39 Gemeenteraadsvergadering GEMAR - SOEST, Parallelweg 19 Donderdag, vrijdag en zaterdag HALVE LITER PILS RAIFFEISENBANK SOEST HAD EEN GOED JAAR Meningen van lezers WEINIG VROUWEN AAN DE TOP GIUSEPPE VERDI Officiële mededelingen MET RAAD EN DAAD Drukkerij Smit De meester van het muzikaal realisme Verkeersmaatregel Sowi-beurs 1972 Hond aangereden Eiermarkt Gemeentewerken blijft sterker in klaverjastoernooi Hei geboortekaartje Dinsdag 7 maart 1972 ©e Soester gemeenteraad is In openbare vergadering bijeengeroepen, in de zaal van de brandweerkazerne, tegen don derdag 16 maart a.s., om 19.30 uur. De navolgende agenda zal in behande ling komen: 1. Vaststelling notulen d.d. 20 januari 1972 en 17 februari 1972. 2. Ingekomen stukken. a. Brieven d.d. 18 oktober 1971 en 6 de cember 1971 van drs. G. S. de Hoog in zake bespuiting van bermen en trottoirs, met voorstel adressant conform de ter Inzage gelegde concept-brief te berich tten. b. Brief d.d. 3 februari 1972 van de We reldwinkel Soest, inzake het laten rij den van een speciale bus door de ge meente ten behoeve van de marktbezoe- kers. met voorstel te antwoorden con form de brief van burgemeester en wet houders, d.d. 31 januari 1972, afdeling I, [nummer 5572. c. Brief d.d. 24 november 1971 van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond, alsmede de brief van 16 februari 1972, afdeling I, nummer 5867 van burge meester en wethouders, met voorstel deze brieven voor kennisgeving aan te nemen. d. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. e. Brief d.d. 10 februari 1972 van de heer mr. H. H. Houtman, inzake ver lenging voorbereidingsbesluiten, met het voorstel te antwoorden overeenkomstig de ter inzage liggende concept-brief. 3. Voorstel tot verkoop van grond, ge legen: a. in het bestemminsplan Klaarwater aan de N.V. Bouwmaatschappij W. Uy- land B.M.U.; b. aan de Birkstraat aan N.V. Carpet Center; c. aan de Weegbreestraat hoek Varen straat aan mevrouw H. Zweers-Brink; d. aan de Industrieweg aan het R.K. Kerkbestuur van de Parochie van Maria Onbevlekt Ontvangen; e. aan de Koningsweg aan de Stichting Donarium te Amsterdam. 4. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de Provinciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij voor het leggen, hebben en onderhou den van een hoogspanningskabel, gele gen in Colenso. 5. Voorstel tot het verlenen van onthef fing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" ten be hoeve van: a. het wijzigen van benzine-installatie op/in het perceel Van Weedestraat 70; b. een inrichting voor het opslaan van butagasflessen voor kampeerdoeleinden op/in het perceel Birkstraat 118; c. een inrichting voor het bouwen van ovens op/in het perceel Laanstraat 54. 6. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van een bandrecorder ten behoeve van de openbare school voor gewoon lager on derwijs aan de Molenstraat, alhier. 7. Voorstel tot het onttrekken van weg nr. 78 (Boslaan) aan het openbaar ver keer. 8. Voorstel tot het onttrekken van een gedeelte van de Kostverlorenweg aan het openbaar verkeer. 9. Voorstel tot vaststelling van de Ver ordening Ziektekosten na beëindiging dienstverband. 10. Voorstel tot wijziging van het Kle- dingreglement. 11. Voorstel tot wijziging van de Bezol- didingsverordening 1971 en het ver strekken van uitkeringen-ineens. 12. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen, gelegen: a. aan de Klein Engendaalweg van mej. G. Tensen te Hilversum; b. aan de Molenstraat van de erven A. N. van Mill-Stork; c. aan de Bosstraat van P. van Weelden; d. aan het Weteringpad van J. Zegge- laar; e. aan de Nieuweweg van mevrouw S. J. Spreij-van Ghesel Grothe; f. aan de Kolonieweg van de erven C. van Doorn; g. aan de Klein Engendaalweg van J. A. Verlaan. 