saoMiOrriL uancte AGENDA „LIEF ZIJN VOOR DE NATUUR" EEN DERDE DEEL VAN DE BEVOLKING KOOPT BIJNA NOOIT EEN BOEK ZIEKENAUTO 2727 fraaier haar door Biosthetisehe haarverzorging NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK igen 'ebruari ebruari Emb&nb um/om-Aammomo kern gaai Plantsoen voor de sporthal wordt opgefleurd met „kunstwerk" Kunstenaar Otto Schouten in samenwerking met gemeentewerken en Sportstiching op zoek naar juiste plaats I30I-KIENWI5I5K van 23 februari tot en met 4 maart Soester boekhandelaren verwachten veel van komende boekenweek Eiermarkt TELEFOONNUMMER (dag en nacht) .«ft' - soesterbergsestraat44 telefoon 2045 REMBRANDTLAAN 18 - TEL.'02155-4785" Ie Heideweg een voor dergelijke sch.) 2-1 t 2-3 3-1 3-0 5-0 b 0-4 gen door vóór ;meente- t of toeristen maken. :ot en met aspoorten en toger provin- rgt de af- ior drukte een 3ESTUUR CHT Dinsdag 22 februari 1972 GEVONDEN: Sterk vermagerde, niet schuwe kater, nabij Prins Hendrikoord te Lage Vuur- se, verblijvend in het Dierentehuis. Wanneer u een dier aan ons opgeeft als „vermist", en het wordt terugbezorgd, wilt u ons dan even een berichtje stu ren. Inlichtingen over deze en andere dieren aan het Dierentehuis, Klein Engendaal- weg 36a, Soest, telefoon 3583. Opgaven voor vermelding in deze ru briek uiterlijk zaterdagavond telefonisch onder de nummers 3583, 3282 of 2501. (dccd 24 februari: Verenigingsgebouw, 20 uur, Vergadering Raad van Kerken Soest. 29 februari: Artishockgebouw, 2015 uur. Literaire avond. 3 maart: Artishockgebouw, 20.30 uur, Lezing „Van inrichting meubel tot bouwdetail". 5 maart: Artishockgebouw, 15 uur, Kin dervoorstelling Haags Marionetten Theater. 5 maart: Artishockgebouw, 15 uur, Ka merconcert. 10 maart: De Open Hof, 20 uur, Uit voering Muziekschool. 10 maart: Artishockgebouw, 20.30 uur, Lezing „Van woning tot werkgebouw". 11 maart: Dorpshuis Soesterberg, 10.30 uur. Politieke Soos Confessionele par- j tijen. 12 maart: Artishockgebouw, 15 uur, Kinderconcert (play-in) o.l.v. Henk Waardenburg. 13 maart: Oranje Hotel, 14.15 uur, Jaar vergadering U.V.V. 15 maart: 19.30 uur, Gemeenteraadver gadering. Onze beschaving, veelal tot uiting ko mend in bouwwerken e.d., vraagt of fers. Bossen verdwijnen, wegen en hui zen ontstaan. Er wordt van alles aan gedaan om dit soort offers zo veel mo gelijk te beperken, maar er volledig aan ontkomen is onmogelijk en daar om is het bijzonder verheugend dat men, waar mogelijk, de bomen spaart, zodat ze na gereedkomen van wegen en huizen in oude glorie blijven voort bestaan. BOEKHANDEL y pen. Groep 1, met als kenmerk een al of niet voltooide academische opleiding, 5 van de totale bevolking omvattend. 71 van deze groep koopt regelmatig tot vaak en slechts 6 °/o koopt nooit boeken. Groep 3, die als kenmerk heeft perso nen met een inkomen beneden de 18.000.en een opleiding varieërend van Mavo tot VWO, met als woon plaats de vergrote Randstad (Noord en Zuid - Holland, Noord - Brabant, Utrecht en Gelderland). 17 van de totale bevolking omvattend. 