•SOEST NV tanken AMeidmtmm MjjorieMiea olie 'vemrsm AMlMstantruin MbiicDuiiieii /ffiootjê kopen MBiensteicoitram MbiïeMtai /auto MDiedeitcciilniiïi MarteMiai /meenemen AMDieiisleiicoitiiim DeMMiea /naojZ 'etseiT AM Dienstencentrum DelrieDÉien, dige werkster ST-ZUID TE nette verkoopster Joh. Mets ■3 '2 I Sllil il8 lis s s g l G. Diepeveen rende goederen •SiSTENT sc te Soest Schoonzoon Willem III verjoeg schoonvader Jaeobus II uit Engeland Eindfase van de strijd speelde zich in Ierland af Een koning verleent godsdienstvrijheid Expositie André Hoppzak en Marina Burki in de bibliotheek jtó®MïA-Tel.02155®J Ansfatiml&öl-ETO/ffl Ansfadm|»-1.021S5ffl Commissie voor de beroepschriften Verdediger van hert geloof Van de Mokerhei maas- Londen Ierland aviA DE SOMBERE HEREN IN BRUSSEL Het gebeertekaartje Drukkerij Smit Politiebureau 444 4 Telef. Brandweer 3333 S0ESTERBERG Bestuur A.G.A.V.S. niet eens met voorzitter korfbal vereniging Oranje Alg. Bej'aardensoos bestond 10 jaar Openbare wijkraads vergadering Politieke sociëteit in het Dorpshuis te Soesterberg Vele N.K.V.-ers gehuldigd Feestconcert 45-jarige muziekvereniging Tafeltennis kampioenschappen '72 Xpfpn Hogere rechten voor het ledigen van beer- en zink putten Gedachtenwisseling over intergemeentelijke samenwerking Laetitia geeft jaaruitvoering "iRT Ansfadam]Sasst-a0ffi5m Te koop aangeboden i.z.g.st RENAULT 10, nov. 1967, km.stand 54.000,- met radio, v.h.-gordels enz. Te bevr. J. A. Wildenburg Jr, S, Jozephstraat 3 (zijstraat van Molenstraat) Soest, na 18.00 uur. Gevraagd: een voor onze delicatessenzaak. Van Weedestr. 90, tel. 2404 RIETMATTEN - Tuinhek ken - gaas en draad - palen - stokken enz. TU1NTOKO VAN DRIE, Amsterdamseweg 139, Amersfoort, telefoon (03490) - 17031. S ij c B o S .o 'CU I - t; 5 M 3 P M £- tD-Tn 4> C C a-o <y ,g .s g 3 §i«|Ê S g s •t3 ra o 'O 4> O Sf •^ÏSS •S.S *15 SOËSTER COURANT RECLAME COURANT 103,— 150,— 199,— 247,— 487,— 971 126. 167. 205.— 405,— 811, 110,- 145,- 180,- 354,- 705,- 'Utiek vraagt l och teren per week. ad 60, Soest - Telefoon 5180 .02155-8704' na19uur 02159-41979 e en rustige stand blok van 5) Igas C.V., leuk aangelegde trgarage 35,- p.m.) te woon-eetkamer ferne keuken et ;n hardhouten trap ^yale slaapkamers che te trap imers met dakkapel, magnifieke staat van on veel luxe betimmering. >M 82.000,— k.k. ilas nieuwe stoffering, 'ergordünen 5000,—. en gaarne alle nadere lichtingen. ïoest kunnen wij plaatsen ruideniersvak is gewenst, in de winkel en via be- j gebleken geschiktheid ogelijkheid in de richting f bedrijfsleider, ïidsvoorwaarden zoals: on ntie per jaar es lag. nt u terecht bij de heer leider van het filiaal Van oest. (tel. 02155-5719). aties te richten aan de af- ken-filialen. Postbus 2 te nader hoort. ijs vanaf 30,per maand. Hilversum, tel. 02150-50641 22. Dinsdag 11 april 1972 Het duurt nu al een paar jaar, dat in Noord-Ierland de situatie zo ernstig is. dat bijna van een burgeroorlog kan wor den gesproken. Voor het eerst sinds tien tallen jaren bevinden er zich weer Britse troepen om de vechtende partijen nog enigszins van elkaar te scheiden. Pro testanten vechten daar met Rooms-Ka tholieken. Tegenstellingen, die b.v. in ons land al lang zijn overwonnen, zijn in Ierland nog steeds onoverbrugbaar. Het lijkt net of men in Noord-Ierland een stukje geschiedenis opnieuw meemaakt. Merkwaardig is het te vernemen, dat de Protestanten zich Orangisten noemen en dat er van Oranje-verengingen wordt gesproken: en met zo'n vereniging wordt helaas niet die organisatie bedoeld, die in ons land de feesten op koninginnedag organiseert. In Ulster zijn de Oranje verenigingen opgericht om de protestant se hegemonie te verdedigen, desnoods met geweld. Oranje-verenigingen zijn daar