EEN OPRECHT PLEIDOOI VOOR „EERLIJK" LEER Geverfd haar is geen „SCHANDE" meer WOORDEN voor Een kind kan de wolwasdoen! teimtrum 'Duinen Nret alleen kinderen werden steeds groter Kokkerellen met bloemen EN DAAD EN TOCH IS MELK GOED VOOR ELK! werkplaats ew erken Apollo zoekt leden Ikinderen In het Zuidlimburgse Heerlen heeft de familie Kuckelkorn aj drie genera- ties lang "iets met leer gedaan". Grootvader grossierde erin; vader leerde tijdens de Tweede Wereldoorlog leer verwerken tot allerlei bruikbare draagtoestanden en bracht zijn inmiddels opgewekte liefde voor het vak over op zijn beide zoons Jo en Ruud. Jo Kuckelkorn, die veel invloed heeft op het samenstellen van de couture-collectie, zegt: "Ik heb een afschuwelij ke hekel aan wat men "mode" noemt. Het is onzin de mensen iets voor te schotelen, dat na een half jaar of iets langer in de kast moet blijven han gen, omdat het dan al uit de mode is. Bij een prijzig produkt als het onze moet je beslist kiezen voor iets tijdlozers. We moeten geen modellen heb ben die puur op één seizoen zijn afgestemd." De heren Kuckelkorn hebben het gezocht in de zogenaamde klassieke modellen, een mode dus die gerust jaren doorgedragen kan worden. Vorig jaar brachten ze als nieuwe „Hil- de"-produkten de K-Fashion, een serie gedurfde dames- en herenkleding, die met name bij de jeugd enorm is aangeslagen. De modellen zijn dan ook zeer eigentijds, of je nu de getailleerde nappa midi-jas met fraaie pan talon, kuitlange rokken, safari-jasjes voor dames en heren, battle-dresses, grappige vesten of lange en korte vachtjassen bekijkt. Oordeelt u zelf maar aan de hand van de foto's of we teveel hebben gezegd. Deze jonge vrouw heeft haar haar net een andere kleur gegeven en tegelij kertijd in conditie gebracht. (Foto: Max Factor Nee, het is geen schrijffout, dat woord "schande". De jongeren onder u zullen het maar nauwelijks kunnen geloven, maar de ouderen weten het nog al te goed uit eigen ervaring, dat je voor je fatsoen je haar niet kon verven. Dat deden "fatsoenlijke vrouwen" nu eenmaal niet. Vreemd eigen lijk, want sinds de oudste geschiedenis hebben vrouwen in alle beschaafde landen hun haar al geverfd. In het oude Egypte vertegenwoordigde het haarverven zelfs een sociale status; de Romeinen gebruikten plantaardige, dierlijke en minerale substanties om hun haar een andere kleur te geven en bij de Grieken en Perzen waren henna en indigo erg populair. Na de Eerste Wereldoorlog waren sommige Nederlandse vrouwen zo „brutaal" hun eer ste grijze haren met kleurstof aan het oog van de openbaarheid te onttrek ken, en pas na de Tweede Wereldoorlog werd het haarverven meer alge meen toegepast en ook geaccepteerd als behorende tot de schoonheidsver zorging. Was het haarverven aanvankelijk een moeilijk, vies en tijdrovend proces, dat eigenlijk alleen door professionals kon worden gedaan, nu is het simple comme bonjour en met de zg. „Shampoo-methode" zelfs zeer snel en affec tief te verrichten. Een van de bekendste cosmetlca-fabrieken heeft enige tijd geleden een totaal nieuwe kleurshampoo in de handel gebracht: Tried True, waardoor het haar niet alleen precies in de juiste kleur kan worden gebracht (er zijn niet minder dan 14 verschillende kleuren), maar de hoofd tooi ook nog tegelijkertijd in conditie wordt gebracht. U kunt er uw haar vier tinten lichter mee maken en het net zo donker