13. Voorstel tot het aankopen van een houten noodgebouw voor de uitbreiding van hoofdbureau van politie te Soest. 14. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het gedeeltelijk verharden van een binnenterrein aan de Nachtegaalweg. 15. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het bestuur van de stichting voor Katholiek Basis- en Kleuteronderwijs te Soest voor de Stichting van een kleuterschool in de wijk Klaarwater, alsmede het beschik baar stellen van een krediet voor de bouw van die school. 16. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tot het betalen van rente met betrekking tot een aangegane koop overeenkomst met: a. mejuffrouw G. Tensen; b. P. van Weelden; c. J. Zeggelaar; d. mevrouw S. J. Spreij-van Ghesel Grothe; e. de erven C. van Doorn; f. J. A. Verlaan. 17. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tot onteigening tegen een aantal eigenaren van gronden, gele gen in het bestemmingsplan Klaarwater. 18. Voorstel tot inbreng en uitneming van gronden van het grondbedrijf. 19. Voorstel tot het aanpassen van de kredieten voor het bouwrijpmaken van de diverse secties van het plan „Klaar water". 20. Voorstel tot wijziging van het be sluit tot stichting van een openbare school voor gewoon lager onderwijs en een openbare kleuterschool in de wijk Klaarwater. 21. Voorstel omtrent straatnaamgeving in de wijk Soest-Zuid (zie agendapunt 13 van de raadsvergadering van 17 fe bruari 1972). 22. Voorstel tot he beschikbaar stellen van een krediet voor het vervaardigen van een schetsplan voor een school voor bijzonder buitengewoon onderwijs, uitgaande van het Van Arkel-Instituut. 23. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de bouw van een zevenklassige school met gymnastieklo kaal voor bijzonder buitengewoon on derwijs, uitgaande van het Van Arkel- Instituut. 24. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het be stuur van de stichting voor Katholiek Basis- en Kleuteronderwijs te Soest voor de stichting van een school voor g.l.o. in de wijk Klaarwater, alsmede het beschikbaar stellen van een krediet voor de bouw van die school. 25. Voorstel tot het onttrekken van een gedeelte van de Maatweg aan het open baar verkeer. 26. Voorstel tot ruiling van grond, gele gen aan: a. de Nieuweweg, Soester Engweg en in sectie 5 van het bestemmingsplan Klaarwater met W. Groenesteijn; b. de Klaarwaterweg en nabij de Vrij- heidsweg met Provinciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij N.V. De voorzitter van de Coöperatieve Raiffeisenbank Soest, de heer J. R. v. Poppelen, heette vrijdagavond op de jaarvergadering de leden en in het bijzonder de oud directeur de heer C. v. d. Breemer, welkom. Het jaar 1971 waa een goed jaar geweest, waarin ook de voorgenomen samen werking van de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Centrale Raiffeisen bank te Utrecht meer gestalte had gekregen. De beide organisatie's hebben nu een centraal kantoor in Amstelveen en er zijn commissies gevormd om de samen werking te vervolmaken. Aan de ontwerp-statuten wordt gewerkt en zo belooft het jaar 1972 een historisch jaar te worden met het stichten een Centrale Coöpe ratieve Bank, die de grootste in Nederland zal zijn. hoofdkantoor van de bank". 31 (vorig jaar 32 van de verstrekte credieten ging naar de agrarische sec tor; 19% (1970 23%) naar de niet-agra- rische bedrijven en 50 (45 naar particulieren. 1971 gaf ook een sterke groei van de spaarbanken te zien; in Soest steeg het aantal spaarrekeningen met 1219 tot 12.374, het aantal lopende rekeningen met 628 tot 3233 en het aan tal voorschotrekeningen met 177 tot 1301. Het personeel werd uitgebreid door het aantrekken van enkele specialisten, waardoor de service-verlening nog meer 27. Voorstel tot het benoemen van voor het bestuur van de Stichting Li chamelijke Opvoeding en Sport Soest. 28. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het be stuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het aan schaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de Insingerschool voor g.l.o., alhier. leden kon toenemen- Beste Knelis. .Vakmanschap is meesterschap" doet een bepaalde advertentie ons geloven en als iemand dat waar maakt, dan ben jij dat, lieve Knelis. Zó zie je de majorrettes staan, of je weet het al: „Zuurstokken"! Dat en dat alleen was onze bedoeling met deze kleur te zeggen: uit te beelden in gedrag en kleding, dat de majorettes de snoepjes van P.V.O. zijn. Je feilloze constatering is zeker een se renade van de harmonie waard en wie weet, een kusje van één der „snoepjes". Plaats en datum in overleg met de har monie nader te bepalen. Horen we dan nog van je Knelis. Met hartelijke groeten namens P.V.O. MEVR. JAARSVELD. De heer Van Poppelen bracht dank aan de direkteur, de heer F. Knaapen, de adjunct-directeur, de heer W. Hjlhorst, de filiaalbeheerders, de hoofden van de afdelingen en aan alle personeelsleden. Ook memoreerde hij de prettige samen werking met de Raad van Toezicht. „1972 zal mogelijk een moeilijker jaar worden dan 1971, maar het bestuur re kent op het vertrouwen van de leden", aldus besloot de heer Van Poppelen zijn welkomswoord. De notulen van de jaarvergadering In 1970 werden voorgelezen door de heer W. Hilhorst en onveranderd goedge keurd. Balans en verlies- en winstrekening 1971 De balans en verlies- en winstrekening over het jaar 1971 werden toegelicht door de ddrekteur, de heer Knaapen. Hij merkte op, dat de wet naar zijn mening net iets te hoge eisen stelde in verband met concurrentie-overwegingen. „Ik weet zeker, dat de planbureaus van de diver se handelsbanken naarstig jaarverslagen van Raiffeisenbanken verzamelen om deze mede te betrekken in de beleids- en bewerkingsplannen voor hun diverse bijkantoren", aldus de heer Knaapen, die verder zei: „Het is dan ook de vraag of wij in de volgende jaren moeten voort gaan met het op grote schaal versprei den van onze verslagen, of dat moet worden volstaan met het voor de leden ter inzage leggen van de cijfers op het „Er moet een vrouw in het kabinet"! riep premier Biesheuvel tijdens de kabinets formatie uit. Maar uiteindelijk kwam er niet één vrouw als minister in de re gering. Alleen mevrouw Veenendaal kon ais staatssekretaris van C.R.M. doordrin gen tot een hoge politieke funktie. En dan te bedenken dat sommige landen al jaren een vropw aan het hoofd van de regering hebben. Mevrouw Ghandi is premier van de regering van India, 's werelds op een na grootste staat, en me vrouw Golda Meir is regeringshoofd van het dappere Israël. In een tijd dat de literatuur de muziek de suprematie op het operationeel betwistte wist de schepper van Rigoletto en Aïda een verzoening tot stand te brengen van woord en klank, van drama en muziek, van realiteit en irrealiteit, Verdi's ver mogen om het menselijk leven in klank te brengen, blijkt vooral uit de rijkdom aan kontrasten, dat zijn oeuvre kenmerkt. Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op het bepaalde in artikel 133 van het Reglement verkeersregels en ver- jkeersteken, maken bekend, dat hun col- jlege heeft besloten door plaatsing van 'borden 54b van bijlage II van het Re- iglement verkeersregels en verkeerste kens in de onmiddelijke nabijheid van de ingang van de woning Veenbesstraat 320 te Soet een parkeerruimte voor een invalide aan te geven. Van dit besluit staat voor iedere belang hebbende beroep open tot het einde van een termijn van 30 dagen na heden. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch behoort te worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht te Utrecht. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat van de provincie Utrecht te Utrecht, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club K.N.A.C., de Koninklijke Nederlandse Motorrij dersvereniging en Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht te Utrecht. Soest, 7 maart 1972. Ook tot andere hogere funkties dringen slechts weinig Nederlandse vrouwen door. Onder de 795 burgemeesters in ons land tellen we maar vier vrouwen en in het universitair onderwijs zijn de vrou wen sterk ondervertegenwoordigd. Rechters en professoren meestal mannen Het maandblad van de Nederlandse Ver eniging voor Vrouwenbelangen publi ceerde onlangs een aantal cijfers over vrouwen in hogere beroepen en politieke carrières. Deze inventarisatie geeft de stand van zaken per 1 januari 1971, toen er onder de 14 ministers nog één vrouw was, (Marga Klompé). Onder de 150 le den van de Tweede Kamer waren toen 15 vrouwen, onder de 689 leden van de Pronvinciale Staten 50 vrouwen, onder de 11.733 gemeenteraadsleden 842 vrou wen. De mannen domineren dus in de politiek overduidelijk zulks o.a. tot ver driet van het Amsterdamse raadslid mevr. Joke Kool-Smit, die de strijd te gen de manlijke overmacht opgaf en haar ontslag indiende. Ook tot het ambt van rechter (toch in zekere zin ook een sociaal beroep) zijn naar verhouding slechts weinig vrouwen geroepen. In de Hoge Raad der Neder landen, ons hoogste rechtscollege, heeft slechts één vrouw zitting tegenover 29 mannen. Bij de vijf gerechtshoven (Leeu warden, Arnhem, Den Bosch, Den Haag en Amsterdam) hebben de vrouwen wei nig of niets te vertellen. Bij deze ge rechtshoven tellen we in totaal 168 man nen (raadsheren, griffiers, procureurs-ge neraal enz.) en maar vijf vrouwen! En van de vijf zijn er liefst vier substituut! Bij de 19 arrondissementsrechtbanken zijn de vrouwen eveneens sterk onder vertegenwoordigd. Alle presidenten zijn mannen en onder de 58 vicepresidenten treffen we slechts 3 vrouwen aan. Slechts twee vrouwen brachten het tot officier van justitie tegenover 97 man nen. Van de 410 rechters of plaatsver vangende rechters zijn 33 van het vrou welijk geslacht. Op de 88 kantonrechters treffen we één vrouw aan, op de 470 plaatsvervangende kantonrechters 11 vrouwen. Bij de ad- vacatuur en het notariaat eenzelfde beeld. Het totaal aantal advocaten be draagt 2012, aantal vrouwelijke advoca ten 212. Bij het notariaat zijn deze cij fers respektievelijk 868 en 10. Veel vrouwelijke artsen Vrouwelijke ingenieurs zijn er maar heel weinig in Nederland, 1 2% van het totaal aantal ingenieurs. Zoals mocht worden verwacht is het aantal vrouwelijke artsen aanzienlijk groter. Volgens een opgave van de ge neeskundige hoofdinspektie zijn er op dit ogenblik 17.750 artsen In Nederland, De heer Knaapen lichtte daarna de nieu we waardering van de gebouwen op de balans toe, die zijn opgenomen tegen vervangingswaarde per ultimo december 1971. „Een bank, die uit eigen middelen op een zeker ogenblik een bankgebouw in eigenom verwerft, moet na het ver strijken van de levensduur van het ge bouw uit haar resultaten voldoende mid delen opzij hebben gezet om een ade quaat nieuw gebouw te kunnen bouwen. Kan zij dit niet, dan moet worden ge steld, dat zij een deel van haar vermo- gen heeft verspeeld. Voor gewone onder nemingen betekent dit, dat de vervan gingswaarde moet worden toegepast op dat de winst niet te hoog wordt bere kend en derhalve niet teveel wordt uit gekeerd. Alhoewel de banken geen batig saldi uitkeren, geldt dit argument toch ook voor ons. Een verkeerd winstbegrip werkt een te laag rente- en tarieven stelsel in de hand, waardoor in feite toch doorschuiving van vermogen, of zelfs een uitkering van vroeger gevormd ver mogen