Soest toen - Soest nu SOEDAN LOST ONOPLOSBAAR KONFLIKT OP m- beg Vrijdag 3 maart 1972 50e jaargang no. 59 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 X Gemeentelijke ideeënbussen worden nu druk gebruikt Maandelijkse vergadering van de Soester Vogelvrienden Technisch hoofdambtenaar van gemeente werken de heer Th. Hulshof nam afscheid Bouw van Kruisverenigingen-gebouw onnen Nieuwe voorzitter Oranje Comité Het Leger des Heils bestormt ook Soest - Het oog gericht op een week die de wereld veranderde - in het geheim F. C. Kuyperstraat wordt afgesloten Bedankt voor beroep V.V.V.-nieuws SOESTERflfiÖURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De oorlog in zuid-Soedan is afgelopen, een verheugend feit dat echter maar klein wereldnieuws geacht wordt. Trouwens die hele strijd heeft nimmer veel aandacht gekregen, ze heeft daar voor waarschijnlijk te lang geduurd: ze ventien jaar. Het begon toen de Britten bezig wa ren het gebied te verlaten. Een garni zoen in het zuiden - negers en christe nen - muitte uit angst voor hun toe komstige regeerders, mohammedaanse Arabieren uit het Noorden. Vervolgens is inderdaad het regeringsleger hard op getreden om de muiters te grijpen. Hele dorpen werden uitgemoord, hele leger eenheden ook die in hinderlagen van de rebellen vielen. In het oerwoud leefden gemeenschap pen primitief, zonder scholen, zonder medische verzorging en niemand weet hoeveel duizenden en duizenden zijn omgekomen door ziekte, honger of wa pengeweld. Over de grens in de buur landen verkommerden nog eens vele tienduizenden in kampen. De zuidelijke beweging die ijverde voor zelfbestuur had eigenlijk niets te ver liezen en dit bleek een uitgangspunt voor een doorlopende strijd die voort durend de haat weer aanwakkerde. Iedere nieuwe regering in Kharttoem besloot als eerste punt op haar progam ma te zetten dat het konflikt geregeld zou worden. In de praktijk draaide dit steeds uit op het sturen van nieuwe troepen. Generaal Numeiry handelde zo, tot hij zag dat dit nooit de oplossing kon bren gen. Via de keizer van Ethiopië en de Afrikaanse afdeling van do Wereldraad van Kerken nam hij kontakt op met de Zuidsoedanese voorman generaal Joseph Lago en er kwamen onderhandelingen die zich niet beperkten tot een wapen stilstand maar tevens hoe het geschiede kwaad zo goed mogelijk hersteld kon worden. Een reeks V.N.-organisaties, onder wie de hoge kommissaris voor de vluchte lingen, en tal van kerkelijke en huma- nitaire organisaties werden erbij ge haald om zo snel mogelijk de dorpen weer op te bouwen en het openbare leven weer op gang te krijgen. Daarbij komen afspraken dat het zuiden zijn mate van zelfbestuur krijgt, inclu sief zeggenschap in de legermacht die hier het land verdedigt. Een pakket van besluiten in een aantal geheime bijeen komsten, op zichzelf al uniek. Tenzij harde doordouwers aan de ene of de andere kant de overeenkomst nog bederven is in deze afgelegen hoek van de wereld het zelfzame feit verricht dat een onoplosbaar geacht konflikt toch werd bijgelegd. Een gebeurtenis die mis schien ook nog laat hopen voor b.v. Cyprus of zelfs Noord-Ierland. De gemeentelijke voorlichtingsambtenaar, de heer B. J. van Os, is niet ontevreden over de ..opbrengst" van de gemeente lijke ideeënbus. ,,In het begin werden ze merendeels gebruikt voor het spuien van klachten", zei hij, „de laatste tijd neemt het aantal ideeën toe". Er valt te discussiëren over wat nu ei genlijk een idee is, maar algemeen blijkt dat velen blij zijn op deze manier hun wensen te kunnen spuien. Alle inzenders krijgen antwoord, ook de enkeling die nu nog een