aavo L p HUWELIJKSBEMIDDELING IN NIEUW STADIUM DOORSTROMEN Officiële mededelingen E. G. KERKHOF Toestemming voor uitbreiding Politiekorps kwam onverwacht WERKLOOSHEID BOVEN VERWACHTING SALQMONS ZIEKENAUTO 2727 Johnny Cash at San Quentin De Gouden Snaar U kunt niet alles weten v 't <^0aar der koog t GLORIEUS SCHAATSSEIZOEN Omzet huwelijksbureaus 6 a 8 miljoen De gehele week geopend behalve woensdagmiddag iSnack <~Qoute» Eigen keuken Bouwverordening Gevonden voorwerpen Commissie openbare werken Specialiteiten van de houtskoolgrill Bistro iBo Dissel PAK-fraktie en de Angola-koffie (dag en nacht) GRAND GALA-TROEF TUINADVIESCENTRUM GEEN S0ESTER COURANT ONTVANGEN? UITERLIJK VOOR 7 UUR 'S AVONDS 3982 Vrjjdag 10 maart 1972 In alle sociale milieus is de laatste ja ren/de behoefte aan huwelijksbemidde ling toegenoemn. Ongeveer 60 65.000 Nederlanders per jaar proberen via een advertentie een partner te vinden. Vele duizenden geven echter de voorkeur aan' bemiddeling via een bureau dat zich opdeze vorm van dienstverlening heeft ^gespecialiseerd. Jaarlijks werd door deze bureaus ge zamenlijk een omzet van 6 8 miljoen gulden bereikt! Een bewijs dat de hu welijksbemiddeling tot een gigantisch bedrijf is uitgegroeid. Sinds 1964 heeft het klachten geregend over vele van deze op commerciële ba sis werkende bureaus. Terwijl iedere bakker-die een peuk meebakt in zijn brood, beboet wordt en vrijwel elk zelf- Uzerwaren Gereedschappen NIEUWSTRAAT 56 - TEL. 6223 RALSTON DEALER Momenteel staan de rubrieken „huwelijk en kennismaking" in de advertentie- kolommen van de Nederlandse dagbladen bol van protserige annoneces, waarin huwelijksbureaus meedelen dat zjj „erkend" zijn. Die erkenning is verleend door een Gezinsraad ingestelde Raad van Toezicht. Dit kollege heeft zich het afgelopen jaar door een rijstebrijberg van ongeveer honderd huwelljksbcmiddelingsburcaus heen moeten worsteten en tenslotte zijn er elf in het register van erkende huwe lijksconsulenten ingeschreven. Slechts één bureau, t.w. het LandeV /s. Centrum voor Huwelijkskontakten te De Bilt werkt niet op commerciële basit. Alle andere, erkende en niet-erkende, willen verdienen aan hun dienstverlening voor huwelijkskontakten. standig beroep diploma's en een vesti gingsvergunning zijn vereist, kan iedere Nederlander een huwelijksbemiddelings bureau oprichten, als hij (zij) daar zin in heeft. Dit „vak" bracht daarom een groot aan tal beunhazen en charlatans voort, in enkele gevallen bleken de huwelijks bemiddelaars, die zich wilden inzetten voor de eenzame medemens, zelfs goede bekenden van de politie te zijn! Circa 100 bureaus hebben zich op de huwelijksmarkt laten zien, af en toe verdwijnen er ook bureaus, maar er komen er ook geregeld nieuwe bij. Tal van wantoestanden zijn de laatste jaren bij diverse bureaus gesignaleerd. Veel mensen die zich in de registers van een of meerdere van deze bureaus lieten inschrijven, werden ernstig gedupeerd. Tegenover de soms grote sommen, die zij op tafel moesten leggen, stond heel weinig of helemaal geen service. Van daar dat de gezinsraad na overleg met de staatsekretaris van C.R.M. een Raad van toezicht instelde, die de werkme thoden van alle bureaus aan een onder zoek onderwierpen. Dit onderzoek resul teerde in een (voorlopige) erkenning van enkele bureaus. Eisen voor erkenning Wat zijn de eisen waaraan de bonafide en bijgevolg erkende bureaus moeten voldoen? In de eerste plaats moet de huwelijksbemiddelaar te goeder naam en faam bekend staan. Voorts moet hij vijf jaar algemeen vormend voortgezet onderwijs