GEMAÜ - Soest Parallelweg 19 Elk pak Melitta maling of bonen nn 2,98 VROUWEN NIET ONGESCHIKTER DE KLOKKEN- RIPPERETEUR m LEEMTE IN KINDER BIJSLAGWET Gemeenteraadsvergadering Gaat commissie Stadspark verder dan opdracht Voor de balie Vergadering commissie geneeskundig school toezicht Ned. Chr. Vrouwenbond Kredieten voor onderwijs 4500,- voor sportuitwisse- ling met Soest-Duitsland Heren SW 1 winnen met 0-3 van Olympia 2 Dames Olympia 1 winnen met 1-3 van SVV 1 Vergadering van de vereniging „De Soester Gemeenschap" Via hun studerende kinde ren profiteren vele ouders Dinsdag 11 april 1972 van 3,70 voor 3,29 VRIJDAG EN ZATERDAG GRATIS KOFFIEDRINKEN Een grote meerderheid van de vrouwen moet nog steeds genoegen nemen met een zeer beperkte rol in de gemeenschap, die hun kansen op de arbeidsmarkt vastlegt. Vooral in Nederland is de werkende (gehuwde) vrouw nog lang geen aanvaard baar verschijnsel. Allerlei mythes worden zelfs verzonnen of in stand gehouden om aan te tonen, dat vrouwen voor de meeste beroepen minder geschikt zijn dan de man. De commissie Stadspark werd maan dagavond geconfronteerd met een uit lating van de wethouder mevrouw M. Walter-van der Togt, gezegd tegen de heer Chr. Uiterwijk, dat de leden van de commissie méér aan het doen zyn dan hen In oorsprong werd opgedragen. Volgens mevrouw Walter luidde de op dracht slechts vast te stellen „wat" er In het plan Stadspark opgenomen zou dienen te worden en niet, waar men nu mee bezig is, „hoe" het er in zou komen. Bij enig naslagwerk bleek dit inder daad te kloppen, maar de commissie meende, dat het erg „betuttelen" was, bezwaar te maken indien zij reeds aan gaf hoe zij dachten dat de voorzienin gen geplaatst moesten worden. „De wethouder kan onze suggestie toch .naast zich neerleggen was de alge- ,;mene mening. De voorzitter, de heer Jc. de Heus, merkte op, „dat het wel gezellig moest blijven", daarbij kennelijk doelend op het feit, dat de commissie een zo goed mogelijk afgerond plan wil de indienen. „Als dat niet op prijs gesteld wordt... Ik heb werk genoeg", aldus de heer De Heus. Plan Joosten De heer B. Joosten, die door omstan digheden de vorige vergadering niet had kunnen bijwonen, ontvouwde maan dagavond zijn plan. Hij was in zijn ingetekende schets ervan uitgegaan, dat de „Weg-over-de-Eng" er niet zou ko men. „Men kent mij als notoire tegen stander en al% zodanig ben ik in de commissie gekomen. Men kan van mij nu niet verwachten, dat ik plotseling de weg als een niet weg te denken ge geven aanvaard", zei de heer Joosten. Zijn plan dekte de mening van alle commissieleden en zou, zo meende men, als alternatief plan, waar men het ei genlijk meer mee eens was, kunnen dienst doen. Met de heer Joosten was „Dat noem ik nou durven!" liet de ver baasde politierechter zich ontvallen, toen de oude, ouderwetse inbreker ont hulde hoe hij op klaarlichte dag met zijn buit de benen nam. „U reed dus open en bloot op de fiets...." „Nee, niet bloot!" „Ik bedoel: met zo'n antieke staartklok onder uw arm en dwars door het ver keer, zónder dat 't iemand opviel. Dat is toch open en bloot." „Tja, er zit nou eenmaal geen dakkie op een fiets, 't Is maar zo'n ouwe ram melkast, weet u. Zonder zo'n ploffert eran." „En deed u zelfs geen jute zak om die antieke kostbaarheden?" „Nee, dan zou d'r juist wel n's een tuut nieuwsgierig kenne worden wat of ik in die zak had.... Maar als je zo op klaarlichte dag met een klok op de fiets naar huis rijdt, denken ze dat je dat ding wil laten rippereren, of zoiets. Of je bént de klokkenrippereteur." „Nou ja, de meeste inbrekers opereren tegenwoordig per auto. Die komen in de nacht ergens voorrijden en doven hun lichten en dan laden ze de spulle tjes in de bagagebak en dan smeren ze 'm, zonder dat die auto op de weg er gens opvalt." „Maar ik gaan toch op m'n ouwe dag geen rijbewijs meer halen. En