klacht inzendt. Eens in de veertien dagen worden de bussen gelicht; één hangt er in het post kantoor aan de Steenhoffstraat en één in het Dorpshuis te Soesterberg. De in zender krijgt dan een bevestiging van de brief en soms ook direct een antwoord. Dat hangt af van het idee dat geopperd wordt. „Er zijn erbij die voor advies doorgestuurd moeten worden naar ter zake deskundigen, de ambtelijke ver- keerscommissie of de afdeling onderwijs en cultuur van het gemeentehuis", aldus de heer van Os. Soms ook worden de mensen uitgeno digd op het gemeentehuis te komen om Maandag, B maart a.s. houdt de afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers, de vereniging „De Soes ter Vogelvrienden", haar maandelijkse ledenvergadering in hotel „De Kleine Witte" aan de Middelwijkstraat. Tijdens deze vergadering zal keurmees ter Vierhuis uit Harderwijk een lezing houden over het houden, verzorgen en kweken van kleurkanaries. hun idee mondeling te behandelen. Dat werkt goed en stelt iedereen tevree. Veel inzendingen hebben te maken met verkeersproblemen en dan beslist niet alleen de situatie van de rijksweg. Zo werden er waarschuwingsborden voor overstekende eenden gevraagd in het park Colenso, een verzoek waaraan niet voldaan kon worden (er zijn er zoveel borden daar); het verleggen van zebra paden op de Dalweg; het plaatsen van verkeerslichten bij het kruispunt Nas- sauplantsoen-Van Weedestraat (inmid dels in werking); het afsluiten van het fietspaadje langs het plantsoen op de hoek van de SchrikslaanlBeetzlaan (zal binnenkort gebeuren) en het instellen van een stopverbod op de uitrijstrook bij het Nieuwerhoekplein. Aan deze laat ste vraag kan niet voldaan worden, al thans niet door het plaatsen van borden, omdat daar krachtens de wet niet ge stopt mag worden. Andere ideeën behelsden onderwerpen als een nieuwe bioskoop, het opruimen van het Engenbergje, het plaatsen van bomen langs de Hooiweg, een klacht over het afsteken en de verkoop van vuurwerk, een vraag waarom Soest nog geen H.A.V.O. rijk is, een idee om de door de gemeente gesubsidieerde muziek en zangverenigingen 1 of 2 maal per jaar een zgn. koffieconcert te laten ge ven. De bus in Soesterberg krijgt aanmerke lijk minder belangstelling. Er kwam nu slechts een verzoek uit voor het plaatsen van een Abri bij een bushalte. In de maand november van het vorig jaar werden de twee bussen geplaatst en werd daardoor gevolg gegeven aan de wens van enkele raadsleden. De gemeen te wil hiermee gedurende een jaar een proef nemen. Als de burgerij laat mer ken dat de bussen in een behoefte voor zien, dan wordt overwogen er mee te plaatsen, b.v. in het Soesterveen, in Soest-Zuid en op 't Hart. De technisch hoofdambtenaar en hoofd van de afdeling nieuwbouw van gemeente werken. de heer Th. H. Hulshof, heeft dinsdagmiddag afscheid genomen van Soest. H(j heeft een functie aanvaard by een bouwbedrijf Deventer en verlaat daar door de ambtelijke wereld. De directeur van gemeentewerken, de heer J. van der Dussen sprak als eerste de scheidende ambtenaar toe en dankte hem voor zijn alom bekende en veel geroemde inzet. Na 13 jaar in Soest werkzaam geweest te zijn, laat hij als zichtbaar bewijs van zijn werklust in Soest, een natuurbad, de sporthal, de bi bliotheek en het instructiebad De Turf na, terwijl nog veel ontwerpen, o.m. voor een nieuw politiebureau, in zijn kast achterblijven. Namens gemeente werken overhandigde de heer Van der Dussen een stretcher. Namens het college van burgemeester en wethouders sprak mevrouw M. Wal- ter-v. d. Togt, die ook de dank van de zieke wethouder Dijkstra overbracht. Namens