Soest toen - Soest nu Het oog gericht op Rogers. Nixons waarschuwingsman Jaarvergadering van de VARA afd. Soest Bloemenshow in de Prins Willem Alexander- school SEC velden worden regelmatig door de K.N.V.B, consul afgekeurd Mnsdag 14 maart 1972 50e jaargang no. 02 Uitgave Urnkkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Commissie culturele zaken HET PLAN OM DE EUROPESE GEEST TF, VERANDEREN 3e Soester Huishoudadvies- beurs „SOWI '72" Diefstal uit garderobe in V erenigingsgebouw Na aanrijding doorgereden Op Kerkpad rijdende auto veroorzaakt ongeval Grote belangstelling voor Kindereoncert Aanvraagformulieren himrharmonisatie nog niet beschikbaar Politiebureau 444 4 Wederom inbraak bij garagebedrijf Van der Lee Rijden onder invloed Finaiipiëie cominissie Raadslid Blaauw voelt zich gemanipuleerd SOESTER OURANT Het buitenlands beleid van de Ver. Staten is zozeer een zaak van presi dent Nixon zelf en van zijn advsieur Kissinger dat men geneigd kan zijn minder te luisteren naar Rogers, de mi nister die meer als een secretaris fun geert. Waarschijnlijk door die ietwat merk waardige rolverdeling waarbij de mi nister als figurant optreedt, kreeg deze de taak een aantal zure opmerkingen over Rusland te maken. De president gaat daar op bezoek en verzuurt dit niet bij voorbaat door zelf verkapte dreigementen te uiten, maar Rogers kan wel een waarschuwend geluid laten horen opdat men in het Kremlin weet hoe de sfeer ongeveer is. En die sfeer is wrevelig. Nu al heel wat jaren zijn de V.S. en de Sowjet-unie nader tot elkaar gegroeid als grote partners op het we reldtoneel met belangen die soms sterk verschillen maar ook wel eens samen vallen en die er geen van beide belang bij hebben dat het evenwicht verstoord wordt dat tussen hen is ontstaan- Maar wat de V.S, steekt is dat bij een aantal manoeuvres deze gedeeltelijke sa menwerking goed verloopt - in het na bije oosten b.v. waar beiden er net voor zorgen dat het deksel niet van de ketel vliegt - maar elders in het geheel niet. B.v. in het geval India-Pakistan, waar Rogers vindt dat de Russen een explosieve situatie hebben uitgebuit uit eigenbelang, en wel op een manier die niet geheel en al van gevaar was ont bloot. De redenering is niet helemaal sluitend. Men kan ook stellen dat de Russen de kans hadden op het winnende paard te zetten en dat ze dwaas geweest zouden zijn de uitbetaling niet te inkasseren. En dat de Amerikanen zichzelf in een positie hebben gemanoeuvreerd waarin niet alleen hun bondgenoot Pakistan maar ook India en het. nieuwe Bangla- desj tegen hen bitterheid voelen. Dat je tegenstander voordeel behaalt hoeft niet door zijn gemeenheid te komen, het kan ook gebeuren omdat je zelf niet handig genoeg bent geweest. Wat Rogers in feite wilde zeggen is dat de Russen niet moeten denken dat de V.S. hun nog veel kansen zullen ge ven om politiek strategisch voordeel te behalen op kosten van de Amerikanen. Maar het belangrijkste is waarschijnlijk Rogers opmerking dat de V.S. het Ber- lijn-akkoord met wat daaraan vast zit - dat zijn o.m. de verdragen tussen Bonn en Moskou - beschouwen als een „toetssteen voor een nieuw klimaat van ontspanning in Europa" en als „de be langrijkste ontwikkeling in dit wereld deel". Dat is een dubbele waarschuwing. Enerzijds aan de Duitsers dat de C.D.U.