Gr gec „S< olie 'verversen .Ansteta]&öt-Tel.OZI55-CT- Sluiting klandestien pension aan de Koningin- nelaan uitgesteld Katholiek Vrouwengilde Poging tot aanranding Achtervolging snelheids maniak NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank die snel is LIT DE HOGESCHOOL DER WETENSCHAP S.V.V.-voorzitter B. W. Kolthof legt na achttien jaar zijn voorzitterschap neer Drukke werkzaamheden dwongen de grondlegger van het Soester volleybal tot deze moeilijke stap Uitbreiding werkplaats gemeentewerken Mannenkoor Apollo zoekt nieuwe leden MET RAAD EN DAAD Zaterdagvoetbal Politiebureau 444 4 Telef. Brandweer 3333 Architecten gaven les aan schoolkinderen Commissie Eng-park tekende de kaart in maar is nog niet eenstemmig Dinsdag 21 maart 1972 AtóaómlSoesl-ll.QZÉSZ'J De leden van de commissie, die zich bezighoudt met de aankleding van het Eng- park, hebben daartoe de eerste pogingen gedaan. Gisteravond tüdens de openbare vergadering in de dependance van het gemeentehuis werd hierover van gedachten gewisseld. In grote lijnen was men het erover eens. dat de planten- en kruiden tuin in de naaste omgeving van de nieuwe gemeentelijke kwekerij aan de Molen straat moet worden aangelegd. Daar moeten ook de bijenschans en het educatief centrum gerealiseerd worden. Alleen de heer J. G. Hilhorst had een enigszins afwijkende mening. HU zou het jammer vinden als het park op dit punt door een concentratie van objecten werd vernauwd. Aan de ene kant zou men juist ruimte willen scheppen door het afbreken van huizen langs de Molenstraat, aan de an der kant zou men de daardoor ontstane ruimte weer teniet doen voor een groot gedeelte ervan te bebouwen en te beplanten. Voorzitter C. de Heus constateerde, dat het mooie weer enkele leden kennelijk parten had gespeeld bij het maken van het huiswerk: het intekenen van de kaart. „Voor de een was dit zeker een reden om weg te blijven en voor de an der om niets te doen", veronderstelde hij. Rinke Tolman was de enige die de kaart van het toekomstige park niet had inge tekend. ,,'t Wordt toch niets. Ik heb heel weinig fiducie in deze verkruimeling, ik geloof er niet zo erg aan", gaf hij als verklaring. Ben Joosten was afwezig. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter voorts, dat men iedere keer somberder dingen ziet als men over de Eng loopt. De zandafgraving aan de Nieuweweg, ongeveer halverwege de Mo lenstraat en de Veldweg, is nog verder afgegraven. De mooie weide is wijlen. Er is een gat gegraven, waar weer vuil is gestort. „Ik kreeg de indruk dat de afgraving volop in exploitatie was", al dus de heer De Heus. Secretaris W. Endendijk las een brief Pe sluiting van het klandestiene pen- *ion van de heer S. aan de Koninginne- Wan is door familieomstandigheden van de eigenaar uitgesteld. Het pension moet gesloten worden, sinds 1969 is men hierover reeds bezig, omdat het daar in strijd met het geldende bestemmings plan Soestdijk/'t Hart, is gevestigd. Bo vendien werd er nooit een bouwvergun ning voor aangevraagd, die hem overi gens niet verleend zou zijn.. De gronden achter de woningen zijn bestemd voor achtererf, waarop geen voor bewoning bestemde gebouwen mogen worden opgericht. Binnenkort zal als nog tot sluiting worden overgegaan. Ka de geslaagde feestavond op 8 fe bruari, die eindigde in een enthousiaste carnavalssfeer, gaat het Katholiek Vrou wengilde zich met wat meer ernstige dingen bezighouden en hoopt op ieders aanwezigheid op 23 maart a.s. te 8 uur, in zaal Zuid van het verenigingsgebouw, waar Pater P. van Enckevort S.V.D. uit Amersfoort zal spreken over „Wat be tekent Christen zijn voor ons in deze tijd?" Op 20 april a.s. te 8 uur komt mej. W. Bus, cursusleidster van „Het kontakt der kontinenten" uit