Soest toen - Soest nu 1111 Dinsdag 11 april 1972 50e jaargang no. 69 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126150 Russisch meesterwerk om invloed te winnen Het eerste kievits-ei Nieuwe straatnamen in het plan Klaarwater Hemelvaartsdagtoernooi van S.V.V. nu op een na grootste van Nederland Op Hemelvaartsdag betwisten 1000 volleyballers de ereprijzen WiSTElU „Vangrail"-jeugd schreeuwde Soosnood van de daken Ged. Staten onthielden goedkeuring aan ver ordening: „Financierings-garantie- regeling eigen woningbezit ambtenaren" Eiermarkt Expositie over het leven in Nederland in de jaren 1940-1945 „Romelmarkt-2"-organisa- toren zitten met banden in het haar ZIEKENAUTO TELEFOONNUMMER (dag en nashi) Kerkconcert Gospelgroup „The Messengers" Het oog gericht op Noordvietnamees offensief te^en Nixons kans op herverkiezing Slotbal van ,.De Narre Knollen" Ruim drie en dertigduizend gulden in liet Bentinck Fonds soesterIFoorant :,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschoot iedere dinsdag en vrljd®, Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Een schoolvoorbeeld hoe een mogend heid zijn invloed uitbreidt is te zien op het Indische schiereiland. De Sowjet- unie heeft op het taktisch juiste mo ment een overigens tamelijk vrijblijvend akkoord gesloten met de Indische pre mier mevrouw Gandhi. Het verdrag be helsde niet meer dan dat de twee lan den overleg zouden plegen als een van beide aangevallen of bedreigd werd. Nu, dergelijk overleg is uiteraard ook zonder kontrakt altijd mogelijk, maar de publikatie van het tamelijk lege stuk ondersteunde natuurlijk wel de positie van mevrouw Gandhi tegenover het toen nog Bangladesh beheersende Paki stan. Zij maakte er gebruik van, de Sowjet-unie verzuimde bij geen gele genheid met nadruk te tonen hoe een grote vriend van India ze wel was. In een moeite door zat Moskou dus ook goed met Bangladesh, waar in ijltempo de ambassade is bemand met een gro te staf, waarvan velen het Bengaals spreken. Volgde prompt de aanbieding van een eskader MiG-straaljagers (ner*- gens voor nodig, maar een mooi status symbool). En transportvliegtuigen (die wel zeer nuttig zijn). Dat is dan al vriend twee op dit schiereiland. Het derde land, Pakistan, heeft van de weifelende bijval zowel van Amerika nen als Chinezen niet veel profijt gehad en ongetwijfeld is president Bhoetto daarop gewezen toen hij in Moskou op bezoek was. De Russische vriendschap met India en Bangladesh is overigens wel zeer taktisch zo geformuleerd dat daarmee niet noodzakelijkerwijs vijand schap met Pakistan gepaard hoeft te gaan. Integendeel, zo kon men Bhoetto in het Kremlin zeggen, als u iemand nodig heeft om een goed woordje voor u te doen dan zijn wij daarvoor in een uitstekende positie - veel beter in ieder geval dan de Chinezen of Amerikanen. Êen argument waarvoor Bhoetto niet ongevoelig is gebleven getuige dat hij met de Russen in een gezamenlijk com muniqué verklaart dat „stappen geno men zullen worden om vreedzame om standigheden te scheppen op het sub continent." Sprong naar industriestaat Veel van het Russisch succes is te dan ken aan het falen van de Amerikanen, die veel te lang probeerden met beide goede maatjes te blijven en tevens met een eventueel Bangladesh. Maar al lij mende hebben ze geen van drieën te vreden kunnen stellen. Het succes voor de Russen en de tegen slag voor de Amerikanen moeten we niet te groot zien. In zekere zin maakt het weinig uit want beider oogmerk is hetzelfde: een krachtige ontwikkeling stimuleren die voorkomt dat India, Pakistan en Bangladesh uit wanhoop wel gedwongen worden naar het Chi nese voorbeeld te kijken en deze ont wikkelingslanden de sprong naar de status van moderne, welvarende indu striestaat maken. Chinees overwicht hier zou Peking buiten het eigen domein een zo groot