hebben gehad, beschikken over mensenkennis en op de hoogte zijn van „geestelijke en sociale stromingen in de samenleving". Ook op finaficieel en administratief terrein dient hij enige be kwaamheid te bezitten. Aan deze eisen heeft een aantal huwe lijksbemiddelaars voldaan. Vandaar hun erkenning waarmee zij nu zoveel rekla- me maken. Toch kunnen we ons af vragen of de Raad van Toezicht haar eisen nu wel zo hoog heeft gesteld. Het heeft er de schijn van dat zij een aan tal huwelijksbemiddelaars, die althans geen onbetrouwbare indruk maakten, alleen maar heeft erkend om daarmee de zuigkracht van de niet-bonafide of ondeskundige bureaus enigmate te neu traliseren. De eisen die zijn gesteld zeggen op zich namelijk niets. Vijf jaar vormend onder wijs biedt geèn enkele garantie voor deskundige huwelijksbemiddeling. Welke maatstaven wil je hanteren om te kun nen beoordelen of iemand „mensenken nis" bezit? Wat versta je onder „kennis van geestelijke en sociale stromingen"? Een eerste jaars student in de sociale wetenschappen bezit die kennis al, maar dat maakt hem nog niet tot een goede huwelij kskonsulent. Niet commercieel Het enige bureau in Nederland dat zon der commerciële bedoelingen dienstver lening voor huwelijkskontakten verleent is het Landelijk Centrum voor Huwe lijkskontakten te De Bilt. In dit centrum zijn de voormalige bu reaus van de R.K., Ned. Herv., Huma nisten en Geref. opgegaan. Het zal wel altijd een raadsel blijven waarom zo veel trouwlustigen dit bureau niet raad plegen en de voorkeur blijken te geven aan een bureau, dat winst wil en moet maken. Hoewel het centrum in De Bilt momenteel toch zeer goed draait en er dit jaar via dit bureau ongeveer één huwelijk per dag werd afgesloten. Dit bureau wordt geleid door maat schappelijk werkenden, mensen dus die via een gedegen opleiding en ervaing tot dit verantwoordelijke werk werden ge roepen. De commerciële bureaus beschik ken over het algemeen niet over derge lijke deskundigen en staan bovendien te allen tijde aan de verleiding bloot om zakelijke overwegingen te laten prevere- ren boven de belangen van de kliënt. Wellicht komt er nog eens een opleiding voor huwelij kskonsulent in ons land. De sociale academies zouden een dergelijke opleiding in hun studiepakket kunnen opnemen. VERZORGT U GOEDI Div. Snacks - Belegde broodjes I Soft Ice VAN WEEDESTRAAT 7B - SOEST 1 TELEFOON 5389 I 's Woensdags gesloten. Wanneer -zal het er nu van komen, dat de bewoners door gaan stro men, en dat de ware demokraten, voor 't mind're volk hun huis ver laten, en voor d' financiële zwak ken, hun boeltje ruimen, in gaan pakken, verhuizen gaan naar hoog 're huren, bij goed gesitueerde buren, zodat zij niet zijn aan te klagen, en echt elkanders lasten dragen, want anders zijn ze vol geladen, van alle onrecht zonder daden, of wachten zij op dwang van wetten, die zij dan hopen te beletten, maar die toch duid'lijk voor gaan schrijven, dat zij niet zitten mogen blijven, voor slechts de helft wat die verwonen, die leven van de laagste lonen, wat geeft 't anders dat zij vechten, en schreeuwen over mensenrechten, als zij hun eigen medemensen, slechts helpen aan wat vrome wensen, maak van je streven geen vertoning, maak plaats in je goed kope woning, en laat 't bureau „huisvestingzaken" 't bestaan ook werk'lijk nuttig maken, want steeds maar lijsten met urgenten, zijn ook maar weggegooide cen ten, laat het „beleid' 'nu eens fungeren, en het „progamma" pre valeren, help 't volk in nood, poets de plaat, en wees een ware demo- kraat, en scherm niet met die