Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Onverlaat legt beton blokken op onverlichte A. P. Hilhorstweg Kunstenaar Sees Vlag spreekt over de techniek van kleurhoogdrukken Van woon- tot werkgebouw Lezing van Amsterdamse architecten in Artishockgebouw U.V.V. Soest sloot jaar af met batig saldo Huisvredebreuk Gedurende febr. 1972 verdere verruiming van de arbeidsmarkt in het gewest Amersfoort Toenemende werkloosheid „Homee" heren- en j filiaal i Artishock en de gemeentepolitiek Concert mannenkoor Apollo ongenskleding opent i Soest Filmavond in Heeskapel Eiermarkt SEC-nederlaagtoernooi om Koningin Emma- monument Orgelconcert in de Oude Kerk NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Eep bank Waar je Wijzer Var; Wordt Dinsdag 14 maart 1972 De afgelopen maand kenmerkte zich door een verdere verruiming van de arbeidsmarkt. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen steeg van 876 naar 925 (5,6 ®/o), terwijl de vraag naar mannen verder daalde van 791 naar 633 (20 Bij de vrouwen bleef de arbeidsreserve nagenoeg gelijk (179 178), maar daalde de vraag eveneens en wel van 650 naar 597 (8,2 Vooral de ontwikkeling van de vraag gedurende deze maand, die een daling voor nagenoeg alle beroeps groepen te zien gaf, wijst erop, dat de conjuncturele recessie haar hoogtepunt nog niet bereikt heeft. Een vergelijking van de huidige situa tie met die van eind februari 1971 wijst bij de mannen op een verdubbeling (102 °/o) van de werkloosheid sindsdien en een halvering van de vraag (50,6 °/o). Bij de vrouwen vermeerderde de werk loosheid sindsdien met 51,8% en ver minderde de vraag overigens nauwelijks (0,5 Het aanbod van jeugdigen daal de deze maand sterk (de mannen van 43 naar 31; de vrouwen van 31 naar 9), zodat het zelfs aanmerkelijk lager ligt dan vorig jaar februari, toen 44 jon gens en 23 meisjes als werkloos waren geregistreerd. Van de mannen behoort thans 32,8% tot de bouwnijverheid; vorige maand 28,5% en eind februari 1971 25,1 In de metaalsector is het aanbod thans 163 hoger en de vraag 64 lager dan per eind februari 1971. Bij het handels- en kantoorpersoneel blijft het aanbod aanmerkelijk hoger dan vorig jaar als gevolg van perso- neelsafstoting onder invloed van de recessie en het daarbij aanhoudende se- v.h. H. W. VELUNGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestaijk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. lectieve ontslag. Van het totale aanbod is bij de mannen 18 en bij de vrou wen 23 ouder dan 50 jaar. Voor Soest was de stand van vraag en aanbod voor mannen en vrouwen per eind februari '71 eind januari '72 en eind februari '72 als volgt: Aanbod van mannen respectievelijk 77- 175-188; aanbod van vrouwen respec tievelijk 28-52-32. Vraag naar mannen respectievelijk 255- 141-143; vraag naar vrouwen respec tievelijk 118-121-91: Het aantal werk loze buitenlandse arbeiders is zeer ge ring, maximaal 2 van het totaal in het hele gewest. De politie zoekt sinds vrijdagavond naar een onverlaat die tot tweemaal toe betonblokken legde op de onver lichte polderweg, de A. P. Hilhorstweg. Een automobilist, rijdend in de richting Amersfoort, zag op de heenreis bijtijds het obstakel liggen. Op de terugreis werd hij er weer mee geconfronteerd. In beide gevallen kon hij zijn wagen tot stilstaand brengen,v zodat ongelukken voorkomen konden worden. De kunstenaar Sees Vlag, die momen teel exposeert in het Artishockgebouw, zal woensdag 15 maart a.s. om 20.30 uur aan belangstellenden een uiteenzetting geven van de technieken die hij toepast bij het vervaardigen van kleurhoog drukken. Vlag doet dit op veler verzoek. De belangstelling voor de door hem geëxposeerde werken is groot en spreekt velen aan. Onder de vele aandachtige