172 ï/mL iSckoemaker - antenneteckniek i] A ourant MINDER WEGEN. EVENVEEL AUTO'S GïSbert 0'Suüivan „Rimself De Gouden Snaar Mevrouw Walma in fel verzet tegen redactie van besluit tot instellen van commissie culturele zaken NEDERLAND WIL FRANSE SUPER-MIRAGES irouwkaarien Drukkerij Smit AUTORIJSCHOOL VAN BUUREN UIT DE HOGESCHOOL DER WETENSCHAP ZIEKENAUTO 2727 TON BON ikwU BRANDVERZEKERING Frans Bosman N.V. Ét *A*1 Amersfoort j| Pannekoeken GRAND GALA-TROEF Soest - - Telefoon 2792 Soesterberg - Telefoon 03463-1587 Openbare vergadering commissie van Onderwijs Straaljagers die de Starfighters moeten opvolgen Trouwcirculaires Koopt u een auto Dan verzekeren bij J. L. M van Hal-Zonderop Laanstraat 43 - Tel. 4635 grote keuze fa Spijker „Tempo"-jeugd in voorjaarscompetitie Geen spreekuur Vleesverkoop Oud gesteente Bij Synthetisch gras TELEFOONNUMMER (dag en nacht) Lederwaren Tassen Paraplu's Sot/> Velen zijn onverzekerd iSnack cQoute» Eigen keuken Vrijdag 10 maart 1972 tA :-•••• ;;-'P Een beperking v.n de wegenbouw ral geen of nagenoeg geen effckt hebben op de groei van het personenpark en op de mate waarin de personenauto's worden ge bruikt. Tot der,- konklusie komt dra. K. Mulder in het blad „Economisch Statis- tische Berichten". Deze mening staat linea recta tegenover die van vele andere deskundigen en leken, die menen dat nieuwe wegen juist verkeer aantrekken en de automobilisten stl- mulercn om nog meer gebruik van hun wagen te gaan maken. Volgens drs. Mulder is de aanhankelijk heid, die vele automobilisten aan de dag leggen voor hun wagen, echter zo groot, dat het een illusie is te veronderstellen dat autobezitters geremd worden door de voortdurend groter wordende drukte op de wegen. Integendeel, zij rijden toch wel en naarmate zij hun auto lan ger bezittten, steeds frekwenter. Dc mensen willen gewoon een auto Het is een mythe, dat er een vicieuze cirkel van verkeer en wegenbouw zou bestaan. Voorstanders van natuurschoon en landerlijke rust koesteren deze mythe gaarne, maar helaas berust ze niet op wetenschappelijk vastgestelde feiten. De alles overheersende faktor voor de groei van het autopark is de toenemen de welvaart en het naar voren schui ven van de auto op de ranglijst van begerenswaardige artikelen. De man die een auto wil hebben zal eventueel bij hem opkomende milieubezwaren gemak kelijk terzijde schuiven met de overwe ging dat „die ene auto van hem" er ook nog wel bij kan. Er zijn maar heel weinig mensen, die het aanschaffen van een auto uitstellen, totdat er meer en betere wegen zijn ge bouwd. Ze sparen enkele jaren voor een auto en dan kopen ze hem toch wel, ongeacht de omvang van ons wegenstel sel. Het zou natuurlijk aardig zijn als ze hier wel rekening mee hielden, maar een onverbetelijke optimist die gelooft, dat dit werkelijk gebeurt. Drs. Mulder meent daarom dat de be wering, dat door het afremmen of stop- <5^ (fj ln vele variëteiten Gj G) "Af 'A>' J Soesterbergsestraat 188 Telefoon 2739 - Soestduinen ^3 fo-^9 <5^3 S o.a. Matrimony - Nothing Rhymed Permissive twit ƒ21, zetten van de bouw van nieuwe wegen de groei van het aantal auto's beperkt of vertraagd kan worden, naar het rijk der illusies verwezen dient te worden. Hij staaft trouwens met cijfers dat de omvang van het wegenet van weinig of geen invloed is en dat het gemiddeld aantal afgelegde kilometers bepaald wordt door heel andere faktoren. Geen verband Onderstaande tabel heeft betrekking op het jaar 1968 en maakt duidelijk dat er nauwelijks verband is tussen het ge middeld aantal afgelegde kilometers door personenauto's en de omvang van het wegenstelsel in een bepaald land: gemid. jaar- kilo- metra- ge