Soest toen - Soest nu yjil SHpfi -ssaw» mrr NEDERLAND DENKT TE WEINIG OVER DE REST VAN DE WERELD Glaasje op Week-end brandjes Het oog gericht op de Atheense alleen heerser Dubbel pech na feestje Auto over de kop Ruim vijfhonderd Turken vierden feest in de sporthal Gallenkamp Pelsweg voor twee middagen terrein van MIKIMO-rodeo STICHTING BENTINCK FONDS REKENT VANAVOND OP U Winkeldiefstal Bermbrandje Rijden zonder rijbewijs Laatste examen oude stijl maakt ruim baan voor de nieuwe stijl van Mammoetwet Dinsdag 28 maart 1972 50e jaargang no. 66 SOESTERI OÜRANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9, Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Voor een riks kan iedereen het rapport van de Club van Rome kopen, waarin onderzoekers uit de doeken doen hoe zij met komputerhulp de hele boel mis zien lopen: bevolkingstoename tot het on draaglijke, gebrek aan voedsel en in dustriegrondstoffen, gebrek aan water en een overdaad aan milieuvervuiling. De Nederlandse vertaling van het defi nitieve rapport is minder alarmerend dan de eerst voorzichtig in omloop ge brachte voorstudies en de fantares van publiciteit zijn navenant minder gewor den. En nadrukkelijker dan toen krijgt nu het aksent dat deze poging het ont zettend ingewikkeld in elkaar grijpende systeem van oorzaken en gevolgen waar mee de werldbevolking moet leven slechts een opsomming van mogelijk heden is, geen definitieve voorspelling. Het voornaamste nut van de publikatie is ook niet om alarm te slaan, maar om niet alleen deskundigen maar ook het grote publiek er mentaal op voor te be reiden dat diverse maatregelen in de toekomst nodig zijn. Een voorzichtige po ging om al is het op andere gronden ge weest het autorijden minder aantrekke lijk te maken, heeft een golf van veront waardiging doen opslaan jegens politici die net nu de gewone man ook een aan de auto toekwam hem dat ding af wil den pakken. Die politici zullen in de toekomst menige niet al te aangename en vaak kostbare maatregel moeten nemen, niet om iemand iets af te pakken maar eenvou dig om het land leefbaar te houden. En als politici gekozen worden door de be volking zullen ze nooit te lang durven ingaan tegen de wensen van hun achter ban van kiezers. Besluiten van politici moeten, willen ze eniger mate effektief zijn, wel steunen op de gevoelens van de burgerij. In dit opzicht wordt ook manmoedig maar helaas niet al te overtuigend ge poogd de Nederlandse natie voor te lich ten over de ophanden vergadering UNCTAD III, een kongres onder auspi ciën van de V.N. over hulp en handel die de ontwikkeling van minder wel varende landen moeten bevorderen. In een zeer beperkte kring wordt er voor geijverd dat Nederland daar min of meer voorop loopt, een streven dat niet geheel reëel is doordat diverse maatregelen eenvoudigweg niet zuiver- Nederlands meer kunnen zijn. Nederland heeft er bijvoorbeeld niets tegen dat de invoerrechten op cacao en enige andere produkten van ontwikke lingslanden afgeschaft wordent, maar dit kan alleen de E.E.G. als geheel beslissen en die is tegen, voornamelijk omdat Frankrijk zijn Amerikaanse ex-kolonies liever enig voordeel gunt op dit gebied. Heel UNCTAD III wordt gehouden on der zeer ongunstige vooruitzichten: de rijke landen waarvan de hulp en de handel afhankelijk zijn hebben allemaal hun ekonomische sores waardoor de be reidheid afneemt iets voor anderen te doen. Konsessies zouden trouwens gauw in eigen land wantrouwend worden be schouwd: zo van doe liever iets voor onze eigen armen in plaats van voor de vreemdelingen ver weg. Toevallig hebben we wel degelijk te ma ken met de vreemdelingen ver weg, die medepassagiers zijn op het „ruimte schip Aarde" met ook hun rechten en ook hun invloed op het beleid aan boord. Maar het is zeer moeilijk in de westerse landen met hun ten opzichte van de ontwikkelingslanden kolossale welvaart er begrip voor te wekken dat het recht vaardiger verdelen van de lasten en de lusten niet alleen moreel juist is maar op de duur ook onontkoombaar. De politie hield