Soest toen - Soest nu mm ONS SYSTEEM MOET VERANDEREN MALLE PIETJE EN SWIEBERTJE BRACHTEN „DE PAARDENKAMP" HUN KEGELWINST Vrijdag 10 maart 1972 50e jaargang no. 61 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op Brandts wankele positie Collecte Bentinekfonds op 28 maart Conny Vink-show in „De Rank" Vererende uitnodiging voor Arnould G. Diepeveen Inbraak in kantoren van Gasbedrijf en Gemeente werken Nieuwe apotheek in Smitsveen Natuurwandeling SOESTERtffbURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag W H Kanselier Brandt regeert Duitsland thans met een griezelige meerderheid van precies één stem in de Bondsdag. Aangezien hij die meerderheid nodig heeft voor de definitieve bekrachtiging van de verdragen met Moskou, knn écn griepje leiden tot de val van een coalitie en dit, hoewel ongetwijfeld een aanzien lijke meerderheid van de Duitsers in stemt met zijn Ostpolitik, die de verhou ding tussen de Bondsrepubliek en Euro pa in overeenstemming brengt met de werkelijkheid, door het opgeven van verlangens die niemand realiseerbaar acht. Ook de oppositie niet, die de strekking van de verdragen niet aanvalt, maar denkt dat meer uit de onderhandelinge i gehaald had kunnen worden - iets wat te betwijfelen valt, daar de Russen niet makkelijk concessies doen. De oppositie zou zich dan ook nooit zo scherp tegen de Moskouse verdragen verzetten als zij niet de hoop had dat op die manier het kabinet Brandt kan val len. Een nieuwe verkiezing zou de op positie kunnen winnen, niet op het punt van de Ostpolitik maar omdat vele Duit sers ongerust worden over de ekonomie, waarbij de C.D.U. uiteraard stelt dat zij het er beter zou afbrengen: dubieus om dat het niet zozeer mis is met de Duitse ekonomie dan wel met die van de hele westerse wereld. Het zou wel zuur zijn als een van de hoopgevendste ontwikkelingen de door de tweede wereldoorlog verdrongen be trekkingen tussen oost en west weer recht te trekken, zou afbreken om heel andere redenen van partijpolitiek eigenbelang. KANTMAN. Het grootste deel van de sportvereni gingen, die verzocht zijn medewerking te verlenen aan de collecte voor het Bentinekfonds, heeft in positieve zin ge reageerd. Enkele verenigingen lieten nog niets van zich horen en een paar clubs hebben laten weten dat zij niet zullen meedoen. Verwacht wordt dat ook zusters van Zonnegloren en leerlingen van de Mavo's en L.T.S. zich beschikbaar zullen stellen voor het huis-aan-huis ophalen van de envelopjes met inhoud. Belangeloze medewerking wordt ver leend door de muziekvereniging P.V.O. met tamboers- en majorettenkorps, d* drumband van Olympia en de drumband van A.G.A.V.S. uit Soesterberg. Ook worden twee geluidwagens ingezet Maan dag 13 maart om 19.30 uur in De Open Hof ontvangen de leiders van de groe pen (200 collectanten) nadere instructie* en worden de wijken verdeeld. Woensdag 15 maart a.s. wordt in „De Rank" aan de Soesterbergsestraat voor de gehele Soester jeugd de in de kerst vakantie aangekondigde, maar door ziek te van Conny Vink uitgevallen show, de finitief opgevoerd. Precies om twee uur zal Conny Vink haar wervelende show beginnen, waarbij natuurlijk haar radio- en t.v.-successen van de laatste tijd niet zullen ontbreken. De kaarten die men nog in bezit heeft van de vervallen kerstvakantie-uitvoe ring zijn natuurlijk geldig voor deze uit voering, terwijl er nog een aantal kaar ten a 1,50 beschikbaar zijn, die voor de aanvang van de show verkrijgbaar zijn aan de zaal. Hoewel de middag in hoofdzaak bedoeld is voor de jeugd, iets dat Conny Vink wel is toevertrouwd, bestaat er voor een beperkt aantal ouders de mogelijkheid om bij de uitvoering aanwezig te zijn, één en ander natuurlijk „zo lang er kaarten zijn". Om ongeveer vier uur valt het doek voor de laatste maal. Hoewel er al enige tijd sprake was van het geven van een aantal modeshows aan boord van de „Statendam" tijdens een der cruises in de Scandinavische wateren, was het woensdagavond een telefoontje, dat tijdens de show in het restaurant van het Soester Natuurbad aan alle spanningen een einde maakte. Compleet met alle mannequins en de medewerkers, waaronder de Amster damse haute-coiffeur Loek Limburg, scheept het gezelschap zich vrijdag avond in om zondagavond weer in ons land terug te keren. Aan boord bevindt zich een groot aan tal genodigden, als gast van de Holland Amerika Lijn-directie. Dinsdagmorgen werd aangifte gedaan van een inbraak in de kantoren van het gasbedrijf. De daders verschaften zich toegang door het indrukken van een ruit aan de achterzijde