Soesterberg praten over: Generatieconfliktwaarom? Wie eind maart weer graag mee gaat wandelen met de heer Weismuller let goed op de datum die wordt aangegeven in dit blad. Noteert u ook van d.d. van 't jaarlijkse uitstapje? Men gaat op 25 mei o.a. naar de „Floriade" in Amsterdam. voor van mr. H. H. Houtman, bewoner van de Parklaan. Hij achtte de toekom stige city te klein en vond het deel waar dit is geprojecteerd het mooiste gedeelte van de Eng. De heer Endendijk bracht verslag uit over het bezoek dat hij en commissielid Chris Uiterwijk gebracht hadden aan de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek, in Amersfoort, om nadere in formaties over de in 1930 geopende graf heuvel op het Enghenbergje. Volgens drs. Klok van het R.O.B. is de heuvel van wetenschappelijke, cultuur-historische en volkskundige waarde; hij staat op de monumentenlijst van beschermde objec ten. Het R.O.B. heeft indertijd het ge- gemeentebestuur aangeboden de heuvel te restaureren. De gemeente liet toen weten, dat ze te zijner tijd - als de be stemming van het Eng-gebied bekend was - hierover contact zou opnemen. Dit was nog niet gebeurd. Hierna kregen de leden de gelegenheid hun ontwerp voor het park toe te lich ten. Voorzitter De Heus merkte hierbij op, dat een maquette van het gebied erg werd gemist. De heer Endendijk had veel werk ge maakt van de verbindingen zoals hij die zich in het park had gedacht. Hij pleitte voor het plaatsen van een uitkijktoren en voor behoud van het boerderijtje „Sancta Maria", tegenover de gemeente lijke kwekerij aan de Molenstraat. De heer Uiterwijk had de verkeerstuin in een bestaande zandafgraving gepro jecteerd; de heer De Heus wilde die liever niet in het toch al zo bekrompen gebied, maar in het gedeelte tussen Mo lenstraat en Dalweg. De heer W. A. van Elmpt had bij de kwekerij een botanische tuin gedacht, waar de aan te stellen schoolbioloog les zou kunnen geven. Een sledehelling had hij ontworpen in het zandgat langs de Verlengde Talmalaan. De heer Hilhorst vroeg zich af of het mogelijk was een molen te bouwen naar voorbeeld van De Windhoud en wilde de woning van de familie Wassenaar aan de Nieuweweg behouden zien als moge lijke boerderij voor degene, die het agrarische gedeelte van het park be werkt. De heer De Heus vond het gedeelte tus sen de Molenstraat en de Veldweg het mooist. Kan het bestaande uitzicht hier niet bewaard blijven, „dan heeft dit stuk voor mij betrekkelijk weinig waar de meer", zei hij. Hij pleitte voor aanleg van een groen hart in de city als over gang naar het park. Aktiviteiten-objec- ten, zoals de verkeerstuin, zag hij liever ondergebracht in het deel van het park tussen de Molenstraat en de Waldeck Pyrmontlaan. De commissie besloot het hertenpark en de kiederboerderij (De Vrije Teugel had geen interesse voor een boerderij in het park) af te voeren. Aanleg van een avon tuurlijke speelplaats zal nader worden bekeken en een feest- en circusterrein met muziektent zal in het park worden opgenomen. De commissieleden zullen zich in de ko mende weken over de verschillende ont werpen buigen en proberen tot overeen stemming te komen over een kaart, die als praatprent kan dienen voor de volgende vergadering, op maandag 17 april. Dc heer Kollhof ontvangt uit handen van de nieuwe voorzitter, de heer H. J. G. Stam, een sterco-cassettorecor- der. Zondagavond deed de heer De J. aan gifte van een poging tot aanranding. Zijn 15-jarige dochter was op de Molen weg door een onbekende overvallen, maar had zich na hevig verzet weten los te rukken. Daar de overvaller ge brekkig Nederlands sprak, heeft de po litie nog dezelfde avond in een drietal gastarbeiders-pensions gezocht naar een aan de pols gewonde man. Het