mmm Soest toen - Soest nu R Het oog gericht op AKZO-EFFEKT Ernstig bedrijfsongeval jongeman levensgevaarlijk gewond Geen medewerking meer aan Randstad Mishandeling Turk aangereden Oude diefstallen opgelost Vrijdag 14 april 1972 50e jaargang no. 70 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 Postgiro 126156 9 mei bijzondere openbare raadsvergadering V.V.V.-nieuws Bestuursleden Soester nuttig gesprek met DONKERE TIJDEN Gemeenschap hadden wethouder Dijkstra 3333 4444 Telef. Brandweer Politiebureau Dezelfde plaats nu. Maandag a.s., 17 april, wordt prins Maurits, de oudste zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, 4 jaar. Bij de A.K.Z.O. zijn ie grote investerin gen gedaan en dat kost nu een paar duizend mensen een vaste baan. Van zelfsprekend krijgt de Raad van Bestuur nu geweldige verwijten te horen. Die zijn deels terecht, deels ten onrechte ge uit. Afgezien van het feit of de wereld nu kapitalistisch of socialistisch geregeerd wordt, zullen er overinvesieringen blij ven zolang er veel landen zijn met een autonome ekonomische politiek ep met andere toekomstvisie op de maatschap pij. Tussen oost en west ligt ook nog het probleem van de ontwikkelingslanden. Wij hebben daar zakken vol kapitaal naar toegezonden dat deze landen deels gaan investeren in dezelfde ekonomische aktiviteiten als waarmee het westen zijn welvaart verkrijgt en uitbreidt. Nie mand denkt eraan de investeringsbeslis singen te coördineren. Men kan voor stander zijn van vrij te besteden ont wikkelingshulp als men de eventuele gevolgen daarvan voor de eigen markt ook maar inkalkuleert. Vanzelfsprekend moet nu de regering gaan toezien op de investeringsaktivi- teiten van de grote konserns, zo zeggen de vakbonden. Reikt dan de macht van de Nedrelandse regering verder dan de eigen grenzen? Kunen we in Europa of in de wereld de produktie precies af stemmen op de behoefte? En kunnen we dan ook nog de konkurrentie handha ven om lagere prijzen te krijgen? Het komt ons voor dat vakbonden en rege ring moeten oppassen met het nog ver der aan banden leggen van het bedrijfs leven. Want dat is met zijn produktie niet aan Nederland gebonden. Reeds zijn ondernemingen bezig hun investe ringen vanuit Nederland naar elders te verplaatsen onder invloed van de ge weldige loonkostenstijging en de druk van fiskale en sociale lasten in ons land. We kunnen nieuwe geboden en regels maken. We kunnen ons ook in eigen vlees snijden. Want als we overproduk- tie willen uitbannen zullen we dat al lereerst doen in landen met hoge pro- duktiekosten en hoge lasten. KANTMAN. Door nog onverklaarbare oorzaak is woensdagmiddag de 17-jarige M. B. Z. uit Baarn bij een bedrijfsongeval in d® machinefabriek „Frejo" aan de Dorre- steinweg levensgevaarlijk gewond ge raakt. Hij werd met zeer uitgebreid» derde/p-aads verbranding naar het zie kenhuis Zonnegloren vervoerd. Zijn toe stand is zeer ernstig. Z. had tot taak bakjes te dompelen in een ontvettingsbad, een zgn. per-bad, waarin de vloeistof ongeveer 7 cm hoof staat. Deze vloeistof heeft een tempera tuur van 117°. Hoe de jongeman over d® 1.10 meter hoge opstand van de bak gevallen is, is niet duidelijk. Hij slaagd® er in de rand van de bak te grijpen en werd er op zijn gegil door de heren H. en D., die in het bedrijf werkzaam zijn, uitgetrokken. Het slachtoffer werd naar buiten ge dragen, waar hij op aanraden van een buitenlandse bezoeker, die de „drug uitwerking" van de dampen van de vloeistof kende, zo goed mogelijk werd gekalmeerd en in bedwang werd ge houden, tot de ziekenauto