w Soest toen - Soest nu Dinsdag 21 maart 1972 50e jaargang no. 64 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest Wat is een dienstencentrum Het oog gericht op Hoesseins proefballon voor de vrede Grote belangstelling voor bloemententoon stelling op de Prins Willem-Alexandersehool NIEUWE D0LLAR-KRISIS Meubel- en radio- en t.v.-expositie in „De Rank" Rommelmarkt van „De Vangrail" belooft groot succes te worden Aanbiedingen van artikelen groter dan ooit te voren WISO-paasaktie Politiebureau Telef. Brandweer 4444 33 3 3 Mysterieuze diefstal op de Mariascliool Stichting Bentinck Fonds trekt dinsdag 28 maart aan uw bel Groots opgezette geld-inzamelingsactie SOESTER(l[)OÏÏRANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere dinsdag en vrljdif ,SSSS» mtufu -v Nu ook binnen niet al te lange tijd in de gemeente Soest een dienstencentrum voor bejaarden geopend zal worden, heeft de Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest gemeend allen, die direct of indirect betrokken 7ullen worden bij het dienstencentrum, vooraf enige informatie te moeten ver strekken. Rijksbijdrageregeling De omschrijving in de Rijksbijdragere geling Dienstencentra voor bejaarden, uitgaande van het Ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk luidt als volgt: „een dienstencentrum is een instituut, waarin of van waaruit sa menhangende diensten worden verricht, welke ertoe bijdragen, dat de bejaar den een eigen huishouding kunnen blij ven voeren". Er bestaan verschillende vormen van dienstencentra; zowel'in Socsterberg als in Soest, in Soesterberg is met de bouw van een dienstencentrum reeds een aan vang gemaakt en zal men kunnen spre ken van een z.g. ingebouwd diensten centrum, behorend tot een complex be jaarden woningen. Uit gesprekken met belangstellenden is wel gebleken, dat men bij de bouw van bejaarden wonin gen vaak aan een „bejaardentehuis" denkt; niets is minder waar! Het zullen woningen zijn, waarin de bejaarde (of het bejaarde echtpaar) al le moderne comfort zal aantreffen, waar voor 100 privacy is gewaarborgd en waar de voorzieningen zijn aangepast aan de behoeften van de „ouder wor dende mens". En in dat geheel van be jaardenwoningen zal het dienstencen trum voor de bewoners de functie krij gen van een ontmoetingscentrum ener zijds en een informatiepost anderzijds. Funkties van het Dienstencentrum. Volgens bovengenoemde Rijksbijdrage regeling moeten de funkties van een dienstencentrum tenminste omvatten; a. het organiseren van aktiviteiten wel ke gericht zijn op de bevordering van contact tussen de bejaarden onderling en tussen hen en de andere leeftijds groepen. b. het organiseren en uitvoeren van vormende en ontspannende aktiviteiten ten behoeve van bejaarden. c. het geven van voorlichting en advie- Aangetrokken door het prachtige voor jaarsweer heeft een groot aantal ouders vrijdag en zaterdag een bezoek gebracht aan de bloemententoonstelling in de Prins Willem-Alexanclerschool aan de Beetzlaan. Onder deskundige leiding van de heer Van der Schoor, hebben de leerlingen met hun met zorg gekweekte bloembol len, de school voor twee dagen in een waar bloemenparadijs herschapen. De tentoonstelling is traditie geworden en werd al ruim twintig maal georgani seerd. Er is ook een keuring aan ver bonden, die trouw wordt uitgevoerd door de heer Buxtorf. Eerste prijzen werden gewonnen door: tulpen (rood-geel) Jani Verhoef; tulpen (rood-elektra) Hermiene Veldhuizen; tulpen (rose) Judith Verhoef; narcis Garages vol „antiek" nieuwe eigenaren. wachten op hun zen op maatschappelijk terrein aan be jaarden. d. het verschaffen van verschillende vormen van hulp en diensten aan be jaarden in overeenstemming met de be hoefte daaraan ter plaatse. Subsidiëring Daar hier wordt gesproken van een „Rijksbijdrage" kan ter verduidelijking hieraan worden toegevoegd, dat een dienstencentrum voor 100 door de gemeentelijke overheid wordt gesubsidi- eerd, waaraan 80 wordt terugontvan gen van het rijk. Plaats van het Centrum. De plaats, waar t.z.t. een dienstencen trum in Soest zal verrijzen, ligt in het plan Klaarwater In Soesterveen; in Soesterberg zal het dienstencentrum aan het Dorpsplein komen. Tenslotte wil de Stichting Federatieve Raad voor het bejaardenwerk in deze eerste