onder zoek had echter geen resultaat. In de nacht van zaterdag op zondag slaagde de bemanning van een sur veillance-auto van de politie er in een met grote snelheid over de Van Weede- straat rijdende personenauto, in Hilver sum tot staan te brengen. De chauffeur, de 28-jarige caféhouder A. C. W. J. uit Utrecht, negerde het gegeven stopteken, maar werd uiteindelijk achterhaald. Hij kreeg een procesverbaal. Een kleine halve eeuw geleden stonden wij in de wereld bekend om onze teru_ houdendheid wanneer het er om ging het sociale en ekonomische patroom van de wereld te wijzigen. Wij zijn daar niet wel bij gevaren. Het late prijsgeven bij voorbeeld van de gouden standaard in de dertiger jaren bleek later een mis stap te zijn geweest. Mogelijk zijn wij door het voorgaande geïnspireerd om bij tal van akties direkt de kop te nemen. Dat is gebleken bij de opbouw van een sluitend stelsel van sociale verzekeringen. Dat lijkt in de inflatie-politiek zo te zijn, het manifes teert zich nu ook weer bij de veranderde opvatting inzake de ekonomische groei. Sinds er uit Rome en met name door de Amerikaan Forrester wordt verkondigd dat voortgaande ekonomische groei tot zelfvernietinging kan leiden, zijn Neder landse politici .er als de kippen, bij om daarop nieuwe politieke beleidslijnen te bouwen. Nederland zou het voorbeeld moeten geven bij het bewust afremmen van de ekonomische groei. Wij zouden moeten afzien van nieuwe grote kapi taalsinvesteringen. Bij de gepropageerde progressiéve hou ding vergeten wij twee dingen. In de eerste plaats is nog niet bewezen dat wij met voortgaande ekonomische groei op het verkeerde paard wedden. Dat moet door de wetenschap nog nader onder zocht worden. Vervolgens moeten wij ons ervan bewust zijn dat de grote mo gendheden hierin moeten voorgaan wil len wij niet tussen de wielen raken van de wagen die de welvaartsvermeerde ring trekt. Als na enige jaren blijkt dat de gestelde prognoses niet kloppen moet een afge stelde motor opnieuw op volle toeren worden gebracht. Voorlopig is het zo dat wij met de produktiviteit per werknemer nog achter liggen bij de meeste Europese landen. Wij zijn dus al mede koploper in het afremmen van het grondstoffen verbruik in de wereld. Daar kunnen wij het voorlopig wel bij laten om eerst de wetenschap de gelegenheid te geven haar voorspellingen met nadere bewijzen te staven. Het koplopen kan evengoed fu nest zijn als het vertraagd reageren. Ipolf van Riskaje Vroeger dacht men dat de Golf van Biskaje miljoenen jaren geleden zich waaiervormig als een sluisdeur, geopend heeft en wel om een naaf ergens aan het westelijke einde van de Pyreneeën. In kaart gebrachte afwijkingen in het aard- magnetische veld van prehistorisch Frankrijk, Spanje. Engeland schijnen deze stelling te ondersteunen. Zo is niet alleen de Golf ontstaan maar is ook het Iberische schiereiland, dat eens in de buurt van Engeland lag, op zijn huidige plaats terecht gekomen. Een recente stu die van Le Borgne en medewerkers van het Instituut de Physique du Globe te Parijs evenwel is tot een heel andere verklaring gekomen. Volgens hen is de uitbreiding van de zeebodem debet aan het ontstaan van de Golf van Biskaje. Daardoor heeft de Golf zich geopend en wel om een scharnier op 50° NB en 3° OL even ten zuidoosten van Calais! Hiermee hebben ze ook de struktuur van de Pyreneeën beter kunnen verklaren dan met de „oude" hypothese. O *J CO Al geruime tijd voor de algemene ledenvergadering, die j.1. vrijdagavond in de grote zaal van het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat werd gehouden, had de voorzitter van de Soester Volleybal Vereniging, de heer B. W. Kolthof, de wens te kennen gegeven om na achttien jaar voorzitterschap