10 n Smullers itijh'oor aaffse GROENEVELD 9.75 8.50 10.50 18.75 6.50 olitico ider genoem- VRIJDAG 2727 A. MAASWINKEL R. WESTRA J. van Kooij Zn Itrechtseweg hoffstraat werhoekplein ierbergsesiraat shof tten Soester Courant Creatief festival ter afsluiting van Artishock's vierde cursusseizoen FEEST FLAT TAVEERNE EN RESTAURANT brengt het gehele paasweekend Mixed-grill pen op 't plankje Kip op 't plankje Biefstuk v. d. haas op 't plankje T.bone steak op 't plankje Kotelet op 't plankje OLIELANDEN BOEKEN OVERWINNING ABN geeft gratis toegangs bewijzen voor recreatie parken e.d. Rouw- en Trouwkleding M. TUSSEN U kunt niet alles weten Frans Bosman N.V. Meningen van lezers Voor reisdeviezen en alle verzekeringen BONDSSPAARBANK <t ^uykje» G.S. geven peuterspeelzaal speelgoedsubsidie NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Ewb&nkj urn/o imAobm wm kemgaat WAT IS UITBUITEN SOESTERBERG Voorlichting bejaarden woningen Supporters maakten een robbertje ZIEKENAUTO TELEFOONNUMMER ARN0ULD G. DIEPEVEEN Bejaardensoos Piep noch stok Hans Timmer exposeert in Naarden TUINADVIESCENTRUM 't <~E)aarderU.ooc)t Alle beplanting voor uw tuin (ruime keuze) Laetitia wint poule in laatste voorronde KLEIN- EN STIJLMEUBELFABRIEK Soesterberg hield kam pioenskandidaat Brederodes in bedwang (1-2) Goeman Borgesluslaan 19 HAKKERTBANDENH AKKERTBANDEN BAARN - fel 02154 6687 BAARN Tci Nieuweweg 59 - Soest Telefoon 3288 koopt LOMPEN, IJZER, PAPIER en METALEN. Zaterdags na 12 uur GESLOTEN. Vrijdag 31 maart 1972 VERHUUR VAN CARAVANS, vouwkam- peerwagens, bagagewagens en bedrijfsaanhanger. „HOKA", Gen. Winkel manstraat 93, Soesterberg, tel. 03463-1631. Anno 1949 voor al uw VERZEKERINGEN FINANCIERINGEN HYPOTHEKEN Ossendamweg 33, Soest-Zuid, tel. 6122. Chlppendale saIontafel42QJ- medalllonmotlef. Stoel 255,» ng Tan 20 april tot en met 1 mei organi seert Arti shock onder de naam Soestock een creatief festival ter afsluiting van Artishock's vierde cursusseizoen. Een uitgebreid programma werd samenge steld met concerten, een tentoonstelling discussie-avonden en als sluitstuk dé Kunstmarkt op 1 mei. Donderdag 20 april geeft de Soester Or kest Vereniging in de Petrus en Paulus- kerk aan het Kerkplein haar eerste con cert. De S.O.V. bestaat dan precies een half jaar. 30 musici, amateurs zowel als beroeps, geven een concert waarin wer ken van Von Glück, Handel en Haydn ten gehore gebracht zullen worden. Di rigent is de heer WiLlem de Vries, die indertijd met dokter M. Oeberius Kap- teijn het initiatief nam tot oprichting van de S.O.V. Het concert begint om 20.15 uur. Vrijdag 21 april, te 20.30 uur, wordt in de grote zaal van het Artishockgebouw de tentoonstelling geopend „Werk van Cursisten". Deze tentoonstelling loopt tot 14 mei. De heer A. Meilink, oud-direc teur van het Sociaal Pedagogisch Oplei dingscentrum Middeloo te Amersfoort, zal deze expositie officieel openen. Zaterdag 22 april wordt, des middags om 2.00 uur, op de Eng een voetbalwedstrijd gespeeld om de Gouden Artisjok tussen een elftal van de kunstenaarsvereniging en een elftal van buitenlandse werkne mers. Deze wedstrijd wordt georgani seerd in samenwerking met de sport- kommissie van de Stichting Buitenlandse Werknemers Eemland. De drumband van Olympia zorgt voor de muzikale omlijsting van dit jaarlijks te rugkerend evenement. Zondag 23 april wordt een