publikatie duidelijk stellen, dat een dienstencentrum niet alleen zal funktioneren t.b.v. de bewoners van het complex bejaarden woningen; óók voor bejaarde, alsmede niet bejaarde bewo ners, wonende in de wijk, waarin het dienstencentrum zich bevindt, zal het dienstencentrum een centraal informa tiepunt zijn. Vooral de openheid naar buiten zal zeer zeker tot uitdrukking moeten komen. Na de oplossing van de valuta krisis door herwaardering van een aantal sleu telvaluta hebben wij verwacht dat het vertrouwen in het internationaal geld verkeer zou terugkeren. Voorlopig is dat niet het geval. De afgelopen weken zijn er voor miljar den guldens aan dollars ons land bin nengestroomd, die de inflatiehaard in ons land flink kunnen aanwakkeren. Do Nederlandsche Bank heeft al maat regelen genomen om de vloed te stuiten. Deze vloed zou er toe kunnen leiden dat wij de valuta-afspraken van onlangs niet langer kunnen nakomen en dat onze munt zwevend zou worden t.o.v. de dol- lar. Een dergelijke maatregel zou niet voor Nederland alleen gelden maar ook andere Westeuropese landen treffen. Wel heeft onze minister van financiën vertrouwen wekkende woorden gesproken maar dit soort uitspraken heeft in het verleden er bepaald niet toe geleid dat ophanden zijnde monetaire krises worden, bezwo- ren. De onzekerheid omtrent de vaste wissel koersen oefent direkt een schadelijke werking uit op onze buitenlandse han del. Wc welen immers niet met zeker heid óp welke waarde we internationale transakties moeten laxeren. De lering die wij uit de gang van zaken kunnen trekken is deze dat met name kleine landen lang niet zo'n zelfstandig mone- tair beleid kunnen voeren als velen wel •menen. Het. is derhalve verheugend dat de va- lutaspanningen in de wereld een tegen wicht. vinden in een nauwere aaneenslui ting van do landen in west-Europa. Er moeten heel wat moeilijkheden over wonnen worden voordat er sprake Is van een gecoördineerde financiële poli tiek in Eruopa. Dat deze noodzakelijk is wordt met de dag duidelijker. Wij kunnen slechts hopen dat men In versneld tempo zal werken aan de in voering van één Europees betaalmiddel. Ons aller welvaart zal ermee gediend zijn. Een waar kunststukje van handvaardig heid, dat te bewonderen viel op de bloemententoonstelling in de Prins Wil - lem-Alexandcr-school aan de Beetzlaan. Constance Siegers; trosnarcis Co ra Grift; gele trompetnarcis Mieke de Jong en Jeanette van As; blauwe hyacint Karin Vlugter en rose hyacint Dick v. d. Broek. Ook de tentoonstelling van handenar beid- en handwerkprodukten trok grote belangstelling. Woensdag, donderdag en vrijdag a.s., van 's morgens tien tot 's avonds zes uur, en bovendien vrijdagavond tot ne gen uur, houden Klein- en Stijlmeubel fabriek Ad Maaswinkel en Radio en t.v. specialist Frans Bosman N.V. in „De Rank" aan de Soesterbergsestraat een gecombineerde show, waar zij beiden een uitgebreide collectie zullen tonen. Voor Ad Maaswinkel betekent dat een uitgebreide collectie meubelen van bank stel tot bergmeubel en van kapstok tot kaptafel in verschillende stijlen en prijsklassen, waarbij vooral het feit, dat geleverd wordt van fabriek aan pu bliek, sterk tot uiting komt. Frans Bosman legt tijdens deze show het accent vooral op de vele mogelijk heden op het stereo-terrein, maar ook de andere apparatuur zal in ruime ma te vertegenwoordigd zijn. Het spreekt voor zich zelf dat tijdens de expositie voldoende terzake kundig personeel aanwezig is om u waar nodig te adviseren. Op verschillende plaatsen in Soest heeft de leiding van „De Vangrail" ruimten gehuurd of is ruimte beschikbaar ge steld om de onvoorstelbare hoeveelheid artikelen, die na de eerste oproep wer den aangeboden, tot de dag van de Rommelmarkt, zaterdag 22 april, op te bergen. Op de telefoonnummers 7615 en 6376 bereiken de organisatoren nog dagelijks aanbiedingen, die dan direct worden opgehaald en opgeslagen tot de grote dag, die lijkt uit te groeien tot het grootste „tweede hands feest" in de wijde omgeving. Kon men vorig jaar al de meest uiteen- lopende zaken op de rommelmarkt vin den, dit jaar wordt het nog veel gekker. Complete ameublementen, in goede staat verkerende wasautomaten, elektrische huishoudelijke apparaten, complete bi bliotheken, een