I jarring gedraagt Soest toen - Soest nu Dinsdag 29 februari 1972 50e jaargang no. 58 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 EEN HEEL NIEUWE SITUATIE VOOR STAATSLIEDEN ZICH ALS OPTIMIST Druggebruiker en verdachte van inbraak toevallig aangehouden Kortsluiting zet alarm installatie in wérking Huis-aan-huis verkoop van te dure stofdoeken Pog ing tot inbraak Onderdelen van opgevoerde bromfietsen in beslaggenomen Zelfbedieningshal postkantoor voor publiek opengesteld Dag en nacht service van P.T.T. Gebroeders Van Dam heropenden uitgebreide en gemoderniseerde Supermarkt Mini-optocht met P.V.0. en VIVO-„praalwagens" luidde receptie in Wereldgebeddag 1972 vrijdag 3 maart Telef. Brandweer 33 3 3 Politiebureau 4444 Het oog gericht op de drie van Breda Diefstallen opgelost Kamerconcert in Artishockgebouw Been gebroken Coop, Raiffeisenbank SOESTERI OÜRANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Of president Nixon uit Peking terug keert met konkrete resultaten is niet het belangrijkste van zijn bezoek aan de Chinese volksrepubliek. Hijzelf heeft reeds tevoren gewaarschuwd daarop niet al te zeer te rekenen. Het bezoek zelf is het belangrijkste, want het demonstreert dat twee grote mogendheden beide een nieuwe koers gaan varen. De verandering in de Amerikaanse hou ding is het opvallendst. Na twintig jaar nauwelijks verkapte vijandschap ineens toenadering, maar de Chinese zwenking is niet minder ingrijpend. Peking ver laat hiermee het zelfgekozen isolement, het gaat meedoen in de wereldpolitiek. En het lijdt geen twijfel dat zowel Nixon als Mao tot hun verandering van opvat ting zijn gekomen op grond van de over weging dat die in hun belang was. De grote partijen in de wereld (V.S. en de Sowjet-unie) waren zo lang alleen, dat men haast zou gaan denken dat dit de normale toestand is. In de relatie tussen die machten is wel een verande ring gekomen, althans in de Amerikaan se. Na een periode van wat we de koude oorlog noemen volgde er een waarin de twee met elkaar omgingen in de sfeer van wat wel „verlicht eigenbelang" wordt genoemd: het nastreven van wat voordelig is voor jezelf, zonder echter risiko's te nemen of te laten ontstaan die zwaarder moeten wegen dan dit eigen voordeel. Het is misschien geen toeval dat de grootmeesters in het bedrijven van dit soort politiek in de negentiende eeuw de Oostenrijker Metternich en de Duitser Bismarclc zijn geweest, twee figuren die diepgaand bestudeerd zijn door Kissin- ger, die als Nixons politieke adviseur meer dan de minister van buitenlandse zaken bepaalt welke koers Washington vaart, uiteraard voor zover hij Nixon kan overtuigen, maar dat schijnt, vrij aardig te lukken. De V.S. zijn kennelijk tot de overtuiging gekomen dat het in dit opzicht tussen de twee wereldmachten ongeveer zover was gekomen als het kon gaan en dat het introduceren van een derde partner dit spel wel veel moeilijker maar ook veel meer dienstig aan het verlichte eigenbelang kon maken. Maar niet alleen Amerika had er belang bij China te betrekken bij het grote politieke spel, ook China was op een punt gekomen dat dit aantrekkelijk werd. Al was het alleen maar omdat de vijand Rusland in Azië aktiviteiten ont wikkelde die voor China nog veel on- rustbarenderd moesten zijn dan voor de Verenigde Staten. Stijgende invloed van Moskou in India, maar ook in Noord- Victnam en in Noord-Korea, aanzienlijke versterking van de Russische vloot in de Stille en in de Indische Oceaan. Het is één ding om aan de noord- en westgrens een buur te hebben die men niet erg vertrouwt, maar het is veel er ger die buur bezig te zien met wat veel lijkt op een omsingelingspoging. Voor de Chinezen is het aantrekkelijk om in dit soort zaken een partner te hebben wiens belangen in bepaalde ge vallen parallel lopen om als twee tegen één pressie uit te oefenen. En de V.S. zijn daarvoor heel geschikt geworden. Het is duidelijk dat de V.S. hun best