10°/o korting <~X)oorjaaróaanbiedincj NATIONALE BOOMFEESTDAG 1972 uykje» SOESTERBERG ZIEKENAUTO 2727 „De Gouden Snaar" - Steenhoffstraat 15 - Soest EEN OP DE DRIE „GETIKT" vandel ven uinadvieócentrum t aar der hoogt «t bar gezellig Meningen van lezers Pannekoeken fj> Stereo-fotografie Hoorzitting Gedeputeerde Staten over bezwaren tegen plan Egghermonde (dag en nacht) TELEFOONNUMMER GEEN S0ESTER COURANT ONTVANGEN? UITERLIJK VOOR 7 UUR 'S AVONDS 3982 Blaupunkt cass, ree. bij ons ƒ199,- Akai X 165 D bij ens 750,- Lenco L 75 bij ons 298,- Duai 1209 bij ons ƒ425,- Dual CV 40 bij ons 399,- Dual CT 16 bij ons ƒ442,- Maar wat is precies „geestelijk gestoord" Officiële mededelingen Ruimtelijke ordening Ruimtelijke Ordening ^eg bruidje Emmabloem-collecte Ledenvergadering S.V.V. Brandje op militair schietterrein Fa. Spijki er U kunt niet alles weten Zeepost De Paashaas zit in onze etalage... paasdeeoratie Vrachtwagen uit verkeer genomen Voorlichtingsavonden voor ouders van schoolverlaters gaan niet door De gehele week geopend Zondag kijkdag Fraai omgeving Speeltuin en dwerggeiten Alles franco thuis Deskundig advies DORRESTEINWEG 123 c - SOEST - TELEFOON 02155-2883 Vrijdag 17 maart 1972 Op 29 maart a.s. plant Z.K.H. Prins Claus ln Apeldoorn, ter gelegenheid van de 16e Nationale Boomfeestdag de miljoenste boom in het kader van dit jaarlijks terugkerend school-evenement. In 1971 vierden ln 269 gemeenten 55.000 kinderen deze feestdag, voor dit jaar wordt een nog grotere deelname verwacht. 2e lustrum in Soest In Soest neemt de plantsoenendienst, onder leiding van de heer A. van den Broek, jaarlijks de organisatie voor haar rekening. Zij doet dit al 10 jaar en de deelname is dit jaar zó groot dat op 29 maart het boomplanten in twee groe pen moet geschieden. Kinderen van de Groen van Prinsterer- school, de openbare school Soest-Cen- trum, de Savornin Lohmanscool, de Margrietschool en de St Jozefschool gaan om 9.30 uur naar het park Colen- so, om daar bomen en struiken te plan ten. Daarna gaan de plantertjes naar de instructiezaal van de brandweerka zerne, waar zij onthaald worden op een tractatie en voor hen een film vertoond zal worden. ,.Voor de kinderen van de Minister de Visserschool, de St. Theresiaschool, de Mariaschool, de Prins Willem Alexan- 'derschool en de Insingerschool wordt het progamma in omgekeerde volgorde afgewerkt. Zij gaan om half negen naar de brandweerkazerne en beginnen de dag met tractatie en film. Om 10 uur 'gaan zij naar Colenso om het werk van de eerste groep af te maken en hun aandeel van de nieuwe aanplant ln de grond te zetten. 28 maart in Soesterberg De leerlingen van de Openbare Lagere School, de Christelijke Lagere School, de Carolus- en de Titus Brandsmaschool /houden de boomfeestdag op 28 maart. Zij gaan een nieuwe groenvoorziening aanbrengen op een terrein aan de ■"'1 Telefoon 02155-8252 „Een trouwe lezeres" schrijft ons het volgende: Onlangs las ik in Uw rubriek „U kunt niet alles weten" een oplossing voor de kleine rommeltjes bij de wastafel. Nu heb ik voor de mensen, die niet handig zijn met naald en draad, een nog simpeler oplossing, n.1. een zgn. schoenenzak. Deze zijn in stevig plastic te koop, er zitten meestal 12 vakken in en je kunt hem aan 2 spijkertjes op hangen. Ik heb er zelf al twee in de douche hangen, één voor m'n man en één voor mij. Het is een geweldige oplossing voor al die kleine dingen, waar je anders steeds r.aar moet zoeken, zoals speldjes, lintjes, borstels, etc. Kampdwarsweg, achter de rioolwater zuiveringsinstallatie. Ook hen wacht verder een feestelijke morgen, met film en tractatie in het gebouw „De Hoek steen". Namen in 1971 12 scholen met 438 leer lingen aan het bomenplanten deel, dit lustrumjaar zijn het 450 kinderen van 14 scholen. In het totaal werden de af gelopen tien jaren een kleine 4000 bo men geplant. <5^9 <5^9 6^9 In vele variëteiten fSoesterbergsestraat 188 Telefoon 2739 - Soestduinen j i3ï%9S%9S%9(?