plaatsvindt", aldus de heer Knaa pen. Op de nieuwe vervangingswaarde wordt jaarlijks rechtlijning afgeschreven op basis van een veronderstelde levens duur van 33 jaren. De post gebouwen werd op de balans opgenomen voor een bedrag van 1.394.079,tegen over vorig jaar ƒ457.501,De reserve-nieuwbouw, vo rig jaar ƒ2.110.000,is nu geworden 942.421,10. De heer Knaapen merkte verder op dat de reserve-positie van de bank in ver gelijking met collega-banken goed is te noemen. Het streven moet gericht blij ven op het versterken van 't eigen ver mogen van de bank, opdat in wellicht toekomstige magere jaren, tegenslagen kunnen worden opgevangen. De ddreoteur besloot zijn toelichting met op te merken, dat de eerste twee maan den van 1972 een toeneming van de spaargelden te zien gaven van ca. 7 ton, tegenover vorig jaar ruim 4 ton. Na enige discussie over de funktie en positie van de Intern-Controleur en enige zeer waardevolle opmerkingen van het lid de heer J. Wassenaar, die zet fouten in het verslag op het spoor was gekomen, werd de balans en de verlies- en winstrekening goedgekeurd. Verkiezing bestuurslid De heer J. Kok werd bij acclamatie her kozen als bestuurlid, de heer P. R. van Boomen, eveneens bij acclamatie, tot lid van de Raad van Toezicht. Nieuw entree bankgebouw Kerkplein Uitvoerige mededelingen deed de heer Van Poppelen over de nieuwe entree van het kantoor aan het Kerkplein en van het filiaal aan de Soesterbergse- straat. Voor beiden zijn de ontwerpen gereed, die thans zijn doorgestuurd naar het hoofdkantoor te Utrecht. Het filiaal aan de Soesterbergsestraat zal, mits goed keuring hiervoor wordt verkregen, een tamelijk ingrijpende verandering onder gaan. Naast de entree, waar de opgang veranderd wordt, zal binnen een andere balie worden aangebracht. En op de gewone universiteiten? Ook j De verandering van de ingang bij het daar dringen naar verhouding bijzonder j hoofdkantoor, gaat tenkoste van de nu weinig vrouwen door tot de hoogste pos- aanwezige trap. Er komt een licht glooi- ten. Per 1 januari 1971 werkten er op schoonheidscommissie, een beplanting de drie rijksuniversiteiten (Groningen, ende helling, die voor het gebouw langs 2400 hiervan zijn vrouwen. (13,5%). Ruim 35 van de vrouwelijke artsen is ongehuwd. Van de ongeveer 5900 speci alisten zijn circa 800 van het vrouwelijk geslacht. Ongeveer 1/3 van deze vrou welijke specialisten werkte full-time. Onder het wetenschappelijk personeel van de technische hogescholen in Delft Eindhoven (samen ongeveer 17.000 studenten) treffen we zeer weinig vrou wen aan. Onder de hoogleraren zelfs niet één! Slechts 2 vrouwen hadden het hier tot lector gebracht op een totaal van 100. Utrecht en Leiden) 695 professoren. Slechts 17 waren van de vrouwelijke kunne. Onder de 303 lectoren waren slechts 18 vrouwen, onder de 4059 we tenschappelijke medewerkers 554 vrou wen (voor de lagere posten is het cijfer dus hoger). De faculteit der letteren telt de meeste vrouwelijke professoren en lectoren. Op de faculteit der sociale wetenskappen worden vaak heel progressieve theorieën verkondigd, maar dat is aan de samen stelling van de staf niet te merken. Eén vrouwelijke hoogleraar en twee vrouwe lijke lectoren treffen we aan op de so ciale faculteit van de drie genoemde loopt en waarvoor, op last van de moet worden aangeebracht. De kosten voor deze wijzigingen, die vooral ten goede komen aan gehandicapten, oude ren en moeders met kinderwagens, gaat echter veel geld kosten. Er werd over een en ander zeer geannimeerd gedis cussieerd. Kantoren goed beveiligd Bij de rondvraag werden vragen gesteld over planning op lange termijn en over de beveiliging van de kantoren. Het aart- brengen van kogelvrij glas bleek enige malen in het bestuur besproken te zijn, maar, zolang