- oppositie er niet verstandig aan doet Brandt hierover te laten vallen en an derzijds aan Moskou om - als dit toch zou gebeuren - daarom niet de klok he lemaal terug te draaien naar de tijden van de koude oorlog. KANTMAN. Aanstaande woensdag houdt de afdeling Soest van de Vereniging Arbeiders Radio Amateurs, haar jaarvergadering. De ver gadering waar de leden gelegenheid heb ben op- en/of aanmerkingen te uiten op beleid en programma's e.d., wordt even als voorgaande jaren gehouden ten hui ze van de heer J. van Oven, Dalweg 127. Om precies acht uur zal de voorzitter de belangstellenden welkom heten, waarna de agenda zal worden afgewerkt. Zoals ieder jaar organiseert de Open bare Lagere School aan de Beetzlaan 48 a.s. vrijdag van 8-10 uur en zaterdag van 3-5 uur en van 7-8 uur haar voor jaarsbloemen-tentoonstelling. In ca. 3 weken hebben de leerlingen honderden tulpen, narcissen en hyacinten, die in de herfst ingekuild waren, in de kamer in bloei gebracht. Onder leiding van de bloemkweker Ru- di Buxtorff heeft de oudercommissie de school omgetoverd in een tuin met prachtige bloemperken te midden van bloeiende heesters. zoals magnolia, primus, forsythia's en krentenbonmpje. U bent van harte welkom. Entreé gratis. Terwijl de SEC-velden afgeloppn zondag door de consul werden afgekeurd, gin gen op een steenworp afstand alle wed strijden, waar een andere K.N.V.B.-con- sul had gekeurd, wel door. Vele SEC-leden kwamen vergeefs naar de Bosstraat en hoorden, dat zij niet op de velden mochten, terwijl aan de overzijde bij een zustervereniging rus tig werd gespeeld. Het is een onbegrij pelijke en voor SEC moeilijk te aan vaarden situatie, dat dergelijke geval len zich voordoen. Het kweekt in een vereniging ontevredenheid, terwijl een bestuur verwijten wordén gemaakt, die haar niet toekomen. De velden waren zondag in prima konditie! fttfclnnement per kwartaal ƒ4,75. Bulten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere dinsdag en vrfydftt In de raadsvergadering van donderdag a.s. zal hét voorstel van het college van b. en w. behandeld worden om te ko men tot het instellen van een Commis sie Culturele Zaken. Tevens zal dan vastgesteld moeten worden een verorde ning. regelende de taak, samenstelling en werkwijze van deze commissie. Het voorstel heeft een lange voorge schiedenis, die vele gemoederen danig in beweging heeft gebracht. Met een brief van 18 januari 1971 dienden de raads leden mevrouw E. Korthuis-Elion van de VVD-fractie en mevrouw T. R. Wal- ma van der Molen-de Vries reeds het voorstel in. Tijdens de raadsvergade ring van februari 1971 verzocht mevr. Korthuis echter eerst een bijeenkomst van alle belanghebbenden in een open bare vergadering. Er bleken vele mis verstanden gerezen te zijn. Het oprui men daarvan heeft ongeveer een jaar geduurd, waarbij de bijeenkomst op 2 2 december 1.1. van doorslaggevende aard was. Een bespreking met wethou der Dijkstra op 19 januari van dit jaar, resulteerde in het formeren van een werkgroep, die, voortvarend, na enige intensieve vergaderingen kwam met een concept-verordening, regelende de taak, samenstelling en werkwijze van een commissie culturele zaken. Deze concept-verordening werd prac- tisch in haar geheel door het college overgenomen, zij het dat mevr. Walma ernstige bezwaren heeft tegen het weg laten van enige, voor haar zeer essen tiële, punten. Wethouder Dijkstra deelde deze be zwaren niet, zoals tijdens de vergade ring van de onderwijscommissie bleek. De raad zal hier donderdag ongetwijfeld geruime tijd aandacht aan besteden. Commissie leden In de te vormen culturele commissie hebben zitting drie leden van de raad en vier leden te benoemen uit de kring van belangstellenden en''of deskundigen uit de gemeente. De volgende personen worden voorgedragen: A. raadsleden: I. D. Hoekstra (prot. chr.) 2. P. L. J. M. Storimans (KVP). II. 1. Mevrouw E. Korthuis-Elion; 2. mevrouw G. G. A. Alting-Ambrosius beiden V.V.D. III. 1. mevrouw T. R. Walma van der Molen-de Vries (D'66); 2. P. C. Pieren (PAK). B. burgerij: T. 1. K. T. van der Schoot, Ir. Menkolaan 71; 2. H. van Waarden burg, Prof. Lorentslaan 88, Soesterberg; 3 L. A. Wils, Middelwijkstraat 55. II. 1. J. H. Leijendekker, J. Catslaan 7; 2. H. Timmer, Chr. Huygenslaan 17, Soesterberg. III. I. Mevr. E. Joosten-Eerdmans, Bos straat 94; 2. O. C. Schouten, Wetering pad 2 E; 3. C. W. Voges, Plasweg 54. IV. 1. mevr. H. L. C. van Baaren-van