eerst een auto jatten kan ik niet, want ik zou niet weten hoe ik zo'n kreng besturen moest." „Ik zeg ook niet dat u voortaan per au to uit stelen moet gaan! Ik vind 't juist erg sportief dat u overdag op inbraak uitgaat en dat u dat op die ouwe fiets van u doet. Zo zijn d'r niet veel meer!" „'t Is anders m'n eigen fiets niet. Ik pik d'r altijd wel eentje in de buurt van 't kraakje." „O.... dus we moeten nog fietsendiefstal ten laste leggen." „Nee edelachtbare. Dat valt onder sjoi- rijding. Ik leen 'm effe en zet 'm bij mijn in de buurt neer. Of bij de heler die me van dat antiek afhelpt. Boven dien kies ik altijd zo'n afdankertje van mensen die pas 'n brommer hebben en die d'rlui fiets voor oud roest in 't schuurtje laten omkomen 'van ellende. Die missen dat ding niet eens." „En de adresjes had u wel goed uitge zocht. Hoe kwam u aan die wetenschap waar d'r precies antiek in huis was?" „Och, daarvoor moet je je oogjes ge bruiken, hè? Dat begint al met 't uit zoeken van de buurten. En dan langs de huizen gaan en kijken wat er in de woonkamers hangt. Je ziet soms een mooie porceleinkast staan als je naar binnen kijkt. Of er hangen leuke doek jes aan de muur. En als d'r een échte verzamelaar is, staat er heel vaak al wat in de vensterbank aan koperen of tinnen dingetjes. Dan probeer ik eerst met een smoesje aan de deur wat er voor volk thuis is. En as ik dat heb uitgevist, dan wacht ik wel 'ns tot de vrouw boodschappen is gaan doen. Of 'tot ze d'r middagdutje doet en de kin deren naar school zijn. En vaak ligt er een sleutel van de achterdeur onder een matje of 't is een slot dat ik zó open heb." '„Ik begrijp niet dat u nooit betrapt ben. [Ook door de buren niet." '„O, voor zo'n buurvrouw heb ik altijd 'n smoessie klaar. En als je zegt dat je spullen komt rippereren, krijg je soms van de buren ook nog mooi spul mee om 'ns na te kijken. Laatst nog een ra dio." Een politieman kwam getuigen hoe de „klokkenspecialist" tegen de lamp liep. Een opvallend zakhorloge uit de acht tiende eeuw werd aangetroffen bij een antiquair. Het stond echter beschreven in het opsporingsblad wegens een aan gifte van diefstal. De eigenaar had een 'foto afgestaan aan de recherche. De antiquair moest vertellen van wie hij dat kostbare uurwerkje gekocht had. Toen bleek dat de dief heel wat kraak- ies op zijn geweten had. De officier eiste zes maanden. „Dat :kènniet!" zei de oude heer, „Ik heb hier i 'n briefie van de dokter dat ik veel buitenlucht moet hebben." „Als je dan maar niet gaat fietsen!" zei de rechter. „Nou, vooruit: drie maanden dan. En een half jaar voor waardelijk voor 't geval je tóch gaat fietsen, met een proeftijd van twee jaar!" ,.'t Zal wel zwaór zijn," zei de man, „als ffc mot lópen." Maar hij zei er niet bij met w5t. iedereen het er mee eens, dat het plan tot bebouwing van Kerckenlandt, niet uitgevoerd moest worden. Het plan Joosten ging er verder van uit, dat het stadscentrum, zij het op een kleinere oppervlakte, er wel zou komen, dat de Molenstraat verdwijnen zou, maar de woningen aan de Verlengde Talmalaan niet afgebroken zouden worden. De Vrijheidsweg was wel in zijn tekening opgenomen. Slechts van deze gedachte uitgaande wilde de heer Joosten blijven meewer ken. Op de vraag van de heer De Heus of hij alsnog ook zijn visie wilde blij ven geven over het andere plan, zei de heer Joosten, dat hij dit wilde doen af hankelijk van de formulering, welke ge bruikt zou worden bij de indiening van het eind-rapport. „Ik wil eventueel een minderheidsstandpunt vertolkt zien", al dus de heer Joosten, die opmerkte wel tot het bittere einde te willen blijven vechten. De heer Chr. Uiterwijk pleitte nog voor een soort referendum, „ik ben er haast zeker van, dat de meerderheid van de bevolking de Eng wil handhaven", zei hij. Ook sprak men nog over het houden van een hoorzitting, uitgaande van