invloedsgebied geven dat men zowel in Moskou als Washington ril lingen over de rug krijgt. Een zelfverzekerde sterke staat India en niet al te wankel bestuur in de twee andere landen is de beste manier om de uitbreiding van de Chinese invloed te voorkomen. Mevrouw Gandhi, die in de geest van haar vader Nehroe, een grootste ver kiezingsoverwinning heeft behaald is jn een sterkere positie dan iemand voor haar om India's sprong naar de twintig ste eeuw voor te bereiden. Met Russische hulp, naar het zich laat aanzien. Of met Amerikaanse - want het Russisch succes van nu is niet de finitief voor alle tijden. Of met beider hulp misschien - de twee grote mach ten hoeven elkaar hier geen politieke vliegen af te vangen als beider belang zozeer parallel loopt. Het eerste kievitsei in onze gemeente werd niet, zoals wij vrijdag 1.1. mede deelde, gevonden door de heer Th. Was senaar, maar door de 80-jarige heer Hooijsma. Deze bejaarde bewoner van Molenschot bood reeds een week eerder twee eieren aan de directie van het bjaardencentrum en verraste zeker 10 bewoners eveneens met een kievitsei. Reeds eerder was in principe vastge steld de straten in het plan Klaarwater namen te geven van verzetshelden uit de Tweede Wereldoorlog. Hiermee rekening houdend wordt thans voorgesteld de verbinding tussen de Ti- tus Brandsmastraat en het aan te leg gen park, de naam Van Hamelstraat te geven. Deze naam is afgeleid van de broers Gerard Anton en Lodewijk Anne Rinse Jetse Van Hamel, die beide tijdens de oorlog in verband met spionage-acti viteiten het leven verloren. De aan te leggen straat tussen de Vrij- heidsweg en de Wiardi Beckmanstraat krijgt de naam Jan de Rooystraat. Jan Hendrik de Rooy seinde troepenbe wegingen over en voorkwam daarmede een hernieuwde bezetting van het gebied ten zuiden van de Maas. Nadat er gijze laars gevangen waren genomen, meldde hij zich bij de Duitsers, die hem op 6 januari 1945 fusileerden. Voorgesteld wordt verder een gedeelte van de Van Maarenstraat te Soester- berg, dat door de bouw van een aantal woningen een niet geringe wijziging heeft ondergaan, waardoor het als het ware een plantsoen is geworden, de naam Van Maarenplantsoen te geven. Na vele weken van allesvergende organisatorische arbeid is het toernooi-kwintet van de Soester Volleybal Vereniging (S.V.V.) het afgelopen weekeind rond ge komen met de omvangrijke organisatie die onverbrekelijk verbonden is met een volieybalspektakei waaraan door maar liefst honderdvijftig teams uit heel Neder land wordt deelgenomen. Maar bet kwintet bestaande uit de heren A. Bosboom, J. Lijkedijk, J. van Herwaarden, A. Grift en voorzitter H. Stam, is er nog niet en heeft de komende weken hard nodig om alles klaar te maken voor de ontvangst van de duizend spelers en speelsters. „We organiseren dit Hemelvaartstoer- nooi nu voor de 18e keer, maar dit wordt zonder enige twijfel de topper". SVV-voorzitter de heer H. Stam, dit jaar voor het laatst deel uitmakend van de toernooi-commissie, is bijzonder trots wanneer hij bekend kan maken dat dit jaar niet twintig maar op dertig velden gespeeld kan worden, waardoor het toernooi met vijftrg procent werd ver groot en na het bekende nationale toer nooi van St. Antonius het grootste in Nederland is. „Nog voordat de wedstrijden zijn afge lopen, schrijven heel veel teams al weer in voor het toernooi van het volgende jaar en omdat we er erg veel moesten weigeren besloten we tot de uitbreiding, die ons toch wel voor een aantal grote problemen plaatste, want waar haal je zo gauw weer even het materiaal voor tien extra velden vandaan". Maar pro blemen zijn er volgens de heer Stam om opgelost te worden en met behulp van een grote groep meewerkende leden zijn de problemen al opgelost. Groeit het toernooi kwantitatief, ook de kwaliteit wordt bepaald niet vergeten, want