Ontsnapten Gronings asiel pleegden roofoverval op Soester Amro-bank Betaling abonnementsgeld Vrijdag 7 april 1972 50e jaargang no. 68 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5151 - Postgiro 126156 Perfect samenwerkende politiekorpsen werd de 3 daders noodlottig Dame noteerde autonunimer Perfecte samenwerking Politie Hilversum arresteert '3e man „De Paardenkamp" viert 10-jarig jubileum op passende wijze Geen kostbaar feest, maar vijf nieuwe stallen en opname van twee nieuwe gasten Meerdere inbraken opgelost Oude inbraak opgelost Eerste kievitsei in Soest Militair stal auto Het oog gericht op liet riool van Europa Dominee D. H. Borgers gaat Soest verlaten Officiële opening clubhuis Lawn Tennis Club Soest Het tweede kwartaal is reeds aan gevangen, zodat wij onze lezers er op attent maken, dat het incasseren van de abonnementskwitanties half april gaat beginnen. Wilt u liever niet per kwitantie betalen, dan verzoeken wij u het verschuldigde bedrag ad 4,75 di- rekt over te maken op onze post girorekening 126156, of op onze rekening bij de Nederlandsche Mid- denstandsbank of Coöp. Raiffeisen- bank te Soest, of het bedrag aan ons kantoor te voldoen. Voor de abonnees die automatisch gireren, geldt deze mededeling niet, daar de girodienst voor overschrij ving zorg draagt. Administratie SOESTER COURANT SOESTER ((TOURASIT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschjjnt Iedere dinsdag en vrUdif In betrekkelijk korte tyd is woensdagmorgen de rond 10.40 uur gepleegde overval op het bijkantoor van de AMRO-bank aan de Van Weedestraat geheel opgelost. De drie overvallers werden gegrepen en de buit, groot 18.000,is terecht. Een enorme klopjacht ging hieraan vooraf. Uiteindelijk was het de brigadier B. Engel van de Baarnsc politie, die twee daders en de hoofdagent G. J. v. d. Els- aker, geassisteerd door de agent W. J. Huizinga, beiden van de Hilversumsc politie, die de derde rover, aanhielden. Rond half elf stapten twee daders, Mar tin v. d. E. (26) uit Baarn en P. R. de R. (27) uit Bussum het bijkantoor van de AMRO bank binnen. De derde man J. D. De 18-jarige mej. A. M. Hottinga, die, onder bedreiging met een vuurwapen, het voorhande zijnde kasgeld in de tas van de rover deponeerde. (25) bleef in de auto achter. De R. bleef in het kantoor bi) de deur staan, terwijl v. d. E. een geruite tas voor de verbouwereerde bankbediende mej. Anneke Hottinga (18) zette met de opdracht „vullen maar". Conform de in structies van de bank voor dergelijke roofovervallen voldeed mej. Hottinga aan dat verzoek en stopte dc aanwezige bankbiljetten in de tas. Het was, naar later bleek, een bedrag van ongeveer 18.000, De 2 overvallers verdwenen direct daar op, stapte in dc gereedstaande auto. die met veel geweld verdween over de Stad houderslaan, richting Baarn. Deze actie was niet onopgemerkt geble ven en meerdere omstanders zagen het toneel voor hun ogen afspelen. Eén dame was daarbij zo verstandig het nummer van dc auto, 90-78-PP, op te nemen en dat in de bank op te geven, van waaruit de poltie telefonisch werd gewaarschuwd. Op het politiebureau, waar juist de da gelijkse controle van het Inrap-net, het radionet van de politie in de provincie Utrecht plaats gevonden had, ging de organisatie direct op volle toeren draaien. Al het rijdend materieel werd ingezet. De brigadiers De Bruin en Douma spoed den zich naar de bank en vernamen daar dat de overvallers richting Baarn ver dwenen waren. Direct werden politie auto's met loeiende sirenes daarheen ge zonden en werd de politie van Baarn ge waarschuwd. Ook