Soest toen - Soest nu Vijl doden bij rampzalige Irontale autobotsing op de Soesterbergsestraat Heldhaltig optreden van omwonenden redde overige inzittenden het leven Dinsdag 18 april 1972 50e jaargaug uo. 71 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 DE NASLEEP VAN VIETNAM Nieuwe directeur L.T.S. Slachtoffer van Bacchus Oudeugdelijke aanhanger Politieke „Soos" in Soesterberg Wijkraad functioneert nauwelijks, maar door eigen schuld Het oog gericht op internationale konserns en regeringen Controle op vrachtauto's Schaftwagen omgegooid SOESTER(()OORANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Het krachtig offensief van de Noord- Vietnamezen maakt het pres. Nixonniet makkelijker om de Ver. Staten geheel los te maken van deze strijd. En de tegen maatregelen die hij neemt (niet alleen extra-bombardementen, het sturen van vlooteenheden maar ook het inzetten op nieuw van Amerikaanse grondtroepen) duiden er niet op dat hij voornemens is de V.S. met geweld te laten wegwerken. De terugtocht is wel onvermijdelijk, maar het komt zeker de binnenlandse poli tiek niet gunstig uit dat dit nu zou ge beuren kort voor de presidentsverkiezin gen. Het uitstel dat hij wellicht bewerkstel ligt kan hem in dit opzicht misschien van dienst zijn. Maar de Amerikanen gaan ook steeds meer beseffen dat alles niet zonder meer in het reine is zodra de V.S. definitief helemaal teruggetrok ken zijn uit zuidoost-Azië. De hoe dan ook verkapte nederlaag en het opgeven van de regering-Thieu in Saigon hebben ook hun invloed elders in de wereld. Waarmee de V.S. nog lange tijd zullen kampen is dat de totale afwikkeling van de kwestie-Vietnam hen stempelt tot een bondgenoot van twijfelachtige waarde. Daarbij komt dat in het geval van Pa kistan de pogingen van de V.S. om een nederlaag van dit land te voorkomen in het niets verzandden. En Tsjiang Kai- sjek is natuurlijk helemaal een ontnuch terend voorbeeld. Dit is ver buiten Azië ook merkbaar. Israël bijvoorbeeld hangt het niet aan de grote klok, maar het lijkt wel zeker dat het onvermoeibaar werkt aan het ont wikkelen van de bescheiden kernmacht die het zelfstandig kan ontwikkelen. Geen aangenaam vooruitzicht, een der gelijk miniatuur-kernmachtje in het na bije oosten, maar het is een soort verze kering die Jeruzalem sluit tegen de kans dat de Amerikaanse steun om de een of andere reden eens een keer ophoudt. Omgekeerd zien we landen zoeken naar een grote broer om op te leunen, waar bij zij dan angstvallig de V.S. voorbij zien: ze zien er, gelet op hoe het Zuid- Vietnam en Pakistan verging, niet veel heil in zich teveel op Washington te verlaten. Het einde Egypte bijvoorbeeld is duidelijk bezig om af te komen van een al te benauwende afhankelijkheid van de Sowjet-unie. In vele opzichten zou het voor dit land ideaal zijn om de Amerikanen erbij te halen als grote steun: de konkurrentie tussen Moskou en Washington is zo groot dat daarvan altijd voor Cairo het beste af zou vallen en bovendien zou presi dent Sadat zich indirekt invloed op pre mier Golda Meir verschaffen. Maar Egypte kijkt liever naar Chinezen of naar vréémd opgebouwde Afrikaans- Arabische clubs. Een ander geval is Engeland. Tot voor kort. was er een speciale band tussen de V.S. en Londen, iets wat bij gepaste gelegenheden extra-nadruk kreeg. Tegenwoordig doet de Britse pre mier Heath zoveel mogelijk zijn best om de herinnering daaraan uit te wissen, zeker, er is vriendschap maar verder zijn de betrekkingen normaal zoals die tussen twee onafhankelijke staten be horen te zijn. Londen heeft er geen trek meer in al te zeer vereenzelvigd te wor den met Washington. Hoe dan ook: de Vietnamese