dit jaar verschijnen naast een groot aantal hoofdklassers twee eredivi sie-clubs op de velden aan de Schriks- laan: het eerste team van het Amster damse Boemerang en het Utrechtse SOS'DPC, beide teams met dames en heren. Van de Soester Volleybalverenigingen neemt Olympia met vijftien teams aan het toernooi deel. Het aantal teams van „Foxboro" is nog niet bekend. WH heeft, niet ingeschreven en de organi serende vereniging werpt twaalf teams Jn de strijd. De wedstrijden beginnen om tien uur met om zes uur de finale. Hoewel het wat gewaagd lijkt om zo definitief zes uur als aanvangstijd van de finale te noemen, baseert de toernooi-commissie deze tijd op de wetenschap, dat zij vo rig jaar, dankzij de goede organisatie, maar drie minuten op het tijdschema achter kwam. De velden aan de Schrikslaan zijn de gehele dag, ook tijdens de finale-partij - en, gratis toegangkelijk, terwijl op het terrein voldoende verfrissingen en har tigheden verkrijgbaar zullen zijn. SVV heeft, alles in de hand, slechts het weer blijft, tot 11 mei de onbekende en onberekenbare faktor. Hoewel op dit moment heel veel aktivi- teiten van „De Vangrail" aan de Beetz- laan in het teken staan van de met rasse schreden naderende Rommelmarkt-2, vond de oudste groep één dezer dagen toch nog even tijd om door middel van kleurige spandoeken en affisches hun misnoegen kenbaar te maken over het uitblijven van een eigen soos voor de Soester jeugd. Om dat misnoegen nog eens extra te on derstrepen „bezetten" zij het dak van „De Vangrail", van waaraf zij in duide lijke bewoordingen ondersteund door hun creatieve uitingen blijk gaven. Hoewel het in de bedoeling lag om in een kleine stoet langs enige „vitale" pun ten in het dorp te trekken, om daarna de spandoeken en affiches op strategische plaatsen te bevestigen, wist de leiding hen van deze stunt af te houden. Bij een raadsbesluit van 20 januari 1972 werd een nieuwe verordening vastge steld, regelende de financiering van het eigen woningbezit van ambtenaren. Vol gens die regeling kon ambtenaren een geldlening worden verstrekt of geldle ning worden gegarandeerd tot het volle bedrag van de aankoop, de bouw- of de verbouwingskosten. G.S. zijn hier niet mede accoord gegaan en zijn van mening, dat het algemeen redelijk moet worden geacht dat de bouwer c.q. koper van een woning over enig eigen kapitaal beschikt. Voorgesteld wordt door G.S., een maximumpercen tage voor de financiering op te nemen van 90. Alhoewel b. en w. van mening zijn dat de vereiste 10 °/o eigen geld voor velen in de praktijk een belemmering kan zijn tot aankoop van een woning, terwijl de betrokken ambtenaar zonder in finan ciële moeilijkheden te geraken de kosten, voortvloeiende uit een lening tot het volle bedrag, zou kunnen dragen, stellen zij de raad voor aan het verzoek van Ged. Staten te voldoen. Op de Amersfoortse weekmarkt werden aangevoerd 30.000 stuks in prijzen van 16,25 tot 17,75. Middenprijs 16,50. Prijs per kg 2,58. De mobiele tentoonstelling over het le ven in Nederland in de jaren 1940-1945, die in oktober 1970 in Den Haag werd geopend, wordt woensdag 12 april a.s., des middags om 14..00 uur, officieel ge opend in het Marineopleidingskamp aan de Noorderweg te Hilversum. Sinds 1970 is gebleken dat voor deze tentoonstelling grote belangstelling be staat. Meer dan 165.000 bezoekers ga- De expositie ,wil de jongeren confronte- ven daar blijk van. ren met het feit, dat niets ons ten volle kan garanderen dat iets dergelijks als een oorlog niet elk ogenblik, misschien in een andere vorm, opnieuw kan ge beuren. De expositie laat ook zien hoe doodge wone alledaagse Nederlanders in ver zet kwamen tegen een barbaars regime en hoe uiteindelijk geallieerde strijd krachten Europa de vrijheid terugga ven. Het is verder een expositie waar bij men zich kan afvragen