mooie dromen, voor jan publiek, kom op, doorstromen, commissie zus, cmmissie zó, nog eventjes 'n apropö-, en leden der adviescom missie, doorstromen is een kisse- bissie, ga vorderen u opgedragen, het staan op zere tenen wagen, en ga bij vijand, ga bij vrinden, nu eens de kat de bel aanbinden, kom van de „zitting" op kantoor en stroom de woonellende door.. Burgemeester en wethouders van Soest maken ingevolge artikel 19 van de Wo ningwet bekend, dat voor een ieder met ingang van 13 maart 1972, gedurende f drie maanden ter gemeentesecretarie, afdeling 1, ter lezing is neergelegd een wijziging van de nadere regelen A, B en F behorende bij de bouwverordening, welke wijziging is vastgesteld bij hun besluit van 15 februari 1972, afdeling 1, nummer 1549. Soest, 10 maart 1972. De navolgende voorwerpen werden op het politiebureau als gevonden aange geven: fietssleutel, parkiet, een paar rol schaatsen, kinderpolshorloge, stropdas, drie kinderjurkjes, wantje, diverse sleu tels, dameshorloge, damesparapluie, bo- vengebit, leren bal, shawl, jongensfiets je, want, kinderbril en turnpakje met gymnastiekschoenen. Betreffende deze voorwerpen kunnen aan het bureau van politie, op woensdag en zaterdag, van 14 tot 18 uur, inlich tingen worden verkregen. LOODGIETERS- EN VERWARMINGSBEDRIJF Gas-installaties, waterleiding, sanitair, lood- en zinkwerken. Hartweg 58 Soest Telef. 02155-4332 Tijdens de vergadering van de commissie van openbare werken antwoordde de wethouder mevrouw M. Walter-v. d. Togt op een vraag van het commissielid de heer D. Hoekstra (Prot. Chr.) dat de toestemming voor de uitbreiding van het politiekorps op een onverwacht moment gekomen was. „Uitbreiding met een aan tal zoals nog nergens in Nederland was voorgekomen", zei mevrouw Walter. De vraag van de heer Hoekstra werd gesteld in verband met de sloop van het door de gemeente aangekochte café Centraal naast het politiebureau. B(j de aankoop van het pand was niet voorzien dat de ruimte niet toereikend zou zyn voor het groter aantal personeel. Slopen is nu de enig juiste oplossing, waarna op het vrij gekomen terrein een noodlokaal gebouwd kan worden. De commissieleden konden zich verenigen met het voorstel de firma Groots Houtbouw het noodgebouw te laten leveren. De degelijkheid, de goede isolatie en ook het fraaie uiterlijk waren hier doorslaggevend. Scholen in plan Klaarwater Met het voorstel de openbare scholen in het plan Klaarwater te bouwen op een perceel nabij de Wijnand Toplaan, kon de commissie, zij het met enige tegen zin, verenigen. Zowel de heer D. Hoek stra (Pr. Chr.) als de heer J. v. Poppe- len (KVP) vonden het een ongelukkige plaats, aan de rand van de wijk. „Het kost de andere scholen leerlingen", zei de heer Hoekstra, die de scholen liever gebouwd zag nabij de Koningsweg. Hiertegen verzette zich mevrouw Wal ter, die de Koningsweg een te drukke verkeersader vond, wat bezwaren mee zou brengen voor overstekende kinde ren. Afsluiting Maatweg. De heer v. Poppelen (KVP) kon zich met het voorstel, de Maatweg aan het openbaar verkeer te ontrekken, niet verenigen. Hij meende dat meerdere agrariërs hier schade van ondervinden, dan de drie die in het voorstel schade loos gesteld zullen worden. Hij betwij felde ook de juistheid van het rapport van de Heide My, die de gemeente in deze kwestie geadviseerd had. Tijdens de raadsvergadering zal hij hier gedo cumenteerd op terug komen. Mevrouw Walter vroeg hem wel in de gaten te houden wat dat eventueel zou beteke nen voor de rioolwaterzuiveringsinstal latie. Rioleringsschema. Na de