w Soest toen - Soest nu Vrijdag 24 maart 1972 50e jaargang' no. 65 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Het oog gericht op volledige burgeroorlog in Ierland Sporthal zondag feest terrein voor Turken T elevisie-uizending activiteiten Artishock V.V.V.-nieuws DURFT DIT KABINET NIET TE REGEREN Gevonden voorwerpen Landelijke bandencontrole Brand aan de Beckering- straat ONTLUIKEND AUTOKERKHOF OP DORRESTEINWEG Meisje opgesloten door Marokkanen Zwemles-mogelijkheden meer dan verdubbeld OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De toestand in Noord-Ierland groeit on stuitbaar naar een klimaks. Zoveel ka binetten van het zich zelf besturende gebied hebben gefaald, dat de regering in Londen de verantwoordelijkheid wel over moeten nemen, wat binnenkort te gebeuren staat. Maar nog voor het zover is hebben de protesterende Noordieren gedemon streerd dat zij als het op vechten aan komt, niet onder doen voor het illegale katholieke Iraleger. Zij brachten een menigte op de been die uitbundig liet zien dat het met de geoefendheid wel goed zat. En aange zien wapens tamelijk gemakkelijk ver krijgbaar zijn, zal in dit opzicht ook wel alles voor elkaar zijn. Een groot deel van dit zich zelf opval lend presenterende legert je bestaat trou wens uit z.g. B-specials, een politie corps, dat ontbonden werd toen het konflikt zich begon toe te spitsen in gewelddaden. Officieel onderdeel van de politie, schenen de B-specials zich voor namelijk uit te leven in terreur. Die groepering is dus weer terug en met aan weerszijden goed getrainde, goed georganiseerde en goed bewapende le gertjes zijn alle voorwaarden aanwezig voor een komplete burgeroorlog. Daar Londen al te lang gewacht heeft met een drastisch ingrijpen, dat zo'n intensieve strijd kon voorkomen, zal men in de naaste toekomst, kunnen re kenen op gevechten in Noord-Ierland die alles overtreffen wat men tot dus verre heeft meegemaakt. KANTMAN Ongeveer 600 Turken zullen zondag 26 maart a.s. de gasten zijn van de Stich ting Buitenlandse Werknemers Ecmland, die in de sporthal Beukendal een feest middag heeft georganiseerd. Het festijn begint om 14.00 uur en het programma wordt geheel verzorgd door Turkse ar tiesten. Turkse muziek wordt ten ge hore gebracht en cr treden twee zan geressen, een buikdanseres en een ca baretgroep op. De conferences zijn in het Turks. Ook Nederlanders zijn wel kom. Zondagmiddag 26 maart a.s., om 14.00 uur, worden de filmopnamen uitgezon den via nederland I (teleac), die zijn opgenomen van de Artishock-cursut „Poppen maken en er mee spelen". D» cursus wordt gegeven door Otto van der Mieden. Herhaling van deze uitzen ding vindt plaats op vrijdagavond 31 maart na het laatste journaal. Aan de Langbroekerweg 10 tc Doorn ligt tussen weelderig groen het bekende „Huis Doorn", waar eens een keizer zijn behuizing vond. Nog altijd kan men gedurende een pe riode van zeven en een halve maand een bezoek brengen aan dit slot, date rend uit de middeleeuwen, maar later grootscheeps verbouwd, sinds lang be kend als museum. Men kan er genieten van de sfeer van sierlijke, vroegere tijden, terug te vin den in de gobelins, de meubelen, de snuisterijen en de 18e eeuwse franse schilderkunst. Dat de toegang tot dit deel der geschiedernis een klein offer van U vraagt, is begrijpelijk. U zult hiervoor 2,50 per persoon moeten neer tellen, waarbij het wandelen of dromen in het park is inbegrepen. Een informa tieblaadje licht U duidelijk in. De mooie foto van huis en park tonen U de ro mantische omgeving, die een bezoek ze ker waard is. Het informatieblad is op ons kantoor verkrijgbaar. Om teleurstelling te voorkomen, geloven wij cr goed aan te doen U in te lich ten over een schrijven dat wij van Theater Carré ontvingen. U zult. name lijk eerdaags vernemen, dat gedurende de maand april Wim Sonneveld zijn show in genoemd theater zal presente ren. Kaartverkoop kan via ons lopen, maar helaas vermeldt het schrijven der directie van Carré, dat men deze ver koop-service noodgedwongen heeft moe ten beperken, want nu al blijken