^ Zaterdag 11 maart hield de ruim een jaar geleden hier in Soest opgerichte 3-D club zijn eerste bijeenkomst in het Verenigingsgebouw. Ondanks het weinig aanmoedigende weer waren uit alle hoeken des lands de leden samengestroomd, te weten hon derd in getal. Om-10.30 uur opende de voorzitter dr. J. G. Ferwerda de ver gadering, waarbij allerhande verenigings zaken aan de leden werden voorgelegd. Hierna volgde een voordracht van de heer J. Willink over het onderwerp „Dieptewerking". Hierbij werd zowel op de gewone fotografie als op de stereo fotografie gemikt. Na afloop ontlokte de spreker een levendig vraag- en ant woordspel, wat bewees dat de aanwe zigen zeer intensief hadden meegeleefd, 's Middags werden weer verenigings zaken afgedaan waarna de projectie volgde op een doek van rdet minder dan 3x3 meter, van kleurendia's. Deze fraaie platen werden van enig commentaar voorzien en door mooie stereo-muziek begeleid. Daarna volgde de hoofdschotel, de drie- dinensionale kleuren foto's. Alle aan wezigen kregen een z.g. polarisatiebril uitgereikt en konden toen de interessan te en soms zeer mooie kleurendia's met verrassende dieptewerking bewonderen. Ook werden opnamen getoond, die de monsteerden hoe het niet moet. Een als een taxhond uitgerekte kat, een kameel die als het ware bij iedere toeschouwer uit de hand wou eten en een zwaan die je zo ongeveer over zijn kop kon aaien. De projectie en het geluid werden ge heel belangeloos door het clublid De tfWijs verzorgd. Er was zowel van weten- schappelijke kant „vakbelangstelling" als v.van de zijde van lieden die de stereo- 1 grafie als hobby bedrijven. Een zeer- voldaan publiek ging rond half vijf naar huis. Mochten er onder de lezers van ons blad mensen zijn, die zich bij deze club wil len aansluiten, dan kunnen zij zich mel den bij onze plaatsgenoot B. G. A. Ver- heij, Kerkstraat IA, of bij de voorzitter van de 3-D club, dr. J. G. Ferwerda, Heeckerenlaan 49 te Zutphen. Woensdagmorgen werd in Utrecht, tij dens een openbare hoorzitting van G.S. het bezwaarschrift behandeld van de heer P. Tetrode tegen het gemeentelijke bestemmingsplan Egghermonde. De raadsman van de heer Tetrode, mr. W. H. J. Derks uit Utrecht, beperkte zijn bezwaren tot de grens van het plan bij het Eikenlaantje. Deze komt te dicht bij de woning te liggen, meende mr. Derks. Ook wees hij erop dat het laantje nodig zou zijn voor de doortrekking van de Buys Ballotlaan, waardoor met de Kampweg een vierbaanskruising zou ontstaan. Hij gaf de voorkeur aan een andere oplossing, door aanlegging van een driebaanskruispunt. De hiervoor noodzakelijke verlegging van de aan sluiting, zou tevens de mogelijkheid ge ven de bomen van het Eikenlaantje te sparen. Ook meende hij dat op het te onteigene terrein een beter soort woningen, in de duurdere prijsklasse gebouwd moest worden, om althans iets van het woon genot van de heer Tetrode te behouden. Zijdelings betrok hij in zijn betoog de bestemming voor bijzondere doeleinden van een deel van het terrein. Hij achtte dit niet juist. T.N.O., dat belangstelling heeft getoond voor dit perceel in ver band met uitbreiding, en de heer Te trode hebben hierover onderhandeld. Deze