perso nenauto's 17.000 16.800 16.300 15.500 14.000 13.000 11.050 10.500 gemid. aantal meters weg per auto 50 36 '34 65 83 30 51 70 Zwitserland: Nederland: West-Duitsland: Denemarken: Zweden: Italië: België: Frankrijk: Het gemiddelde jaarkilometrage wordt blijkens deze cijfers niet bepaald door de omvang van het wegennet maar door andere faktoren zoals b.v. het patroon van het sociale leven en de reeds be reikte graad van motorisering in de be treffende landen. Er bestaat in ons land een duidelijk verband tussen de sociale klasse waar toe automobilisten behoren en het aan tal kilometers dat ze jaarlijks afleggen. Uit een recente, representatieve steek proef bleek dat automobilisten uit de hogere sociale mileus gemiddeld per jaar 18.200 kilometer in hun wagen af leggen tegen 12.300 kilometer door au tobezitters uit de laagste milieus. Dit verschil moet overigens voor een deel worden toegeschreven aan het feit dat de eersten hun auto meer nodig hebben in de uitoefening van hun beroep. Nieuwe automobilisten rijden in de eerste jaren dat zij een eigen auto heb ben maar betrekkelijk weinig kilometers (ca. 12.000 per jaar). Later gaan zij ge leidelijk meer gebruik maken van hun voertuig. Dit vermoedelijk omdat zij ge wend raken aan de beschikbaarheid van hun auto en tegelijkertijd - onder de invloed van de stijgende welvaart - de ekonomische belemmeringen voor het gebruik ervan minder worden. Hierbij worden zij beslist niet geremd door de groter wordende drukte op de wegen. Want de drukte is de laatste tien jaar enorm toegenomen, hetgeen de Neder landse automobilist evenwel niet be lette zijn gemiddeld jaarlijks per auto af te leggen kilometers steeds meer op te voeren. Het gebrek aan parkeerruimte zal de autobezitter eerder nopen zijn auto thuis te laten dan de omvang van het wegennet. Verbeteringen Een beperking van de wegenbouw, zoals sommigen voorstaan, zal dus nagenoeg geen effekt hebben op de groei van het personenautopark. Volgens drs. Mulder heeft de wegenbouw primair de taak om het verkeer een bedding te geven, waarin het zich beter, veiliger en met minder verstoring van het woonmilieu kan afwikkelen dan op de nu bestaan de wegen, die grotendeels stammen uit een tijd waarin met de komst van de personenauto onvoldoende rekening werd gehouden. Op tal van plaatsen in Nederland zou het woonmilieu aanzienlijk verbeterd kunnen worden wanneer de stromen doorgaand verkeer „buitenom" door de onbewoonde of schaars bewoonde gebie den lopen, maar waarbij bij de aanleg rekening is gehouden met geluids- en andere hinder en met voorzieningen, die de verkeersveiligheid moeten waarbor gen. Tegenover dit voordeel staat dan vaak het nadeel dat hiervoor de rust in een stukje openbaar groen verstoord moet worden. „Maar het werkelijke keuze probleem" gaat nu eenmaal in vele ge vallen tussen verbetering van het woon milieu in een bepaald gebied en versto ring van een stuk natuurschoon". Het te elfder ure toegevoegde agenda punt, voorstel tot het instellen van een commissie Culturele Zaken en het vaststellen van een verordening, regelende de taak, samenstelling en werkwijze van deze commissie, stuitte op een fel verzet van het commissielid mevrouw T. Walma v. d. Molen-de Vries van de raadsfractie van de politieke partij D '66. De wethouder de heer L. Dijkstra had op voorhand gezegd dat aan de inhoud van de door de werkgroep ingediende concept-verordening, niets gewijzigd was. Deze was slechts in een ambtelijke vorm gegoten en redactioneel aangepast. „Dit bevordert de goedkeuring van de pro vincie", zei de heer Dijkstra. Reeds geruime tijd zijn deskundigen van onze luchtmacht