kinderconcert gegeven in het Artishockgebouw, waar van Henk Waardenburg de leiding heeft. De deelnemende kinderen worden in de gelegenheid gesteld zaterdagmorgen tus sen 10 en 12 uur muziekinstrumenten te Wij leven vrij, wij leven blij, op Nederlandse flat, we vieren feest en lallen maar, wij hebben reuze pret. De ramen los, de deuren los, wij hossen met elkaar en zingen kunnen wij ook goed, wij maken het wel waar. Van buren hebben wij geen last d'e zijn toch vroeg naar bed, we maken het maar heel erg laat, we hebben toch het recht. En als we dan naar huis toe gaan dan schreeuwen we adieu we claxoneren met elkaar, dat vinden wij zo leuk. Wij denken enkel aan ons zelf, dat vinden wij normaal, of wij een ander hinder doen dat gaat ons zelf niet aan. Je zal maar wonen naast zo'n flat, waar niemand je ontziet, of jij die nacht niet slapen kan dat doet hun" helemaal niets. Ik geloof dat het heus anders kan, feest vieren is een kunst, als men het doet met matigheid, gij blijft dan in de gunst. maken. Ook hiervoor staat het Arti shockgebouw open. Zondag begint het concert om 3.00 uur. Maandag 24 april, aanvang 20.15 uur, ls er een politieke discussie-avond, waar voor alle politieke partijen, die deel uit maken van de gemeenteraad, zijn uitge nodigd. Met uitzondering van de heer M. de Groot van Binding Rechts, die verhin derd is, hebben alle politieke partijen, de uitnodiging aanvaard. Het onderwerp is het verkiezingspro gramma van iedere partij, zoals dit naar voren gebracht werd tijdens de verkiezingen. Gespreksleider is ds. K. van Gelder uit Baarn. Dinsdag 25 april. Play-in met Jop Gol- denbeld en Kia Glass. Experimenteren met electronica en geluid, spel van im provisaties met muziek en beweging. Aanvang 20.15 uur. Overdag van 10-12 en van 2-4 uur wordt een zgn. Open Dag gehouden. Belangstellenden kunnen ken nismaken met de verschillende cursus sen, die in dit seizoen gegeven zijn. Woensdag 26 april. Overdag demonstra tie kantklossen, experimenteel kleren maken e.d. 's Avonds demonstratie mo derne dansen voor tieners. Donderdag 27 april. Forum-avond over de oudere jeugd van Soest. In het forum hebben zitting wethouder K. de Haan, de voorzitter van de Stichting Jeugdzorg de heer W. Huiser, een medewerker van de Provinciale Jeugdraad de heer A. de Rouw, mevrouw M. Pater stafmedewerk ster van „De Jotters" in Spakenburg en mevrouw G. Huijgen-Haring, bestuurslid van de Kinderboerderij De Vrije Teugel. Discussie-leider is de heer L. Wils. De avond begint om 20.15 uur. Vrijdag 28 april, de maandelijkse film clubavond. Zaterdag 29 april, poppentheater voor volwassenen. Aanvang 20.15 uur. Zondag 30 april. Zondagmorgenbijeen komst over UNCTAD III in samenwer king met de Wereldwinkel Soest. Spre ker is de heer E. Schuurman, docent economie aan de Soc. Academie De Nijenburgh te Baarn. Gespreksleider is de heer D. Stroband, student econ. so ciologie te Amsterdam. 