de hamer er bij neer te leggen. Uitbreiding van zijn toch al drukke werkzaamheden noopten hem tot deze beslissing die bjj velen de uitwerking had van de bekende donderslag bij heldere hemel. een oorkonde, die hem tot ere-voorzitter maakte waarna hij van de kersverse voor zitter een fraaie stereo cassette-recorder kreeg aangeboden terwijl mevrouw Kolt hof werd „beloond" met een schitterend bloemstuk. Na deze voor het echtpaar Kothof in drukwekkende afscheids-ceremonie dank te de heer Kolthof, mede uit naam van zijn echtgenote, waarbij hij duidelijk maakte zeker niet voor SVV verloren le zijn, maar dat hij ten alle tijde bereid is om waar nodig in een commissie of iets der gelijks zitting te nemen. Het eerste team van SVV bood de schei dende voorzitter zaterdagmiddag nog een aardig afscheidscadeau aan in de vorm van een op het laatste nippertje bereikte kostbare gelijke spel op mede degrada tie-gegadigde het Amersfoortse WA Door dit gelijke spel hebben de heren van SVV hun lot in eigen hand. Het Soester volleybal zonder de heer Kolthof leek een onmogelijkheid. Maar de heer Kolthof was niet te vermurwen eri vrijdagavond nam hij op de drukbe zochte vergadering afscheid als bestuurs lid van de vereniging, die hij mede heeft opgericht als voortzetting van de kort na de tweede wereldoorlog opgerichte ambtenaren-volleybalvereniging. De door het bestuur als kandidaat voor deze functie gestelde heer H. J. G. Stam werd met algemene stemmen tot voor zitter gekozen. Nadat de heer Stam ach ter de bestuurstafel had plaatsgenomen, bedankte hij de heer Kolthof voor de ontzagwekkende hoeveelheid tijd en werk die hij aan het volleybal en SW in het bijzonder heeft besteed, daarin op een geweldige wijze bijgestaan door zijn echtgenote. Als aandenken aan deze pe riode, die een groot deel van zijn leven beheerste, ontving de heer Kolthof Eind vorige week is men aangevangen met de werkzaamheden voor uitbreiding van de werkplaats van gemeentewerken. De huidige stallingsruimte wordt ver groot met een oppervlakte van 400 m2, waarboven een bergingszolder komt. Daarachter komt een nieuwe magazijn ruimte c.q. werkpaats met een vloerop pervlakte van 350 m2. De nieuwbouw is een ontwerp van het architektenbureau Ir. H. N. van Wijk en wordt, onder auspiciën van de afde ling bouwkunde van gemeentewerken, uitgevoerd door de Soester aannemer W. van Asch. Na de geslaagde donateursavond don derdag j.1. in het gebouw „De Rank", is het mannenkoor Apollo gestart met een ledenactie. Men leze hierover de adver tentie in dit blad onder de rubriek di- CONNY SLUISMAN'S. - Kunt u mij het adres opgeven van Conny Sluismans? Antwoord: De administratie van De Te legraaf, het blad waaraan Conny Sluis mans meewerkt, was niet bereid haar adres te geven, maar wel om post aan' haar gericht, door te zenden. U kunt dus adresseren p./a. De Tele graaf, postbus 376, Amsterdam. Hees 4-VVZ 6 2-0 Een gelijkwaardige tegenstander vond het vierde elftal in VVZ 6. Vanaf de af trap liet WZ veel beter spel zien, maar de talrijke kansen bleven onbenut. Vijf minuten voor rust wist Hees, Dirk Hageman, uit een voorzet van Eddy Strumpel, de VVZ doelman te passeren. 