Soest toen - Soest nu jfeeót op paleió ^Soeótdyk en 't i£^oo I Vrijdag 28 april 1972 50e jaargang no. 74 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 ütaüaiÈei Waarschuwing SOESTER COURANT volgende week op WOENSDAG en VRIJDAG maandag 1 mei GESLOTEN. Muziekfestival op Koninginnedag Aanrijding Het oog gericht op een Duitse en een Franse misrekening Koninklijke onderscheidingen Herdenking van de gevallenen op 4 mei a.s. TELEFOONNUMMER II EKEN AUTO 2727 GEVOEL VAN ONVEILIGHEID NEEMT TOE SOESTER(()OORANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Bulten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het bestuur van Artishock maakt de bezoekers van de Kunstmarkt er op at tent dat zij zich niet aansprakelijk stelt voor schade aan kleren en voor verf- vlekken. Laten de kinderen die meedoen met de Doe-dag van 11 tot 1 uur oude kleren aantrekken want de verf gaat er niet uit. Wie wil timmeren moet hamer, spijkers en nijptang meenemen. Er komt name lijk een enorme schutting van NOS- décorstukken waar alles van te maken is. Zowel de bureaus voor redactie en administratie als de technische af delingen van onze drukkerij zjjn (Koninginnedag) Als gevolg hiervan zal de dinsdag- uitgave van de Soester Courant niet op dinsdag 2 mei, doch op woensdag 3 mei verschijnen. Op Koninginnedag, 1 mei, speelt 's mor gens om elf uur het RICCIOTTI EN SEMBLE in de muziektent op de Kunst markt. Dit orkest bestaat uit 25 musici van „Jeugd en Muziek". Ze spelen werken van Bach, Ricciotti, Gabriëli, De Beatles, Danzi en Milhaud. Om kwart voor twaalf speelt de Soester popgroep „Fat and Ugly". Deze groep is nog zeer jong en moet daarom niet te critisch beschouwd worden. Ze krijgen een kans bij Artishock om zich waar te maken. Daarna komt de Soestenaar Ilja Gort, die enkele beroepsmensen mee zal ne men.. Van 2 tot 3 is er Volksdansen on der leiding van Sjoerd Bosma uit Bilt- hoven. Tenslotte van 3 tot 5, twee uur non stop The Continental Uptight Band. Bij een aanrijding donderdagmorgen op het kruispunt Stadhouderslaan-Van Weedestraat werden twee auto's bescha digd. G. de J. (31) uit Baarn, komende van de Stadhouderslaan, verleende toen hij linksaf de Van Weedestraat op wilde rijden, geen voorrang aan de 33-jarige E. L. de K. uit Woudenberg, die rich ting Amsterdam reed. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Bondskanselier Brandt en president Pompidou kunnen zich beide in de steek gelaten voelen door hun kiezers. De Fransen mochten ja of nee zeggen over de uitbreiding van de E.E.G. Dit is al in kannen en kruiken, zodat voor het referendum geen enkele reden was. Behalve dan dat Pompidou zowel voor binnenlands als buitenlands gebruik graag een bewijs wilde hebben dat de hele natie pal achter zijn beleid staat, een Europees beleid overigens waarover hij zich slechts vaag uitlaat, zodat op dit punt het referendum evenmin veel zin had. De Fransen hebben zich niet voor dit spel geleend: bijna de helft bleef thuis of stemde blanco en de 68 die ja zei vertegenwoordigt maar net 36 °/o van de kiezers, bepaald niet groots. Maar het heeft verder geen gevolgen en dat is voor de Duitse verkiezingen minder ze ker. In Baden Würtenberg ging het om een nieuw bestuur voor dit bondsland rond Stuttgart, De CDU is hier vanouds sterk wat ook betekent dat zij dit land in de Bondsraad, de eerste Kamer, ver tegenwoordigt. Daar heeft de CDU de meerderheid, een barrière om de ver dragen met Moskou aanvaard te krij gen. Het zou plezierig geweest zijn voor Brandt als de SPD in Stuttgart de CDU had afgelost. Maar het is niet gelukt. Dat wil niet zeggen dat de kiezers zo tegen die Ostpolitik zijn, maar wel dat zij voor de internationale kwestie hun traditionele stem in lokale verkiezingen niet veranderden. Het gevolg is dat de CDU de meerder heid behoudt in de Bondsraad, zodat Moskou. En nu is weer een liberale coa litiepartner naar de CDU overgelopen, Brandt in de Bondsdag de absolute meerderheid moet hebben voor het ver drag met Moskou. En