45 van deze groep koopt vaak tot regelmatig boeken, terwijl 21 nooit een boek zal kopen. Maandagmorgen om 10 uur werd door het gemeentepersoneel het kunstwerk, dat de Soester kunstenaar Otto Schouten, wonend aan het Weteringpad, in opdracht van de gemeente maakte om het voorterrein van sporthal „Beukendal" te gaan sieren, met vereende krachten uit het atelier van de kunstenaar gehaald, om onder politionele begeleiding, naar het het terrein van gemeentewerken aan de Lange Brinkweg te worden vervoerd, waar de kunstenaar er de laatste hand aan zal leggen, alvoren over enige dagen te beginnen met de plaatsbepaling. Door het wegvallen van één der twee eiken, waartussen de plaats van het kunstwerk was gepland, moet er naar een andere plaats gezocht worden en dat zoeken gaat dan gebeuren in sa menwerking met gemeentewerken en de Sportstichting. Het beeld, waar ook de kunstenaar nog geen naam voor heeft weten te vinden, beeld de sport uit als een ononderbroken ring, waarbij zowel het actieve als het passieve tot uiting moet komen. Het bijna drie meter hoge beeld is vervaardigd, of zoals Otto Schouten het liever noemt, opgebouwd uit styropor, een licht kunstofmateriaal, dat veel vuldig wordt toegepast in de verpak kingsindustrie en dat met behulp van 'n gloeidraad te bewerken is. De stryropor blokken, die een afmeting hadden van 60 x 60 x 120 cm, werden met een eigen gemaakte lijm, een mengsel van hout- De kunstenaar Otto Schouten. lijm op kunstharsbasis en een kataly sator, aan elkaar geplakt. Om een goe de ondergrond te krijgen voor de kunst harsbuitenwand, werd het gehele beeld eveneens met deze lijm ingesmeerd die de eigenschap heeft de stryropor op te lossen, waardoor een ideale hechtings ondergrond ontstond. De kunstharsbuitenwand werd uit drie lagen opgebouwd: een glasmal van driehonderd gram een van 400 gram en als afsluiting een van 600 gram, ge heel ingesmeerd met kunsthars, waar waardoor het geheel een groenachtige kleur kreeg. De op het beeld aanwezige figuren werden in klei geboetseerd, waarna een gipsmal werd gemaakt, waarin de originele figuren werden gegoten, die daarna met kunsthars op het beeld werden bevestigd. Hierna werd een gedeelte van het beeld voorzien van een structuurlaag bestaande uit 5 mm gekapte glasvezel en 2 mm chamotte. Gemeentewerken had de handen vol aan de „kunststof-schepping. Als laatste werd het beeld met hoog- glanslak .afgewerkt. Het beeld zal op een sokkel geplaatst worden, waarbij nog niet is komen vast te staan of de sokkel al of niet boven het maaiveld uit zal steken. Omtrent de onthulling van het beeld was tot op dit moment bij de betreffen de instantie weinig bekend, hoewel het toch tot de mogelijkheden gerekend moet worden dat de burgemeester de onthulling als laatste officiële daad tij dens zijn ambtperiode zal gaan ver richten. 25 februari: Oude Kerk Torenstraat, 20 uur, Concert Ned. Cantorij o.l.v. Maarten Kooy. 27 februari: Artishockgebouw, 15 uur, Kindervoorstelling Haags Marionetten i Theater. 28 februari: Gemeentehuis, 19.30 uur, I Openbare vergadering Commissie Stads park. 28 februari: ,t Zwaantje (Soesterberg), 20 uur, Lezing voor Leden Soester Za- kenkring. 17 maart: Artishockgebouw, 20 uur, Discussie-avond met Roel van Duijn. 19 maart: Artishockgebouw, 15 uur, Kindervoorstelling Haags Marionetten Theater. 20 maart: Gemeentehuis, 18.30 uur, Openbare vergadering Commissie Stads park. 24 maart: De Open Hof, 20 uur, Con cert voor donateurs van P.V.O. 26 maart: Artishockgebouw, 15 uur, Kindervoorstelling Haags Marionetten Theater. Dat bij een dergelijk sparen ook inder daad iets gedaan moet worden, blijkt duidelijk uit de voorzieningen die zijn getroffen voor het bestaande bomen- bestand in het plan „Klaarwater" waar alle bomen, die blijven staan en een plaats zullen krijgen in het bouwplan, tegen beschadigingen door auto's e.d. VERMIST: 19 februari. Rood katje met wit befje, heeft gebroken achterpoot. Fam. Ree horst, Torenstraat 8, Soest, tel. 2855. 