doen om uit de nesten te raken in Azië en zelfs niet zo erg meer gebrand zijn om Formosa als te nauw aan de V.S. gelieerd te zien. Als de twee soorten Chinezen die kwestie onderling oplossen hebben ze de Amerikaanse zegen. Dat wil niet zeggen dat de Amerikaanse en Chinese belangen altijd parallel zul len lopen. In andere gevallen zullen de Chinese en Russische samen tegenover die van Amerika staan. En als we even in de toekomst denken dan voegt zich waarschijnlijk ook Japan hier nog wel bij als nu nog voornamelijk ekonomische, maar geleidelijk aan in alle opzichten een wereldmacht. Zodat we allerhande kombinaties van twee tegen twee en drie tegen een kunnen bedenken. Ideaal ma teriaal voor Metternichen en Bismarcken om mee te balanceren. Dat houdt in dat het spel van de we reldpolitiek ineens veel spannender wordt, maar ook gevaarlijk, waarbij nog meer dan tot dusver afhangt van de kwaliteit van staatslieden. De V.N.-bemiddelaar Jarring weet ken nelijk niet van opgeven. In Israël is hem al verscheidene malen te kennen gegeven dat men het niet ziet wat hij poogt en dat men liever min of meer op basis van de Amerikaanse bemidde lingspogingen tot een rechtstreeks ge sprek met de vijandige buren komt. Maar toch ziet Jarring aanleiding om in Israël weer een gesprek te gaan voeren, ook al is dit met de tweede garnituur doordat de ministers met va kantie zijn en daarvan voor hem met terugkeren. Aan de andere kant Egypte dat van de Amerkaanse ideeën niet meer wenst te horen maar uitsluitend nog, maar dan wel met vrij gering geloof, van de Jarringmissie. Daar is de Zweed eerst wezen praten en. hij heeft er kennelijk iets interessants vernomen, anders was hij niet afgeweken van zijn plan re gelrecht terug te vliegen naar New York. Betere voorwaarden Een en ander doet vermoeden dat over en weer ook nog wel iets gezegd wordt dat minder star is dan de officiële uit latingen die aan de grote klok worden gehangen. Voegen we erbij dat de Egyp- tenaren terecht mogen voelen dat hun grote bondgenoot Rusland hen remt om echt te gaan vechten waarover Sadat zo graag praat en dat via via ook gesprek ken tussen Israëls ministers en de Jor daanse koning zijn gesignaleerd, dan kan de bereidheid tot praten best aan merkelijk zijn toegenomen. Opmerkelijk is ook dat de felste Israël- haters, de Libische leiders, de laatste tijd bijzonder koel doen jegens de Sow- jet-unie, die imperialisme in de schoe nen wordt geschoven, een term die een jaar geleden ondenkbaar geweest zou zijn. Dat moet het gevoel wekken helemaal zonder bondgenoot te zitten. Als men dan ook beseft op eigen kracht niets te bereiken, wat de Libiërs misschien niet doen maar de door schade cn schande wijzer geworden Egyptenaren als Sadat wel, dan zijn daarmee betere voorwaar den voor een gesprek geschapen dan men in lang heeft gekend. Jarring gelooft er kennelijk in op grond van wat hem onder vier ogen is toever trouwd. En die achter de coulissen ge dane mededelingen zijn zeker in dit ge bied van meer belang dan wat in het cpenbaar wordt gesproken. Vrijdagavond laat hield de Soesterberg- se politie een auto staande, waarvan de achterlichten defect waren. In de auto zaten vier mannen, waarvan de be stuurder de 22-jarige B. R. A. G. uit Amsterdam niet in het bezit was van geldige autopapieren. In de wagen zaten nog A. C. S. (17), F. W. M. v. H. (21) en A. E. M. S. (24). De 24-jarige S., uit Breda afkomstig, bleek zwaar onder invloed van hard drugs te zijn. Zij waren in het bezit van een dolk en een revolver. Bij nader onderzoek op het politiebureau kwam aan het licht dat de bestuurder gezocht werd door de politie van Am sterdam, als verdachte van een inbraak. Hij werd aan de hoofdstedelijke politie overgegeven. De 17-jarige S. en de 21-jarige v. H. werden, na verhoord te zijn, vrijgelaten. De druggebruiker werd, na zijn roes uitgeslapen te hebben, eveneens op vrije voeten gesteld. De personenauto met een