kleuren als u maar wenst. De prijs viel ons echt mee: we moesten er 8.95 voor betalen. Er wordt wel eens gezegd: woorden doen geen pijn. Doch als hierin waar heid „mag" schuilen, geldt dat toch al leen voor de aller onver schilUgsten, de aller-ongevoeligsten. Hoe kan een klein kind niet dl bezeerd worden door woorden. Door dreigende of afkeurende van ouderen; door plagerige, spottende van de makkertjes. Ze trekken zich liefst in een hoekje, op een zo veilig mogelijke stelling terug want meer dan een klap vrezen ze de kwetsende woorden, waar ze niet tegenop kunnen. En dan de jaren van de puberteit, waarin de grote praatjesmakers naar voren komen en de bijdehandste meis jes nog niet geleerd hebben wat vrou welijke zachtheid te laten meespréken. Dan worden de woorden nog niet zo ge wikt en gewogen, maar vraag niet hoe veel harten er „gebroken" worden. Harten die gélukkig wél weer zo'n beetje opknappen in de loop van de ja ren, maar die soms toch een tik krij gen waar lang iets van overblijft. En dan de volwassenende aanmerkingen, de hatelijkhedende roddelwat een onheil kunnen ze niet aanrichten. Als ons geweten zuiver is, als we verstan dig zijn is er natuurlijk veel van dit al-t leswaar we boven kunnen staan, waarvan we ons niets hoeven aan te trekken. Maar het doet nu eenmaal wél pijn te voelen, wanneer anderen ongewild door zo'n scherp oordeel be ïnvloed blijken te zijn. Soms is het mo gelijk de zaken recht te zetten, maar helaas heeft een „verdediging" precies het omgekeerde resultaat, vooral als we deze zélf willen voeren. Ook voor oude mensen kunnen van die „afdoe ner s" van de jongere generaties heel pijnlijk zijn, al zullen ze in veel geval len maar zwijgen. In het tegenwoordig gevleugelde woord: „Ik bèn je opa niet", zit een duidelijk verzet tegen het ongepast familiair optreden tegen mensen die men niet van nabij kent. Het ergst is het natuurlijk als men met opzet iemand met woorden wil beze ren. Maar ook ontglipt ons wel eens gauw genoeg een opmerking, een vraag, een gezegde dat voor de betrok kene uiterst pijnlijk kan zijn, wanneer het b.v. gaat om een ongélukkig kind, een recent sterfgeval, een verbroken verloving of dergelijke pijnlijke zaken. Een beetje nadenken vóór we spreken kan vaak onnodig leed voorkomen. JETTY Wat het wassen van wollen kle dingstukken betreft is er een groot aantal misverstanden in omloop. Ve len menen dat wol in de was krimpt, vervilt en verkleurt. In feito ls wol echter een van de gemakkelijkste tex tielsoorten om schoon te houden. Het vuil trekt niet in de wol maar blijft er boven op liggen. U hoeft wol dus niet overmatig te boenen, beter gezegd u m&g het niet boenen, want dat zou vervilting veroorzaken. Pas daarom bij wol een zo kort mogelijke wasbe- werking toe: één twee minuten is reeds voldoende. Gebruik voorts altijd veel water, want wol houdt van een ruim sop, liefst op een temperatuur van 30 k 40 graden Celcius. Gebruik ook genoeg zeep, in ieder geval zoveel wasmiddel, dat u niet hard hoeft te boenen om het vuil kwijt te raken. Zorg er ver der voor dat de zeeppoeder geheel is opgelost voordat u de kleding in het sop zet. Oók bij het spoelen mag u niet te intensief te werk gaan: twee tot driemaal spoelen is voldoende. Verder mag wol worden gecentrifugeerd en kleine stukken, kunt u gerust op een hangertje drogen. Zorg ervoor dat dit hangertje geen uitstekende