Soest toen - Soest nn DINSDAG GIEEN COURANT dinsdag a.s. niet verschijnen. icfxW Het oog gericht op misplaatste vreugd om overwinning Randstad moet sluiten Luchtverdedisinffsoefening met nachtvliegen V.V.V.-nieuws Vrijdag 31 maart 1972 50e jaargang no. 07 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2506-5154 - Postgiro 120150 Collecte voor het Bentinck Fonds groot succes Ruim 9300 gulden in twee uur WEIZIJN EIST BEPERKING Dank aan «Ie burgerij Soestdijk geen stankwijk Hernieuwd protest van bewoners van 't Hart Daar donr Pasen de maandag van de komende week als werk dag vervalt, welke dag wij steeds nodig hebben om onze courant van dinsdag, zowel redactioneel als technisch te verzorgen, zal de Socster Courant De klucht Malta is afgesloten met vrien delijk lachende heren die een kontrakt ondertekenden. Ieder mocht lachen want ieder kreeg zijn zin. De Maltese premier Mintoff ontvangt voortaan jaarlijks 14 in plaats van 5 mil joen pond, plus nog wat ekonomische steun, zodat hij ongeveer krijgt wat hij eiste. De Nato betaalt wat zij van plan was en koopt daarvoor dat de eerste 7 jaar het eiland in de Middellandse Zee geen brug wordt voor strijdkracht van het War- schaupakt. Iedereen is dus tevreden. Be halve dan dat de duizenden Britse ge zinnen, waarop Malta's middenstand dreef, niet terugkeren en dat de ontsla gen arbeiders van de Marinewerf niet meer in dienst worden genomen. Werk is er dus niet veel meer en het is de vraag of Malta met de afkoopsom in slaat is nieuwe werkgelegenheid te scheppen. De Nato betaalt om de Russen weg te houden, niet omdat ze zelf nog interesse heeft voor de basis. En over 7 jaar houdt zij daarmee op als zij het te duur vindt. Als de Russen dan nog belangstelling hebben zal dat zeker niet tegen al te hoge bedragen zijn. Malta dat aan niets overvloed heeft bp- halve aan bevolking, krijgt 7 jaar de tijd om nieuwe middelen van bestaan te ontwikkelen. Iets wat haast zeker niet lukt. De opera-achtige diplomatie van Mintoff met veel dreigementen en geschreeuw mag dan aanleiding geven van een klucht te speken, in wezen heeft zich een drama voltrokken en alle vriendelijk gelach was eigenlijk erg misplaatst. KANTMAN. In haar vergadering van dinsdag j.L heeft het college van burgemeester en wethouders besloten, dat de Chemische Industrie Randstad gesloten zal worden. De nieuwe Hinderwetaanvrage van het bedrijf, van 21 januari j.L, naar aan leiding van het door Dwars, Hederik en Verhey uitgebrachte rapport, brengt hierin geen verandering. Op dit moment worden de technische en sociale aspecten van de sluiting nog even bekeken, waaruit we mogen concluderen dat het beslist geen half jaar meer zal duren. In het bedrijf zijn 25 mensen werkzaam. Mogelijk krijgt Randstad de gelegenheid de thans aanwezige grondstoffen op tf werken. Het kan namelijk minder ge* vaarlijk zijn hiervoor toestemming te ge* ven, dan de opdracht te geven dezt grondstoffen af te voeren. De beslissing van het college is echter definitief, Rand stad moet dicht. Op 15, 16 en 17 mei, eventueel ook 18 mei a.s., zal boven West-Europa een Nato-luchtverdedigingsoefening worden gehouden, waaraan ook door de basis Soesterberg zal worden deelgenomen. Hoewel er omtrent de verdere aard van deze oefening nog niets bekend is, moet er rekening mee worden gehouden dat er ook gedurende de nacht en de vroege ochtenduren gevlogen zal worden. Paaszon... Paas-voorjaarswind en Paas eieren ze horen bij het lentebegin even als de stralende bollenvelden. We hopen tenminste, dat er al kleur te zien zal zijn, zodat we weer trots kun nen zijn op ons nationale bollenprodukt., dat in zoveel variëteiten de uitgestrekte velden zal sieren. Heeft U de Keukenhof-folder al bij ons gehaald? Dat kan nog tot vlak voor Pa sen, want ons kantoor zal op vrijdag cn zaterdag langer geopend zijn ten be hoeve van de te verwachten toeristen, die vaak in de vooravond nog onderdak zoeken. Mocht U gelegenheid hebben, indien U zelf niet van huis weggaat, iemand logies aan té bieden, wilt U zich dan met ons in verbinding stellen? Wij weten niet of een grote stroom toeristen ons land zal bezoeken, maar