van overheidswege dit niet vereist wordt, als minder wenselijk universiteiten gezamenlijk! Een wel heel zien. Het belemmert het contact met schamel totaal. het publiek. De heer Knaapen verze- Voortgezet onderwas j kerde de leden echter dat de beveiliging rtr> !met alarminstallatie perfect voldoet Bij het voortgezet wetenschappelijk on- en dat het personeel goeFd ge:nstrueerd derwijs, h.a.v.o. en m.a.v.o. werkten in 1968/1969 34.907 leerkrachten, onder wie 7.541 vrouwelijke, (plm. 21 Het per centage academici onder deze leerkrach ten lag bij de mannen hoger dan bij de vrouwen (19 tegenover 15 Noch tans ligt de situatie wat het aandeel van de vrouwelijke leerkrachten betreft bij het voortgezet onderwijs dus aanmerke lijk gunstiger dan bij het wetenschappe lijk onderwijs. Daar is ook wel een verklaring voor te vinden. Op de universiteit vormen de vrouwen, anders dan bij het voortgezet onderwijs, nog altijd een grote minder heid, die bovendien niet erg groeiende is. In 1967 waren 20% van de eerste jaarsstudenten vrouwen, in 1970 was dit 21 een wel zeer magere groei der halve. Slechts bij één faculteit was de toene ming van het aantal vrouwelijke „eerste jaars" opmerkelijk en het zal niemand verbazen dat dit de faculteit van de si- verbazen dat dit de faculteit van de so ciale wetenschappen is (1318 vrouwelijke eerstejaars in 1967 en 2251 in 1970). De faculteit overigens waar bijna uitsluitend mannen les geven. Nadat van de leden nog toestemming was verkrgeen de presentiegelden voor de bestuursleden te verhogen, sloot de heer Van Poppelen de zeer vlot verlo pen vergadering. FRANS DUMEE. Kunt u mij helpen aan het adres van Frans Dumee? Antwoord: De heer Frans Dumee ls op 27 maart 1968 overleden te Mill (N.Br.). De overige door u gevraagde adressen zullen wij u binnenkort opgeven. Dinsdag 21 maart a.s. wordt in Hotel van den Brink aan de Soesterbergse straat een vergadering gehouden van deelnemers en adspirant-deelnemers aan de winkelbeurs SOWI '72. In ons blad van vrijdag j.1. vermelden wij abusieve lijk dat het een vergadering was van de winkeliersvereniging Soest. Hij was de meester van grootse drama tische taferelen, die hem tot de Michel Angelo der muziek stempelden, doch ook in de tedere, lyrische aksenten toonde hij zich een groot kunstenaar. Synthese tussen woord en klank Terwijl alle operakomponisten uit de tweede helft van de vorige eeuw min of meer in de schaduw van Richard Wagner's dominerende persoonlijkheid stonden was er één man die het tegen wicht vormde van de Bayreuther mees ter met een lange lijst van opera's ge schreven In een geheel andere stijl: Gui- seppe Verdi. Wagner wilde de muziek ondergeschikt maken aan het woord, terwijl in Verdi's werken de muziek de essentiële faktor is, zonder dat zulks ten koste gaat van hun dramatische kracht. Wagner's stre ven had tot gevolg dat de muziek in een weinig aanlokkelijke Assepoester-rol werd gedrongen en als zodanig veel van haar betekenis inboette. De opera, produkt van twee kunsten, raakte aldus in een kritieke situatie en het was Verdi, die deze impase het duidelijkst heeft beseft. Verdi voelde zich innerlijk niet verwant aan Wag ner's avontuurlijke muziek-dramatische vrijbuiterij. Hij was in eerste instantie musicus, beschikkend over een rijke muzikale potentie, welke geïnspireerd was op de grote traditie van het Itali aanse belcanto. Dramatisch genie Zijn genialiteit was evenwel ook sterk dramatisch gericht. De innerlijke waar heid en echtheid van zijn figuren wilde hij niet offeren op het altaar der vocale brille. Zijn realisme hoedde hem er voor opera's te schrijven, die rijk aan muziek en arm aan dramatisch leven zijn. Langs alle mogelijke wegen heeft Verdi ge tracht het wezen van de mens, zijn le ven en lijden