1R8 GEMAR SOEST - Parallelweg 19 PANTY P per stuk 3 halen - 2 betalen ZIEKENAUTO 2727 Soes ter karnavalsvereniging „De Narre Knollen" besloot seizoen Zwaarwichtige Prins kreeg zeven maanden „rust" Voetbalwedstrijd Artishock tegen buitenlandse gast arbeiders Kerste Soester Begrafenis-Onderneming Inleiding over liet generatiekonflikt Zeer bekend merk Soester Orkest Vereniging concerteerde in „Zonnegloren" Indrukwekkende prestatie van jong orkest onder leiding van dirigent Willem de Vries Grote belangstelling voor tiende verjaardag van „De Paardenkamp" Verjaardagscadeau: wèl twee nieuwe gasten, geen stallen Peuterspeelzalen in Soest floreren Tienduizend gulden schade Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling Soesterveen Druk bezochte receptie van V.V.Z. TELEFOONNUMMER (dag en nacht) REMBRANDTLAAN18 - TEL 02155-4785 Zaterdagavond vond in de residentie van Prins Knol de le, het slotbal van het karnavals-seizoen '71-'72 plaats. Even na acht uur daverde de „Knollenburcht" op zijn grondvesten, toen de aanwezigen beziit namen van de dansvloer. De dans muziek was in de uitstekende handen van het Amersfoortsc orkest van Ton Steenbeek. De hofkapel „De Heiskneuters" ver zorgde tweemaal met een impossante potpourri van meer of minder bekende karnaval-hits een denderend intermezzo, ■waarbij ook de Dansmariekes aanwe zig waren. Tijdens het bal dankte de Prins de aan wezigen voor hun enthousiasme. „Het bestuur kan organiseren wat ze maar Het elftal van de kunstenaarsvereniging Artihscok, dat op zaterdagmiddag 22 april a.s. op de Eng voetbalt tegen bui tenlandse arbeiders, is als volgt samen gesteld: Ben Joosten, Herman Joosten, Rob Zwagerman, Perry Gruyters, Jan Visser, André Buys, Jan Spiering, Hans Zabel, Piet Riethoven, Adrie Hagedoorn en Ton Paauw (aanvoerder). Het elftal van het Witte Huis ziet er als volgt uit: Münir Köksal, Akin Erdogan, Ergun Sa- yin, Candin Sayin, Sami Gunal, Esref Budaci, Muzafu Bulut, Kadir Unal, Al- ladin Begit en Ali Akapinar. Coach is de heer Endedijk van de con fessionele werkgroep Sport en Recreatie voor gastarbeiders. Scheidsrechter bij deze wedstrijd is de heer J. v. Steende- laar. De wedstrijd begint om 14.00 uur. v.h. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestaijk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. wil", maar als het publiek niet mee werkt is het bij voorbaat een verloren zaak". Prins Knol de le vormde op het slotbal toch het „zware" middelpunt, want toen hij om elf minuten over elf, ten aanschouwe van alle aanwezigen werd gewogen, en beslist niet te licht werd bevonden, wees de weegschaal 231 pond en 110 gram aan. Alle aanwezigen hadden een gokje ge waagd naar het juiste gewicht van de Prins en degene, die het gewicht het best had geschat, zou een fraaie tran sistor krijgen. De schattingen liepen uiteen van 168 tot 247 pond, maar uit eindelijk bleken twee aanwezigen met 230 pond het juiste gewicht benaderd te hebben. Het lot moest ditmaal dus de beslissing brengen en dit viel uit in het voordeel van de heer W. Bakker uit Soest. Om half twee werd het feest met een grandioze finale besloten, waarna het bestuur van „De Narre Knollen" af scheid nam van de aanwezigen tot sep tember a.s. en de Prins met zijn Raad met vakantie werd gestuurd tot het Prinsenbal in November a.s. Donderdag 20 aprii a.s. zal mej. W. Bus, cursusleidster van het „Kontakt der Kontinenten" te Soesterberg, een inlei ding houden over het onderwerp: „Generatiekonfliktwaarom?". Deze avond wordt georganiseerd door het Katholieke Vrouwengilde, wordt gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat, zaal zuid en begint om 20.00 uur. Dinsdag 2 mei zal mevrouw Vera Ha mm in de zaal van de Opstandings- kerk, Euterpeplein 1 te Amersfoort, spreken over haar wrek in de Verenigde Naties. Mevrouw Ha mm is daar afge vaardigde namens alle vrouwenorgani saties van Nederland. GEVONDEN: Bij de fam. Le Poole aan de Weegbree straat 191 logeert