Soest toen - Soest nu Vrijdag 25 februari 1972 50e jaargang no. 57 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2560-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op kalmerende klanken in Ierland Huis-aan-huis collecte voor het Bentinckfonds Vierjarig jongetje viel tegen auto Bromfietser tegen boom Ir. E. J. Holtrop nieuwe voorzitter vereniging „De Soester Gemeenschap" Contributie verhoogd V.V.V.-nieuws ALS WE VRIJ WILLEN ZIJN „10 JAAR ONTWERPEN EN BOUWEN" Dezelfde plaats nu aitn Mïfé^ »jwv SOESTErIÏOURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,-— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Het Ierse republikeinse leger I.R.A. - druk doende met dertien moordaansla gen op Britse militairen evenveel doden bij de demonstralie in Londonderry te wreken - is niet alleen in Noord-Ierland maar ook in de Ierse republiek streng verboden. Alleen, dit laatste bleek nooit erg: werd eens iemand gearresteerd we gens het inzamelen van wapens voor de I.R.A. dan volgde doorgaans ontslag van rechtsvervolging op grond van een of andere formaliteit. Daarom is het opmerkelijk dat de minis ter van justitie in Dublin gelast heeft dergelijke onverklaarbaar ongestraften opnieuw te arresteren en te berechten. Hij gaat daarmee in tegen de gevoelens van vele Ieren die eenvoudig niet bereid zijn de I.R.A. anders te zien dan als een nuttige patriottische organisatie. Ver moedelijk is de minister echter tot de konklusie gekomen dat het ondertussen wel nodig is iets tegen de I.R.A. te on dernemen, wil men ooit het Ulstcrse drama beëindigd zien. In die geest sprak ook premier Lynch op het kongres van zijn partij, waarbij hij aanduidde dat als Ierland ooit eens herenigd wenst te zijn dit een land moet zijn waarin de huidige protestantse meerderheid van Ulster zich als minder heid in het grotere land ook thuis moet voelen. En daarom zou iets gedaan moe ten worden om de invloed van de katho lieke kerk op het openbare leven in te perken. Achter beide uitlatingen steekt het in zicht dat alles wat toi dusver is onder nomen niets heeft uitgehaald. De Britten bereiken met interneringen en militair vertoon niet dat de rust weerkeert, de I.R.A. bereikt met terreur ook niet dat Ulster harmonieus in het grotere Ierland opgaat, de Noord-Ierse oppositie bereikt niets met wegblijven uit het parlement-en ga zo maar door. Alleen wordt iedere keer wat nieuwe olie op een vuurtje gestort dat toch al voldoende brandstof heeft. Van daar dus het beroep op de Noord-Ieren vanuit het zuidelijk deel van het eiland om het kalmer aan te gaan doen opdat de rustige sfeer ontstaat waarin de pro blemen redelijk opgelost kunnen worden - een beroep op die parlementariërs, op de Britten en daaraan onvermijdelijk gepaard: een waarschuwing aan de I.R.A. dat ze de republiek niet als haar basis mag beschouwen. Het is allemaal volkomen waar. En de nadruk die Lynch aan een en ander geeft heeft bovendien 'n kern van zelfbe houd: als de Ierse republiek de I.R.A- maar laat begaan ontstaat ook daar een macht binnen de staat die - als ze zich sterk genoeg voelt - misschien wel eens even ongemakkelijk voor de regering in Dublin kan zijn als ze nu voor die ln Belfast is. Wie eenmaal gewend raakt om met bommen en sluipschutters zi.in doel te bereiken lijkt daardoor niet be paald geschikter te worden om naar nor male demokratische regels te leven. En dat Lynch dit met applaus op zijn par- tijkongres te berde kon brengen duidt erop dat er meer Ieren in het zuiden zijn die met alle sympathie voor de katholie ken in