thans aanbestede riolering van de Julianalaan en omgeving komen in volgorde aan de beurt de Heideweg Schapendrift en Dennenweg, vervolgens de Korte Bergstraat, Hellingweg, Van Straelenlaan en Mariastraat en tenslot- Uit de cijfers wordt het duidelijk dat voor dit jaar de werkloosheid als een niet te ontlopen metgezel van het ekonomisch leven moet worden beschouwd. In de achter ons liggende jaren bleef deze onwelkome begeleider van depressies ver in de achterhoede van zjjn bestaan bljjk geven. Nu begin hjj victorie te kraaien tot schrik van ons zich over het algemeen rustig ontwikkelende sociaal patroon, In februari telde ons land 140.000 werklozen. Een groei van zesduizend in vergelijking met januari. De groei is niettemin verontrustend om dat in de tweede maand van het jaar de aktiviteiten voor buitenwerk meestal al weer toenemen. Dit jaar was dat ook mogelijk want het weer is zacht ge weest. Er bestond echter geen harmo nie tussen bijvoorbeeld een ruim aanbod in de bouw en een achterblijvend be stand aan opdrachten. De regering heeft bijvoorbeeld opdracht gegeven de bouw activiteit te versterken maar het effekt op de arbeidsmarkt is nog niet merk baar. Dat moet zich dus in maart open baren. Verborgen tegenvallers De vooruitzichten voor de werkloos heidscijfers in de komende maanden zijn niet alarmerend maar zij konden wel eens tegenvallers verbergen. Er zijn fak- toren die het aanbod van arbeid verster ken. Wij noemen het teruggekeerde enigszins gereserveerde optimisme van het bedrijfsleven, dat o.m. blijkt uit het sterk gestegen koerspeil op de beurs. Ook dat beursbeeld vertoont echter een zekere schijn. In het wezen zitten nog de tegenvallende cijfers verborgen van een aantal ondernemingen, die men niet vroeg in het jaar aan de grote klok pleegt te hangen. Voorts wordt het koerspeil ter beurze mede bepaald door de afgekondigde dis contoverlaging. De rentetarieven van de nationale bank zijn bepalend voor de le ningen ten behoeve van investeringen. Deze worden nu aangemoedigd, naar wij menen contrecoeur omdat de V.S. de rentevoet kunstmaking laag houden. Af gezien van deze positieve injektie ver toont het bedrijfsleven nog geen grote lust tot het geven van expansie-opdrach ten. Ook het Centraal Planbureau ver wacht voor 1972 een matig investerings programma. Voorts wordt het optimisme van aandelenkopers geprikkeld door spe- kulatieve overwegingen. Enkele flinke fusies kunnen het marktbeeld bedrieglijk beïnvloeden. Arbeidsbesparing Er zijn enkele optimistische tekens voor de arbeidsmarkt, er zijn meer pessimis tische uitzichten. De drie grote boos doeners zijn de voortgaande looninflatie, de appreciatie van de gulden, met name t.o.v. de dollar en de tendenz tot bespa ring op de faktor arbeid. Over de loon inflatie kunnen wij opmerken dat zij het gevaarlijkst is. Wij hebben de lonen meer verhoogd in percentage dan de buurlanden. Met name in west-Duitsland is men voorzichtiger geweest. Men weet daar ook beter uit het verleden wat in flatie kan betekenen. Als de konjunk- tuur niet spoedig aantrekt zal men dit jaar een sterke loonmatiging als korrek- tie moeten doorvoeren. Het ls duidelijk dat ons hoge loonniveau de konkurrentie met het buitenland zeer nadelig beïnvloedt. De voortschrijdende industrialisatie van de laatste jaren heeft ons op dit punt gevoeliger gemaakt. De ze gevoeligheid wordt duidelijk geaksen- tueerd door de waardestijging van de gulden, die onze positie in de produktie- sektor ernstig verzwakt. Er zijn faktoren die de prognose extra nadelig beïnvloeden. De