de diverse rangen van 1 tot en met 30 april danig bezet. Wij blijven naluurlijk moeite voor U doen, willen U alleen waarschuwen voor mogelijke teleurstel ling. Laat U hier echter niet door afschrik ken. want straks gaat U misschien fijn kamperen in Drenthe. Komt U de nieu we logies- en kampccrgids van deze mooie provincie even bij ons halen, die helpt U een eind op weg. Of geeft U de voorkeur aan de Achter hoek? De Vakantiegids 1972 vertelt U alles over bezienswaardigheden, natuur schoon, uitstapjes, hotel- en pension accomodatie, campings, zomerhuisjes en lekker eten in de restaurants. Dit. uitgebreide boekje, voorzien van vele foto's heeft dc officieel vastgestel de prijs van ƒ1,maar dan weet U ook precies waar U kunt gaan zwem men, of ter markt gaan. of kunt wan delen door de bossen, langs geheimzin nige meertjes en beken. Vele mogelijk heden biedt onze Achterhoek, de fraai verzorgde gids legt ze U smakelijk voor. Het kabinet Biesheuvel komt voor steeds grotere moeilijkheden te staan. Dc vraag dringt zich op of het zich dit of anders komend jaar nog zal kunnen handhaven. Het dorpsachtige gedoe van ook de parlementaire politiek maakt weliswaar dat het volk zich er niet gauw meer over opwindt, veel langs z'n kant laat gaan en maar afwacht hoe het zal uitpakken, maar politiek gezien wordt de situatie van het kabinet steeds benarder. De voornaamste oorzaak daarvan is wel, dat het tot nu toe geen kans heeft gezien de inflatie terug te dringen, niet tegenstaande dit een van de voornaam ste programmapunten in de regerings verklaring was. Het wilde ten aanzien van de zo hoog nodige matiging in lo nen en prijzen maar vertrouwen stellen in het bedrijfsleven zelf. Men is zo bang geworden voor de politieke weer stand die de loonwet van minister Rool- vink en het vorige kabinet-De Jong op riep, dat de huidige regering vanwege die angst alle verantwoordelijkheid voor prijzen en lonen aan de organisaties van werkgevers en werknemers overliet. En ook daar regeerde de angst, voor stakingen, voor ontevredenheid onder de leden, voor „wilde" vakgroepen, zo dat er van de vereiste matiging maar weinig terecht kwam. Het konflikt in de metaal heeft dat het duidelijkst aange toond. De loonkosten zullen dit jaar dus toch hoger stijgen clan de S.E.R. en ekonomische deskundigen hadden ge adviseerd, dientengevolge ook de prij zen. Wat dat betreft staan we nummer één in Europa. En dat is dan wel iets an ders dan de regering zich had voorge nomen. Zelf "krijgt het daar de grootste moei lijkheden door. Door dc hogere kosten zal de regering uiteraard minder kun nen doen met het gelei wat er via be lastingen en accijnzen binnenkomt. De voor dit jaar vastgestelde beperkingen en de ook al noodzakelijk geachte ver hogingen van inkomsten riepen reeds zoveel kritiek op. En langzaam maar zeker lekt uit ,dat de situatie voor het volgende jaar nog moeilijker zal wor den. Zoals dan ook vanzelfsprekend is bij de voortgaande inflatie. Dat bete kent dus nog meer beperking van be stedingen en nog weer verhoging van belastingen en accijnzen. En al clie maat regelen vinden dan weer hun terugslag in: a. nog grotere werkloosheid, b. ver dere stijging van prijzen, c. nog moei lijker marktpositie, d. meer politieke onrust. Het is de spiraal waar men niet uit komt zonder het voeren van een krach tig beleid. Maar die kracht toont het kabinet Biesheuvel tot nog toe niet, evenmin als de daarvoor nodige behen digheid. De regeringskoalitie lijkt hier voor teveel in zichzelf verdeeld. Tot overmaat van ramp wordt er nu nog ontdekt, dat er naast het officiële open bare regeerakkoord ook nog geheim ge houden onderlinge afspraken zijn ge maakt. Daar windt men zich niet al leen bij de oppositie natuurlijk over op maar ook in de frakties van de rege ringspartijen kijkt men er onaange naam van op. Men had bij de kabinets formatie immers gezegd niets te willen verbergen, alle notulen van de bespre kingen mochten worden gezien, volk en partijen mochten precies weten wat was afgesproken. En onverwacht blijkt er dan toch nog wat meer