het noorden weinig opgetogen zijn over de I.R.A. Het ongeluk is alleen dat in Dublin al eerder zowel tegen de I.R.A. als tegen de kerkelijke invloed op de staat is op getreden met woorden waarop niet veel daden zijn gevolgd. Wijsheid uitspreken is altijd makkelijker dan haar in prak tijk brengen. KANTMAN Op 28 maart wordt een huis-aan-huis geldinzameling gehouden ten bate van het Bentinckfonds. Het comité van de Stichting Bentinck Fonds heeft hiervoor een beroep gedaan op de leden van de plaatselijke sportverenigingen, een en ander in nauw overleg met de Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest. Het doel van het Bentinckfonds is on dermeer minder validen in Soest in staat te stellen deel te nemen aan sport en recreatie, waarvoor gelden beschik baar gesteld zullen worden voor het aanbrengen van speciale voorzieningen. Op dinsdag 28 maart worden huis-aan huis papieren zakjes met een bijdrage van de bevolking opgehaald. De opha lers worden bij hun werkzaamheden on dermeer gesteund door geluidwagens. De totale stand van het fonds zal wor den bekend gemaakt' op 15 mei, de dag waarop de burgemeester officieel zijn funktie neerlegt. De 4-jarige G. J. M. B. uit Soest viel dinsdagmiddag, toen hij op zijn fietsje aan het hardrijden was, op het trot toir langs de Valeriaanstraat. Via een lantaarnpaal kwam hij terecht op de rijbaan waar juist de chauffeur van gemeentewerken B. J. R. (26) met zijn wagen passeerde. Het knaapje kwam tegen het rechter achterwiel terecht. Dokter Rip verleende eerste hulp en liet het. zo op het oog niet ernstig, ge wonde knaapje naar Zonnegloren ver voeren. Op de Stadhouderslaan reed woensdag middag de 16-jarige scholier E. L. v, B. uit. Baarn door nog onverklaarbare oor zaak tegen een boom. Met een zware hersenschudding werd hij naar Zonne gloren gebracht. Tjjdens de dinsdagavond gehouden algemene ledenvergadering van de vereniging „De Soester Gemeenschap" is ir. E. J. Holtrop, met 36 van de 45 uitgebrachte stemmen tot voorzitter gekozen. De vergadering kwam daarmee duidelijk tegemoet aan de wens van de waarnemend voorzitter, de heer W. Iluiscr, die zich weliswaar voor deze funktie beschikbaar had gesteld, maar een beroep deed op de ver gadering zo mogelijk een andere in zijn plaats te kiezen. Zijn tijd is zó beperkt, dat hy meende niet genoeg aandacht aan de voorzittersfunctie te kunnen geven. Bovendien Is hij voorzitter van de Stichting Jeugdzorg en achtte hij een cumu latie van voorzittersfuncties niet juist. situatie, werd het bestuursvoorstel voor de jaarlijkse contributie niet aangeno men. Dit ondanks het feit dat het parti culiere lid G. v. d. Poll de vergadering er opmerkzaam op maakte, dat de ver enigingen met een brief van oktober 1971 reeds medegedeeld was, welke con tributie voor het kalenderjaar 1972 be taald zou moeten worden. Ook kwam er een waarschuwing van het particuliere lid J. Visser, die meen de dat er verwacht zal worden dat de S.G. eerst iets presteert. Waarnemendvoorzitter Huiser meende ook, dat hoge contributies leden zou af schrikken. Desondanks werd met grote stemmen- meerderheid de contributie alsvolgt vast gesteld: individuele contributie (parti culieren) ƒ15,per jaar; stichtingen ƒ20,per jaar; verenigingen met min der dan 50 leden eveneens 20,per jaar en verenigingen met meer dan 50 leden ƒ20,per jaar plus voor elk lid boven het aantal van .50 0.20. Uitzon deringen op deze regeling zijn mogelijk. Alvorens de vergadering te sluiten dank te de heer Huiser zijn medewerkers van het eerste uur, die niet