Frans kenteken, bleek te zijn gesto len. De alarminstallatie in het bedrijf van de firma K. aan de Birkstraat trad in werking vermoedelijk als gevolg van kortsluiting. Bij controle bleek er niets te zijn verbroken, maar zag men uit de installatie rook komen. De rookontwik keling hield op, toen de installatie werd uitgeschakeld. De politie waarschuwt tegen huis-aan- huis-verkoop van stofdoeken, welke te gen een belachelijk hoge prijs worden aangeboden. Een plaatselijke winkelier werd hier o.a. het slachtoffer van. Het blijken bij nader onderzoek in olie ge drenkte doekjes te zijn, die eigenschap pen worden toegekend, die zij niet of nauwelijks hebben. In de nacht van dinsdag op woensdag is vermoedelijk een poging tot inbraak ge daan bij de firma Luijben aan de Dor- resteinweg. Een deur, die normaal afge sloten behoort te zijn, werd open aan getroffen en een kruiwagen werd op de erfscheiding geplaatst. Er wordt echter niets vermist. Twee 17-jarige bromfietsers uit Amers foort, C. H. B. en R. J. J. v. K. werden op de A. P. Hilhorstweg aangehouden, waar zij met opgevoerde bromfietsen reden. Zij kregen de sommatie mee te gaan naar het politiebureau. Van K. nam de benen, maar meldde zich later, nadat de politie een bezoek aan zijn ouders had gebracht. De jongens kregen een procesverbaal en enige onderdelen van hun brommers werden in beslaggenomen. De verbouwing van het postkantoor aan de Steenhoffstraat is thans zo ver ge vorderd, dat de zelfbedieningsruimte dag en nacht voor het publiek is opengesteld. In deze ruimte bevinden zich de boxen voor busrechthouders, de brievenbus, een postzegelboekjes-automaat, een brief kaart-automaat en een geldwisselauto- maat (inworp één gulden voor 2 kwart jes en 5 dubbeltjes). De brievenbussen en de postzegelboek jes-automaat, die zich tot nu toe aan de buitenkant van het kantoor bevonden, zullen worden verwijderd. Van P.T.T.-zijde wordt erop gerekend dat het publiek deze dag- en nacht ser vice op prijs stelt en dat de hal niet „misbruikt" zal worden. Met opgewekte klanken werden de bewoners van de Eng donderdagavond naar de galerijen en balkons getrokken, toen de Soester harmonie P.V.O., gevolgd door enkele wagens van de inkooporganisatie „ViVo", over de Eng trokken ten teken dat de Supermarkt van de gebroeders Wouter en Gerrit van Dam aan de Dalweg, na een uitbreiding en modernisering heropend was. In 1964 trad de nu 30-jarige Gerrit van Dam als chef van de groenten- en fruit- afdeling in dienst bij de heer Veenman die toen de scepter zwaaide in één van de twee winkels die de Eng ook toen nog maar rijk was en waaraan kort daarna de kapsalon „Robert" en de Was serette werden toegevoegd. Tot 1970 bleef „Aardappelen, groenten en fruit Gerrit" bij de heer Veenman als werknemer in dienst, samen met zijn broer Wouter, die in de loop der jaren zijn intrede in de supermarkt als chef van de kruidenierswarenafdeling had gedaan. In dat jaar moest de heer Veen man om gezondheidsredenen zijn zaak van de hand doen en wie kwamen daar meer voor in aanmerking dan de beide boers, die bijzonder enthousiast hun werk deden. „Nauwelijks hadden we de zaak over genomen' of we kregen de schrik van ons leven." (De komst van de groothan delsmarkt aan de Parallelweg.) „We heb ben er één nacht van- wakker gelegen, daarna begrepen we dat onze sterkste troef - service en kwaliteit - uiteindelijk de doorslag zou gaan geven". In die gedachten zijn de gebroeders dan ook niet teleurgesteld. Niet alleen de oude cliënten kwamen snel terug. Er kwamen en komen nog steeds nieuwe bij en dat was dan ook de voornaamste oor zaak dat na nauwelijks twee jaar ge zocht werd naar mogelijkheden om de zaak uit te breiden en te moderniseren. Na overleg met de inkooporganisatie werd een plan opgezet om het totaal aantal vierkante meters te vergroten, waarbij het magazijn dan moest komen te vervallen. Zonder de zaak te slui ten werden de meeste werkzaamheden 's