Soest toen - Soest nu Dinsdag 25 april 1972 50e jaargang no. 73 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2560-5154 - Postgiro 126156 1-7 mei collecte Astmafonds Redelijke opkomst in Soest bij Nationale trimwandeling Afd. wandelen van „Olympia" zorgde voor goede organisatie „Pannebier" bij de rioolwaterzuiverings installatie Tweede selectie-wedstrijd van Soester elftal Inspecteur Hoogma bij aanrijding gewond Wielrennertje verleende geen voorr rang Geparkeerde auto aangereden Het oog gericht op langzaam doordrin gende vermaningen Teleï. Brandweer 3 3 3 3 Oranje kinderfeest bij S.E.C. nog grootser Evenementencommissie houdt er rekening mee dat het aantal van 4000 kinderen dit jaar wordt overtroffen soester(<Döurant Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9, Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Tien procent van de bevolking lijdt aan astmatische ziekten (die ook wel CARA genoemd worden naar Chronische Aspecifieke Respiratoire Aandoeningen). Iedereen kent daarom welhaast een paar patiënten: iemand die invalide is geworden, iemand die in een astmacen trum werd of wordt verpleegd, het kind dat wéér blijft zitten, omdat het zoveel ziek is geweest. Omdat er al zoveel ellende in de we reld is en omdat een astmapatiënt soms oud kan worden, vergeten we ei genlijk wel eens hoe erg het allemaal is: 13 °/o van de invaliditeit, 20 van het ziekteverzuim. Afgezien van de directe bestrijding van de ziekte, kost het daarom reeds hon derden miljoenen. De overheid doet wel véél, maar nog lang niet genoeg; een feit is dat het Nederlands Astma Fonds voor het groot ste deel, n.1. voor omstreeks 80 fi- nanciëel afhankelijk is van onze, van uw vrijwillige giften. Denk eens na over astma en de proble men daarvan. Geef dit jaar zo mogelijk méér dan het vorig jaar tijdens de kol- lekte van 1 tot 7 mei, of op giro 55055 van het Nederlands Astma Fonds, Leus den. Werk mee als kollektant en spoor anderen daartoe aan. Alle inlichtingen hierover geeft Mevr. Hoegen-Dijkhof, Julianalaan 46, Soest, telefoon 2428. Zevenhonderd inwoners van Soest hebben zaterdag tussen 10 en 2 uur deelge nomen aan de nationale trimwandeling, die voor Soest werd georganiseerd door de wandelafdeling van Olympia, waarbjj de aktiviteiten zich concentreerden rond de sporthal aan de Beukenlaan. Precies om tien uur verscheen de bur gemeester met zijn echtgenote voor het loket om de kaarten voor deelname aan de wandeling in ontvangst te nemen. De drumband van Olympia zorgde voor toepasselijke muziek en werd voorafge gaan door een majaorettekorps uit Amersfoort, die samen de kleine stoet vormden die als een mini-defilé aan het Donderdag a.s., 27 april wordt prins Willem-Alexander, oudste zoon van prises Beatrix en onze toekomstige kroonprins, 5 jaar. Vrijdagmiddag werd bjj de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Maatweg het hoogste punt van de nieuwbouw bereikt. De vlag in top op de slibgistingstank van 3000 m3 en bij deze gelegenheid kregen de arbeiders het pannebier, in de vorm van een envelop met inhoud, uitgereikt. Wethouder J. Ebbers heette een klein gezelschap belangstellenden welkom op deze voor het bedrijf toch belangrijke dag. Er was weliswaar sprake geweest van een lichte achterstand in de bouw, maar hij had er alle vertrouwen in, dat het nieuwe gedeelte toch dit jaar nog in gebruik genomen kon worden. Hij dankte het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verheij en het aannemers bedrijf voor hun prestatie en hoopte dat de verdere uitvoering in het zelfde tempo door zou gaan. De gemeente Soest heeft op het moment een rioolwater-zuiveringsinstallatie voor 16.300 inwoner-ekwivalent, met een - maximum waterafvoer van 870 n^h. Deze installatie is reeds geruime tijd overbelast. Het afvalwater van de ge meente Baarn wordt ongezuiverd op het Eemmeer geloosd. Jn de in aanbouw zijnde installatie voor beide gemeenten valt de behandeling