oorlog loopt vandaag o£ morgen af volgens de on afwendbare trieste formule dat het door de Amerikanen gefinancierde en geor ganiseerde Zuid-Vietnam verdwijnt. Maar het ls een illusie dat de V.S. den ken dat daarmee dan alles weer pais en vree en vriendschappelijkheid is gewor den: de gevolgen in de wereldpolitiek zal het land nog lang nadien blijven voelen. Zondagmiddag hebben op de Soesterbergsestraat, honderd meter voorbij „Necklen- burg", bij een frontale botsing van twee NSU personenauto's vijf personen het leven verloren. De slachtoffers zijn de heer F. Lablans (42), employé van het Waterleidingbedrijf Midden-Nederland, woonachtig te Soesterberg, zijn echtgenote mevrouw J. La- blans- Aberson (37) en hun zoontje Freek van zes jaar, alsmede de heer Meijer (62) uit Utrecht en z\jn schoonzuster mevrouw W. F. Linschoten-Emmelot (68). Dank zij doortastend optreden van o.a. de heer H. Voskuilen, voor wiens woning het ongeluk plaatsvond, hebben mevrouw E. M. E. Meijer-Emmelot (62) en het 4-jarig dochtertje Jantine van het omgekomen echtpaar Lablans, de ramp over leefd. De heer Voskuilen slaagde er in het 4-jarig meisje, dat slechts licht gewond" werd, tijdig uit de brandende auto te halen. Dat lukte hem ook uit de andere branden de wagen, met de zwaargewonde mevrouw Meijer-Emmelot. Voor de andere in zittenden kwam zijn hulp te laat. Machteloos moest hij toezien hoe de slacht offers in de vlammen omkwamen. De tweede zwaargewonde, de heer J. Linschoten (68) was bij de botsing uit de auto geslingerd. Met de beide andere overlevenden werd hij naar het ziekenhuis „Zonnegloren" vervoerd. De oorzaak is niet geheel duidelijk. De auto, bestuurd door de heer Meijer, die in de richting Soest reed, zou door onbekende oorzaak zijn gaan slingeren en daar door op het ancjere weggedeelte terecht gekomen zijn, waar juist de heer Lablans in de richting Soesterberg reed. Door de botsing vlogen de beide, voorin gemon teerde, benzinetanks direkt in brand. Hoewel brandweer, geneeskundige dienst en politie Uitermate snel ter plaatse wa ren, kwam deze hulp te laat. Tot opvolger van de heer J. Koudijs, di recteur van de L.T.S., is benoemd de heer A. Bouwma (46) uit Hilversum De heer Bouwma is leraar Avo-vakken aan de Gooische MTS in Hilversum. Hij is in het bezit van de hoofdacte, wiskunde actes, het diploma van de middelbare landbouwschool en het diploma alzijdige lich.geoefendheid. De heer Bouwma volgde diverse hero riënteringscursussen en maakte als se cretaris deel uit van het directorium van de Gooische MTS. De heer J. v. S. (49), die teveel aan bac chus geofferd had, werd ter hoogte van de Parklaan aangereden door de auto mobilist M. N. (19) uit. Soest, Van S. stak met zijn fiets aan de hand de rijweg over zonden voldoende op het ver keer te letten. Hij liep bij de aanrijding een hoofdwond op en werd naar het ziekenhuis Zonnegloren vervoerd. Op de Birkstraat werd een luxe auto met aanhanger, waarop een boot, aange houden. De aanhanger, gemaakt van een onderstel van een opel-vrachtwagen, vol deed niet aan de eisen van de wet en werd in beslag genomen. Tjjdens de „soos" zaterdagmorgen in het Dorpshuis te Soesterberg, werd zeer uit voerig gedebateerd over het functioneren van de Wijkraad. De kwestie was eerder aan de orde geweest, maar kon toen, bjj gebrek aan goede informatie, niet be handeld worden. Informatie was nu in ruime mate voorhanden, zo ook gemeenteraadsleden. Van de Frot. Christelijke fracties waren aanwezig de heren D. Hoekstra, C. Verheus, J. C, Smits en G. Oldenboom en van de KVP-fractie de heren J. van Poppelen, A. H. F. Smit en P. Storimans. Acte de presence gaven ook de oud-wethoduer