de commissie, maar de heer De Heus wees op het gevaar dat dan slechts de ge- interesseerden zouden komen, de andere groep niets van zich zou laten horen en het resultaat dan bij voorbaat bekend zou zijn, zonder dat er van een echte peiling der meningen sprake zou kunnen zijn. Resumerend zei de heer De Heus, dat in het eindrapport duidelijk gesteld kon worden dat binnen het raam van de opdracht een plan ingediend werd, waar men niet achter stond, dat dit echter ge daan werd omdat men de opdracht aan genomen had, maar dat een alternatief plan de voorkeur verdiende. De commissie boog zich daarna weer over de aan te brengen voorzieningen en ging werken aan de samenstelling van het rapport, dat men hoopt in mei ge reed te hebben. Donderdag 13 april a.s., des middags om 15.00 uur, wordt in het gemeente huis van Baarn een openbare vergade ring gehouden van de commissie voor het geneeskundig schooltoezicht. Op deze vergadering zal een bespreking met de schooltandartsen gesproken wor den over fluortabletten. De afdeling Soestdijk houdt op donder dag, 13 april a.s., 's avonds 8 uur, haar ledenvergadering in het wijkgebouw bij de Emmakerk, Regentesselaan. Spreker voor deze avond is iemand van de Stichting „Zonnehuizen". Er zal een dia-serie worden getoond, getiteld „Waar zieken wonen". Gasten zijn welkom. De afdeling Soest-Zuid houdt haar le denvergadering op woensdag 12 april, om 8 uur, in De Rank, Soesterbergse- straat 18. Mevr. Th. H. v. d. Meiden-Coolsma uit Dordrecht zal deze avond spreken over het onderwerp: „Handschrift en karak ter". De raad der gemeente Soest is in open bare vergadering bijeen geroepen tegen donderdag 20 april a.s., des avonds om 19.30 uur, in de zaal van de brandweer kazerne, ter behandeling van de navol gende agenda: 1. Vaststelling notulen d.d. 16 maart 1972. 2. Ingekomen stukken. a. Besluit van G.S. d.d. 18 februari 1972 tot vaststelling van de gemeenterekening en de bedrijfsrekeningen voor 1968 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. b. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. c. Brief d.d. 7 maart 1972 van de PAK- fractie van de gemeenteraad met het verzoek te bevorderen dat in het ge meentehuis en in de door de gemeente geëxploiteerde bedrijven nog slechts kof fie te gebruiken van bedrijven, die heb ben toegezegd een einde te maken aan het gebruik van Angola-koffie, met het voorstel de brief voor kennisgeving aan te nemen. d. Brief d.d. 28 maart 1972 van het be stuur van de Soester kunstenaarsvereni ging Artishock, waarbij een exemplaar wordt toegezonden van de brief aan de leden van de Culturele Commissie, met het voorstel deze beide brieven voor kennisgeving aan te nemen. e. Brief d.d. 5 arpil 1972 van de voor zitter van het Centraal Stembureau, waarbij hij een afschrift toezendt van zijn besluit van 5 april 1972 waarbij de heer F. Timmer te Soest is benoemd verklaard tot lid van de gemeenteraad met het voorstel deze brief voor kennis geving aan te nemen. f. Brief d.d. 8 maart 1972 van „De Soes ter Vogelvrienden" inzake onkruidbe- strijding met voorstel te antwoorden conform de concept-brief van burge meester en wethouders. 3. Voorstel tot het verlenen van onthef fing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" ten be hoeve van: a. een verkooppunt voor motorbrand stoffen op/in het perceel Laanstraat 80; b. een motorbrandstofinstallatie op/in het perceel Nieuwstraat 44; c. een agrarisch bedrijf met o.a. een varkensmesterij en hooiventilator op/in het perceel Kerkpad Z.Z. 41. 