van het afvalwater in twee bewerkingen uiteen, n.1. de zuivering van het water en de verwerking van de bij het zuive ringsproces verkregen slibstoffen. Het zuiveringsproces verloopt in 3 fasen, de mechanische voor-reiniging, de biolo gische reiniging en de mechanische na- reiniging. Het gas dat in de slibgistingstanks vrij komt, wordt in een gashouder verza meld. Het wordt als brandstof voor de verwarmingsketel gebruikt. Nieuwe capaciteit De bestaande installatie van Soest, toe reikend voor het verwerken van 870 m3 afvalwater (bij regen) per uur en 16.500 inwoner-ekwlvalenten en de nieuwe installatie tezamen, zal toerei kend zijn voor het verwerken van 4140 m3 afvalwater per uur en 102.500 in- woner-ekwivalenten. Er is op gerekend dat de installatie in de toekomst kan worden vergroot tot 5520 m3 per uur afvalwater én 136.500 inwoner-ekwiva- lenten. Met deze laatste capaciteit denkt men tot het jaar 2000 toe te kunnen. Begin volgend jaar wordt de oude in stallatie van Soest afgekoppeld om om gebouwd en aangepast te worden. Men hoopt nog in 1973 het gehele bedrijf in werking te hebben. Morgen, woensdag 26 april, wordt op het WZ-veld aan de Ferd. Huycklaan de tweede selectie-wedstrijd gespeeld voor het formerën van een Soester elf tal. D tegenstander is het eerste elftal van de v.v. Hilversum, dat in zijn sterkste opstelling zal uitkomen. Trainer-coach, de heer J. de Rijk, heeft o.m. enkele oud-prof spelers opgesteld. De Soester kleuren worden verdedigd door: doel: E. Kamphorst (Soest); achter: E. Brouwer, J. Pouw en J. Krijt allen van SEC en J. Dorrestein van Soest; midden: J. Veenendaal (SEC) en .J. N. Brouwer (WZ); voor: E. Gerth (Hees), E. Brandes (Soest), E. v. d. Brakel en J. Hoefman beiden van SEC. Wisselspelers zijn J. v. Hattum (SEC), A. Brons (Hees), P. Brouwer en J. v. d. Burg beiden van VVZ. Na afloop van de wedstrijd zal het team worden samengesteld, dat 10 mei, onder leiding van scheidsrechter de heer Lou van Ravens, zal uitkomen te gen het Nederlands Militair Elftal. Morgen begint de wedstrijd om 19.00 uur. De entree is 0,50. De opbrengst van de wedstrijd komt, na aftrek van de kosten, geheel ten goede aan het Bentinck Fonds. De wedstrijd van 12 april leverde het Fonds een bedrag van ƒ55,op. burgemeesters-echtpaar en enige be stuursleden van Olympia voorbij trok ken als „start-gebeuren" van deze spor tieve happening. De aanloop voor de wandeling vormde het Soesterveen, waar de vijf- en tien- kilometerlopers en loopsters elkaar ver lieten. De vijf-kilometer-gangers, voor namelijk gezinnen met kleinere kinde ren, bereikten via de Eigendomweg en Nieuweweg de Kastanjelaan, waar nabij de Heideweg de eerste en overigens eni ge controle werd verricht en waar ook gelegenheid bestond te rusten. Een pau ze die overigens slechts door weinige werd benut. Via de overweg bereikte men de Den Blieklaan, waarna via de Eigendomweg en de Koningsweg naar de sporthal werd gewandeld, waar, na inlevering van de deelnemerskaart, die men later als „bewijsstuk" mee naar huis kreeg, een „trim"-speldje werd uitgereikt. Dat trimmen voor iedereen iets anders kan betekenen maakten een kwartet jongelui duidelijk, door als tien kilome terlopers gelijk met de eerste vijf-kilo meterlopers aan te komen. De eerste tien kilometer-wandelaars ar riveerden rond de klok van twaalf uur en hoewel zij het dubbele van de 5000- meter tippelaars moesten afleggen, veerden hun tocht door een aantrekke lijker deel van Soest: de bosrand en een gedeelte bos, een decor dat de vijf kilometer-wandelaars slechts vanuit de verte zagen. Bij een eventuele herhaling zou het voor die groep (tweehonderd vijftig van de zevenhonderd deelnemers) toch aantrekkelijker zijn, wanneer hun tocht zich ook minder in de bebouwde kom afspeelt. De organisatoren de heren Suman en Du Prie waren niet ontevreden over de opkomst, maar hadden wel meer be langstelling van de verschillende vere nigingen