's Middags om drie uur kindershow met Ronald en Gemma de Zeeuw, goochelen, ballonnenact, buikspreker enz. Als gast treedt op Henk „Dorus" Warisleben. Dit wordt de laatste voorstelling van dit sei zoen van het zondagmiddagtheater voor kinderen. Maandag 1 mei, Kunstmarkt op het ter rein aan de Eng, met de bekende attrac- AMSTERDAMSESTRAATWEG 42 - BAARN met frites en exotisch gemendge sla en knoflookboter gemengde sla, frites en vruchtjes gemengde sla op z'n frans en frites stuk kalfsvlees van 500 gram, met gem. sla, frites en knoflookboter men gemengde sla en frites tie voor kinderen, bouwen, schilderen, kleiën enz. Van 12-2 uur optreden van popgroepen uit de omtrek, van 2 tot 3 uur volksdan sen onder leiding van Sjoerd Bosma en aansluitend daarop van 3 tot 5 uur op treden van Thet Continental Uptight Band. Het middagprogramma is opgezet in samenwerking met het Oranje-comité. De Algemene Bank Nederland heeft een spaaractie gestart, onder de titel: „Vrij entree en 't hele gezin mag mee", die erop gericht is om het sparen te be vorderen en tegelijkertijd een stimulans te geven aan het nationale toerisme. Gedurende vier weken zal de ABN aan ieder die bij haar een spaarrekening opent en hierop een bedrag van 50 gul den stort, een toegangsbewijs uitreiken, waarmede men met het hele gezin een van de volgende 15 bekende nationale recreatieparken, musea etc. kan bezoe ken: het Rijksmuseum, Amsterdam - Bergmann Rondvaart, Amsterdam - Ma dame Tussaud, Amsterdam - Keukenhof, Lisse - Madurodam, De Haag - de Euromast. Rotterdam - Miniatuur Wal- creren, Middelburg - De Efteling, Kaats heuvel - het Evoluon, Eindhoven - de Forellenkwekerij, Gulpen - Recreatie park Ouwehand, Rhenen - Flevohof, El- burg - Shetland Pony Park, Slagharen - Jeugdverkeerspark „De Gouverneurs- tuin", Assen en het Nationaal Rijtuig museum, Leek. De evenementen werden uitgekozen in nauw overleg met het Nationaal Bureau voor Toerisme, dat zich geheel achter deze actie stelt. De recreatieparken zijn zodanig gelegen, dat iedere spaarder in het gehele land er een kan bezoeken, zonder zich ver van zijn woonplaats te verplaatsen. De actie duurt vier weken, maar de toe gangsbewijzen die bij de ABN-kantoren worden verstrekt, blijven het gehele jaar geldig. Het is duidelijk dat vooral voor gezin nen met veel kinderen dit toegangsbewijs bijzonder aantrekkelijk is. wel eens snel konden stijgen. Of anders gezegd: meer in overeenstemming wor den gebracht met de werkelijke waarde van de olie. Misschien niet plezierig voor burger en van regering in het westen. Maar echt reden tot klagen hebben beide niet. De welvaart van de westerse industrie landen drijft op de aardolie als grond stof voor tal van kunststoffen, voor het verkeer, voor de energievoorziening. De toevoer van olie is vroeger al betiteld als de levensader van het westen en die naam is intussen alleen nog maar meer waar geworden. Olie b.v. is de voornaamste reden waar om de Duitse bondskanselier Brandt naar Perziëf ging. De bondsrepubliek voelt zich een beetje onbehaaglijk door dat er geen Duitse oliemaatschappij is die het formaat der groten benadert en doordat ze voornamelijk van één land, Libië, afhankelijk is voor levering. De maatschappijen werken sinds jaar en dag in een reeks landen die toevallig bijna alle vrijwel geen andere inkomsten hebben dan uit de rijkdom van hun bo dem en die in het verleden zelden in een positie hebben verkeerd om bij on derhandelingen met oliemaatschappijen al te voordelige kontrakten af te sluiten. Of een kurrupte heerser was wel om te kopen, of pressie van buitenaf was vol doende om olielanden ervan te weer houden onaardig te doen tegenover de maatschappijen, of men miste de vast houdendheid. de financiële kracht en de Een cacaovlek kunt u verwijderen door kennis die nodig