Soest toen - Soest nu Dinsdag 7 maart 1972 50e jaargang no. 60 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op abnormale middelen voor een normaal resultaat Bromfiets onderdelen in beslag genomen Auto op parkeerplaats aangereden Orgelconcert door Feike Astma Eerste Nederlandse 3-D dag in Soest FRANSEN BLIJVEN BIJ OUDE E.E.G. PRAKTIJK VAN CHANTAGE Rijden zonder rijbewijs en verzekeringspapieren Auto uit het verkeer genomen Brandweer bevrijdde parachutiste Ruiten ingegooid EUROPEES KOMPUTERDRAMA Storten van grof huisvuil werd ditmaal Begeleid en gecontroleerd door personeel van gemeentewerken Spelend kind brak been Aanzienlijke schade bij brand aan de De Beaufortlaan Laad- en losplaats station Soest wordt opgeheven Zwijntjesjagers Flatwoning onder politie toezicht ontruimd Orgel R.K. Kerk Nieuwerhoek officieel in gebruik genomen Grote belangstelling voor concert met m.m.v. Gert Muts en parochieel koor SOESTERflJÓPRANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere dinsdag en vrljdt| Er hoeft niet lang over geredeneerd te worden: de Israëlische blikseminvasie op Libanees gebied is volkenrechtelijk geheel fout. Geen land heeft het recht orde op zaken te stellen bij de buren. De Israëli's hebben ermee bereikt dat nu het Libanese regeringsleger, dat eerst een angstvallige afstand tot de door guerrilla-strijders van El Fatah beheerste streek bewaarden, prompt de dorpen vol Palestijnen zijn binnenge trokken. En we kunnen verwachten dat vanuit dit Fatah-land genoemde gebied voortaan niet meer zo makkelijk com mando-overvallen en raketbeschietingen tegen Israël uitgevoerd zullen worden. De Israëlische troepen hebben een waarschuwing achtergelaten: een ruw wegennet door buldozers aangelegd waarlangs eventueel een volgende „be- straffingsaktie" vlotter uitgevoerd kan worden. Dit vooruitzicht maakt het voor Liba non weer extra-belangrijk om niet lan ger op zijn grondgebied een dergelijke uitvalsbasis van guerrillastrijders te to lereren. Dit was ongeveer alles wat Israël ver langde. Onder normale omstandigheden zou een klemmende boodschap langs di plomatieke weg voldoende zijn geweest, voor dit resultaat, maar normale om standigheden doen zich nu juist niet voor. En, hoe onrechtmatig ook, dit maakt begrijpelijk dat Israël abnormale mid delen toepast. Wie intussen hiervan wel weer de dupe zijn, dat zijn de Palestijnen. Uit de hoofdstad van het Arabisch verzet te gen het bestaan van de staat Israël, Caïro, heeft president Sadat ijlings een boodschapper gestuurd om de Libanezen te vermanen toch vooral niets te doen wat de „gerechtvaardigde bevrijdings- strijd der Palestijnen" kan belemmeren. Een aardige opmerking, vooral uit een land dat zelf uit vrees voor Israëlische represailles ervoor gezorgd heeft dat de Palestijnen niet veel konden beginnen, In plaats van een dergelijke twijfelach tige morele steun uit de Arabische hoofdsteden hadden de zo trouwhartig broeders genoemde Palestijnen meer ge had aan daadwerkelijke steun om niet in kampen te verkommeren en hun haat te koesteren maar een nieuw bestaan op te bouwen. Maar tot zulke, hulp zijn de solidariteitsleuzen uitgalmend» Arabische leiders nimmer bereid ge weest. KANTMAÏf De 18-jarige bromfietser R. W. uit Soest kreeg een procesverbaal wegens het t» hard rijden met zijn bromfiets op d» Laanstraat. Onderdelen van de opge voerde motor werden in beslag geno men. Zaterdag werd op de parkeerplaats ach ter de flat op de Van Goyenlaan de auto van mevrouw W. R. E. B. door een vrachtauto aangereden. De chauffeur is weggereden, maar werd later opge spoord. Het onderzoek is nog gaande. Op dinsdag 14 maart a.s. zal de organist Feike Asma een concert geven in de Ichtuskerk aan de Albert Cuyplaan. Het Interkerkelijk Evangelisatie Comité heeft hiertoe op veler verzoek besloten. Ds. Jac. van Dijk uit Monster