de afdeling nieuwbouw voerde de heer Hunen het woord, waarna de heer Th. Peet. geschenken overhandigde van de sportstichting en de stichtingen «penluchttheater en natuurbad. De heer II. Scholtmeijer, korpschef van de politie, nam node afscheid ook als vriend van de scheidende ambtenaar. Hij liet zijn goede wensen voor de toe komst vergezeld gaan van een gong-bel. Ook de adj. directeur van gemeente werken, de heer J. Poelstra, voerde het woord en de heer R. Bax, penningmees ter van de Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek, overhandigde de heer Hulshof een vergrootglas. De heer Donker dankte namens de Soester aannemers voor de goede sa menwerking en bood een wekker aan. De heer N. H. Bredeveld, directeur van het gemeentelijk gasbedrijf, gaf een boekenbon ten geschenke. De heer Hulshof zei in zijn dankwoord dat het. besluit weg te gaan hem zwaar was gevallen en vroeg excuses aan hen die hij mogelijk, maar niet met opzet, onheus zou hebben behandeld. Deze week is men begonnen met de bouw van de gezamenlijke behuizing van de Kruisverenigingen op de hoek Smitsweg-Nicuweweg. Nadat het Soesterbergse Grondaanncmingsbedrijf de Fa. Tammer het grondwerk heeft uitgevoerd, wordt een dezer dagen begonnen met het storten van de fundering. N.V.-Bouw- en Aannemingsbedrijf v.h. W. van Asch Zonen, hoopt het gebouw kort na de komende zomer op te kunnen leveren, waarbij men oponthoud door stagnatie in de levering van derden buiten beschouwing laat. De oud-luchtmachtgeneraal, de heer G. W. de Zwaan is bereid gevonden het voorzitterschap van het plaatselijk Oranje Comité op zich te nemen. Hij volgt daarmee zijn oud-collega de heer D. Berlijn op, die na een jaar de voorzittershamer gehanteerd te hebben, moest bedanken wegens vertrek. De heer De Zwaan is sedert een half jaar inwoner van Soest in een flat aan de Veenbesstraat. Hij aanvaardt hier mede zijn eerste bestuursfunktie in het burgerlijk .verenigingsleven sinds zijn pensionering bij cle luchtmacht. De komende dagen zal bij u iemand aan de bel trekken, ook aan u zal worden gevraagd het Leger des Heils te helpen bij het voortmarcheren. De gemeente Soest zal worden bewerkt door officieren, heilssoldaten en em- ployé's, die werkzaam zijn in tehuizen in Baarn, te weten: het Kinderhuis „De Harscamp" aan de Ringlaan en het Ver pleegtehuis „De Blinkert" aan de Zand- voortweg. Veel van deze employe's zijn niet-heilssoldaten, dus dragen ook niet het unioform van het Leger des Heils. Wat zij wel bij zich dragen is een vol macht, die zij u graag op uw verzoek tonen. Mocht u vragen hebben, bepaalde twij fels, aanzelt u dan niet, maar belt u direkt onze telefoonnummers: 02154-2330 en 02154-2917. Het marktplein met muziektent vijftig jaar geleden fttescLfde plaats nu Nixon's bezoek aan China was een week die de wereld veranderde, zoals hij zelf zei. Niet echter dat uit't slotcommuniqué die veranderingen duidelijk blijken. Zelfs de stelligste verklaring is vrij vaag: Ame rika zal zijn militaire bemoeienissen met Azië beëindigen, maar een datum wordt niet opgegeven - naar gelang de span ningen verminderen, staat er en dat kan alles betekenen. En nieuw is dit natuurlijk niet: de Aziatische avonturen hebben de Ver. Staten weinig meer opgeleverd dan ver driet en al jaren was duidelijk dat zij er af wilden zo snel als dit met enig fat soen kon. Misschien dat in de 30 uren van gesprek tussen Nixon en de Chinese leiders al een en ander is afgesproken hoe dit Amerikaanse streven makkelijker uit voerbaar kan worden gemaakt. Voor Formosa betekent dit dat de presi dent tracht om thans tot een akkoord te komen