herkozen waren, de heren P. Wijsmuller, J. van Venrooy en G. Snijdelaar. Zij ambieerden een nieuwe functie niet, maar stelden zich als consequentie van hun voorbereidende werkzaamheden daarvoor wel beschik baar. Daar is het dan, het boekje, dat een welkom entree bij ons heeft gemaakt en dat voor veel geïnteresseerden juist datgene is, wannaar gezocht werd en waarnaar bij ons geinformeerd werd. En nu kunnen we dan zeggen: „het is er!" U zult wel willen weten, waar het over gaat en hierop is dan het ant woord: „over de vakantie op de boer derij". Het boekje waarover we ons zo verheugen, werd uitgegeven door de Stichting Vankantie op de boerderij en als U ziet hoeveel mogelijkheden er zijn om in de komende vrije dagen de boer op te gaan, dan krijgt U de kriebel in de benen en zou U bijna meteen de tractor op te willen klauteren. En wat zou U ervan zeggen eens te mogen as sisteren bij bet melken, bet hooi hel pen binnenhalen, de varkens voeren... nou, wat al niet meer? In het gidsje dat wij U aanprijzen, zijn ongeveer 80 boerderijen opgenomen, die meeren- In N.O. Overijssel ligt aan de Overijs sel en Gelderland zijn gelegen. U kunt een keuze maken uit drie logiesmoge- lijkheden, die wij hierbij noemen: boer derij waarvan men een woongedeelte huurt met gebruik van keuken, een pensionboerderij met volledige verzor ging, of een zomerhuisje op het erf van de boerderij. Informaties, voorwaarden en een boe kingsformulier vindt U achterin het boekje. Komt U het vooral gauw halen, als er belangstelling voor heeft, want o... het gaat met het reserveren zo ra zend snel, voor je het weet, zit alles propvol. deels in de provincies, Drente, Overijs selse Vecht de schone gemeente Har- denberg, nog „een stad in steigers", zoals Burgemeester Splunder het uit drukt, maar die toch echt trots is, op wat gepresteerd werd en die het na tuurschoon en de ruimte rondom graag aanbiedt voor toerisme en rekreatie. Ook hier een gidsje, dat aandacht vraagt en waarin campings, bunga lows, vakantieverblijven bij woningen of boerderijen worden aangeprezen. Boswachterij Hardenberg heeft uitge zette wandelwegen, fiets- en ruiterpa den. Er zijn vrij toegankelijke land goederen en wandelterreinen. Er is een rekreatieterrcin met speelvijver en zandstranden en.... maar is het niet beter bet allemaal zelf te lezen in de VW-gids? Ook deze is bij ons verkrijgbaar. U begrijpt, dat ook hier weer geldt: vlug bij wezen! Al met al leuk om U de twee hier be schreven gidsjes te kunnen voorleggen, ze zijn beide garant voor de eerste ftappen naar een fijne vakantie. Wanneer er geen land ter wereld was dat imperialistische verlangens koesterde zou er geen sprake van bewapenings wedloop zijn. Dan zou er evenmin ge sproken en geschreven behoeven te wor den over konferenties tot het bereiken van ontspanning, vermindering weder zijds van bewapening of afschaffing van bepaalde afweermiddelen. Maar juist de laatste paar jaren worden we weer frekwent gekonfronteerd met verlangens tot het houden van zulke konferenties. En uit de geschiedenis valt te leren, dat de aandrang daartoe altijd het sterkst uitgaat van de mogendheid met de sterkste imperialistische verlan gens. Die gebruikt deze middelen altijd ter verdoezeling van de inspanning die zij zich getroost om een voldoende machtspositie op te bouwen, tevens om die van de mogelijke tegenstanders te doen verminderen èn om de goegemeen te in de wereld zand in de ogen te strooien zodat haar werkelijke bedoe lingen door de gewone man niet her kend zullen worden. Het is nu de