Rossum, Ereprijsstraat 86: 2 mevr. E. Borst-Hekman, Paulus Potterlaan 30. Als permanente adviserende leden tre den op de wethouder van onderwijs en culturele zaken en een vertegenwoordi ger van de Stichtse Culturele Raad te Utrecht. Als secretaris treedt op een door b. en w. aangewezen ambtenaar der ge meentesecretarie. Groei is het wat de wereld vrolijker en leefbaarder maakt, dat zeggen ekonomen al geruime tijd. Maar juist de laatste jaren wordt ernstig getwijfeld aan dit toverwoord. Die groei houdt ook in dat steeds meer fabrieken viezigheid m de lucht spuiten, auto's met uitlaatgassen de atmosfeer bezwangeren en al maar meer mensen samengepakt komen te wonen in neuroses veroorzakende flats. In dit. op zicht is wat, het rapport-Mansholt te berde brengst dus allemaal beslist niet nieuw. Maar het is wel een uitgangs punt dat noch onder burgers al te veel weerklank heeft gevonden. En daarom is het rapport, vooral wanneer men het ziet. als wat het beoogt te zijn: een sti mulans voor diskussie, zeker belangrijk. De stabiele maatschappij, die Mansholt en zijn medewerkers uit P.v.d.A.. D '66 en P.P.R.. verwerkelijkt willen zien vergt inderdaad dat. op dé een of andere ma nier de groei van de bevolking wordt afgeremd; dat ook het produceren van allerlei dingen niet meer als een doel in zichzelf wordt gezien, maar dat de be schikbare energie meer gericht wordt op het bestrijden van ontwikkelingen die het bestaan bedreigen; bewapening, schrijnende welvaartsverschillen, milieu vervuiling. De konklusle van de rapporteurs is dat zoiets slechts te bereiken is door een vergroting van de bevoegdheden van de overheid, zij het gekompenseerd door een vergroting van de mogelijkheden der burgers om invloed uit te oefenen op die overheid. Mentaliteitsverandering Hoe we ook over de proefballonnetjes van Mansholt en de zijnen denken, zij brengen in ieder geval de diskussie op een aanmerkelijk hoger niveau dan in de praktische politiek, van alledag door gaans het geval is. Ze spreken meer over grote principes die een strategische aanpak vergen dan over de kleine zaken die men bij voorkeur taktisch even ziet te regelen, waarbij de tijd gaat ontbre ken om nog diep na te denken over be langrijker grote richtlijnen. Overigens - en de opstellers van het rapport, erkennen dit ook - heeft. het. weinig zin die diskussie louter en alleen tot Nederland te beperken. Ons land is geen eiland waarop men rustig de eigen gang kan gaan zonder zich iets aan te treken van de buren. Zeker niet als het erom gaat - en dat is de kern van de zaak - een radAkale mentaliteitsverande ring te bewerkstelligen. Wat. enig pessi misme wettigt, is dan dat het. zo weinig lukt om in vrij korte tijd - en het moet snel of het. is niet meer nodig - de gees tesgesteldheid van de inwoners van de tien E.E.G.-landen bijvoorbeeld te ver anderen. Een rapport aan de Nederlandse politici en via hen de Nederlandse burgers is daarvoor niet genoeg. En zelfs al onder schatten we het Europees formaat van Mansholt niet. dan kunnen we ons af vragen of hij in staat, kan zijn de geeste lijke bekering van de Europeanen te be werkstelligen. Dinsdag 21 maart a.s. om 19.30 uur precies, wordt in Hotel v. d. Brink aan de Soesterbergsestraat een vergadering gehouden van deelnemers en adspirant- deelnemers aan de „SOWI '72" beurs. Deze bijeenkomst heeft ten doel alles te bespreken wat in het belang is van de komende beurs, die gehouden wordt van 15 tot en met 23 september a.s. Het bestuur van de SOWI heeft ook voor deze beurs de organisatie in han den gegeven van het Organisatieburo voor Beurzen en Tentoonstellingen Or- beto, uit Amsterdam. Winkeliers uit Soest worden erop attent gemaakt, dat ook zij die geen lid zijn van de Winkeliersvereniging Soest, als deelnemer kunnen meedoen. Zij moeten dan een inleggeld betalen van 50,-, waardoor zij dan tevens lid geworden