avonds en soms ook wel 's nachts uit gevoerd. Hoewel de uitbreiding slechts een dertig tal vierkante meters bedraagt, is het vooral de modernisering die de „ViVo- winkel op de Eng" een totaal ander aan- zicht heeft gegeven. De indeling is gewij zigd, de opstelling van de rekken en het formaat van de rekken veranderd, waar door overal duidelijk meer ruimte is ge komen, met als resultaat dat het winke len belangrijk werd veraangenaamd. „Nieuwe artikelen zijn er eigenlijk niet aan ons toch al uitgebreide assortiment toegevoegd. Wel vond er een belangrijke vergroting van het sortiment plaats". De naam supermarkt is niet helemaal juist, want er wordt geen vers vlees verkocht, al lost de enorme diepvries ruimte ook deze problemen voor de cliënten eenvoudig op. Verder is het as sortiment onuitputtelijk: van boorde knoopje tot ananas, van vermouth tot taugé. Van Tros-kompas tot ansichtkaart. De „ViVo op de Eng" is sinds j.1. don derdag nog meer dan ooit te voren een echte wijkwinkel, waar men vindt wat men nodig heeft voor de dagelijkse be hoeften. Natuurlijk heeft de groente- en fruitafdeling een belangrijk deel van de ruimte opgeëist, want niet ten onrechte noemen de gebroeders Van Dam zich „specialisten" op dat gebied. Samen met het acht personen tellende personeel hebben Wouter en Gerrit een grandioos weekend achter de rug, dat mede werd veroorzaakt door een aantal prachtige aanbiedingen. Alle breek- en bouwwerkzaamheden werden uitgevoerd door relaties van de inkooporganisatie, naar ideeën van de beide broers, terwijl het schilderwerk werd uitgevoerd door de firma Van de Kraats, waarbij de firma Terhorst te kende voor de sfeervolle verlichting en de aanleg van de elektrische installatie. De fa. Van Dijk verzorgde de verwar ming. Ook nu weer wordt in de Lijdenswe ken de Wereldgebedsdag gehouden. Over de gehele wereld komen op deze dag mensen samen om in onderlinge verbon denheid tot God bidden. In meer dan 160 landen wordt tijdens deze gebedsdiensten dezelfde liturgie ge bruikt. Voor 1972 luidt het thema: „Ver blijdt U te allen tijde". Een aantal vrouwen in Duitsland heeft, met medewerking van vrouwen uit 10 landen in oost en west Europa de litur gie opgesteld. Zij hebben geprobeerd ons iets te laten meebeleven van hun leven, hun vreugde, hun belangstelling en hun problemen. Daarbij hebben zij getracht te luisteren naar de stem van God, zoals die nu door de Bijbel tot ons spreekt. Zij vragen ons om met en voor elkaar te bidden en zo de wereldomvat tende gemeenschap van Christenen sa men te beleven. Vreugde, zoals de Bijbel die ziet, mag ons niet onze ogen doen sluiten voor het leed, leed dichtbij of verder weg. Het Evangelie is de boodschap van blijd schap, die het leed helpt dragen. Plaatsen van samenkomst in Soest op vrijdag 3 maart zijn: Soest-Zuid: Wilhelminakerk, Soester- bergsestraat, 7.30 uur; Socsterveen: „De Open Hof", Dalweg/ hoek Veenbesstraat, 8 uur; Soestdijk: Gebouw „Credo", Julianalaan, 19, 8 uur. Tijdens de dienst in de Wilhelminakerk zingt het Hervormd Kerkkoor o.l.v. Jan Jansen. Liturgieën 40 cent zijn verkrijgbaar aan de ingang van de kerk. De grote opwinding voor en tegen vrij lating van de „Drie van Breda" is een uniek Nederlandse zaak. In vele landen die tussen 1940 en 1945 van hun Duitse bezetters oorlogsmisdaden hebben onder vonden, zitten nog oude mannen in de cel waarover echter 27 jaar na het eind van de strijd slechts weinigen zich nog opwinden. Voor zover men zich nog ergens boos over maakt dan is'het om lieden die men ergens in Zuid-Amerika heeft ont dekt, waar ze kans hebben gezien hun straf te ontlopen. De Fransen bijvoor beeld, die hun beul van Lyon Altmann/ Barbie niet uitgeleverd zien. Daarover uit zich ergernis, maar minder emotioneel en meer formeel gefundeerd: Het is wel erg laat ervoor maar zo wordt een mogelijkheid om het recht zijn loop te laten vinden verhinderd. Nu moet eraan toegevoegd worden dat het