de heer J. v. d. Arend en de heren J. Menne, R. Wijmenga en H. Pijlman. Jammer was het, en de heer Van Poppelen sprak er zijn verwondering over uit, dat leden van de Wijkraad schitterden door afwezigheid. Te elfder ure kwam de heer J. Eijpe opdagen èn, daartoe uitgenodigd, ook de heer G. van Aalst. Vergaande bevoegheden Uit de gemeentelijke verordening bleek, zelfs bij een vluchtige inzage, dat de Wijkraad zeer vérgaande bevoegdheden bezit. Zo moeten B. en W. de wijkraad horen bij aangelegenheden die Soester berg aangaan, indien zij deze zaken be langrijk achten en kan de wijkraad uit genodigd worden in de gemeenteraad haar standpunt te verdedigen. Van haar kant kan de Wijkraad er op staan ge hoord te worden en het bleek al spoe dig dat van deze bevoegdheid nauwelijks gebruik gemaakt werd. Min of meer duidelijk werd ook dat de voorzitter van de Wijkraad en zijn secretaris, deze laétste veelal ook ambsthalve, wel goed op de hoogte waren, maar deze kennis niet of nauwelijks door gaven. Geen raadstukken Veel kon geschoven worden op het feit, dat de leden van de wijkraad niet ieder afzonderlijk de raadstukken toegezonden krijgen. Eijpe: „Twee agenda's, zonder bijlagen, rouleren en de een stuurt het vlugger door dan de ander". Zo kwam aan het licht dat die agenda soms pas ontvangen werd na afloop van de gehouden raads vergadering. Terecht merkte de heer Hoekstra op dat er frequenter vergaderd moest worden en niet zoals de heer Van Aalst zei al leen in de even-maanden. De heer Hoekstra vond ook dat de Wijkraad ge bruik moest maken van zijn bevoegd heden en hij spoorde de leden aan ac tiever te zijn. „U moet de zaak uitspre ken met uw voorzitter en niet alles aan hem overlaten en aan de secretaris". De mening van de heer Van Aalst, dat de raad en het college met opzet de Wijkraad onkundig houden, bleek ner gens op te berusten, slechts op een ver keerd inzicht. De heer Van Poppelen wees hem er na drukkelijk op. dat er verschil moest ge maakt worden tussen het géven van ad vies en het nemen van een besluit. „Van die adviesgevende bevoegdheid maakt u te weinig gebruik". De heer Oldenboom vond dat de Wijk raad bovendien net alles mocht wijten aan communicatie-stoornissen, maar ook de hand in eigen boezem diende te ste ken. Van de andere kant meende hij dat de raadsleden niet altijd even attent waren om te informeren of de Wijkraad in een kwestie, Soesterberg betreffende, gehoord was. Daarin zal na de „soos" van zaterdag wel verandering komen, mogenlijk a.s. donderdag al, wanneer de straatnaamgeving Van Maarenplantsoen aan de orde komt. De heer Van Aalst wist dat de woningbouwvereniging St. Jozef steeds had gezegd dat het Van Maarenplein zou worden. In het algemeen werd geconcludeerd dat het weinig zin had op dit moment af te dalen in details, zoals insteek-par- keerhavens, uitbreidingsplannen, ver lichting e.d., maar zoals de heer Van Poppelen zei, dat het beter was orde op zaken te stellen en spoedig een be spreking te beleggen van gemeente raadsleden en de Wijkraad. Ook was men van mening dat de secretaris van de Wijkraad een te overbezet man was en de voorzitter over het algemeen zeer goed geïnformeerd'blijkt te zijn. De heer A. Smit van de KVP had die ervaring ook opgedaan tijdens een bij eenkomst met de Soesterbergse midden standers ,die door de voorzitter van de Wijkraad was bijgewoond. Van Aalst: „Ons is niet bekend wat de voorzitter allemaal doet". Toiletten Carolusschool Zijdelings werd nog even gesproken over de toiletten van de Carolusschool. Het advies van de heer C. Verheus, ge geven tijdens de vorige soos-bijeen- komst, had zijn uitwerking niet gemist en de'heer Storimans