schietverenigingen. Maar waar komt dat woord „Oranje" ian vandaan? Is het een toevalligheid, dat behalve in ons land ook in Ierland deze kleur een nationale betekenis heeft? Of is de Oranje-kleur van Noord-Ierland dezelfde als die van ons land? Inder daad, het laatste is het geval. En om het verband tussen een en ander te vinden moeten we vér in de historie teruggaan. Om precies te zijn: We gaan terug naar de 17e eeuw. „God save the King", zo is de titel van Expressionisme, soms abstrakt, ook wel figuratief, zo zou men het werk van André Hoppzak misschien kunnen noe men. Maar dat ls eigenlijk een* naam geven aan iets dat niet met een etiket te be plakken valt. Wel is het pastel- en schilderwerk van Hoppzak, dat te zien valt tot 5 mei in de fraaie tentoonstel lingsruimte van de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan, tipisch eigentijds. De enige waarmee hij enigszins te ver gelijken valt is vooral de laatste jaren bekend geworden Anton Heyboer. Bei den hebben een oeuvre dat niet gemak kelijk te benoemen valt en beiden heb ben een geheel eigen struktuur-techniek. Nog een punt van overeenkomst: beiden hebben een simpele en eigen vormge ving. Hoppzak schrijft in zijn eigen beeldentaal verhalen, die betrekking hebben op hemzelf, op zijn eenzaamheid, de eenzaamheid van de mens in het algemeen, die hij waarneemt en neerzet als een wezen zonder doel, zon der initiatief. Zo zou men het verhaal van Hoppzak kunnen lezen, maar een voudig is het niet. Het is ook niet zo belangrijk of men de bedoeling van de schilder begrijpt, als men zijn eigen ver haal maar in de schilderijen leggen kan. En mensen die dat kunnen, zullen zeker deze tentoonstelling met veel genoegen bezoeken. Op de informele opening van de ten toonstelling speelde de plaatselijk be kende gitarist Bas de Jong zijn country- blues-achtige nummers, die hij zelf de naam van sluip- en kruipmuziek geeft. En zo paste deze muziek tussen de pas teltekeningen van Hoppzak, want je wordt bij het kijken ernaar bevangen door het gevoel dat de kunstenaar over zijn werk gekropen en geslopen is, dan weer ruw te werk is gegaan en dan weer met zachte hand, en het is ook zo: Hoppzak heeft met zijn pastelkrijt en inkt en water een eigen techniek ont wikkeld waarin hij als het ware in het papier doordringt. Dat is de kracht van her werk in de eerste plaats, de door leefde struktuur. Gekombineerd met zijn eigen vormentaal, biedt Hoppzak ons zeer eigentijdse schilderkunst aan, die zijn weg naar de liefhebbers zeker zal vinden. Hoewel zij een bescheiden plaats op de tentoonstelling inneemt is het werk van Marina Burki zeker niet slecht. Ze schildert in kleine olieverfschilderijtjes op vrij expressieve wijze figuren, die de beschouwer droefgeestig of angstig aan kijken. Haar tekeningen zijn zeer sterk van kompositie en getuigen vooral van een ijzersterk lijngevoel. Duidelijke en hel dere prentjes, die een grote zeggings kracht hebben. De tekeningen van Ma rina Burki zijn duidelijk het sterkere gedeelte van haar werk. Bovendien valt op, dat ze voor zeer redelijke prijzen te koop zijn. Al met al mogen we stellen dat de ex- positie een goede indruk maakt. DICK VAN ARKEL. het Engelse volkslied, maar verscheidene keren heeft het Engelse volk met zijn koning overhoop gelegen. Zo nu en dan werd er zelfs een koning onthoofd. Eén van de koningen, die moeilijkheden met zijn onderdanen kreeg, was Jacubus II, uit het huis van Stuart, die in 1681 zijn broer, Karei II, opvolgde. Jaeobus was Rooms-Kathollek. Dat was voor een Engelse koning een uitzondering. De of ficiële staatskerk in Engeland was de Anglicaanse kerk, die zich - enkele eeuwen geleden - onder Hendrik IV aan het pauselijke gezag had onttrokken. Naast de anglicaanse kerk