4. Voorstel tot ruiling van grond, ge legen aan de Klaarwaterweg en nabij de Vrijheidsweg met de provinciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij N.V. 5. Voorstel tot verkoop van grond, ge legen aan/in: a. de Maatweg, aan het Kompost- en Rioolwaterzuiveringsbedrijf Soest-Baarn b. het bestemmingsplan „Klaarwater" aan de Prinvinciale Electriciteits Maat schappij N.V. Zij zou lichamelijk zwakker zijn, vaker wegens ziekte verzuimen, labieler van karakter zijn enz. enz. De Finse arts Prof. dr. M. J. Karvoner laat in het vaktijdschrift „De Geneeskundige Gids" weinig heel van deze mythes. „Zwakke geslacht" relatief begrip Het vrouwelijk geslacht wordt het zwak ke geslacht genoemd, maar is dat wel juist? Inderdaad heeft de gemiddelde vrouw minder spieren dan een man, maar gebrek aan lichamelijke oefening is hiervoor gedeeltelijk aansprakelijk. Spierkracht is echter geenszins de enige bepalende faktor van de lichamelijke ar- beidskapaciteit. Bij langer durende ar beid wordt de bloedcirculatie de beslis sende faktor, omdat zij voedingsstoffen en zuurstof naar de werkende spieren brengt. De maximum zuurstofopname van mannen is groter dan bij de vrou wen, die langzamer verouderen dan mannen. Bomen vellen en zakken kolen sjouwen zullen altijd wel manlijke aktiviteiten blijven (maar hoeveel mannen kunnen dit opbrengen?), maar verder kan de vrouw een heleboel lichamelijke arbeid best aan. Tenslotte werken op het plat teland de vrouwen ook vaak mee op de boerderij. Ook het werk op het bouw land is de gemeenschappelijke taak van mannen én vrouwen is vaak vrijwel gelijk. De moderne industrie heeft werktuigen uitgevonden om spierkracht te vervan gen. De psycholoog rest tenslotte de taak om werkende mannen en vrouwen te vergelijken. In onze traditionele gemeen schap kiezen mannen en vrouwen ge woonlijk zeer verschillende taken. De resultaten van de tests van de psycholo gen tonen echter een volkomen tegenge steldheid: er zijn geen uitgesproken ver schillen tussen de vaardigheidspatronen van de beide seksen en voorzover er nog verschillen bestaan zijn deze alleen van toepassing op gemiddelde waarden die elkaar over een zeer grote breedte over lappen. 6. Voorstel tot het wijzigen van de bouwverordening van de gemeente Soest. 7. Voorstel tot het benoemen van een hoofdleidster aan de openbare kleuter school aan de Weegbreestraat. 8. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-Onderwijswet 1920 aan het be stuur van de Stichting voor Katholiek Basis- en Kleuteronderwijs te Soest voor het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van de Theresiaschool voor g.l.o. 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor een sportuitwisse- ling met Soest-Duitsland. 10. Voorstel tot wijziging van de „Ver ordening rechten repressieve keuringen". 11. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van rechten voor het ledigen van beer- en zinkputten. 12. Voorstel tot het wijzigen van de „Fi- nancierings- en garantieregeling eigen woningbezit ambtenaren". 13. Voorstel tot het inwinnen van een advies, als bedoeld in artikel 4 van de „Schadevergoedingsverordening". 14. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen, gelegen: a. aan de Klaarwaterweg 13 (gedeelte lijk perceel) van W.C. Priem; b. aan de Kerkstraat 1/la van de Naam loze Vennnootschap „Total Nederland Aardolieprodukten N.V.", gevestigd te Rotterdam. 15. Voorstel tot aankoop van grond, ge legen nabij de Van Lenneplaan van me vrouw H. van den Breemer-van den Heuvel. 16. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor het bouwrijpmaken van sectie 7 van het bestemmingsplan „Klaarwater". 17. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van on dermeer riolering, voetpaden en plant soenen in sectie 10 van het bestemmings plan „Klaarwater". 18. Voorstel tot het instellen van een commissie voor de beroepschriften. 19. Voorstel tot het benoemen van de leden in de „Commissie voor de beroep schriften". 20. Voorstel tot het geven van straat namen. 21. Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten 22. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanschaffen van meubilair ten behoeve van de Lud- gerusschool voor g.l.o. te Soest-Zuid. 23. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanleggen van een trimbaan. 24. Voorstel tot het onttrekken van een gedeelte van de Maatweg aan het open baar verkeer. 25. Voorstel tot verkoop van grond, ge legen aan de Nachtegaalweg aan J. P. C. Veldhuizen. Rollen In hun karakter verschillen mannen en vrouwen nauwelijks meer dan in hun vaardigheidsstruktuur. In het algemeen gesproken is de vrouw in haar denken en houding meer emotioneel en minder verstandelijk analytisch. Vrouwen zijn gevoeliger, minder agressief en minder op mededinging ingesteld dan de ge middelde man. De verschillen in psycho logische struktuur van de twee seksen zijn echter veel kleiner dan een opper vlakkige beschouwing van bijna elke menselijke gemeenschap zou suggereren. Onze vooroordelen en tradities beïnvloe den ons dermate, dat wij de verschillen tussen man een vrouw sterk overdrijven, omdat we nou eenmaal die verschillen graag willen zien. Beide seksen hebben rollen aanvaard die hun door de tradi tie zijn opgelegd en pas de laatste jaren maken zij zich, enigermate uit deze rol len los, wat vooral bij de oudere gene ratie veel verwarring oproept. Overigens zijn de voorgeschreven rollen voor man en vrouw hedentendagen nog steeds niet verdwenen, zeker niet in de midden- en lagere milieus. Vaak kiest een vrouw uit deze milieus haar bezig heden in overeenstemming met de ver langens en stromingen van haar sociale omgeving. Irf vele milieus is het gewoon onaanvaardbaar, d.w.z. in strijd met de traditionele normen, dat een meisje bankwerkster of instrumentmaakster wordt. Maar ze mag wel in de verple ging of desnoods chocoladerepen inpak ken. Zo worden de vrouwen op grond van dubieuze vooroordelen al bij voor baat uitgeschakeld voor vele beroepen. Meer verzuim? We nemen gewoonlijk aan dat vrouwen meer werkdagen verliezen dan mannen om gezondheidsredenen. Volgens dr. Karvonen levert de statistiek nauwelijks steun voor deze veronderstelling. Welis waar is het juist dat vrouwen vaker verzuimen wegens ziekte, maar mannen verzuimen vaken door ongelukken. In tegenstelling tot de algemeen ver breide mening ondervinden slechts wei nig vrouwen een belangrijke verminde ring van hun arbeidskapaciteit door menstruatie. Bij een Zweeds onderzoek bleek bijvoorbeeld dat maar 14 °/o van de vrouwen ondervond dat menstruatie hun arbeidskapaciteit verminderde. Tra ditie en vooroordeel zijn de grootste vijanden van de werkende vrouw. De geslachtsdiskriminatie beperkt vele vrou wen in hun maatschappelijke mogelijk heden en berooft onze maatschappij van tienduizenden nuttige werkkrachten. Het is in feite volkomen onjuist om de werkende vrouw voornamelijk als vrouw te zien. Zij is in de eerste plaats een menselijk wezen, dat de kans moet heb ben haar kapaciteiten tenvolle te ont plooien en de volle beloning voor haar inspanning krijgt. Helaas moet een grote meerderheid van de vrouwen nog steeds genoegen nemen met een zeer beperkte rol in de ge meenschap, die hun kansen op de ar beidsmarkt vastlegt. Dat is een grove onbillijkheid. De gemeenschap zou voor de vrouw dezelfde kansen moeten schep pen als voor de man, zodat de vrouwen een hogere gekwalificeerde bijdrage tot de gemeenschappelijke inspanning kun nen leveren dan nu het geval is. De raad wordt gevraagd een krediet van 4000,beschikbaar te willen stellen voor de aanschaf van meubilair ten be hoeve van de Ludgerusschool in Soest- Zuid. Het meubilair, dat op de school gebruikt wordt, is geleend en nu zodanig ver ouderd dat tot vervanging dient te wor den overgegaan. Een krediet van 3500,— wordt gevraagd voor het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van de St. Theresiaschool. Het bedrag is nodig voor een nieuwe aardrijkskundemethode en aanvullende leermiddelen. In de toelichting wordt gesteld dat de thans in gebruik