:ve ITER <Sckoemaker - antenneteckniek D PERSON - TASSEN TASSEN EF 20 jaar XBQRÖ /^bmK Jfettippen AMDieiistamtrnm DeMeMiai SLACHTOFFERS VAN MISDRIJVEN EEN VERGETEN GROEP 0oiitico MARCHAL - HAARMODE 0; atie; len INC DUINEN BirtetraaL 108(Rgk3vvqg Ansfsfocrt- ArdaM»1.0ZMV Soest -- Telefoon 2792 Soesterberg - Telefoon 03483-1587 Vergadering deelnemers S0WI '72 Aangifte diefstal Gevonden voorwerpen Kindervoorstellingen in Artishockgebouw Donateursconcert van P.V.0. Johannespassie in de Oude Kerk Winkeldiefjes Kunstenaar Sees Vlag gaf uitleg K.K.A.-avond „Olympia" Kadervergadering S.E.C. Nationale postzegelbeurs bezamenlijk musiceren van mlversumse en Amersfoortse jeugd Reconstructie Julianaplein Julianalaan „race-baan" af Vrijdag 17 maart 1972 rapporten en het uit- ïze gedachten uit naar !5 jaar, met behoorlijke 'aring in een commer- de heer N. van Dam. en reprografische aan iemand met IA, die praktische ïksadministratie. werkkring in een s salariëring, bij- uitstekende pen- s tegemoet t.a.v. eaufortlaan 28 te Ie processen. smogelijkheid voor 3 tekeningen aan jelse taal is nodig, ratief werk ïputercentrum te. Nodig i3 in ieder akkuratesse in de aal. Jederland) n.v., ïken, die overdag 02155-41 51 Dinsdag 21 maart a.s., om 19.45 uur pre cies, wordt in hotel v. d. Briek aan de Soesterbergsestraat, een vergadering ge houden voor deelnemers en adspirant- deelnemers aan de „SO-WI '72" beurs van de winkeliersvereniging Soest. De leden van de beurscommissie, de he ren A. H. F. Smit en W. F. M. T. Rin- genoldus moeten hun functie neerleggen wegen drukke werkzaamheden. Ter ver vanging stellen zich beschikbaar de he ren A. G. Wijnands en J. ter Horst. Tijdens de vergadering zal de heer H. L. Hirschfeld sr. van het Organisatie- buro „Orbeto" te Amsterdam, een inlei ding houden, waarna gelegenheid bestaat tot aanmelding. Na afloop van de vergadering met de standbouwer kunnen details besproken worden. De heer K,, wonende aan de Van Wee- destraat, deed aangifte van diefstal uit een wandmeubel in zijn woonkamer, van een bankbljet van honderd gulden en 1000 Oostenrijkse shillingen. De navolgende voorwerpen werden op het politiebureau als gevonden aange geven: diverse sleutels, bromfiets, ket tinkje, plastic bak, portemonnaie, shawl, schoolétui, 1 paar handschoenen, schaats- muts, 1 jaar dames handschoenen, een dames polshorloge, een damesfiets, he renhorloge, herenhandschoen, reken- liniaal en tas met gymnastiekschoenen en gymnastiekbroekje. Betreffende deze voorwerpen kunnen aan het bureau van politie, op woensdag en zaterdag van 14 tot 18 uur, inlichtingen worden verkregen. Wie een ander onrechtmatig schade berokkent, is gehouden deze te vergoeden. Zo staat het in onze wet, maar in de praktik is dit minder eenvoudig. Daar kunnen de vele duizenden slachtoffers en gedupeerden van misdrijven over meepraten. Slachtoffers van delikten worden dikwijls getroffen door ernstig psychisch of gees telijk leed en hoe moet die schade vergoed worden? Op zondag 19 en zondag 26 maart speelt het Marionettentheater Lucas Goud zwaard bij Artishock. Voor de pauze een splinternieuw spel: „Pierrot", een af scheid van het dierencircus en na de pauze „Het Toverboek", een première met hand- en stokpoppen. Het begint om drie uur en er is altijd plaats. Vrijdag 24 maart a.s., aanvang 20.00 uur, wordt in het gebouw De Open Hof aan de Dalweg, het donateurs-concert gege ven van de Soester