zijn om bij onderhan- gewoon te betten met lauw water of delingen er goed af te komen. met sop van een synthetisch wasmiddel. Goed naspoelen met water en geen ben- Wanneer er trouwens een probeerde het zine of dergelijke vloeistof gebruiken, onderste uit de oliekan te halen, **"*•- Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 plaatsten de maatschappijen hun aktivi- teiten naar een ander tot geldgebrek de opstandige weer in het gareel drong. Dat klinkt wat immoreel, maar je kan zeggen dat de maatschappijen het vol ste recht hadden zo goedkoop mogelijk te werken. Maar dan moet je de olie producerende landen ook het recht te gunnen zo duur mogelijk te verkopen. Sinds ze zich georganiseerd hebben tot de O.P.E.C., organisation of petroleum exporting countries, hebben ze op dit stuk ook menig sukses geboekt. Het besluit van de kolossale Aramco om twintig procent invloed te gunnen aan Saoedi-Arabië en andere staten aan de Perzische Golf is voor hen een groot sukses. Het is de eerste stap naar de deelneming van 51 die de O.P.E.C. nastreeft. En als wordt erkend dat hun olie zo'n belangrijke rol speelt in de eko- nomie van de anderen, dan kunnen we het hun niet kwalijk nemen dat ze er van profiteren zoveel als mogelijk is. Dat betekent waarschijnlijk wel dat de prijzen van benzine e.d. in de toekomst '..ÉLECTROTÉCHNISCH BUREAU Verkbop Radio - T.V. - Service Dealer van. B en O, Blaupunkt, Philips, Nöfdménde, Akar, Sony en Nalional vérkoop: Soeslerbergsestraat 20a Telefoon 7253 Serviceplaats: Birkstraat 48 Telefoon 3367-8978 •jatqiB azmqaiuaauraS uei 3utuïz 'u92uxiqonuI "ba uasppjisaaA jaq iooa Mnn i\ joj h wsa "sSapsuaoM ipnoq XH003SH3WV a» N333IHSV3 N3 33dNVHdOOH NVA H3WVM 3Q Geachte Redactie, Naar mijn mening staan de borden bij het Soesternatuurbad, die aan moeten geven dat er ook nog een restaurant is, verkeerd. Ze zijn wel mooi verlicht, doch staan te ver van de straat. Je bent er voorbij, vóór je er erg in hebt. Dat zou nodig veranderd moeten wor den. Met dank voor plaatsing, J. BATENBURG. Een wollen vest, dat wjjder geworden is door het wassen, kunt u weer normaal krijgen door het vest goed nat te maken in lauw water en het op een badhand doek in model te laten drogen. Een vuil geworden tas van Marokkaans leer kunt u schoonkrijgen door te be handelen met wat eiwit (eerst proberen) en vloeibare crème. Ook een mengsel van 20 druppels terpentijn op een half glas melk geeft vaak resultaat. voor Midden en Oost Nederland bar gezellig Telefoon 02155-8252 Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben besloten een subsidie van 1000, te verlenen voor het aanschaffen van spel- en ontwikkelingsmateriaal voor de per 1 april te openen speelzaal voor peuters in het clubgebouw „De Vriend schap" aan de Nachtegaalweg. Volgens 'n woordenboek betekent uit buiten. zoveel mogelijk voordeel halen uit. Voorbeeld: Begin deze eeuw ontdekte men in de Nederlandse kolonie Suriname enorme goud- en bauxietvoorraden. Ne derland verkocht daarop Surinaamse grond aan een Amerikaanse maatschap pij (Alcoha) tegen de prijs van 40 cent per ton bauxiet. In 1970 steeg dit tot 1,50 per ton. Doordat de Amerikaanse maatsch. steeds meer delfstoffen uit de Surinaamse bodem wilde halen, werd de plantagebouw verstoord, waardoor een groot deel van bevolking werkeloos werd en er hongersnood ontstond. Dat was in 