Soest toen - Soest nu Vrijag' 17 maart 1972 50e jaargang no. 63 Het oog gericht op doden bij oproer in Spanje V.V.V.-nieuws Uifive Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 malige bioscoop aan Burg. Grothestraat heeft nieuwe eigenaar DE STAAT HET Succes voor Arnould G. Diepe veen Boutique tijdens cruise Rijden onder invloed Auto total-loss Overtreding drankwet Leerlingen van de Prof, J. Waterinksehool nemen liet niet meer Brief aan de burgemeester Jeugddienst in „De Open Hof" Nieuwe behuizing voor polikliniek kleine huisdieren MET ONZE G!):! EENTEMDEN SOESTER(ï)OURANT Franco's politie heeft weer een keer ge wonnen van de stakers, maar daarbij zijn dan wel twee doden gevallen on der de scheepsbouwers van de Bazan- werf in El Ferrol. Urenlang hadden de stakers het gezag overgenomen in dit stadje en de politie veroverde het pas terug in een kleine veldslag. Dit was een ernstiger konflikt tussen burgers en politie dan de laatste twintig jaar is voorgekomen. Stakingen als deze om hoger loon en betere ar beidsvoorwaarden zijn in Spanje ver boden op de merkwaardige overweging dat ze niet nodig zijn: de staatsvakbe- weging zorgt immers dat alles zo goed als het kan geregeld wordt. Het is duidelijk dat de arbeiders van de Bazanwerf in dit sprookje niet ge loven en meer voelen voor de onder grondse vakbeweging die sterk genoeg is om dit soort omvangrijke stakingen te organiseren. Dit is niet de enige uiting van onlust gevoelens jegens het regime. Op de universiteiten komt de politie te pas aan konlfikten waarbij ze niet alleen tegen studenten maar ook tegen docenten in aktie komt. En ondanks niet geringe pressie spreekt het bisschoppenkollege zich uit voor een reeks hervormingen, waaronder beëindiging van het concor daat met het Vaticaan dat Franco het recht geeft bisschoppen te benoemen, iets wat getuigt deze konferentie niet het sukses heeft gehad dat Franco ervan moet hebben verwacht. Vervallen basis De diktatuur in het algemeen en zeker die van Franco is niet alleen geba seerd op de macht van leger en politie. Ze kon bestaan omdat velen - ook al waren ze niet gecharmeerd van de fa- langistische idealen - in het Franco-re gime voorlopig de enige manier zagen om het land de rust te geven die nodig was voor het helen van de wonden van de burgeroorlog en voor het herstel van de verlopen ekonomie. Zo'n passieve steun onder de bevolking, al was die alleen maar omdat men geen beter alternatief zag, gaf het regime mede een basis. Die basis is kennelijk aan het vervallen: arbeiders, intellek- tuelen en priesters vinden de tijd rijp om scherpe kanten van de staatsalmacht af te slijpen en de burger wat meer invloed te geven in wat per slot zijn zaken zijn. Dat hoeft niet direkt te be tekenen dat men al staat te dringen om de demokratie te herstellen, maar de ergernis voor een overbodige en duide lijk niet al te suksesvolle bevoogding vraagt om een vernieuwing die Franco echter niet bereid is in te luiden. Misschien dat spoedig zijn opvolger door het verlenen van meer vrijheid voorkomt dat de spanning in de ketel te hoog oploopt. Met een geleidelijke versoepeling is waarschijnlijk een over gang zonder al te veel brokken naar een moderner staat mogelijk. Afwachten tot op het geval El Ferrol weer iets emsti- gers komt zou vragen zijn om een uit barsting die met het falangistische re gime ook het een en ander vernielt dat de Spanjaarden wellicht best willen be houden. KANTMAN. Het is wel een beetje zo, dat je niet weet of het aan het eind van deze week of de volgende zal vriezen of dooien. Laten we het er in elk geval op houden, dat de zon schijnt en al aardig wat warmte schenkt. En een feit is het ook, dat de drie Top-evenementen van Hardewijk te beginnen met 25 maart van start zullen gaan. De kleurige folder vertelt U er alles van. De Dolfijnen- en Zeeleeuwenshow, het Onderwaterpanorama en het Roba- rium, de Zeeleeuwen-trainingspool zijn stuk voor stuk belevenissen, die de vol le aandacht verdienen. En we zijn blij met dit Hardewijk, waar zo'n wereld-bekend Dolfinarium