sinds zaterdag een klein kanarieachtig vogeltje dat overi gens ongevraagd kwam binnen vliegen. Het geel gekleurde vogeltje, met grijs kopje en gevorkt staartje wordt met liefde verzorgd, maar de eigenaar kan zijn huisdier direct meenemen. VERMIST: Dinsdagavond stak een grote Cyperse kater het kruispunt Dalweg/Steenhoff- straat over zonder daarbij uiteraard op de verkeerslichten te letten met als ge volg twee maal overreden te worden, waarbij hij overleed. Woensdagavond tegen elf uur werd op het kruispunt Koekoekweg/Laan- straat een mooie wit-zwarte kater even eens slachtoffer van het verkeer. Even na twee uur arriveerden zaterdagmiddag de twee nieuwe gasten op „De Paardenkamp", die er de oorzaak van waren, dat er geen feest werd gevierd, maar dat het geld dat een dergelijk feest ongetwijfeld gekost zou hebben, werd ge bruikt om een vijftal nieuwe stallen tebouwen, zodat twee extra gasten konden worden opgenomen. Door ziekte van de aannemer kwamen de nieuwe stallen niet op ty'd gereed, maar de twee extra gasten werden onder grote belangstelling inge haald. Voorzitter, de heer C. J. 't Hart, ver welkomende de vele bezoekers die uit alle delen van het land afkomstig waren. Hij verontschuldigde „De Paardenkamp" voor het feit dat zij voor heel veel kon den zorgen, maar dat het weer een fac tor bleef die buiten hun verantwoording minder prettig meespeelde. In zijn welkomstwoord dankte hij de begunstigers voor hun onmisbare steun. Zonder die steun zou het niet mogelijk geweest zijn wat in de afgelopen tien jaar was gepresteerd. Tijdens zijn be- groetingsspeech, die ondanks het gebruik van een megafone voor een groot deel van de aanwezigen overwaaide, maakte de regen plaats voor een schuchter zon netje, zodat de eerste van de twee ver- jaardags-gasten, de pony „Rosy" uit De Meern, onder redelijke weersomstandig heden kennis kon maken met de omge ving, die hem waarschijnlijk een aantal rustige jaren gaat bezorgen. Als tweede verliet het uit Den Briel af komstige paard de veewagen en maakte door zijn imponerende gestalte direct grote indruk op de aanwezigen, die aan alle zijden van de kleine weide waren samengedrongen. Nadat de heer 't Hart de aanwezigen het een en ander over de beide nieuwe gas ten had verteld, werden zij langs het hek gevoerd, zodat iedereen even oog in oog met hen kwam te staan. Na deze wandeling, die over het hele terrein voerde, verdwenen de beide die ren in hun met vlaggen versierde stal len, waarna de aanwezigen zich opnieuw over het terrein verspreidden om de stallen en de met souveniers ingerichte stand tè bezichtigen. Natuurlijk maak ten velen gebruik van de mogelijkheid om het bestuur van „De Paardenkamp" met deze tiende verjaardag te feliciteren. Wanneer een verlaging van de toelatingsleeft^d tot de kleuterschool uit onderwijs kundig oogpunt gewenst wordt geacht, zjjn wjj ernstig verontrust en vragen wjj ons af of de huidige kleuterschool wel de juiste instelling is om de ontwikkelings kansen van drie-jarigen te bevorderen. niemand iemand in de weg loopt, met een gladde vloer, die veel verdragen kan en snel is schoon te maken. Stevig speelmateriaal is in voldoende mate aanwezig, dankkzij de financiële steun van het Koningin Julianafonds en de provincie. De bestuursleden mevrouw T. Walma van der Molen-de Vries en mevrouw E. Korthuis-Elion zijn er zeer content mee. De Soester Stichting heeft drie speelza len in bedrijf; één in gebouw De Vriendschap, één in de Kamperfoelie straat en één in Soesterberg. De belangstelling is stijgende en er zijn wachtlijsten. De Kamperfoeliestraat is te klein en er zou in het Soesterveen zeker een bij moeten komen. Ouders, die hun peuters na de grote vacantie enkele morgens per week in een van de zalen willen onderbrengen, doen er goed aan dat nu reeds op te geven. De drie zalen zijn iedere dag van 9 tot 12 uur open, de zaal in de Kam perfoeliestraat ook 's middags. Aan iedere zaal is een bevoegd hoofd leidster verbonden, die