verwacht. Dc burgemeester en zijn echtgenote za gen de eerste lopers aan zich voorbij gaan. Zondagmorgen werd bij een aanrijding op de Talmalaan de inspecteur van po litie, de heer J. J. Hoogma, licht ge wond. Hij botste met zijn wagen fron taal tegen een uit de verboden richting komende auto, bestuurd door de 21-ja rige A. D., sergeant bij de USAF. De heer Hoogma liep een hersenschudding op, zijn mede inzittenden kwamen met de schrik vrij. De 14-jarige scholier J. R. H. uit Hil versum reed zaterdagmorgen met zijn racefiets op het kruispunt Noorderweg- Colenso tegen de auto van mej. A. B. D (23) uit Amersfoort. De jongeman keek niet uit toen hij, komende uit Colenso de Noorderweg wilde oversteken. Met een hersenschudding en een scheur in het rechteroor, werd hij met de ambu lance-auto naar Zonnegloren vervoerd. Na behandeld te zijn werd hij naar Hil versum gebracht. De sinds enige dagen op de Lange Brinkweg geparkeerd staande auto van de heer J. W. S. uit Capelle a/d. IJssel is in de nacht van zaterdag op zondag aangereden door een onbekend gebleven chauffeur. De linkerzijde van de wagen wrd beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. Unctad III, de derde wereldkonferenti^ over handel en ontwikkeling die de V.N. thans in Chili organiseert, is nog maar pas begonnen en wat ze zal be sluiten kan onmogelijk gepeild worden. Het is zo belangrijk ook niet want de resoluties van de konferentie binden niemand - die van de vorige zijn dan in het geheel niet uitgevoerd. We zou den kunnen zeggen dat de hele bijeen komst dan maar beter niet gehouden zou kunnen worden, maar dit gaat toch niet helemaal op. Frankrijk en Duitsland zijn b.v. geko men met enige konsessies die meer wa ren dan de laaggestemde verwachting was: de Fransen b.v. willen financieel helpen om een fonds te stichten dat door het opkopen van overproduktie - en bij schaarste weer te verkopen - de prijzen van grondstoffen wat beter kan regelen tussen bepaalde grenzen. Zeer belangrijk voor vele ontwikkelingslan den die nu soms het ene jaar aanzien lijk minder of meer verdienen dan het andere, afhankelijk als ze zijn van de wereldmarktprijzen voor vaak maar een enkel produkt. De Duitsers stelden voor extra-trekkingsrechten op het Interna tionaal Monetair Fonds aan de arme landen toe te staan, wat neerkomt op een extra-speling in de schatkist, ook weer om niet ogenblikkelijk door één misoogst of door één jaar van lage grondstoffenprijzen in geldelijke moei lijkheden te komen. Deze voorstellen zijn niet gekomen zomaar omdat de Fransen en Duitsers meenden iets aardigs te moeten doen. Dat deze twee regeringen ertoe be reid bleken is omdat ze er de noodzaak van inzien. En die noodzaak is hun vooral ook op de twee voorgaande Unctad-bijeenkomsten onder de neus gewreven. Zoals trouwens ook dit keer weer, met name door EEG-voorzitter Mansholt, die onverbloemd vaststelde dat de han delskolos van de Euromarkt niet vrij te spreken is van het verwijt dat ze door beschermende maatregelen de import uit ontwikkelingslanden extra moeilijk maakt, een bescherming van de eigen welvaart die dan ten koste gaat van die van anderen. Dit geldt voor industrie- produkten en waaraan men in Europa zal moeten wennen is dat als iets in een ontwikkelingsland beter of goedkoper geproduceerd kan worden dat. dan wel eens een bedrijf in Europa de poorten zal moeten sluiten. En het geldt op landbouwgebied, zoals een andere Ne derlander terecht opmerkte: dr. Boerma de president van de voedsel- en land bouworganisatie van de V.N. Twee Ne derlanders, sprekende namens interna tionale instellingen. Hun voor Europeanen niet al te vleien de taal zal niet in één keer leiden tot een heel nieuwe morele instelling van de bevolking van de rijke industrie landen in het westen jegens hun min der bedeelde mede-wereldburgers el ders. Maar als de woorden niet gesproken werden zou het denken helemaal niet veranderen - nu gaat dat weliswaar veel te langzaam maar het gebeurt. En daarom alleen al is het belangrijk dat de Unctad III fungeert als een spreek gestoelte van waaraf de vermaningen door herhaling doordringen tot de gees ten van de mensen. KANTMAN. Evenals vorig jaar organiseert de S.E.C.