punten heeft. Het drogen van wollen kleding in direct zonlicht moet werden verme den. Gebreide kleding hoeft u niet te strij ken, maar u mag wél bijpersen. U mag wollen kleding die voorzien is van een etiket „krimpwerend-vervilt niet" ook in de wasmachine stoppen. Deze machine moet echter wel een speciaal wasprogramma voor wol heb ben. Let bij aankoop van een wollen trui of vest altijd goed op het etiket en vraag steeds naar krimpwerende kwaliteiten. Deze zijn duidelijk te her kennen aan een speciaal label. Aan fabrikanten die aan de door het Inter nationaal Wol Secretariaat gestelde eisen voldoen, worden labels verstrekt waarop naast het Wolmerk wordt aan gegeven dat deze produkten krimpwe- rend zijn behandeld en niet vervilten. En vergeet vooral niet: hoe minder inspanning bij het wassen, hoe beter. Of anders gezegd: een kind kan de wolwas doen! De slagzin „Zeg het met bloemen" zal menigeen vertrouwder in de oren klinken dan „Kook eens met bloemen". Maar toch Is de laatste slagzin zo gek nog niet, want de mens kent reeds eeu wen de kunst van het koken met bloe men. De van oudsher als gastronoom bekend staande Chinees houdt niet al leen veel van bloemen, maar keurde elke bloem zowel op geur als op aroma en heilzame werking. Een oud Chinees spreekwoord zegt dan ook: „Als je twee broden bezit, verkoop er dan één, en koop er een lelie voor in de plaats. Helaas zal de diepere betekenis van dit alles aan velen voorbijgaan. Er bestaan echter exquize recepten waarin geraniums, anjelieren- paardebloemen, goudsbloemen, rozen en andere een gro te rol spelen. Wel moet de kok in zo'n geval goed uitkijken dat hij die blaad jes gebruikt, welke in de recepten ge noemd worden. Zelf experimenteren is, ook al behoort dat tot de belangrijkste werkzaamheden van een goede kok, in dit geval absoluut verboden. Uit het boek „The art of cooking with flowers", geschreven door Mary Mac Nicol, haalden wij een tweatal recepten voor u. Ze hebben betrekking op sala des, puddingen, boters, custards en wij nen. Behalve bij boters wordt in de meeste gerechten suiker verwerkt, niet zozeer om te zoeten als wel om de aroma van de bloem op te halen of het gerecht te kunnen bewaren. Probeert u de volgen de recepten eens. ANJELIERENBOTER Hak een paar bloemblaadjes van een echt geurende anjelier heel fijn. Dit haksel door de boter roeren. Op smaak afmaken met eventueel wat meer blaadjes. Heerlijk op een warm toastje Versier het geheel met een blaadje. PAARDEBLOEMSAL^DE Pluk mooie jongepaardebloemblaad- Pluk mooie jonge paardebloemblaad jes. Goed, wassen, uit laten lekken en goed afdrogen. Daarna in een slabak aanmaken met olie, azijn, gehakte bieslook en wat suiker. is men aangevangen den voor uitbreiding /an gemeentewerken. ;sruimte wordt ver- rvlakte van 400 m2, ;ingszolder komt. •n nieuwe magazijn- tts met een vloerop- n2. en ontwerp van het r. H. N. van Wijk spiciën van de afde- an gemeentewerken, Soester aannemer onateursavond don- bouw „De Rank", is ollo gestart met een hierover de adver- nder de rubriek di- S. - Kunt u mij het Conny Sluismans? aistratie van De Te- taraan Conny Sluis- as niet bereid haar ir wel om post aan te zenden. sren p./a. De Tele- \.msterdam. ksweg Amersfoort' l-MSS-ffl aot men daarvan af dat de gebruikers ?n hebben. Op korte t te verwezenlijken, )g een gemeente ge- die zo'n gebouwtje an de Soester kun- .Joosten-Eerdmans