toehoorders, die vrijdagavond de lezing van ir. E. Jelles en ir. W. Gerretsen in het Arti shockgebouw bijwoonden, bevond zich de wethouder van openbare werken me vrouw M. Wal ter-v. d. Togt. Zij werd speciaal welkom geheten door de voor zitter van de kunstenaarsvereniging, die in zijn inleiding vertelde dat hij in zijn jeugd, dankzij de inventieviteit van zijn vader, vele woningen „bewoond" had. „Als wij een woning verlieten", aldus de heer Joosten, „dan was dat een ander huis dan toen wij het betrokken". „Aan ieder huis, en het zijn er velen ge weest, werd gesleuteld. Helaas is de te genwoordig voor de meeste niet meer mogelijk. Men mag daar meestal slechts in verblijven en moet het bij verlaten in dezelfde staat opgeleverd worden als toen men het betrok". Herbouw bestaand woonpand Ir. Jelles ging daar direct op in en meende dat het niet zo somber was. Aan de hand van een serie dia's bewees ir. Gerrietsen dit ook min of meer, zij het dan dat hier uitgegaan werd van een privé bezit, dat verbouwd moest wor den. De dia's van een vorige lezing had den reeds laten zien, dat dat ook in flat woningen mogelijk was. De plaatjes van ir. Gerretsen lieten zien dat veel kleine gebruikswensen te verwerken waren bin nen kleine gegeven maten. Een grachten huis diende daarbij als voorbeeld. Inspraakproces Ir. Gerretsen vertelde vervolgens zijn ervaring met de tot standkoming van een woningbouwplan „betaalbare huren". De wijk Oranjeplein in Den Haag diende daarbij als voorbeeld. Via een buurtactie, een buurtberaad en straatgroepen kwam men tot het formuleren van de geza menlijke doelstellingen, waarbij bleek dat het bieden .van alternatieve plan nen, geen echte inspraak was. Met de huren als uitgangspunt, zo concludeerde hij, moet het inspraak proces van de grond af opgebouwd worden. Hij toonde daarna, aan de hand van een andere dia-serie, aan, hoe een be staand gebouw tot een therapieën-aula werd verbouwd. De doelstellingen wer den tevoren door een kleine groep ge formuleerd en de 'uitvoering werd bin nen een jaar gerealiseerd. Researchgebouw Ir. Jelles gaf toelichting bij een dia-se rie over een gebouw, waarvan het ge- bruiks-scala globaal werd aangegeven. Hier werd een samenhangend bouw systeem toegepast, dat een volledige her indeelbaarheid toeliet. Op deze manier verrees een Shell proefgebouw. Het systeem werd eveneens gebruikt bij de bouw van dienstverleningsruimten bij de T.H. in Delft. Een dergelijke opzet is ook denkbaar toegevoegd bij andere be staande gebouwgroeperingen. Een won derlijk aandoend systeem, van gescha kelde standaard stalen ramen met ge- standariseerde overkappingen en over- dekte„straatjes", overdekte entree's, de kappen ook te gebruiken als abri's. Nadat ir. Jelles nog iets verteld had over de tot standkoming van de Ring van Adviesbureau's voor geïntegreerde projectvoorbereiding met als doel het vergroten van de dienstverlening van de individuele bureau's door vroegtijdige, brede vakinbreng, dankte de heer Beien namens alle aanwezigen de biede in leiders. Vrijdag 17 maart a.s. zullen leden van het ingenieurs- en architectenbureau Jelles uit Amsterdam een gespreksmid- dag hebben met leerlingen van de om het Artishockgebouw gelegen scholen. De leerlingen worden ingedeeld in drie leeftijdscategoriën, nml. 12-13 jaar, 15-16 jaar en 17-18 jaar. De bedoeling is in deze tijd, nu er zoveel meer samenhang is tussen alles wat aan ruimten gemaakt wordt en zoveel zaken ons milieu bepalen, de scholieren een gerichte voorlichting te geven. Compact zal aangeduid worden de verschillende processen van ontwerpen en maken. Een en ander valt in het kader van de thans lopende tentoonstelling „10 jaar ontwerpen en bouwen" in het Artishock gebouw. De tentoonstelling