geassisteerd wordt door een leidster. Dit houdt in dat er maximaal 15 kinderen opgevangen kunnen worden, want de gehele organi satie gaat ervan uit dat per 8 peuters één leidster aanwezig is. In het gebouw aan de Nachtegaalweg komen regelmatig 18 kinderen, maar dat kan omdat men daar nog de beschik king heeft over een extra kracht, een stagiaire van de huishoudschool. De ouders zijn zeer enthousiast, niet al leen voor de mogelijkheid, maar ook over de uitwerking op hun kinderen. Op ouderavonden, die goed bezocht worden, maken ze b.v. samen nieuw speelgoed. Vol lof is men ook over de samenwerking met het bestuur van de postduivenvereniging. De leden van die vereniging zijn enthousiast aan het kuntselen geslagen en gaan deze zomer nog, in samenwerking met de andere plaatselijke postduivenvereniging De Zwaluw, een „vlucht" organiseren t.b.v. de peuterspeelzalen. Geen onderwjjs Mevrouw Walma draagt wat argumen ten aan waarom er juist speelzalen voor deze leeftijdsgroep moesten komen. Dat is uiteraard in de eerste plaats de ver stedelijking van de gemeente met ge brek aan ruimte, gebrek aan veilige speelgelegenheden, gebrek aan contact daarom met leeftijdgenootjes. Deze leeftijdsgroep eist een vrije en on geprogrammeerde ontwikkeling en geen onderwijs. Kleuterscholen zijn gericht op begeleiding van 4- 5- en 6-jarigen, in groepen van soms méér dan 35, waar voor één leidster beschikbaar is. De lo kalen staan daar vol meubeltjes waar door de peuters zich nauwelijks vrij kunnen bewegen. Ook is men daar ge bonden aan tijdschema's, lesroosters. In peuterspeelzalen is veel meer moge- mogelijk. Er bestaat een grote toleran tie ten aanzien van de behoefte zich onbelemmerd te uiten. Er moet natuur lijk wel gerekend kunnen worden op regelmatig bezoek en dat kan, op door de ouders zelf gekozen halve dagen, gens uitleven, vrij als een vogeltje in de Hier kunnen de peuters zich enige mor gens in de week volkomen ongedwon- 1 ucht, veilig en onder toezicht. Eigenlijk had er toch wel wat applaus mogen klinken dezer dagen voor de ini tiatiefneemsters. Deze opmerking plaatsten de Werkge meenschap Kindercentra in Nederland aan de vooravond van de behandeling van de Begroting van Onderwijs in de Eerste Kamer. Het kernpunt van deze materie is vol gens de werkgemeenschap de vraag, hoe en waar worden de beste ontwik kelingskansen geboden aan de peuters van 2 tot 4 jaar? Men gaat er daabij vanuit, dat 't eigen gezinsleven aan veel kinderen een groot aantal kansen biedt, doch zelden alle mogelijkheden. Deze worden vaak be perkt door ongunstige woonsituaties, on voorbereid ouderschap, verwaarlozing en overbescherming. Het verblijf in een groepje van leef tijdsgenoten, onder deskundige leiding en gunstige voorwaarden biedt andere mogelijkheden, al zijn deze evenmin volledig. Geconcludeerd wordt, dat een juiste kombinatie van beide opvoedingsmilieus de meeste kansen biedt voor optimale ontwikkeling, zeker wanneer er nauwe kontakten worden onderhouden tussen gezin en tweede milieu. In Soest drie peuterspeelzalen Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe peuterspeelzaal in het gebouw „De Vriendschap" aan de Nachtegaal- weg, hield het bestuur van de Stichting Peuterspeelzalen Soest, vorige week donderdag „kijkdag" voor genodigden en ouders. Niets officieels, geen toespraken met applaus waar weinigen, zeker de peu ters niet, iets aan hebben, maar een in formeel in- en uitwandelen tussen de spelende peuters door. Er werd druk gebruik gemaakt door ouders en plaatselijke autoriteiten. De burgemeester, wethouder J. Ebbers en de gemeentesecretaris, de heer H. Bor- reman kwamen een kijkje nemen en riskeerden de kans een „gekleurd" hand je te krijgen. De peuters trokken zich van al deze belangstelling niets aan. Er werd druk gefietst, ge-kleid, zandtaartjes gebakken en met verf gekliederd. Het gebouw van de postduivenvereni ging is ideaal. Een grote ruimte waar Vermoedelijk hebben 'n aantal