daar rukte men met veel matrieel en manschappen uit. Spoedig volgde de melding, dat op de hoek van de Maatkampweg en de August Jansenweg een auto uit de bocht gevlo gen was en weldra bleek, dankzij het bekende autonummer, dat dit de ge zochte wagen was. Het nieuwe bankgebouw van de Amro-bank aan de Van Weedestraat, dat nog niet aangesloten was op het stil-alarm. De inzittenden waren verdwenen en had den inzoverre pech, dat zij nu hun ver voermiddel misten. Twee van hen wer den kort daarop gesignaleerd in de pol der. Een vliegtuig van de Rijkspolitie, dat eveneens werd ingezet, verleende daarbij goede hulp. De beide mannen in de polder werden ingesloten, waarbij 2 wagens van de rijkspolitic, o.a. één uit Bunschoten, as sistentie verleenden. Uiteindelijk was het de brigadier B. Engel uit Baarn, rijdend in zijn privé wagen, die de mannen tot op 50 meter naderde. De brigadier stapte uit zjjn wagen en sommeerde de heren hun handen omhoog te steken. Zy voldeden hier direct aan en riepen ongewapend te zijn. „Het spel is uit, we hebben verloren", zeiden zij, toen z(j gearresteerd werden. Brigadier Engel had inmiddels assistentie gekregen van dc Baarnse hoofdagent K. F. de VVitt. P. R. dc R. en J. D. werden snel afgevoerd. De derde man., Martin v. d. E., was nog voortvluchtig. Hij werd in Baarn gesig naleerd op de Drakenburgerweg, waar hij zich gehaast van portiek naar por tiek bewoog. Op deze omgeving concen treerde zich toen de zoekactie van de gezamenlijke politie-korpsen. De vogel bleek echter gevlogen en reeds werd ge dacht, dat hij in de bossen bij het kas teel Groeneveld verdwenen zou zijn. De politie van Hilversum was reeds op de hoogte van de overval via het Inrap- net en rukte met 5 wagens, onder com mando van de brigadier J. Ruizendaal, uit in de richting van Anna's Hoeve. In de buurt van de Monnikenberg werd Martin v. d. E. uiteindelijk ontdekt. De agent W. J. Huizinga, die bij hoofd agent G. v. d Elsaker in de wagen zat, stapte uit om hem aan te houden. Bij een vluchtige fouüering vond hjj een envelop met geld en hy kreeg op zjjn vraag waar dat voor diende, te horen, dat het bestemd was voor uitbetalen van personeel. Van de E. werd meegenomen (agent v. d. Elsaker: „Instappen en geen verzet, want we schieten") in de wagen, die op zjjn tocht naar Hilversum werd begeleid door een motoragent. In Hilversum, op de binnenplaats van het politiebureau, probeerde v. d. E. alsnog te ontsnappen, echter zonder suc ces. Daarmee kwam een eind aan een specta culaire, voortreffelijk georganiseerde klopjacht van de samenwerkende poli tiekorpsen van Soest, Baarn, Hilversum en de Rijkspolitie, waarbij het Inrapnet onschatbare diensten bewees. In totaal namen 51 man, met 21 auto's en een vliegtuig aan de opsporingsactie deel. Het nationaal rusthuis voor dieren „De Paardenkamp", Birkstraat 96. viert za terdag 15 april a.s. haar tiende verjaar dag. Dat het geen kostbaar feest zou worden was al enige maanden bekend, de viering zou geheel op passende wijze, „in de geest van het enorme aantal be gunstigers" geschieden. In dc afgelopen tien jaar genoten eenen veertig paarden in het kamp een veelal welverdiende rustige levensavond. Het eerste paard dat op „De Paardenkamp" zijn intrede deed was de uit Markelo af komstige „Corry". De vijfentwintig jarige „Frits", die als 2e paard zijn intrede deed, verkeert in een goede gezondheid en geniet op 15 april al tien jaar gast vrijheid. Op dit moment vertoeven zevenentwintig paarden op „Dc Paardenkamp". Hoewel een 2c lustrum in de meeste gevallen wordt gevierd