op zoek naar een nieuwe straaljager die straks de Lockheed Starfighters op Leeuwarden en Volkel moeten gaan opvolgen. Er zijn een stuk of zes verschillende types getest, en het ziet er naar uit dat de Franse Mirage met driehoekige delta-vleugel (zoals die b.v. vliegt in de Belgische luchtmacht), hiervoor in aanmerking, of de Super-Mirage F-l met hoog aangebrachte pijlvleugel, die op dit moment nog niet in produktie is. Er zijn vier prototypes gebouwd, waar van de eerste zijn allereerste vlucht maakte op 23 december 1966. De nieuwe Mirage is ontworpen voor een snelheid van ruim tweemaal de geluidssnelheid ofwel Mach 2.12 op een hoogte van 36.000 voet. Merkwaardig genoeg is die snelheid lager dan die van de huidige Starfighters. Die kunnen ril. een top snelheid halen van zo'n 2330 km per uur, soms zelfs 2494 km per uur, en dit laatste komt overeen met Mach 2.35. Dat is dus sneller dan de Mirage F-l. In de toekomst zal men de Mirage echter met een Super-Atar straalmotor gaan uit rusten, en dan hoopt men de snelheid op Mach 2.5 te kunnen brengen, 2'/s maal de snelheid van het geluid. 9 miljoen gulden De Mirage F-l moet rond de 9 miljoen gulden per stuk kosten en aangezien Nederland van de Starfighter 120 ex. heeft gekocht, zullen er zo rond de 100 van deze nieuwe straaljagers nodig zijn. Normaal is het toestel eenpersoons, maar en Snelle en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 A *T - •AA* er is ook een tweepersoons versie lever baar als trainer. De Franse luchtmacht heeft 85 Super-Mirages besteld en ook in Australië wordt er over gedacht de daar in gebruik zijnde Mirages door nieuwe Super-Mirages te vervangen, die dan in Australië in licentie gebouwd zouden moeten worden. Overigens wil ook Nederland bedingen dat Fokker bij de bouw van de nieuwe Mirages zal worden ingeschakeld. De Super-Mirage moet binnen de 500 meter kunnen starten en hij kan boven de 50.000 voet vliegen. Een kenmerk is het geheel-beweegbare stabilo achter aan de staart. De bewapening bestaat uit twee kanon nen van 30 mm, terwijl twee Matra- Raketten en twee Sidewinders kunnen worden meegevoerd onder de vleugels. Ook kunnen daar 14 bommen of 72 on geleide raketprojektielen worden opge hangen. Het prototype van de Super-1 Mirage, die op zijn vierde vlucht al sneller dan Mach 2 vloog is verongelukt. Dat gebeurde op 18 mei 1967 en de be kende testpiloot M. René Brigand kwam daarbij om het leven. Er zijn echter in het verleden zó dikwijls prototypes ver ongelukt van vliegtuigen die later zeer suksesvol bleken te zijn, dat we daaruit niet mogen konkluderen dat het toestel niet goed zou zijn. Oorzaak van het ver ongelukken van het prototype was „strukturele zwakte bij het vliegen op lage hoogte." Voor het eerst In feite werkt Dassault alweer aan veel moderner toestellen, zoals de Mlrage-G met verstelbare pijlvle:igel, terwijl een straaljager geheel van staal op de teken- plank moet staan die Mach 3 zal kun nen halen. Maar op deze geavanceerde toestellen kan onze Koninklijke Lucht macht niet wachten. Aanvankelijk zouden de Starfighters al in 1975 vervangen moeten worden. Als gevolg van bezuinigingen is men van dat plan reeds lang afgestapt. De Starfighters krijgen nieuwe vleugels en zullen nog wat jaartjes mee moeten. Maar zo omstreeks 1980 zullen de Star fighters toch het loodje leggen en dan zal een nieuwe straaljager klaar moeten staan om de Starfighter-taak - lucht verdediging, maar óók taktische strike- aanvallen met atoomwapens en konven- tionele wapens - over te nemen. We zijn benieuwd of het er dan tóch werkelijk van zal komen dat voor het eerst in de geschiedenis een Franse jager