houdt een korte toespraak met als onderwerp ,.Het geluk is toch de wereld nog niet uit". Het concert begint om 20.00 uur. Zaterdag 11 maart a.s. wordt in het Ver enigingsgebouw aan de Steenhoffstraat een bijeenkomst gehouden voor leden en belangstellenden van en voor de 3-D club. Degenen, die uitsluitend de drie dimensionale projectie willen zien, wor den aangeraden om 13.30 uur aanwezig te zijn. Voor het volgen van het gehele programma zal een entreeprijs gevraagd worden. Deze 3-D manifestatie is uniek voor Soest en zelfs voor het hele land. De organisatoren menen dat belangstellen den verrast zullen zijn, dat stereofotogra fie met zijn wonderbaarlijk effect voor iedereen toegankelijk is in zijn toepas sing. Het zit hem in die ene dimensie meer, waardoor de amateurfotograaf, óók de met de eenvoudigste toestellen werkende gelegenheidskiekjesmaker, met een nieuwe stimulans voor zijn foto hobby 11 maart het Verenigingsgebouw zal verlaten. Het secretariaat voor pro paganda van deze fototak vestigt er de aandacht op, dat ieder met vragen te recht kan bij de heer B. G. A. Verheij, Kerkstraat IA te Soest. Op de morgenvergadering, die om 10.00 uur aanvangt, houdt de heer J. Willink een lezing over het onderwerp „Diepte werking". Tijdens de middagvergadering, die om 13.30 uur aanvangt, wordt een voorlopig bestuur benoemd en spreekt de heer H. de Wijs uit Vianen over Ste reoprojectie, waarna er gelegenheid is voor het stellen van vragen. Met het „Wohl mir das ich .Tesum habe" besloot het koor zijn optreden, waarbij het de volledige aandacht opeiste in sa menspel met de organist. Pieter Zoomers toonde opnieuw aan elke mogelijkheid van het koor ten volle te kunnen benutten. In „Voluntary in e kleine terts" liet Gert Muts opnieuw een stroom van ro mantische orgelklankcn door de kerk dwarrelen, daarmede de vele mogelijk heden als het ware nog eens extra on derstrepend. Na een gave vertolking van Bach's „Fuga in g kleine terts", waarbij opnieuw opviel dat het hoge kerkgebouw over een behoorlijke akoestiek beschikt, zodat b.v. van nagalmen totaal geen sprake was, besloot Gert Muls het con cert met een schitterende improvisatie, gebasseerd op het lied „Jerusalem", een muzikale uiting, die hem wel was toe vertrouwd getuige zijn al eerder behaal de ereprijs op het nationaal improvisa tieconcours te Bolsward. Een langdurig applaus van de aanwezi gen onderstreepte het enthousiasme van de toehoorders, die duidelijk maakten dat een dergelijk concert zeker voor her haling vatbaar is. De tweede Europese topkonferentie wordt pas in oktober gehouden maar er wordt nu al gesleuteld aan. die bijeen komst in Parijs, waarvoor ook de vier nieuwe E.E.G.-leden zijn uitgenodigd. De eerste met zes deelnemers in Den Haag was een betrekkelijk rustig sukses, al 'cwam er niet zo heel veel definitiefs uit. De goede wil op zichzelf was al meer dan men had verwacht. In Parijs nu Is het wel de bedoeling wat meer spijkers met koppen te slaan op het gebied van de verhoudingen met de rest van de wereld, monetaire unie en industrieel-sociale kwesties. Maar bo venal over verdere politieke eenwording en versterking van de instellingen van de gemeenschap. Voor dit laatste punt met name is het treffend dat de bijeenkomt in Parijs wordt gehouden, want de Fransen zijn er nog altijd niet erg voor al te veel macht bij de Brusselse heren, gezamen lijk de kommissie genoemd, te laten be rusten. De voorbereidingen tot de aanstaande top werden dan ook angstvallig buiten aanwezigheid van voorzitter Malfatti en zijn Europese kommissarissen gehouden, op aandrang van de Fransen waarbij de Duitsers zich neerlegden omdat ze het punt niet belangrijk genoeg vonden om er hooglopende ruzie over te maken die mischien de hele topkonferentie in ge vaar kon brengen. De andere acht legden zich daarbij dan maar neer. waarbij wel