onvoorselbare hoeveel heid oude, maar goed bruikbare kle ding, een afdeling die een waar para dijs voor de hippies lijkt te worden. Na tuurlijk is er weer een ongelooflijk aan bod speelgoed, terwijl ook de antiek snuffelaars weer helemaal aan hun trekken zullen komen, afgaande op de hoeveelheid artikelen die in een anti quariaat niet zouden misstaan. Een heel aparte groep vormt de schil derijen-hoek. Schitterende vergezichten en stillevens, afgewisseld met etsen en aqurëllen van al "of niet' békende kun stenaars, die voor een zacht prijsje uw eigendom kunnen worden. Maar er is nog meer ruimte en de or ganisatoren hopen een zo grote voor raad te krijgen, dat zij de kramen con stant vol kunnen houden, totdat om vijf uur de deuren gesloten zullen worden, om na te gaan hoeveel geld er voor het jeugdwerk op tafel is gekomen. De vele duizenden WISO-fans kijken er al weer naar uit: „Wat gaat de WISO met Pasen nu weer voor zijn vaste cliënten, en zij die het ongetwijfeld zullen worden, doen". Het WISO-bestuur stelt hen ook dit jaar weer niet teleur. Na de succesvolle actie tijdens de opruiming, waarbij het Mocht, u "°S beschikbaar hebben werkelijk om geld-ging, gaat de paas- <?eze rommelmarkt, dan is een te- aktie duidelijk op een volkomen andere Icoontje aan bovenstaande nummers voldoende om u er m de kortst moge- TirTc*/-\ x tu hjke tijd van te verlossen, met de in- Ditmaal dringt de WISO tastbaar uwtentie: AUes voor het grote doel, het woning binnen om er voor te zorgen jeugdwerk in Soest» dat uw paasdis een paasbest aanzien krijgt. In deze courant vindt u op één van de volgende pagina's een grote WlSO-ad- vertentie waarin alle bedoelingen dui delijk worden uiteengezet. Dit jaar ontvangt u tegen inlevering van twee met gratis zegels volgeplakte WISO-spaarkaarten niet alleen een 1200 gram zware diepvries-braadkip, maar bovendien een literblik ananas van een zeer bekend merk en een voor vier per sonen bestemde chipolata-pudding. Om teleurstelling te voorkomen, want er is natuurlijk een maximum, verzoekt 't WISO-bestuur om de in de advertentie aangebracht rescrvings-coupon zo snel mogelijk, maar uiterlijk zaterdag 25 maart, volledig ingevuld echter zonder de twee volgeplakte kaarten in te leve ren bij de vier aangegeven adressen. Op vrijdag 31 maart en zaterdag 1 april zal de gereserveerde attraktie op die zelfde adressen tegen inlevering van de twee kaarten dan voor u gereed liggen. De plannen van koning Hoessein om zijn rijk te reorganiseren hebben niet onverwacht de Palestijnse leiders tot grote woede gebracht: Hoessein ver kwanselt Jeruzalem, aldus El Fatah, dat daarbij terstond vermoedt dat de koning een vies handeltje met Israël heeft ge dreven. Dit laatste wordt natuurlijk ont kend door de Israëli's zowel als de Jor- daniërs, hoewel die ontkenning iets van zijn kracht verliest door de aanhoudende mededelingen dat ministers Dajan en Allon gekonfereerd hebben - als parti- kulier wel te verstaan - met invloedrijke Palestijnen die op de westelijke Jordaan- oever zijn achtergebleven maar zeker niet alle kontakten met het hof in Am man hebben verbroken. Het plan past trouwens niet onaardig in wat zowel koning Hoessein als premier Golda Meir kunnen beschouwen als hun belang. De koning weet dat hij het bij zijn Palestijnse onderdanen heeft ver bruid na de genadeloze vervolging van de guerrillastrijders. Hij heeft er geen behoefde aan deze van haat vervulde groep terug te krijgen in zijn rijk als Israël eens een eind maakt aan de be zetting. Een gesplitst koninkrijk waarin zowel de Jordnaiërs als de Palestijnen zelfbe stuur hebben binnen hun gebied is een konstruktie die in ieder geval wat rus tiger is, al was het maar doordat de energie van de Palestijnen dan wat meer gericht kan zijn op hun eigen besognes. Met daarbij natuurlijk de mogelijkheid dat deze Palestijnen tussen Israël en bet eigenlijke Jordanië gemakkelijk in be dwang gehouden kunnen worden. Dit laatste is ook wat de zaak aantrek kelijk kan maken voor de Israëli's, die bovendien ermee zouden bereiken dat tenminste aan één grens het konflikt ge regeld is. Weliswaar stelt Hoessein zich door zo'n afzonderlijk akkoord met Israël helemaal buiten de Arabische gemeenschap, maar dit maakt niet veel verschil met de hui dige situatie. Of misschien dit verschil dat het voor Egypte veel moeilijker wordt te weigeren te praten zodra een maal getoond is dat met praten wat be reikt kan worden. Zover is het voorshands niet. Hoessein» plan is in zijn huidige vorm niet meer dan een proefballon. Maar het opent verrassende mogelijkheden voor overeen stemming waaraan men door alle be middeling van V.N.