harmonie P.V.O. on der leiding van dirigent Herman Wilder- dijk. Voor de pauze treden op het Jeugdorkest met werken van H. v. Lijnschoten, P. B. Bisseling, A. den Arend en Oscar Tschuor en het Groot Orkest met wer ken van Adr. Bosch Sr., Mathieu Max, Kees Vlak, Komzak-Mol en Kaemfert- Hautvast. Na de pauze is er bal waaraan mede werking wordt verleend door het „Ac- cordiola Trio". Öp 19 maart, a.s. zondag dus, zal in de Oude Kerk in de dienst die 's avonds om 7 uur begint, het Lijdensevangelie naar Johannes worden gezongen door het Ned. Herv. Kerkkoor, o.l.v. de can tor-organist Jan Jansen. Deze passie is geschreven door een he dendaags componist, Willem Vogel, en wordt geheel op (oud)nederlandse tekst gezongen. Ook de gemeente heeft er een aktief aandeel in, n.1. door het zingen van lijdenskoralen. Om de tekst van deze passie goed te kunnen volgen is het verstandig een bijbel mee te nemen. Vier jeugdige winkeldiefjes in de leef tijd van 13 tot 16 jaar werden bij de Gemar op heterdaad betrapt bij het wegnemen van snoepgoed. Na gehoord te zijn hebben de respectievelijke ou ders hun kinderen op het politiebureau kunnen ophalen. Voor een groot aantal belangstellenden heeft de in het Artishockgebouw expo serende kunstenaar Sees Vlag uitleg gegeven over de technieken die hij toe past bij het vervaardigen van zijn kleurhoogdrukken. Overduidelijk zette hij uiteen hoe hij werkt met linoleum, gutsen, verf en inktrollen. Geïntereseerd luisterde men naar de „geschiedenis" achter zijn pren ten. Cursusleider Hans Zwabel vertolkte aan het eind van de avond de dank van de toehoorders. Hedenavond organiseert „Olympia"-Vol- leybal een kien-, klaverjas- en attrak- tie-avond in de kantine van Hees. Aan vang 20.00 uur. Toegang vrij voor le den, begunstigers, introducées, kortom voor een ieder die Olympia een goed hart toedraagt. Deze bijeenkomst behoort tot de aanloop naar het jubileumfeest op 8 april. Hedenavond, vrijdag 17 maart wordt een kadervergadering gehouden van de s.v. SEC. De vergadering begint om 20.00 uur in de kantine aan de Bosstraat. In verband met de belangrijkheid van de agenda, worden alle kaderleden ver zocht aanwezig te willen zijn. Zaterdag 25 maart a.s. organiseert de Postzegelvereniging Hilversum en Om streken in de Totohal van het Gemeen telijk Sportpark de 9de Nationale Post- zegelbeurs. De organisatoren verwachten dat evenals de vorige jaren weer zo'n 700 verzame laars uit alle delen van het land deze beurs, die tot de grootste op haar ge bied behoort, zullen komen bezoeken. In tegenstelling tot de vorige maal is de zaal geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Mocht u nog verdere inlichtingen willen hebben, bet u dan op naar: (02150-44626). HORLOGERIE Koninginnelaan 21, Soest Telefoon 8319 Laat uw horloge op t(jd schoon- M maken. Het voorkomt narigheden 1 Eenvoudiger lijkt het wanneer het gaat om degenen, die alleen materiele schade hebben geleden, maar ook voor deze ge dupeerden is het niet zo simpel om via een civiele procedure hun geld of goe deren terug te halen. 