voornaamste is wel dat men overal bezig is op de faktor arbeid te besparen. De grote konserns zijn al verleden jaar begonnen te reor ganiseren. Zeer recentelijk kondigde de Shell aan dat een aantal administratie ve krachten zal moeten afvloeien. Phi lips is ook druk doende het arbeidsbe- stand in te krimpen en Unilever is reeds langer bezig. Een aantal fusies wordt ook om de ar beidsbesparing tot stand gebracht. In het verleden trof dit lot vooral de klei nere bedrijven. De vrijkomende krachten gingen dan over naar de konserns, die nog kostenvoordelen genoten. Die fase is BURG. GROTHESTR. 16 - SOEST TELEFOON 02155- 7249 Reservering na 16 uur. Elke dag geopend van 17.00-24.00 u. Expositie collages, wandkleden en wandschilderyen van Marion Holtrop. Salomonswijsheid: Uw pad hoeft nlel over rozen Ie gaan Niet dat we u iets onplezierigs toewensen. Integendeel: Waarom zou u zich over doornige wegen begeven terwijl u uw tuinpad kunt plaveien met onze prachtige siertegels. Wij hebben trouwens nog veel meer praktische en dekoratieve materialen voor uw tuin. Komt u even langs? amersfoort kleine koppel 7 lei. 03490-11945 Showroom open dagelijks van 8.00- 17.30 uur Zaterdags van 10-12 uur Het Salomonszegel n) Uw garantie moderne keukens open haarden natuursteen* baksteen- wand- en vloertegels voorbij. Vooral in de grote dienstverle nende bedrijven wordt het arbeidsvraag stuk bepalend voor de kontinuïteit. Onzekerheid In de warenhuizen ligt het er al dik bo venop. De Bijenkorf volvoert reorganisa tieplannen, die ook gevolgd worden door de dochters, w.o. Hema, Vroom en Dreesmann zal de zelfbediening uitbrei den, hetgeen in dezelfde richting wijst. In Heerlen is een warenhuis ten onder gegaan, in Dordrecht staat er een te wankelen. Bij de grootwinkelbedrijven woTdt van hetzelfde laken een pak ge weven. De aansluiting van Simon de Wit bij het Albert Heijn-konsern werd niet uit liefde gedaan maar uit kosten overwegingen. Personeelsafvloeiing zal onvermijdelijk zijn. Ook tal van groot handelsbedrijven staan op het punt in elkaar op te gaan teneinde de distribu- tiekosten te verminderen. Het gaat bij dl deze ondernemingen om arbeidsinten sieve werkzaamheden. Door deze sterk te verminderen komen er veel krachten vrij. Daar zijn nogal veel ouderen on der, die niet zo gemakkelijk herplaats baar zijn. In de middellange termijnplanning van het Centraal Planbureau verwacht men voor 1972 een gemideld werkloosheids cijfer van 115.000. Voor 1973 tot en met 1975 zal het gemiddelde 80.000 zijn. Daarbij is uitgegaan van een loonstijging van 10, respektievelijk 8 procent voor de jaren 1973 en 1974-5. Als de vakbonds leiders blijven duwen zullen wij hogere loonstijgingen tegemoet kunnen zien. Maar ook daarmee verbonden hogere werkloosheidscijfers. Onzekere faktoren liggen in de ontwik keling van de wereldhandel en de kon- junktuur. De eerste zou in de tweede helft van 1972 aantrekken, de tweede zal als gevolg daarvan, betere perspektieven bieden. Maar ook als vrouwe fortuna ons in het ekonomisch veld niet verlaat is er niet aan te ontkomen dat de werk loosheid ons meer zal plagen dan in de zestiger jaren. Arbeidstijdverkorting naar een 40-urige werkweek en een geringere aanwas van het binnenlands arbeids aanbod zullen het totaalbeeld opfleuren. Opstellers van optimistische toekomst verwachtingen wensen wij toe dat zij gelijk krijgen. Zij spelen echter hoog spel. De heer D. Hoekstra (Pr.