arriveerde. Donderdag a.s. speelt zich hopelijk het laatste hoofdstuk in de Randstad-affaire af. De raad zal dan een beslissing moe ten nemen inzake het verzoek van de chemische industrie van 2 februari 1.1. om ontheffing van de „zoneverordening Hinderwet". Het beroep dat Randstad tegen de voor genomen sluiting van het bedrijf bij de Kroon had ingediend, is inmiddels onge grond verklaard, wat impliceert dat het bedrijf gesloten dient te worden. Voor een door het bedrijf gevraagde medewerking tot „sanering ter plaatse", voelt het college niets. Zij stelt de raad daarom voor de gevraagde ontheffing te weigeren. Mevrouw V. deed aangifte van mishan deling van haar 16-jarige zoon door S. houder van een snackbar aan de Smits hof. Naar de mening van S. had de jon geman de vorige dag een stinkbommetje in de bar gegooid en hij had dat afge straft door de knaap een blauw oog te slaan. Op de Koningsweg werd de bromfietser, de 24-jarige Turk E. O. uit Amersfoort aangereden door de automobilist R. C. H. M. O. (29) uit Soest, toen hij zonder voldoende uit te kijken linksaf de Vrij- heidsweg wilde oprijden. De Turk werd daarbij gewond en beide voertuigen wer den beschadigd. Het onderzoek naar de geldige verblijfspapieren van de buiten landse arbeider is nog gaande. De 20-jarige barkeeper C. A. C., verblijf- houdend in het huis van bewaring in Utrecht heeft bekend op 24 februari j.1. 2 versnellingsbakken gestolen te hebben bij de autosloperij Luijben. Ook heeft hij zich schuldig gemaakt aan diefstal van een gouden halsketting en een bedrag van 300,uit een woning aan dê Oude Tempellaan te Soesterberg. Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Ter gelegenheid van het afscheid van de burgemeester zal op dinsdag 9 mei a.s., des middags te 15.00 uur, een open bare" raadsvergadering gehouden wor den. Direct na de vergadering worden de ge nodigden in de gelegenheid gesteld per soonlijk afscheid van de burgemeester te nemen, waarna om 17.15 uur de af scheidsreceptie volgt voor de burgerij. Voor de wandelaars goed nieuws! De stichting Gooisch Natuurreservaat komt met een gevarieerd lente-program- ma uit, waarin voor volwassenen en kin deren excursies zijn uitgezet. Alle mo gelijkheden werden gebundeld en dit volledige programma is vanaf heden bij ons te verkrijgen. Er zijn o.a. twee tochten, waarbij in schrijven verplicht is en wie juist aan een van deze twee of aan allebei zou willen meedoen, moet zich tijdig melden. Daarom is het dus wel vaak, zo gauw mogelijk kennis te nemen van het pro gramma. Aardig lijkt ons juist die „ken- nismaking"-tocht, waaraan de automo bilist kan meedoen om het gebied te leren kennen en waarbij ook korte wan delingen zijn ingelast. Maar... leest U het zelf, het beste mid del om uw keus te kunnen maken. De Baarnse Volksuniversiteit heeft in Soest een aantal leden. Voor hen, maar ook voor de niet-leden staat deelname aan lezingen en bijzondere evenementen open. Onder deze laatste verstaan we de excursies naar het Naardermeer en e°n unieke tocht door Noord-Holland. De tocht wordt voorafgegaan door een le zing op de avond van 9 mei over de lan delijke bouwkunst van ons land, de ex cursie, die hiervan een onderdeel is, zal op zaterdag 13 mei plaatsvinden. Gegevens hierover zullen op de avond van de lezing bekend gemaakt worden. De Naardermeer-expeditie wordt gehou den op vrijdag, 9 juni (14.00-17.00) en op zaterdag 10 juni (17.00-20.00). U kunt zich opgeven via tel. 02154-4263. Wie interesse heeft voor de Volks universiteit te Baarn. kan het program maboekje van het afgelopen