zaterdagnacht de 33- jarige Turk I. H. aan. Deze had op de Steenhoffstraat de aandacht getrokken doordat hij, in plaats van op het fiets pad, op de rijbaan reed en bovendien slingerde. Het bleek dat H. onder in vloed was. Nadat van hem een bloed proef was genomen, werd hij ter ont nuchtering ingesloten. De 25-jarige Amerikaanse militair L. E. A. werd zaterdagmorgen in alle- vrocgte op de Soesterbergsestraat aan gehouden. Hij had de aandacht getrok ken van de bemanning van een sur veillance-auto door de slingerende ma nier waarop hij met zijn auto reed. A., die een bloedproef weigerde, werd over gegeven aan de Amerikaanse militaire politie. De 35-jarige A. H. R. uit Hilversum kreeg van de politie een rijverbod op gelegd omdat hij teveel gedronken had. Met behulp van vier stralen heeft de Soesterbergse brandweer zaterdagmid dag een heidebrandje geblust, dat om streeks drie uur door onbekende oor zaak - vermoedelijk brandstichting - was ontstaan op het militaire oefenter rein langs de Zuiderweg. Het vuur tast te ook een kogelvanger aan. Ongeveer 400 m2 heide ging verloren. De Konink lijke Marechaussee stelt, een onderzoek in. Dit is in korte tijd de tweede, brand op een militair terrein. Ook de Soester brandweer moest in actie komen. Zaterdagmiddag raakte door onbekende oorzaak een met ruigte begroeid terrein naast de nieuwe ge meentelijke kwekerij aan de Molen- ftraat ln brand. De brandweer had het vuur spoedig bedwongen. Een grootse carrière: nog maar een paar jaar geleden was Georgios Papadopuolos een simpele kolonel in het Griekse le ger, thans is hij premier, minister van oorlog, minister van buitenlandse zaken en minister van algemene zaken plus - als nieuwste funktie - vice-koning van Griekenland. Een imponerende reeks titels met daar aan verbonden gezag die Papadopoulos zich heeft veroverd door zijn eigen in zet en natuurlijk ook de troepen die hij in zijn hand heeft. Er was al niet veel twijfel dat hij in wezen de dictator van Griekenland was. Maar al die jaren heeft hij angstvalle vastgehouden aan de voorstelling van zaken die de kolo nelsregime slechts een overgangsfase was. De militairen grepen niet de macht om die uit te oefenen, maar om orde op zaken te stellen aangezien de toestand enigszins verward was. Zodra de orde was hersteld kon een - inmiddels naar militairen hoopten tot inkeer gekomen - burgerlijke regering het bewind weer overnemen. Derhalve werd zeer formeel de band be waard met het vorstenhuis, ook al had koning Konstantijn na een wat schim mige poging tot een tegenstaatsgreep ijlings zijn eil gezocht in Italië. Maar zodra de vorst balling werd, stelde men generaal Georgios Zoitakis aan als vice-koning, de plaatsvervanger van de werkelijke vorst. Het schijnt dat deze echter niet vlot ge noeg was om zijn handtekening te zetten onder Papadopoulos' decreten over het werk van de veiligheidspolitie en dat hij daarom even vlot werd vervangen als hij ooit werd aangesteld. Het argument klinkt wat vreemd want Zoitakis leek alles te zijn wat Papado poulos kon wensen: een volgzaam man netje, een marionet. En als hij vervan gen moest worden was er ongetwijfeld in legerkringen wel iemand te vinden geweest die een mooie titel zonder in houd wilde dragen in ruil voor het ja- knikken op Papadopoulos besluiten. Dat de echte heerser van Griekenland nu ook de funktie van staatshoofd heeft overgenomen duidt erop dat hij het mo ment gekomen acht om het tijdelijk ka rakter van zijn regime af te zweren en het zo definitief mogelijk te maken. Alle macht is nu niet alleen in wezen maar ook formeel in één hand terecht gekomen. Het ligt in de verwachting dat binnenkort op die manier vlot ook de overgang gemaakt kan worden naar de republiekeinse staatsvorm, waarmee dan het Papadopoulisme zo hecht in de Griekse bodem is geplant als maaV kan, KANTMAN. De 24-jarige H. J. H. uit Soest heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee aanrijdingen veroorzaakt, waarvan hij er maar één heeft gemerkt. Terugkomend van een feestje in het