zijnde aardrijkskunde methode nog niet versleten is, maar als verouderd moet worden beschouwd. Aanvulling van leermiddelen is noodza kelijk in verband met de toename van het leerlingenaantal van de vijfde klas. De Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest verzoekt de raad een krediet beschikbaar te willen stellen ter dek king van de kosten verbonden aan de sportuitwiseling met de stad Soest in Westfalen. Een groep van 130 a 140 inwoners zal aan deze sportuitwisseling deelnemen. Ze worden ondergebracht in gezinnen, waardoor de verblijfkosten tot een mini mum worden beperkt. Het gevraagde krediet is nodig voor de bestrijding van de vervoerskosten en enige bijkomende kosten. Deze week vonden twee ontmoetingen plaats tussen SW en Olympia. Bij bei de keren had verlies degradatie ten ge volge. De eerste ontmoeting vond de vorige week donderdag plaats. In de over gangsklasse dames kwam het eerste da mesteam van de Soester Volleybal Vere niging uit tegen eveneens het eerste da mesteam van Olympia. De eerste ontmoeting tussen beide teams eind december vorig jaar eindigde in een 2-3 overwinning voor SW. Sinds dien is het met Olympia echter steeds beter gegaan. Ze overwonnen de ene na de andere tegenstander, waarbij ook enkele zeer hoog geplaatste. Voor de wedstrijd was dus nog alles mogelijk. Dames SW hadden echter een zware druk op zich, daar wanneer zij zouden verliezen degradatie naar de promotieklasse het gevolg was. Voor Olympia was het een wedstrijd zonder druk. Daar zij reeds lange tijd veilig stonden. In de eerste set begon SW met direct in de aanval te gaan en wist reeds snel tot 6-1 uit te lopen en via 9-2, 9-6 won nen de dames van SVV met 15-9. In de tweede set zag het er in het begin hetzelfde uit. SW ging direct in de aanval. Ook nu wist SVV tot 6-1 uit te lopen. Toen kwam Olympia terug en vond het juiste ritme en passeerde SW tot 6-7. Via 9-10 won Olympia deze set met 9-15. In de derde set kwam SW niet ver. Olympia was de meerdere. Al snel kwam Olympia met 0-3 voor. SW kwam terug en kwam gelijk op 3-3. Olympia nam toen de leiding in handen en won met 5-15. Ook in de vierde set kwam SVV niet terug en Olympia kon deze set gemak kelijk winnen al hadden de dames bij 3-11 wel een kleine inzinking, daar SW toen inliep tot 8-11. Het werd een ver diende 1-3 overwinning voor Olympia. De tweede ontmoeting vond afgelo pen zaterdag plaats. Nu traden het tweede team van Olympia en het eerste herenteam van SW in het strijdperk. Deze wedstrijd werd over het geheel veel spannender. In de eerste set nam SVV de leiding in het prille begin van de wedstrijd in handen. Ze liepen al vlot uit tot 7-3. Olympia, met als coach de heer Paans, kwam terug en kwam op 7-7. Bij de stand van 10-7 vond de coach van Olympia het nodig zijn spelers eens op te peppen door een time-out. SW liep echter toch uit tot 14-9. Toen leek het of de SWers een barrière voor zich hadden, want Olympia liep in, zodat bij 14-12 de heer Teunissen de SWers weer moed inblies waardoor SW deze set ging winnen met 15-13. In de tweede set veroverde Olympia het eerste puntje. Olympia kwam via 4-4 op 4-8, waarbij SW een time-out aan vroeg. Dit hielp, want de SWers wisten in te lopen. Toch werd Olympia feller en het werd 7-12. Toen kwam SW te rug en won deze tweede set met 15-12. Ook in de derde set was de spanning niet van de lucht. Beide teams lieten elkaar weinig toe. Via 2-2, 2-4, 5-4 en 7-8 werd het 8-8. Toen zette SW nog meer kracht in waardoor de wedstrijd met een 15-13 eindstand in de derde set met 3-0 in het voofdeel van SVV werd beslist. Dit had tot gevolg dat Olympia 2 het volgend jaar in de eerste klasse zal moeten uitkomen. SW wist zich in de promotieklasse te handhaven. Tevens blijft het niet onmogelijk dat SW 2 ook in de promotieklasse zal gaan uit komen, daar dit team nog steeds de lei ding in de