opgemerkt moet worden dat de kersverse leden uiteraard de bescheidenheid in acht moesten ne men die past bij nog niet. geheel gere geld lidmaatschap. En uiteindelijk be sloot men dat net. als in Den Haag de kommissie bescheiden mee mag doen be halve dan op het punt van de toekomst der instellingen en de politieke eenwor ding. Of de kommissie daarover ook wat mag zeggen wil Parijs eerst nog eens rustig overdenken. Wie hoop heeft dat door de toetreding van een derde grote tot. de gemeenschap de kansen verminderen dat de Fransen hun zin doorzetten kan in deze ontwik- De auto van mevrouw G. J .B (28) uit Amersfoort werd zaterdagavond licht beschadigd toen zij, afgeleid door haar hond. onoplettend het kruispunt Vondellaan/Soestcrbergsestraat- overstak. Zij verleende geen voorrang aan de N.B.M.-bus, bestuurd door de heer H. K. (4.3) uit Zeist. Mevrouw B. was niet in het bezit van een rijbewijs, terwijl haar wagen niet bleek te zijn verzekerd. De auto werd naar het politiebureau ge sleept. De22-jarige A. J. S. uit Soest werd in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden, toen hij met zijn auto over de Vrijheidsweg reed. S. was niet in het bezit van een rijbewijs en ook zijn wagen bleek niet te zijn verzekerd. keling weinig vinden dat die hoop ver sterkt. Het lijkt volledig logisch dat juist bij het bespreken van de toekomst der in stellingen, waarvan de kommissie zelf er een is, en de politieke eenwording, waarmee ze veel te maken heeft, de stem van de kommissie moeilijk gemist kan worden. Ze spreekt met het voor deel van enige praktijkervaring. Maar ze spreekt ook uit een filosofie die Pa rijs van oudsher niet zo zint en dat moet de doorslag geven. En zelfs met vier le den meer in de E.E.G. schijnt Parijs nog steeds uitstekend bij machte door te dreigen met tegenwerking alle anderen in bedwang te houden. Bij een controle werd de auto van een militair uit het verkeer genomen in verband met de verregaande staat van „ontbinding" waarin de auto verkeerde. De chassisbalken waren op vele plaatsen doorgeroest, zodat gevaar van doorbre ken accuut aanwezig was. De mat van de wagen stak door de vloer naar bui ten. Voor de 26-jarige Schiedamse parachu tiste Marian Wuisman begon het nieuwe springseizoen zeer onfortuinlijk. Zij maakte tijdens haar eerste sprong van dit seizoen een tekorte vrije-val en dreef door de sterke wind ver van het oefen terrein aan de Leusderhei af. Even later hing zij hulpeloos in een 20 meter hoge boom langs het Zeisterspoor. Na ander half uur slaagde de te hulp geroepen brandweer uit Soest er in haar met de ladderwagen uit haar benarde positie te bevrijden. De parachutiste bleef onge deerd. Onbekenden, hebben in de nacht van woensdag op donderdag twee ruiten in gegooid van de woonkamer van mej. S. v. D. aan de Kolonieweg. O De Europese komputerfabrikanten gaan eindelijk samenwerken in de hoop dat een Duits-Frans-Nederlands-Brits bedrijf de konkurrentie met de machige Ameri kaanse konserns aankan. Elk afzonder lijk hebben ze het driftig geprobeerd, maar het is niet gelukt. Het is clan ook niet een fusie die geboren is uit de over tuiging dat het beter is, maar uit de bit tere noodzaak omdat het anders niet meer ging. De macht van de drie of vier voornaam ste fabrikanten in de V.S. is zo groot dat daar bijvoorbeeld R.C.A. en General Electric de strijd opgaven, terwijl dit beide ondernemingen zijn die op kom- putergebied aanzienlijk sterker en groter waren dan de Europese, misschien op de Britse I.C.L. na, die overigens ook ontstaan is uit een fusie tussen een stuk of wat bedrijven die al eerder inzagen dat op dit gebied de kleinen niets te vertellen hebben. Honeywell slokte G.E. op, Univac nam R.C.A. over en veroverde zo de tweede en derde plaats achter I.B.M. maar met grote achterstand. Wanneer men beseft dat een groot deel van