seizoen bij ons inzien. Misschien zijn er onder de nieuwe inwoners van Soest aanstaande leden. Ook een vaste gewoonte is de schouw burgavond in het Plankenierstheater ge worden. Op dinsdag, 2 mei zal „De vrouw met het rode haar" (Amerikaanse thriller') gegeven worden. Nadere gege vens over vervoer zullen nog in de Soester Courant worden bekend ge maakt. En dit was het dan over de Volksuniversiteit in Baarn, die ook aan diverse Söestcrs veel genot geeft en nog kan verschaffen. Baarn en Soest zijn nu eenmaal goede huren, Dan is het ook weer de beurt aan de Huishoudbeurs, die van 21 tot en met 30 april in de Rai te Amsterdam met een enorm aantal nieuwtjes in het open baar treedt. De zwierige folder vertelt er U meer van en reist U er heen per NS. dan is er ook in Soest de mogelijk heid tot het aanschaffen van een voor delig reisbiljet. Folders over de beursnatuurlijk op ons kantoor. Bij monde van de voorzitter, de heer E. Holtrop, werd dindagavond tijdens een vergadering van de vereniging De Soes ter Gemeenschap, verslag uitgebracht van de bespreking die enige bestuursle den hadden met wethouder Dijkstra. De heer Holtrop noemde het een zeer plezierig en open gesprek, waarbij veel zaken aan de orde gekomen waren: het 'bestuursbeleid, de gevormde werkgroe pen en hun taken, de precaire financiële situatie van de S. G. en een algemeen praatje over de veranderende behoeften De debacle in de kunstvezelindustrie, waardoor de A.K.Z.O. meerdere nog maar vrij kort bestaande fabrieken in verschillende delen van ons land en in Duitsland moet sluiten, versombert op ernstige wijze het beeld van de werk gelegenheid in Nederland. Er komen te gen het eind van dit jaar enige duizen den werklozen bij. A.K.Z.O.-sluitingen noemt men dan meer van strukturele dan van konjunkturele aard, het gevolg voor de werkloosheid in Nederland blijft hetzelfde en maakt de vermindering er van des te moeilijker. Er is uiteraard heftige kritiek op be stuur en direktie van de A.K.Z.O., zowel om het feit van de sluitingen zelf als op de wijze waarop de voorgenomen sluitingen tot stand kwamen en openbaar werden gemaakt. Men is kennelijk in de kunstvezelindustrie van verkeerde prog noses uitgegaan. Men heeft gemeend, dat de kunstvezel steeds meer toepassing in de textiel zou vinden, doch steeds meer blijkt dat de natuurlijke grondstoffen wol en katoen zich maar niet zo laten verdringen cn vooral katoen de laatste tijd meer toepassing vindt dan was voor zien. Door de verwachtingen die men in de kunstvezel stelde heeft men de pro duktie door de bouw van grote moderne fabrieken aan het eind van de vijftiger jaren en nog later sterk opgevoerd. Te sterk, zoals nu blijkt. Daar zijn nog an dere faktoren bijgekomen, zoals de de valuatie van de dollar, de steun van de slaat aan de Italiaanse fabrieken, de steeds hogere loonkosten, waardoor de konkurrentie tenslotte te zwaar werd om een voldoend deel van de markt te be houden. van de burger, nu doorgaans in de pri- maoire levensbehoeften is voorzien. Dit laatste komt vooral tot uiting bij de ver anderende wensen van de jongere gene ratie en de bestuursleden hadden in dat verband een lans gebroken voor de kun stenaarsvereniging Artishock. De wet houder was het er helemaal mee eens en had veel lof, zo zei de heer Holtrop, voor het vele werk dat de kunstenaarsvereni ging met groot enthousiasme uitvoerde. Van zijn kans vroeg de wethouder de S.G. ook aandacht te besteden aan het milieubeheer en wat de financiën betrof wilde hij graag een balans en de begro ting zien. Dit laatste verbaasde