met een feest, heeft het bestuur achter de schermen aan een meer gepaster veiring gewerkt, die voor al bij vele begunstigers bijzonder aan zal spreken. Zaterdagmiddag 15 april a.s., om twee uur, zullen opnieuw twee gasten worden opgenomen, een opname die mogelijk werd door het ter gelpgenheid van de tiende verjaardag realiseren van vijf nieuwe stallen, die uitbreiding van het aantal gasten mogelijk maakt. Het bestuur van „De Paardenkamp" no digt iedereen uit om die zaterdagmiddag aanwezig te zijn bij de aankomst van de twee overigens permanente „Lustrum- gasten", waarvan „Voes" een uit Den Brielle afkomstig werkpaard is en „Rosy" die een zwervend bestaan leidde door van handelaar naar handelaar te verhui zen. Beide paarden zijn vijfentwintig jaar oud en werden „afgedankt" doordat voor hen geen plaats meer was in de verste delijking van de plaatsen waar zij de laatste jaren werkten. „Rosy" dankt haar komst naar Soest aan een uit De Meern afkomstige familie die zich het lot. van het paard erg aantrok cn opname in „De Paardenkamp" mogelijk maakte. Natuurlijk zal er na deze festiviteiten alle gelegenheid zijn om „De Paarden kamp" vrijelijk te bezichtigen en o.a. de vijf zojuist gereedgekomen stallen te be wonderen. Onnodig te vermelden dat. het bestuur die middag op het met vlaggen versierde „Paardenkamp" aanwezig is om de feli citaties, die men ongetwijfeld af zullen schuiven naar de groep „stille" mede werkers en begunstigers, In 'ontvangst Ie nemen. Dc burgemeester feliciteerde voorzitter Van Zadclhnff, wethouder De Haan (r.) en de heer Ebben kijken toe. In de inzet het fraaie gebouw ten vnete» uit. Martin v. d. E., door de Hilversumsc politic gepakt in de bossen nabij Anna's Hoeve, verlaat, met de jas over het hoofd, de politieauto, om in een Soester cel te worden ingesloten. Mei de vangst van de drie, uit het Mes dag-asiel in Groningen ontsnapte gevan genen, is een serie diefstallen opgelost. Na hun vlucht uit Groningen stalen zij een auto in Assen, waarmee zij naar Delfzijl, reden. De wagen die zij in Soest gebruikten, was uit deze laatste plaats afkomstig en gesloten van een arts. De afgezaagde vuurbuks, waarmede zij, kwasie verborgen onder een regenjas, in Soest hun verzoek kracht bijzette, was afkomstig van een diefstal in Alkmaar, waar in totaal drie van dergelijke wa pens werden ontvreemd. Deze bevonden zich alle drie in de auto, die naar het pol tiebureau in Soest werd gesleept. In de wagen werd nog een grote hoe veelheid sigaretten ontdekt, flessen drank en etenswaar, afkomstig van drie diefstallen, die in de nacht van dinsdag op woensdag in Baarn werden gepleegd. Bovendien vond men in de wagen een zware moker, een breekijzer en twee electrische boren. Martin v. d. E, is een zeer goede bekende van de politic in deze omgeving. Toen bekend werd dat hy in Groningen was ontsnapt, maakte de heer H. G. Scholtmeycr, korpschef van de Soester politie de opmerking: „Dan kunnen \vy binnenkort hier wel iels verwachten". Dit is wel zeer juist gebleken. Woens dagmorgen nog werd in deze omgeving alarm gegeven, omdat hy gesignaleerd was op de weg Zeist/Amersfoort. Om 10 uur werd dit alarm opgeheven. Drie kwartier later had hy zyn slag geslagen. Op een persconferentie woensdagmiddag ten gemeentehuize, waarbij velen van de bij de achtervolging betrokkenen aan wezig waren, als ook het personeel van het filiaal van de AMRO-bank, gaf de heer H. G. Scholtmeijer, in samenwer king met de heer G. Amelung, inspec teur van de Baarnse politie en de heer J. Buising van de Rijkspolitie, een over zicht