bij de Nederlandse luchtmacht zijn in trede zal doen MevT. T. Walma Van de Molen-de Vries (D '66) Bij een nadere beschouwing constateerde mevrouw Walma echter enige essentiële veranderingen. Zo was in de taak om schrijving: „De commissie heeft tot taak het culturele leven in de gemeente Soest te bevorderen", het woordje „mede" (te bevorderen) weggelaten en daar kon zij zich net mee verenigen. „Juist de voor geschiedenis maakt het noodzakelijk dit woordje op te nemen", zei zij en zij kreeg daarbij steun van de heer P. Sto- rimans (KVP), die evenals de commissie leden mevrouw P. Oranje-Entink (VVD) en de heer K. Levinga (PAK) de nood zaak er niet van inzag, maar gezien de voorhistorie meende dat er geen bezwaar tegen zou kunnen bestaan. Zover gin gen mevrouw Oranje en de heer Levinga evenwel niet. Feller werd het verzet van mevrouw Walma voor wat betreft het artikel 8 van de verordening, waarin de „open baarheid" geregeld wordt. De zin: „Be langstellenden kunnen, indien zulks door de mëerderheid van de ter vergadering aanwezige leden wordt verlangd, na af loop van de vergadering worden ge hoord" hield een beperking in, die zij niet wenste te aanvaarden. „De meerder heid van de aanwezige leden, doet niet terzake", vond zij en was ook geheel in strijd met de opvattingen van de werk groep. Wethouder Dijkstra raadde haar af, iets aan het artikel te wijzigen in verband met een veronderstelde vertraging van de goedkeuring. Hij meende dat in de praktijk gewerkt zou kunnen worden volgens de bedoeling van de indieners, maar mevrouw Walma hield voet bij stuk en zag nog liever dat dan de hele passage uit 't artikel zou verdwijnen. De raad krijgt het laatste woord. Scholen in Klaarwater Het voorstel, de openbare scholen in het plan Klaarwater te bouwen op een per ceel nabij de Wijnand Toplaan en de katholieke scholen op een centraal in het plan gelegen terrein, deed de heer Levinga de vraag stellen of de openbare school geen bezwaren tegen de wisseling van de bouwterreinen had. Wethouder Dijktra meende van niet en vond zelfs het andere terrein bij de Wijnand Top laan gunstiger. Overigens maakte hij de opmerking dat hij vond dat het katho lieke schoolbestuur slim geweest was' door van de mogelijkheid gebruik te maken te wisselen, toen bleek dat de vereniging „De School met den Bijbel", geen school wilde bouwen. Op een vraag Bilderdijklaan 1. Soest, telefoon 3029 EERSTE RIJLES GRATIS van de heer Levinga of er voor het be sluit niet te bouwen de overweging ge golden hadden dat de huizen in het plan Klaarwater slechts bewoond zouden worden door „renteniers", inverband met de hoge huren, antwoordde de wethou der ontkennend. „De vereniging „De School met den Bijbel" is niet overtuigd van de juistheid van de prognose van de gemeente", aldus de heer Dijkstra. Schoolmiddelen De commissie had geen bezwaar een krediet beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een bandrecorder ten be hoeve van de openbare g.l.o. school aan de Molenstraat. Mevrouw Oranje merkte daarbij wel op dat zij zeer gelukkig was met het standpunt van de inspecteur, die niet akkoord ging met de door de school aangevraagde dia-serie. „Als alle scho len in Nederland zo'n serie zouden aan schaffen, zou dat 12 miljoen kosten", aldus de motivering van de inspecteur. De heer Levinga was het daar niet ge heel mee eens en vond dat als deze ge dachtegang doorgetrokken werd er nau- lijks meer iets aangeschaft zou kun- i worden. Toiletgroep Carolusschool De heer P. Storimans (KVP) stelde de wethouder de vraag, waar het aan lag dat er nog steeds geen krediet beschik baar was gesteld voor de vernieuwing van de