een vaste verblijfplaats heeft gevonden. Daar naast mogen we het Veluwestrand niet vergeten. Wanneer U in groeps verband een „dagje uit" gaat, denkt U dan eens aan deze kombinatie: strand- speeltuin-rondvaart en Dolfinarium. Er bestaan speciale tarieven voor jeugd groepen, gezelschappen van volwasse nen en een kombinatie-tarief voor be jaarden. Ook van dit Veluwestrand is een gloednieuwe folder uitgekomen met leuke kleuren-foto's. En dan is er dichtbij huis nog altijd de mini-luchthaven Avio Resto, uitgebreid met een botenvijver. Ook hier vertelt een vouwblad uitvoerig, zelfs in drie talen, de geschiedenis van dit luchtha- ventje. Bovendien geeft een waardebon een voordeeltje voor ieder kind. dat onder geleide Avio-Resto bezoekt. Niet te ver smaden, zouden we denken. En om nu eens tot slot een aantal we ken op de tijd vooruit te lopen, voor hen, die straks het noorden van ons land willen intrekken, hebben we de nieuwste folder 1972 van het Wadlopen. Een oergezonde vrijetijdsbesteding wordt, deze sport hier genoemd en de VW van Westdongeradeel zorgt ervoor, dat men volop kan genieten van de „strijd met het getij in de zilte wereld van slibbanken en zandplaten...." Het moet wel mei worden voor dit evenement, maar dat is geen bezwaar om het foldertje even bij ons te komen halen. En dan straks maar stappen, jongens! Aboiinent per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Na e:e Jaren leeg gestaan te hebben is de week de vormalige City-bioscoop aan Burg. Grothestraat verkocht. De niewj eigenaren zijn de heren W. Stalepef en W. Uyland. Welke be stem ig eraan gegeven zal worden is op c moment nog niet bekend. Het pandiehoorde in eigendom toe aan •Toch s Theater in Amersfoort. Enig jaren geleden kwam het in de belat telling, toen het als Turken-pen sion 'ëxploiteerd door de heer Th. Rasc op last van de gemeente moest worc ontruimd. In vroeger jaren was er een lunchroom in gevestigd, Maison Man, daarna café Ockhuizen. In 1937 werd het omge bouwd tot bioscoop. De heer Stalenhoef kan zich sinds eni ge tijd ook eigenaar noemen van het gebouw De Wigwam aan de Korte Brinkweg. Het grote complex werd door hem aangekocht van de Stichting „De Wigwam". De daarbij behorende woon huizen heeft hij inmiddels doorverkocht. „De Wigwam" werd voorheen gebruikt door de Katholieke Verkenners. Toen deze het gebouw verlieten, heeft het enige tijd huisvesting geboden aan de „Colensoos". Deze soos werd op last van de politie gesloten. Welke bestemming dit gebouw nu krijgt is ook nog niet bekend. De modeshows gegeven door Arnould G. Diepeveen boutique aan boord van de „Statendam" tijdens een proefvaart in de Scandinavische wateren gedurende het afgelopen weekend is in menig op zicht een geweldig succes geworden. Niet alleen waren de ruim vierhonderd genodigden, voornamelijk vooraanstaan de personen uit het Nederlandse be drijfsleven, personeelsleden van de H.A.L. en een zeventigtal passagiers, waaronder de bekende filmacteur Peter Finch, erg enthousiast over de show die gegeven werd. Het succes resulteerde tevens in een contact dat inhoudt dat in de komende tijd meerdere malen een modeshow verzorgd zal worden tijdens te organiseren cruises. Een fraai succes voor deze Soester couturier. De 44-jarige E. v. S. uit Soest werd woensdagavond op de Koninginnelaan aangehouden wegens het rijden onder invloed. Zijn rijbewijs werd ingenomen v. S., die niet accoord ging met het nemen van een bloedproef, kréég iiacht- logies op het politiebureau. Op het kruispunt Soesterbergsestraat- Vondellaan-Ossendamweg botste mej. W. K. (22) uit Putten met haar DAF tegen de auto van de heer J. v. E. uit. Soesterberg. Mej. K., die komende uit de richting Soest, linksaf de Vondellaan in wilde rijden, had de haar tegemoet komende heer v. E. niet opgemerkt. Zij werd met het naast haar zittende zusje de 14-jarige G. K. per ambulance naar Zonnegloren vervoerd en later op de avond naar hun ouderlijke woning in Putten. De DAF is total-loss. In een manege aan de Bosstraat werd overtreding van de drank- en horeca- wet en van de wet op kansspelen ge constateerd. Een speelautomaat werd in beslag genomen. O Geachte Burgemeester. „We zouden U willen verzoeken om langs ons schoolplein, het plein van de Prof. J. Waterinksehool, Smitsweg 40 te Soest, een hek te zetten, want ons schoolplein is géén stuk land, waar je zomaar een hond uit kunt laten. Toch doen een hele hoop mensen dat, ze laten gewoon hun hond op het plein poepen en in de zand bak plassen. Verder gooien ze allemaal rommel in de tuin. 