van de gevoerde actie. Zij waren vol lof over de samenwerking en de in zet van hun medewerkers, waarbij het voortreffelijk werkende radionet, waar op inspecteur J. Hoogma de leiding had, van onschatbare waarde bleek te zijn. De drie overvallers gaan niet op trans port retour Groningen, maar zullen van daag voorgeleid worden aan de officier van justitie in Utrecht. Vermeld zij nog, dat het filiaal van de Amro-bank aan de Van Weedestraat niet is aangesloten op het stil alarm. Of dit in de naaste toekomst alsnog zal gebeu ren, kon de directeur van de bank in Soest niet vertellen. Dat moet op het hoofdkantoor in Amsterdam beslist wor den. Een in 1970 gepleegde inbraak is met de aanhouding van de 36-jarige F. G. en zijn 29-jarige echtgenote opgelost. Beiden bekenden in november 1970 te hebben ingebroken in de supermarkt van Simon de Wit aan de Van Weedestraat, waar zij een grote partij sigaretten én koffie buit maakten en in december van het zelfde jaar bij drukkerij Klomp aan de Steenhoffstraat, waar zij een bedrag van 1900,meenamen. Zij zijn oude be kenden van de politie en werden in Utrecht aangehouden in verband met een diefstal. Het eerste kievitsei in onze gemeente werd vrijdagmorgen vóór Pasen gevon den in een weiland aan de Lange Brink- weg door de heer Th. Wassenaar (30). In de nacht van donderdag op vrijdag voor Pasen hield de politie een Mercedes aan die de bestuurder, J. E. K. (20), militair, wonende te Soest, bleek gestolen te hebben van de heer R. P. H. wonen de in de Troelstrastraat. H. had zijn auto niet afgesloten en de sleuteltjes in het contact laten zitten. K. werd aan de marechaussee overgedragen. Nederland ervaart weer eens dat het maar een betrekkelijk genoegen is aan de monding van de Rijn te liggen. Na tuurlijk danken we aan dit feit dat alle verkeer over deze historische druk bevaren waterweg ons de gelegenheid gaf in handel en transport mee te ver dienen aan de welvaart van anderen. Van die anderen krijgen we op onze beurt ook de onaangenaamheden die mee stroomafwaarts naar de lage landen zakken. Als de waterstand gering is zijn de konsekwenties voor degenen die stroomopwaats wonen niet aangenaam, maar nog niet direkt onoverkomelijk. Funest wordt het pas aan het eind van de stroom waar die geheel en al bela den is met alle afval van industrieën en steden. Het probleem is niet nieuw. Er is al herhaalde malen op aangedrongen de Rijn niet langer te maken tot het riool van Europa. Het probleem was echter steeds dat de vervuilers zeker zolang ze zelf er geen last van ondervonden, niet warm liepen voor dure oplossingen. Duitsland is in dit opzicht tamelijk be keerd, overigens niet uit meegevoel rnaar doordat de eigen drinkwatervoorziening met name in de overbevolkte en overge- industrialiseerde driehoek bij de Roer van de vervuiling hinder is gaan onder vinden. Misschien heeft het ermee van doen dat Mansholt, niet alleen een Nederlander maar tevens vooral de laatste tijd een fervent strijder voor de milieuhygiëne, thans voorzitter is van de Europese Com missie in Brussel. Maar in ieder geval bereidt dit instituut thans plannen voor om m Europees perspektief akties tegen vervuiling te ondernemen, waarbij niet onlogisch allereerst aan de Rijn wordt gedacht. Een Rijnschap zou boetes moeten kunnen opleggen aan degenen die het water van de Rijn bezoedelen in de waarschijnlijk juiste overweging dat de bereidheid om iets te doen niet beter gestimuleerd kan worden dan via de gevoelige portemon nee. Dat zou dan wel inhouden dat dit Rijnschap een orgaan wordt met be voegdheden