de komputers uit de Europese fabrieken - dat geldt voor Philips, Siemens, C.I.I. en I.C.L. allemaal - of gewoon anders geëtiket teerde Amerikaanse produkten zijn of met licenties uit de V.S. worden ver vaardigd, dan toont dit nog eens de zwakte aan van de bedrijven die nu dan toch maar tot samenwerking besluiten. De fout die begaan is dat her en der de nationale industrieën begonnen met op de achtergrond een gevoel van trots op eigen kunnen en het vertrouwen dat de regeringen wel voor orders zouden zor gen. In de V.S. Is inderdaad de regeringsop dracht, de basis geweest voor de snelle ontwikkeling van de komputerindustrie, maar dat was vooral voor de bewape ningsindustrie en voor de ruimtevaart, en in die twee genres was geen Euro pees land sterk gesorteerd. Bovendien bezat de Amerikaanse indus trie een enorme industrieel afzetgebied. Dat had Europa als totaal ook wel maar niet elk land afzonderlijk. Het is uiteraard een Europees belang dat op een gebied dat beschouwd mag wor den als wellicht, het. belangrijkste van de moderne technologie geen toestand van totale achterlijkheid en afhankelijkheid ontstaat. Maar het Europa van. de zes dat. een behoorlijke basis had kunnen bieden voor het stichten van een eigen komputerindustrie kon daarvoor de be nodigde eensgezindsheid niet opbrengen. Met als resultaat dat in Nederland, Frankrijk en Duitsland (alsmede in Italië dat overigens nu geheel uitgerangeerd schijnt) enorm veel tijd en geld verspild is voor aanlopen die tot niets konden leiden en men nu met een geweldige achterstand uiterst laat in de race start. Na de chaos die vorige week zaterdag ontstond doordat het grove huisvuil in veel gevallen niet in maar naast de containers op straat werd gedeponeerd, waar door „De Schans" volledig werd geblokkeerd, was zaterdag personeel van Gemeen tewerken ter plaats om de „storters" als het ware op te voeden. Door het geven van aanwijzingen werden de containers ditmaal vakkundig gevuld, waarmede voorkomen wordt dat door takken e.d. slechts miniem gevulde contai ners door de firma Tammer zouden worden afgevoerd. Afgelopen zaterdag voerde de firma Tammer belangrijk meer gevulde containers af dan de zaterdag daarvoor. Zoals de foto laat zien was er rond vier uur nog voldoende ruimte, waardoor de chaotische toestand geen herhaling kreeg. Men begeleidde en controleerde zaterdag niet alleen de stortingen, maar noteerde tevens de kentekennummers van alle auto's die vuil aanvoerden, waardoor men een inzicht krijgt van de identiteit en woonplaats van de storters. In eerste in stantie kon men reeds vast stellen dat naast de gerechtigde Soester grof huis vuil storters, ook personen uit Baarn, Hilversum en Utrecht de weg naar „De Schans" bijzonder goed weten te vinden. Donderdagavond ontstond door aardslui- ting brand in een loods achter de Kal Emaille fabriek aan de De Beaufortlaan te Soestduinen. De loods was in gebruik bij de n.v. Van der Heijden Hardchroom. Een groot deel van het dak brandde weg en de schade is aanzienlijk. Een brandje in een container op het terrein bij de Gemar aan de Parallelweg werd door de brandweer snel geblust. In overleg met het ministerie van ver keer en waterstaat hebben de Neder landse Spoorwegen besloten de exploi tatie van de laad- en losplaats station Soest te beëindigen. De vervoersomvang is in de loop dei- jaren zo teruggelopen dat de kosten van het instandhouden de opbrengsten verre overtreffen. Onderzoekingen hebben bo vendien uitgewezen dat toename van het vervoer niet te verwachten is. Het gebruik van het station is de laatste jaren sterk gedaald doordat o.a. de aan voer van kolen uit Limburg practisch geheel is komen te vervallen. Daar te genover staat in de exploitatie de sterke stijging van de (loon)kosten, waardoor uit bedrijfseconomiesch overwegingen het niet verantwoord is het station als laad- en losplaats open te houden. Soest is overigens niet het enige station dat opgeheven wordt. Gezien de slechte financiële resultaten van de spoorwegen in de laatste jaren, welke veroorzaakt worden zowel door het reizigersvervoer als door het goederenvervoer, worden méér onrendabele stations opgeheven. In het kader van het regeringsstreven naar een goed openbaar personenvervoer, wordt het reizigersvervoer op die lijnen echter niet gestaakt. Zaterdagmiddag viel de 9-jarige B. C.