de erva ring heeft geleerd, dat juist in de Paas tijd er groot tekort kan zijn aan nacht verblijven. daar de Hotels het eerst be zet zijn. Wij zijn dus blij met de aan bieding, die U eventueel kunt doen. Holiday on Ice gaat de kunstijsbaan in Utrecht, bezetten vanaf 25 april tot en met 2 mei. De voorverkoop der plaat sen is al van start gegaan, waarvoor wij ons gaarne aanbevelen. Voor de mati nees betalen 65-plussers half geld en kinderen tot 14 jaar betalen dit bedrag voor alle voorstellingen. Wacht u niet te lang met reserveren, want Sjoukje en Joan vinden veel af trek. Tenslotte attenderen wij U op Gids 1972 van Nunspeet en omgeving. Het is een gloednieuwe uitgave met vele gegevens pit aanwijzingen, tevens een uitgebreide lijst van Hotels, Pensions, Vakantie oorden, Bungalows, zomerhuisjes enz van praktische waarde wanneer U dit deel van de Veluwe voor uw vakantie wilt uitzoeken. En nu eerst maar fijn Pasen vieren, wij hopen voor U en ons in de verblijdende zonneschijn. En hoe dan ook met een smakelijk eitje! SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De collecte voor het Bentinck Fonds, dinsdagavond j.1., is een groot succes geworden. Onder glunderende ogen van de orga nisatoren kwam dinsdagavond een la wine muntstukken en „briefjes" binnen en hadden de tellers van de Ned. Mid denstands Bank handen vol werk. De geldsorteermachine draaide op volle toe ren en was een welkome hulp. Om half negen gaf de thermometer de stand van twee mille aan, maar even later was dit bedrag verdubbeld. Met de regel maat van de klok kwamen de inzame laars binnen die direct enthousiast gin gen tellen om te weten wat hun vereni ging opgehaald had. De Duinkikkers waren er snel klaar mee, maar zij hadden een zeer grote en dun bevolkte wijk gelopen, die toch nog het aardige bedrag van ruim 160,- op geleverd had. Kapitein Van Luijk ,lid van het Stich- tingbestuur, die samen met de heer J. Elderman, Soesterberg voor zijn reke ning genomen had, kon de goecle op brengst melden van ƒ1060,-, waarbij hij opmerkte dat de Amersfoortsestraat nog We raken steeds verwarder in een dua listische situatie. Moet de ekonomische groei gestimuleerd worden of moeten we die, tervville van het leefbaar houden van ons land, nu maar afremmen. De milieuvervuiling neemt in sommige ge bieden verontrustende vormen aan. Daarbij in ogenschouw valt nog te ne men de prognoses van de „Club van Rome" ten aanzien van de wereldre serves aan grondstoffen, speciaal meta- len. Die beide punten, met alle ongemakken en kostenopvoering die ze kunnen ver oorzaken, stimuleren de aandrang tot afremming van de industriële groei. De idealisten onder ons worden ook een beetje beu van de welvaart, die immers ook zo bijdraagt tot verdere vervuiling van ons leefmilieu, zonder dat we kun nen zeggen dat de mensen er zich ge lukkiger bij gaan voelen. Maar wanneer we de ekonomische groei gaan afremmen, komen we wel" voor problemen te staan die ook niet zo ge makkelijk zün op te lossen. We hebben in ons land nu circa 140.000 werklozen. Wat zien we als gevolg daarvan ge beuren? Aandrang van enkele par tijen en de vakbonden op de regering om daar iets aan te doen, geld beschik baar te stellen om werken uit te voe- renrmeer arbeidsplaatsen te breëren. Tegelijkertijd komt er echter, ook uit die kringen, de drang om terwille van ons milieu de ekonomische groei af te remmen. Die afremming houdt natuur lijk automatisch in ook minder arbeids plaatsen dan bij een normale groei zouden ontstaan. Dat betekent dus, me de gezien de bevlkingstoeneming die juist méér arbeidsplaatsen vergt, een grotere en konstanter werkloosheid. We kunnen toch ook niet terug naar vroeger tijden: minder machines, min der automatisering, dus meer handwerk. Dat zou wel mooi zijn, als het kon. Maar het kan niet, omdat dit, door de opgejaagde lonen, de produkten onbetaal baar zouden maken in de huidige we- reldekonomie. Met de hogere loonkos ten, die iedere werknemer meer wel vaart, hogere konsumptie brengt, haal den we ook de drang tot verdere me chanisering en automatisering van het produktieproces in huis. Dus minder arbeidsplaatsen. Daten