te zijn afge sproken dan bekend was. Neen, behendig manocvreert het kabi net Biesheuvel niet. Zoals het dat o.a. ook niet deed ten aanzien van „dc drie van Breda". Terwijl het ook geen ma tiging durft te stellen voor een loon- beheersing. Een regering die de verant woordelijkheid hiervoor legt in handen van de betrokkenen, die natuurlijk hoofdzakelijk het eigen belang in het oog houden, geeft niet de indruk van krachtig leiding te geven, zoals we van een regering, zeker in de huidige om standigheden, zouden mogen verwachten Het lijkt er op, dat het kabinet zich meer laat regeren door de politieke te genstand dan zelf te regeren. Van een gedurfd beleid is bepaald geen sprake. Angst voor politieke gevolgen lijkt de bewindslieden te beheersen. Met zo'n instelling komt men niet ver. We zouden zeggen, laat de koalitie dan maar uiteenbarsten, laat cr dan maar nieuwe verkiezingen komen, laat de oppositie het dan eventueel maar eens moeten proberen. Ook die oppositie zal dan tot het inzicht komen veel van de thans geponeerde inzichten niet te kun nen verwezenlijken. Een regering, die niet de kracht en de moed kan opbren gen om de lonen en prijzen te gaan be heersen en de inflatie dus terug te dringen, voldoet niet aan de thans meest nodige taak, uit en door welke partijen zij dan ook gevormd is of wordt. Het kan toch nooit van wijs be leid getuigen om de vakbonden te la ten bepalen welke eisen de Nederlandse ekonomie wel kan verdragen. Er zijn ook nog andere burgers dan alleen dc c.a.o.-werknemers en die hebben onder de inflatie het meest te lijden. Daarom dient ook op dit gebied de regering het beleid in handen te houden of te nemen. De navolgende voorwerpen werden op het bureau van politie als gevonden aan gegeven: zonnebril, diverse sleutels, 2 pony's, baret, fietstas, bromfiets, he renhorloge, handschoen, jack, portemon- naie met inhoud, 1 paar herenhand schoenen. kanarie, hercnrijwiel, arm bandje, hengel en wit konijn. Betreffende deze voorwcrepen kunnen aan het bureau van politie, op woens dag en zaterdagmiddag van 14 tot 18 uur, inlichtingen worden verkregen. Een aantasting van liet „landelijk schoon", met het effect van een sneeuw bal? Donderdag heeft in het gehele land een controle plaatsgevonden van auto-ban den. In Soest werden in de nacht van woensdag op donderdag de banden van 900 geparkeerde wagens gecontroleerd. Bij 34 wagens bleken deze niet iii goede staat en werd een waarschuwing gege ven. Binnenkort krijgt deze actie een vervolg en dan zal tot bekeuren worden overgegaan. Woensdagmiddag rukte de brandweer uit voor een brancl bij de technische han delsonderneming J. V. Meyer n.v. aan de Bcckeringhstraat. Ondanks de enorme rookontwikkeling bleek het nogal mee te vallen. De schade was onbetekend. Naar de oorzaak wordt nog een onder zoek ingesteld. Enige jaren geleden werd na een gerech telijke uitspraak een enorm autokerkhof op de Dorresteinweg opgeruimd. Een en ander geschiede mede in verband met de bestemming van de grond. Eigenlijk zonder dat er sprake is van Gedurende de nacht van maandag op dinsdag is de 16-jarige dochter van de familie H. uit Soesterberg in Amers foort door enige haar bekende Marok kanen vastgehouden. Het meisje werd gedurende de nacht in een kamer opge sloten, nadat zij zich verzet had tegen handtastelijkheden. De volgende morgen werd zij vrijgelaten, waarna zij naar school ging. Het schoolhoofd stuurde haar naar huis, waar zij de politie haar belevenissen vertelde. een echt „kerkhof", bestemd voor af- en uitgeleefde auto's, is er de laatste ja ren op bescheiden schaal weer iets der gelijks ontstaan, zonder dat er kennelijk bepalingen zijn gesteld, want, nadat eerst een iets van de weg afgelegen terrein- tje werd gebruikt voor het slopen en uit branden van de vergane glorie, is men nu tot de bermen aan de beide zijden van de Dorresteinweg gekomen, zodat op een bepaald moment de Dorrestein weg tussen een aantal wakken door voert. Door het ontbreken van, of niet nako men van eventueel gestelde voorschrif ten, wordt het van kwaad tot