7 februari. Zwart poesje met witte bef en witte pootjes, 1 jaar oud. Familie Steendelaar, Kruisweg 3, Soest. 28 januari. Zwarte 1 '/z jaar oude bou vier, geen staart, lange oren, met rode halsband. Fam. Kervezee, Waterlelie 4, Wilnis, tel. 02979-3321. 10 februari. Wit/zwarte poes. Familie Dijkstra, Meidoorn weg 9, Soest. 9 februari. Grijze, 12 weken oude poes, met witte pootjes. Fam. van de Munt, Nieuweweg 68, tel. 6030, Soest. Gd. WESSELS SoMWrtMf^MttrMt S3-t«l 2419 SOEST Groep 2, met als kenmerk de groep met een inkomen van 18.000.en meer per jaar en een opleiding, va rieërend van Mavo tot VWO, 9 van de totale, bevolking omvattend, waar van 58 regelmatig tot vaak en 12 nooit boeken koopt. Groep 4, met als kenmerk alleen-wo- nenden of gezinnen, bestaande uit twee personen, met als maximum-leeftijd van het gezinshoofd 40 jaar, met als opleiding het lager onderwijs. 38 van deze groep koopt regelmatig tot vaak en 33 nooit boeken. Deze groep omvat 3 van de totale bevolking. Groep 5, met als kenmerk een inkomen beneden de ƒ18.000.een opleiding va rieërend van Mavo tot WVO, maatge vend voor het gehele land, behalve de reeds eerder genoemde vergrote rand stad, 9 van de totale bevolking om- de onderzoekingen, zodat ook nog een inzicht wordt verkregen over de beste dingen en het genre van de gekochte boeken, zodat men in onderlinge ver gelijking in de nabije toekomst kan ko men tot een werkelijk portret van de Nederlandse boekenkoper. Protestmarsen, handtekeningen - akties enz. enz., niets is te dol als het gaat om de verdediging van onze natuur en terecht. Hoewel nog wel eens de op merking wordt gelanceerd, dat mensen, die vooraan lopen bij dit soort zaken, vergeten hun kinderen te vertellen wat wel en niet mag in de vrije natuur, mogen we toch wel vaststellen dat de mens vooral de laatste jaren is gaan beseffen dat de natuur een van onze kostbaarste bezittingen is. zijn beschermd door een deskundig aan gebracht jasje, bestaande uit steiger- delen en panlatten, waarmede duidelijk een bewijs wordt geleverd, dat door gemeente en bouwer van alles in het werk gesteld wordt om de natuur te sparen. Geschenk tijdens de boekenweek. Van woensdag 23 februari tot en met zaterdag 4 maart staat ons land, en natuur lijk Soest, weer in het teken van de traditionele boekenweek, die niet, zoals het woord „week" aanduidt zeven, maar negen dagen gaat duren. In die week gaan de bockhandelaren eendrachtig pogen het percentage Nederlanders, 33 dat vrijwel nooit of helemaal nooit een boek koop, omlaag te brengen. Bij een recentelijk onderzoek door het NIPO, (Nederlands Instituut voor Pu blieke Opinie en Marktonderzoek), kon worden vastgesteld, dat ons „volk" in vier categorieën kon worden verdeeld in de volgende plus-minus percentages: 15% koopt vaak; 20% koopt regelma tig; 32% koopt soms; terwijl 33% bij na nooit een boek koopt. Tijdschriften e.d. vielen uiteraard ge heel buiten dit onderzoek dat alleen op boeken betrekking had. Dit nauwgezette onderzoek mag dan een beeld geven van de vier groepen waarin een bevolking uiteen valt waar het om kopen van boeken gaat, een duidelijk beeld wordt met een dusda nig onderzoek bepaald niet verkregen en dat was voor de commissie Collec tieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) dan ook de reden om de Stichting Speurwerk de opdracht te ge ven om een zo duidelijk mogelijk beeld te geven van de Nederlandse boeken- consument. Met deze