clubgebouw van de Petcr's Baan, reed H. op de Eemstraat een plotseling over stekende man aan, C. H. uit Soest. Deze wilde r.aar de rechts van de weg stil staande auto lopen van P. van de D. met wie hij zou meerijden. H. werd geschept, schoot via de motor kap door de voorruit en werd op straat geslingerd. Hij liep slechts lichte ver wondingen op. De automobilist die hem had aangereden, bracht hem naar huis. Politie werd er niet bijgehaald. Die werd pas zaterdagmorgen ingescha keld door de heer Van D. wonende aan de Eemstraat. Deze deelde mee, dat de omheining bij zijn huis was vernield. De politie trof er glas en bandensporen aan. Dankzij getuigen kwam de politie er achter, dat de automobilist H. hiervan de dader was. Bij de aanrijding met de voetganger had hij zijn stuur naar links gegooid, waar door de auto in de omheining was te rechtgekomen. Drie houten paaltjes wer den vernield. Tegenover de politie ver klaarde H. van die aanrijding niets te hebben gemerkt. Van het gebeurde werd proces-verbaal opgemaakt. De 18-jarige E. H. vloog zaterdagavond omstreeks kwart voor elf met de door hem bestuurde personenauto op de In-, singerstraat over de kop. Hij en z'n mede-passagiers kwamen met de schrik vrij, de auto kreeg zware schade. Rijdend in de richting van de Den Bliek laan had H. bij het nemen van een scherpe bocht naar rechts plotseling fors geremd, omdat hij dacht dat er iets de weg overstak. Daardoor kwam hij in de berm terecht, waar de auto in aan raking kwam met een paaltje en over de kop sloeg. die met enorme bijval hun enthousiasme niet onder stoelen of banken staken. Een van de hoogtepunten vormde onge twijfeld het optreden van een onvervals te buikdanseres van eigen bodem, die de harten van de Turken zichtbaar en hoor baar beroerde, waarbij het Turkse or kestje volledig in stijl begeleidde. Veel te snel kwam het slot aan een ge weldige middag, die hen even het idee gaf „thuis te zijn, ai zal daar voor velen van hen een buikdanseres toch ook geen dagelijks „eten" zijn. Het ponyfeest ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van Kleuter- en Baby speciaalzaak „Mikimo" aan de Gallen- kamppelsweg, één van de middenman-4, zorgdé er voor, dat de verjaardag inder daad volledig in het teken van. het kind staat. Door de spontane medewerking van de Soester manege „Eldorado" aan de Bos straat kreeg „Mikimo" jongstleden za terdag, maar ook zaterdag 1 april a.s., zonder dat daarbij sprake is van een 1 april-grap, de beschikking over een tiental pony's, die de gehele middag ter beschikking stonden van die kinderen waarvan de ouders in de periode van 21 maart tot en met 1 april a.s. iets bij „Mikimo" hadden gekocht. Zaterdag vond de eerste van deze twee pony-middagen plaats. Precies om twee uur draafden de pony's de Gallenkamp- pelsweg op, waar de heer Oosterom de teugels letterlijk en figuurlijk in handen hield. Het schouwspel trok natuurlijk veel be langstellenden, die „MIKIMO" zonder enige twijfel wat min of meer gedwon gen aankopen opleverde, maar men was bepaald niet kinderachtig, want toen na een aantal ritten de met de „goed voor een gratis pony-rit" uitgeruste kinderen hun rit hadden gemaakt, kregen ook de kinderen, die niet of nog niet in het bezit van zo'n kaart waren, gelegenheid om iets te proeven van de sensatie die voor veel kinderen toch nog aan zo'n rit verbonden is. „Pipo", „Blanscho", „Kobus" enz. draaf den met veel plezier hun rondjes, waar bij zij werden begeleid door een tiental leerlingen van „Eldorado", die als het ware een garantie vormden voor de vei ligheid van de veelal onervaren berijder- tjes. Zaterdag 1 april wordt dan eveneens van twee tot vijf uur aan de kinderen, die nu weer in het bezit van een „kaart" komen, de gelegenheid gegeven hun „Gratis rit" te maken, waarna aan dit ponyfeest een einde komt. Niet alleen op deze wijze viert „MIKI MO" haar verjaardag. Gelijktijdig wordt een wedstrijd voor de gehele Soester jeugd gehouden, waarvoor een aantal schitterende prijzen beschikbaar zijn. Deelname staat open voor