nu is weer een liberale coalitiepartner naar de CDU overgelopen, zodat de regeringspartij daar maar precies de vereiste 249 stem men heeft overgehouden. Als maar één van die 249 stemmen tegen stemt, waar op kans is, kaan Brandts Ostpolitik stranden in het zicht van de haven. KANTMAN. u Bij gelegenheid van haar verjaardag heeft Hare Majesteit Koningin Julian* o.m. twee plaatsgenoten onderscheiden. Hedenmorgen werd door de burgemees ter, mr. S. P. Baron Bentinck ten ge meentehuize de onderscheidingen opge speld bij: de heer H. Bertelsmann, Oude Utrechtseweg 7, Soest. De heer Bertelsmann is directeur van de Stichting Beroepsopleiding Smecoma. HIJ werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ook de heer J. Kenemans, Albert Cuyp- laan 170, te Soest, oud-hoofdonderwijzer Da Costaschool, werd benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Ook dit jaar zal in onze gemeente de herdenking plaats vinden van allen - burger zowel als militair - die sinds 10 mei 1940, wanneer of waar ook ter we reld, in het belang van de Koninkrijk zijn gevallen, alsmede van allen, die door oorlogshandelingen en terreur zijn omgekomen. Des middags te 14.30 uur vindt de her denking plaats bij het monument op de fusilladeplaats op de vliegbasis te Soes- terberg. Te 14.00 uur worden degenen, die deze herdenking willen bijwonen, venvacht bij het hoofdgebouw op de vliegbasis. De deelnemers hiertoe kunnen zich melden bij de hoofdwacht van de vliegbasis, waarna men wordt verwezen naar de verzamelplaats. Des avonds, te 20.00 uur precies, zal de herdenking bij het Monument in Braam- hage plaats vinden. Het Soest Mannenkoor „Apollo" ver leent hierbij haar medewerking. Na de 2 minuten stilte en het optreden van genoemd Mannenkoor vindt de kranslegging plaats, waarna défilé langs het Monument. De commissie, belast met de uitvoering van de herdenking, dringt er bij de in woners van deze gemeente met klem op aan tijdig aanwezig te willen zijn bij het monument, zodat er te 20.00 uur precies een absolute stilte heerst. In verband met de gegeven richtlijnen voor de Nationale Herdenking wijst de commissie de inwoners dezer gemeente op de volgende punten: 1. Van des avonds 18.00 uur tot zons ondergang zullen van alle openbare ge bouwen de vlaggen halfstok worden ge hangen. Particulieren wordt verzocht deze gedragslijn te volgen. 2. Van 19.45 uur af tot 30 seconden voor 20.00 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. 3. Gedurende de periode van 18.00 tot 21.00 uur dient de buitenverlichting, zo als neons en lichtbakken, gedoofd te zijn en mag geen andere muziek ten gehor* worden gebracht dan die van de offi ciële Nederlandse radioprogramma's. Er wordt de laatste tijd veel gedacht, gesproken en geschreven over ons leef milieu, de vervuiling daarvan en het tegengaan van die vervuiling. We heb ben daarbij dan altijd op het oog de vervuiling van water, grond en lucht. We vergeten daarbij een ander aspekt van ons leefmilieu, dat al evenzeer op steeds groter schaal wordt „vervuild", beter gezegd wordt aangetast. We doelen op ons onbelemmerd gaan over straat, op het veilig stellen van onze bezittin gen en ons leven. Het stelen, het bero ven, het aanranden, het gewelddadig op treden van baldadige jongeren tegen ar geloze burgers, neemt hand over hand toe. Een van de gevolgen is dat vele oudere vrouwen al niet meer 's avonds alleen over straat durven gaan. Het afpikken van hun handtasjes is immers aan de orde van de dag. Maar ook mannen kunnen ergens in een stad onverwacht geprovoceerd worden door een paar op geschoten jongemannen, die hun geza menlijke kracht eens even gebruiken om „die vent in elkaar te trimmen", zomaar uit sadistisch genoegen, soms ook om geld van hen los te krijgen. Inbraak en diefstal, voor soms heel kleine buiten, nemen ontstellende vormen aan, zelfs op klaarlichte dag. Vaak zijn het hele bendes die op dit gebied opereren en maanden of jarenlang hun gang kunnen gaan, eer door een toeval de politie zo'n bende