waren er de z.g. dissenters: Protestanten, die tot an dere kerkgenootschappen behoorden, zo als de Presbiterianen. Mét de Rooms-Ka- tholieken hadden de dissenters veel min der voorrechten dan degenen, die tot de staatskerk behoorden. Zo was er een wet, die bepaalde, dat iemand, die bij de overheid een burgerlijk of militair ambt wilde vervullen, eerst een gods dienstige test moest ondergaan. Deze wet heette dan ook de „test-act". Er bestond dus in Engeland geen godsdienstvrijheid en er werden mensen om godsdienstige redenen achteruit gezet. Nu was dat in die tijd in heel Europa zo. Er was in elk land een al of niet officiële staatskerk - in het ene land was dat de rooms-katho- lieke kerk, in het andere een protestant se kerk. En wie niet tot die staatskerk behoorde, behoefde niet op een functie in overheidsdienst te rekenen. Als we van bovengeschetste situatie uitgaan, deed Jaeobus II iets heel merkwaardigs: hij schonk vrijheid van godsdienst aan zijn volk. „Het geweten moet aan geen dwang worden onderworpen", zo betoogde de koning. „Vervolgingen zijn nadelig voor de bloei der bevolking en van de han del", aldus voegde hij er aan toe; „ver volgingen bereiken nooit het doel, dat de vervolgers er zich van voorstellen", zo zei hij tenslotte. Het gevolg hiervan was, dat vele afge scheiden kerken en sekten zich - zij het aarzelend - in het openbaar begonnen te manifesteren. Talrijke gebouwen der dis senters, waarin godsdienstoefeningen werden gehouden, verrezen. Volledige vrijheid van godsdienst bete kende ook, dat de test-act vervallen werd verklaard. Iedere Engelsman kon nu voor een overheidsfunctie in aanmer king komen, ongeacht zijn godsdienstige overtuiging. Een dergelijke beslissing van een heerser over een groot wereldrijk zoals Engeland in het midden van de 17e eeuw zou tot verstrekkende gevolgen kunnen leiden. Wanneer het Britse Im perium hierin de andere Europese staten zou zijn voorgegaan, dan zou men met recht van een belangrijke omwenteling hebben kunnen spreken en zou Jaeobus II de geschiedenis zijn ingegaan als de vorst, die zijn tijd ver vooruit was. Doch spoedig kwam aan het licht wat de werkelijke bedoeling van de koning was. De koning had het recht om op vrijwel alle belangrijke posten functionarissen te benoemen. Vanaf het moment, waarop Jaeobus aan de macht was, benoemde hij op alle hoge plaatsen personen, die tot de rooms-katholieke kerk behoorden. Ja, hij zetten zelfs Protestanten af en benoemde op de opengevallen plaatsen Rooms-Katholieken. De lord-thesauries, de lord-president, de lord-zegelbewaarder, de opperkamerheer, de kamerheer-intendant, de eerste lord der thesaurier, een staatssecretaris, de lord groot-kommissaris voor Schotland, de kanselier voor Schotland, de secreta ris van staat voor de Schotse aangele genheden, om maar een paar belangrijke functionarissen te noemen, zij allen wa ren rooms-katholiek. En het aantal Rooms-Katholieken in de openbare amb- De raadsfractie van Progressief Akkoord Soest heeft een voorstel ingediend tot het instellen van een commissie voor de beroepschriften. Hieraan lag ten grond slag de individuele burger een zo groot mogelpke rechtsbescherming te geven en het gevoel weg te nemen dat hij mach teloos staat tegenover het ambtelijk ap paraat. De commissie zal dan ook als taak krij gen, wanneer op grond van een wet of verordening bij de gemeenteraad be roep mogelijk is tegen een beschikking van B. en W. de uitspraak voor te be reiden. Uitzonderingen hierop zijn bezwaar schriften betrekking hebbende op struc tuur-, bestemmings-, en onteigenings plannen en aanslagen in de gemeente lijke belastingen. De commissie krijgt geen eigen beslis singsbevoegdheid, omdat dat de werk zaamheden en ook de verantwoordelijk