-evenementencommissie op Koninginnedag weer een gigantisch kinderfeest op de terreinen aan de Bosstraat. Een groep enthousiaste medewerkers is geruime tjjd bezig geweest met de ontzagwekkende hoeveelheid werkzaamheden die aan een dergelijk evenement verbonden zijn, werkzaamheden die deze week afgerond worden. Om 1 uur staan de zestig medewerkers en medewerksters gereed om de onge twijfeld weer vele duizenden kinderen op te vangen als de poorten van het SEC-terrein opengaan, en de schiettent, de ballegooitent en alle andere aktivi teiten - veelal openluchtstands - worden bestormd. Het SEC-oranjefeest, dat onder auspi ciën staat van het Soester Oranje-co mité, is duidelijk op weg de oude stijl Koninginnedag volledig te benaderen. Sprietlopen, blokjesrapen, ringwerpen, wasophangen, zaklopen enz. en alles voor de eenheidsprijs van slechts één kwartje, met. een gegarandeerde prijs. Voor de allerkleinsten staan op het ter rein verschillende grabbeltonnen, waar de kleintjes voor tieri cent hun prijs mogen uithalen. De SEC-evenementen- commissie houdt rekening meet een re corddeelname, want men beschikt nu al over ruim zesduizend prijzen en prijsjes, een aantal dat nog dagelijks stijgt door oe vrijgevigheid van de Soester Mid denstand. Naast de activiteiten op het veld heeft men erg veel werk gemaakt van de kinderoptocht, waai*voor verschillende prachtige prijzen beschikbaar zijn ge steld, een portabele radio van „Audio", een schitterend fototoestel van „Foto Van Essen", rolschaatsen, ballen enz. De jongen of het meisje, dat de mooic- ste versierde autoped of fiets heeft, komt uiteraard voor de mooiste prijs in aanmerking, waarvoor een jury lijdens rie tocht dc werkstukken zal beoordelen. De organisatoren hopen, dat vele ouders hun kinderen zullen helpen met het op tuigen van de autopeds en fietsen en hun kinderen tijdens de tocht, die om 1 uur vanaf het Nassauplantsoen start, zullen vergezellen. Om half twee arri veert de stoet bij de tweede „opstap plaats" op de Dalweg nabij de Vivo- winkel, waarna om ongeveer twee uur de kinderen uit het Soesterveen en om geving bij „De Smitshof" kunnen aan haken. Via het Parklaanplantsoen, de laatste opstapplaats, gaat de stoet dan over de Bosstraat naar het SEC-terrein waar de deelnemertjes dan deel kunnen gaan nemen aan de spelen. De stoet zal tijdens zijn gehele duur be geleid worden door de geluidswagen van de Firma Frans Bosman, terwijl ook de E.H.B.O.-ers aanwezig zullen zijn voor het behandelen van de bijna onvermijdelijke mini-ongelukjes. De deelnemertjes aan de kinderoptocht dienen een half uur voor het vermelde tijdstip op de genoemde verzamelplaatsen aanwezig te zijn. Voor café-restaurant „Bosch en Duin"vindt de officiële jure ring van alle deelnemers plaats, waar na Prins Carnaval de prijzen hoogst persoonlijk zal uitreiken. Na afloop van de kinderspelen, om 4 uur, wordt op het hoofdterrein van SEC een gecostumeerde voetbalwedstrijd ge houden tussen oud-voetballers en be stuursleden van SEC en het voetbal team van „Kela-tapijt". Er zal gespeeld worden met een rugbybal die voor nog onverwachter effecten zal zorgdragen, terwijl Prins Carnaval met assistentie van zijn twee adjudanten de wedstrijd zal leiden. De SEC-evenementencommissie stelt er prijs op te vermelden dat zonder de me dewerking van het Oranje comité en de navolgende zaken een dergelijk gigan tisch feest niet te realiseren was ge weest. Ivela tapijt, Frans Bosman, Au dio, Foto van Essen. Bar Cascade e.v.a. Op het SEG-terrein is de organisatie in handen van de coördinator, SEC-voor- zitter, de heer Elderman.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1