't Is hardstikke sme rig. En wij zitten ermee. Als de kinderen hardlopen', glijden ze soms uit op de poep van de honden en als we in de zandbak graven, zitten je handen vol smerigheid. Als dat hek niet kan, krijgen we dan alstublieft 7 bordjes rond de school met: „Maak van dit schoolplein geen honden- w.c.!" Wilt u er ook een boete op zetten als ze het toch doen? Alstublieft minstens 5 gulden Een heleboel grote mensen en kinderen zijn het met ons eens; kijkt U maar naar de lijsten met handtekeningen die we hierbij aan U sturen. Hoogachtend, de jongens van de vijfde en vierde klas van de Prof. J. Waterink sehool." Diep verontwaardigd Eric v. d. Zeijst, Herman Lievers, Ruben Smit, Rien Buitink, Rene Molenaar, Wolfgang v. Kempen, Johan Adam, Henk Pront en Peter Jan v. Putten zijn diep verontwaardigd over het gedrag van de grote mensen. „Om zeven uur 's morgens gaan overal de deuren open en worden de honden uitgelaten, niet onder geleide hoor. En dan om half negen mogen ze weer binnen komen en is ons school plein bevuild". Als summum van ver ontwaardiging wordt het gedrag van de honden van een bekende radio-zangeres aangehaald. „Twee honden liefst en die laat ze gewoon hun gang gaan." „Komt u maar eens tien minuten bij ons op school kijken", zeggen ze, „dan ziet u de grote mensen met hun hond over het schoolplein lopen en dan laten ze die hond daar gewoon poepen. En als wij daar iets 'over zeggen, dan krijgen we een grote, mond." De jongens zijn lid van de klub M.O.S., (Moeilijkheden Op School) en organiseer den ter ondersteuning van hun brief aan de burgemeester een handtekeningen actie. 360 bewoners van het Veen tekenden de lijsten, die als aanhef hebben: „Ja, wij allen vinden, dat het ontoelaatbaar is, dat op een schoolplein honden worden uitgelaten en spreken hierbij de hoop uit, dat passende maatregelen zullen worden genomen". De jongens houden overigens wel van dieren en sommigen hebben zelf een hond. Maar die laten zij dan aan de lijn uit en ze letten goed op waar die hond zijn behoefte doet. En dat is beslist niet op het schoolplein, „dat lijkt wel een honden-w.c.". Gemeente, doet er is wat aan.' Dezelfde plaats nu Degemeentelijke zaken vereisen ook een steeds deskundiger inzicht. Bouw-, bestemmings- en struktuurplannen, om m?ar eens iets te noemen, zijn aan zo vele landelijke bepalingen en goedkeu ringen gebonden, verder aan samenwer kingen in groter verband, aan specifie ke belangen, aan prijzen en opbreng sten, aan investeringsmogelijkheden, enz, dat. slechts deskundige ambtenaren en andere medewerkers er een juist in zicht over kunnen hebben en hun ge zamenlijke arbeid tot de finesse van het voorstel kan leiden. Raadsleden moeten al van zeer goede, deskundige huize komen willen deze er iets over te berde kunnen brengen, al ternatieven kunnen aangeven. Over die deskundigheid beschikken veel raadsle den ten aanzien van de grotere plannen niet. We moeten ons er ernstig op gaan beraden of het kiezen van gemeentera den op grond van de bestaande politieke partijen nog wel zin heeft. Er zijn on der de burgers nog maar weinig men sen met voldoende ontwikkeling op ver schillend gebied meer, die zich voor het raadslidmaatschap beschikbaar willen stellen. Begrijpelijk, want men kan in menig opzicht, als raadslid niet veel meer doen dan de door deskundigen opgestelde en door b. en w. ingediende plannen, uit eindelijk goedkeuren. De zaken liggen niet meer zo eenvoudig als 'n vijftig jaar geleden soms nog wei het geval was. Pe gemeenteraden zijn dus niet veel meer dan praatkolleges geworden. We