Sowjet-unie die herhaal delijk aandringt op het houden van kon ferenties over troepenvermindcring in Europa en met U.S.A. over afschaffing of vermindering van bepaalde ballis tische en chemische afweermiddelen. Inmiddels echter breidt de bewapening van de Sowjet-unie zich ln een snel tempo uit, tracht Moskou langs alle we reldzeeën steunpunten voor haar vloot te verkrijgen en bewapent zij op allerlei 1 manieren de landen die zij voor haar .doeleinden nuttig acht. Na de overwin ning in de tweede wereldoorlog konden de Verenigde Staten lange tijd als de meest imperialistische mogendheid wor den aangemerkt, omdat Amerika zijn in spanning en zijn sukses tegelijk wilde doorvoeren tot verzekering en beheersing van de wereldvrede. Die tijd is voorbij. De nog wat te ongekultiveerde Ameri kaanse diplomatie was daartoe niet in staat. Extreme mislukkingen en interne drang dwongen Washington zich beper kingen op te leggen. Dit ziende heeft Rusland zich onmiddel lijk aangegord om te trachten de hoofd rol op het wereldtoneel over te nemen. Het getroost zich daarvoor thans grote inspanning, zowel op het punt van be wapening als op diplomatiek gebied. Tot laatst genoemde inspanning behoort ook de aandrang tot het houden van een Europese konferentie over wederzijdse troepenvermindcring als inleiding tot een nauwere samenwerking tussen oost en west. Dat lijkt natuurlijk een prachtig initiatief, waar we beslist niet tegen mo gen zijn. Wat zou het niet heerlijk zijn, denkt men dan, als dat „ijzeren gordijn" ein delijk eens opgeheven werd, als oost en west weer eens zonder angst voor elkaar normaal met elkaar konden omgaan, de defensiekosten dus ook konden worden verlaagd. Men knoopt daar automatisch de hoop aan vast, dat er dan weer een vrij verkeer tussen de burgers en de handel van beide delen van Europa zal ontstaan. Maar dat is een hoop die we gevoeglijk kunnen laten varen. Dat immers is een vrijheid die het kommunistisch systeem zich nimmer kan veroorloven. Anders was de hele muur van Berlijn en langs de verdere oostzone ook niet nodig ge weest. De mens haakt er van nature naar om in vrijheid van denken en han delen te kunnen leven. Ons demokratisch systeem, dat hieraan zoveel mogelijk te gemoet komt, blijkt dus altijd een trek pleister voor al degenen die onder een diktatuur moeten leven. Het is niet voor niets dat de gewone burgers uit de oost- Europese landen meestal geen uitreisvi sum kunnen krijgen om westelijke of andere demokratische landen te bezoe ken. Het scherpen van die vrijheid is dan ook niet de bedoeling van Moskou's pogin gen om tot ontspanning met west-Euro pa te komen. Het is niet de bedoeling iets van eigen kracht en macht af te staan doch om die van de vermeende tegenstander te verminderen, zowel ma terieel als geestelijk. De Amerikanen weg uit Europa, ophef fing van het Nato bondgenootschap en geen E.E.G. tenzij verbonden met de Comecon van de oost-Europese landen. Dan Immers zal geheel Europa zich gaan bevinden onder de invloedssfeer van Rusland. Hetgeen tevens betekent van de kommunistische inzichten en dikta tuur. De enige mogelijkheid ons die onvrij heid van het lijf te houden is evenwicht in de bewapening. Zonder dat hebben nog nooit grote machten met elkaar in vrede kunnen leven. Dat vergt een voortdurende inspanning, maar blijft toch altijd goedkoper en zekerder dan een oorlog of een moeten toegeven aan de eisen van een tegenstander. En kom- munisme en vrije demokratie kunnen nu eenmaal niet met elkaar verwezen lijkt. worden. Als we onze vrijheid, na