toiletten van de Carolusschool te Soesterberg. „In 1969 heeft de raad reeds medewerking toegezegd, maar sindsdien is er niets meer gebeurd". „Waarop wacht dat", vroeg hij. „De door het schoolbestuur ingediende begroting deugt niet", zei de heer Dijk stra. „Deskundigen van gemeentewerken hebben becijferd, dat deze veel te hoog is", waarop de heer Storimans zei dat er geen aannemer te vinden is die het voor een lager bedrag wil doen. Het ging de heer Storimans ook niet zozeer om de Carolusschool, alswel om het feit dat dergelijke plannen, na verleende mede werking, ergens blijven zweven. „Wat doen we daar aan", vroeg hij. Volgens wethouder Dijkstra staan vier scholen op de nominatie voor verbete ringen: de school aan de Beetzlaan, de Carolusschool, de openbare school in Soesterberg en het gymnastieklokaal van de Mariaschool. „Wij zullen prioriteiten moeten stellen en dan afwachten wanneer er geld voor beschikbaar wordt gesteld". Wat betreft de Carolusschool meende hij dat het wachten was op het schoolbestuur. De heer Storimans zal deze kwestie daar ongetwijfeld mee bespreken. Met de voorstellen tot het verlenen van medewerking voor het stichten van een katholieke kleuterschool en lagere school in het plan Klaarwater, het beschikbaar stellen van een krediet voor het ver vaardigen van een schetsplan voor een school voor bijzonder buitengewoon on derwijs en voor de bouw van een zeven- klassige school met gymnastieklokaal bij het Van Arkelinstituut ging de commis sieleden akkoord, behoudens de heer Levinga, die zijn stem voorbehield om dat zijn fractie zich hierover nog niet beraden had. juwelier horloger - opticien Soesterbergsestr.26 Tel.2982 Na het succes in de veldrit-competitie gaat de Tempo-jeugd zich terdege voor bereiden op het komende wegseizoen. Als aanloop wordt de komende drie weken deelgenomen aan drie wedstrij den in een zogenaamde TAPA-compe- titie. De eerste wedstrijd wordt a.s. zon dag georganiseerd door de G.W.C. „De Adelaar", op het parkoers aan de Los- wal te Hilversum, start om 10 uur. De wethouder K. de Haan brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is op dinsdag 14 maart a.s. zijn gebruikelijke spreekuur te houden. Zaterdagmorgen, 9 uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vinden aan de houders van gele kaar ten, genummerd van 51 tot 360. Wat is het oudste gesteente op de aarde? Tot voor kort waren het gesteenten uit Zuid-Afrika en Minnesota, die m.b.v. moderne dateringsmethoden werden ge schat op een ouderdom tussen 3200 en 3500 miljoen jaar! Er is ook in dit ge val een baas boven baas. Onlangs meld den geleerden van het Oxford Isotope Geology het alleroudste aardse gesteente te hebben ontdekt. Ze doelden daarbij op het granitisch gneiss uit west-Groen land. Met behulp van de z.g. rubidium- strontium dateringsmethode hebben ze de leeftijd van Methusalem onder de gesteenten op niet minder dan 3710-4150 miljoen jaar vastgesteld! De aarde zelf zou volgens hen niet ouder zijn dan 4500 miljoen jaar. Onderzoekers geloven dat ze het vroegste „bewijs" hebben ge vonden voor een ware, echte granitische korst. Graniet is een gesteente dat uit de diepte van de aarde komt en dat in gestolde toestand de oppervlakte bereikt en daarom dieptegesteente wordt ge noemd. Het is dank zij het langzame stollingsproces geheel uit kristallen op gebouwd. In Amerika staat men wederom aan de vooravond van een nieuwe verstoring van het biologische evenwicht. Om de honingproduktie in dat werelddeel op te voeren is men in Brazilië bezig met al lerlei kruisingsproeven. Daartoe is ook een Afrikaanse bijesoort geïmporteerd, die in het bezit is van aanlokkelijke