opdracht als leidraad werden de laatste uitkomsten van het consu mentenonderzoek aan een analyse on derworpen, waarbij rekening gehou den werd met o.a. gezinsgrootte, bur gerlijke staat, huwelijksjaar, religie, beroep, opleiding, inkomen, verstede- lijkingsgraad e.d., waarbij ook deze faktoren weer werden gesplitst in een aantal categorieën. Door de uit dit on derzoek meest contrasterend naar vo ren komende groepen met elkaar te vergelijken, werd de nederlandse boe kenmarkt verdeeld in zeven sub-groe- vattend, waarvan 33 regelmatig tot vaak en 27 nooit een boek koopt. Groep 6, met als kenmerk gezinnen, bestaande uit drie of meer personen, waarvan het gezinshoofd een opleiding heeft op lager onderwijs-niveau, 40 van de bevolking omvattend. 32 van deze groep koopt regelmatig tot vaak en 34 koopt nooit een boek. Groep 7, met als kenmerk alleenwo- nenden of gezinnen, bestaande uit twee personen, waarbij de vrouw ouder is dan 35 jaar met een opleiding op la ger onderwijs niveau, 17 van de be volking omvattend. Van deze groep koopt slechts 15% regelmatig tot vaak een boek terwijl 61 nooit een boek koopt. Uit deze analyse is duidelijk naar vo ren gekomen, en het resultaat is be paald niet opzienbarend, dat het boek- aankoopgedrag in de allereerste plaats wordt bepaald door het niveau van het gevolgde algemeen vormend on derwijs. Hoe hoger de opleiding van het gezinshoofd, hoe hoger de koop- frequentie. Onder de gezinnen waar een acade mische opleiding voorkomt vindt men dan ook de trouwste kopers, waarbij de hoogte van het inkomen geen rol speelt. Dit inkomsten-niveau speelt wel een rol bij de groep met middelbare opleiding. De gezinnen met hogere in komsten kopen vaak boeken. Met deze gegevens is men er in ge slaagd een profiel van de Nederlandse boekenkoper te creëren, maar de Stich ting Speurwerk gaat nog verder met Ter stimulering van de boekaankoop, natuurlijk vooral tijdens de boeken week, ontvangt iedereen, die gedurende die negen dagen voor 10,of meer boeken koopt, het boekenweekgeschenk, dat ditmaal bestaat uit een Poesie-al- bum, voor een deel gevuld met de ou derwetse poesie-versjes uit moeders- en grootmoederstijd en voor het andere deel voorzien van speciaal voor deze uitgave geschreven moderne versjes van de hand van o.a. C. Budding, Nico Sceepmaker, Mischa de Vreede e.v.a. De versjes worden voorafgegaan door een inleiding van Drs. P pseudoniem voor Heinz Polzer, o.a. tekstdichter van de bekende karnavalsschlager „Wat heb je gedaan Daan" door Adéle Bloemen - daal naar ongekende en onverwachte hoogten gevoerd. De boekenweek heeft met ingang van dit jaar een nieuw gezicht gekregen, doordat men is afgestapt van de be kende groen-witte vlaggen en spandoe ken en is overgegaan op een kleurige en meer doelmatige affiche, waarmede een maximale toepasbaarheid ontstond. De natuurlijk overbekende plaatselijke boekhandelaren geven door het affiche nog eens extra aan, dat zij ook volledig in het teken van de boeken-negen- daagse staan, wat voor hen veelal in houdt, dat zij nog méér dan anders be reid zijn u, waar nodig, met deskun dig advies of voorlichting van dienst te zijn, daarmede ongetwijfeld een belang rijke bijdrage leverend aan het stre ven van de CPNB om het percentage niet boek-kopers, dat nu rond de 33 ligt, naar beneden te brengen. Op de weekmarkt te Amersfoort wer den aangevoerd 35.000 stuks in prijzen van 14,75 tot 16,Middenprijs ƒ15,10. Prijs per kg ƒ2,36.

Soester Courant | 1972 | | pagina 7