van het gebouw, waarna alle kantoren werden doorzocht. Vermist worden enige pakken koffie, een koffiezetapparaat, enige dozen met flessen drank en een bedrag van 100,—C Bij het onderzoek bleek dat ook de kan toren van gemeentewerken met een on gewenst bezoek werden vereerd. Ri*r wordt echter niets vermist. We kunnen het kabinet Biesheuvel be paald geen gelukkige hand toeschrijven in het oplossen van enige kontrover- siële problemen. Een bewijs daarvan ■was weer de emoties die het kabinet zelf ontketende bij het volk en in de Tweede Kamer door de wijze waarop het de eventuele vrijlating van de drie van Breda te berde bracht .Er is daar de laatste weken al zoveel over geschre ven, dat wij er hier nu wel het zwijgen over kunnen doen, maar iedereen is het er wel over eens, dat het kabinet deze kwestie niet handig heeft aangepakt. Er was ook verdeeldheid over in de regeringsploeg zelf. Dat was ook het ge val ten aanzien van de c.a.o.-onderhan- delingen voor de metaal, waaruit de werkstakingen voortvloeiden. En over het algemeen komt er uit het beleid maar weinig of niets reëels terecht voor de inflatiebestrijding, toch een van de voornaamste punten uit de re geringsverklaring. De oorzaak van het weinig inspireren de beleid moet waarschijnlijk gezocht worden in de vijfpartijen-samenstellmg van deze regering. Partijen die elkaar op levensbeschouwelijk terrein npgal wat ontlopen. En nu kunnen ze nood gedwongen wel op politiek gebied met elkaar samen willen werken, tot goede afspraken ervoor komen, toch zullen bij diverse problemen de levensbeschou welijke opvattingen van de leden van het kabinet om de hoek komen kijken en niet geheel zijn weg te cijferen. Dat geldt zeker nu er naast de confes sionele en liberale partijen ook een so cialistische partij (DS '70) van de uitge breide kombinatie deel uitmaakt. Er staan deze regerng nog meer moeilijk heden te wachten, we noemen b.v. de te verwachten abortuswetgeving, waarbij de levensbeschouwelijke opvattingen van de ministers onwillekeurig een rol zullen-spelen. Dat is allemaal heel begrijpelijk bij zo'n uitgebreide en in wezen wat heterogene koalatie-regering. Het dwingt het kabi net tot het voortdurend zoeken naar kompromissen ln eigen boezem eer men op bepaalde gebieden tot een wetsvoor stel kan komen. En een kompromis is nimmer de sterkste opzet van een te voeren beleid of van een samen te stellen voorstel. Uit dien hoofde kan er dus al geen sterk beleid worden ge voerd, hoezeer dat juist in deze tijd nodig zou zijn. Deze vijfpartijen-rege ring is er, Uit de aard van haar samen stelling, nog minder toe in staat dan vorige, waar we koalitie meestal nog door drie of vier partijen werd ge vormd. Het was echter een politieke noodzaak, om tot een regering te komen die op een voldoende meerderheid in het par lement kon rekenen. Het is ons huidig ciemokratisch bestel dat goed en krach tig regeren in ons land haast onmoge lijk maakt. Met vijftien in de Tweede Kamer vertegenwoordigde partijen, met nog enkele tientallen partijtjes die staan te trappelen om er ook in te komen, met daarnaast nog de politieke invloed van de vakorganisaties en van de bui tenparlementaire akties, tonen wij een versnippering die wel funest móet wer ken op het vormen van een doelbewust en krachtig door te zetten regeringsbe leid. Hoe meer er naar kompromissen ge zocht moet worden, hoe zwakker de in druk is die men van het regeringsbe leid krijgt. Dat wekt dan weer tegen- kantig en tegenwerking op, die het op lossen van de problemen nog moeilijker maken. Dat dit ook nu weer tot uit drukking komt zit hem dus niet in de mannen en vrouwen van de huidige regeringsploeg, het is een uitvloeisel van ons partijsysteem. Daarin zal toch verandering moeten komen, want blijven we op dezelfde wijze doorgaan, dan zal er over de re gering - welke dan ook - en haar be leid steeds meer onvrede ontstaan, het geen het anarchisme in de hand zal werken. De ontwikkeling toont steeds sterker aan, dat wij hoe eer hoe beter van dat totaal versnipperde partijensysteem af moeten, willen wij een demokratisch stelsel handhaven en dit ook behoorlijk laten werken. We zullen het niet alleen moeten zoeken in konsentraties van partijen, waarvan trouwens maar af gewacht moet worden of het daartoe ooit zal komen, maar zeker ook in het weren van de kleine partijtjes die met één of twee of drie vertegenwoordigers in de kamer zitten. Een kiesdrempel in stellen dus. Daar zit niets ondemokra- tisch in. We kunnen onze invloed even goed aanwenden in de grote partijen. Ieder