erger. Wordt dan een en ander aan de wet ge toetst en blijkt dat het opnieuw in strijd is met verschillend wetten, dan zal de misschien onwetende overtreder zijn „ambacht", dat wat uit de hand lijkt te lopen, onmogelijk worden gemaakt. Voorkomen lijkt ook in dit geval voor de eigenaar beter dan genezen, wat in de meeste gevallen, het verleden bewees dat zonneklaar, niet mogelijk is. „Door het ingebruik nemen van het in- bad", aldus wethouder K. de Haan, don- structiebad „De Turf" is het mogelijk geworden gedurende 8 maanden (sep tember tot en met april) continu zwem- instructie te geven, in plaats van voor heen 4 maanden in het Soest Natuur- Molenstraat in dc richting van dc Eng, vijftig jaar geleden. Dezelfde plaats nu. derdagmorgen op een persconferentie. Gelet op de uitschakeling van weersom standigheden, vakanties e.d. een meer dan verdubbelde lescapaciteit. Het uitgangspunt is steeds geweest, dat de eigenlijke zweminstructie voor diplo ma A en zo mogelijk B, geconcentreerd werd.in het overdekte zwembad aan de Waldeck Pyrmontlaan. Het zgn. diploma- zwemmen vindt in het Soester Natuur bad plaats, omdat het instructiebad niet aan de daarvoor gestelde eisen voldoet. Ervaringen hebben de noodzaak aange toond om zwemexamens in diepere en qua oppervlakte, grotere zwemwaters af te nemen. Dat is o.a. vereist voor het noodzakelijke zelfvertrouwen van de zwemmer. Daarom worden de diploma kandidaten tevoren in de gelegenheid gesteld nog enige tijd les te krijgen in het 50 meter bad van 2 meter diepte. Hiervoor is de maand mei de meest aan gewezen maand, zodat aan het eind van die maand, of begin juni de zwemexa mens kunnen worden afgenomen. Zwemlessen in mei In verband met de voor het Soester Na tuurbad vereiste personeelsbezetting zul len de zwemlessen in de maand mei, evenals vroeger, worden gegeven: van 7.30-8.00 uur voor particuliere les- klanten en van 8.30 tot 15.30 uur voor de schoolzwemmers. In de overige mid daguren zal geen zwemles kunnen wor den gegeven, omdat het beschikbare per soneel dan zonder meer nodig is voor het toezicht op de veiligheid van de be zoekers van het bad. De avonduren kunnen worden benut voor zweminstructie voor de diploma's C tot en met F en les aan volwassenen. Met de chef zwembaden, de heer C. Pouw, kunnen afspraken hiervoor ge maakt worden. Een en ander houdt in dat na de zwem examens geen zwemlessen meer gegeven worden voor de diploma's A en B. Ook niet in het instructiebad „De Turf", waar men weer vanaf september terecht kan. Eind augustus, begin september zal er in het Soester Natuurbad nogmaals ge legenheid zijn voor het doen van zwem examen voor welk diploma dan ook. De tot 31 maart 1972 gelden leskaarten voor „De Turf" blijven ook geldig in de maand april, omdat door enkele techni sche storingen enkele lessen zijn uitge vallen. Ook voor het lessen in de maand mei in het natuurbad zal dit jaar geen les geld gevraagd worden. Begeleiders van lesnemende kinderen hebben, zoals bruiklijk, vrij toegang, mits zij althans niet zelf gaan zwemmen. De perrons rondom de lesbassins zijn voor de bege leiders niet toegankelijk. Recreatief zwemmen in „Dc Turf" In de maanden mei en juni zal, bij wijze van proef, het bad van 20.00 tot 22.00 uur geopend zijn van maandag tot en met vrijdag. Van 1 juli tot cn met het einde van de schoolvakantie is het instructiebad voor het publiek gesloten. Indien daarvoor re denen bestaan, kan deze regeling gewij zigd worden. Een abonnement op het natuurbad geeft geen recht op vrij entree in het instruc tiebad. Het Soester Natuurbad wordt op zaterdag 29 april open gesteld voor het publiek. Zwemexamens in december Het. lesgeld bedraagt per 3 maanden ƒ35.-. Onderzocht wordt of cr een mo gelijkheid gevonden kan worden in de maand december het diploma tc behalen. Daarvoor zal dan uitgeweken moeten worden naar grotere overdekte zwemba den in de omgeving. Wat het schoolzemmen betreft wordt in september weer gestart met de kinderen uit de 3e en 4e klassen van de lagere scholen.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1