we hierbij de voortsluipende in flatie buiten beschouwing, die toch ook het aantal arbeidsplaatsen doet afnemen, zoals we dagelijks in de krant kunnen lezen, we zien uit dit alles toch dat het eventueel afremmen van de ekono mische groei tot nare gevolgen kan lei den. Het zou weleens tot een ernstige maatschappelijke krisis aanleiding kun nen geven. De oplossing van de proble men lijdt onder een sterke emotmele inslag. De vakbnden menen een sterke afremming, laat staan een geheel stop pen van de groei van het besteedbaar inkomen niet te kunnen verkopen. Poli tici maken van de tendens tot milieu verbetering gebruik om de ekonomie maar af te remmen. Doch schreeuwen ook moord en brand als de werkloosheid stijgt. Men weet in alle sektoren eigen lijk niet meer goed waar men heen wil. Eikaars tegenstrijdige verlangens wor den zonder blikken of blozen als poli tieke eisen naar voren geschoven. Toch lijkt het onafwendbaar, dat de si tuatie gaat leiden tot een voor ieder, van hoog tot laag, noodzakelijke be perking van zijn konsumptieve uitga ven. De milieuvervuiling kan voor een groot deel worden tegengegaan. Maar dat zal enorme investeringen vergen, zowel bij de betreffende bedrijven als bij de overheid. Dat maakt de produk ten dus duurder. Een prijsverhoging die onmogelijk kan worden vergoed met een dienovereenkomstige verhoging van lonen. Minder aanschaffingen dan dus, maar wel verbetering van het leefmilieu. We zullen moeten kiezen of delen. Ten onder gaan in het vuil van de welvaart of zich instellen op een wat soberder leven en kunnen blijven genieten van wat de natuur ons biedt. De vakbonds leiders zullen dan meer oog moeten krijgen voer het welzijn dan voor de welvaart en wegen meten vinden om dat aan hun leden en niet-ldeen te ver kopen. En dat geldt uiteraard evenzo voor iedere organisatie en partikulier die invloed heeft op bepaling van nko- mens en prijzen. Juist de welvaart moet «ns geleerd hebben hoe hoog de wel- zijnsnood gestegen is. niet „behandeld" was, wegens de in vallende duisternis. „De jonge inzame laars kun je dan toch niet meer op pad sturen", zei hij. Ook de vliegbasis zelf was aan zijn aandacht ontsnapt. De voetbalvereniging VVZ, die in de omgeving van de Birkstraat gelopen had hield lange tijd het record met een be drag van 752,69 ,maar zij werden uit eindelijk overtroffen door de als laatste binnenkomende inzamclaarsters van de korfbalvereniging De Meteoren, die het geweldige bedrag van 776,- kwamen afdragen. Een mooi moment was ook het openen van een zakje, waar een buitenlandse werknemer één peseta in had gedaan. Ook enkele volkomen lege zakjes wa ren erbij ,maar deze „gevers' 'hadden hun naam hoog gehouden voor de buurt. De thermometer, die trouw werd bijge houden door de vice-voorzitter van het Stichtingsbestuur, de heer B. van Os, gaf een steeds hogere stand aan. Op een gegeven moment werd deze zelfs te hoog voor de heer Van Os en nam de heer Elderman; met vaardige hand de viltstif over. Hij kon uiteindelijk af sluiten op een stand ƒ9256,31. Donderdagmorgen, toen nog wat late giften, die op het gemeentehuis waren afgeleverd, waren bijgeteld, kwam men op het bedrag van 9344,-. Het beschaamde vertrouwen in de PTT, die de huis-aan-huis bezorging van de envelopjes niet geheel correct uitvoerde, had geen nadelige invloed op het eind resultaat. Veel geld was los in de bus sen gestopt. Sommige gevers maakten van deze gelegenheid gebruik om hun misnoegen in de hoge defensie-uitgaven kenbaar te maken. „Minder voor defen sie, dan is er genoeg voor gehandicap ten", schreef er een op het zakje. De oud-wethouder, en voorzitter van het afscheidscomité, de heer W. G. Van Zadelhoff ,die, evenals de burgemeester practisch de gehele avond in de centrale post in het gebouw De Rank, aanwezig was, kon rond 10 uur, toen alle inzame laars reeds lang vertrokken waren, de symbolische betaalcheque met het eind bedrag overhandigen. Hij was zeer ver heugd over de offervaardigheid van de Soester bevolking, die de stoutste ver wachtingen had overtroffen. Hij bracht dank aan alle inzamelaars van de sportverenigingen, de scholen en andere verenigingen ,dei de collecte zo vlot hadd endoen verlopen. Dank ook voor de organisatoren, de heren Van Os, Elderman, Kruimer, Van Luijk, Rietveld en de tellers van de bank, alsmede voor notaris van Veeren, die de gehele avond een toeziend oog op de bedrijvigheid gehouden had. De burgemeester nam de aanzienlijke versterking voor het fonds dankbaar in ontvangst. Ook hij dankte allen die meegedaan hadden in zo'n korte tijd dit geweldige bedrag bijeen te brengen. De „politiebewaking", die de gehele avond aanwezig was en een rustige avond had ,kon daarna naar huis ver trekken. Ook zij maakte een onderdeel uit van de voortreffelijk opgezette orga nisatie. Het fonds beschikt thans over een klei ne ƒ30.000,-, maar de heer Van Os ver wacht in mei zeker een bedrag van ƒ40.000,- te hebben bereikt Onder grote belangstelling werden de bussen door. het bankpersoneel geledigd De burgemeester en de heer Van Zadelhoff hielden zich constant van de gang van zaken op de hoogte. De waarnemend voorzitter van het Bentinck-fonds houdt op de achtergrond een oogje in het zeil. Aan de stankoverlast van het bedrijf Lindner aan de Koningsweg komt geen ein de. Integendeel, de overlast is veel erger geworden. Na een half jaar wachten zijn de bewoners van 't Hart maar weer in de pen geklommen en zy hebben een brief gezonden aan het college van burgemeester en wethouders en de leden van de ge meenteraad. Deze brief laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Geacht College, leden van de Raad, Een half jaar is er bijna verstreken na ontvangst van Uw brief d.d. November 1971, in antwoord op vragen die wij stelden betreffende de firma's Intertuft Soestcrbergsestraat vanaf de splitsing met de Birkstraat, vijftig jaar geleden en Lindner. In bovengenoemd antwoord werd gesteld dat binnen afzienbare tijd de geluids- en stankhinder verholpen of nagenoeg geheel verholpen kon zijn. Wat deze ambtelijke nietszeggende taal inhoudt is ons nu wel duidelijk. De Fa. Lindner heeft nog geen enkele voorziening getroffen betreffende beper king van die hinder, integendeel ,de ge luidshinder is op een geniepige manier veel erger. Door hogere frequentie van het geluid, zijn die tonen veel indrin gerder, ook de stank is de laatste we ken onhoudbaar. In de hmderwetsver- gunning voor de Fa. Lindner staat, dat nieuwe bepalingen kunnen worden op gelegd, indien de omstandigheden dat vragen. Die omstandigheden menen wij met onze klachten en handtekeningen aangetoond te hebben. Geschermd wordt met technische rap porten van T.N.O. die klaar zouden lig gen, levertijden van naverbrandings in stallaties enzovoort. Wij zouden de Gemeenteraadsleden wil len verzoeken die rapportnummers ter inzage te krijgen en na te gaan bij T.N.O. in Delft of werkelijk onderzoek heeft plaatsgevonden en bij welke fir ma's de naverbrandingsinstallaties zijn besteld. Ook kunnen wij in de hinderwetsver gunning voor de Fa. Lindner geen be paling vinden tegen de geluidshinder van de compressoren op het dak van het bedrijf. Deze compressoren zijn aan gebracht en in werking zonder hinder wetsvergunning. Ook voor het gebruik acrylaatlakken heeft het bedrijf geen vergunning, evenals de Fa. Intertuft geen hinderwetvergunning had voor het P.V.C. procédé. Door de publikaties en akties is het bedrijf zelf terug gegaan op het Latex procédé waarvoor het wel een vergunning had. Als de Gemeente aan de ene kant hard optreedt tegen een Chemisch bedrijf en terecht, dan moet de Gemeente die lijn doortrekken en ook voor andere hinder veroorzakende bedrijven die harde maatregelen hanteren .juist nu het ge bied bij de Fa. Lindner een dichte be volking krijgt, middels het plan „Klaar- water". Wie wil voor 99.000,welke deze huizen ongeveer zullen moeten gaan kosten in een stankwijk wonen? Leden van de Raad, wij zullen vragen achterwege laten, aangezien ze reeds gesteld zijn en naar nu gebleken beant woord zijn met valse beloften. Wat het binnen afzienbare tijd betekent is ons misschien over enige jaren duidelijk. Namens de aktiegroep „Soestdijk geen Stankwijk". Mevr. E. M .T. Rademaker-Beuken. Dezelfde plaats nu

Soester Courant | 1972 | | pagina 1