eigenschappen. Zo produceert deze soort 80 Q/o meer honing dan de Europese. Daarenboven werkt bedoelde bij nog heel ijverig door als de andere soorten al plegen, te rusten. Maar het ellendige van dit dier is, dat het bijzonder agres sief en kwaadaardig is en er niet voor terug deinst mens en vee zo pardoes te attaqueren. Hoe dit zij, de Afrikaanse bij is ontsnapt en nu is Zuid-Arnerika in last en zorgen. Het gevaarlijke insekt heeft zich enorm kunnen vermenigvul digen met als gevolg dat niet alleen de andere bijesoorten door deze woesteling worden bedreigd, maar ook de veestapel en de mens. Gevreesd wordt dat de bij weldra de Ver. Staten zal bereiken en aldaar als een razende Roland te keer zal gaan. Om deze evenwichtsverstoring enigszins goed te maken heeft men in de Ver. Staten al een commissie in het le ven geroepen om dit probleem te bestu deren en tegenmaatregelen te nemen. De versleten autobanden vormen in de Ver. Staten een enorm afval-probleem. Ook met zulke afvalstoffen" weet men geen raad. De auto-industrie is nu kon- stant bezig met het uitproberen van nieuwe bestemmingen voor de aftanse banden. Een erg veel belovende poging stamt van een Goodyear onderzoekings team. Na een jaar lang experimenteren kan het nu zeggen, dat oude afgedankte autobanden verwerkt kunnen worden tot een synthetische grondbedekking, een soort synthetisch gras. Dit kan heel goed worden gebruikt in gebieden waar zeer veel wordt gelopen en waartegen na tuurlijk gras niet bestand is als b.v. op speelplaatsen, aan de randen van zwem bassins en vijvers, op binnenplaatsen (patio's) of op plaatsen waar gras niet noodzakelijk is zoals op de rijstroken tussen vierbaanswegen. Het kunstmatige produkt kan in graden van hardheid worden gefabriceerd al naar gelang de bestemming. Het kan eveneens in allerlei tinten worden gekleurd zowel gedurende als na de fabrikage. Het kan verder met bespuitingen schoon worden gehouden; het heeft een poreus oppervlak dat re gen en andere vochtigheden gemakke lijk doorlaat. GROTE SORTERING STEENHOFFSTRAAT 15 A TELEFOON 02155 - 2761 1 trut Iedere verzekering moet schriftelijke worden aangegaan bij een akte, polis genaamd. In deze polis moeten worden vermeld: 1. de datum waarop de verzekering is gesloten; 2. de naam van de verzekerde; 3. een omschrijving van het verzekerde voorwerp; 4. de verzekerde som; 5. de gevaren die de verzekeraar (assu radeur) voor zijn rekening neemt: 6. het tijdvak gedurende hetwelk het risiko van de assuradeur loopt; 7 de premie van de verzekering; 8. alle omstandigheden welker kennis van wezenlijk belang voor de verzeke raar kan zijn en alle andere tussen par en gemaakte bedingen. De polis wordt alleen door de verzeke raar ondertekend. De polis van de brandverzekering moet behalve hetgeen hierboven is gemeld bevatten: a. de ligging en belending van de ver zekerde vaste goederen; b. hun gebruik; c. de aard en het gebruik der belenden de gebouwen, voorzover zulks invloed kan hebben; d. de waarde van de verzekerde goede ren; e. de ligging en belending, de gebouwen en plaatsen waar de verzekerde roeren de goederen zich bevinden, zijn gebor gen of opgeslagen. Bij verzekering van gebouwde eigen dommen kan bij brandschade tweeërlei methode worden toegepast; A. vergoeding der schade; B. herstel of opbouw uiterlijk ter hoog te van de verzekerde som. In het eerste geval wordt de schade op gemaakt door een vergelijking van de waarde van het perceel vóór de ramp en de waarde van hetgeen van het per ceel na de ramp is overgebleven. De schade wordt alsdan in gereed geld vol daan. Onderverzekering Indien de volle waarde niet is verze kerd, is