heid van de raad uitholt. De commissie zal bestaan uit vijf leden. De voorzitter mag geen lid van de ge meenteraad zijn. De overige vier leden moeten wel lid van de raad zijn. Uitgesloten zijn de leden van het college van B. en W. Een ambtenaar van de se cretarie wordt als secretaris toegevoegd. Het deel van de vergadering van de commissie, waarbij partijen worden ge hoord, is openbaar. Uiteraard blijkt het in bijzondere gevallen mogelijk de hoor zitting geheel of gedeeltelijk met geslo ten deuren te houden. Voorgesteld wordt in de commissie te benoemen als leden, mevrouw P. J. Oranje-Entink (VVD), en de heren D. Hoekstra (Prot. Chr.), R. A. van Logten- stein (PAK) en P. C. Pieren (PAK). Voor de functie van voorzitter wordt voorgedragen de oud-gemeentesecretaris van Soest, de heer J. J. J. M. Festen. ten, in het leger, op de vloot en bij de rechtelijke macht groeide snel. Er waren mensen, die zich „bekeerden" tot de rooms-katholieke godsdienst om daar door een goede baan bij de overheid te krijgen. Protestantse hoogwaardigheids bekleders zagen zich min of meer op de wip zitten. Zelfs werden Rooms-Katho lieken benoemd in kerkelijke functie binnen de Anglicaanse kerk. En dat, terwijl slecht 2 °/o van het Ver enigd Koninkrijk rooms-katholiek was. Geen wonder, dat de handelwijze van Jaeobus II met grote argwaan werd ge volgd. Daarbij kwam nog, dat de koning alles op eigen houtje regelde zonder hierbij het parlement te horen. Dat ei genmachtig terzijde stellen van de wet werd dan ook als ongrondwettelijk ge zien. Bij dit alles zocht Jaeobus II steun bij Lodewijk XIV en bij paus Innocentius te Rome. Zowel Lodewijk XIV als de paus stond zeer sceptisch tegenover het streven van de koning van Engeland. Frankrijk zag zich bedreigd door het Britse Imperium en de paus, die over hoop lag met Lodewijk XIV, was toch wel bang voor een Frans-Brits samen gaan. Het gevolg van dit alles was, dat in Engeland een sterke oppositiepartij ont stond. waarin Tories en Whigs, de twee partijen én het parlement, elkaar vonden. En niet alleen Anglicanen, maar ook dis senters en zelfs Rooms-Katholieken, die weigerden het slachtoffer te worden van het politieke spel van de koning, bevon den zich onder de tegenstanders van Jaeobus II. De oppositie bundelde zich niet alleen, doch vond ook een gemeen schappelijke leider. Deze leider was nie mand minder dan de man, die getrouwd was met prinses Mary, de dochter van de Engelse koning, stadhouder "Willem III, prins der Nederlanden. De man, die in de Republiek der Ver enigde Nederlanden de Engelse zaak bij prins Willem III bepleitte, was dr. Gil- bert Burnet, die in 1685 Engeland had verlaten, in Europa wat had rondgereisd en tenslotte in de Republiek terecht was gekomen. Hij genoot het vertrouwen van prins Willem en prinses Mary. Willem Hendrik, prins van Oranje-Nas- sau, werd als zoon van Willem II en Maria van Engeland in 1650 geboren. Willem II had tijdens zijn korte stad houderschap strijd geleverd tegen de machtige stad van Holland: Amsterdam. Hij heeft zelfs geprobeerd de stad te veroveren, maar dat werd een misluk king. Als in 1672 Engeland, Frankrijk, Munster- en Keulen, de Republiek der Nederlanden de oorlog verklaren en een sterk Frans leger van 120.000 man vrijwel ongehin derd tot in de provincie Utrecht door dringt, roep het volk om Oranje. Als 22- jarige bevelhebber van de Nederlandse troepen ziet Willem III kans achter de Hollandse Waterlinie stand te houden en later, door de verovering van Bonn, de Fransen tot de terugtocht te dwingen. Reeds in 1672 ziet hij kans Spanje, Oos tenrijk en de Republiek tot een coalitie tegen Frankrijk te verenigen. Het vor men van een Europees tegenwicht tegen het opdringen van de machtige Lodewijk