met Peking, want na het ver dwijnen van Tsjang Kaisjek ook heel goed denkbaar is. En wat Vietnam be treft, daar wordt al ijverig aan gesleu teld. De belangrijkste afspraken, als zij gemaakt zijn, moeten wel die zijn die niet aan de grote klok zijn gehangen. Nixon en Kissinger zijn tot de konklusie gekomen dat de haast verleden tijd ge worden geheime diplomatie het doeltref fendst werkt, zoals ze ook dit opzienba rende bezoek mogelijk heeft gemaakt. Daarin hebben zij tenslotte wel gelijk, al zullen niet alleen op Formosa en in Moskou allerlei lieden zich ongerust ma ken wat daar wel bekokstoofd is dat de wereld doet veranderen. KANTMAN. De bewoners van de F. C. Kuyperstraat hebben van het college van burgemeester en wethouders een brief ontvangen, waarin hen wordt medegedeeld dat rla straat voor doorgaand verkeer zal wer den afgesloten. Hun verzoek, bier niet toe over te gaan, is behandeld zov/cl in de ambtelijke verkeerscommissie als in de commissie van openbare werken, die beiden een eensluidend advies gege ven hebben. Uit een oogpunt van verkeersveiligheid zal de straat ook niet voor fietsers opge steld blijven. Gemeentewerken hebben de opdracht gekregen de afsluiting te realiseren. De F.C. Kuyperstraat wordt ingericht als een zgn. parkeerstraat. Er worden 25 parkeerplaatsen aangelegd en door 't instellen van een blauwe zone zal het euvel van langparkeren voorkomen kun nen worden. De hoorzitting welke in november vorig jaar hieraan gewijd werd, werd door slechts drie van de acht winkeliers en twee van de aan de straat wonende par ticulieren bijgewoond. Uiteraard blijft het mogelijk per fiets vanaf het Kerkpad de F. C. Kuyper straat in te rijden. Het door de Christelijk Gereformeerde Kerk uitgebrachte beroep op de heer A. van de Weerd te Apeldoorn, is door de kandidaat niet aanvaard. De provincie Zeeland is er altijd bet eerste bij waar het de toezending be treft van informatie over Hotels, Restau rants, Pensions en Campings. Verdeeld over twee gidsjes vindt U de gegevens, die U zoekt, wanneer uw vakantieplan nen zich op de bekoorlijke Zeeuwse ei landen richten. Hengelen in het Deltage bied, zeilen op het Veerse Meer of zich sportief amuseren in het amusements centrum „Sportland" te Vlissingen. of misschien puur genieten van de schil derachtige dorpen, de oude hoekjes van de stadjes, dit alles wordt mogelijk ge maakt door een verblijf ergens op een door U uitgezocht plekje in de Zeeuwse provincie. Met dat uitknobbelen wordt U door de bovengenoemde gidsjes uitste kend geholpen, vandaar dat wij deze onder uw aandacht willen brengen. En dan is er dat gezellige vouwblad, waarop de Toekan van Avifauna U de weg wijst als het gaat om eens gezellig uit te wezen. Niet minder dan 17 bedrij ven, die over het hele land verspreid liggen, heten U gastvrij welkom. Kleu renfoto's versieren deze informatie en het kaartje van Nederland Iaat zien waar U de gastheren vinden kunt. Vooral wij. midden Nederlanders, hoeven de gele genheden niet eens ver van huis te ont dekken. Wilt U voor uw avonturen een meer ge detailleerde kaart van Nederland ge bruiken. dan bevelen wij graag Falk's Toeristenatlas van Nederland aan. of de drie-delige A.N.W.B.-kaarten (noord-, midden- en zuid-Nederland). Voor het buitenland zijn de Pocket kaartjes zo handig, niet zulke enorme lappen, die U op de grond moet leggen, willen ze overzichtelijk zijn. Maar komt U eens binnen, er is bij het dage lijks toegezonden materiaal misschien juist wat U zoekt. Of belt U 2886 wan neer U iets wilt weten. De V.V.V. i* er om U te helpen.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1