-Chr.) te de Braamweg. Het beschikbaar ge stelde krediet is daarmee op, maar ver wacht mag worden dat binnen enkele jaren geheel Soest van riolering zal zijn voorzien. Het stellen van prioriteiten hangt nauw samen met de grootte van het krediet. Met een brief van 7 maart richt de PAK-fraktie zich tot de voorzitter van de gemeenteraad, waarin zij verzoekt op het gemeentehuis en de door de ge meente geëxploiteerde bedrijven nog slechts koffie te gebruiken van bedrij ven, die hebben toegezegd een einde te maken aan het gebruik van Angola- koffie. o.a. A boy named Sue - I walk the line - Folsom prison blues ƒ21, Glas in lood moet van tijd tot tijd gekontroleerd worden op kleine afschei dingen tussen het glas en het lood. Tij dige reparatie wordt dubbel vergoed door besparing op de verwaring. En dan spreken we nog niet eens over het min der behaaglijke zitje bij het raam. Restjes warme melk mogen we nooit bij koude melk voegen. Hierdoor wordt de melk veel sneller aan bederf onder hevig. Rauwe groenten. Voor het nuttigen van rauwe groenten kunnen we volstaan met de helft of minder dan de helft v$n de hoeveelheid, die we nodig hebben voor het bereiden van gekookte groenten. Kluwen touw opbergen. Wanneer u een kluwen touw in gebruik neemt, doet u verstandig deze in een rond, passend blikje te doen. Midden in de deksel maakt u een gaatje, waardoor u het los se einde van de kluwen haalt. De klu wen zullen nooit meer onverwachts kun nen aflopen en In de war raken. Springen van glaswerk. Wanneer hete dranken in glazen gegoten worden kan het gevaar van springen van het glas voorkomen worden door het glas op een koud stenen bord te plaatsen. Geen wanordelijke wastafel meer. Voor uw toiletbenodigdheden kunt u een leuke hanger maken. Een rechthoekige lap, waarop uw eveneens rechthoekige lapjes stikt van ongelijke formaat. Ophan gen aan een stokje dat u door de zoom steekt. De geschiktste paats is vlak naast de wastafel. DORRESTEINWEG 72 A TELEFOON 02155-2883 Neem gerust uw kinderen mee, wij dwergbokjes- BIEDT V AAN Heesters - Coniferen - Bomen Rozen - Vaste planten - Heide etc. Alle steen en houtraaterialen - Bemesting - Voorjaars bloembollen - Graszoden voor speelveld - Bloembakken in alle soorten. Reeds nu bloeiende violen van de koude grond. hebben een speeltuintje en leuke ■geitjes De grote evenementen van het nu vrijwel afgelopen schaatsseisoen hebben de Nederlandse dames en heren geweldige successen opgeleverd. Alle Internationale kampioenschappen werden veroverd, bjj de heren door Ard Schenk en by de dames door Atje Keulen-Deelstra. Bü de Olympische Spelen in Sapporo zorgden Ard, Atje, Kees Verkerk en Stien Baas-Kaiser tezamen voor negen medailles. Opmerkelijk was bij de dames het ster ke terugvallen van de Russinnen na het Europese kampioenschap, evenals de sterke opkomst van verscheidene Ame rikaanse meisjes. Naast de bekende Diana Holum en sprinster Ann Henning trad voor de korte afstanden Leah Pou- lus op de voorgrond, terwijl Connie Carpenter (15 jaar) voor een meisje van haar leeftijd zich een toekomstige goede klassementsrijdster toonde. Ook teleurstellingen De sukcessen overziende ziet het eruit of de Nederlandse dames en heren wer kelijk domineerden in. de verschillende toernooien. Toch kan niet worden ont kend dat er hier en daar beslist teleur stellingen waren. Zo kon Atje Keulen bij de wereldkampioenschappen sprin ten haar eerste plaats na de eerste dag niet houden. Zij werd vierde. Zo heb ben in Sapporo Jan Bols, Eddy Ver- heijen en Kees Verkerk minder medail les behaald dan op grond van de re sultaten uit het Europees en later het wereldkampioenschap mocht worden verwacht. Hoewel Ard Schenk vrijwel