XIV ziet prins Willem als zijn. levens taak. Ten eerste in staatkundig opzicht. De aanwezigheid van Franse troepen in de Zuidelijke Nederlanden ziet hij dan ook als een groot gevaar. Ook gelukt het hem niet Engeland aan zijn zijde te krij gen. Zijn oom, Karei II, is Frans-gezind en van zijn schoonvader, Jaeobus II, heeft hij helemaal geen hulp te ver wachten. In de zomer van 1688 worden op dé Mokerhei troepen samengetrokken. In diezelfde tijd wordt te Hellevoetsluis de vloot van transport- en oorlogsschepen in gereedheid gebracht. Op 12 november vertrekken 200 trans portschepen, beschermd door 50 oorlogs schepen van het eiland Goeree naar En geland. Er zijn 14.000 soldaten aan boord, waaronder Schotse- en Engelse troepen. Evertsen is admiraal en prins Willen III is algemeen opperbevelhebber van het invasieleger. De prins bevindt zich aan boord van het vlaggeschip „Den Briel". Van de grote mast waait de banier, waarop staat geschreven: „For Liberty and protestant religion" voor vrijheid en de protestantse godsdienst - en „Je maintiendrai" - ik zal handhaven. De reis yerloopt, ondanks het slechte weer, voorspoedig. Ja, juist vanwege het slechte weer kan de Engelse vloot niet tot actie komen. Zonder tegenstand te ontmoeten landt het leger van Prins Willem op 15 november aan de Torbay bij Brixham aan de Engelse zuidkust. De tocht naar Londen is niet moeilijk. Jaeo bus II probeert het verzet te organise ren, maar steeds meer Engelse aanzien lijken lopen naar Oranje over. Zelfs de opperbevelhebber van het Engelse leger, John Churchill (een voorvader van de beroemde oorlogsleider in de Tweede Wereldoorlog), schaart zich aan de zijde van de prins en op 8 december levert de graaf van Bath de Engelse vloot uit. Jaeobus II vlucht naar Frankrijk. Op 21 april 1689 worden prins Willem III en prinses Mary in de Westminster Abbey volgens de anglicaanse ritus tot koning en koningin van Engeland ge kroond. Was hiermee de invloed van Jaeobus II verdwenen? Nog lang niet. Zowel in Schotland als en vooral in Ierland - dat toen nog geheel bij Engeland behoor de - regeerden nog de Jacobusgezinden. Jaeobus II zelf was in maart 1968 van Frankrijk naar Ierland gegaan. In Schot land wordt echter de tegenstand snel gebroken. Op 21 mei krijgen Willem en Mary ook de koningskroon van Schot land aangeboden. Hierbij doet zich een incident voor. Willem III weigert de zinsnede te onder schrijven, waarin staat, dat hij „alle kettèrs en alle vijanden van de ware re ligie zal uitroeien." „Ik wil mij niet on der de verplichting stellen van een ver volger te zijn", zo beweert hij. Nadat hem verzekerd wordt, dat noch de woor den van de eed noch de wetten van Schotland hem hiertoe verplichten, legt hij de eed af. Zo gemakkelijk als het ln Schotland gaat, verloopt het in Ierland niet. In het jaar 1689 was het niet gelukt Ierland on der de heerschappij van koning Willem te brengen. Jaeobus II regeert nog en probeert die gebieden te veroveren, waarin een protestantse aanhang van Willem zich tracht te handhaven. De troepen van Jaeobus belegeren London derry, maar de protestantse verdedigers weten het beleg te doorstaan. Zoals bij elke godsdienstoorlog en tevens burger oorlog gaat het er fel toe. En het is in deze periode in de geschiedenis van Ier land, dat de tegenstelling katholiek protestant ontstaat. Een tegenstelling, die door de eeuwen heen gehandhaafd zal blijven en die weer ging oplaaien tijdens de vrijheidsbeweging van de Ieren in de Eerste Wereldoorlog. Wanneer in de twintiger jaren Ierland een zelfstandige staat wordt, blijft het overwegend pro testantse Ulster in Noord-Ierland bij Engeland. De Europese commissie ziet het somber in met de Nederlandse ekonomie. Dit is met zoveel nadruk van de