gesprekken zijn afgebroken, maar mr. Derks meende, door de onteigenings plannen van de gemeente. Wethouder mevrouw M. Walter-v. d. Togt, die vergezeld was van wethouder J. Ebbers, de directeur van gemeente werken de heer H. v. d. Dussen en de heer W. Peters van de gemeentesecre tarie. stelde, dat het Eikenlaantje ge handhaafd zal blijven. De onteigening is noodzakelijk om het plan ruimte te ge ven ter verwezelijking van een aanslui ting van een bestaand winkelcentra met de nieuwe wijk. Ook meende zij dat de vierbaanskruising daar de beste oplossing zou zijn en wat de bebouwing betreft merkte zij op dat er in Soesterberg juist behoefte bestond voor betere woningen om de verschra ling van de bevolking tegen. te„gaan. Er komen weliswaar geen luxe bungalows, maar toch zal de bebouwing mogelijk niet geheel overeenstemmen met de wens van de heer Tetrode. De heer Claus van de Provinciale Plano logische Dienst merkte nog op dat in 1958 het terrein naast T.N.O. in het be stemmingsplan was opgenomen, en dat daar toen geen bezwaren tegen werden ingediend. Mr. v. d. Sluis sloot de hoorzitting met de mededeling dat de kamer zal pro beren tot een concept-uitspraak te ko men. Jammer. Indien u deze klacht tele fonisch had doorgegeven onder nummer 3982 van onze medewerker, de heer J. G. A. Batenburg, dan had u uw Soester Courant nog de zelfde avond ontvangen. Klachten over het eventueel niet ontvangen van de Soester Courant gelieve u nog dezelfde avond telefonisch te melden onder nummer U ontvangt uw Soester Courant dan nog diezelfde avond. op batt. en lichtnet Cat. ƒ258,— Hi-Fi stereo tape?deck met cross.field. Cat. ƒ998,— HI-Fi platenspeler. Cat. ƒ418,— op voet met kap met shure M-D el. M 91. Cat. ƒ526,- stereo verst. 2 x 18 W. Cat. ƒ599,— Stereo tuner Cat. ƒ642,— Het wordt met de dag moeilijker een geestelijk gezonde Nederlander te vinden. Tot die ironische konklusie komt dr. Meindert de Groot, epidemiologisch adviseur, in een opzienbarend artikel in het vakblad „Medisch Kontakt". Deze arts heeft menig psychiater het bloed onder de nagels vandaan gehaald met zijn publikatie. Dr. De Groot verzet zich heftig tegen beweringen als zou 25 tot 30 van onze bevolking min of meer geeste lijk gestoord zou zijn. Volgens hem is er geen wetenschappelijke aanwijzing voor de achteruitgang van de geeste lijke gezondheid van het Nederlandse volk. Hij dringt er op aan te stoppen met het zaaien van paniek. „Geestelijk gestoord" is rekbaar begrip In pers en medische vakbladen, even als in medische diskussies, wordt het percentage „gestoorden" van de Neder landse bevolking steeds op 25 a 30 geschat. De omvang van de geestelijke verzieking van het Nederlandse volk schijnt dus enorm groot te zijn. Telkens als er alarm wordt geslagen over een nieuwe volksziekte doet men goed de geschiedenis eens na te slaan, zo meent dr. De Groot. In de regel zal dan blijken dat er niets nieuws onder de zon is. Dit is ook het geval met de panische kreten over de geestelijke verzieking van de westerse mens; Het verhaal dat het aantal psychische?, stoornissen- toeneemt is al oud/ In een in 1930 verschenen boek herinnert pro fessor Bouman eraan, dat in 1843 een- werk van een zekere Hirsch verscheen waarin reeds werd gekonkludeerd dat de neurasthenie een mode-ziekte was. Ruim twintig jaar geleden maakte de toenmalige minister van Volksgezond heid, Mr. Joekes, gewag van publika- ties, volgens welke ongeveer 30 °/o (ook toen al!) van het uitgekeerde zieken geld op rekening van het neurosever- De burgemeester van Soest maakt, be kend, dat