1930. In 1972 wordt de bau xiet niet alleen weggehaald door die Amerikaanse maatschappij, maar is er nog een Nederlandse bijgekomen (Billi- ton). Suriname heeft een te klein inkomen. Door de lage uitvoerprijs van deze rondstof verdient Suriname veel te wei nig, terwijl het nu juist de winst van die uitvoer zou moeten zijn waarmee zij machines zou kunnen kopen om andere industrieën op te zetten. Dat zou dan ook weer werkgelegenheid scheppen. In dit voorbeeld zien we dat de Alcoha en de Billiton inderdaad zoveel mogelijk voordeel halen uit de bauxietwinning maar dat dit wel ten koste gaat van Su riname. Uitbuiting maakt dus slachtof fers. Suriname is één van die arme landen die alle in een soortgelijke positie ver keren. Arme landen voeren vnl. grondstoffen uit, waarvoor wij steeds minder betalen; moeten onze machines invoeren, die steeds duurder worden; voeren soms in- dustrie-produktie uit die wij echter niet kopen omdat onze invoerrechten ze te duur maken; hebben een inkomen dat steeds kleiner wordt, terwijl ze meer no dig hebben om hun achterstand in wel vaart te verminderen; moeten dus steeds meer van ons lenen, omdat we steeds minder schenken en hebben zo een groeiende schuld aan ons. Zelfs aan „ontwikkelingshulp" moeten we geld verdienen! O.a. de hierboven genoemde problemen in de wereldhandel hebben er toe geleid dat de arme landen steeds meer gepro beerd hebben zich te verenigen om ver anderingen in die onrechtvaardige we reldhandel af te dwingen. Daarom is in 1964 de le Wereldhandels- konferentie gehouden, die, evenals de 2e in 1968, grotendeels mislukte. On danks de argumenten van de arme lan den, gedroegen de rijke landen zich vnl. als verdedigers van hun eigen verwor ven posities. Op 13 april 1972 begint de 3e Verenigde Naties Konferentie over Handel en Ont wikkeling of tewel UNCTAD III in Chili. Nederland is hier ook vertegenwoordigd, wat betekent dat onze houding dèèr me de bepalend is voor de toekomst van de arme landen. Maar de afvaardiging staat o.l.v. d minister van Ekonomische Za ken, in plaats van de minister voor Ont wikkelingssamenwerking, wat betekent dat onze eigen ekonomische belangen be langrijker worden gevonden dan de be langen van de ontwikkelingslanden. Het allereerste wat de ontwikkelings landen van U vragen, is aandacht voor hun problemen die voortkomen uit het voordeel, dat de rijke landen trekken uit hun machtpositie, die zij als rijke tegenover arme hebben. Voordeel dat ten koste gaat van 2/3 van de wereldbevolking. Probeert u eens op de hoogte te komen van wat er in Chili gebeurt! A.s. Zaterdag voert de wereldwinkel op verschillende plaatsen in Soest aktie om de aandacht op deze problematiek te vestigen. In De Hoeksteen zal op donderdag 13 april, om 14.00 uur, een voorlich tingsbijeenkomst worden gehouden voor belangstellenden over de in aanbouw zijnde bejaardenwoningen, aan het Dorpsplein van de Stichting Woon-en Dienstencentrum Soesterberg. De heer H .J. van Hal, directeur van de gemeentelijke sociale dienst van de ge meente Soest zal dan eventuele vragen over toekomstige bewoning beantwoor den. Tijdens de voetbalwedstrijd Soester- berg-Brederodes is het tot een hevige vechtpartij gekomen tussen supporters van beide verenigingen. De politie slaagden erin de vechtenden, die elkaar met kapotgeslagen bierflesjes te lijf gin gen, te scheiden. Eén