1-0. Na de pauze probeerde VVZ wel verandering in de stand te brengen, maar struikelde toch bij de zestien-me ter lijn. Door het ontbreken van G. Hartman verhuisde Rijk Jansen naar de linksbinnen plaats, die, door uiterst scherp te staan, de stand op 2-0 bracht Het laatste kwartier werd door beide ploegen dapper gestreden, maar in de 2-0 stand kwam eeen verandering meer. Hees 3-SEC 4 3-1 De volle winst pakte Hees 3, door op eigen terrein Sec 4 een 3-1 nederlaag te bezorgen. Volkomen verdiend nam de thuisclub de leiding door Cor Gerth. Even later kreeg Lex Hop (SEC) bij een doorbraak een levensgrote kans, maar Jan van 't Net bracht redding, door de, bal van de doellijn weg te werken. Na rust kwam SEC wel beter in het spel, doch kon niet verhinderen dat de vrijstaande Van Steendelaar de stand op 2-0 bracht. Een kwartier voor het einde werd een terugspeelbal onder schept en door dezelfde speler het doel ingewerkt 3-0. In het slotoffensief kwam SEC goed te rug, maar Vrakking en Jansen wisten door tijdig in te grijpen erger te voor komen. SEC wist in de slotfase de eer te red den, door een listig genomen vrije trap. Door Ab Hodde onhoudbaar ingescho ten werd de stand 3-1. Naar aanleiding van de tentoonstelling „10 jaar ontwerpen en bouwen", welke tot afgelopen zondag in het Artishockge- bouw liep, bezocht vrijdag j.1. een 100-tal kinderen van diverse scholen in Soest een lezing welke de ir. E. J. Jelles en ir. C. A. Alberts speciaal voor hen hielden. Zij werden goconfronteerd met de pro blemen waarmede een ingenieursbureau te maken krijgt, indien zij een opdracht aanvaarden. Ir. Albert lichtte de maquettes en teke ningen toe, die op de tentoonstelling ge plaatst waren. Duidelijk liet hij uitko men dat het communicatiemiddelen zijn van waaruit gepraat wordt. Mevrouw Alberts vertoonde dia's en leg de zondoende de relatie tussen bouw speelplaats voor kinderen en de uitein delijke grote mensen behuizing. Ir. Jelles liet de kinderen zien dat uit eindelijk ook voor een meubel begonnen wordt met een werktekening, waarvan een proef-zit-model gemaakt moet wor den. De inleiders kregen vele vragen te beantwoorden. De tentoonstelling werd door ruim 800 belangstellenden bezocht. Ir. Jelles was daar zeer tevreden mee. Het idee een tentoonstelling in te richten was een toevallige samenloop van omstandighe den. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het ingenieursbureau Jelles wilden den de medewerkers iets opzetten dat in de lijn van het bureau lag. In eerste instantie gingen de gedachten uit naar het aanbieden van een kindercrèche, maar gezien de opvatting en ervaring /an het bureau, besloot men daarvan af te zien. Zij gaan ervan uit dat de gebruikers direct inspraak moeten hebben. Op korte termijn was dat niet te verwezenlijken, terwijl er dan ook nog een gemeente ge vonden moest worden die zo'n gebouwtje kon plaatsen. Tijdens een bezoek van de Soester kun stenares mevrouw E. Joosten-Eerdmans werd toen de gedachte van een tentoon stelling geboren, waarvoor het Arti- shockgebouw een uitstekend onderkomen boodt. Het was voor ir. Jelles en voor ir. Al berts een prettige ervaring hun werk voor leken verstaanbaar te mogen ma ken. Als gastdocenten aan de Technische Hogeschool te Delft en te Eindhoven hadden de beide heren soortgelijke er varing, zij het dan met „vakbroeders". Een prettig contact was gelegd met de wethouder mevrouw M. Walter-v. d. Togt, die een van de lezingen van de beide ingenieurs bijwoonde. Naar aan leiding van een lezing kregen zij ook contact met een gelegeerde van een pen sioenfonds, die in principe bereid bleek geld uit te trekken voor een proefbouw van kleine woningen. Als laatste bezoekster meldde zich zon dagmiddag de 80-jarige architecte me vrouw Schröder-Schrader, die jarenlang assistente was van de inmiddels over leden bekende architect Rietveld. Zij toonde grote belangstelling en was zeer verheugd kennis te kunnen maken met net werk van jonge architecten. O O Deze jonr, kertijd in Nee, het zullen het nog al te verven. D lijk, want landen hu haarverve dierlijke e bij de Gri< Wereldoor ste grijze ken, en pi meen toeg zorging. Was het h dat eigenli comme bo tief te vei tijd gelede True, w gebracht tooi ook n vier tinter wenst. De

Soester Courant | 1972 | | pagina 4