alle kinderen van vier tot en met twaalf jaar. De voorwaarden zijn erg simpel en voor ieder kind uitvoerbaar. Ze behoeven slechts „iets" te maken waarop een af beelding van een pony voorkomt, of zelfs alleen een pony. Het materiaal is geheel vrij, dus klei, hout, papier, een tekening, een borduurwerk, een raffia-beest, kort om alles is goed, als het maar een pony voorstelt. De inzendingen dienen zater dag 1 april bij „MIKIMO" aan de Gal- lenkamppelsweg te zijn ingeleverd, waarna een deskundige jury de werk stukken zal beoordelen en de prijzen zal toekennen. De uitslag van deze verjaardag-wedstrijd wordt bekend gemaakt in de Soester Courant. Vrijdagavond werden twee knapen, J. G. P. (16) en E. R. (15) betrapt in de supermarkt Vreman" aan de Smitshof bij het wegnemen van enige zaklan taarns en snoep. Na verhoor door de politie werden zij door de ouders opge haald. Met behulp van twee stralen van de nevelspuit werd vrijdagmiddag een bermbrandje langs de spoorlijn Soest- Baarn geblust. Een oppervlakte van 12oo m2 ruigte ging verloren. Brand* stichting is de vermoedelijke oorzaak. Sporthal „Beukendal" vormde zondag middag ruim drie uur het decor van een grandioos Turks feest, dat werd bijge woond door zo'n kleine zeshonderd Turk se gastarbeiders, inclusief een klein aan tal Nederlandse belangstellenden. Voor dc ver van huis vertoevende Tur ken werd het een grandioos spektakel, waarbij zij zich voor korte tijd helemaal in eigen omgeving konden wanen. Op verschillende manieren presenteerde het Turkse gezelschap de sfeer van het verre vaderland aan de uit alle omliggende plaatsen naar Soest gestroomde Turken, Vanavond, tussen 18.30 en 20.30 uur, wordt de grote geld- inzamelingsaktie gehou den ten bate van de Stichting Bentinck Fonds. Leden van plaatselijke sportverenigingen, scholieren en andere verenigingen zullen huis-aan-huis in Soest en Soesterbcrg de door de PTT bezorgde envelopjes opha len. Zij doen dit geheel belangeloos en hopen met uw gift een bedrag bijeen te brengen dat gebruikt zal worden om de minder valide sportmensen in staat te stellen ook aan sport te doen. Er is een tekort aan voorzieningen voor gehandicapte sporters en dit is aanlei ding geweest tot het oprichten van de Stichting Bentinck Fonds. Van het geld, dat in het fonds gestort wordt, zullen voorzieningen, in de meest uitgebreide zin des woords, aangeschaft worden om minder validen in staat te stellen deel te nemen aan sportbeoefe ning en recreatie. Tot nu toe werd er 20.000,in het fonds gestort. Men hoopt dit basisbe drag, middels deze huis-aan-huis inza melingsaktie, aanmerkelijk te vergro ten. Mocht het envelopje zoek zijn, dan kan men zijn gift ook los in de bus stoppen en mocht het geld niet bij de hand zijn, dan kan dat overgemaakt worden op giro nummer 2633236, t.n.v. penning meester Stichting Bentinck Fonds, of op de Ned. Middenstands Bank Soest, De 19-jarige L. H. K. uit Baarn kreeg vrijdag een proces-verbaal en zijn scooter werd in beslag genomen, wegens het rijden zonder rijbewijs. Bovendien ontbraken verzekering en kentekenbewijs. Op de Amersfoortsestraat in Soes- terberg werd de 48-jarige J. W. S. uit Soest aangehouden, die een personen auto bestuurde. Hem bleek de rijbe voegdheid te zijn ontzegd. Ook werd aangehouden H. T. (23) uit Soesterberg, die verzuimd had twee geldboetes te betalen. Hij werd naar het Huis van Bewaring in Utrecht gebracht. Leerlingen van de eind-examenklassen van het Baarns Lyceum hebben maandag morgen afscheid genomen van het onderwijs Oude-Stijl. Zjj zijn de laatste leer lingen, die examen doen, voordat de Mammoetwet ook voor deze eindexamens in werking treedt. Drie olifanten van het circus Boltini verleenden hierbij hun, niet zo welwillende, medewerking. Het Baaruse bos had meer aantrekkingskracht. Namens de leerlingen bood het hoofd van de senioren, H. Noorderhaven, rector drs. J. v. Dorssen een plastic „mammoet" aan. eveeneens op rekening van de penning meester van het fonds.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1