blijft tot en met zondag 19 maart. Op de jaarvergadering van de afdeling Soest van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers constateerde de presidente mevrouw P. J. Oranje-Entink, dat de afdeling een gunstig jaar gehad had. Het bejaardenwerk, de bejaardensocië teit en het ziekenhuiswerk stagneerde nimmer dankzij de bereidheid van de leden. Het aantal taken werd uitge breid met, weliswaar een niet al te grote last, het verspreiden van het blad: „Beter met Max", maar ook daar wa ren hulpvaardige handen voor gevon den. „Wij mogen echter nooit tevreden zijn, maar altijd bedenken waar uitbreiding gegeven kan worden aan ons werk", aldus mevrouw Oranje, die vertrouwde dat zich steeds nieuwe leden zouden aanmelden. In haar openingswoord had zij een spe ciaal woord van welkom gericht tot de ere-presidente mevrouw A. C. Bentinck- Philips en tot het hoofdbestuurslid me vrouw Wijnbeek, die echter beiden te kennen gaven dat zij in die hoedanig heid de laatste keer een jaarvergade ring zouden bijwonen. Het bestuurslid mevr. A. J. M. Franse- Pondman, die op 22 februari overleed, werd met een ogenblik stilte herdacht. De notulen van de vorige jaarvergade ring en het rondgezonden jaarverslag van de secretaresse mevr. E. Busch-Ka- per werden onveranderd goedgekeurd. Uit het financieel verslag van de pen- ningmeesteresse, mevr. J. H. Middelho- ven-Hogenhout, bleek dat het jaar 1971 werd afgesloten met een batig saldo van ƒ4,75. Jammer werd gevonden dat de zaalhuur voor de bejaardensociëteit met 25 per 1 januari '72 moest worden ver hoogd. Men had er wel begrip voor, maar betreurde het dat deze verhoging zo laat bekend was geworden. De kas- commissie had alle lof voor het werk van de penningmeesteresse, die een dankbaar applaus van de leden in ont vangst kon nemen. Nadat mevr. J. Datema-Kleinjan de ziekenhuislijst had voorgelezen en Jonk- vrouwe Zr. A. J. E. van Lennep de theelijst had behandeld, waarbij zij be kend maakte dat op 23 maart een lente feest zal gevierd worden, werd nog be kend gemaakt dat op 4 mei een bus tocht voor bejaarden zal worden geor ganiseerd. Mevr. Wijnbeek, het scheidende hoofd bestuurslid, dankte vervolgens de leden voor hun inzet. „Er is in de loop der jaren veel veranderd", zei mevrouw Wijnbeek, „maar het werk blijft en de mensen die onze hulp nodig hebben zullen er altijd zijn". Zij wenste de af deling veel succes toe voor de toekomst en vertrouwde erop dat er altijd be reidheid zou blijven om in te springen, daar waar het nog was. Na de pauze hield de heer T. Buehre, in samenwerking met de Siersteenslij- perij „De Sprong" een causerie over sierstenen. De politie moest er zaterdagavond aan te pas komen om B. van V. uit Soest uit het huis van mevrouw S. aan de Beetzlaan te halen. Tijdens afwezigheid van de bewoonster was Van V., die onder invloed verkeer de, door het vernielen van een ruit in de keukendeur, de woning binnenge drongen. De man, die' bij mevrouw S. in de kost was geweest, werd door de politie uit huis verwijderd. o Na een receptie op donderdag, opende vrijdagmorgen „Homee" aan de Steen hoffstraat de tweede zaak in heren- en jongens kleding. De snelle groei van Soest was voor de in Baarn woonachtige heer J. M. Melius voldoende reden om naast zijn al 18 jaar in Amsterdam gevestigde zaak in de Van Zijlstraat in „Zuid" een soortgelijke zaak in Soest te beginnen. Slechts de plaats bleef een vraag, maar het pand aan de Steenhoffstraat, waarin tot voor De kunstenaarsvereniging Artishock heeft de politieke partijen, die zitting hebben in de raad, gevraagd, nu na een tweejarig bewind, in een openbare ver gadering hun verkiezingsprogramma's te toetsen aan de bereikte resultaten. De confessionele partijen, die een der