mogen bewondering hebben voor dege nen die daar nog hun tijd en moeite aan willen besteden, want veel toedra gen aan de gemeentelijke zaken kunnen zij niet meer. Daar is gewoon teveel deskundigheid voor nodig. Misschien moeten we er toe overgaan om, althans voor de grotere gemeenten, het raads lidmaatschap tot een behoorlijk betaald beroep te maken, zodat er min of meer deskundigen voor kunnen worden aan getrokken. HHaas zal dit wel een te utopistische gedachte blijken in ons verpolitiekte landje. Maar met wat er tegenwoordig in vele gemeenteraden aan uren wordt vol gepraAt, zonder tot konkrete bij dragen aan de besluitvorming te kun nen komen, wordt de demokratie vaak niet gediend. 1 Zondagavond a.s. wordt in „De Open Hof", Dalweg hoek Veenbesstraat, op nieuw een jeugddienst gehouden, waar bij zal worden voorgegaan door Wika K. Mensink uit Odijk. Aan deze steeds meer aan belangstelling winnende jeugddienst wordt medewerking ver leend door de bekende zang- en combo- groep uit Leusden-zuid onder leiding van de heer Op 't Hof. De jeugddienst-commissie nodigt de jongeren van alle gezindten uit voor deze dienst, die om zeven uur begin*. Al jaren kampt men op de polikliniek voor kleine huisdieren op de Klein En- gendaalweg met een enorm ruimtege brek. Vooral door de sterke uitbreiding van Soest is het aantal bezoekers van het wekelijkse spreekuur constant aan uitbreiding onderhevig en niet zelden komt het voor dat er in de minuscule wachtkamer geen plaats meer open is en er buiten gewacht moet worden, iets wat vooral in de wintermaanden be paald net aangenaam is. Maar niet al leen de wachtkamer, ook de behandel kamer is dermate klein dat er alleen met veel geïmproviseer gewerkt moet worden. Aan deze misère komt binnen kort een eind wanneer met de bouw van een nieuwe en grotere kliniek zal worden begonnen. De Julianalaan vanaf het Julianaplcin in de richting,Soest-Zuid, vijftig jaar geleden ringt lijk belai naar stant besp Er k terei plan stra? Waa won mee: mati De raad jour gion vers gen wetf hier' ring nog als ring Dat Er i maar heel weinig mensen in ons d die de vergaderingen van hun gemoteraad weieens bijwonen. Dit niett instaande er door verschillende polit e partijen in die gemeenteraden aang rongen is en wordt op meer openid in de gemeentelijke zaken, waai in vele gemeenten ook de ver gade igen van de diverse raadskom- miss nu openbaar zijn. We -bben ons afgevraagd wat men daar ich van verwacht? Zou men van die enbaarheid van ook de vergade- van de raadskommissies werke- bben verwacht, dat vele burgers tellend zouden komen luisteren e plannen die daar in eerste in- uit de doeken worden gedaan en ken? nt vrijwel geen burger naar luis- Hoogstens enkelen als er een er tafel komt dat hun wijk of betreft. m zouden ze ook komen? De ge- burgerman heeft over het alge weinig verstand van de proble- die aan de plannen verbonden is. ïigen die de kommissie- en de •ergaderingen bijwonen zijn de disten van de plaatselijke en re- e kranten. Maar deze moeten het g over de k'ommissievergaderin- =er summier houden. De redakties immers, dat de belangstelling tor bij de lezers maar gering is. Bovudien komen de zelfde punten ook nogens ter sprake in de raadsvergade- en helaas willen raadsleden dan /eleens hetzelfde te berde brengen j reeds in de kommissievergade- leden. s wel niet de bedoeling van de open aarheid van de kommissievergade- ringci, want men zou zich dan in de raadvergadering tot de hoofdlijnen van het eleid en het onderhavige plan moe ten cpalen. Doch dat blijkt voor som- migf raadsleden heel moeilijk. Ze pra ten r ook in de raadsvergadering nog- eena lustig op los. Het/resultaat is meestal, dat de voor ste) vrij alge keu mer is van een ran n van burgemeester en wethouders •el onveranderd en vaak zelfs met ncne stemmen worden goedge- d. Geen wonder, dat meestal geen komt luisteren. De openbaarheid alleen dankzij de aanwezigheid de pers, die van het besprokene zo goed mogelijk verslag in de cou- moet geven.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1