de bestuursleden enigszins, omdat nog in januari deze gegevens ingezonden waren. Ook de culturele commissie was aan de orde gekomen en wethouder Dijkstra had laten doorschemeren dat naar zijn mening mevrouw E. Joosten-Eerdmans alsnog bereid gevonden zou worden in deze commissie plaats te nemen. De me ningen van de bestuursleden hierover waren verdeeld, maar zowel de heer Holtrop als de heer W. Huiser vonden het jammer dat mevrouw Jooslen de „toegestoken hand" niet had aangeno men. „Men mag fouten maken", zei de heer Huiser, „maar geef ook de gelegen heid deze fout te herstellen", waarbij hij doelde op de fout die gemaakt werd bij de stemming van de gemeenteraad. Verslagen werkgroepen De vier gevormde werkgroepen waren allen actief geweest, zij het dat veel werk nog in het voorbereidende stadium was. Mevrouw A. v. Dusseldorp-Boomert van de werkgroep lokaliteiten ontvouwde haar plan. Jammer genoeg was een gepland ge sprek met de heer Kassander van de secretarie, door plotselinge afwezigheid van de ambtendar, mislukt. Zij zal po gen een nieuwe afspraak met hem te maken en ondertussen onverdroten door gaan met het inventariseren van de be schikbare lokaliteiten. Zij zal daarvoor contact opnemen met o.m. kerkelijke in stellingen en de Zakenkring Soest. Van het Verenigingsgebouw had zij inmid dels alle gegevens ontvangen. De werkgroep publiciteit en ledenwer ving zal, zo vertelde mevrouw T. Bijlen- ga-Dragt, alle verenigingen persoonlijk bezoeken. Daarnaast krijgen alle nieuwe bewoners van Soest een overzicht van wat er op verenigingsgebied in Soest te koop is. Deze brief was in concept ge reed, maar kon door afwezigheid van de heer G. Snijdelaar niet behandeld wor den. Ook zal er iets gedaan worden om particulieren lid, dan wel donateur van de S.G. te maken. Men dacht daarbij aan een minimum donatie van 10,Deze gedachte zal verder uitgewerkt worden, maar belangstellenden kunnen zich nu reeds opgeven bij het secretariaat van de vereniging Heideweg 72. De werkgroep strategie had diverse over heidsinstanties benaderd, onder andere de Ver. van Nederlandse Gemeenten, de Provincie en de Provinciale Stichting Welzijnsbevordering. De werkgroep poogt op deze wijze gegevens te verzamelen om een indruk te krijgen hoe cultuurbe leid in endere gemeenten wordt gevoerd. „Het geven van kritiek", zei de heer Holtrop, „is onzinnig en makkelijk als je dat niet kunt staven met vergelijkbare gegevens uit soortgelijke gemeenten als Soest". De werkgroep financiën probeert continu contributies binnen te krijgen en zal in de komende weken een begroting samen stellen. S.G. geen stand op de kunstmarkt De kunstmarkt op 1 mei a.s. zal officieel geopend worden door de voorzitter van de S.G. De heer Holtrop voldeed gaarne aan het verzoek hiertoe van de kunste naarsvereniging Artishock. Zelf zal de vereniging Soester Gemeenschap geen stand op de kunstmarkt bezetten, mo gelijk wel in een volgend jaar. Algemeen was men van oordeel dat zij hiervoor nu nog niet klaar waren. Men verkeerde nog teveel in het opbouwstadium. Dat bleek ook wel uit het feit dat statuten en huishoudelijk reglement tijdens deze vergadering nog voorzien werden van kleine aanvullingen en „wijzigingen. Het bestuurslid de heer J. Ypema moest tot zijn spijt bedanken voor zijn be stuursfunctie. Hij wordt opgevolgd door de heer W. Niehoff Werning. De vergadering besloot met een rond vraag, waaronder mevrouw M. Muur- ling-Voorthuis gewag maakte van de aanmelding van de toneelclub „De Riet pluim". Deze nieuwe toneelclub had aan geboden t.b.v. het Bentinck