zijn van de winkeliersvereniging, die de verantwoording voor deze beurs geheel draagt. De standhuur bedraagt ƒ32,- per m2.; de openingstijden van de beurs zijn 's avonds van 19 tot 23 uur en ook op woensdag en zaterdagmiddag van 13.30 tot 17.00 uur. Ir. A. van B. uit het Noordbrabantse Son deed zaterdagmiddag bij de politie aangifte van diefstal van zijn bruine kustlederen tas. Daarin bevonden zich een verrekijker, een richtkijker, veer tien viewmasterschijven en een plat form. De totale waarde ervan bedroeg naar schatting zeshonderd gulden. De tas stond op cle hoedenplank in de gar- derobbe van bet Verenigingsgebouw, waar ir. Van B. een bijeenkomst hacl bijgewoond. Zondagnacht werd de door mej. G. A. uit Soest bestuurde personenauto aan gereden door een tegenligger. De be stuurder hiervan reed door. Mej. A. reed op de Nieuwstraat in de richting van de Laanstraat. Uit tegenovergestel de richting kwam een personenauto, die plotseling naar links zwenkte en daarbij met de linkerzijde tegen de linkervoor zijde van de auto van mej. A. botste. Op de plaats van de aanrijding vond de politie een gedeelte van een clignoteur, vermoedelijk afkomstig van de doorrij dende auto. De 16-'iarige bromfietser A. J. K. uit Soest liep gistermiddag bij een aanrij ding op het kruispunt Kerkpad-Raad- huisstraat een gebroken sleutelbeen op. Hij werd met dc ziekenauto naar Zon negloren gebracht. De bromfietser reed op de Raadhuisstraat in de richting van de Lange Brinkweg. Hij kreeg geen voorrang van een van rechts komende auto, waarvan de bestuurder, E. R. R. uit Leusden, op het voor hem verboden Kerkpad reed in de richting F.C. Kuy- perstraat. De grote zaal van het Artishock-gebouw was zondagmiddag tot de laatste plaats bezet tijdens het kinderconcert onder lei ding van de heer H. Waardenburg, waar van door de VPRO opnamen gemaakt werden, die tezijnertijd in het radio programma „Mikado" zullen worden'uit gezonden. Verschillende kinderen ondersteunden le dirigent met hun eigen instrumenten, terwijl de andere kinderen, met op de achterste rijen bijzonder enthousiaste ouders, de verschillende stukken met gezang ondersteunden. Hoogtepunt vormde natuurlijk het ge- zamelijk optreden, waarbij iedereen, voor zover voorradig, een. trommel, tam boerijn of iets dergelijks kreeg uitge deeld en actief deelnam. Zondag 23 april vindt opnieuw een kin derconcert plaats. Naast een artikeltje in het door de gemeentelijke voorlichtingsambtenaar de heer B. van Os geredigeerde gemeente blad, heeft ook het Ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening in een folder een nadere uiteenzetting ge geven over het doel en de werkwijze van de huurharmonisatie. De zogenaamde huurharmonisatie gaat op 1 april a.s. ook in voor woningen van gemeenten en woningcorporaties. Dat wil zeggen voor woningen, die ouder zijn dan 5 jaar, dus gebouwd vóór 1967. De huurharmoniesatie houdt in dat de huurprijzen van woningen, .die ouder zijn dan 5 jaar, geleidelijk worden aange past aan de huren van nieuwe woningen, die later met subsidie van het rijk ge bouwd zijn. Dit gebeurt in het alge meen door middel van jaarlijkse huur verhogingen met meer dan 6 °/o. Eerst zal daarvoor de woonwaarde van de oudere woningen moeten worden ver geleken. Daarbij zal rekening gehouden worden met factoren als ligging, type, ouderdom, grootte, indeling, voorzienin gen enz. van die woningen. Op grond van de nieuwe maatregel zijn de woningcorporaties verplicht een zo genaamd huurharmonisatieplan op te stellen. Zo'n plan moet minstens elke drie jaar worden gemaakt en ingediend worden bij de huuradviescommissie. Aanvraagformulieren Huurharmonisatie kan voor sommige huurders betekenen, dat zij een huur gaan betalen die, in verhouding tot hun inkomen, te hoog is. Als de huurprijs van hun woning in 1972 met meer dan 6 is verhoogd, kunnen zij in bepaalde gevallen