op het territoir van vela landen. Een struktuur die vooral in Frankrijk, waar men erg op de eigen soevereiniteit is gesteld, niet veel waar dering zal vinden. En het is de vraag of de Europese Commissie sterk genoeg it om toch zoiets door te zetten. Wie een oplossing in zicht acht is waar schijnlijk een beetje optimistisch maar het feit alleen al dat na jarenlang be leefd diplomatiek protesteren zonder ge volg eindelijk eens een Europees initia tief komt is een stap vooruit. KANTMAN. Dominee D. H. Borgers van de Gerefor meerde Gemeente in Soest heeft een be roep aangenomen in Den Ham (Over ijssel). Zaterdagmorgen heeft de burgemeester Mr. S. P. Baron Bentinck het nieuwe club huis van de L.T.C. Soest aan de Schrikslaau officieel geopend. Hij werd welkom geheten door de voorzitter van de tennisclub, de heer R. B. M. van Zadelhoff en door dc voorzitter van de Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest, dc wethouder K. dc Haan. De burgemeester complimenteerde het bestuur met het prachtige clubhuis, dat hij een rijke aanwinst voor de gemeente noemde. In het kort memoreerde hij de bouw-geschiedenis en herinnerde hij aan de drang die door het clubbestuur was uitgeoefend om medewerking te verkrij gen voor de bouw van de nieuwe lokali teit. De heer K. de Haan droeg, als voorzit ter van de sportstichting, het gebouw over aan het bestuur. De stichting is eigenaresse van het gebouw, bekostigde de bouw van de kleedruimten en par ticipeerde voor de helft in de kosten van de bouw van het overige ge deelte. De inrichtingskosten kwamen ge heel voor rekening van de L.T.C. Het clubhuis werd ontworpen door de architect H. N. van Wijk en het werd gebouwd door aannemersbedrijf Van Breukelen. De voorzitter, de heer R. van Zadelhoff, dankte de burgemeester en de heer De Haan voor hun vriendelijke woorden. Hij bracht dank aan de sportstichting voor de bemiddeling bij de totstandkoming van het clubgebouw, aan de gemeente raad voor het beschikbaarstellen van het crediet van ƒ200.000,— aan de architect, de aannemer en gemeentewerken. Bloemen overhandigde hij aan de dames Groart, Geijtenbeek en Jansen, leden van de inrichtingscommissie, als dank voor het vele werk dat zij verzetten. Hij meende dat de club „net voor dc bui binnen was" en noemde het gereedkomen van het gebouw een mijlpaal in de mate riële groei van de vereniging. Hc-t is een uitdaging om verder le groeien en de band tussen de leden sterker te maken. De feestelijke opening werd o.m. bijge woond door het raadslid de heer K. Le- vinga, de commandant van de vliegbasis Soesterberg, de kolonel R. T. Twijsel. de hoofdinspecteur van politie, de beer H. Scholtmeijer. de directeur van gemeente werken, de heer H. van de Dussen. de architect, de heer H. van Wijk en de aannemer, de heer J. van Breukelen. 8 banen Sinds vorig jaar beschikt de club over 8 banen en kon de ingevoerde ledenstop worden opgeheven. Dc vereniging werd opgericht in maart 1923 en lelt momen teel 400, leden, waarvan 150 jeugdleden. Aan de competitie wordt deelgenomen met 13 teams, één team speelt 2e klasse, 2 teams 3e klasse en een team 5e klasse. Voor de herencompetitie op zondag werd ingeschreven met 2 teams. In de districtscompclitle zullen 4 jeugd- teams de kleuren van de L.T.C.' Soest verdedigen alsmede een team in de le klasse en twee teams in de 2e klasse. Vorig jaar werden 7 van de 12 teams af- dclingskampioen. Het secretariaat Is gevestigd Noorder- weg 3. telefoon 3853. Trainer-grounds- man is de heer O. Zoetelief.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1