Fonds een toneelavond te willen verzorgen, waar voor mevrouw Muurling contact had op genomen met het bestuur van het fonds. Zeer ingenomen was men met het voor stel van De Rietpluim, *zgn. Wagenspelen in de gemeente te gaan houdèn. Alle hulp en steun werd daarvoor toegezegd. Bij die ontwikkeling kunnen we dan wel, min of meer terecht, protesteren tegen de wijze van bedrijfsvoering bij het konsern, maar dat is praten achteraf. Ieder mens, hoe knap ook, kan zich ver gissen en het blijft zinloos om een niet lonende produktie voort te zetten, door wie dan ook. In ieder geval toont ook deze ernstige debaccle weer een aan, dat we betref lende de werkloosheid in Nederland voorlopig nog niet uit de zorgen zijn. Een nieuwe impuls tot vergroting van de werkloosheid kan ontstaan door de financiële zorgen waarin het rijk voor het volgende begrotingsjaar komt te ver keren. Er dreigt een tekort van enkele miljarden. Er wordt nu gesproken van ruime twee maar uiteindelijk valt het altijd tegen en het gat zal dus wel gro ter worden. Dat houdt in dat er door de regering verdere bezuinigingen zul len toegepast moeten worden. Dat brengt dus mee minder door het rijk uit te voeren of te subsidiëren werken, dus ook minder werkgelegenheid, meer werklo zen. Nee, we hebben de inflatiespiraal niet terug kunnen draaien. De vakbonden blijven om reële loonsverbeteringen vra gen, de kollektieve voorzieningen mogen ook niet verminderd, eerder verbeterd worden. De loonkosten blijven dus maar stijgen. We willen, althans de werken den, niets van onze luxe kwijt en die zelfs nog zien opgevoerd. We kunnen niet inzien dat daar een eind aan moet ko men als we ons niet helemaal uit de markt willen prijzen. De heren vakbondsleiders willen maar optimistisch blijven over onze ekonomi sche situatie, blijven het als hun taak zien om steeds meer te eisen en willen de schuld van een teleurstellende situa tie dan steeds maar in de schoenen schuiven van werkgevers en regering. De werkgevers moeten maar minder winst maken en de werknemers meer laten verdienen. Over en weer is het hemd nu eenmaal nader dan de rok en dus gaat men maar onverdroten voort om zichzelf in te dekken. Men trekt zich niets aan van de inflatie, omdat de trend daarvan toch volgens de c.a.o. vergoed moet wor den en dat talloze anderen er dan wel door getroffen worden, laat de behoeders van werknemers en werkgevers koud. Want voor die gepensioneerden enz. staat men niet op de bres, alleen voor de eigen leden. Aan niet-werknemers heeft men lak, als het er op aankomt eigen bestaan te redden en te verbete ren. Nog wil men het voor laten komen alsof de huidige impasse in de ekonomie en in de werkgelegenheid maar van zeer tijdelijke 'aard is, dat het 't. volgend jaar wel weer beter zal gaan. We hebben er weinig vertrouwen in. Zeker niet als men aan de loonkosten geen halt weet toe te roepen. We vrezen daarom dat Nederland bij zonder donkere tijden toegemoet gaat. Voor het kabinet Biesheuvel een gigan tische taak om zich temidden van de verslechterende financiële en ekonomi sche situatie te handhaven en de zich gestelde taken te kunnen uitvoeren. En het. ongelukkige is. dat er geen alterna tief voor aan te wijzen valt, noch poli tiek. noch financieel. De werkloosheid zal in de loop van het jaar nauwelijks of niet verminderen. Maar meer werk lozen schijnt men minder erg te vinden üan geen vooruitgang in loon. Wat o.i. toch de omgekeerde wereld is. Het Ludgardisgebouw aan de Vredehofstraat, vijftig jaar geleden.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1