te van een tentoon- aarvoor het Arti- stekend onderkomen les en voor ir. Al- arvaring hun werk )aar te mogen ma- i aan de Technische en te Eindhoven ren soortgelijke er- let „vakbroeders". was gelegd met de M. Walter-v. d. ie lezingen van de ■voonde. Naar aan- ng kregen zij ook ;eerde van een pen- incipe bereid bleek 'oor een proefbouw r meldde zich zon- ige architecte me- ader, die jarenlang Je inmiddels over- itect Rietveld. Zij :elling en was zeer cunnen maken met architecten. Misschien hebt u er zich wel eens over verbaasd dat uw kinderen, zodra ze de „opgroeiende leeftijd" hebben bereikt, als vuurpijlen de hoogte in schieten. Misschien ook hebt u uw hoofd wel eens bezorgd geschud als hun armen plotseling in een soort „slungelachtige molenwieken" veran derden en bun benen in levende stel ten. Hoofdschuddend zult u dan onge twijfeld hebben verzucht: „Je groeit me boven het hoofd..." Maar als u nog eens aan uw eigen jeugd terug denkt, herinnert u zich misschien nog wel, dat uw ouders te gen u dezelfde opmerking hebben ge maakt. Toegegeven, men ziet vaak dat kinderen de ouders letterlijk bo ven het hoofd groeien, maar in de meeste gevallen „lijkt" dat alleen maar zo, omdat het allemaal plotseling zo hard gaat. Hebben hun ledematen jaren later eenmaal de juiste propor ties gekregen, dan blijkt dat ze écht niet abnormaal lang zijn geworden. Tóch worden de mensen steeds gro ter, ook al heeft die groei over genera ties verdeeld niet zo spectaculair plaats. Maar de statistiek heeft ge leerd dat de Zwitserse soldaat, bijvoor beeld, in 70 jaar tijd gemiddeld zeven cm langer is -geworden. Dat is trou wens geen „voorrecht" van de Zwitsers, want ook in andere landen heeft men dit verschijnsel opgemerkt. Met dat. langer worden gaat ook een snéller volwassen zijn gepaard. Velen hebben er zich het hoofd al over gebroken wat er de reden van is, dat de mens groter wordt. Een water dichte verklaring heeft men niet kun nen vinden. Maar het is niet on waarschijnlijk dat een betere voeding, meer vrije tijd, minder zware arbeid, meer sport en spel als redenen kun nen worden aangevoerd. In ons aan koeien en melk zo rijke land is het jaarlijkse gebruik van melk als drank 150,4 liter per hoofd. Daar mee nemen we In Europa als melkdrin- kers de derde plaats in. Het gebruik van melk als drank in ons land ver toont overigens een dalende lijn. Maken we in in dit opzicht een verge lijking met het buitenland, dan komen de volgende cijfers en gegevens uit de bus: de meeste melk wordt gedronken in Noord-Europa, namelijk door de Fin nen, die met 241 liter per hoofd per jaar de toon aangeven. Elke Ier is per jaar goed voor 189 liter; elke Zweed voor 145 liter en elke Engelsman voor 143 liter. De Duitser is van huls uit geen melkdrinker; hij geeft kennelijk de voorkeur aan bier. Want in de Bondsrepubliek drinkt men per jaar per hoofd 97 liter melk. Daarmee neemt de Duitser de derde plaats. .onderaan de lijst van melkgebruikers in Europa voor zijn rekening. De Belgen doen het nog slechter met 95 liter per hoofd en de Italianen spannen de kroon met 64 liter per hoofd per jaar. Een fijn tweedelig katoenen skipak dat ook zeer geschikt is voor après-ski geneugten. Door de dwarse eyi staande verwerking van de ribfluweel wordt een bijzonder effect verkregen. (Model: Wilty Bog- ner, Münchenjfoto: Fevél)

Soester Courant | 1972 | | pagina 5