meningsverschil daar moet echter niet kunnen leiden tot de vorming van een eigen partijtje. Dat heeft niets met demokratie te maken, alleen maar met eigen belang en eigen gelijk willen heb ben. Wanneer ons parlement de kies drempel niet aandurft, dan zal ons de mokratisch systeem de ontwikkelingen niet kunnen bijhouden. Het gevolg daar van kan alleen maar leiden tot dikta- tuur. En dat kan toch niet het doel van onze huidige politieke partijen zijn. Mevrouw H. Zweers-Brink, wonende aan de Willem dé Zwijgerlaan, heeft de gemeente verzocht een perceel grond, gropt ongeveer 1600 m2, gelegen aan de Weegbreestraat hoek Varenstraat, te mogen kopen voor het bouwen van een woning met aphotheek. De raad wordt voorgesteld met deze verkoop tegen een bedrag van 96.000,- akkoord te gaan. Logeren voor half geld.... wie wil dat niet? Tot 29 maart kunt U er nog van profi teren en van nog meer attrakties, die verbonden zijn aan een weekend op de Zuid Veluwe. VVV Arnhem en de Zuid Veluwe, de hierbij behorende Hotels, culturele cen tra, kastelen en dierenparken bieden U een fijne service door middel van de Weekend-Pas, die a 2,50 verkrijgbaar is en die U een reduktie van 50% ver zekert. Juist nu we er naar verlangen de natuur in te trekken of iets te on dernemen bestaat nog de kans mee te doen met déze goed georganiseerde weekend-arrangementen. Er zijn nog 3 weekends in deze maand en de Wee kend-Pas, die hiervoor nodig is, kunt U op ons kantoor, tegen boven vermelde betaling, afhalen. De Keukenhof-folders zijn ook binnen gekomen. Nog even geduld en de tuin der bollenlusten wordt geopend. Op pa pier kunt U al zien, wat er binnenkort uit de grond te voorschijn komt. Of er al direct op 30 maart, de openingsdag, zoveel kleur en fleur te zien zal zijn, blijft de vraag, maar wil het zonnetje wat warmte brengen, dan zal de mede werking van de lieve Flora niet achter blijven. Een vermeldenswaardige muzikale ge beurtenis is op donderdag 16 maart de uitvoering van de Johannes Passion in de Opstandingskerk te Baarn. Kaartverkoop bij de Baarnse Boekhan del. Voor het op donderdag 23 maart te geven concert door het Nederlands Ka merorkest onder leiding van David Zinman in de Aula van het Baarns Lyceum, kunnen bij ons bij de toe gangskaartjes gekocht, worden. Jonge ren, die in bet bezit zijn van een C.J.P. betalen maar 1,Wie voor liefheb berij- een blaasinstrument probeert te bespelen, zal de uitvoering van Marcel lo's concert voor hobo en orkest door Han de Vries niet willen missen. Rest ons nog een bericht door te geven aan wie de vakantie in de provincie Drenthe dacht door te brengen. Een goed verzorgde logies- en kampeergids werd door de provinciale VVV Drenthe uitgegeven. Dit boekje helpt U aardig op weg in het land van de hunebedden. En nu maar hopen, dat we voor al on ze plannen het weer een beetje mee zullen hebben. De eerstvolgende natuurwandeling, ge organiseerd door de Natuurwacht Eem- land, wordt a.s. zondag 12 maart ge houden. Vertrokken wordt om 14.00 uur vanaf de ingang van het Soester Na tuurbad aan de Van Weerden Poelman- weg. De duur van de wandeling is on geveer anderhalf uur. Donderdagmorgen arriveerden het po pulaire duo Malle Pietje, een creatie tot leven gebracht door onze plaatsge noot Piet Ekel, en Swiebertje, ook wel bekend als de heer J. Doderer, op „De Paardenkamp" aan de Birkstraat, om daar de prijs, die zij wonnen in 't amu- sements-progamma van de AVRO „Mu ziek is troef", aan het bestuur te over handigen. Volledig in stijl, de hooiberg lokte hem duidelijk meer dan de paarden, ging Swiebertje schoorvoetend in de richting van de stallen, wat zelfverzekerder ge volgd door Malle Pietje, die kennelijk genoot van de terughoudendheid van zijn tegenspeler. Het leek er op of de paarden op de hoogte waren van de komst en de be doelingen van het tweetal, want nog voordat er een woord gesproken was begon één der paarden de beide gasten hartstochtelijk te begroeten, en met zijn tong de make-up te verwijderen. Hoewel het in de bedoeling lag, dat het duo ook nog plaats zou nemen op het paard, was het Swiebertje, die dat avontuur liever aan zijn neus voor bij zag gaan, paarden kijken best, paarden rijden, „ho maar"! De voorzitter van „De Paardenkamp", de heer C. J. 't Hart, ontving in tegen woordigheid van zijn medebestuursleden Mevrouw Kok-Staal en Mevrouw Van Woerkom-'s Gravendeel, de prijs, groot 250,uit handen van Swiebertje. Gallenkamp Pelsweg vanaf de Birkstraat vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu

Soester Courant | 1972 | | pagina 1