in aanmerking komen voor een geldelijke bijdrage in de huur. Deze bij- drage wordt door het rijk rechtstreeks aan de huurder uitgekeerd. Aanvragen voor deze bijdrage, die be kend staat als „aanvullende huursubsi die-", kunnen- vanaf 1 april a.s. gedurende drie maanden bij de gemeente worden ingediend. Daarvoor zijn te zijner tijd, na 1 april, aanvraagformulieren bij de gemeente beschikbaar. Bij een in de nacht van vrijdag op za terdag gepleegde inbraak bij het gara gebedrijf Van der Lee aan de Kerk straat, maakten de onbekende daders t 60,- buit. Ze haalden dit bedrag uit de lade van de kassa, die in de showroom stond. De daders zijn het kantoor binnengeko men door het verbreken van een ruit in de deur aan de achtrzijde. Zodoende konden ze gemakkelijk bij het slot ko men, waardoor ze de deur konden ope nen. Ze doorzochten een aantal kasten, maar dit leverde de daders niets op. De 41-jarige C. J. van V. uit Soest raakte zijn rijbewijs kwijt wegens het rijden onder invloed. In de nacht van donderdag op vrijdag werd hij door de politie aangehouden toen hij slingerend over de Soesterbergsestraat reed. Van V. die niet akkoord ging met het nemen van een bloedproef, werd naar huis ge bracht. „Ik ben niet tegen de bouw van het noodlokaal bij het politiebureau", zei de heer W. Blaauw (VVD), „maar wel tegen de gang van zaken. Ik kan me niet ont trekken aan de gedachte dat deze zaak met opzet zo gespeeld is. Het was bin nenskamers reeds lang bekend, dat café- Centraal niet geschikt was voor het doel waarvoor het aangekocht is en nu wor den we dan geconfronteerd met sloop en aankoop van een noodlokaal". Op een ontkennend antwoord van wet houder Ebbers, die zei dat oorspronke lijk wel degelijk gedacht was, dat het pand na interne verbouwing te gebrui ken was, merkte de heer Blaauw op, dat de ambtenaren die het bekeken hadden, dan onbekwaam voor hun werk zijn. „Waarom komt men steeds met een an der verhaal", vroeg hij, „Geen Zinnig mens zou die prijs betaald hebben, die wij ervoor gegeven hebben". Hij hacl veel bezwaren tegen dc voorlichting die de raadsleden ontvangen hebben. Zowel de heer M. de Groot (B.R.) als de heer LI. Jonker (D '66) waren het met hem eens. De heer Jonker vond het een wonderbaarlijke geschiedenis, maar was van mening dat het pand ook om ver- keerstechnische redenen moest verdwij nen. De heer Blaauw had reeds bij de aan koop bezwaren gemaakt en zag nu dat deze bezwaarheid werden. Hij wilde zijn stem aan het voorstel dan ook nadruk kelijk voorbehouden. De heer R. v. Logtestein zag geen al ternatieve oplossing en vond decentrali satie een onding. Daartoe gevraagd, zei de wethouder dat het noodlokaal tussen de 5 en 10 jaar dienst zou moeten doen. Op verzoek van de heer De Groot zal bij de inrichting rekening gehouden worden met de be schikbare financiën. Afsluiting Maatweg Evenals in de commissie van openbare werken de heer Van Poppelen bezwaren maakte tegen het voorstel tot afsluiting van cle Maatweg, deed dat de heer De Groot in de financiële commissie. Ook hij trok het rapport van de Heide-Mij. in twijfel en verzocht om aanhouding van het voorstel. Dit temeer nu de be trokken boeren hun organisaties op dracht gegeven hebben ook een rapport uit te brengen. De heer De Groot vond de schadeloos stelling te laag en meende dat er meer dere landbouwers zijn, dan de drie in het voorstel genoemde, die schade zul len lijden. Ilii stemde dan ook tegen. De heer De Groot kreeg steun van de heer Jonker (D '66) en van de heer R. v. Logtenstein (KVP) die beiden hun stem voorbehielden. Apotheek Socstcrveen Het voorstel grond te verkopen in het Smitsveen aan mevrouw H. Zweers- Brink, voor de bouw van een apotheek met woning, kreeg voorlopig niet de goedkeuring van de heer Jonker (D '66). De heer Blaauw vond de plaats niet ge lukkig.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1