burgemeester en wethouders van zijn gemeente voornemens zijn aan Procar Chemie N.V., Grote Melmweg 2, Soest, op haar daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, juncto artikel 50, lid 8 van de Woning wet, vergunning te verlenrïe ten behoe ve van het uitbreiden van een fabriek op het perceel, gelegen aan Grote Melm weg 2, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nrs. 4093-4113. Alvorens een definitieve beslissing ge nomen zal worden, zijn belanghebben den bevoegd binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethou ders, voornoemd, in te dienen. De op het verzoek betrekking hebbende stuk ken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 17 maart 1972. De burgemeester van Soest maakt be kend, dat burgemeester en wethouders van zijn gemeente voornemens zijn aan Stichting Medisch Kindertehuis Kinabu, Amersfoortsestraat 119, Soesterberg, op haar daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, juncto artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen voor het uit breiden van een kindertehuis op het perceel, gelegen aan de Amersfoortse straat 119, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2326. Alvorens een definitieve beslissing ge nomen zal worden, zijn belanghebben den bevoegd binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethou ders, voornoemd, in te dienen. De op het verzoek betrekking hebbende stuk ken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 17 maart 1972, schijnsel moest worden gebracht. De Zwitserse pers maakte zich in die dagen vrolijk over het feit dat in Nederland één van elke drie volwassenen „getikt" zou zijn. De psychiater Van der Ster ren meende in die dagen dat er een leger psychiaters in ons land nodig was om al die arme neurotici te be handelen. De behoefte aan deze specia listen stelde hij toen al op 6000. Trimbos Wat is er toch aan de hand in Neder land? Vanwaar die enorme massa gees telijk gestoorden? Is dit realiteit? Wat zijn toch al die „neurosen"? Kort na de tweede wereldoorlog was het inzicht in deze stoornissen nog zeer gebrekkig. Nog in 1957 meent de psy chiater Barnhorn dat neurotisch door velen werd ervaren als schande. „Het lijkt wel of de weegschaal sindsdien naar de andere kant is doorgeslagen", smaalt drr De Groot. „De interesse voor de menselijke psyche is zozeer in het centrum komen te staan dat men overal stoornissen" meent te zien en dat het met"' de dag moeilijker wordt een nofmale, gezonde Nederlander te vin den." Volgens dr. De Groot zou in het bijzonder de psychiater prof. Trimbos hiervoor verantwoordelijk zijn. In een beroemd geworden redevoering had de ze de toeneming van het aantal geeste lijk gestoorden als een vaststaand feit gereleveerd. Trimbos trachtte op ver schillende manieren aan te tonen dat de toestand onrustbarend begon te wor den. Hij illustreerde dat onder meer aan de toeneming van het aantal psy chiatrische bedden: 8300 in 1920 tegen over ruim 26.000 in 1968, een groei van 1,7 per 1000 van de bevolking naar 2,1 per 1000 in 1968. Kommentaar van dr. De Groot: Trimbos laat helemaal in het midden of er naar de maatstaven van 1900 toen wellicht een tekort aan psychiatrische bedden was. Niet de bedden, maar de behoefte aan klinische verzorging moet als norm worden gebruikt, aldus dr. De Groot. Kultuurgcbonden De vraag blijft of er werkelijk sprake is van een ernstige geestelijke nood on der ons volk. De mogelijkhed van een goed afgestemde programmering van preventieve en curatieve voorzieningen hangt volgens dr. De Groot nauw samen met de betrouwbaarheid