van de vechtenden, L. G. uit Huis ter Heide, liep verwondingen op in het gezicht. Hij werd door een dokter be handeld en daarna ter ontnuchtering ingesloten. Geen van de bij de vecht partij betrokken supporters wenste aan gifte te doen. HORLOGERIE Koninginnelaan 21, Soest Telefoon 8319 Een prettige Pasen een gouden Pasen met een ring of collier. Desiree verlovingsringen BOUTIQUE. In de schaduw van de Oude Kerk DAMES STROPDASSEN van 7,50 tot 13,— CORSAGES van 2,50 tot 10,— Kerkpad Z.Z. 160 Het tienjarig bestaan van de bejaar denclub „Piep noch Stok" wordt dins dag 11 april gevierd. Dan gaan de be jaarden per touringcar naar Eindhoven en St. Michelsgestel. Veel geld is door de leden zelf bijeen gebracht door de verkoop van zelfge maakte artikelen. Op deze manier werd de lustrumkas goed gespekt en hebben de bejaarden zelf voor een groot feest gezorgd, want dat wordt het op 11 april. De Soesterbergse kunstschilder Hans Timmer van de Vrije, onafhankelijke Kunstenaars ,doet mee aan een exposi- v/ tie in het stadhuis te Naarden, welke zaterdag 25 maart werd geopend. De tentoonstelling duurt tot en met 9 april. DORRESTEINWEG 72 A TELEFOON 02155-2883 heeft U vooral op het gebied van bqzonderheden veel te bieden. Wacht niet te lang door het gun stige weer staat alles spoedig in bloei, waardoor het risico te kunnen planten groter wordt. Speeltuin met dwerggeiten. Royale parkeergelegenheid. De gehele week geopend. Zondag kqkdag. Fraaie omgeving. Deskundig advies en franco thuis bezorgd. Grote sortering veelkleurige violen. Vele, vele voorjaars vaste plan ten. Teveel om op te noemen. KOMT U MAAR KIJKEN Door in de allerlaatste voorrondt poulewinnaar te worden drongen de ju doka's van het Soesterbergse „Laetitia* door tot de finale van de kampioen schappen van Midden-Nederland. In de ze finale eindigden zij, mede door uit vallen van Tiggelhaven (te zwaar) tn Boer (gescheurde spier) op de vierdt plaats. Aan dit uitgebreide toernooi voor judoka's namen niet minder dan 21 sportscholen deel. DEN BLIEKLAAN 35 - SOEST TELEFOON 02155 - 3991 SHOWROOM Geopend dagelijks van 9 tot 6 uur. Zaterdags van 10 tot 5 uur. Hoewel al enigzins in een kam pioensrees verkerend, heeft Brederodes geen wedstrijd gespeeld, die van grote allures, een kampioen eigen, getuigde. Integendeel de thuisclub Soesterberg hield de ploeg uit Vianen goed in be dwang en alleen een wat onnozele handsbal van Smit leverde Brederodes de krappe 1-2 zege op. Nog voor er tien minuten verstreken waren had Soesterberg de leiding geno men, toen de bal door De Lange werd teruggespeeld naar Baardman en zijn afzwaaiend schot bij Gers belandde, die langs doelman Van Mourik inschoot 1-0. Twee minuten later werd een hard schot van Schafer op het verlaten doel door een der verdedigers met de arm gekeerd ,maar scheidsrechter De Vries (uit Mijdrecht) wuifde een geheide pe nalty laconiek weg. Vier minuten later volgde de gelijkmaker, toen de bal uit een hoekschop van Clement door Van de Kuyl in het doel van jeugdkeeper Gerrits verdween 1-1. Tegen de verhouding in werd het toch nog 1-2, toen wat onnozel Smit hands maakte in het strafschopgebied en W. Clement het vonnis velde. Vlak voor het einde kreeg Geers een mooie serie kansen ,maar telkens kon de bal knap worden weggewerkt door de Brederodes defensie (1-2).

Soester Courant | 1972 | | pagina 13