tionaal en geestelijk, lief hebben, zullen we ons offers moeten getroosten om onze defensie temidden van het boodgenoot schap op peil te houden. En al wie dat verwerpt is geen ware verdediger van de menselijke vrijheid. De heer Holtrop aanvaarde het voor- j zitterschap onder voorwaarde dat de i heer Huiser hem gedurende een lange periode wilde inwerken. In het bestuur hebben verder zitting ge nomen, naast de heren Holtrop en Hui ser, mevrouw G. H. Bijlenga-Dragt, me vrouw A. van Dusseldorp-Boomerl, Drs. J. Ipema, mevrouw M. H. B. Muurling- Voorthuis en de heer C. van Zomeren. De heer Huiser, die deze vergadering voorzat, memoreerde in het kort de werkzaamheden van het voorlopige be stuur in de afgelopen maanden. Hij be steedde daarbij aandacht aan het ver loop van de hearing met wethouder Dijkstra en aan de werkgroep, die werd samengesteld om voorstellen te doen met betrekking tot de in te stellen Culturele Commissie, de adviescommissie voor de gemeenteraad. Resumerend kwam hij tot de slotsom dat. er veel werk werd verzet, maar dat het belangrijkste werk nog moet komen. „Wij moeten nu inventariseren wat er in Soest op ons terrein is èn wat er niet is", zei hij. Als eerste taak zag dé heer Huiser het uitgeven van een overzicht van alle ac tiviteiten, die er in de loop van het jaar plaatsvinden. „Dat voorkomt dou blures en geeft de mogelijkheid open plaatsen op te vullen." Bovendien moet de S.G. een spreekuur instellen, om te weten wat er onder de bevolking en di verse groeperingen leeft. „Ook moeten wij plannen opstellen voor ruimtelijke accomodatie, wat niet direct een multi functioneel cultuurpaleis be hoeft te zijn", aldus de heer Huiser, die daarbij wees op hetgeen reeds door par ticulier initiatief tot stand was gebracht. Als voorbeelden daarvan haalde hij aan het gebouw „De Open Hof", De Vangrail en het lokaal van de postduivenvereni ging De Vriendschap (waar de vergade ring gehouden werd). „Het particulier Onder deze naam loopt tot en met 19 maart een tentoonstelling in het Artisbock- gebouw aan de Steenhoffstraat. Op de foto een overzicht van een gedeelte van de zaal, waarin de inzending van het architecten- en ingenieursbureau Jelles uit Am sterdam te zien is. Geëxposeerd worden eveneens plastieken van de kunstenaar Frank Letterie en kleurhoogdrukken van Sees Vlag. initiatief kent echter zijn grenzen. Van een zangvereniging of een symfonie-or kest mag niet verwacht worden, dat zij zich bezig gaan houden met het bouwen van een zaal. Dat zal o.m, het werk wor den van de Soester Gemeenschap", zo meende de heer Huiser. Uit de ingekomen stukken bleek dat twee kandidaatleden zich inmiddels terug getrokken hadden en wel de Balletvereni ging en de Stichting Gezondheidsbevor dering Soest. Meer indruk maakte een copie van de brief die de muziekvereni ging Animato aan het college van b. en w. had geschreven en waarin zij een be roep deed op financiële steun, daar an ders de vereniging opgeheven zou moe ten worden. De financiële situatie van de S.G. bleek ook niet florisant te zijn, want de waar nemend penningmeester, de heer J. van Venrooy, meldde een tekort van 441, Hierbij werd melding gemaakt van de subsidie-aanvrage aan de gemeente, waarop echter nog geen beslissing ge vallen was. De Statuten en het Huishoudelijkregle- ment werden daarna artikelgewijs be handeld en behoudens enkele kleine aan vullingen goedgekeurd. Contributie verhoogd Met het oog op de precaire financiële Middel wijkstraat hoek Molenstraat vijftig jaar geleden

Soester Courant | 1972 | | pagina 1