in muziek om te zetten. Daartoe moest hij een gegeven tekst hebben, die hem gelegenheid boden deze aspiraties te verwezenlijken. Daartoe zocht hij houvast in het werk van de grote toneeldichters, waarbij hij een voorkeur voor Schiller en vooral Shakespeare aan de dag legde. Vooral in zijn latere werken is hij er inderdaad in geslaagd een dramatische synthese tussen woord en klank tot stand te brengen, en zo waarachtig dra ma per musica te scheppen. De zoekende Verdi Omstreeks het midden van de 19de eeuw stond het muziektoneel in het te ken van de historische opera. Massale koren en balletten, fascinerende decors en een kleurrijke aankleding gaven ui terlijke schittering aan het leven van grote helden uit de Europese geschiede nis. De pompeuze omlijsting drong ech ter de zuivere menselijke konflikten naar de achtergrond. De individuele persoonlijkheid raakte verdwaald in de grootscheepse opzet van deze stijl. Verdi's eerste opera's zo als Oberto, Nabucco en Atilla staan nog duidelijk onder invloed van deze Grand- Opéra-stijl en zelfs een meesterwerk als Macbeth is nog te zeer door dit gen re beïnvloed om het een geheel gave schepping te noemen. Op zoek naar het intiem-menselijke, strevend naar de uitbeelding van men selijke konflikten, schiep Verdi in 1849 zijn eerste volmaakte meesterwerk, de opera Louisa Miller (naar Schiller). Ver volgens komponeerde hij zijn drie ge liefdste opera's Rigoletto (1851 naar Vic- tor Hugo), II Trovatore (1853) en La Traviata (1853 naar Dumas Dame aux Camélias. In deze opera's viert Verdi's belcanto haar schoonste triomfen. Weer galoos is de muzikale rijkdom van de partituren, welke tevens karakteristiek zijn voor Verdi's dramatische begaafd heid, die voor elke wending van het drama, ja voor elke situatie, de muzi kaal juiste expressie weet te vinden. De kroon op het werk Rigoletto en de Troubadour zijn opera's vol van Italiaans gezang en hartstocht. Deze opera's zijn produkten van de ro mantische fantasie, maar ze hebben Verdi zelf nooit geheel kunnen bevredi gen." Verdi beleed de suprematie van de musicus, maar hij dacht en voelde dra matisch. Hij wilde het dramatisch ele ment versterken zonder dat dit ten kos te van de muziek zou gaan. In Un Ballo in maschera, La Forza del Destino en Don Carlos is dit streven reeds duidelijk merkbaar, zonder dat Verdi erin slaagt zijn idealen geheel te realiseren. Dat zou pas gelukken in „Aida". Aida, op een tekst van Ghislanzoni, was besteld ter gelegenheid van de ope ning van het Suezkanaal in 1871. Het is een rasechte grand opéra, die in het oude Egypte speelt, met een briljante triomfmars, een kleurrijk ballet en vele grote ensembles. Voor het eerst bereikt Verdi hier de ideale synthese tussen de intieme tragedie en een historisch ge beuren. De grootste taferelen in deze feestopera dienen hier niet ter uiterlijke schittering, doch vertonen een innerlijke samenhang met het toneelgebeuren; zij verdiepen juist de menselijke tragedie, die het thema van deze opera vormt. Op 87-jarige leeftijd In Verdi's laatste opera's, Othello en Falstaff, is deze winst aan menselijk- darmatische waarheid nog groter. De verzoening van drama en muziek heb ben hier de hoogste graad van harmo nie bereikt. Falstaff, naar Shakespeare's komedie The Merrie Wives of Windsor, werd in 1892 voltooid, toen Verdi reeds 87 jaar oud was. Deze grandioze opera heeft een overrompelende slotfuga, waar aan alle medewerkers deelnemen. In 1901, 18 jaar na Wagner, stierf Verdi. Verdi's wereld was het muzikale toneel. Zijn niet voor het theater geschreven komposities zijn minder belangrijk. Hier van moeten we echter uitzonderingen een Requim (1874) en de Quattro Pezzi Sacri (1898), waarin Italiaanse melodiek en gelukzalige rust een voorname uit drukking