wat we met die vrijheid gedaan hebben en wat we in die ruim 25 jaar daarna tot stand hebben gebracht. Schoolvoorbeeld van een rustige maar toch wel indrukwekkende demonstratie. Na de laatste publikaties is het bestuur van „De Vangrail" voor grote problemen komen te staan. De aanbieding van spul len voor de tweede Soester Rommel markt heeft dusdanig grote vormen aan genomen dat men niet meer weet waar men met de spullen naar toe moet. Daarom verzoeken de organisatoren de mensen, die nog spullen voor de markt hebben, deze tot volgend jaar te willen bewaren, wanneer ongetwijfeld opnieuw een rommelmarkt zal worden georgani seerd. De sortering artikelen is werkelijk met geen pen te beschrijven en wanneer za terdagmorgen 22 april de markt om ne gen uur zal worden geopend, zal me nigeen zich in de magazijnen van Stief- been Zoon wanen, met verschillende afdelingen, variërend van antiek tot mo derne kunst en van Naaimachine tot gaslantaarn. De organisatoren hopen na tuurlijk op een grote belangstelling, zo dat er net als vorig jaar weer veel ver kocht zal worden dat in zijn geheel ten goede komt aan de Soester Jeugd, over koepeld door de Stichting Jeugdzorg Soest. Op vrijdag 28 april 1972, te 20.30 uur, hoopt de Gospelgroup „The Messengers" o.l.v. P. J. Houtzagers een concert te geven in de Petrus en Pauluskerk. Anne Holtrop zal hierbij de inleidende teksten zeggen. Het koor, dat thans uit rond vijf en veertig zangeressen en zangers bestaat en wordt begeleid door zijn eigen com bo: piano, orgel, guitaar, contrabas en slagwerk, heeft in zijn vierjarig bestaan medewerking verleend aan talloze kerk diensten van alle mogelijke gezindten en is reeds tweemaal voor de radio op getreden. Tijdens het concert zullen een groot aantal oude en nieuwe spirtuals en gos pels ten gehore worden gebracht. Naast oude bekenden als: „Nobody knows the trouble I've seen", „Swing low sweet chariot", staan liederen van Edwin Haw- kins en Bob Dylan op het programma en liederen van de Bahama eilanden. Er bestaat wel eens twijfel of deze fol kloristische kerkmuziek in het bijzonder geschikt zou zijn voor de „jongeren". De ervaring heeft echter geleerd, dat long en oud ze in gelijke mate appreciëren, omdat zo duidelijk lot uiting komt dat de veelal onbekende dichters en compo nisten geloofden; misschien primitief, soms kinderlijk. De toegansprijs voor dit concert be draagt 3,voor houders van jeugd- paspoorten ƒ1,50. Het koor verwacht een grote opkomst! De Noord-Viëtnamezen, die in hun groie offensief duidelijk de vloer aanvegen met hun Zuidvietnamese tegenstanders, zijn niet op militair gewin uil maar pro beren niet zonder talent het de Ver. Sta ten moeilijk te maken. Het is niet toevallig dat zij hun grote operaties uitgerekend in Amerikaanse verkiezingsjaren uitvoeren: het zoge naamde Tet-offensief van 1968 heeft er stellig toe bijgedragen dat Nixon toen in het Witte Huis kwam. Thans bereikt Hanoi dat Nixons parade paardje, de Viëtnamisatie van dc oor log, doorzien kan worden als een illusie. Die Viëtnamisatie was het in alle op zichten opbouwen van de Zuidviëtna- mese strijdkrachten, zodat die de strijd alleen aan zouden kunnen en de Ameri kaanse grondtroepen teruggetrokken konden worden zonder dat daardoor ogenblikkelijk de Noord-Viëtnamezen en de Viëtcong hun glorieuze intocht zou den kunnen doen, dat zou teveel op een Amerikaanse nederlaag hebben geleken. Nu, voorhands ziet het er niet naar uit dat deze rekening opgaat: de Zuid-Viët- namese troepen brengen het er niet best af, hoewel de steun van Amerikaanse vliegtuigen en scheepskanonnen toch wel overvloedig is. En wat' doet Nixon? Hij stuurt nog meer kolossale bommen werpers naar het strijdtoneel waar dan misschien wat minder Amerikaanse sol daten zijn maar dat toch nog altijd een dollarvretende onderneming