gelijke vergadering jaarlijks in eigen kring houden, zullen zich beraden of zij aan deze uitnodiging gehoor zul len geven. Het mannenkoor „Apollo" geeft donder dag 16 maart a.s. een concert voor do nateurs en vrienden. Aan deze avond wordt medewerking verleend door het kinderkoor „Apollo" en het gemengd koor „De Lofstem" uit Den Dolder, al len onder leiding van de heer G. van de Schepop, Het concert wordt gegeven in het gebouw „De Rank" aan de Soester- bergsestraat en begint om 20.00 uur. kort een gereedschappenhandel was ge vestigd, bleek ideaal voor de vestiging van een modezaak. Geheel in eigen beheer werden de werkzaamheden uitgevoerd die van het pand een werkelijk fraaie zaak maakten waarin de scepter gezwaaid wordt door de heer C. Verhulsdonk. „Doordat we tot nu toe eigenlijk alleen maar ervaring hebben in Amsterdam, wat betreft de wensen van onze cliën ten, gaan we er in onze vestiging in Soest vanuit dat de cliënten de stijl van de zaak gaan bepalen". Helemaal heeft de heer Melius het niet aan zijn cliënten overgelaten, want de kinderkleding die hij naast een fraaie kollektie herenkonfektie voert, is ge realiseerd nadat hem was opgevallen, dat op dit gebied in Soest nog wel wat te veranderen en aan te vullen is. De jongenskleding loopt vanaf ongeveer zes jaar, terwijl bij de herenkonfektie alles mogelijk is van dik tot dun en van groot tot klein. Naast de konfektie is in de sfeervolle zaak, die door „Kela-Soest" van vloer bedekking is voorzien, een grote ruimte ingeruimd voor de zogenaamde „mode artikelen", truien, vesten, stropdassen, overhemden enz. Mede door het feit dat in Amsterdam over een enorme voorraad kan worden beschikt, blijkt het in de praktijk nu al mogelijk om aan elke wens op kle- dinggebied tegemoet te komen. Voor het veranderen, zoals korter of langer maken enz. enz., staat een eigen atelier ter beschikking. Gedurende de eerste openingsweek heeft „Homee" een aantrekkelijke aanbieding op het gebied van overhemden, waarvoor wij verwijzen naar de advertentie in de courant van j.I. vrijdag. Beige-witte hond, teef, een jaar oud, lange staart met bruin vlekje op de kop. Mevrouw De Vos, Dijkhuizenstraat 4, Soesterberg, telefoon 03463-2320. Wanneer u een dier aan ons opgeeft als „vermist", en het wordt terugbezorgd, wilt u ons dan even een berichtje stu ren. Inlichtingen over deze en andere dieren aan het Dierentehuis, Klein Engendaal- weg 36a, Soest, telefoon 3583. Opgaven voor vermelding in deze ru briek uiterlijk zaterdagavond telefonisch onder de nummers 3583, 3282 of 2501. Opnieuw staan a.s. woensdagavond, om i; uur, de deuren van de Heeskapel weer wijd open voor belangstellenden. Thans voor de zendingsfilm „Uitdaging van de moskee", te vertonen door de „Evangelie Gemeente". Het is een kleu renfilm over de Mohammedaanse we reld, waardoor u zich een beeld kunt vormen van hun alledaagse leven, hun godsdienst en hun cultuur. De film begint te vertellen over het visioen dat Mohammed ontving en hoe de Islam daarna gegroeid en verspreid is o.a. in Arabië, Iran en Afrika. Ook belicht de film de geschiedenis van het christendom in het midden-Oosten. Ongetwijfeld zult u, doordat u het Mo hammedaanse leven beter leert begrij pen, ook de noodzaak gaan inzien van christelijke zending daar. Deze film, die gemaakt werd door de „Wereld Evangelisatie Kruistocht" zal worden vertoond door de heer Rob Rullman, die voor dit zendingsgenoot schap binnenkort naar deze gebieden zal vertrekken. Hartelijk wordt u uitgenodigd om deze zendings-filmavond morgen, woensdag 15 maart a.s., om 8 uur, bij te wonen in de Heeskapel aan de Insingerstraat. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 30.000 stuks in prijzen van 15,50 tot 16,25. Middenprijs 15,80. Prijs per kg 2,47. Het jaarlijkse SEC nederlaagtoernooi om het Koningin Emmamonument zal op zondag 13 augustus a.s. van start gaan. SEC zondag 1 speelt dan tegen de Nij meegse derde klasser SCE (Sportclub Excelsior). SEC 2 speelt tegen het twee de team van de Nijmeegse ploeg. Na een reeks van jaren, waarin SEC midden augustus een nederlaagwedstrijd speelde tegen HVC B, zal deze reeks dit jaar worden beëindigd. De Amersfoortse profclub vroeg SEC voor het spelen van deze wedstrijd een bedrag van ƒ300, plus BTW voor het betalen van de deel nemende semie-profs, een bedrag dat SEC niet wenst te betalen. In plaats van HVC is uitgenodigd Ams- vorde uit Amersfoort met het eerste en tweede team. Zaterdag 19 augustus komt de winnaar van vorig jaar, Zuid vogels uit Huizen, op bezoek. Bij winst dit jaar wordt de Zuidvogelsploeg definitief bezitster van het Monument. SEC 2 speelt zaterdagavond vriendschap pelijk tegen Zuidvogels 2. Voor zondag 27 augustus a.s. is uitgenodigd de ploeg van SCH uit Nijmegen, een derde klasse ploeg. SEC 2 zal spelen tegen SCH 2. In tegensteling tot hetgeen in de folder van de Nederlandse Cantorij vermeld staat, zal het concert van de maand maart in de Oude Kerk plaatsvinden op zaterdag 18 maart a.s. (een week vroeger dus). Het is ditmaal weer een orgelcon cert door Jan Jansen, organist van de Oude Kerk. Jan Jansen is reeds een jaar als cantor organist aan de Oude Kerk werkzaam, en het leek ons goed eens wat meer aan dacht te besteden aan deze bescheiden figuur, die elders in ons land en in het buitenland bekender is dan in onze eigen gemeente. Jan Jansen studeerde orgel aan het Utrechts Conservatorium bij Cor Kee en behaalde het solistendiploma en de Prix d'excellence voor orgel, welke laat ste onderscheiding slechts weinigen ten deel valt. Hij geeft concerten in Neder land en in het buitenland, o.a. in Duits land, Oostenrijk, België en de meest lovende critieken, die hem op een hoog internationaal niveau stelden, vielen hen ten deel. Op bijzondere concerten, zoals b.v. in mei a.s. voor de Kon. Ned. Toonkunste laars Vereniging, waar hij avantgar- distische orgelmuziek zal spelen, wordt Jan Jansen veel gevraagd, omdat eP schier geen technische grenzen voor dezt begaafde kunstenaar bestaan. Voor d« N.C.R.V. verzorgde hij de improvisatie® bij alle 150 psalmen, op het Sweelinck- orgel in de grote studio. Zoals we reeds eerder schreven, heeft Jan Jansen het plan, dit jaar alle trio sonates, die tot de moeilijkste orgellite ratuur behoren, en de „Leipziger Chora- Ie" van J. S. Bach ten gehore te bren gen. Zo is op bovengenoemd concert het pro gramma voor de pauze gewijd aan wer ken van deze componist, t.w. de Trioso nate no. 2, orgelkoralen „O Lamm Got- tes unschuldig", „Schmücke dich, o liebe Seele", „Von Gott will ich nicht lassen" en Preludium en Fuga in C gr.t. Na de pauze speelt Jan Jansen de Pas torale van César Franck, en de Tanz- Toccata van Anton Heiller. Een veel zijdig programma, waarmede de solist het zich niet gemakkelijk heeft gemaakt! Het concert begint om 8.15 uur. Jan Jansen, organist Oude Kerk, Soest. VERMIST: Siamese poes, 11 jaar oud, genaamd Sjefke. Mevrouw Nederlof, Vredehof straat 11, telefoon 5756. Siamese kater, ongeveer een jaar oud, niet gecastreerd. Fam. Lenarduzzi, Soes- terbergsestraat 30, telefoon 6220. Zwart katertje, half jaar oud. Fam. Pol, Lange Brinkweg 30, telefoon 8248. Rode kater, twee jaar oud, rode donkere vlekken. Mevrouw v. d. Laan, Valeriaan straat 40, telefoon 4317. Zwarte kater, ongeveer en jaar oud, niet gecastreerd, Ferd. Huycklaan 2, telefoon 4625. Cyperse witte poes, zes jaar oud, lidte ken rechter achterpoot. Fam. Jongerius, Larixlaan 3, telefoon 8058.

Soester Courant | 1972 | | pagina 3