overal waar hij kwam overheerste, is hij toch zijn wereldrecord op de 1000 meter aan de Westduitse sprinter Erhard Keiler kwijt geraakt. Daarentegen mag het verheu gend worden genoemd dat hij zijn Ne derlandse rekord op de 500 meter einde lijk aan een echte sprinter verloor: Jan Bazen. Sprint meer specialisme Daarmee is wel aangetoond dat de sinds een paar jaar ingestelde sprinttoer- nooien de kwaliteit en kwantiteit van de sprinters zo hebben opgevoerd, dat dit een steeds groter specialisme is ge worden. Dat Ard toch nog derde werd in het wereldkampioenschap sprinten, dankzij twee ruime overwinningen op de 1000 meter, bewijst echter zijn ge weldige talent. Dat liet hij ook nog eens duidelijk blij ken bij de rekord wedstrijden in Inzeil, waar hij zijn eigen toptijd op de 3 km met 4,3 sekonde terugbracht tot 4.8.3 min, terwijl hij zijn rekord op de 5 km omlaag drukte met 2,2 sekonde tot 7.9,8 min. Eddy Verheijen op de 3 km en Jan Bols op de 5 km bleven bovendien ook nog binnen de vorig jaar door Ard gemaakte rekordtijden. Frogessie Het sneuvelen van deze rekords toont wel aan hoe snel de progessie nog is in de top van het hardrijden op de schaats. We kunnen hier ook uit afleiden dat nadat Schenk stopt met schaatsen zijn rekords niet langer dan hooguit twee jaar stand zullen houden. Gelukkig be schikken wij over goede opvolgers als Ard en Kees ermee ophouden, maar dan moeten wij er wel bij bedenken, dat Jan Bols waarschijnlijk ook zijn lang ste tijd heeft gehad. Bij de dames is er een vrijwel identie ke situatie. Atje Keulen en Stien Baas maken daar nog altijd de dienst uit. Trijnie Rep heeft zich, zeer fanatiek trainend, naar de top gerept. Daarin kan Elly van den Brom een veel grotere rol gaan spelen als zij wat meer aan konditie- en krachttraining gaat doen. Russische talenten Hoewel bij de dames de Russinnen wat zijn teruggevallen, kunnen we aanne men dat zij van dit seizoen hun lef hebben geleerd. Het is intussen wel ge bleken dat zij over een groot aantal talentrijke jonge rijdsters beschikken» zoals Savroelina, Baranova en Seregina. Zij zullen de opvolgsters zijn van Ti- tova en Statkewitch, die in jaren niat veel onder doen voor Atje en Stien. Voorts is het schaatsen in west-Duits land flink in opkomst. Bij de dames ia Monika Pflug daarvan het beste voor beeld, terwijl bij de heren de enkele jaren geleden uit het oosten gevluchte Horst Freese en Karl Schwartz als op volgers gelden voor Gerhard Zimmer- mann. Ook de Finnen lijken weer in opkomst, niet alleen door super-sprin ter Leo Linkovesi, terwijl de Russen naast de al bekende Lavroesjkin, Tsje- golajef en Troitski met de goede 5 en 10 km rijder Ivanof naar voren komen. Bij de Amerikanen zijn het Don Carroll en Garry Junland. Amerikanen enthousiast Door de sukcessen van Diana Holum en Ann Henning is men in Amerika enthousiast geworden voor het schaat sen, hoewel dit enorme land nog slechts één grote kunstijsbaan in West-Allis heeft. Konkluderend kunnen wij zeggen: Ne derland is nog steeds de vooraanstaan de schaatsnatie, maar de konkurrentie komt sterk opzetten. Zie ook de sterke jonge Noren Roar Grönvold en Sten Stensen. Jammer. Indien u deze klacht tele fonisch had doorgegeven onder nummer 3982 van onze medewerker, de heer J. G. A. Batenburg, dan had u uw Soester Courant nog de zelfde avond ontvangen. Klachten over het eventueel niet ontvangen van de Soester Couranl gelieve u nog dezelfde avond telefonisch te melden onder nummei U ontvangt uw Soester Courant dan nog diezelfde avond.

Soester Courant | 1972 | | pagina 7