blijft. Bo vendien bereiken de Noord-Viëtnamezen nog even dat de kansen op een of te suksesvol bezoek aan Moskou voor Nixon ook steeds kleiner worden: het zijn tenslotte Russische wapens waar mee het offensief wordt uitgevoerd. Die dollars die aan de Vietnamese oor log verspild worden, nog steeds, zijn al direkt in de verkiezingsstrijd betrokken door de politici die streven naar de kan didatuur voor het presidentschap. Sena tor Mc Govern, die verrassend won in de voorverkiezingen van Wisconsin. had het net als zijn konkurrenten Wall ace, Muskie en Humprey, voornamelijk over de belastingen. En waarom zijn die zo hoog? Door Viëtnam. Hij is vanouds een voorstander van ogenblikkelijk ophouden met die oorlog en niet zoals Humphrey bijvoorbeeld" pas "sinds kort tot dit in zicht bekeerd. Die kombinatie heeft kennelijk sukses. Niet dat hiermee al vast staat dat Mc Govern het bij de verkiezingen le gen Nixon zal kunnen opnemen, er wordt nog lang en verbitterd gestreden voor de partijkonventie beslist wie kandidaat wordt. Maar duidelijk is ook dat Nixon wel in een sterke positie is, maar dat vorig» keer velen niet zozeer voor Nixon ko zen dan wel tegen de demokraten. En als hij in Viëtnam moreel op zijn kop wordt gezeten zoals nu gebeurt en als hij toch weer dieper in het drijfzand van die eeuwige oorlog zakt en als bo vendien zijn prestigebezoek aan Moskou teleurstellend verloopt, dan maakt een demokraat nog best kans tegen Nixon dit. najaar. Aan de Noord-Viëtnamezen zal het in ieder geval niet liggen als hij wordt afgelost in het Witte Huis. Aanstaande zaterdag 15 arpil gaat. de Soester karnavalsvereniging „De Narre Knollen" het. seizoen met het traditionele slotbal besluiten. Natuurlijk vindt het feest plaats in de „Knollenburcht" aan de Steenhoffstraat en vangt aan om 20 uur. Het bestuur van „De Narre Knollen" prijst zich gelukkig voor dit slotbal de medewerking te hebben van het bekende Amersfoortse dans- en showorkest van Ton St.eenbeek. Als karnavalesk intermezzo treden nog eenmaal de hofkapel en dansmariekes voor het voetlicht en geeft natuurlijk ook Prins Knol de le, vergezeld van ad judanten en voltallige Raad, acte de présence. Naast dit intermezzo in stijl, is er voor de bezoekers van het bal nog een extra stunt in de vorm van een wedstrijd, waarbij het gaat om het raden van het juiste gewicht van Prins Knol de le, die daartoe om elf minuten over elf ten aan- schouwe van alle aanwezigen zal worden gewogen. Hij of zij die het juiste gewicht van de Prins raadt of er het dichtstbij is, ontvangt als prijs een schitterende transistorradio. Mochten er meerdere winnaars of winna ressen zijn. dat zal het lot beslissen. De kaartverkoop voor dit slotbal is he den begonnen hij de heer B. Batenburg, Middelwijkstraat 26. Na de verwerking van giro-stortingen en andere overmakingen kan thans aïn resultaat van de huis-aan-huis inzamelingsactie t.b.v. de Stichting Bentinck Fonds opgegeven worden liet bedrag van 9.724,93. Met enkele andere giften die inmiddels binnenkwamen, beschikt het fonds nu over ccn bedrag van 33.249,58. Gebleken is, dat niet. alle wijken even de Ned. Middenstandsbank ingeleverd. zorgvuldig zijn bewerkt en dat hier en daar, begrijpelijk in het kader van een bliksem-aclie, niet aan alle huisdeuren lang genoeg gewacht is om de bewoners in de gelegenheid te stellen hun gift in de bussen te deponeren. Tot op de dag van vandaag worden echter nog steeds envelopjes op het gemeentehuis en/of bij het kantc^r van Het bestuur stelt dat uiteraard zeer op prijs en maakt iedereen op deze moge lijkheid attent. Men kan zijn gift ook overmaken op gironummer 2633236 t.n.v. de penning meester Slichting Bentinck Fonds of op de Ned. Middenstandsbank Soest, eveneens op rekening van de penning meester.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1