van de be schikbare informatie. Wat het hoge percentage geestelijke stoornissen betreft, het hangt er maar van af wat je onder geestelijke stoor nissen verstaat! Dr. De Groot konsta- teért een „grendeloze verwijding" van het begrip geestelijke stoornissen. Vol gens hem is dit begrip erg kultureel ge bonden. Er is inderdaad een grote toe neming van het aantal mensen, dat in spanning raakt door invloeden uit de samenleving en daarop heftig reageert, of zich niet kan of wil aanpassen. Maar moet je die mensen dan direkt als „gees telijk gestoord" etiketteren? Vaak wordt het niet aangepast gedrag van vele men sen gekleurd en getekend door de kul- turele laag waarin zij leven en werken. Van hen kan men reakties verwachten, die de buitenstaander als onjuist en ondoelmatig beoordeelt. Denk maar eens aan woonwagenbewoners, die vaak an dere normen huldigen dan de gemiddel de burger. Maar is daarom hun gedrag pathologisch, zijn zij door hun anders zijn „geestelijk gestoord"? Dr. De Groot zet hier een groot vraagteken achter. Hij meent dat de irreële absurd hoge per centages (25 30) van de z.g. geestelijk gestoorden volstrekt waardeloos zijn als basis voor het overheidsbeleid in de sektor van de geestelijk volksgezond heid. Deze percentages zijn immers zeer aanvechtbaar en vooralsnog bestaat er geen enkele wetenschappelijke aanwij zing voor de z.g. achteruitgang van de geestelijke gezondheid van het Neder landse volk. wist je dat de grootste bruids reportage (met foto's tot een for maat van 30 x 40 cm), compleet in album, van de mooiste dag van je leven (en dat van je man), wordt gemaakt door Herman van Dam, Eemnesserweg 81, Baarn, telefoon 4938? In de week van 20-26 maart kunt u aan uw deur of op straat de collectanten van de Emmabloem aantreffen. Hierbij wordt u verzocht aan deze col lecte met gulle hand te geven. Het doel van de collecte is het werk van de Ge zondheidszorg te steunen. Vroeger was de opbrengst uitsluitend ten bate van de Tuberculose bestrijding, nu is het accent verlegd en komt de col lecte de Gezondheidszorg in meer uitge breide zin ten goede n.1. aan de plaat selijke Kruisverenigingen. U ziet het is dus een algemeen Soester belang. Geeft u ook wat? Ja geeft u veel! Hedenavond wordt in het Verenigings gebouw aan de Steenhoffstraat de jaar lijkse ledenvergadering van de Soester Volleybal Vereniging gehouden. De ver gadering zal beginnen om 19.30 uur en wordt gevolgd door een spelavond met een kleine kompetitie waaraan enkele leuke prijzen verbonden zijn. Op deze vergadering worden enkele be langrijke punten behandeld, terwijl te vens het kasverslag van de laatste an derhalf jaar zal worden voorgelegd aan de leden. Het is dit keer over zo'n lan ge periode, daar men de vergadering heeft verschoven van september naar maart. In het afgelopen weekend is door on bekende oorzaak de kogelvanger van het militair schietterrein op de Leusder- hei in brand geraakt. De brandweer doofde het vuur met enkele nevelstralen. Zilmeta KTNDERGARNITITREN met grappige diermotieven HORLOGEE OPTICIEN Soesterbergsestraat 26 - Soest - Telefoon 2982 In een huiskamer is behang met dik reliëf niet op zijn plaats. Het neemt ta veel stof op. In de kleine kamer moet u een klein patroon nemen. Pasgeverfde keukenplanken moet u af nemen met water en azijn, ter voorko ming van vastkleven van papier. Een goed mierengif is potas, vermengd met suiker. Wilt u uw bloemen in de vazen langer goed houden, doe dan een paar drup pels kamferspiritus in het water. Een aan het glas vastgeplakte foto kunt u veelal onbeschadigd