voorpagina's verkondigd dat het haast niet opv'el dat hier sprake was van een rapport over de ekonomie van alle acht lidstaten. En daarin is over het algemeen weinig den tot gejuich te vinden. Wordt in Brussel geschat dat het bruto nationaal produkt in Nederland met slechts twee procent zal toenemen, voor Duitsland is dit zelfs nog minder: lVs °A>. En de beste van de klas is Frankrijk met 4Vs %maar ook daarover kunnen de meesters niet onverdeeld tevreden zijn. Er zijn ook wel enige verklaringen te vinden. Duitsland en Nederland beide bijvoorbeeld hebben met hun export meer last van de jongste akrobatie op valutagebied dan menig ander land. Wat niet wegneemt dat zuiver en alleen op grond van de cijfers de Brusselse kom missie haar oordeel terecht veel op een veroordeling kan laten lijken als ze de blik naar Den Haag richt. In dit opzicht zal waarschijnlijk het ko mende verslag van dr. Zijlstra als pre sident van de Nederlandse Bank niet veel anders luiden. Met waarschijnlijk hetzelfde advies om de private konsump- tie en de kollektieve voorzieningen aan zienlijk te matigen, ook overrigens een algemeen E.E.G.-advies zij het met wat zwaarder aksent voor het ene land en met wat minder nadruk voor het andere. Verandering Wat in Nederland waarschijnlijk meer meespeelt dan in menig ander land is dat er een vrij dynamische ontwikkeling aan de gang is die juist extra de na druk legt op gemeenschapsvoorziening zonder dat daarbij evenredig wat die kosten moeten is uitgespaard op andere zaken. Een onevenwichtigheid die niet zozeer luidt op een ekonomisch verval maar meer een afspiegeling is van een verandering in het sociaal-psychologisch klimaat, waarmee Nederland wellicht een beetje voorop loopt. Dit op zichzelf is in het geheel geen schande, maar het telt niet mee in de koele zuiver politiek-ekonomische be rekeningen van de kommissie, die kijkt naar de betalingsbalans en de produk- tiviteit en dergelijke zaken. Maar hoe belangrijk die zaken ook zijn, ze bepalen niet uitsluitend hoe aange naam het leven is in een land, daar ko men ook andere faktoren bij waaraan minder makkelijk een waarde in guldens gehecht kan worden. Dit wil niet zeggen dat daarom bere keningen als de Europese Commissie maakt genegeerd kunnen worden. Ten slotte, als men iets wil moet men toch echt wel het nationaal inkomen hebben om het uit te betalen: het is zeker wel belangrijk hoe de natie er ekonomisch voorstaat. Maar het is niet het enige en uitsluitende wat telt. Een naam voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken 1 verzorgen wij wel, gjcd ensnel Uitgebreide er. moderne collectie ter inzage. Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 In het maandblad van de gymnastiek vereniging A.G.A.V.S. wordt ruime aan dacht besteed aan een artikel van de hand van d© voorzitter van de korfbal vereniging Oranje, de heer C. Verheus. De heer Verheus is het niet eens met een oproep die het bestuur van de gym nastiekvereniging plaatste om te komen tot oprichting van een tennisclub. Deze oproep werd geplaatst omdat, zo schrijft de heer Verheus, men beweerde dat alleen dan een tennispark zou kun nen worden aangelegd, als van te voren vast stond, dat daarvoor een voldoende aantal belangstellenden zou zijn. De heer Verheus betwijfelt of het op de weg van een gymnastiekvereniging ligt om tot oprichting van 'n tennisclub over te gaan. Hij meent dat een zodanig ge specialiseerde sport veel beter onder de visie van een eventueel nieuw op te richten tennisclub zou kunnen komen te ressorteren. Hij zegt dan: ,Dat het be stuur van AGAVS echter deze plannen, die nog lang niet alle geëigende instan ties zijn gepasseerd, op deze wijze pu bliekelijk heeft gemaakt, getuigt m.i. van weinig bestuurlijk