-afgezant Jarring nog niet toegekomen was. KANTMAN. Maandagmorgen is uit de tas van dt onderwijzeres mevrouw Comans op mysterieuze wijze een bedrag van ƒ110,- verdwenen. Mevrouw Comans, die zelf de kinderen gymnastiekles gaf, miste bij terugkomst in de klas, waar zij haar ta» had laten staan, het geldbedrag. Het personeel van de school stelde direkt. een onderzoek in, maar toen dat niets opleverde, werd de politie ingeschakeld. De recherche heeft alle kinderen onder vraagd, maar ook dat leverde nog niets op. Dinsdag 28 maart a.s. worden de deze week door de P.T.T. te bezorgen envelopjes huis aan huis, in Soest en Soesterberg opgehaald. De inzameling vindt plaats lussenl8.30 en 20.30 uur en wordt gedaan door leden van plaatselijke sportverenigingen, scholieren en andere verenigingen, die allen hun belangeloze medewerking hebben verleend. Slechts een enkele vereniging heeft verstek laten gaan, maar het aantal benodigde inzamelaars, 200 werd ruim gehaald. Muzikale begeleiding De inzamelaars krijgen muzikale bege leiding. De drumbands van AGAVS en „Laetitia" zorgen hiervoor in Soester berg. In Soest marcheert de drumband van „Olympia" tijdens de inzameling door het Soesterveen: P.V.O. houdt een mu zikale wandeling in Soest-Zuid (tussen Ossendamweg, Soesterbergsestraat, Den nenweg en de spoorlijn). In die omge ving zijn de majorettes (in uniform) de inzamelaarsters. Eén geluidswagen rijdt op Soestdijk, 't Hart en de Eng, een andere door Co- lenso, de omgeving van de Lange Brink- weg en het resterende gedeelte van Soest-Zuid; De organisatoren hebben Soest in 20 wijken opgedeeld. Iedere inzamelaar heeft een vierkante collectebus bij zich, die uiteraard verzegeld is en waarop staat aangegeven dat het de inzamelings actie van het Bentinck Fonds is. Boven dien is aan ieder nog een legitimatie bewijs uitgereikt. Mocht het envelopje zoek zijn, dan kan men ook zijn gift los in de bus stoppen. En mocht men het geld niet bij de hand hebben, dan kan dat overgemaakt wor den op giro nummer 2633236 t.n.v. pen ningmeester Stichting Bentinck Fonds of op de Ned. Middenstands Bank Soest, eveneens op rekening van de penning meester Stichting Bentinck Fonds. Verzamelpunt „De Rank" In tegenstelling tot eerdere berichten, waarin vermeld werd dat „Open Hof" het centrale verzamelpunt zou zijn, gaan alle inzamelaars na afloop naar het ge bouw „De Rank" aan de Soesterbergse straat. Zij krijgen daar een consumptie aangeboden. In Soesterberg wordt het geld gebracht naar de koffiekamer van de BABOV aan de Oude Tempellaan. De vierkante bussen zijn beschikbaar ge steld door het Koningin Wilhelminafonds afdeling Soest en Driebergen. Toen het aantal niet genoeg bleek te zijn heeft het Soester bedrijf Procar er, geheel belan geloos, nog 60 vervaardigd. Tekeningen voor de ramen Op de dag van de inzameling hangen kinderen van alle plaatselijke lagere scholen thuis tekeningen voor de ramen, die zij maakten naar aanleiding van het 25-jarig ambtsjubileum van de burge meester. De verwachtingen van het bestuur van het Fonds zijn boog gespannen. Op het ogenblik beschikt zij over een bedrag van 20.000, Het geld dat in het fonds gestort wordt zal worden gebruikt voor het treffen van voorzieningen in de meest uitgebreide zin des woords, om mindervaliden in staat te stellen deel te nemen aan sportbeoefening en recreatie. Juist het tekort aan voorzieningen voor invalide sportmensen en de wens tot integratie van valide en minder valide sportmen sen, zijn voor het comité, dat opgericht werd uit de burgerij ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van de bur gemeester, de aanleiding geweest tot het oprichten van de Stichting Bentinck Fonds. Met medewerking van plaatselijke artsen en fysio-therapeuten worden momenteel lijsten opgemaakt aan welke voorzienin gen behoefte bestaat.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1