500 gulden kunt u misschien terugkrijgen Wanneer u bestolen wordt en de dader wordt gegrepen (dat gebeurt overigens slechts in 3 van de tien gevallen), dan kunt u als benadeelde de dader van het strafbare feit in rechte tot vergoeding aanspreken. Deze mogelijkheid biedt u echter slechts in weinig gevallen werkelijk baat. Im mers, bij vele plegers van vermogens- misdrijven is weinig te halen. De volks mond zegt het duidelijk: van een kale kip kun je niet plukken. Zijn u goederen ontstolen, die later bij de dader worden aangetroffen, dan krijgt u ze uiteraard te zijner tijd terug. Maar zoiets komt weinig voor, tenzij de dader op heter daad wordt betrapt of kort na het be gaan van het strafbare feit wordt ge grepen. Heeft iemand geld van u gestolen, dan is het alleminst eenvoudig dit later via de weg van het gerecht van de dader terug te krijgen, zeker wanneer het een bedrag is dat meer bedraagt dan 500,-. Onze wet kent de zogenaamde voegings regeling. De gedupeerde van een vermo- gensmisdrijf kan zich zonder noemens waardige formaliteiten in het strafgeding voegen. Het bedrag dat op deze wijze kan worden gevorderd kan echter niet meer dan 500 bedragen (bij rechtbank zaken) en nooit meer dan 200 bij kan tongerechtzaken. Regeling onbekend Gesteld dat er 2500 van u wordt gesto len. De dader wordt gegrepen en staat terecht. U voegt zich als benadeelde in het strafgeding en eist materiële ver goeding. De rechter kan u dan hoogstens 500 toewijzen. Maar dan heeft u niet meer het Techt het vergoedingsrestant 2000) langs andere weg in te vorderen. In de praktijk wordt van deze voegings regeling maar hoogst zelden gebruik ge maakt, waarschijnlijk ook omdat de meeste gedupeerden deze regeling niet kennen. En ook de geringe maxima van de vergoeding prikkelen vele slachtoffers van vermogensdelikten uiteraard niet van de regeling gebruik te maken. Daar komt dan nog bij dat de strafrechter niet de bevoegdheid heeft deingediende vordering naar de civiele rechter te ver wijzen. Voor vergoeding van grotere bedragen moet de civiele rechter worden inge schakeld. Maar dat gaat veel tijd en vooral geld kosten, want u zult dan toch een advocaat moeten raadplegen en zo'n deskundige vraagt al gauw zo'n 100 per uur voor de door hem verleende diensten. Soms wordt de dader langs geheel an dere weg tot vergoeding van de door hem aangerichte materiële schade ge bracht. De officier van justitie kan bij voorbeeld de zaak seponeren op voor waarde, dat verdachte de berokkende schade vergoedt. Ook kan de rechter een verdachte ver oordelen tot een voorwaardelijke straf en hierbij als bijzondere voorwaarde stellen, dat verdachte binnen een aange geven periode de aangerichte schade vergoedt. Doet hij dat niet, dan zal hij alsnog de opgelegde straf moeten uitzit ten. Verzekeren Tegen het nadeel van bepaalde delikten kunt u zich soms ook verzekeren. Bij de all-risks motorrijtuigenverzekering is ook de schade tengevolge van diefstal (joy riding) van uw auto gedekt. Bij brand verzekeringen bestaat de mogelijkheid dat ook de schade als gevolg van in braak wordt gedekt (de z.g. uitgebreide dekking). Slachtoffers van zeden- en geweldsde- likten vormen echter nog steeds een ver geten groep, ook al is hun leed natuur lijk moeilijk in geld uit te drukken. Maar voor deze groep wil de overheid nu iets gaan doen. Ex-justitieminister Polak heeft het afge lopen jaar een wetsvoorstel aangekon digd om te komen tot een waarborg fonds strafbare feiten. Dit fonds zal al leen bedoeld zijn voor slachtoffers van geweldsdelikten, waaronder ook slacht offers van bepaalde zedendelikten (b.v. verkrachting) kunnen vallen. Het is te hopen dat dit waarborgfonds er inderdaad komt, want tot nog toe vor men de slachtoffers van deze delikten in ons rechtsbestel een volkomen