hebben gevonden. Verdi is in de eerste plaats dramaturg en vocalist geweest. Het is vooral de melodieuze rijkdom van zijn partituren, die hem bij het operapubliek zo geliefd hebben gemaakt. Wat zijn opera's tot unieke meesterwerken maakt, is echter niet alleen de geniale muziek, doch de innerlijke eenheid tussen muziek en woord, waarmee Verdi zijn grootse visie binnen het kader der toenmalige opera praktijk geheel heeft kunnen verwezen lijken. VERMIST: 28 februari: Skye-terrier, zes maanden oud, met een hangend en een staand oor. Heeft bruine halsband om. Mevr. Bosch, Vosseveldlaan 41. Tijdens kan tooruren: tel. 030-739911, toestel 21. Niet gecastreerde Siamese kater, 1 jaar oud. Mevr. Lenarduzzi, Soesterbergse straat 30, tel. 6228 of 6220. 29 februari: „Gestroomde" Boxer, 2-ja rige reu, met gecoupeerde oren. Mevr. Camper, Bosstraat 59, tel. 3474. 2 maart: Cyperse poes, gesteriliseerd, grijs gestreept, aan een oog blind. Fam. v. d. Does, Weegbreestraat 24. 5 maart: Langharige, 65-cm. hoge hond. 1 Va jaar oud met wit vlekje op de borst. Uit auto gesprongen op de Van Weedestraat. Fam. A. van Remundt, Haarlemmer Houttuinen 217, Amster dam. GEVONDEN: 4 maart: Witte Cyperse poes. 5 maart: Zwart-witte poes, half Angora, in Baarn. Wanneer u een dier aan ons opgeeft als „vermist", en het wordt terugbezorgd, wilt u ons dan even een berichtje stu ren. Inlichtingen over deze en andere dieren aan het Dierentehuis, Klein Engendaal weg 36a, Soest, telefoon 3583. Opgaven voor vermelding in deze ru briek uiterlijk zaterdagavond telefonisch., onder de nummers 3583, 3282 of 2501. De 26-jarige J. G. V. heeft zaterdag op de Koningsweg een plotseling de rijweg overstekende jonge duitse herder aange reden. Het dier werd zodanig gewond, dat een dierenarts hem uit zijn lijden heeft verlost. De eigenaar van de hond is niet bekend. De auto werd behoor lijk beschadigd. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 30.000 stuks in prijzen van ƒ15,75 tot 17,—. Middenprijs 16,25. Prijs per kg 2,54. Het team van Gemeentewerken toondt zich de afgelopen vrijdagavond weder om de sterkste in het klaverjastoernooi tussen de teams van de brandweer, po litie en gemeentewerken, in de derd# partij. Het toneel van de strijd was weer d« grote zaal van de brandweer, waar om 20.00 uur van ieder team twintig spelers(sters) aanwezig waren. Er wer den vier partijen gespeeld van ieder 13 giften, met de bepaling, dat verplicht moest worden gespeeld. De stand na twee partijen was: S.P.S.V.: 88.541 p. Brandweer: 89.100 p. Gemeentewerken: 91.920 p. Vrijdag avond, na afloop van de derde partij was de stand: S.P.S.V.: 88.541 p. Brandweer: 89.010 p. Gemeentewerken: 137.599 p. Individuele prijswinnaars: 1. H. v. d. Zouwen (GW) 5578 p. 2. B. Snijders (SPSV) 5329 p. 3. W. v. d. Brink (SPSV) 5286 p. 4. J. F. Groart (Br) 5122 p. 5. C. Coster (SPSV) 5101 p. 6. J. Verheul (Br) 5093 p. 7. Hogeveen (GW) 5082 p. 8. H. Rademaker (Br) 5005 p. 9. Den Uijl (GW) 4988 p. 10. J. van Dasselaar (Br) 4980 p. 11. Mevr. Vermeulen (Br) 4964 p. 12. J. D. Fritz (Br) 4919 p. 13. B. Pots (GW) 4919 p. 14. H. v. d. Heide (GW) 4884 p. 15. Van Doorn (Br) 4868 p. 16. T. Ruiter (Br) 4840 p. 17. J. F. Kole (Br) 4836 p. 18. P. Wolfsen (GW) 4831 p. 19. G. de Rooij (Br) 4785 p. 20. J. Wig- germans (Br) 4755 p. 21. P. de Bos (GW) 4747 p. 22. M. Onwezen (GW) 4617 p. 23. H. Kamphorst (Br) 4584 punten. De voorzitter van de SPSV, de heer W. v. d. Brink, reikte de prijzen uit. De vierde en laatste wedstrijd zal in april worden gehouden. Een naam voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken verzorgen wij wel, gjcd en snel Uitgebreide er. moderne collectie ter Inzage. Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 -

Soester Courant | 1972 | | pagina 3