weet op te rollen. We blijven in ons land de straffen aan de lichte kant houden. We krijgen ook wel een indruk, dat dit consigne is uit gegeven omdat we moeten oppassen het aantal beschikbare gevangenisplaatsen niet overvol te doen raken, mede met het oog op het beschikbare personeel. Een kwestie van geld dus vooral. Neder landers willen in alle opzichten zuinig te werk gaan. Zuinig straffen brengt ook minder kosten voor de staat mee. Zo dragen verschillende faktoren er toe bij om bij de misdadigers de angst voor de altijd te verwachten straf te ver kleinen, hun aantal te doen toenemen, de bruutheid van hun optreden te ver sterken. De gewone burger zegt dan: ze moesten ze ook veel zwaarder straf fen. Met die zachte hand, met dat slap- t>e gedoe, werk je de misdaad in de hand. De afschrikking is niet voldoende. Waartegenover de deskundigen op psy chiatrisch en opvoedkundig gebied de gevangenisstraf blijven verafschuwen en de misdadiger als 'n zieke willen blijven z'en. die via een beleidsvolle therapie weer (geestelijk) gezond moet en kan worden gemaakt. Het vertrouwen van de burger daarin neemt echter af. De' feiten wiizen op een onvoldoende sukses van deze inzichten. En bij het toenemende gevoel van onveiligheid zou den we dan toch wel weer eens de oude methode van flinke, meer afschikwek- kende gevangenisstraf willen zien toege past. We ontkomen niet aan het gevoel dat dit inderdaad toch tot een effek- tiever resultaat zou kunnen leiden. Zoals wp de hoge gevangenisstraffen die in andere landen aan b.v. drughandelaren worden opgelegd, zelf ook aanvoelen als een ongetwijfeld afschrikwekkend mid del tegen dit soort misdrijf. In ieder geval mag dit aspekt van de milieuvervuiling weieens nader worden beschouwd en er betere maatregelen tegen genomen worden, want het neemt onrustbarende afmetingen aan. In ieder geval wordt onze samenleving bedreigd door een toenemende onveilig heid, zowel op straat als in eigen huis. We mogen dat ook zeker als een aan tasting van ons leefmilie beschouwen. De normen van eerlijkheid, eerbied voor lijf en goed van de burger, schijnen sterk te devalueren. We gaan er daarom steeds meer aan twijfelen of politie en rechtspraak wel opgewassen zijn en af doende maatregelen treffen tegen de stij ging van het aantal misdrijven. Wan neer we alleen nog maar met angst en vrezen over straat durven te gaan, wan neer we ons huis niet meer voor enkele weken, dagen, uren zelfs onbewaakt kunnen achterlaten, dan schort er toch iets aan de bescherming van de burger, waartoe de overheid grondwettelijk ver plicht is. Velen menen dat de straffen die onze rechtskolleges uitspreken dan ook éen onvoldoende afschrikking betekenen. De slraffen op inbraak, op diefstal en op geweldpleging betekenen veelal niet meer dan enige maande of een jaar ver wilderen uit de samenleving. En bij de huidige, ook socialer ingestelde verzor ging In onze gevangenissen, wordt die straftijd niet meer als zo erg zwaar on dervonden. Maar met verzwaring van straf moeten we bij de psychiatrische deskundigen en daardoor ook bij vele rechters niet aankomen. De gevangenisstraf verbetert de delinkwenten niet, zo is het gevoe len, integendeel, dus hoe eerder ze daar weer vanaf zijn en vervolgens onder toezicht van de wat hulpeloze reklasse- ring komen, hoe beter. We weten niet welk percentage van de tot enige maan den veroordeelde inbrekers en geweld plegers na het uitzitten van hun straf nooit meer tot misdrijf komen. Gezien het aantal van dat soort misdrijven en het aantal voorwaardelijk opgelegde straffen die bij een volgend terecht staan toch ten uitvoer moeten worden gelegd, zal dat percentage wel niet zo erg hoog zijn. Gelijk met koningin Juliana viert mr. Piet er van Vollenhoven zijn verjaardag. Hij zal dan 33 jaar worden. Van Weedestraat vanaf station Soesldljk, vijftig jaar geleden Pczrlfde plaats nu Zondag a.s., 30 april, koninginnedag. Onze vorstin hoopt dan haar 63ste verjaardag te vieren.

Soester Courant | 1972 | | pagina 1