de verzekeraar in geval van schade slechts verbonden in evenredig heid van het verzekerde tot 't niet ver zekerd gedeelte. B.v. een huis waard ƒ48.000,is verzekerd voor ƒ32.000, Er komt brand en de schade is 24.000,- Nu wordt deze som niet ten volle uitge keerd. Dit zou wel geschieden indien het perceel voor ƒ48.000,was verze kerd. Nu is de verhouding dat 2/3 ver zekerd is en 1/3 niet verzekerd; in die verhouding wordt dus de schade ver goed. Alzo wordt 2/3 van ƒ24.000,is 16.000,door de verzekeraar uitge keerd. In een dergelijk geval van onder- verzekering wordt aangenomen dat de verzekerde voor 1/3 deel eigen risiko loopt. In deze tijd van snel stijgende prijzen zijn maar al te veel personen (soms on gemerkt) onderverzekerd. Gelukkig wij zen de assuradeuren daar herhaaldelijk op. Maar mensen zijn soms rare wezens; men denkt veelal dat zij die waarschu- wingen alleen maar in hun eigen belang (meer premie!) laten horen. Niets is ech ter minder waar. Elke schade I In het tweede geval (herstel of opbouw) is de verzekerde hiertoe verplicht, (z.g. herbouwplicht). De verzekeraar betaalt dan niet meer dan 3/4 der kosten, dus niet de volle bouwkosten. Het motief hiervan is dat de verzekerde een nieuw perceel verkrijgt en indien de verzekeraar de volle bouwsom be taalde, dan zou de verzekerde „er beter van worden", en dat mag bij een scha- devergoeding niet: er kan alleen sprak» zijn van herstel in de vorige toestand. Bij brandassurantie vergoedt de verze keraar alle schade ontstaan door brand, tengevolge van onweer of enig ander toeval, eigen vuur, onachtzaamheid, schuld of opzet van anderen, dus onver schillig op welke wijze ontstaan, mite niet door werkelijke schuld of nalatig heid van de verzekerde. Ook de schade die verband houdt met brand, al is het geen eigenlijke brandschade, wordt ver goed, b.v. waterschade, het vermissen van iets door diefstal enz. ter gelegen heid van brand, het stuk hakken door brandweerlieden in verband met d» blussing: verder: ontploffing, springen van een stoomketel enz. ook al is er geen brand ontstaan. Indien een verzekerd gebouw een ande re bestemming krijgt, ten gevolge waar van het aan meerder brandgevaar wordt blootgesteld, waardoor - zo die bestem ming er vroeger was geweest - de as surantie op andere voorwaarden zou zijn aangegaan, dan houdt de verplichting van de assuradeur op; b.v. vroeger was het een gewoon huis. maar nu is het een winkel, waarin olie enz. wordt verkocht. Bjj een hypotheek Bij een hypotheekakte kan het beding worden gemaakt, dat bij brandschade van het perceel dat verhypothekeerd is, de assurantiepenningen tot het beloop der schuld met rente, in dc plaats van het onderpand zullen treden. Het be ding wordt aan de assuradeur meege deeld, die dan bij brand de assuratie- penningen moet uitkeren, niet aan de verzekerde, maar aan de hypotheekhou der, die deze verrekent met zijn vorde ring of tot herstel doet aanwenden. De meeste brandverzekeringen worden gesloten op een beurs-brandpolis, die voor alle assuradeuren geldende unifor me voorwaarden bevat. Zo'n polis wordt bij verzekeringen als de onderhavige ge prefereerd boven een z.g. maatschappij- polis, d.i. een polis die voor iedere maat schappij andere voorwaarden bevat. Dat deze wordt afgewezen komt omdat bij een materie als de brandverzekering uniformiteit in de polisvoorwaarden ge boden is. ELECTROTECHNISCH BUREAU Grote sortering hangverlichting en staande lampen Showroom Soesterbergsestraat 20a Telefoon 7253 VERZORGT U GOED Div. Snacks - Belegde broodjes Soft Ice VAN WEEDESTRAAT 7 B - SOEST TELEFOON 5389 's Woensdags gesloten.

Soester Courant | 1972 | | pagina 13