- v. Z. op de Willem de Zwijgerlaan van een stapel straatstenen, die daar zijn weggezet in verband met herbestrating van de rijweg. Het meisje brak daarbij haar rechter been en werd met de ziekenauto naar Zonnegloren vervoerd. Zaterdag werd de bromfiets van mej. M, A. J. V. L. gestolen uit het rijwiel- rek bij de Sporthal Beukendal. De heer P. H. M. miste zijn bromfiets, die hij gestald had in de fietsenstalling bij het station Soest-Zuid Daar werd ook nog de fiets ontvreemd van de heer T. F. B. v. H. Vrijdag is een flatwoning aan de Haver- weerd, onder politie toezicht ontruimd. De bewoners waren afwezig, alhoewel het hen bekend geweest moet zijn dat dit stond te gebeuren. Meermalen was hen aangezegd hun financiële verplich tingen na te komen. Tot uiterlijk vrijdag hadden zij de ge legenheid te voldoen, maar toen bleek dat zij in gebreke bleven, werd tot uit zetting besloten. Met een concert gegeven door de Soester organist Gert Muts. met vocale mede werking van het parochieel zangkoor onder directie van Pieter Zoomers, is don derdagavond het gerestaureerde orgel van de r.k. kerk aan het Nieuwerhoekplein officieel in gebruik genomen. Het orgel, dat geljjktjjdig met de restauratie verhuisde van het koor achter in de kerk naar het priesterkoor, met het klavier aan de linkerzijde van het altaar, beschikt over negentien registers en mag kwa klank worden ingedeeld bij de romantische instrumenten, uiteraard bijzonder geschikt voor kerken. Na een korte inleiding van pastoor v. d. Vegt, waarin hij iedereen die had mede gewerkt aan de actie, die restauratie en verplaatsing mogelijk moest maken, dank te, wenste hij de toehoorders 'n prachtige avond toe, die geopend werd door Gert Muts met variaties op „Veni Creator" van M. Duruflé, daarmede de talrijke toehoorders direct volledig kennis laten makend met de mogelijkheden en klank van het orgel, gevolgd door „A trumpet minuet", waarin duidelijk te beluisteren viel dat een orgel per traditie bepaald niet vastgeroest hoeft te zitten op die typische kerkorgel-sound. Hierna trad het uit veertig dames en heren bestaande parochiële zangkoor op, dat, onderleiding van Pieter Zoomers, drie gedeelten uit Schubert's „Deutsche Messe" ten gehore bracht. De dirigent bewees in dit eerste optreden direct het koor volledig in zijn macht te hebben en tot een behoorlijk niveau te kunnen meenemen, waarbij de naast het koor zittende Gert Muts professioneel aan sloot. Het vakmanschap van de jonge Soester organist kwam nog eens extra tot uiting in de „Fantasie in C", waarna het koor met het „Ave Verum" van W. A. Mozart bijzonder sterk voor de dag kwam, waarbij het orgel onopvallend in getogen het iets te geringe volume ver doezelde. Toch behoorde het „Ave Ve rum" tot één van de beste vertolkingen van het koor. Gert Muts wisselde het vocale deel af met F. Mendelsohns 11e sonate, een prachtig stuk orgelmuziek, dat duidelijk aantoonde, dat het orgel zich ook bij eventuele massale samenzang niet zal laten overstemmen, integendeel zelfs er triomferend bovenuit zal galmen. In voortreffelijk samenspel tussen koor en orgel werd het Gloria uit de Missa Re- gina ten gehore gebracht, waarbij 't koor ook duidelijk maakte een kerkkoor te zijn, wat tot uiting kwam in de routine die de uitvoering omlijstte.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1