inzicht". De heer Verheus meent bovendien dat eerst de korfbalvereniging, de voetbal vereniging en zeker de ijsclub aan nieu we accomodaties geholpen moeten wor den. Hét bestuur van AGAVS vraagt zich in verwondering af, wat de voorzitter van de korfbalvereniging nu eigenlijk wel wil. Zij menen dat zij zelf wel uit kun nen maken wet ze wel en niet zullen gaan doen. „Gelukkig", zo staat er in het clubblad te lezen, „zijn ,zeer vele Soes- terbergse inwoners het met de opvatting van de voorzitter van KVO blijkbaar niet eens en hebben zij zich spontaan aangemeld voor de tennissport". In het blad staat verder, dat de door hen ingestelde enquete werd gehouden, op verzoek van een hoge functionaris der Gemeente Soest, in geen enkele vorm aan AGAVS gebonden". „De voorzitter van K.V.O., tevens lid der Gemeenteraad van Soest, maakte er een leuk politiek propaganda stukje van", zegt de schrijver van het artikel, Hij meent dat de heer Verheus zich beter had moeten laten voorlichten, dan zou het „onzinnige artikel van zijn hand beslist niet zijn verschenen". „Het bestuurlijk inzicht van het com plete AGAVS-bestuur gaat gelukkig nog zover dat wij ons, onder geen enkele voorwaarde willen bemoeien met de in terne aangelegenheden van andere ver enigingen." Het artikel besluit met de opmerking dat nu in ieder geval wel bekend is, dat men voor noodzakelijke goede samenwerking tussen de plaatse lijke verenigingen onderling, beslist niet bij de voorzitter van KVO moet zijn. Op feestelijke wijze heeft de algemene bejaardensociëteit het tienjarig bestaan gevierd. Voor de aanvang werd enkele ogenblikken stilte in acht genomen ter nagedachtenis van de heer J. Baars, van af de oprichting een trouw soosbezoeker. Zijn plotselinge heengaan een week daarvoor wierp een schaduw over deze blijde dag voor de bejaarden. Onder de aanwezigen bevonden zich ook een veertiental dames en heren, die bij de oprichting de allereerste bijeenkomst nog hadden meegemaakt, onder wie een viertal, dat speciaal uit Soest was ge komen. De toneelclub van de Chr. Vrouwen Bond bracht op uitstekende wijze het toneelstuk „Een meisje uit duizend" voor het voetlicht. De wijkraad Soesterberg komt donder dag 13 april in zaal B van het Dorps huis in openbare vergadering bijeen. Aanvang 20 uur. De agenda vermeldt een voorstel tot het richten van een schrijven aan het colle ge van B. en W. over de overlast aan de bewoners van Soesterberg, veroorzaakt door de nog steeds voortdurende vuil- waterlozing van de Johannes Stichting te Huis ter Heide. Verder zijn er voorstellen voor de amb telijke verkeerscommissie der gemeente Soest met betrekking tot enige verkeers situaties. - Tenslotte een voorstel tot het richten f 68"664\T hiert mee gej™eid z/n- tegen van een schrijven aan het college van 1 ten °Phrengst van slechts 12.000, B. en W. met het verzoek om spoedig teï?nï/°glnf t ,ai? meer willen overgaan tot verbetering van de f - noodzakelijke zijn, maar Veldm. Montgomeryweg, in de toekomst een belangrijke toevoerweg naar de om gelegde rijksweg 2.23. Zaterdagmorgen, 15 april a.s. wordt in het Dorpshuis de Politieke Sociëteit ge houden van de drie confessionele par tijen, de ARP, de CHU en de KVP. De politieke soos trekt in toenemende mate belangstelling van de burgerij, omdat daar vragen gesteld kunnen worden over zaken die de burger in ho ge mate interesseren en waarop de aan wezige raadsleden en plaatselijke poli- Na een avondmis in de parochiekerk waren de leden en hun dames van de plaatselijke afdeling van het N.K.V. vrijdagavond bijeen in De Hoeksteen, waar voorzitter A. J. Schuiling zich ver heugde over de goede opkomst op deze eerste contactavond met een feestelijk tintje, vanwege de huldiging van een zestiental