jongens uit Baarn een zestig-tal cementbuizen, welke opgeslagen lagen in de berm langs de A. P. Hilhorstweg vernield, waardoor het waterleidingsbedrijf een schadepost van 10.000,krijgt te incasseren. De jongens hebben de buizen door el kaar gerold, die grotendeel werden ver nield. De politie stelt een onderzoek in. Woensdag 19 april a.s. zal de heer C. H. van Heivoort, tuinarchitekt te Amers foort, spreken over: „Groen en bloemen op het balkon". De vergadering begint om 8 uur en wordt gehouden in „De Open Hof", Veenbesstraat 2. Gasten zijn van harte welkom. Met een duidelijk sterkere bedoeling dan een soort generale repetitie voor het concert van donderdagavond a.s. in de Peturs en Pauluskerk aan het Kerkplein, trad het nauwelijks zes maanden oude Soester symfonie-orkest zondagavond in de kerkzaal van ziekenhuis „Zonnegloren" op voor patiënten, doktoren en ver plegend personeel. Ter gelegenheid van het behalen van het kampioenschap van het eerste elftal van de voetbalvereniging VVZ en tevens de promotie van de tweede naar de eerste klasse zaterdagvoetbal, hield het bestuur zaterdagmiddag een receptie in de kan tine aan de Ferd. Hujjcklaan. Hieirbjj was het gehele eerste elftal vertegenwoor digd. De eerste spreker was wethouder K. de Haan, die de gelukwensen overbracht van het gemeentebestuur en van de Soester Sport Stichting. Spreker noemde de resultaten, die het eerste elftal heeft geboekt, de moeite waard. Jullie hebben niet gewacht totdat de nieuwe velden aan de Eemstraat ge reed waren, maar direkt toegeslagen. Ik hoop, dat het u ook In de hogere klasse goed mag gaan en wens u veel succes voor de toekomst. Daar u reeds eerder een kampioensvlag is uitgereikt, mag ik u thans een enveloppe met in houd aanbieden. De heer H. de Vries sprak namens de KNVB, afdeling Utrecht. Hij feliciteerde het bestuur en de spelers met het be halen van het kampioenschap en bood een bondsvaantje aan. Namens het eerste elftal bood de speler J. v. d. Burg, het bestuur een grote foto in lijst van het kampioenselftal aan. Vol gens de voorzitter zal deze foto een ere plaats krijgen dn de kantine. Hij dankte de spelers voor de geste. Daarna volgde een onafgebroken rij van vertegenwoordigers van diverse zuster verenigingen. Hiervan willen wij speciaal vermelden, de voorzitter van de voetbalvereniging UHSV uit Utrecht, de vereniging waar tegen VVZ het laatst heeft gespeeld en waarbij toen het. kampioenschap werd behaald. Deze voorzitter, de heer B. Id- serda, bood in de eerste plaats zijn ex cuus aan voor het voorgevallene tijdens de wedstrijd, waarin enige van zijn spe lers zich ernstig hebben misdragen. Hij hoopte, dat VVZ in de toekomst vriend schappelijke betrekkingen met UHSV wil onderhouden. Ik heb u reeds gefelici teerd met het kampioenschap, maar wil dit nog graag een keer herhalen. Spreker bood een nieuwe wedstrijdbal aan. Volgens de voorzitter van VVZ, de heer H. Duit. hebben de spelers van het kam pioenselftal geen nadelige gevolgen on dervonden van de wedstrijd en wij zul len UHSV er niet kwaad om aankijken. Van de plaatselijke voetbalvereniging SEC kwamen hun gelukwensen aanbie den de heren J. Elderman en H. Luschen, die ook een bal schonken. Van de ver eniging Hees waren het de heren C. de Jong en C. van Steendelaar. De SPSV was vertegenwoordigd door de heren W. v. d. Brink en R. Meinema, die een en veloppe met inhoud overhandigden. Daarna gaf het bestuur van de Soester Jan v. d. Burg bood namens het le elftal een enorme groepsfoto van het eerste team aan. Harmonie „PVO" acte de presence. Hun voorzitter, de heer K. W. Jaarsveld feli citeerde het bestuur en spelers met het kampioenschap en deelde mede. dat de gebrachte serenade, waarvoor anders een geldelijk bedrag wordt, gevraagd, gratiï door PVO is aangeboden. Van verenigingen uit de omgeving za gen wij de heren Jansen en Terlouw van „Altius" uit Hilversum. Van „Hoeve laken" de heer Koning en verder het bestuur van „Valleivogels" uit