vergeten groep. Op zaterdag 18 maart a.s. zal er een unieke gebeurtenis plaatsvinden in de Amersfoortse Brugkerk. Tijdens de open bare leerlingenuitvoering van de Regio nale Muziekschool Amersfoort zullen nl. optreden de gecombineerde Junioren orkesten van de muziekschool en van de afd. Jeugd en Muziek Hilversum. Beide orkesten staan onder leiding van Qui van Woerdekom en hebben zich ge durende een weekend te Woudschoten eendrachtig op de uitvoering voorbereid. KAPSALON BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTDIJK TELEFOON 3990 Gelijktijdig met het aanleggen van de riolering in de Juplianalaan en naaste omgeving, zal de reconstructie van het Julianaplein ter hand worden genomen. Het meest opvallende daarbij is, dat de Prins Hendriklaan met een bocht naar links over het Julianaplein heen, aan sluiting krijgt op het tweede gedeelte van de Julianalaan. Deze beide lanen worden breder gemaakt en geasfalteerd, waardoor het verkeer als het ware uit genodigd wordt deze route te volgen. Het eerste gedeelte van de Julianalaan, vanaf de Wilhelminalaan tot de Korte Bergstraat, houdt de huidige breedte en krijgt een nieuwe klinkerbestrating. De aansluiting op het Julianaplein wordt drastisch gewijzigd. Voor de panden Ju lianalaan 28, 30, 30A en 32 en voor de panden Julianaplein 12 en 14 worden plantsoenen aangelegd, waar tussen door een loodrechte aansluiting komt met de geasfalteerde route Pr, Hendriklaan/Ju- lianalaan. De toegang tot de genoemde woningen, ook voor auto's, blijft verze kerd. Als gevolg van een en ander wordt de Julianalaan minder aantrekkelijk als sluipweg voor doorgaand verkeer. Dit zal door de bewoners zeker gewaardeerd worden. De weg voor de panden aan het plein nummers 1, 3 en 5 wordt aan de kant van de Julianalaan afgesloten. Ook dat is een verbetering. De rijbaan wordt smaller, maar blijft uiteraard toegan kelijk voor de aanwonenden. Wanneer exact met de werkzaamheden zal worden aangevangen is nog niet te zeggen. Lang zal het niet meer duren. Wat de groenvoorziening betreft kan vastgesteld worden dat de meeste bo men gehandhaafd worden, in ieder ook de blauwe ceder. Hetzelfde programma dat 11 maart jl. met veel succes in de VARA-studio te Hilversum is uitgevoerd (en waarvan een radio- en T.V.-opname is gemaakt), wordt op 18 maart in Amersfoort ten gehore gebracht. Het gecombineerde or kest bestaat uit ruim 100 jeugdige spe lers (vanaf 8 jaar oud), waarvan ruim 50 deel uitmaken van het Amersfoortse Juniorenorkest. Qui van Woerdekom heeft een aantrek kelijk programma samengesteld, met stukken van G. F. Handel, Hugo de Groot, Béla Bartók, Tera de Marez Oyens, Ber Joosen, J. Bell en P. Morand. Na vrij korte studietijd kunnen de jonge instrumentalisten van de muziekschool reeds meespelen in het Juniorenorkest (een symfonische bezetting). Van deze gelegenheid, om in de beginperiode van de muziekstudie het samenspel te kun nen beoefenen, wordt door velen gepro fiteerd. De belangstelling voor het junio renorkest is zelfs zodanig, dat in het volgende cursusjaar met een aparte groep blazers gestart zal worden. Voor veel ouders die musicerende kin deren hebben, en ook voor de jonge mu sici zélf, zal het ongetwijfeld interessant zijn op 18 maart luisterend kennis te maken met het enthousiast musicerende Juniorenorkest van de muziekschool on der de vaste hand van dirigent Qui van Woerdekom.

Soester Courant | 1972 | | pagina 11