wilde niet meer meedelen dan dat de zaak nu spoedig in orde zou komen. Illegale vuilslortingen Een bewoner van Soesterberg, de heer Hart, die de soos bezocht ,was zeer on gerust over de vervuiling van de na tuur. Veel illegale vuilstortingen von den er naar zijn mening plaats, maar het bleek dat dat op gebied van de ge meente Zeist was. „Geen nieuw pro bleem voor ons", zei de heer Van Pop pelen, die het college zal verzoeken over deze kwestie contact op te nemen met Zeist. De heer Hoekstra vroeg zich hierbij af. waarom de Wijkraad geen initiatief genoRien had Het A.K.Z.O.-drame heeft verscheidene politici, met name oppositieleider Den Uyl, tot opmerkingen gebracht dat de regering het een of ander had kunnen en moeten doen om te voorkomen dat het tot massa-ontslagen kwam. In zeke re zin hebben regeringen mogelijkheden op dit gebied. Uit Den Haag valt zeer zeker pressie op bedrijven uit te oefenen, zeker als daarbij niet alleen de dreigen de stok wordt gehanteerd maar boven dien een lokmiddel - doorgaans in gel delijke vorm - wordt gebruikt. In het verleden is dit ook enige malen geschied. Wat met de Nederlandse wer ven is gebeurd bijvoorbeeld is bepaald niet alleen beslist in de direktiekamers van de konkurrerende konserns, maar voor een groot deel op het departement. De moeilijkheid is echter in gevallen als A.K.Z.O. dat dit geen Nederlandse be drijven meer zijn, zelfs niet eens meer Europese maar werkelijk wereldkon- serns. En dan wordt het uitoefenen van regeringsinvloed aanzienlijk moeilijker, ook al bevindt het hoofdkwartier van zo'n konsern zich haast in het pand naast het ministerie. Het geval A.K.Z.O. bijvoorbeeld heeft te maken met ontslagen en bedrijfsslui tingen in Nederland, België, Duitsland. Ierland, Zwitserland en waarschijnlijk nog een aantal landen. Wel kunnen we stellen dat het overwegend deel van de bedrijfsaktiviteiten binnen de E.E.G. valt, zeker in de uitgebreide Euromarkt, En dan zou er een mogelijkheid zijn om in vloed op de bedrijfspolitiek uit te oefe nen door een Europees orgaan. Echter, juist in dit opzicht is de E.E.G. nog steeds ondermaats uitgerust. Er zijn geen gezagsinstanties van enige beteke nis en ze zouden er ook niet kunnen zijn doordat er zelfs geen gemeenschap pelijke doelstellingen bestaan in een der gelijke opzet. Het is onzin om te bewe- beweren dat de zogenaamde multinatio nale konsers zonder meer kunnen doen en laten wat ze willen, ongeacht wat re geringen wenselijk en noodzakelijke ach ten. Maar het feit van hun multinationa- liteit geeft hen een aantal extra-kansen door het feit dat zij in dit opzicht beter georganiseerd zijn dan de regeringen zelf. KANTMAN. Van de vrijdag j.1. dertig willekeurig aangehouden vrachtwagens bleken er liefst zeventien zodanige gebreken te vertonen dat de politie proces-verbaal heeft opgemaakt Van twee auto's werd het kentekenbewijs in beslag genomen, in negen gevallen werd overtreding van de rijtijdenwet geconstateerd, vijf wa gens waren te zwaar geladen, één vrachtauto was te lang. De geconsta teerde gebreken waren o.m. losse ver binding tussen vooras en chassis, on deugdelijke handrem, stuurspeling .de fecte fusépen, versleten stuurkogels en een gat in de chassisbalk. De aangehouden wagens werden op het terrein achter de brandweerkazerne ge controleerd, waar de meeste gebreken ook moesten worden gerepereerd. Onbekenden hebben een schaftwagen van gemeentewerken, die op een terrein op de hoek Nieuweweg-Bosstraat stond, omgegooid en daarna weer op zijn wie len gezet. Aanvankelijk dacht men dat er was ingebroken, maar b ijnader in zien werd er niets vermist. ■ÉMi

Soester Courant | 1972 | | pagina 1