leden. Bondspenningmeester H. A. van Keste- ren, die deze huldigingsavond KABO- voorzitter J. Dellaert verving, prees de „bouwers-van-het-eerste-uur" de heren J. A. Gijtenbeek en N. Wakelkamp, die vijftig jaren de bond trouw waren ge bleven; een luxe doos sigaren of baro meter was het geschenk van het hoofd bestuur. Tot de jubilarissen, die veertig jaar lid waren, behoorden de heren J. Tolboom, J. A. M. v. d. Pol, M. van Soest. A. F. Butselaar en J. A. Smink; als zilveren jubilarissen ontvingen J. v. Remmerden, J. A. Brouwer (afwezig we gens ziekte), A. J. Schuiling, W. H. van Kampen, A. P. C. Bluekens, H. J. Huls- douw, C. P. J. Weerdesteyn, M. Marij- nen en F. F. Molle de zilveren speld. Met een speciaal concert van korps en damesdrumband van de Muziekvereni ging „Soesterberg" wordt op vrijdag 14 april in de grote zaal van het Dorpshuis het negende lustrum van de voormalige Harmonie „St.-Joseph" gevierd. Behalve enkele marsen brengt het mu ziekkorps onder leiding van C. van Wig gen Tableaux des Vosges (Meindert Boe kei), Sound of Music-selectie, een Dixie Parade en de jazz-suite Beat and Sweet ten gehore. De damesdrumband (instructuer H. ten Hoedt) presenteert enkele marsen, voor namelijk in de bewerking van de in structeur zelf. De concertavond wordt besloten met een gezellig bal met medewerking van de band van Ton Steenbeek (Amersfoort). De Soesterbergse tafeltennisvereniging AGAVS organiseert op zaterdag 6 mei de vliegdorp-tafeltenniskampioenschap pen in de grote zaal van het Dorpshuis. Inschrijving voor dit toernooi staat open voor alle inwoners van Soesterberg zo wel voor leden als niet-leden, waarbij AGAVS echter geen risico op zich neemt voor spelers en speelsters, die niet door de sportkeuring zijn goedgekeurd. Er zal in vier klassen worden gespeeld. Het huidige tarief, dat sinds 1957 in re kening wordt gebracht, voor het ledigen van beer- en zinkputten, bedraagt 10, voor de eerste lediging en ƒ3,indien binnen het jaar wederom bij hetzelfde perceel een put geledigd moet worden. De kosten worden door dit tarief bij lange niet meer gedekt. Volgens de begroting voor 1972 zou een bedrag van het college van b. en w, vindt dat wat al te rigoreus. Zij stelt een verhoging voor tot respec tievelijk 20,en 5,voor percelen die nog niet aangesloten kunnen worden op het rioleringsnet. Een tarief van ƒ60,per keer wordt voorgesteld voor percelen die wel aan gesloten kunnen worden maar niet op de riolering zijn aangesloten. ri Alle raadsleden van de bij het Samen- tieke leiders doorgaans'een rechtstreeks werkingsorgaan Eemland aangesloten ge antwoord geven. meenten kunnen tijdens een bijeenkomst, Dit contact tussen kiezers en gekozenen welke op 2 mei a.s. is belegd, van ge werkt bijzonder verhelderend, achter- dachte wisselen over intergemeentelijk gronden van bepaalde raadsbesluiten samenwerking en gewestvorming, kunnen dikwijls verklaard worden en Het Statenlid, jhr. mr. L. E. de Geer plannen worden vap een toelichting van Oudengein zal die avond, de bijeen- voorzien. komst begint om 20.00 uur, een inleiding Zo werd tijdens de „soos" op 11 maart,1 houden over de gewestgedachte, die door een minder geslaagde annonce- Na de pauze wordt een forum gehouden ring slechts weinig belangstelling trok,onder leiding van de voorzitter van het de werkwijze van de Wijkraad aan de orde gesteld. Men beschikte toen over te weinig in formatie, maar het punt zal zaterdag ongetwijfeld weer behandeld worden. Men rekent nu op een groot aantal vragenstellers. De r.k.-sport- en jeugdvereniging „Lae- tia" geeft op zaterdag 22 april de jaar lijkse uitvoering in de garnizoens-ont- spanningszaal aan de Kampweg. Aan vang 19.00 uur. De zaal is open om 18.30 uur. 1 I

Soester Courant | 1972 | | pagina 9