eerste klasse heeft. Dames SW 2-Limvio 1-3 Het tweede damesteam van SW moest uitkomen tegen het Baarnse Limvio, dat op een gedeelde tweede plaats in de promotieklasse staat. In de eerste set wisten deze dames de leiding te nemen en deze set te winnen met 15-9. In de tweede set moesten ze de eer aan de tegenstandster laten, die na een gelijk- opgaande strijd deze set met 8-15 won. In de derde set kon SVV niet meer zo gemakkelijk in de aanval komen en zag deze set verloren gaan met 7-15. In de vierde set viel SW terug en bood wei nig weerstand. Deze laatste set ging verloren met 2-15. Heren SW 4 wonnen van BG SV 3 en verloren van Olympia 4 met 1-2. Het vierde herenteam moest afgelopen week twee maal uitkomen. Tegen BG SV 3 speelden de heren een zeer goede wedstrijd, die verdiend door de heren met 1-2 werd gewonnen. De tweede wedstrijd, waarin de heren moesten uitkomen was tegen Olympia 4. In de eerste set ging alles zeer gelijk op. Toch ging deze set verloren met 13-15. In de tweede set draaiden SVV niet meer zo goed en de set ging met een groot verschil 3-15 verloren. In de derde set brachten de heren het wel tot winst en wonnen de set met 15-11. Dames SVV 5 verslaan SW 4. Het vijfde damesteam van SW ver sloeg op grootse wijze SVV 4. Vooral in de eerste en derde set lieten de dames van SVV 4 het nogal gemakkelijk over zich komen en door een fraaie spelop- bouw van het vijfde team werden deze sets beslist in 15-1 en 15-4. In de tweede set verliep het niet zo gemakkelijk. Het werd echter toch nog een overwinning voor SW 5 van 16-14. Het zesde damesteam kwam uit te gen BG SV 3. Dit team bleek te sterk voor SW 6 al gaven de SWsters zeer goed partij. SVV verloor de sets resp. met 13-15, 6-15 en 7-15. Dames SVV 7 moesten hun meerdere erkennen in Olympia 6, dat vooral in de tweede set een zeer zware kluif had aan SW 7. Deze tweede set werd door SVV verloren met 14-16. Ook in de eer ste set hadden de dames zeer goed par tij gegeven. Het werd toen een 10-15 overwinning voor Olympia 6. In de der de set was de laatste hoop op een set winst eruit. Olympia zag toen kans om met 3-15 te winnen. Heren SW 5 verslaan Foxboro 2 met 2-i Een geïnspireerder spelend SW 5 be haalde een verdiende 2-1 overwinning op het hoger geplaatste Foxboro 2. Vooral in de eerste en derde set hadden de SWers weinig moeite om de tegen stander in bedwang te houden. In de tweede set ging de winst net op het nippertje verloren na een zware gelijk- opgaande strijd tussen beide ploegen. Alle jeugdteams wonnen. Voor alle jeugdteams leverde de wed strijden van vorige week twee punten op. Jongens SW a wonnen met 2-0 van het zeer zwakke en nog zeer jeugdige WH. Jongens SW b wonnen regle mentair door het niet compleet zijn van tegenstander Olympia d. Ook de meisjes brachten het tot een snelle winst tegen een zwak en zeer jong team. Olympia d werd verslagen met 15-5 en 15-3. Programma voor de komende week: Donderdag 13 april: Soest Beukendal Dames WH 2-SW 6. Heren Olympia 5-SW 3. Jongens Olympia b-SW a Jongens SW b-Olympia a Zaterdag a.s. in Soest: Dames SW 4-SW 3. Dames Limvio 2-SW 5. Dames WH 3-SW 7. Heren SW 2-AGAVS 1. Jongens SW a-BG SV. Dinsdag 11 april a.s., des avonds te 8.00 uur, wordt, ten huize van de voorzitter, de heer E. J. Holtrop, Plasweg 57a, een openbare bestuursvergadering ge houden van de vereniging De Soester Gemeenschap. Tijdens deze vergadering zullen de gevormde werkgroepen, (fi nanciën, publiciteit, lokaliteiten, strate gie) verslag uitbrengen van hun werk zaamheden gedurende de afgelopen maand. Ook zal een verslag uitgebracht worden van de kennismakingsbespre king met de wethouder, de heer L. Dijk stra. Vooral in de financieel goed bedeelde milieus wordt er nogal eens afgegeven op mensen die van de werkloosheidswet en de bijstandswet trekken. Maar onder tussen vinden we in deze kring ook lie