Scher- penzeel. De heer Bosboom van de „Gooi en Eem- bode" schonk een geldbedrag. De v.v. Soesterberg was vertegenwoordigd dnnr de heren Van Deijl en De Lange. Alle sprekers lieten hun gelukwensen verge zeld gaan met bloemen nf geschenken. De pupillen van WZ bleven ook niet achterwege en namens dit jeugdige elf tal bood Henk van Kooij Jzn. en .Tohan Smits, een bloemstuk aan, verpakt ln een poppenkast. Veel particulieren volgden hierna. w.o,; de heren H. van Kooit en Piet Olyslager, de heer W. G. Hilhnrst. onder-direktenr van de Raiffeisenbank, de heer R. Schaat.bergen van bar ,,'t Luikje". De heer B. W. Noordam. vader van één van de pupillen van VVZ, bracht bet bestuur dank voor hetgeen zii voor d# pupillen doet en vooral aan het garage bedrijf te Soest, dat een busje ter be schikking stelde voor het vervopr van da pupillen. „Ik heb het in Den Haag wel anders meegemaakt. Daar had hpt. be stuur alleen oog voor het eerste elftal. Een vereniging moet het van een goed# jeugd hebben, want het worden later d§ snelers voor het eerste elftal". TVTamens de supporters sprak de heef H. J. Altena, leraar Chr. MAVO te Soest, Hij hoopte, dat er in de toekomst een VVZ-suppertersvereniging zal komen, zodat een dergelijke verpniging iets goeds t.ot stand kan brengen. De voorzitter van VVZ, de heer H. Duit. dankte alle spre kers voor hun waarderende woorden en de vele geschenken. kan ook helemaal niet na amper zes maanden, maar het is onvoorstelbaar wat we samen voor elkaar hebben gekregen. Als het concert van donderdagavond a.s. ons naast een flinke groep „fans" ook nog eens een paar nieuwe leden op zou leveren, zou het helemaal geweldig zijn". Willem de Vries zoekt samen met het. bestuur van de „S.O.V.", bestaande uit de heren Oeberius Kapteyn, voorzitter, C. Smit, secretaris en de heer Gerritsen, penningmeester, naar versterking van zijn violen en celli, terwijl men als het ware zit te springen om bezetting van de fagot- en hoornpartijen. Mede door het initiatief van de Wiso, die zijn spaarders en spaarsters door het plakken van slechts honderd zegel tjes in staat stelt het concert geheel gra tis te bezoeken en afgaande op het reeds in voorverkoop verkochte aantal plaat sen, ligt het in de lijn der verwachtin gen dat dit eerste optreden van het eigen Soester symfonie orkest een dave rend succes gaat worden.. Willem de Vries dirigent van de Soester Orkest Vereniging tijdens een der laatste repetities. Lte twee nieuwe gasten temidden van zo'n vijfhonderd belangstellenden. Wanneer u een dier aan ons opgeeft als „vermist", en het wordt terugbezorgd, wilt u ons dan even een berichtje stu ren. Inlichtingen over deze en andere dieren aan het Dierentehuis, Klein Engendaal- weg 36a, Soest, telefoon 3583. Opgaven voor vermelding in deze ru briek uiterlijk zaterdagavond telefonisch onder de nummers 3583, 3282 of 2501. Ook voor deze min of meer „besloten" voorstelling wilde dirigent Willem de Vries niet aan het toeval overlaten en werd zondagavond even na half zeven nog een aantal moeilijke passages door genomen. De 34-jarige dirigent, tot voor kort con tra-bassist bij het Radio Philharmonisch Orkest en nu druk bezig met de studie „orkest-directie", behoort samen met dokter Oeberius Kapteyn tot de oprich ters van het op dit moment uit dertig musici bestaande orkest. „De S.O.V. bestaat op dit moment uit achttien violen, verdeeld over le, 2e en altviolen, een groep waar we nog wel een paar mensen in kunnen gebruiken, drie cellisten, twee fluitisten en twee klarinetisten. terwijl twee hoboïsten de trompet, trombone en de pauken het orkest compleet maken." Deze groep enthousiaste amateurs, waar bij een aantal uit plaatsen buiten Soest afkomstig, heeft wekelijks in de grote zaal van Artishock gerepeteerd, terwijl de repetitie-frekwentie deze laatste we ken nog werd opgevoerd om zo goed mogelijk voor de dag te komen. „We zijn er natuurlijk nog lang niet. Dat

Soester Courant | 1972 | | pagina 5