losmaken, door glas en foto een tijdje in het water te laten weken (ongeveer 15 a 20 minuten). Is de glans verdwenen, dan opnieuw laten glanzen; is het een matte foto, dan gewoon laten drogen en vlak maken door de foto in een groot boek te leg gen. Matrassen, gemaakt van schuimrubber, mogen wel gelucht worden, maar niet in de zon. U kunt koper schoonmaken zonder het te moeten blijven poetsen door na het behandelen met koperpoets het koper werk in te wrijven met fijn krijt en het daarna in te smeren met zaponlak, dat u bij de drogist kunt verkrijgen. Een vetvlek in een smyrnatapijt kunt u verwijderen door te betten met een vet- oplossend middel (tetra of vlekkenwa ter). Vlekken op handen laten zich dikwijls verwijderen door citroensap, door er bij voorbeeld een schijfje citroen over te wrijven. Bovendien is het uitstekend voor de huid van uw handen. Laat de aandryfrol van uw brommer bij uitgeschakelde motor, niet de band van het wiel blijven raken. Vazen en andere voowerpen, welke aan de rand stuk zijn, kunnen op elke ge wenste hoogte afspringen, wanneer U de vazen, enz. vult met olie tot de ge wenste hoogte en in deze olie een gloei end stuk ijzer houdt. Het glas zal pre cies tot de hoogste oliestand afspringen. Dik glas springt op elke gewenste plaats af, wanneer u een, in terpentijn gedrenkte, draad over 't glas spant, de ze draad laat branden en het glas be sprenkelt met water. De smaak van oude aardappelen ver betert, wanneer u een beetje azijn in het kookwater doet. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Alkes" (24/3). Australië: ms „ACT I" (21/3). Brazilië: ms „Alkes" (24/3). Canada: ms „CP Trader" (20/3). Chili: ms „Werrastein" (20/3). Japan: ms „Hirado" (24/3). Kenya, Oeganda: ms „Lukuga" (24/3). Ned. Antillen: ms „Ulysses" (22/3). Nieuw-Zeeland: ms „Despina" (23/3). Suriname: ms „Marathon" (22/3). Verenigde Staten van Amerika: ma „Atlantic Crown" (22/3). Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W.-Afrika: ml „Talana" (22/3). met daaromheen een grote sortering haasjes en kuikentjes (in alle maten en kleuren) paasservetten, -lopers, bordjes en bekers paaskaarten en -plakplaatjes Wees er vroeg bij om de Pasen feestelijk „aan te kleden". BOEKHANDEL 7 G.J. WESSELS Soesterbergsestraat 53-tel 2419 S Bij een routine-controle heeft de politie op de Amersfoortsestraat een vrachtwa gen, bestuur door de 23-jarige C. A. uit Zeist, uit het verkeer genomen. Het voertuig vertoonde talrijke gebre ken: de remleidingen waren verdroogd, het stuur had speling, van het linker achterwiel waren drie van de zes bouten dolgedraaid, de uitlaat was lek, ruiten wissers ontbraken en ten slotte bleek een gedeelte van de cabine te zijn los- geroest. De wagen is naar het politie bureau in Soest gesleept. De geplande voorlichtingsavonden voor ouders van 6e klassers van de lagere scholen gaan niet door. Dit is een gevolg van het feit, dat de wethouder van on derwijs de heer L. Dijkstra, tijdens de laatste voorbereidingsbesprekingen, ziek is geweest. De organisatoren vinden het nu te laat om deze avonden doorgang te laten vin den. Voor de meeste leerlingen is inmiddels al bepaald welk onderwijs zij na de la gere school gaan volgen. Het goede ini tiatief van de Wijkraad zal mogelijk het volgend jaar wel slagen. startte vandaag precies één jaar geleden. Om dit heuglijke feit te vieren geven wij a.s. zaterdag 18 maart op al onze artikelen In dit jaar hebben wij onze sortering zo aangevuld, dat er weinig mensen zijn die bij ons niet zullen alagen.

Soester Courant | 1972 | | pagina 7