den, die op dubieuze wijze van de socia le voorzieningen profiteren. Dat geldt in het bijzonder voor de ouders van stude rende kinderen (en die zijn er nu een maal meer in de welgestelde milieus), die soms forse kinderbijslagen toucheren, ofschoon hun kinderen zelf (nevenin komsten genieten die de kinderbijslag volkomen overbodig zouden moeten ma ken. Dit alles is mogelijk door een leemte in de kinderbijslagwetten en hoewel minis ter Roolvink reeds in de herfst van 1969 had toegezegd om via een advies van de Sociale Verzekeringsraad eventueel maatregelen te nemen, zijn deze tot dus ver uitgebleven. Vooral welgestelden bevoordeeld Toekenning van kinderbijslag is geba seerd op het z.g. onderhoudsbeginsel. Ouders, resp. pleegouders moeten kun nen aantonen dat een bepaald bedrag aan het levensonderhoud van het kind ten koste wordt gelegd. Voor kinderen beneden de 16 jaar wordt dit stilzwij gend aangenomen. Anders ligt het met studerende kinderen van 16 tot 27 jaar. Voor deze kinderen wordt enkelvoudige bijslag verleend in dien zij in belangrijke mate deze kin deren onderhouden. Dat impliceert dat tenminste 18,— per week door dt ouders wordt bijgedragen. Worden dt kinderen grotendeels, d.w.z. voor meer dan de helft op kosten van de oudera onderhouden, dan wordt tweevoudige kinderbijslag verstrekt. Drievoudige bij slag ontvangen de ouders van studerende kinderen, die buitenshuis wonen en voor meer dan 90 in de kosten bijdragen. Nu zou je zo zeggen, dat bij de toeken ning van tweevoudige of drievoudige kinderbijslag het behoefte-element cen traal zou staan. Kortom, dat alleen dan kinderbijslag wordt betaald, wanneer zulks in het kader van de studie van het kind absoluut noodzakelijk is. Helaas is dit niet altijd het geval, zoals de juris prudentie ons leert. Jurisprudentie Iemands dochter zit op de middelbare school. Zij beschikt over een inkomen uit vermogen van circa ƒ5.000 per jaar. De vader had van zijn recht op ouder lijk vruchtgebruik afstand gedaan. Hij verklaarde te kunnen aantonen dat de 5.000 opbrengst uit vermogen ten name van zijn dochter werd belegd. De kosten van haar levensonderhoud en studie stelde de vader 10.000 per jaar. De raad van arbeid weigerde kinderbijslag te verlenen. De dochter kon de kosten voor studie en levensonderhoud best zelf betalen! Maar de Centrale Raad van Be roep kende de vader tweevoudige kin derbijslag toe. Kennelijk meende de Cen trale Raad dat het meisje met 5.000 eigen inkomen slecht rond kon komen. De niet onbemiddelde papa lachte in zijn vuistje. Helemaal bont maakte het Haags ge rechtshof het in een zaak, waar het ging om een vader met een inkomen van ruim 100.000 per jaar. Hij had twee studerende zoons, die ieder over een vermogen van ƒ30.000 beschikten. Dé rente hiervan werd steeds bij het ver mogen gevoegd. Noch vader, noch zoons beschikten er over. Zodoende kon de vader toch stellen, dat hij alle kosten van levensonderhoud en studie voor zijn rekening nam. Dus vroeg meneer drievoudige kinderaftrek voor de belastingen en het gerechtshof stelde hem uiteindelijk in het gelijk. En de twee rijke zoons maar potten en de welgestelde vader maar profiteren van de kinderaftrek. Wet wijzigen Dankzij een leemte in onze wetgeving kunnen dus welgestelde mensen profi teren van de kinderbijslagregelingen en van de kinderaftrek voor de belastingen. Terwijl hun kinderen over eigen inkom sten kunnen beschikken en een lief be dragje kunnen sparen, genieten hun ouders kinderaftrek en strijken ze elk kwartaal een aardige duit aan kinderbij slag op. Deze profiteurs doen dit binnen het raam van de huidige wetgeving maar daarom moet die wet zo snel mogelijk worden veranderd om aan deze dolle toestanden een einde te maken. De re gering 'heeft wel erg veel tijd nodig om op dit stuk veranderingen door te voe ren!

Soester Courant | 1972 | | pagina 3