. We mogen aannemen dat dit allereerst plannen zijn ter verdediging van het grondgebied voor het geval Russische troepen eens een inval mochten wagen. Dit klinkt dan wel flink maar het is natuurlijk duidelijk dat Roemenië on mogelijk opgewassen kan zijn tegen de Russische reus. Er zou dus ook gerekend moeten kunnen worden op steun van el ders, waarvoor eigenlijk alleen China in aanmerking komt. Het is allemaal tamelijk mysterieus. Het enige wat men eruit kan opmaken dat intern in het Oosteuropese blok de za ken voor de Sowjets lang niet zo sim pel liggen als het oppervlakkig wel lijkt. KANTMAN. Bij de speciale controle van de poli tie in de nacht van vrijdag op zaterdag kreeg de 34-jarige Amersfoorter R. V. een rijverbod opgelegd, wegens het rij den onder invloed. De 20-jarige J. B. uit Hilversum ne geerde het stopteken van de politie om dat hij niet in het bezit was van een rijbewijs. Na een achtervolging werd hij tot staan gebracht en hij kreeg een procesverbaal. Van de 80-jarige P. W. J. v. M. uit Soest werd het rijbewijs ingenomen, omdat hij zaterdagnacht onder invloed over de Koninginnelaan reed. Ook de 19-jarige C. K. uit Soest raakte zijn rijbewijs kwijt wegens het rijden onder invloed. Op de Molenstraat ramde hij, in de nacht van zaterdag op zondag, de daar geparkeerd staande auto van G. K. Hij reed door, maar werd bij de brandweerkazerne tot staan gebracht. De 19-jarige bestuurder ont kende aanvankelijk, maar zijn passa gier was verstandiger. Beide axito's wer den zwaar beschadigd. C. K. werd ter ontnuchtering ingesloten. Het 15-jarige meisje A. S. kwam zater dagavond tijdens een basketbal-wed strijd in de Sporthal Beukendal zo on gelukkig te vallen dat zij een hersen schudding opliep. Met de ziekenauto werd zij naar haar ouderlijke woning in Utrecht vervoerd. Herhaaldelijk wordt er bij de politie geklaagd over hinder die speciaal brom- fietsende jongelui veroorzaken door met open uitlaat een soort terreinraces te organiseren. Zij gaat hier streng tegen optreden. Op particulier terrein mag uiteraard zoveel gereden worden als men wil, maar ook daar behoort de uitlaat van een behoorlijke geluiddem per voorzien te zijn. In verband met herbestratingswerk- zaamheden zal de DUINWEG van 1 tot en met 30 maart voor doorgaand verkeer afgesloten worden. Een zelfde lot treft de WILLEM DE ZWIJGERLAAN voor de periode van 23 februari tot 24 maart. Zondagmiddag 27 februari treedt na lange afwezigheid het Haags Marionet tentheater weer in het Artishockgebouw op in het zondagmiddagprogramma voor kinderen. Leider van het marionettentheater is Lucas Goudzwaard (26), die samen met Leonora de Jong (21) de poppen bespeelt. Beiden ontvingen hun opleiding bij Don en Ly Vermeire. De voorstelling begint om 15.00 uur. Vrijdag 25 februari a.s. wordt in „De Rank" aan de Soesterbergsestraat een ledenvergadering gehouden van de afd. Soest van de Vereniging tot Bevorde ring der Bijenteelt in Nederland. Op deze vergadering zullen ondermeer die punten behandeld worden, die op de januari-vergadering niet afgehandeld konden worden, wegens ziekte van de penningmeester. Na de pauze wordt de natuurfilm Waddenzee-Vogelland vertoond.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1