totale aantal kollega's van de Drie van Breda tamelijk gering is. In sommi ge landen hebben de voor berechting in aanmerking komende figuren door zich zelf van het leven te beroven een hoop Waarom geen punt erachter? Vooral in oost-Europa heeft men kras berecht en voorzover daar iemand tot levenslang veroordeeld werd waren zijn kansen om dan 27 jaar in de cel te zit ten van tevoren al gering. Daar waren de gevangenissen en de behandeling wel naar. Het verschil met het executiepelo ton was alleen maar dat het iets langer duurde. In Italië, hoewel slechts ten dele verge lijkbaar, zijn in enkele gevallen volks stemmingen gehouden in de steden of streken waar de misdaden waren begaan en met de zo verkregen beslissing over al dan niet gratie verlenen was de kous dan af, voorgoed. Alleen dus in Nederland laaien de emo ties hoog op over een drietal dat nog slechts in leven is doordat kort na de oorlog hun gratie werd verleend in zo verre dat ze van de dodencel verhuisden naar een voor levenslang, iets wat overi gens niet iedereen ziet als een vorm van barmhartigheid. Maar waarom juist hier daarmee geen punt was gezet achter de affaire is een psychologisch raadsel met zoveel aspek- ten van gevoelens dat waarschijnlijk nie mand het ooit geheel zal kunnen verkla ren. KANTMAN. Een in juni 1971 ontdekte diefstal bij de I.V.O.-school, waarbij een bandrecor der en twee luidsprekerboxen werden ontvreemd, blijkt te zijn gepleegd doof de thans 19-jarige oud-leerling E. E. K. uit Amersfoort. Ook de diefstal van kinderzitjes van fietsen, die in juli 1970 werden aange geven, is opgelost. De timmerman P. C. B. zag zijn zitje dezer dagen op de fietf van mevrouw B., die opgaf het gekocht te hebben van buurman v. E. Deze v. EL bekende ook het kinderzitje van d« kleuterleidster mevrouw E. G. B. mee genomen te hebben, terwijl in zijn wo ning nog een derde zitje werd aange troffen, waarvan de herkomst nog on bekend is. De eigenaar wordt verzocht zich met de politie in verbinding te stel len. Zondagmiddag, 5 maart a.s., wordt in het Artishockgebouw aan de Steenhoff straat een kamerconcert gehouden waar aan medewerking verlenen Anneke Boom, sopraan, Robert Teipe, tenor en Harry Schram, piano. Uitgevoerd zullen worden werken van Franz Schubert, Joh. Brahms, Claude Debussy en Ri- chard Strausz. Het concert begint om 3 uur. Ouders kunnen hun kinderen onder brengen bij een voorstelling van het Haags Marionettentheater van Lucas Goudzwaard en Leonora de Jong, die in hetzelfde gebouw eveneens om drie uur aanvangt. Mevrouw J. H.-M., wonende aan de Parklaan, brak haar rechter onderbeen, toen zij bij het schoonmaken van een caravan, van de trekhaak viel. Met de ziekenauto werd zij naar Zonnegloren vervoerd. A.s. vrijdag 3 maart wordt des avonds om 8 uur in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat, zaal noord, de jaar lijkse algemene ledenvergadering gehou den van de Coöperatieve Raiffeisenbank te Soest. De heren J. Kok en P. R. van Roomen, respectievelijk lid van het bestuur en lid van de raad van toezicht en beiden af treden, stellen zich herkiesbaar. De balans over het jaar 1971 sluit met een batig saldo van ƒ47.407,35, op een bedrag van ƒ46.631.015,54. De specificatie van de bij de bank ge deponeerde gelden luidt: direct opvraag baar 17.216.573,28; op termijn met een oorspronkelijke looptijd van één jaar of korter 10.582.163,84; langer dan één jaar ƒ8.584.087,19. De toevertrouwde spaargelden stegen met 3.864.000,42 tot een bedrag van ƒ34.781.142,79. Ten opzichte van 1970 stegen in 1971 de gemiddelde credit-gelden in rekening courant met 1.079.849,00 tot ƒ6.566.280,-. De post voorschotten steeg in het afge lopen jaar met ƒ4.279.000,- tot t 26.104.000,—. Door toetreding enerzijds en vertrek respectievelijk overlijden anderzijds steeg het ledental gedurende het jaar 1971 van 1641 per 1 januari 1971 tot 1861.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1